Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Ish zv. ministri i Rams: "Edi Rama nuk sht rilindas, sht bandit!"

  Ja pse e kritikoj Edi Ramn: N fron sht banda

  Emri: dritan-hila1-e1436637184470.jpg

Shikime: 364

Madhsia: 52.4 KB

  Nga Dritan Hila*

  Koht e fundit, sa her q jam kritik ndaj qeveris Rama, hapen zra se kjo vjen pr shkak t parave q marr nga Ilir Meta apo Berisha. Nuk kam ndrmend t merrem me ta. Por m duhet t flas pr k besoi si un, q ashtu si un, tani jan n udhkryq, t zhgnjyer nga profett e rrem.

  E di se kjo q them do t m hedh prsipr urrejtjen e pushtetit, ashtu si e provova n kohn e Berishs; e di se kjo mund ti sjell pasoja rrethit tim t afrt, ashtu si e di q makineria e balts q Rama ka nn urdhrat e tij do t punoj kundr meje me kapacitet t plot, si ka filluar t punoj. Pasi Edi Rama i ka t gjitha veset e Sali Berishs, prvese nuk sht vrass si ai. T paktn jo deri tani. Por nuk mund t rri pa thn se mbreti sht lakuriq; nuk duhet tia lejoj vetes t jem kaq i trembur nga Edi Rama, sa ti krkoj Donald Lu-s t m thot emrat e t korruptuarve.

  Asnjher nuk kam besuar n shenjtrin e Edi Rams apo paprlyeshmrin e tij, por kam menduar se ka nj ast, ka nj moment, si ai i qnies n krye t vendit, kur njeriu i largohet lojrave t vogla. Prejardhja e tij familjare m bnte t besoja se m s fundi dikush do t mendonte si evropian dhe mos kishte babzn e nj t gjeturi n rrug. Ky besim m bri t pranoja edhe postin e zvends ministrit, duke menduar se i shtoja nj vler qeverisjes, dhe t largohesha prej andej, pr arsye parimore. Nuk kam pse prgojoj periudhn kur kam qen pjes e ekipit t Kodhelit, por kur kam ikur, nuk i kam premtuar besnikri askujt, prvese parimeve t s majts, duke e konsideruar veten aset t saj. Me t majt nuk kuptoj rreshtimin n arradhet e Edi Rams, por n vazhdimsin e trashgimis m t mir, ku jan mpleksur Bernshtejni, Marksi, Luigj Gurakuqi, Ndre Mjeda, Fan Noli, t majts moderne; me ardhjen n pushtet t s majts nuk nnkuptoj q far la Tai pa plakitur, ti nxjerr fundin Kokdhima, por nj t majt q u jep mundsi pune t gjithve, por dhe kujt nuk ka mundsi, i gjendet pran n dit t keqe dhe nuk e terrorizon me gjoba, burgosje dhe prerje dritash.

  Asgj personale nuk kam n qndrimin ndaj Edi Rams. sht investim i tij, qenia ime antar i Asambles s PS-s, dhe m von si zvendsministr. Ishte bindja ime t pranoja ofertat e tij si antar i asambles, n astet kur PS-ja sapo kishte humbur Tirann, dhe si zvendsministr duke ofruar emrin tim, e vetmja pasuri q kam. Mosha, formimi, e ardhmja e vendit, m detyrojn sot q t flas pr dika q t gjith e shohin, por pakkush e thot: korrupsionin me emra.

  Korrupsioni i ksaj qeverie ka arritur prmasa t frikshme. Mediokriteti dhe paaftsia jan tashm aq evidente, sa vetm t tremburit q e shikojn nga bregu i lumit, varkn q po i afrohet kataraktit, mund t mos e thon. N kushtet kur kam vendosur t qndroj n kt vend, nuk mund ti lejoj vetes t mbyll syt para realitetit. Partia e cila i kishte n programin e saj luftn kundr koncesioneve, sot po e jep pasurin e vendit npr koncesione, n rrug jo transparente. sht kriminale t japsh koncesione n shrbime pr t ciln paguan paralelisht administratn publike, duke dshmuar paaftsin si administrator publik dhe paprgjegjshmri ndaj paras publike. Dhe kur shndetin ia beson nj tregtareje duhani dhe dializn nj gomisterie, athere nuk ka vetm paaftsi, por korrupsion, dhe kryeministri sht prgjegjs dhe bashkpuntor. Ksaj i them: mbreti sht lakuriq.

  T lesh n harres koncesionet dhe konsorciumet q jan br dhe planifikohen t bhen nga Rama dhe kaporiont e tij, ku do t prvetsohen miliona euro dhe do ta kthejn demokracin shqiptare n nj fars, dhe t merresh me nj akuz ktu e pes vjet prpara pr Ilir Metn, athere sht shrbimi m i mir q i bhet korrupsionit t Edi Rams dhe shrbimi m i keq q i bhet vendit duke prdorur nj kauz tashm t leckosur pr trbimin e publikut. Pasi arritja m e madhe e djallit, ishte pikrisht q t bnte njerzit t flisnin pr gjithka, por jo pr t. T akuzosh kritikt e qeveris si berishist, pasi kt kritik e bn edhe Berisha, sht argumenti m i pandershm por edhe simptom q e majta sht n agoni si n 2005-n. Pasi nse ka njeri q bashkpunon me Berishn, nuk jan kritikt e Rams, por ai vet, duke filluar q nga rrahja e shpatullave n Grdec dhe deri tek firma e dhn Delijorgjit pr ndrtime pallatesh, ndrmjet mbi 3 mij krkesave pr leje, t refuzuara. Firm q me siguri nse Berisha do t ishte n pushtet, nuk do t kishte guximin ta jepte.

  T kritikosh sot Ramn, nuk ke pse paguhesh nga Ilir Meta apo Berisha. T kritikosh sot Ramn, nuk do t thot se sjell Berishn n pushtet, pasi n momentin q flitet pr vjedhje, pak rndsi ka nse sht n fron Berisha apo Rama: n fron sht banda. T kritikosh, do t thot ti tregosh Rams se nuk t bn dot pr budalla. T prmendsh aktet korruptive sot, sht nj paralajmrim pr ata q i bjn, qofshin ideator apo bedel, se gjithka shnohet dhe nuk harrohet. sht nj paralajmrim se njerzit shpesh her jan t pa z, por jo prgjithmon. Se ka edhe njerz q mojn m shum t vrtetn. Pasi e vrteta i on drejt liris. E kan thn dy mij vjet prpara, n Bibl.

  *Ish-zvendsministr i Mbrojtjes. Publicist. Status i publikuar n FB.

 2. #2

  Pr: Ish zv. ministri i Rams: "Edi Rama nuk sht rilindas, sht bandit!"

  Paska dhe ndonje person ne ate vend qe e paska kuptuar realitetin.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Ish zv. ministri i Rams: "Edi Rama nuk sht rilindas, sht bandit!"

  Dritan Hila, ashtu si Kastriot Islami e plot intelektuale te tjere te nderuar te majte, i jane bashkuar "zerave opozitare". Ne rastin e Islamit, ai sot e gjen veten anetar dhe deputet te Partise Demokratike. Nuk do te cuditesha qe edhe Hila neser ta gjeje veten ne te njejtat pozita si Islami. Arsyet per kete? Ne gjuhen popullore thuhet: "i perzuri Edi Rama nga Partia", por ne te dyja rastet, largimet nuk kane ardhur se Edi Rama i perzuri nga Partia. Shume mire keta intelektuale mund te benin ashtu sic bejne plot te tjere: nje sy qorr, nje vesh shurdh, dhe shtrengo te mirat qe vijne nga pushteti me ne krye Edi Ramen. Por keta intelektuale te mirefillte, nuk e bejne dot nje gje te tille. Nuk i mbyllin dot syte para korrupsionit e krimit qe ka kapur e drejtohet nga majat e pushtetit. Nuk i mbyllin dot veshet teksa degjojne gafat e budalleqet e rradhet qe dalin nga goja e Rames. Dhe nuk rine dot pa ngritur zerin e tyre dhe thene fjalen e tyre te lire, kur shikojne se si po kandadiset populli i tyre, vendi i tyre, dhe partia e tyre nga keqqeverisja. Problemi i ketyre intelektualeve eshte se jane intelektuale me integritet dhe nuk kane se si te behen pale ne paudhesite e nje njeriu si Rama, qe nuk ka as formimin e duhur profesional per te qene intelektual, e ca me pak ate moral.

  Me ngritjen e Rames ne pushtet, politika shqiptare ka marre tashme nje dimension te ri. Dallimi mes demokratit dhe socialistit sot nuk eshte me nje dallim "idealesh" apo "filozofish" politike, por eshte nje dallim mes babezise dhe vetepermbajtjes, humanes dhe cnjerezores, morales dhe imorales, te drejtes dhe krimit te ligjeruar, lirise dhe presionit per te ndaluar fjalen e lire, frikes ndaj Zotit per paudhesite tona dhe guximit te budallait.

  Me behet qejfi qe ne Shqiperi ka intelektuale te mirefillte si Dritan Hila, qe nuk jane frikacake dhe nuk heshtin para realitetit te cmendur shqiptar. Ndryshe nga Rama qe nuk i behet vone per asnje njeri dhe asgje, keta intelektuale e dine se me qendrimet e tyre deshmojne moralin e tyre si njerez mbi te gjitha: moral qe e moren e trasheguan nga prinderit e tyre, dhe moral qe neser duan t'ua lene femijeve te tyre. Cfare shembuj do t'u jepnin femijeve te tyre nese do te ndiqnin deri ne fund budallane ne cmendurine e tij?!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-01-2016 m 17:26

 4. #4
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897

  Pr: Ish zv. ministri i Rams: "Edi Rama nuk sht rilindas, sht bandit!"

  Po ca lesh intelektuali eshte ky..na permend Marksin aty se keq per Marksin jemi ne..

 5. #5
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897

  Pr: Ish zv. ministri i Rams: "Edi Rama nuk sht rilindas, sht bandit!"

  Nuk behet ky vend talebanesh kurre...

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •