Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 169

Tema: Shi dashurie

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shi dashurie

  Dita e bekuar

  Do marre veriun kete pranevere
  gjere ne Skocine e lashte,
  Bernsin njehere te takoj
  parmenden te kapim bashke.

  Te mbjellim elb per Willin
  se do na duhet shume birre;
  ne gosti shume do thirrim,
  Lordin,Dikensin dhe Curcillin.

  Roberti per Xhenin do kendoje
  Bajroni nje kenge per shqipet do marre
  Willsoni ndjese do kerkoje
  per nje faj te tije ,shume kohe me pare.

  Shekspir, nje tragjedi ka shkruar
  per popullin me te lashte ne ballkan,
  ne pese vende copetuar,e Curcilli
  i zene ne faj,le te rri menjane.

  Shekspir,Bajron,Robert miqte e mi
  padrejtesite,perhere nuk zgjasin.
  Nuk do te jete larg dita,qe se bashku
  te jene ata, qe nje gjuhe flasin!

  Po do pime ate dite!Do behemi tape!!
  hareja, o zot, sdo te kete te mbaruar!
  Do kendojme per Skocine e lashte
  Do kendojme per Shqiperin e bashkuar!

 2. #2
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Shume, shume e bukur.


  Shekspir,Bajron,Robert miqte e mi
  padrejtesite,perhere nuk zgjasin.
  Nuk do te jete larg dita,qe se bashku
  te jene ata, qe nje gjuhe flasin!

  Po do pime ate dite!Do behemi tape!!
  hareja, o zot, sdo te kete te mbaruar!
  Do kendojme per Skocine e lashte
  Do kendojme per Shqiperin e bashkuar!

  Urimeeee! Me pelqeu shume.....D

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e nitROSHI
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  710
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Lot

  Me verte qe me ke kenaq me keto poezit e tua.
  E di qe shkruan bukur ti.

  Urime edhe na posto ndonje tjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nitROSHI : 01-05-2002 mė 11:30

 4. #4
  Maska e Liridona
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Mancester.Uk
  Mosha
  39
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Bukur,edhe mua me pelqeu shume,Te lumte loti!!
  Liridona

 5. #5
  kalimtare--folje Maska e Ani
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  poezi ambicioze me stil =0)

  me pelqeu dhe mua. strofa e pare dhe e fundit sidomos me kenaqin shpirtin se aty takon shpirtin e shkrimtarit te kesaj pjese.

  Ani

 6. #6
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Loti je i madh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 02-05-2002 mė 02:26
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ju pershendes Ani!

  Ne te vertete eshte pergjigja me e mire qe dikush ka dhene ketu!
  Jeni shume e sincerte veqse gaboni ne nje pike;-nuk ka asgje per ambicje ne poezine time.Ashtu e ndjeva dhe ashtu e shkrova.
  Ju siguroj se "shkrimtari eshte ne tere poezine,pa cka se eshte bere i kuptueshem per ju ne ato dy strofe.Sa per stilin asnjehere sme ha meraku.Te flm,shume dhe jeni e mireseardhur.
  me respekt...Loti

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  te pershendes Sokol!

  Eshte e vertete ajo qe me keni nisur ne adresen time.Po sado pak te peshojme edhe ne qe jemi jashte.Ju siguroj se na mungon vendelindja.Me respekt,miku juaj........Loti

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per: Lot

  Postuar ne fillim nga nitROSHI
  Me verte qe me ke kenaq me keto poezit e tua.
  E di qe shkruan bukur ti.

  Urime edhe na posto ndonje tjeter.
  Flm nitROSHI.Me kenaqi ajo se une u paskam kenaqur me vargjet e mija.Sincerisht ndjehem mire nese ja arrije kesaj,sidomos me bashkeatedhetaret e mi qe jane jasht vendlindjes.Ky dhe eshte qellimi im i postimit te ketyre vargjeve.
  Me respekt........Loti

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e verior
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  canada
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me tė vertet tė mahniteshme vargjet tuaja.....he he nuk kam gjė per tė shtuar ......... .....dhe tė tjera tė tjera........[COLOR=blue][SIZE=4]

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Loti me pelqeu shume poezia jote. Eshte shume e bukur.
  Urime! Vazhdo keshtu.

 12. #12
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  188 falenderime nė 163 postime
  Urime Loti. Shume poezi e bukur vecanrisht dy strofat e fundit

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Dhimbje te embla

  Enderr e blerte
  q`me solli mbreme tek ti
  mrekulli...
  mes trendafilesh loznim
  si femi,e ne krahet e tu pushtuar
  si Sadiu
  te puthja vec ne gji.
  ----------o--------
  Te pa hene,netet
  dhe kesaj vere
  te orientohem e veshtire,
  po syri yt qe ma dhe
  do me beje te ndjehem mire.
  ---------o--------
  Pse me pyet, nese te dua,
  pse me thua se s`me njeh?
  ngrysesh, gdhihesh gjithe me mua;
  me buzeqesh me syte e zes!
  ---------o---------
  Oqeani s`eshte i mire
  qe me ndan mua me ty.
  Po nje dite une da ta pi,
  rruge te kem te vi tek ty!
  --------o--------
  Se q`do behet per me pas;
  se vras mendjen me mendime.
  Veqse buzen ta gergas,
  te humbas ne perqafime.
  --------o-------
  Por se kure....?
  nje dite do vish:
  -preherit tim nuk i shpeton.
  krejt me buze do te qendis
  Por se kur....?
  ------o------
  se q`me dhemb
  e se q`me ther
  dhembje e embel ne kraheror,
  te te shoh njehere ne sy,
  te te prek njehere me dore.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e deti_bajri
  Anėtarėsuar
  03-05-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  ...

  Hej, duket se vetem ndenjat e medha lindin perla te tilla. Dhe vetem ato te bejne te pish edhe oqeanin...
  E mrekullueshme...nuk gjej fjale te tjera!
  Shtepia e vjeter

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  70
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 16 postime

  Per: Lotin ...

  Postuar mė parė nga deti_bajri
  Hej, duket se vetem ndenjat e medha lindin perla te tilla. Dhe vetem ato te bejne te pish edhe oqeanin...
  E mrekullueshme...nuk gjej fjale te tjera!

  LotiShpirtit!
  E shijova tejet poezinė njomur me vargje malli! Urime miku im! Nuk e di e tė kuptojnė tė gjithė, por "qėndisja me buzėt e tua" ėshtė vargu qė e bėn tė besueshėm se ti e pi dhe oqeanin si njė gllėnjkė verė!
  Uroj: u ēmallsh sa mė parė o miku im
  Agim Doēi

 16. #16
  Maska e Liridona
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Mancester.Uk
  Mosha
  39
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Per Lotin

  Ej,jo fort keq,e?
  Liridona

 17. #17
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  50 falenderime nė 46 postime
  E embel mund te duket kjo dhimbje vetem nese mallin di ta shijosh, dhe ti Loti e shijon ate me shpirt.
  Eshte e mrekullueshme.


  U mundova qe Lotit t'i pergjigjesha me nje poezi, por oqeani ne te me doli i mire.


  Lotit!


  Lotit t'lotit
  desha t'i derdhja
  mjaltin e embel
  qe sot mbi lule gjeta,

  Oqeani do t'i trembej,
  syrin me s'do
  mbante pushtuar,
  s'do t'i derdhej me

  me vale kripe,
  me lote dhimbje,
  me vuajtje malli,
  me qarje zemre,
  me ze prej djali.

  I miri oqean
  do t'fshihej
  nga mjalti i luleve
  qe vajza e dashur
  do te mblidhte;

  O lot me bisht,
  kapu pas kaltersise
  s'oqeanit te mire,
  mbetet vetem dic n'brendi,

  Nje lot ne shpirtin e nje djali
  qe e dashura vajze,
  me syte, me buzet,
  do ta perpije;

  Mjalte do te
  duket bota,
  malli me s'do te kete
  ngjyre

  Oqeani i mire, i dashur,
  do t'jete shkrire
  ne kujtim.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Piskam

  Poet....
  poet u quajkam une
  qe sonte pas mesnate zgjuar jam
  dhe vargezoj?

  Kritiket
  me mua neser
  shume pune do te kene.
  po do u thosha;-lermeni te qete!

  Lokalist mos me quani
  nese Hasit tim
  i thur vargje pa pra;
  -eshte pjese e trupit tim.

  Mos me thuaj i ashper,
  nese vargezova ne vjershat e mija,
  Sharin,Shkelzenin e Bjeshket e Namuna;
  -se biri i tyre jam.

  E te bute mos me quaj
  nese lulet e fushave kendova,
  nga Saranda gjer n`Gur te shpuem;
  -jane kuqlimi i vendit tim.

  Dhe nese vajtova sorkadhet
  qe u vrane ne shtigjet e drites,
  nese vajtova petritet
  qe u prene rrugen ne vigjilje te dites;
  -ti mos me quaj vaj-tare.
  Vaji im nuk eshte vaje:
  -Eshte kushtrim!

  Endem neper vendin tim,
  diku me kembe
  diku me sy e zemer,
  vend per vend diqka le
  vend per vend diqka marr.
  Pra ,ti mos me quaj endacak,
  Po rrugetar i rrugeve te medha!

  E nese piskas
  njemije e nenteqint e trembedhjet here;
  -ti mos thuaj-u cmend.
  Nje te pa drejte nga themelet
  dua ta shkaterroj!

  Endem neper vendin tim
  diku me kembe
  diku me sy e zemer,
  ngre ura
  mbush hendeqe,
  thur kurora,
  bashkoj zemra!
  Pra ti mos me quaj endacak,
  mos me quaj ne daq as poet.
  Ma lere emrin e krenarise time
  -Shqipetar!

  F.G.Lorkes

  Ne heshtjen e nates
  erdhen ca hije me hapin e trishtimit
  me plugje varremihese ne duar
  rropaten token,
  rivrane nje njeri:
  Ra Granada!

  Heshtni!
  Ju bisha qe keni rene mbi kufoma njerezish.
  Gjak kerkuat,
  gjak poeti shijuat!

  ...e ne heshtjen e nates
  erdhen xhelatet me duar te pergjakura
  Shpupurisen dhe varret,
  poetit,ja prene gjuhen
  syte ja nxorren
  qe te mos kendoj Granaden e tije.

  Po,Lorken s`e vrane
  ende zeri i tije kendon
  shtepi ne shtepi,bucet;
  Granada ime rron!!

  Ma thuaj nje fjale

  Ma thuaj nje fjale,he burre
  ma thuaj.
  E di se vellan ta vrane,
  po la djalin!

  Ma thuaj ate fjale
  edhe me jete nese peshohet
  edhe nu peshofte me vdekje
  ma thuaj!

  Qeli ballin
  shkrepi dielli
  e aji tha:-
  Rrofte Kosava!

 19. #19
  E gjifa Maska e Henri
  Anėtarėsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  42
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kjo e fundit veēanerisht ishte ngjethese!

 20. #20
  Maska e Liridona
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Mancester.Uk
  Mosha
  39
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Sa per te thene se e lexova

  pra ti mos me quaj endacak,
  po rrugetar i rrugeve te medha!
  Sa mire!me pelqyen
  Liridona

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Letra dhe histori dashurie.
  Nga Era1 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 25-07-2014, 19:05
 2. Ardian-Christian Kyēyku
  Nga Eagle nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-09-2012, 11:35
 3. Letėr dashurie -- Dhaskal
  Nga Arbushi nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-10-2006, 11:26
 4. A mund tė jetė njė marrėdhėnie dashurie «demokratike»?
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-05-2006, 14:18
 5. SMS dashurie
  Nga two-head-eagle nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 120
  Postimi i Fundit: 21-07-2004, 15:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •