Bie niveli i ujit, Mbyllet Fierza, KESH ndrpret prodhimin, fillon importinKorporata elektroenergjetike shqiptare ka ndrprer prodhimin e energjis nga hidrocentrali i Fierzs, pasi niveli i ujit n kt liqen ka rn ndjeshm n 276.2 metr, teksa prurjet jan 130- metr kub n sekond, kuota m e ult e 10 viteve t fundit.
KESH synon ruajtjen e rezervs energjetike pr t mos cnuar sigurin e furnizimit t vendit me energji. N kto kushte, krkesat e vendit me energji po plotsohen me import dhe me prodhimin nga Komani dhe Vau i Dejs
Tirane- Thatsira e muajve t fundit ka zbritur n nivele minimale prurjet dhe nivelin e ujit n Fierz, duke detyruar Koorporatn Elektroenergjetike shqiptare q t ndrpres prodhimin nga hidrocentrali m i madh i kaskads s Drinit.
Sipas t dhnave nga KESH , niveli i Fierzs ka arritur aktualisht n 276.2 metr, ndrsa kuota maksimale vlersohet n 296 metr, ndrsa prurjet jan 130 metr kub n sekond, niveli m i ult i 10 viteve t fundit.
KESH ka mbyllur prodhimin nga fierza pr t ruajtur rezervn n basen, teksa prodhon nga dy hidrocentralet e tjer, Komani dhe Vau i Dejs dhe importon pr t prballuar krkesn pr energji.
N Koman niveli i ujit sht 171 metr dhe prurjet 68 metr kub n sekond, ndrsa n Vaun e Dejs niveli i ujit vlersohet n 73.99 metr dhe prurjet 15 metr kub n sekond.
KESH konsideron prioritare n kt moment ruajtjen e rezervs energjetike pr t mos cnuar sigurin e furnizimit t vendit me energji.
N kto kushte, krkesat e vendit me energji do t plotsohen me import. OSHEE do t importoj rreth 880 Gigavat or energji n kto dy muaj, duke reduktuar prodhimin e KESH.
Burime zyrtare nga Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare bjn t ditur se gjat muajve janar dhe shkurt parashikohet qe te importohet rreth 50 % e sasis s energjis s krkuar nga OSHEE pr furnizimin me energji t konsumatorve.
N fund t dhjetorit qeveria rishikoi pr her t tret buxhetin, duke i akorduar KESH-it nj fond prej 1,3 miliard leksh pr importin e energjis

ORA NEWS