Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 139
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  A permendet profeti Muhamed a.s ne bibel?


  Thote Zoti ne Kuranin famelarte


  7:157.
  dhe atyre Qė ndjekin tė dėrguarin Tonė, Profetin, qė nuk di shkrim e lexim, tė cilin ata do ta gjejnė tė shėnuar nė shkrimet e tyre, nė Teurat dhe Ungjill. Ai do t’i urdhėrojė ata tė bėjnė vepra tė mira dhe do t’i ndalojė nga tė kėqijat; do t’ua lejojė tė mirat e do t’ua ndalojė tė kėqijat, duke i liruar nga barrėt e rėnda dhe vėshtirėsitė qė kanė pasur. Prandaj, ata qė do ta besojnė, pėrkrahin dhe nderojnė atė, duke ndjekur dritėn eė ėshtė zbritur me tė, pikėrisht ata janė tė fituarit.”

  Dhe ne ajetin tjeter thote per (Jezus-Iesus-Isa)

  Sure 61:6. Dhe, kur Isai,(Jezusi) biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i Zotit te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed!" E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji e hapėt".

  Sipas ajeteve te Kuranit shenjat per profetin Muhamed gjenden ne Inxhil dhe ne teurat prandaj le ti hudhim nje sy bibles per kete ceshtje.

  Nje prej profecive te jezusit ne bible eshte fjala e tij per Ngushelluesin i cili permendet ne tre pjese biblike nje tek Gjoni 14, 15 dhe njehere tek Gjoni 16

  Cfare thojne keto versete? Le ti lexojme se bashku.

  15 ''Nėse mė doni, zbatoni urdhėrimet e mia.
  16 Dhe unė do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju,
  17 Frymėn e sė Vėrtetės, qė bota nuk mund ta marrė, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh; por ju e njihni, sepse qėndron me ju dhe do tė jetė nė ju.
  18 Nuk do t'ju lė bonjakė, do tė kthehem te ju.
  19 Edhe pak kohė dhe bota nuk do tė mė shohė mė, por ju do tė mė shihni; sepse unė jetoj, edhe ju do tė jetoni.
  20 Atė ditė do tė mėsoni se unė jam nė Atin tim, dhe se ju jeni nė mua dhe unė nė ju.
  21 Kush ka urdhėrimet e mia dhe i zbaton, ėshtė ai qė mė do; dhe kush mė do mua, Ati im do ta dojė; dhe unė do ta dua dhe do t'i dėftehem atij''.
  22 Juda, jo Iskarioti, i tha: ''Zot, si vallė do tė na dėftehesh neve dhe jo botės?''.
  23 Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ''Nėse ndokush mė do, do ta zbatojė fjalėn time; edhe Ati im do ta dojė dhe ne do tė vijmė tek ai dhe do tė bėjmė banesėn tek ai.
  24 Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Atit qė mė ka dėrguar.

  25 Ju kam thėnė kėto gjėra, ndėrkaq jam me ju;
  26 por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t'ju mėsojė ēdo gjė dhe do t'ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.
  27 Unė po ju lė paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.

  28 Ju keni dėgjuar qė ju thashė: "Unė po shkoj dhe do tė kthehem te ju". Po tė mė donit, do tė gėzoheshit sepse unė thashė: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.
  29 Dhe jua kam thėnė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ndodhė, tė besoni.
  30 Nuk do tė flas mė gjatė me ju, sepse po vjen princi i kėsaj bote dhe ai nuk ka asgjė nė mua;
  31 por kjo ndodh qė bota ta njohė se unė e dua Atin dhe se bėj ashtu siē Ati mė ka urdhėruar. Ēohuni, ikim prej kėndej!''.gjoni 14  Pjesa e dyte

  26 Por kur tė vijė Ngushėlluesi, qė do t'ju dėrgoj prej Atit, Fryma e sė vėrtetės, qė del nga Ati im, ai do tė dėshmojė pėr mua.
  27 Edhe ju, gjithashtu, do tė dėshmoni, sepse ishit me mua qė nga fillimi''.Gjoni 15

  Pjesa e trete

  7 Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.
  8 Dhe kur tė ketė ardhur, ai do ta bindė botėn pėr mėkat, pėr drejtėsi dhe pėr gjykim.
  9 Pėr mėkat, sepse nuk besojnė nė mua;
  10 pėr drejtėsi, sepse unė po shkoj tek Ati dhe nuk do tė mė shihni mė;
  11 pėr gjykim, sepse princi i kėsaj bote ėshtė gjykuar.
  12 Kam edhe shumė gjėra tė tjera pėr t'ju thėnė, por ato ende ju nuk mund t'i mbani.
  13 Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t'ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t'ju kumtojė gjėrat qė do vijnė.
  14 Ai do tė mė pėrlėvdojė, sepse do tė marrė prej meje dhe do t'jua kumtojė.
  15 Tė gjitha gjėrat qė ka Ati janė tė miat; pėr kėtė ju thashė se ai do tė marrė prej simes dhe do t'jua kumtojė[.Gjoni 16]  Shpjegimi i verseteve biblike


  "16 Dhe unė do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr"

  Jezusi ne kete verset tregon se ai do ti lutet Zotit.Pra kjo e mohon ne rradhe te pare hyjnesine e Jezusit, dhe verteton se ai ishte nje adhurues i Zotit dhe jo vete Zoti.Jezusi po kerkon ti lutet Zotit per ti dhene njerzve nje "Ngushullues tjeter".
  Pse Jezusi ka perdorur fjalen Ngushullues?
  Kjo fjale ne greqisht eshte Parakletos ndersa ne aramisht Munahma.Sipas krishtereve ketu flitet per Frymen e shenjte mirepo ne do te japim disa fakte qe kjo eshte profeci per profetin Muhamed a.s.

  Kur themi :
  Do tju jape nje makine tjeter
  Do tju jape nje femije tjeter
  Do tju jape nje liber tjeter
  Do tju jape nje profet tjeter
  Do tju jap nje Ngushullues tjeter

  Ne te gjitha rastet e perdorimit gjuhesor te fjales "TJETER" tregon se ne po flasim per nje te dyte duke qene se ekziston i pari.
  Pra ne themi nje Makine tjeter kur kemi nje makine te pare.Makina tjeter kurrsesi ne gjuhen letrare nuk paramendohet si makina e pare.Por ajo mendohet si makina e dyte.Pikerisht ne kete rast perdoret dhe fjala tjeter."Do tju jap nje femije tjeter" tregon se aktualisht ekziston nje femije i pare apo te tjere para tij.Kur themi do te jap nje liber tjeter tregon se me pare te kam dhene nje liber te pare.Kur themi do tju jape nje profet tjeter do te thote se me pare ka pas ekzistuar nje profet dhe ky tjetri eshte i dyti ose treti ... .

  Kur themi "do tju jape Zoti nje Ngushullues tjeter" tregon se para ketij tjetrit ekziston nje i pare ose shume te tjere, dhe ky tjetri perforcim i numrit rendor qe vjen pas tyre.Pra fjala tjeter perdoret per perseritjen e asaj qe ekziston ne numer duke e shtuar.

  Jezusi po fliste per nje "Ngushullues tjeter" kjo tregon se para tij kishte ekzistuar nje i pare apo shume te tjere.Dhe kjo tregon se ketu po fliste per ardhjen e nje profeti apo te derguari te Zotit tjeter duke qene se para tij eksitonin shume te tjere.

  Pse Ngushullluesi nuk eshte fryma e shenjte qe krishteret me te quajne Zotin.Sepse fryma e shenjte eshte Nje sipas vete krishtereve dhe fjala tjeter tregon per nje te dyte, keshtu qe kjo e hudh poshte argumentin se ai eshte fryma e shenjte sipas asaj qe mendojne krishteret qe fryma e shenjte eshte Zot.Pra nuk ka nje Zot tjeter as dhe nje te dyte qe do ta dergoi Zoti vete por Ai eshte i derguar tjeter i Zotit, nje Ngushullues qe persmison gjendjen shpirteore te njerzve, pra nje profet i Zotit.


  17 Frymėn e sė Vėrtetės, qė bota nuk mund ta marrė, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh; por ju e njihni, sepse qėndron me ju dhe do tė jetė nė ju.
  Jezusi e ka quajtur Fryme e se vertetes.Pra Ngushulluesi do te jete nje fryme e se vertetes dhe jo e genjeshtres.Ai do jete nje fryme profecie e cila do ti keshilloi njerzit per tek e mira dhe ndalimin nga e keqa, per tek e verteta dhe largimin nga e kota.
  Fjala "bota nuk e sheh dhe nuk e njeh" tregon se ai do te jete ne te ardhmen, ndersa fjala "ju e njihni" tregon se pasuesit e Jezusit e njihnin ne ate kohe se cfare ishte nje profeci e derguar prej Zotit tek njerzit.Pra pasuesit e Jezusit e njihnin frymen e profecise, ndersa bota perreth nuk e njihte se ishin pagane dhe nuk besonin tek profetet.  20 Atė ditė do tė mėsoni se unė jam nė Atin tim, dhe se ju jeni nė mua dhe unė nė ju.
  Jezusi u fliste me shembelltyra njerzve fjale jo shume te kuptueshme per te gjithe sidomos per hebrenjte.Kjo shprehje ka kuptim qe Zoti, Profeti Jezus dhe pasuesit e tij do te jene ne rrugen e drejte dhe eshte mesazhi i Zotit ajo qe ato kane si qellim.


  24 Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Atit qė mė ka dėrguar.
  Fjalet qe Jezusi thoshte nuk i thoshte nga vetja e vet por si shpallje e Zotit.Kjo mohon edhe njehere qe Jezusi eshte Zot por verteton se ai ishte i derguar i Zotit qe tu mesonte popullit fjalet e Zotit.  26 por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t'ju mėsojė ēdo gjė dhe do t'ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.
  Fryma e shenjte ne disa pjese biblike perdoret dhe si fryma e profecise.Psh kur flitet per Gjon Pagezorin thuhet se ai u mbush me frymen e shenjte,po keshtu dhe profeti Zekeria.
  Sipas muslimaneve fryma e shenjte apo shpirti i shenjte eshte engjelli Xhebrail(Gebrael) i cili eshte engjelli i posaceem i Zotit qe u dergon shpalljet hyjnore profeteve.

  Pra Zoti nepermjet engjellit te Tij u dergon profeteve te Tij shpallje.prandaj Zinxhiri i profecise eshte i ndertuar ne tre fjale dhe ne bibel.Zoti, Engjelli dhe Profeti .Ose sic permendet tek krishteret Zoti, Shpirti i shenjte dhe Jezusi.Kjo eshte nje nga format qe Zoti u ka folur gjithmone profeteve duke u derguar atyre engjellin Gabriel, i cili u dergonte shpalljet e Zotit dhe profetet me pas ua transmetonin njerzve.Engjelli Gabriel eshte quajtur dhe ne Kuran me emrin Ruhul-Kudus Shpirti i shenjte sepse ai eshte besnik dhe ben me perpikmeri ate cka Zoti e urdheron pa asnje medyshje.

  Qe mos zgjatem per me shume shiko kete linkun

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3806735

  Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t'ju mėsojė ēdo gjė dhe do t'ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.
  Ngushulluesi pervec qe do ti mesoje njerzve mesimet e Zotit, sipas bibles do tju kujtoje njerzve kete profeci te Jezusit per te.Kush ishte personi qe e kujtoi kete profeci te Jezusit?Askush tjeter pervec profetit Muhamed a.s .Ja dhe ajeti qe e permendem pak me lart.


  Sure 61:6. Dhe, kur Isai,(Jezusi) biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i Zotit te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed!" E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji e hapėt".
  Pra profeti Muhamed a.s ja kujtoi kete gje krishtereve dhe kjo eshte permbushje e profecise qe tha vete Jezusi.Kjo verteton dhe njehere se versetet biblike flisnin per te.

  Pastaj Jezusi tha

  27 Unė po ju lė paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota
  Ketu Jezusi tregoi per emrin e fese qe ai la tek njerzit.Ai e quajti fene e Tij Paqe dhe jo krishterim.Ky emer tregon per emrin e fese Islame dhe fjala e Jezusit " unė po jua jap, po jo si e jep bota"
  tregon se nuk behet fjale per paqe e nje gjendeje mos lufte por nje Paqe me Zotin, paqe e cila do te mbertheje shpirtat e besimtareve.

  Ka dhe dy versete biblike qe e perforcojne kete gje

  Sipas fjalės qė ai u ka dhėnė bijve tė Izraelit, duke u shpallur Paqen me anė tė Jezu Krishtit, (Veprat e apostujve 10-36)

  Dhe ai (Jezusi) erdhi pėr t`ju shpallur Paqen, juve qė ishit larg dhe atyre qė ishin afėr,(Efesianėve 2/17)

  Pse emri i fjales paqe ketu nuk ka te beje me gjendje mos lufte sikurse e mendon bota sepse jezusi ne nje tjeter verset biblik tregon.

  Jezusi u tha mos mendoni se kam ardhur te sjell paqen ne toke- une nuk erdha te sjell paqen por shpaten Sepse unė erdha ta ndaj birin nga ati, bijėn nga nėna, nusen nga vjehrra, dhe armiqt e njeriut do tė jenė ata tė shtėpisė sė vet.[Mateu 10-34-35]

  Pra tek fjala e para flitet per Paqen si emertim te fese ndersa tek fjala e dyte flitet per paqen si konflikt njerzor.Prandaj ne fjaline e pare e ka perforcuar kete gje duke thene "po jo si e jep bota", pra jo ne kuptimin qe ka bota per paqen si nje moskonflikt njerzor por ne kuptimin fetar e Paqes se njeriu me Zotin qe lehtesisht kuptohet qe eshte Islami.Eshte pikerisht kjo gje qe shume krishtere sot thojne, pse e quani islamin paqe nderkohe ne kuran ka ajete lufte.PRa Islami eshte paqe jo ne kuptimin qe e njeh bota por ne kuptimin paqe me Zotin duke iu bindur atij.Pra nje paqe e brendshme njerzore, nje qetesi qe Jezusi e pershkruan me fjalet "zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.".Nese njeriu nuk i bindet Zotit nuk ka paqe te brendshme, do kete frike dhe tronditje sepse zemra eshte krijuar te besoje Zotin dhe ti bindet Atij.Ne te kunderten pasoja e mosbesimit jane streset dhe frikat te cilat e trondisin njeriun ne jeten e tij.

  Pastaj Jezusi thote

  30 Nuk do tė flas mė gjatė me ju, sepse po vjen princi i kėsaj bote dhe ai nuk ka asgjė nė mua;

  Kush eshte princi i kesaj bote?Shume prej krishtereve kete verset ia dedikojne Djallit sepse sipas krishtereve djalli eshte zoterues i botes, nderkohe qe kjo nuk eshte e vertete sepse djalli nuk asnje fuqi mbi boten dhe e tere fuqia i takon Zotit.Djalli ka fuqi vetem tek mosbesimtaret te cilet ua ben mendjen corbe duke i futur ne rruge te ndryshme pa kthim.tek Ai qe beson Zotin, dhe i lutet atij djalli ska asnje fuqi.Princi i kesaj bote sipas profecive biblike eshte princi i paqes.Eshte nje princ qe do te vije, nderkohe qe djalli ishte ne ate kohe ekzistent.

  Pastaj Jezusi thote

  26 Por kur tė vijė Ngushėlluesi, qė do t'ju dėrgoj prej Atit, Fryma e sė vėrtetės, qė del nga Ati im, ai do tė dėshmojė pėr mua.
  Ngushulluesi sipas Jezusit do te deshmoje per Jezusin, per profecine e tij, per librin e tij te shpallur nga Zoti Inxhillin.97 here permendet Jezusi ne Kuran, nje numer qe eshte me i madh se permendja e emrin Muhamed ne Kuran.pra kjo eshtye deshmi per Jezusin, per historine e tij, per lindjen e tij, jeten e tij dhe thirrjen qe ai ua drejtoi njerzve ne besimin tek Zoti.A genjen Kurani dhe profeti Muhamed per Jezusin? Jo,Kurre sepse vete Jezusi e quajti frymen e se vertetes dhe jo frymen e genjeshtres.

  Pastaj Jezusi thote

  7 Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj
  Ketu tregohet se largimi i Jezusit nga kjo bote ishte nje gje e mire dhe per krishteret dhe se ardhja e Ngushulluesit gjithashtu eshte nje e mire per to.Sepse Ngushulluesi profeti Muhamed a.s do te veproje disa pune qe vijojne ne versetet biblike qe do jene nje miresi per token dhe njerzit e saj.


  8 Dhe kur tė ketė ardhur, ai do ta bindė botėn pėr mėkat, pėr drejtėsi dhe pėr gjykim.
  Profeti Muhamed a.s i ka bindur sot mbi 1 miliarde e 200 miljon njerez per te besuar tek Jezusi si profet, nga lindja e larget deri ne perendim edhe spe ato njerez nuk e kane pare kurre jezusin me sy.Gjithashtu profeti Muhamed a.s ka treguar per mekatin e hebrenjve qe donin ta vrisnin Jezusin sikur vrane Gjon Pagezorin dhe Zekerian, po ashtu per shpifjen e tyre ndaj Maries duke e akuzuar si imorale.Profeti Muhamed a.s e ka bindur boten per mekat se thyerja e ligjeve te Zotit eshte mekat sepse Pali e zhduku bindjen e te berit mekat duke shpallur shfajesime me ane te besimit dhe duke anulluar keshtu nje pjese te mire te profecise dhe shpalljes se Zotit e cila e quan mekat te njeriut thyerjen e urdherave te Zotit.Sot shume krishtere besojne se skane mekat sepse u eshte falur mekati per shkak te kryqezimit.Mirepo Jezusi thote ndryshe.Ngushulluesi do ta binde boten per mekatet qe ajo ben, por jo vetem do ta binde por si nje Ngushullues do ti qortoje njerzit per to.

  9 Pėr mėkat, sepse nuk besojnė nė mua;
  10 pėr drejtėsi, sepse unė po shkoj tek Ati dhe nuk do tė mė shihni mė;
  11 pėr gjykim, sepse princi i kėsaj bote ėshtė gjykuar.
  Do ta binde bote per Mekatin e Hyjnizimit te Jezusit qe bejne krishteret por dhe per mekatin e mohimit te Jezusit qe bejne hebrenjte.Ky eshte msobesimit te kundershtosh ate qe eshte e vertete, te mos besosh se Jezusi eshte profet e cila thenie perfshin dhe hebrenjte dhe krishteret, hebrenjte se e mohonin Jezusin si profet e quanin magjistar nderse krishteret se profecine e tij e kundershtojne duke thene qe ai nuk eshte profet por eshte Zoti qe zbrit ne toke duke blafsemuar kunder Zotit Madheshtor.

  Per drejtesi do ta binde Ngushulluesi boten sepse Jezusi nuk mundi ta vendose kete drejtesi, kunder romakeve dhe hebrenjve.I vetmi qe vendosi drejtesine ne vend ishte profeti Muhamed a.s.Drejtesi ne te gjitha aspektet qe nga dhenia e dinjiteti qe i meriton Maries nga shpifjet e hebrenjve, qe nga korrja e veres se vreshtit dhe hudhjen e saj ne denimin e Zotit sikurse profetizohet ne bibel per vreshtaret hebrenj e deri ne drejtesine njerzore universale.

  Dhe per gjykim duke qene nje gjykates i cili gjykon me ligjin e Zotit dhe jo sic benin hebrenjte qe i braktisen ligjet e Zotit apo sic bene krishteret duke shpikur pushtetin e Cezarit dhe pushtetin e Zotit duke ndare nga jeta njerzore ligjin e Zotit e duke futur ligjet e paganeve.

  Pastaj Jezusi thote

  13 Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t'ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t'ju kumtojė gjėrat qė do vijnė.
  14 Ai do tė mė pėrlėvdojė, sepse do tė marrė prej meje dhe do t'jua kumtojė.
  15 Tė gjitha gjėrat qė ka Ati janė tė miat; pėr kėtė ju thashė se ai do tė marrė prej simes dhe do t'jua kumtojė
  Jezusi deshmon se Profeti Muhamed a.s do te jete fryme e se vertetes, do ti beje njerzit e lire duke i prire tek ajo e vertete.Sepse "Une jam e verteta" u largua prej botes duke deshmuar per ardhjen e vertetes se Ngushulluesit e vertete e cila do ti prije njerzit tek te gjithe te vertetat e kesaj bote dhe bote tjeter.

  Ai Ngushulluesi nuk do te flase nga vetja sepse eshte fryma e se vertetes, ai do tu flase per te shkuaren e profeteve por dhe per te ardhmen deri ne diten e Kijametit.Kush e beri kete pervec Profetit Muhamed a.s? Ai e perlavderoi Jezusin, po keshtu dhe Zoti ne Kuran, ai nuk e mohoi Jezusin dhe as e hyjnizoi ate sepse a eshte fryma e se vertetes dhe fryma e se vertetes qe e do ti prije njerzit tek e verteta nuk mund te genjeje.Kurani e lavderoi Jezusin dhe Marien, i ngriti ato dhe i nderoi duke u dhene dhe kapitujve te tij emrat e tyre si Merjem(Maria) Ali(Eli) Imran gjyshi i Jezusit babai i Maries, Maide(tryeza e Jezusit) etj etj ajete dhe kapituj qe flasin per Jezusin duke deshmuar te verteten per te dhe duke pergenjeshtruar trillimet dhe genjeshtrat qe duart e njerzve shkruan dhe gabuan me qellim apo pa qellim per te.Kurani nuk permend librat e Palit si liber hyjnor a as tregime te njerzve qe nuk kane qene fare ne ngjarje, Kurani flet si shpallje ndaj Zotit nepermjet shpirtit te shenjte derguar tek Profeti Muhamed a.s.Kjo pra eshte formula e pagezimit.Besoj tek Zoti, tek shpirti i shenjte qe sjell shpalljet dhe tek profeti i Zotit, nuk ka asnje trinitet eshte thjeshte besim ne tre ceshtje baze te besimit.Zot, Shpirti i shenjte, profeci dhe engjell, profet dhe i derguar i Zotit, Jezus ose Muhamed a.s..trillimet per trinitete te shpikura njerzore kundershtohen nga fryma e se vertetes Ngushulluesi, qe u tregoi botes se Zoti nuk behet njeri sepse eshte Zot dhe se Jezusi eshte profeti i nderuar i Zotit i lindur nga virgjeresah Merjem me mrekulli prej Zotit per ti ftuar njerzit ne besim dhe ne zbatimin e ligjeve te Zotit te cilat shume prej njerzve sot i kane braktisur.Kjo eshte mbreteria e Zotit e perhershme, besim tek Ai dhe profetet e Tij dhe zbatim i ligjeve te Tij deri sa te na takoje vdekja.Monoteizmi eshte e vetmja dere e parajses, idhujtaria, politeizmi, triniteti, paganizmi, panteizmi, ateizmi jane dyert e ferrit sipas profecive te te gjithe profeteve.


  Jeruzalem, Jeruzalem, qė i vret profetėt dhe i vret me gurė ata qė tė janė dėrguar! Sa herė kam dashur t'i mbledh bijtė e tu ashtu si i mbledh klloēka zogjtė e vet nėn krahė, por ju nuk deshėt! Ja, shtėpia juaj po ju lihet e shkretė. Sepse unė po ju them, se tash e tutje nuk do tė mė shihni mė deri sa tė thoni: "I bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit!"'. (Mateu 23/37-39)"

  I vetmi qe erdhi ne emer te Zotit ishte profeti Muhamed a.s .


  Profecite mbi profetin Muhamed a.s ne bibel jane te shumta E kane permendur ate Musai, Danieli, Salomoni(Sulejmani) etj etj Lum ai qe i kupton dhe e pranon ato sepse ne bibel thuhet

  41 Ai qė pranon njė profet nė emėr tė njė profeti, do tė marrė shpėrblimin qė i takon profetit; .[Mateu 10]

  E pra profet tjeter mbas Jezusit dhe fjaleve te tij nuk kishte asnje tjeter pervec profetit Muhamed a.s, profet qe me fene e Zotit ndertoi qyteterimin monoteist Islam i ndjekur nga miliarda njerez sot.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. #62
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Te lumte Xhemis!! A e kupton se ē'ke shkruar?!
  Provove katercipeisht se Krishti eshte Zoti i Muhamedit!!!
  Alleluja!!!
  Jarigas

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Xhemis Sa leke paguhesh o njeri? ,,,,,,,,,,,,,,,, po sme dhe njehere pergjigje,,,,Referohu njehere per pyetjet qe te kam bere se le nam. Mu refero njehere Mua dhe mos fol kote ne pergjigthesi,
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Xhemis Sa leke paguhesh o njeri? ,,,,,,,,,,,,,,,, po sme dhe njehere pergjigje,,,,Referohu njehere per pyetjet qe te kam bere se le nam. Mu refero njehere Mua dhe mos fol kote ne pergjigthesi,
  Eshte shume e ulet qe ju mendoni se njeriu i ben gjerat per leke.Ndoshta do jesh deshmitare e jehovait qe bredh dere me dere per ndonje page fikse.Njeriu mund ti beje gjerat dhe per bamiresi,per shpirt ose per te ndihmuar te tjeret te zbulojne te verteten.

  Ta kam dhene pergjigje njehere per ceshtjen e luftes dhe plackes se luftes.Ti kam sjelle dhe versetet biblike qe flasin per kete gje ne kohen e Moisiut, nuk do rri sa here te teket ty per ndonje gje te jap pergjigje sidomos kur nuk je koherente ne ate qe shkruan, e aq me keq komshiu yt me lart qe bertet Aleluja sikur do te thote Allah apo Alah ne aramisht, citim ky prej fjaleve te Jezusit ne emerimin qe ai i beri Zotit te tij.Pra Jezusi e quajti Zotin Alah latinet dhe greket e sjellin ne formen Elah por qe e kam sqaruar dhe hera tjera.


  Islami nuk e mohon luften e kam thene dhe hera tjera, nese do mohonte luften nuk do ishte fe hyjnore.Islami nuk eshte si religjonet e tjera vetem fe, ai eshte sistem jete sipas udhezimit hyjnor.Me čpak fjale nese do ta jetosh jeten sipas asaj qe Zoti ka zgjedhur per ty, behu musliman.Sepse Zoti zgjedh per njeriu vetem te mirat dhe i ka lejuar ato nderkohe i ka ndaluar te keqijat.Pra vullnetin njerzor ta unifikosh ne deshire me vullnetin e Zotit.Te duash ate qe Zoti dhe te urresh ate qe urren Zoti,Te veprosh ate qe urdheron Zoti dhe te ndalohesh nga ajo qe ka ndaluar Zoti.

  A ka luftuar profeti Muhamed a.s? Po ka luftuar dhe ka thene per luften. "Jam i urdheruar te luftoj nga Zoti perderisa ne toke te perhapet monoteizmi", besimi ne nje Zot te vetem dhe te largohen te gjitha llojet e idhujtarise, bestytnive, paganizmit,mosbesimit,ateizmit.Qellimi i luftes ne Islam nuk eshte dhunimi ne besim por heqja e pengesave te cilat pengojne njerzit te kuptojne drjete shpalljen hyjnore.Per kete Kurani thote "Ne Fe nuk ka dhune" sure bekare.

  Profeti Muhamed a.s nuk erdhi per nje komb apo per nje fis apo per nje shtet erdhi per gjithe njerzimin dhe mesazhi islam i drejtohet gjithe njerzimit.Prandaj misioni i tij ishte perhapja e monoteizmit ne toke.

  Ka vende qe Islami eshte futur atje me lufte por ka vende qe ka hyre me paqe.Psh ne Indonezi shteti me i madh musliman Islami ka hyre me ane te thirrjes Islame me ane te tregtareve dhe jo me ane te luftes.Dhe ne shume vende te tjera po keshtu.Sot ne kine mund te kete me shume se 30 miljon muslimane te cilet e kane pranuar islamin jo me dhune.

  Amerika sot zhvillon politikat qe duhet te zhvillonin muslimanet .Amerika thote do perhap demokracine ne bote qofte duke rrezuar diktatore me dhune me lufte.Islami kete ka bere gjate gjithe historise, ka rrezuar padrejtesite e zullumqareve pushtetare per ti liruar njerzit qe te pranojne monoteizmin.

  Kur i pyesnin muslimanet pse luftojne, ato thonin, ti nxjeerrim njerzit nga padrejtesite e religjoneve te tjera ti vendosim e drejtesine e Islamit, ti nxjerrim nga ngushtica e kesaj bote per ne gjeresine e eksaj bote dhe te Ahiretit(Parajses), per ti larguar nga e keqa e tyre dhe per ti bere njerez te se mires.

  Imagjinoni sikur Amerika sot sulmon Kinen sepse ajo nuk i lejon krishteret te shkojne ne kishe .Apo sulmon brazilin sepse feston festen e pederasteve.

  Nese do te kuptosh pse eshte ligjeruar lufta ne Islam duhet te kuptosh se lufta nuk behet nga individi por nga shteti dhe secili shtet ne bote ka ligjet e tij luftarake.Duke qene se Islami eshte sisitem jete dhe kushtetute hyjnore ai ka sjelle ligjet e tij per luften dhe rregullat ne te.Islami nuk e lejon vrasjen e e pafajshemve, pleqve, femijve , prifterinjve apo murgjeve, prerjen e pemeve etj etj si keto.

  Islami nuk e pranon ta sulmosh tjetrin ne befasi, por ne fillim deklarohet situata e luftes.Islami nuk kerkon te djege njerez por as nuk ka per qellim vrasjen e njerzve.Islami kerkon clirimin e njeriut nga roberia e krijesave per ta bere rob te Krijuesit.Pra me pak fjale clirim nga skllaveria.

  Islami nuk e ben cdo gje me lufte por nuk e perjashton mundesine per tu mbrojtur.Lufta me e amdhe eshte lufta me veten, per rregullimin e vetes se njeriun ne aspektin e brendshem shpirteror por dhe ne ate te jashtem moralo-etik, arsimor apo fizik.


  Nese do te dish me shume rreth lufte ne Islam, une kam pare nje citim te Alia Izetbejgovicit qe citonte kete liber ne librin e tij Islami ndermjet Lindjes dhe Perendimit.

  https://books.google.com.sa/books?id...indjes&f=false

  Dhe pse mendoj se jo cdo autor eshte i afte te beje interpretim per Islamin, Interpretimi i Izetbejgovicit te le me goje hapur, mund ta lexosh vete librin dhe te shikosh shpjegimin qe ai ka bere aty.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 17-10-2015 mė 06:51
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 5. #65
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  ]Cfare thojne keto versete? Le ti lexojme se bashku.
  Ah sa bukur, hoxhe, pikerisht siē i ka hije nje personi qe ka etike debatimi!!
  Le t'i marrim me rradhe!!

  1 Jua thashė kėto qė tė mos moliset feja juaj.
  Feja e kujt??! E muslimaneve??!Jooooo, e te krishtereve!!
  2 Do t’ju pėrjashtojnė prej sinagogave. Edhe mė! Po vjen koha, kur secili, qė t’ju vrasė, tė mendojė se i bėn shėrbesė Hyjit.
  Erdhi koha kur , qe te vrasin te krishteret te mendojne se po i sherbejne Hyjit??! Poooo, me Muhamedin!!
  3 E do tė veprojnė kėshtu, pse nuk e njohėn as Atin as mua.
  A e njohu Muhamedi Atin dhe Jezusin???!Jo!!
  4 Jua tregova kėto gjėra qė, kur tė vijė koha, t’ju bjerė ndėr mend se jua pata thėnė.Nuk ju fola pėr kėto qė nė fillim, sepse isha me ju,
  5 por tani po shkoj tek Ai, qė mė dėrgoi, dhe askush prej jush s’po mė pyet: ‘Kah po shkon?’
  6 por, pse ju thashė kėto, zemrat tuaja u mbushėn me trishtim.
  Kush e dergoi Jezusin??! Ati!
  7 Por, unė po ju them tė vėrtetėn: ėshtė mė mirė pėr ju tė shkoj, sepse, po s’shkova, Mbrojtėsi nuk do tė vijė te ju, kurse, po shkova, do ta dėrgoj te ju.
  Kush do ta dergoje "Mbrojtesin"???! JEZU KRISHTI!!!
  Pra, kush e pasjka derguar Muhamedin???! JEZU KRISHTI!!
  Kush thote Muhamedi se e ka derguar, ne Kuran???! Allahu!!!
  Pra, cili eshte Allahu i Muhamedit???! JEZU KRISHTI!!
  8 E kur tė vijė Ai, do ta vėrtetojė se bota e ka gabim nė lidhje me mėkatin, me drejtėsinė dhe me dėnimin.
  Cfare do te thote se bota e ka gabm ne lidhje me "mekatin, drejtesine dhe denimin"??
  Do te thote se tash e tutje, vlen vetem fjala e Tij!!
  A ndryshoi gje Muhamedi nga ēifutet??! JO
  9 Nė lidhje me mėkatin ‑ pse nuk besojnė nė mua,
  10 nė lidhje me drejtėsinė, ‑ pse po shkoj tek Ati dhe nuk do tė mė shihni mė.
  11 Nė lidhje me dėnimin pse princi i kėsaj bote u dėnua.
  Cili ishte Princ i kesaj Bote qe u denua??! JEZU KRISHTI!!!
  Cili eshte sipas muslimaneve Mbreti i Botes??! Allahu!!
  Sipas muslimaneve, JEZU KRISHTI!!! eshte Allahu!!
  12 Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė por tani s’mund t’i kuptoni.
  13 E kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑ Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetėn. Ai s’do tė flasė prej vetvetes, por do tė flasė ēka tė dėgjojė dhe do t’ju zbulojė tė ardhmen.
  14 Ai do tė mė lėvdojė, sepse do tė marrė prej simes e do t’ju zbulojė juve.
  15 Gjithēka ka Ati, ėshtė imja.
  Prej kujt mori Muhamedi per t'ua zbuluar muslimaneve??! Prej Allahut!!
  Prej kujt thote Jezusi se dio te marre Shpirtii se vertetes??! Prej Jezusit!!!
  Edhe njehere, sipas Kuranit, allahu i muslimaneve eshte JEZU KRISHTI!!!
  15 ''Nėse mė doni, zbatoni urdhėrimet e mia.
  16 Dhe unė do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju,
  A qendroi Muhamedi pergjithmone me ne??! Jooooo, vdiq i helmuar!!!
  17 Frymėn e sė Vėrtetės, qė bota nuk mund ta marrė, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh; por ju e njihni, sepse qėndron me ju dhe do tė jetė nė ju.
  18 Nuk do t'ju lė bonjakė, do tė kthehem te ju.
  Kush eshte sipas Jezusit, Fryma e sė Vėrtetėsqe qendron me dishepujt???! JEZU KRISHTI!!!
  19 Edhe pak kohė dhe bota nuk do tė mė shohė mė, por ju do tė mė shihni; sepse unė jetoj, edhe ju do tė jetoni.
  20 Atė ditė do tė mėsoni se unė jam nė Atin tim, dhe se ju jeni nė mua dhe unė nė ju.
  21 Kush ka urdhėrimet e mia dhe i zbaton, ėshtė ai qė mė do; dhe kush mė do mua, Ati im do ta dojė; dhe unė do ta dua dhe do t'i dėftehem atij''.
  KUsh iu "deftye" Muhamedit ne shpellen Sira??! Xhibrili alias Fryma e Shenjte???! Kush thote Jesusi se do t'i deftehet atij??! Ai vete, pra JEZU KRISHTI!!!
  22 Juda, jo Iskarioti, i tha: ''Zot, si vallė do tė na dėftehesh neve dhe jo botės?''.
  23 Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ''Nėse ndokush mė do, do ta zbatojė fjalėn time; edhe Ati im do ta dojė dhe ne do tė vijmė tek ai dhe do tė bėjmė banesėn tek ai.
  24 Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Atit qė mė ka dėrguar.
  A e zbatoi Muhamedi fjalen e Jezu Krishtiti???! Joo!!

  25 Ju kam thėnė kėto gjėra, ndėrkaq jam me ju;
  26 por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t'ju mėsojė ēdo gjė dhe do t'ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.
  Ne emer te kujt zbret Fryma e Shenjte??! JEZU KRISHTIT!!!
  Ne emer te kujt zbriti Kurani??! Allahut!!
  Cili eshte Allahu i Muhamedit???!JEZU KRISHTI!!!

  27 Unė po ju lė paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.
  Pra, kush jap PAqen??! JEZU KRISHTI!!!
  Kush eshte Paqja sipas Muhamedit??!Allahu!!
  Edhe njehere, Allahu i Muhamedit eshte JEZU KRISHTI!!!

  28 Ju keni dėgjuar qė ju thashė: "Unė po shkoj dhe do tė kthehem te ju". Po tė mė donit, do tė gėzoheshit sepse unė thashė: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.
  29 Dhe jua kam thėnė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ndodhė, tė besoni.
  Jezusi profetizon vdekjen e vet dhe ngjitjen tek Ati!!!
  A e besojne muslimanet profetesine e Jezusit???! Joooo!!
  30 Nuk do tė flas mė gjatė me ju, sepse po vjen princi i kėsaj bote dhe ai nuk ka asgjė nė mua;
  CIli eshte Princi i kesaj Bote qe me pare ishte denuar e qe tashme do te vije perseri??!! JEZU KRISHTI!!!
  Sa Princa ka kjo Bote, qe njeri shkoka dhe tjetri vinka???! Tre ne Nje, siē na mesoi Zoti i se Vertetes, JEZU KRISHTI!!!


  Pra, hoxhe i nderuar, edhe njehere falemnderit qe vertetove ate qe te krishteret e thone prej kohesh e qe ju e keni te urdheruar ne nje pjese te Kuranit: kur doni te mesoni diē, pyesni njerezit e Librit, Te Krishteret!!!
  Hapiini syte dhe shiheni Zotin e Vertete!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jarigas : 17-10-2015 mė 11:30
  Jarigas

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Meqe je treguar korekt dhe ke dit te jesh qytetar i edukuar ne kete shkrim meriton nje pergjigje ne te kundert bisedo me veten tende heres tjeter

  Le te marrim disa prej shpjegimeve te tua dhe ti veme ne peshoren e llogjikes

  Citim Postuar mė parė nga Jarigas
  Pra, kush jap PAqen??! JEZU KRISHTI!!!
  Kush eshte Paqja sipas Muhamedit??!Allahu!!
  Edhe njehere, Allahu i Muhamedit eshte JEZU KRISHTI!!!
  Jezusi po jepte paqen dhe ketu folem se paqa eshte feja qe Jezusi la ishte Paqa Islami.Jezusi perdorte dhe shprehjen Shalom Aleichum e barazvleshme me shprehjen muslimane sot Selam Aleikum.Shalom Aleichum perkthehet Zoti(ai qe jep paqe) qofte me ty.Nje nga emrat e Zotit eshte emri Es -Selam.Ai qe jep Paqe.

  Te shikojme nje tjeter citat biblik

  Citim Postuar mė parė nga Bibla
  Sipas fjalės qė ai u ka dhėnė bijve tė Izraelit, duke u shpallur Paqen me anė tė Jezu Krishtit, (Veprat e apostujve 10-36)
  Duke shpallur ke?Krishterimin apo Paqen? Kush e shpalli Paqen?Jezusi.Pra Jezusi shpalli paqen po krishterimin kush e shpalli?Pali apo Konstandini?

  Nje tjeter citim biblik qe e perforcon kete

  Citim Postuar mė parė nga Bibla
  Dhe ai (Jezusi) erdhi pėr t`ju shpallur Paqen, juve qė ishit larg dhe atyre qė ishin afėr,(Efesianėve 2/17)

  Shiko gabim tend Jarigas

  Citim Postuar mė parė nga Jarigas
  Kush eshte Paqja sipas Muhamedit??!Allahu!!
  Paqa eshte Islami, jo Allahu o jarigas.Ketu ke gabuar sepse Zoti nuk eshte veper Paqe apo Dashuri por eshte poseduesi i tyre, Paqesori apo i Dashuri.Krishteret dhe Papa vazhdojne dhe shprehin nje citat biblik ku thuhet Zoti eshte dashuri.Nderkohe qe Zoti nuk eshte Dashuri as Dituri por eshte I Dashuri, I Dituri sepse Dashuria, Dituria nuk jane Zot.A eshte Zoti Miresia? Jo por Zoti eshte ai qe ben Mire.Miresia eshte vepra ndersa Ai qe ben Mire i Miri eshte vepruesi i vepres.E shikon sa te bukur e ka islami shkencen e monoteizmit nuk te len te gabosh per Zotin dhe ne shprehje.

  Citim Postuar mė parė nga Jarigas
  A qendroi Muhamedi pergjithmone me ne??! Jooooo, vdiq i helmuar!!!
  Kuptimi aty eshte se mesimet e tij do te qendrojne pergjithmone, kujtimi i tij si profet, veprimet e tij do te ndiqen nga pasuesit e tij deri diten e gjykimit.A nuk ndodh kjo sot.Miliona muslimane sot veprojne mesimet e tij dhe zbatojne me perpikmeri veprimet e tij.
  Ne kete aspekt ishte fjala e Jezusit jo ne kuptimin real qe e merr ti se as vete Jezusi nuk qendroi pergjithmone fizikisht sepse u ngjit ne qiell sikurse u ngjit dhe Elia dhe kete e deshmon dhe bibla.


  Citim Postuar mė parė nga Jarigas
  Kush do ta dergoje "Mbrojtesin"???! JEZU KRISHTI!!!
  Pra, kush e pasjka derguar Muhamedin???! JEZU KRISHTI!!
  Kush thote Muhamedi se e ka derguar, ne Kuran???! Allahu!!!
  Pra, cili eshte Allahu i Muhamedit???! JEZU KRISHTI!!
  Kete e kundershton vete bibla.Lexo me poshte.

  "16 Dhe unė(Jezusi) do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr"Gjoni

  Pra verseti i mesiperm i mohon te gjitha ato qe thua ti.Se pari tregon se Jezusi do i lutet Zotit per Ngshulluesin tjeter .
  Kush do ti lutet Zotit?
  Jezusi.
  Kush do ta jape Ngushulluesin tjeter?
  Ai, Zoti dhe jo jezusi.
  Kur Jezusi do ti lutet Zotit cfare tregon kjo?
  Qe Jezusi eshte adhurues i Zotit dhe jo Zot.

  pra me kete bie poshte mendimi jot se jezusi eshte Zot.
  Nese krishteret thone se Jezusi eshte Zot u themi si ka mundesi qe "Zoti" iu luska nje Zoti tjeter!?Apo nje pjese e Zotit i lutet vete qenies se Tij? A eshte kjo e vertete dhe e llogjikshme?Jo kjo nuk eshte e vertete por Jezusi i lutet Zotit si nje profet i Tij si nje i derguar i Tij, prandaj e thote dhe kete ne bibel.

  24 Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Zotit qė mė ka dėrguar.
  Pra Jezusin e paska derguar Zoti dhe Jezusi qenka i derguar, profet.Pikerisht per kete Jezusi do ta lusi Zotin prape duke i kerkuar Zotit me lutje nje Ngushullues tjeter.Pra jezusi po i kerkon Zotit qe tua sjelli hebrenjve nje profet tjeter sepse ato e mohonin ate e ofendonin e shanin, donin dhe ta vrisnin.

  Kur erdhi profeti Muhamed a.s Ngushulluesi tjeter, ua tregoi vendin si hebrenjve si romakeve.

  Citim Postuar mė parė nga Jarigas
  Prej kujt mori Muhamedi fjalet per t'ua zbuluar muslimaneve??! Prej Allahut!!
  Prej kujt thote Jezusi se di te marre Shpirtii se vertetes??! Prej Jezusit!!!
  Edhe njehere, sipas Kuranit, allahu i muslimaneve eshte JEZU KRISHTI!!!
  Po ta kishe lexuar biblen me vemendje nuk do dilje me kete konkluzion te gabuar.
  Jezusi thote ne bibel

  Citim Postuar mė parė nga Bibla
  24 Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Zotit qė mė ka dėrguar.
  Pra Jezusi thote vete qe fjala nuk eshte e tij, por e Zotit prandaj Muhamedi a.s nuk ka cte marre prej Jezusit por profeti i ardhshem Muhamedi a.s merr shpallje prej Zotit duke treguar dhe historine e Jezusit.

  14 Ai do tė mė pėrlėvdojė, sepse do tė marrė prej meje dhe do t'jua kumtojė.
  15 Tė gjitha gjėrat qė ka Ati janė tė miat; pėr kėtė ju thashė se ai do tė marrė prej simes dhe do t'jua kumtojė
  Kuptimi ketu eshte se Inxhilli do te perfshihet ne Kuran.Historite e Jezusit do ritregohen prej profetit Muhamed a,s per tu pastruar nga shtesat dhe mangesite.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 17-10-2015 mė 15:01
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  i vetmi varg i Bibles qe flet per muhamedin eshte ai i profeteve te rreme Mateu 24:11

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Muhamedi predikoi vetem urrejtje gjakderdhje perdhunim, siē e shikojme tek ISIS sot ata jane te vetmit dishepuj te denje te Muhamedit

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Sureti V, denimi per ne te tjeret q nuk i besojme M... : "Ti kryqezoni, tu prisni kembet dhe duarte ndersjellta

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Thote Zoti ne Kuranin famelarte


  7:157.
  dhe atyre qė ndjekin tė dėrguarin Tonė, Profetin, qė nuk di shkrim e lexim, tė cilin ata do ta gjejnė tė shėnuar nė shkrimet e tyre, nė Teurat dhe Ungjill.
  Fjala e pare qe Zoti i tha Muhammedit permes engjellit Gabriel ishte fjala "Ikra" qe do te thote "Lexo", (Suren 96: 1-5.) Muhammedi, duke qene qe ishte analfabet iu pergjigj: "Une nuk mundem te lexoj". Kjo shpallje e pare e Zotit profetizohet edhe ne bibel

  Bibla thote

  Isajan 29:12:" Dhe libri dot'i jepet atij qe nuk eshte i mesuar me fjalet : Lexoje kete: Vetem ty te lutem dhe ai do te thote: Une nuk jam i mesuar. "


  Ne Kuran

  -96. 'Alek 1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė). 2. Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės). 3. Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari! 4. Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruaj me pendė. 5. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.

  Nje profeci tjeter biblike per ardhjen e Bekuar te Profetit Muhamed a,s

  Bibla tregon se kush erdhi me emrin e Zotit mbas ikjes se Jezusit.

  39 Sepse unė po ju them, se tash e tutje nuk do tė mė shihni mė deri sa tė thoni: "I bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit!"''. Matthew 23:37)"
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Matew 23 :37 NJė tjetė varg ku tregohet se Jezusi eshte Zot “Jerusalem, Jerusalem, you who kill the prophets and stone those sent to you, how often " I "
  have longed to gather your children together, as a hen gathers her chicks under her wings, and you were not willing.

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Jeruzalem, Jeruzalem, qė i vret profetet dhe i vret me gurė ata qė tė janė dėrguar! Sa herė desha t'i mbledh bijtė e tu ‎sikurse klloēka i mbledh nėn krahė zogjtė e vet, por ju nuk deshėt! Ja, shtėpia juaj ju lihet e shkretė. Dhe unė po ju ‎them se nuk do tė mė shihni mė deri sa tė vijė koha tė thoni: "Bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit".(Luka ‎‎13/34-35)‎

  Fakti qė shtėpia e tyre do lihet e qetė tregon pėr largimin e shpalljeve profetike dhe dhėnien e kėsaj mirėsie njė ‎kombi tjėtėr qė do tė japė fryte monoteizmi.‎

  ‎..Kjo ėshtė vepėr e Zotit, dhe ėshtė e mrekullueshme nė sytė tonė"? Prandaj unė po ju them se juve do t'ju hiqet ‎mbretėria e Perėndisė dhe do t'i jepet njė kombi qė do ta bėjė tė japė fryt.(Mateu 21/42-43)‎

  Po kėshtu pėrmendet dhe me fjalė tė tjera nė bibėl ardhja e profetit Muhamed a.s ku thuhet.

  Jeremia 28:9:"Profeti i cili predikon Paqen (Islamin)dhe profetesia e tij plotesohet do ta njihet si profeti i derguar ‎me te vertete nga i Plotfuqishmi (Zoti)."‎
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  “Dhe Ai(Zoti) do tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve, tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės. Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!(Veprat 3/20-22)

  Nuk ka pasur profet mbas Jezusit qe ka riperterire mesimet e profeteve qe nga fillimi i botes vetem se profeti Muhamed a.s.

  Per te gjithe ato qe deshirojne te lexojne rreth menyres sesi Zoti i solli shpalljen hyjnore me mesimet e profeteve dhe historine e tyre profetit te fundit Muhamedit a.s le te shikojne kete linkun.
  Zoti me ane te kuranit i reperteriu mesimet profetike te profeteve per shkak te devijimeve dhe mangesive dhe shtesave qe njerzit kishin shkruar ne bibel.

  http://ardhmeriaonline.com/histori/h...9b19b77f385029

  http://ardhmeriaonline.com/histori/h...647c9cd88b479e

  http://ardhmeriaonline.com/histori/h...e-e-profeteve/
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  NJe profet si Moisiu?  15 Zoti, Perėndia yt, do tė krijojė pėr ty njė profet si unė nė mes teje dhe vėllezėrve tė tu; atė keni pėr ta dėgjuar,
  18 unė do tė nxjerr pėr ta njė profet nga gjiri i vėllezėrve tė tyre dhe do tė vė nė gojėn e tij fjalėt e mia, dhe ai do t’u thotė atyre tė gjitha ato qė unė do t’i urdhėroj.
  19 Dhe do tė ndodhė qė nė se dikush nuk i dėgjon fjalėt e mia qė ai thotė nė emrin tim, unė do t’i kėrkoj llogari.

  20 Por profeti qė pretendon tė thotė nė emrin tim njė gjė pėr tė cilėn unė e kam urdhėruar ta thotė ose qė flet nė emėr tė perėndive tė tjera, ai profet do tė vritet".
  21 Dhe nė se ti thua nė zemrėn tėnde: "Si do tė bėjmė pėr tė dalluar fjalėn qė Zoti nuk ka thėnė?".
  22 Kur profeti flet nė emėr tė Zotit dhe kjo gjė nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi tė bėjmė me njė gjė qė Zoti nuk e ka thėnė; e ka thėnė profeti me mendjemadhėsi; mos ki frikė prej tij".Ligji 18

  37
  Ky ėshtė ai Moisi qė u tha bijve tė Izraelit: "Zoti, Perėndia juaj do tė nxjerrė pėr ju, nga mesi i vėllezėrve tuaj, njė profet si mua. Dėgjojeni!".
  38
  Ky ėshtė ai qė nė kuvend, nė shkretėtirė, ishte me engjėllin qė i fliste mbi malin Sinai dhe me etėrit tanė; dhe mori fjalėt e jetės pėr tė na e pėrēuar neve.Veprat 7
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 17-10-2015 mė 18:41
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  “Dhe Ai(Zoti) do tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve, tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės. Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!(Veprat 3/20-22)

  Profeti i pritshem per te ardhur tek hebrenjte ishte dhe profeti Muhamed a.s!

  Hebrenjte prisnin te vinin atyre tre njerez prej Zotit.

  1)Elia
  2)Mesia
  3)Profeti.

  19 Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: "Kush je ti?".20 Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: "Unė nuk jam Mesia(Krishti)". 21 Atėherė ata e pyetėn: "Kush je, pra? A je Elia?". Ai tha: "Nuk jam!". "Je ti profeti?". Dhe ai pėrgjigjej: "Jo!". 22 Atėherė ata i thanė: "Kush je ti, qė t'u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē'thua pėr veten tėnde?". 23 Ai u pėrgjigj: "Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia". 24 Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė; 25 ata e pyetėn dhe i thanė: "Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as 2)Mesia, as 1)Elia, as 3)Profeti?".(Gjoni 1/19-25)

  Pra hebrejtė e kishin tė shkruar nė librat e tyre se do tė vinin tre profetė nė tė ardhmen.Njeri do ishte Elia.

  Dhe Jezusi e vėrtėton kėtė se Gjon Pagėzori ishte Elia.

  12 Dhe qysh nga ditėt e Gjon Pagėzorit e deri tash mbretėria e qiejve po pėson dhunė dhe tė dhunshmit e grabitėn. 13 Sepse tė gjithė profetėt dhe ligji kanė profetizuar deri te Gjoni. Dhe, nė daēi ta pranoni, ai ėshtė Elia, qė duhej tė vijė. (Mateu 11/12-14).(Mateu 17/11-13)

  Po kėshtu Bibla tregon se Jezusi ishte Mesia (Krishti).

  28 Ata u pėrgjigjėn: "Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, dhe tė tjerė njė nga profetėt". 29 Dhe ai u tha atyre: "Po ju, kush thoni se jam?". Dhe Pjetri, duke iu pėrgjigjur i tha: "Ti je Mesia(Krishti)". 30 .(Marku 8/28-30)

  Po kush ishte Profeti qė pritej tė vinte mbas Jezusit.Nuk ka sesi tė jetė askush pėrvec Profetit Muhamed a.s dhe pėr kėtė dėshmoi vetė Jezusi nė bibėl ku tregon se mbas largimit tė tij do vij njė profet tjetėr.

  Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi;.(Gjoni 16/7)

  Jeremia 28:9:"Profeti i cili predikon Paqen (Islamin)dhe profetesia e tij plotesohet do ta njihet si profeti i derguar ‎me te vertete nga i Plotfuqishmi (Zoti)."


  Zoti ne Kuran thote

  2:146.
  Ata qė u kemi dhėnė Librin, e njohin atė (Profetin a.s.), ashtu siē i njohin bijtė e tyre, por disa prej tyre e fshehin tė vėrtetėn, duke e ditur mirė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 17-10-2015 mė 18:53
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Boll me keto mashtrime qe duket qe as vete nuk i beson. Nuk ka asnje profet mbas (Emanuel) Zotit qe eshte me ne, Jezusit

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Profeti i pritshem per te ardhur tek hebrenjte ishte dhe profeti Muhamed a.s!

  Hebrenjte prisnin te vinin atyre tre njerez prej Zotit.

  1)Elia
  2)Mesia
  3)Profeti.

  19 Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: "Kush je ti?".20 Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: "Unė nuk jam Mesia(Krishti)". 21 Atėherė ata e pyetėn: "Kush je, pra? A je Elia?". Ai tha: "Nuk jam!". "Je ti profeti?". Dhe ai pėrgjigjej: "Jo!". 22 Atėherė ata i thanė: "Kush je ti, qė t'u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē'thua pėr veten tėnde?". 23 Ai u pėrgjigj: "Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia". 24 Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė; 25 ata e pyetėn dhe i thanė: "Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as 2)Mesia, as 1)Elia, as 3)Profeti?".(Gjoni 1/19-25)

  Pra hebrejtė e kishin tė shkruar nė librat e tyre se do tė vinin tre profetė nė tė ardhmen.Njeri do ishte Elia.

  Dhe Jezusi e vėrtėton kėtė se Gjon Pagėzori ishte Elia.

  12 Dhe qysh nga ditėt e Gjon Pagėzorit e deri tash mbretėria e qiejve po pėson dhunė dhe tė dhunshmit e grabitėn. 13 Sepse tė gjithė profetėt dhe ligji kanė profetizuar deri te Gjoni. Dhe, nė daēi ta pranoni, ai ėshtė Elia, qė duhej tė vijė. (Mateu 11/12-14).(Mateu 17/11-13)

  Po kėshtu Bibla tregon se Jezusi ishte Mesia (Krishti).

  28 Ata u pėrgjigjėn: "Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, dhe tė tjerė njė nga profetėt". 29 Dhe ai u tha atyre: "Po ju, kush thoni se jam?". Dhe Pjetri, duke iu pėrgjigjur i tha: "Ti je Mesia(Krishti)". 30 .(Marku 8/28-30)

  Po kush ishte Profeti qė pritej tė vinte mbas Jezusit.Nuk ka sesi tė jetė askush pėrvec Profetit Muhamed a.s dhe pėr kėtė dėshmoi vetė Jezusi nė bibėl ku tregon se mbas largimit tė tij do vij njė profet tjetėr.

  Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi;.(Gjoni 16/7)

  Jeremia 28:9:"Profeti i cili predikon Paqen (Islamin)dhe profetesia e tij plotesohet do ta njihet si profeti i derguar ‎me te vertete nga i Plotfuqishmi (Zoti)."

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Profeti qe prisnin Hebrenjte

  40 Shumė veta nga turma, kur i dėgjuan kėto fjalė, thoshnin: “Ky ėshtė me tė vėrtetė Profeti!.”
  41 Tė tjerė thoshnin: “Ky ėshtė Mesia.” Kurse tė tjerė thoshnin: “Vallė nga Galilea vjen Mesia?Gjoni 7

  Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as 2)Mesia, as 1)Elia, as 3)Profeti?".(Gjoni 1/25

  Nje profet si Moisiu, Degjojeni ate.


  Citim Postuar mė parė nga Bibla
  “Dhe Ai(Zoti) do tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve, tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės. Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!(Veprat 3/20-22)

  15 Zoti, Perėndia yt, do tė krijojė pėr ty njė profet si unė nė mes teje dhe vėllezėrve tė tu; atė keni pėr ta dėgjuar,
  18 unė do tė nxjerr pėr ta njė profet nga gjiri i vėllezėrve tė tyre dhe do tė vė nė gojėn e tij fjalėt e mia, dhe ai do t’u thotė atyre tė gjitha ato qė unė do t’i urdhėroj.
  19 Dhe do tė ndodhė qė nė se dikush nuk i dėgjon fjalėt e mia qė ai thotė nė emrin tim, unė do t’i kėrkoj llogari.
  20 Por profeti qė pretendon tė thotė nė emrin tim njė gjė pėr tė cilėn unė e kam urdhėruar ta thotė ose qė flet nė emėr tė perėndive tė tjera, ai profet do tė vritet".
  21 Dhe nė se ti thua nė zemrėn tėnde: "Si do tė bėjmė pėr tė dalluar fjalėn qė Zoti nuk ka thėnė?".
  22 Kur profeti flet nė emėr tė Zotit dhe kjo gjė nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi tė bėjmė me njė gjė qė Zoti nuk e ka thėnė; e ka thėnė profeti me mendjemadhėsi; mos ki frikė prej tij".Ligji 18

  37 Ky ėshtė ai Moisi qė u tha bijve tė Izraelit: "Zoti, Perėndia juaj do tė nxjerrė pėr ju, nga mesi i vėllezėrve tuaj, njė profet si mua. Dėgjojeni!".
  38 Ky ėshtė ai qė nė kuvend, nė shkretėtirė, ishte me engjėllin qė i fliste mbi malin Sinai dhe me etėrit tanė; dhe mori fjalėt e jetės pėr tė na e pėrēuar neve.Veprat 7
  Ne cfare gjerash ishte perqendruar Musai a.s ?

  Citim Postuar mė parė nga bibla
  10 urdheresat e Moisiut

  1. "Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para Meje".
  2. "Nuk do tė bėsh skulpturė ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje.... Nuk do tė pėrkulesh para tyre dhe as do t'i shėrbesh".
  3. "Nuk do ta pėrdorėsh emrin e Zotit, tė Perėndisė tėnd, kot".
  5. "Do tė nderosh atin tėnd dhe nėnėn tėnde".
  6. "Nuk do tė vrasėsh".
  7. "Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore".
  8. "Nuk do tė vjedhėsh".
  9. "Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd".
  10. "Nuk do tė dėshirosh...asgjė tjetėr qė ėshtė e tė afėrmit tėnd".Eksodi 20
  36 “Mėsues, cili ėshtė urdhėrimi i madh i ligjit?”.
  37 Dhe Jezusi i tha: “"Duaje Zotin, Perėndinė tėnde me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd dhe me gjithė mendjen tėnde".
  38 Ky ėshtė urdhėrimi i parė dhe i madhi.
  39 Dhe i dyti, i ngjashėm me kėtė, ėshtė: "Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten".
  40 Nga kėto dy urdhėrime varet i tėrė ligji dhe profetėt”.Mateu 22

  4 Dėgjo, Izrael, Zoti, Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm.5 Ti do ta duash, pra, Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemėr, me gjithė shpirt dhe me tėrė forcėn tėnde.6 Dhe kėto fjalė qė sot po tė urdhėroj do tė mbeten nė zemrėn tėnde;(Ligj i Perterire 6-4)


  Markut 12/ 28-34: "28. atėherė njė nga skribėt qė e kishte dėgjuar diskutimin e tyre, duke kuptuar se si iu ishte pėrgjigjur mirė iu afrua dhe e pyeti: Cili ėshtė I pari I tė gjitė urdhėrimeve? 29. Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot. 30. Dhe, duaje Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me tė gjithė mėndien tėnde e me tė gjithė forcėn tėnde! Ky ėshtė I pari urdhėrim. 31. Dhe I dyti I ngjan kėtij: Duaje tė afėrmin tėndi porsi vetveten. Nuk ka urdhėrim tjetėr mė tė madh se kėta. 32. Atėherė skribi I tha: Mirė mėsues, the sipas tė vėrtetės se ka vetėm njė Perėndi dhe s'ka asnjė pėrvec Tij, 33. dhe ta duash me gjithė zemėr, me tė gjithė mėndien, me gjithė shpirti e me gjithė forcė dhe ta duash tė afėrmin porsi vetvetja vlen mė tepėr se sa tė gjithė olokaustet dh fllijimet. 34. Dhe Jezusi duke e parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, I tha: Ti je nuk larg nga mbretėria e Perėndisė. Dhe mė askush nuk guxoi mė ta pyesė."

  Mateu 5/ 17: "Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt. Unė nuk erdha pėr ti shfuqizuar, por pėr ti plotėsuar


  Por kjo turmė, qė nuk e njeh ligjin,ėshtė e mallkuar".(Gjoni 7/48-49)
  Cfare e beri Profeti Muhamed a,s te ngjashem me Musain dhe Jezusin ne theniet e tij?

  Ja se cfare thote Kurani

  2:83. Kujtoni kur Ne morėm besėn tuaj, o bijtė e Izraelit, se do tė adhuroni vetėm Zotin (Nje), do tė silleni mirė me prindėrit, tė afėrmit, jetimėt dhe tė varfrit, do t’u thoni fjalė tė mira njerėzve, do tė falni namazin e do tė jepni zeqatin. Mirėpo, mė pas, ju ia kthyet shpinėn (besėlidhjes), pėrveē njė pakice prej jush, duke iu shmangur (edhe tani).

  4:36.
  Adhuroni Allahun dhe mos i shoqėroni Atij asgjė (nė adhurim); silluni mirė me prindėrit, tė afėrmit, jetimėt, tė varfėrit, fqinjėt e afėrt dhe tė largėt, me atė qė keni pranė, me udhėtarin (qė ka mbetur ngushtė) dhe me ata qė janė robėr nėn pushtetin tuaj. Nė tė vėrtetė, Allahu nuk i do njerėzit arrogantė e mburravecė;

  17:23.
  Zoti yt ka urdhėruar, qė tė mos adhuroni askėnd tjetėr pėrveē Atij dhe, qė tė silleni mirė me prindėrit. Nėse njėri prej tyre ose tė dy arrijnė pleqėrinė te ti, mos u thuaj atyre as “uh!”, mos i kundėrshto, por drejtoju atyre me fjalė respekti.


  Ajeti madheshtor qe ndalon tu thuhet prinderve Uf, apo oh apo offf si shprehje merzitnie kunder tyre.Ajet madheshtor qe nese do zbatohej ne bote sdo kishte azile pleqsh e as prinder te braktisur.

  Ky pra eshte profeti qe pritej te vinte dhe erdhi me fjalen kryesore Monoteizmin duke kundershtuar idhujtarite.Ndersa vete krishteret e thyejne urdherin e Moisiut duke bere ikona neper kisha nderkohe qe ikonat ndalohen ne bibel.

  Shumica e krishtereve mendojne se ligjet e Moisiut jane anulluar me kryqezimin qe ato pretendojne te Jezusit.

  Po shiko si thote bibla

  28 Kushdo qė shkel ligjin e Moisiut vritet pa mėshirė me deponimet e dy ose tre dėshmitarėve. Hebrenjve - 10

  26 "Mallkuar qoftė ai qė nuk u pėrmbahet fjalėve tė kėtij ligji pėr t'i zbatuar nė praktikė!". Tėrė populli do tė thotė: "Amen".(Ligji i perterire 27)


  “ Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t’i shfuqizuar, po pėr t’i plotėsuar.” (Mateu 5:17)  : "Si do tė bėjmė pėr tė dalluar fjalėn qė Zoti nuk ka thėnė?".
  22 Kur profeti flet nė emėr tė Zotit dhe kjo gjė nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi tė bėjmė me njė gjė qė Zoti nuk e ka thėnė
  Cdo gje qe tha profeti Muhamed a.s u realizua, qe nga marrja juruzalemit, Konstandinopojes dhe te gjitha ndodhite para kijametit qe jane quajtur shenjat e kijametit.

  http://www.slideshare.net/Libraislam...at-e-kijametit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 19-10-2015 mė 05:36
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 18. #78
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  Le te marrim disa prej shpjegimeve te tua dhe ti veme ne peshoren e llogjikes

  Jezusi po jepte paqen dhe ketu folem se paqa eshte feja qe Jezusi la ishte Paqa Islami.Jezusi perdorte dhe shprehjen Shalom Aleichum e barazvleshme me shprehjen muslimane sot Selam Aleikum.Shalom Aleichum perkthehet Zoti(ai qe jep paqe) qofte me ty.Nje nga emrat e Zotit eshte emri Es -Selam.Ai qe jep Paqe.
  Gabim dhe genjeshter!!!
  Islam do te thote nenshtrim e jo "paqe"!!
  Duke shpallur ke?Krishterimin apo Paqen? Kush e shpalli Paqen?Jezusi.Pra Jezusi shpalli paqen po krishterimin kush e shpalli?Pali apo Konstandini?
  S'ka pse t'i besh bisht diskutimit e te hidhesh dege me dege.....Paqen e jep Zoti----Jezusi dha Paqen!!! Muhamedi solli vetem lufte ne emer te Allahut!! S'ke si e kundershton!!!

  Shiko gabim tend Jarigas

  Paqa eshte Islami, jo Allahu o jarigas.Ketu ke gabuar sepse Zoti nuk eshte veper Paqe apo Dashuri por eshte poseduesi i tyre, Paqesori apo i Dashuri.Krishteret dhe Papa vazhdojne dhe shprehin nje citat biblik ku thuhet Zoti eshte dashuri.Nderkohe qe Zoti nuk eshte Dashuri as Dituri por eshte I Dashuri, I Dituri sepse Dashuria, Dituria nuk jane Zot.A eshte Zoti Miresia? Jo por Zoti eshte ai qe ben Mire.Miresia eshte vepra ndersa Ai qe ben Mire i Miri eshte vepruesi i vepres.E shikon sa te bukur e ka islami shkencen e monoteizmit nuk te len te gabosh per Zotin dhe ne shprehje.
  Ti flet per gabime te mija???.....ahahahahahaha....shiko ēfare ke shkruar:

  "Paqja eshte Islami"---Jo vetem qe Islam do te thote nenshtrim, por ne kontradikte me ate qe mbron ti, Islami i ka sjelle vetem lufte botes dhe vazhdon t'i sjelle!!---Pra gabim!!
  "Zoti nuk eshte veper Paqe apo Dashuri"---jo vetem se gramatikisht eshte gabim, por edhe nga ana teologjike ,pasi Zoti eshte Paqe, Miresi, Dashuri, Drejtesi, Dituri, etj ne persosmeri e kjo gje s'e cenon aspak unitetin e Tij!!Perndryshe, sipas logjikes tende, edhe Krijueshmeria na qenka "zot" me vehte, gje qe s'ka kuptim!! ---Pra, tjeter gabim!!
  "Islami ka shkencen e monoteizmit"---Islamis'ka shkence "monoteizmi" e ne fakt ka "Teuhid" e jo "Uahid"---pra, nje tjeter gabim!!
  Kuptimi aty eshte se mesimet e tij do te qendrojne pergjithmone, kujtimi i tij si profet, veprimet e tij do te ndiqen nga pasuesit e tij deri diten e gjykimit.A nuk ndodh kjo sot.Miliona muslimane sot veprojne mesimet e tij dhe zbatojne me perpikmeri veprimet e tij.
  ISIS po ndjek veprimet e tija pike per pike, por s'ma ha mendja se ti krenohesh me kete gje!!!

  Ne kete aspekt ishte fjala e Jezusit jo ne kuptimin real qe e merr ti se as vete Jezusi nuk qendroi pergjithmone fizikisht sepse u ngjit ne qiell sikurse u ngjit dhe Elia dhe kete e deshmon dhe bibla.
  Pse na u dashka t'i japim nje kuptim tjeter nej fraze qe eshte kaq e qarte???!E sidoqofte, i bere bisht pyetjes m ete rendesishme: Kush do ta dergoje Ngushelluesin???! Jezusi thote se do ta dergoje Ai!! Pra, nese Muhamedi eshte Ngushelluesi, atehere Jezusi eshte zoti i Muhamedit!!!
  A e kupton se keshtu me nje gur, vrisni dy zogj: 1) Jezusi eshte zoti i Muhamedit dhe 2) Kurani eshte i fallsifikuar!!!  Kete e kundershton vete bibla.Lexo me poshte.

  "16 Dhe unė(Jezusi) do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr"Gjoni

  Pra verseti i mesiperm i mohon te gjitha ato qe thua ti.Se pari tregon se Jezusi do i lutet Zotit per Ngshulluesin tjeter .
  Kush do ti lutet Zotit?
  Jezusi.
  Kush do ta jape Ngushulluesin tjeter?
  Ai, Zoti dhe jo jezusi.
  Kur Jezusi do ti lutet Zotit cfare tregon kjo?
  Qe Jezusi eshte adhurues i Zotit dhe jo Zot.

  pra me kete bie poshte mendimi jot se jezusi eshte Zot.
  Bibla s'kundershtun gje, nese e shikon nga pikepamja e Trinise se Zotit!! Ajo qe s'mund te kete logjike ne Bibel, eshte pikerisht fjala e Allahut dhe Muhamedit!!
  Ti pjesen e Bibles qe derrmon Kuranin dhe Muhamedin, e anashkalon, me shpresen se ta qe lexojne jane driteshkurter dhe nuk e kuptojne dredhine!!
  Ja ku i ke versetet qe s'te lene te mashtrosh dot askend:

  7 Por, unė po ju them tė vėrtetėn: ėshtė mė mirė pėr ju tė shkoj, sepse, po s’shkova, Mbrojtėsi nuk do tė vijė te ju, kurse, po shkova, do ta dėrgoj te ju.
  26 por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t'ju mėsojė ēdo gjė dhe do t'ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.


  Nese krishteret thone se Jezusi eshte Zot u themi si ka mundesi qe "Zoti" iu luska nje Zoti tjeter!?Apo nje pjese e Zotit i lutet vete qenies se Tij? A eshte kjo e vertete dhe e llogjikshme?Jo kjo nuk eshte e vertete por Jezusi i lutet Zotit si nje profet i Tij si nje i derguar i Tij, prandaj e thote dhe kete ne bibel.
  Nuk jane te krisheret qe thone se Jesusi eshte Zot, por e thote vete Ai, ne Bibel!! Ju pyesni se si ka mundesi qe "Zoti" ti lutet nje Zoti tjeter, por kjo pyetje s'ka kuptim, pasi vetem ne "logjiken" muslimane "Zoti" eshte logjikshem, ndersa per te krishteret, natyra e Zotit eshte pertej ēfaredolloj perfytyrimi qe nje njeri mund te arrije!!Jezusi i lutet Atit ,me te cilin ndan te njejten natyre...e ju s'mund t'i jepni vetes te drejte te pyesni per natyren e Allahut, pa e zvageluar ate deri sa te hyje ne imagjinaten tende pafundesisht te percaktuar!!!

  Pra Jezusin e paska derguar Zoti dhe Jezusi qenka i derguar, profet.Pikerisht per kete Jezusi do ta lusi Zotin prape duke i kerkuar Zotit me lutje nje Ngushullues tjeter.Pra jezusi po i kerkon Zotit qe tua sjelli hebrenjve nje profet tjeter sepse ato e mohonin ate e ofendonin e shanin, donin dhe ta vrisnin.
  Kete e thoni ju, muslimanet!! Jezusi fliste per Shpirtin e se Vertetes e jo per nje profet tjeter!!!

  Kur erdhi profeti Muhamed a.s Ngushulluesi tjeter, ua tregoi vendin si hebrenjve si romakeve.
  "ngushullues" me shpate qe u tregon vendin hebrenjve duke i masakruar???!! Po ti a ia din kuptimin fjales "ngushullues"??! Ke na paska ngushelluar Muhamedi???!!
  Hebrenjte qe masakroi e shporri nga shtepite e tyr???! Jo
  Te krishteret qe mallkoi e te cileve u mohoi te drejten e besimit ne Krisht??! Jo
  Harapet pagane te cileve u dhunoi besimet dhe fete??! Jo
  Ku eshte "logjika" jote ketu??!!

  Po ta kishe lexuar biblen me vemendje nuk do dilje me kete konkluzion te gabuar.
  Jezusi thote ne bibel
  Pra Jezusi thote vete qe fjala nuk eshte e tij, por e Zotit prandaj Muhamedi a.s nuk ka cte marre prej Jezusit por profeti i ardhshem Muhamedi a.s merr shpallje prej Zotit duke treguar dhe historine e Jezusit.
  AAAAAA,hoxhe i nderuar, duhet te sillesh si burre dhe t'i dalesh zot fjaleve qe thua!!1
  A the se Bibla flet per Muhamedin kur thote se do te vije nje Ngushullues tjeter???!
  A thote Jezusi se "do t'jua dergoj" Ngushulluesin tjeter??!
  A s'thote Kurani se Muhamedine dergoi Allahu ??!!
  Perfundimi eshte se sipas Kuranit, Allahu eshte Jezusi!!

  Je ti ai e citon Biblen per te perligjur profetesine e Muhamedit, jo une!!!
  Kuptimi ketu eshte se Inxhilli do te perfshihet ne Kuran.Historite e Jezusit do ritregohen prej profetit Muhamed a,s per tu pastruar nga shtesat dhe mangesite.
  Kete do te mund ta thoje sikur ne Kuran te ishin perfshire mesimet dhe jeta e Krishtit, porse kjo gje nuk ka ndodhur!! Madje, Kurani eshte n ekundershtim te plote me mesimet e Krishtit!!!
  Keshtuqe,edhe ky pretendim bie poshte!!
  Jarigas

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  OSe do pranosh qe bibla eshte paradoksale ose do pranosh qe si kupton dot vargjet biblike sepse jane ne shembelltyra.

  Dhe ai u tha atyre: "Juve u ėshtė dhėnė tė njihni misterin e mbretėrisė sė Perėndisė; kurse atyre qė janė pėrjashta tė gjitha kėto jepen me shėmbėlltyra, qė: "Duke parė, tė shohin, por tė mos vėn re; edhe duke dėgjuar, tė dėgjojnė, por tė mos kuptojnė, se mos pendohen dhe mėkatet u falen""..(Luka 8/11-12), (Marku 4- 2,10-13, 33)

  Ju jeni jashte mbreterise se Perendise se keni futur mesimet pagane ne mesin tuaj.Te vetmit qe e zbatojne ligjet e Zotit me perpikmeri dhe u besojne profeteve nga Ademi, tek Jezusi dhe profetin e fundit Muhamedin a.s jane vetem muslimanet.Muslimanet gjithashtu besojne tek nje Zot i vetem ndersa krishteret ne trinitet dhe kjo i nxjerr ato prej mbreterise se Zotit.

  Shiko spak kushtin e monoteizmit qe duhet te plotesosh per te qene ne Mbreterine e Perendise.

  Markut 12/ 28-34: "28. 29. Dhe Jezusi iu pėrgjigj: -Urdhėrimi I parė I tė gjithėve ėshtė: Dėgjo, o Izrael! Zoti, Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot. 30. Dhe, duaje Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me tė gjithė mėndien tėnde e me tė gjithė forcėn tėnde! .... Nuk ka urdhėrim tjetėr mė tė madh se kėta. 32. Atėherė skribi I tha: Mirė mėsues, the sipas tė vėrtetės se ka vetėm njė Perėndi dhe s'ka asnjė pėrvec Tij, 34. Dhe Jezusi duke e parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, I tha: Ti je nuk larg nga mbretėria e Perėndisė. Dhe mė askush nuk guxoi mė ta pyesė."


  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Gabim dhe genjeshter!!!
  Islam do te thote nenshtrim e jo "paqe"!!
  S'ka pse t'i besh bisht diskutimit e te hidhesh dege me dege.....Paqen e jep Zoti----Jezusi dha Paqen!!! Muhamedi solli vetem lufte ne emer te Allahut!! S'ke si e kundershton!!!
  Islam do te thote te jesh ne Paqe me zotin duke iu nenshtruar Atij.OSe ti nenshtrohesh Zotit per te qene ne paqe me te.Ky eshte perkufizimi.Nuk mund te jesh ne paqe me Zotin nese nuk i nenshtrohesh urdherave te Tij dhe nese nuk zbaton ligjet e Tij.40 vjet bordhen cifutet ne shkretetire vetem pse nuk zbatuan nje urdher hyjnor.Ju krishteret qe adhuroni tre zotra ne Nje kushedi sa do bridhni boten tjeter.

  Muhamedi a,s luftoi duke qene i detyruar nga sulmet qe i bene paganet.Ai luftoi sikurse luftuan shume profete biblike.Kjo nuk e prish paqen me Zotin.As kuptimin e Nenshtrimit ndaj Zotit, Ne bible permendet Musai, Joshua,Abrahami,Davidi, dhe per Jezusin thuhet se u dha urdher te shesin rrobat e te blejne shpata, me te cilat ia prene veshin ushtarit romak.Lexoji lart tek shkrimet se i ke te permendura luftrat ne bibel .Pastaj Muhamedi a.s luftoi me paganet dhe kjo nuk e zbeh aspak misionin e tij profetik.


  "Paqja eshte Islami"---Jo vetem qe Islam do te thote nenshtrim, por ne kontradikte me ate qe mbron ti, Islami i ka sjelle vetem lufte botes dhe vazhdon t'i sjelle!!---Pra gabim!!
  "Zoti nuk eshte veper Paqe apo Dashuri"---jo vetem se gramatikisht eshte gabim, por edhe nga ana teologjike ,pasi Zoti eshte Paqe, Miresi, Dashuri, Drejtesi, Dituri, etj ne persosmeri e kjo gje s'e cenon aspak unitetin e Tij!!Perndryshe, sipas logjikes tende, edhe Krijueshmeria na qenka "zot" me vehte, gje qe s'ka kuptim!! ---Pra, tjeter gabim!!
  "Islami ka shkencen e monoteizmit"---Islamis'ka shkence "monoteizmi" e ne fakt ka "Teuhid" e jo "Uahid"---pra, nje tjeter gabim!!
  !!!
  Edhe njehere ate qe ti nuk kupton eshte dhe problemi gjuhesor dhe terminologjik i te shprehurit ndaj Zotit.

  Ne themi per Zotin se ai eshte poseduesi i cilesise por jo vete cilesia.Nuk mund ta quash Zotin, Dashuri, as Dituri, As Meshira, as Miresi, , as Shikimi, as degjimi, .Zoti eshte Meshiruesi dhe jo meshira, meshira eshte cilesi e Tij por jo emertimi i Tij.Pra nuk mund ta emertojme Zotin me emri qe vjen prej foljes por me poseduesin apo vepruesin e cilesise.
  Pra themi o Meshirues qe tek ti gjendet meshira na meshiro.Por nuk mund te themi O meshira na meshiro,O Paqa na paqeso.o Dashuria na jep dashuri.Por themi I Dashuri, I Bukuri, Meshiruesi etj etj.Islami eshte "shkence ne vete" ne lidhje me emrat dhe cilesite e Zotit.Ka perkufizime dhe rregulla qe asnje fe tjeter nuk i ka.
  .

  Teuhid eshte Monoteizmi vjen nga folja Njesoj-Uahide, qe ne gjuhen shqipe perkthehet Njehsimi-Njeshmeria shkenca qe merret me Njeshmerine e Zotit.Uahid eshte Njeshi.Mos i kalo koptencat e tua gjuhesore se stonon shume.Islami dhe ne terminologji kujdeset qe Zotin mos e emertojme me shprehje te gabueshme, prandaj e kritikon dhe trinitetin si shprehje por dhe si besim.  Pse na u dashka t'i japim nje kuptim tjeter nej fraze qe eshte kaq e qarte???!E sidoqofte, i bere bisht pyetjes m ete rendesishme: Kush do ta dergoje Ngushelluesin???! Jezusi thote se do ta dergoje Ai!! Pra, nese Muhamedi eshte Ngushelluesi, atehere Jezusi eshte zoti i Muhamedit!!!
  A e kupton se keshtu me nje gur, vrisni dy zogj: 1) Jezusi eshte zoti i Muhamedit dhe 2) Kurani eshte i fallsifikuar!!!
  Paradoksi biblik qe ti nuk e zberthen dot

  Jezusi i lutet Zotit per Ngushulluesin

  Sipas Jush Jezusi eshte Zoti, por ai i lutet nje Zotit tjeter,(Paradoks)
  Ngushulluesi per ju eshte fryma e shenjte , edhe eshte kjo Zot per ju.Fjala "tjeter" tregon per nje te dyte.Pra nje fryme te shenjte te dyte, pra sipas jush nje Zot te dyte.(Paradoksi tjeter)
  Ngushulluesi vjen nga lutja e Jezus derguar Zotit.zoti qe lut Zotin per te ardhur Zoti.(Paradoksi i trete)
  Jezusi lut Zotin tjeter per te sjelle nje Zot apo nje pjese te tij e per te bindur boten per mekat e drejtesi (Paradoksi katert)
  sepse ishte me mire qe zoti jezus te ikte dhe te vinte "zoti tjeter", Ngushulluesi, fryma e shenjte.Paradokse, paradokse paradokse si keto nuk i pranon askush.

  Lexo qartesimi biblik dhe largohu prej paradokseve

  Jezusi profet, i lutet Zotit per nje profet "tjeter" duke e emertuar me shembelltyren Ngushullues.
  Quhet fryma e shenjte apo fryma e se vertetes sepse do te sjelle ne toke frymen e profecise te shpallur prej Zotit.Ai do ta binde bote per mekat dhe drejtesi.

  Eshte shume e thjeshte nga paradoksat qe ngren ti dhe te gjithe te tjeret.


  Bibla s'kundershtun gje, nese e shikon nga pikepamja e Trinise se Zotit!! Ajo qe s'mund te kete logjike ne Bibel, eshte pikerisht fjala e Allahut dhe Muhamedit!!
  Ti pjesen e Bibles qe derrmon Kuranin dhe Muhamedin, e anashkalon, me shpresen se ta qe lexojne jane driteshkurter dhe nuk e kuptojne dredhine!!
  Ja ku i ke versetet qe s'te lene te mashtrosh dot askend:
  Kete ti se kupton qe bibla dermon veten e vet ngaqe ate e kane shkruar duart njerzore duke mos pasur nje kontroll hyjnor, apo profetik.Jezusi nuk e kontrolloi kurre biblen e shkruar sot.As nuk i tha njeriu qe merre shkruaje kete ngjarje keshtu apo ashtu sikurse ka ndodhur me Kuranin.Pra dolet disa persona dhe e shkruan biblen me interpretimet e veta.Prandaj gjejme dhe kunderthenie brenda saj.


  7 Por, unė po ju them tė vėrtetėn: ėshtė mė mirė pėr ju tė shkoj, sepse, po s’shkova, Mbrojtėsi nuk do tė vijė te ju, kurse, po shkova, do ta dėrgoj te ju.
  26 por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t'ju mėsojė ēdo gjė dhe do t'ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.
  Do te sjell nje rast kur personi qe ka shkruajtur biblen ka bere deformim te fjales se Zotit ne kuptimin gjuhesor.

  shiko si thuhet

  Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!(Veprat 3/20-22)
  Ky shkruajtesi per tia pershtatur profetesine Jezusit e ka shkruar fjalen "do te ngjalle", por ne te vertete kjo nuk eshte fjala e dhiates se vjeter.

  18 unė do tė nxjerr pėr ta njė profet nga gjiri i vėllezėrve tė tyre dhe do tė vė nė gojėn e tij fjalėt e mia, dhe ai do t’u thotė atyre tė gjitha ato qė unė do t’i urdhėroj Ligji 18
  pra shkruesi i bibles per ti pershtatur profecine ndjenjave dhe mendimeve te tij ndryshon fjalen e perdorur nga "do te nxjerr" ne "do te ngjall".

  Nje rast tjeter

  Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte me Perėndinė, dhe Fjala ishte Perėndi Gjoni 1

  Disa teologė kristianė mendojnė se pėrkthimi i kėtij verseti ėshtė i gabueshėm.
  Psh The bible 1935 An AmerikanTranslation nga J.M.P Smith dhe E.J. Goodspeed, Cikago shkruan se pėrkthimi i kėtij verseti vjen nė kėtė formė.

  “Dhe fjala ishte hyjnore”

  Pra tregon se Fjala ishte cilėsi e Zotit. “Dhe Fjala ishte e Perėndisė”

  Nė greqisht ky verset shkruhet (“Kai the-os en ho lo’gos”) qė nė kuptimin gjuhėsor do tė shpjegohej kėshtu.
  Fjala greke Theos ėshtė njė emėr kallzuesor nė numrin njėjės qė ndodhet para foljes dhe nuk paraprihet nga nyja shquese.Ėshtė e njė Theos pa nyjėn shquese.Zoti me tė cilin Fjala ishte nė fillim ėshtė pėrshkruar kėtu nga shprehja greke Theos i paraprirė nga nyja shquese “Ho”.Pra ėshtė njė Theos I nyjėzuar.Ndėrtimi9 I nyjėzuar I emrit thekson identitet, njė personalitet, ndėrsa njė emėr kallėzuesor nė numrin njėjės pa nyjėn shquese, qė paraprin foljen, thekson njė cilėsi tė dikujt.Prandaj pohimi I Gjonit se Fjala ose Logosi ishte Perėndi ose i ngjashėm me tė nuk do tė thotė se ajo ishte vetė Zoti a me tė cilin ishte, por shpreh njė cilėsi tė fjalės Logos por nuk e indetifikon atė me vetė Zotin.(Shkėputur prej biblės “Shkrimet e Krishtere Greke”, pėrkthimi Bota e re, Maj 2000)
  Nuk jane te krisheret qe thone se Jesusi eshte Zot, por e thote vete Ai, ne Bibel!! Ju pyesni se si ka mundesi qe "Zoti" ti lutet nje Zoti tjeter, por kjo pyetje s'ka kuptim, pasi vetem ne "logjiken" muslimane "Zoti" eshte logjikshem, ndersa per te krishteret, natyra e Zotit eshte pertej ēfaredolloj perfytyrimi qe nje njeri mund te arrije!!Jezusi i lutet Atit ,me te cilin ndan te njejten natyre...e ju s'mund t'i jepni vetes te drejte te pyesni per natyren e Allahut, pa e zvageluar ate deri sa te hyje ne imagjinaten tende pafundesisht te percaktuar!!!
  Ketu ju i jepni te drejte cdo pagani duke i thene atij qe perdor kete rregull qe ska pyetje.Jo jo kurrsesi.Zoti prandaj ka zbritur profetet per te na mesuar emrat dhe cilesite e Zotit me qellim qe ta njohim Ate dhe mos devijojme ne besime trinitare dhe pagane.Zoti eshte NJE bibla e thote shqeto, sakte dhe qarte.Jezusi po ashtu.Lojrat e fjaleve me keqinterpretime i bejne njerzit duke deformuar kontekstin real te fjales.

  Perėndia ynė ėshtė I vetmi Zot Ska tjeter pervec tij.Kjo eshte 1/3 e asaj qe flet Kurani famelart.Njeshmerine e Zotit.Per kete u derguan shumica e profeteve.Triniteti eshte e kunderta e monoteizimit, edhe nje nxenes fillore e ben dallimin midis Njeshit dhe treshit.

  Kete e thoni ju, muslimanet!! Jezusi fliste per Shpirtin e se Vertetes e jo per nje profet tjeter!!!
  Po pse sa shpirta te vertetes ka? Sa Fryma te shenjta ka ?
  A eshte vetem Nje? Po pse pra Jezusi tha Ngushullues Tjeter? Pse perdori fjalen tjeter kur eshte vetem Nje.Pastaj ju thoni qe fryma e shenjte eshte Zoti, sipas fjales se Jezusit paska dhe nje fryme te shenjte tjeter.E kuptoni kete deformim te fjaleve te jezusit qe beni apo jo?

  Ka vetem Nje Zot, dhe Ngushulluesi eshte Muhamedi a.s.Kjo eshte kuptimi i fjales La ilahe il la Allah, Muhamed Rresullullah. Celesi i parajses, mburoja nga ferri.

  "ngushullues" me shpate qe u tregon vendin hebrenjve duke i masakruar???!! Po ti a ia din kuptimin fjales "ngushullues"??! Ke na paska ngushelluar Muhamedi???!!
  Hebrenjte qe masakroi e shporri nga shtepite e tyr???! Jo
  Te krishteret qe mallkoi e te cileve u mohoi te drejten e besimit ne Krisht??! Jo
  Harapet pagane te cileve u dhunoi besimet dhe fete??! Jo
  Ku eshte "logjika" jote ketu??!!
  po tė ishte mbretėria ime e kėsaj bote, shėrbėtorėt e mi do tė luftonin qė tė mos u dorėzohesha Judenjve; porse tani mbretėria ime nuk ėshtė prej kėtej``(Gjoni 18).

  36 U tha, pra, atyre: ``Po tani, kush ka njė trastė le ta marrė me vete, dhe po kėshtu thesin; dhe kush nuk ka shpatė, le tė shesė rrobėn e vet e ta blejė njė

  Mateu 10:34 ''Mos mendoni se une erdha te sjell paqen mbi toke; nuk erdha te sjell paqen, por shpaten.
  Merr lexo profetesine biblike tani

  Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i Vėrteti; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi.Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush nuk e di pėrveē atij;Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr.Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit tė Perėndisė sė plotfuqishėm.(Zbulesa 19/11-15)  AAAAAA,hoxhe i nderuar, duhet te sillesh si burre dhe t'i dalesh zot fjaleve qe thua!!1
  A the se Bibla flet per Muhamedin kur thote se do te vije nje Ngushullues tjeter???!
  A thote Jezusi se "do t'jua dergoj" Ngushulluesin tjeter??!
  A s'thote Kurani se Muhamedine dergoi Allahu ??!!
  Perfundimi eshte se sipas Kuranit, Allahu eshte Jezusi!!
  Kete ta kam sqaruar dhe me lart, per me shume qe ta kuptosh dhe njehere merr shiko videon e filmit te Jezusit me lart, Jezusi e thote qarte "Bi hoda bi Alah", Ate do ta dergoi Allahu.Une nuk marr persiper daljet nga konteksti i bibles qe i kane bere shkruesit e saj kur fjala e jezusit eshte e qarte.

  Emri: profeci 1.jpg

Shikime: 136

Madhėsia: 37.3 KB


  Je ti ai e citon Biblen per te perligjur profetesine e Muhamedit, jo une!!!
  Kete do te mund ta thoje sikur ne Kuran te ishin perfshire mesimet dhe jeta e Krishtit, porse kjo gje nuk ka ndodhur!! Madje, Kurani eshte n ekundershtim te plote me mesimet e Krishtit!!!
  Keshtuqe,edhe ky pretendim bie poshte!!
  Kurani eshte perqendruar ne mesimet kryesore te Jezusit, Kurani nuk thote shkoi Jezusi e vodhi nje gomar sic thote bibla.Apo se zoti Jezus ka neoje per gomar.Keto jane konteskte njerzore te shprehura sipas mendjeve te shkruasve te bibles.Kurani ishte shpallje prej Allahut, Zotit te Botrave, me ane engjellit Xhibril(Gabriel) qe ne Kuran quhet shpirti i shenjte tek profeti i fundit Muhamedit a.s.Pra nje zinxhir qe nuk mund ta kepusi as Pali as Konstandini e askush tjeter.

  Ky eshte kuptimi i trinitetit qe Ju besoni por e keqkuptoni duke thene Zoti eshte tre, nderkohe qe ai thote qarte, Zot, Engjell qe dergon shpalljen, Profet.

  "Por askush nuk e di diten as oren kur do te ndodh kjo askush, as engjell ne qiell, as biri(Jezusi), vetem Zoti e di." (Marku 13/32)

  Dhe mė tha: "Kėto fjalė janė besnike dhe tė vėrteta; dhe Zoti, Perėndi i profetėve tė shenjtė, dėrgoi engjėllin e tij, pėr t'u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti.(Zbulesa 22/6)

  Jezusi ishte nje sherbetor i Zotit

  Gjonit 13/ 16-17: "16. Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Shėrbėtori nuk ėshtė mė I madh se padroni I tij, as I dėrguari mė I madh se ai qė e ka dėrguar.

  8 Tani unė po ju them se Jezu Krishti u bė shėrbėtor i tė rrethprerėve pėr tė vėrtetėn e Perėndisė (Romakeve 15)

  13 Asnjė shėrbėtor nuk mund t'u shėrbejė dy zotėrinjve; sepse ose do ta urrejė njerin e tjetrin do ta dojė, ose do tė lidhet me njerin dhe tjetrin do ta pėrbuzė; ju nuk mund t'i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit''.Luka 16

  Prandaj Zoti zbriti Kuranin tek profeti Muhamed a.s qe tju beje te kuptoni qarte mesazhet e profeteve te deformuara nga duart njerzore.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,422
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Profecite Biblike per Islamin dhe Profetin Muhamed a.s

  Citim Postuar mė parė nga Xhemis Lexo Postimin
  “Dhe Ai(Zoti) do tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve, tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės. Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t'ju thotė!(Veprat 3/20-22)

  Nuk ka pasur profet mbas Jezusit qe ka riperterire mesimet e profeteve qe nga fillimi i botes vetem se profeti Muhamed a.s.

  Per te gjithe ato qe deshirojne te lexojne rreth menyres sesi Zoti i solli shpalljen hyjnore me mesimet e profeteve dhe historine e tyre profetit te fundit Muhamedit a.s le te shikojne kete linkun.
  Zoti me ane te kuranit i reperteriu mesimet profetike te profeteve per shkak te devijimeve dhe mangesive dhe shtesave qe njerzit kishin shkruar ne bibel.

  http://ardhmeriaonline.com/histori/h...9b19b77f385029

  http://ardhmeriaonline.com/histori/h...647c9cd88b479e

  http://ardhmeriaonline.com/histori/h...e-e-profeteve/
  Nje profeci tjeter biblike per shpalljen Islame

  10 Pastaj pashė njė engjėll tjetėr tė fuqishėm qė zbriste nga qielli, i mbėshtjellė nė njė re dhe me ylber mbi krye; dhe fytyra e tij ishte si diell dhe kėmbėt e tij si shtylla zjarri.
  2 Ai kishte nė dorė njė libėrth tė hapur dhe vuri kėmbėn e tij tė djathtė mbi det dhe tė majtin mbi dhe,
  3 dhe thirri me zė tė madh si njė luan qė vrumbullon; dhe, si bėrtiti, tė shtatė bubullima bėnė tė dėgjohej ushtima e tyre.
  4 Dhe kur tė shtatė bubullimat bėnė tė dėgjohej ushtima e tyre, u gatita tė shkruaj, por dėgjova njė zė nga qielli qė mė thoshte: “Vulosi gjėrat qė thonin tė shtatė bubullimat dhe mos i shkruaj.”
  5 Atėherė engjėlli qė unė pashė qė rrinte nė kėmbė mbi det e mbi dhe, ngriti dorėn e djathtė drejt qiellit,
  6 dhe bėri be pėr atė qė rron nė shekuj tė shekujve, qė krijoi qiellin dhe gjėrat qė janė nė tė, tokėn dhe gjėrat qė janė nė tė, detin dhe gjėrat qė janė nė tė, se nuk do tė vonohet mė.
  7 por nė ditėt kur engjėlli i shtatė tė bėjė tė dėgjohet zėri i tij, kur ai t’i bjerė borisė do tė zbatohet misteri i Perėndisė, ashtu si ai e ua shpalli shėrbėtorėve tė tij, profetėve.
  8 Dhe zėri qė kisha dėgjuar nga qielli mė foli pėrsėri dhe tha: "Shko, merr libėrthin e hapur qė ndodhet nė dorėn e engjėllit qė rri mbi det e mbi dhe".
  9 Dhe shkova tek engjėlli dhe i thashė: “Mė jep libėrthin.” Dhe ai mė tha: “Merre dhe gllabėroje atė dhe ai do ta hidhėrojė tė brėndėshmet e tua, por nė gojėn tėnde do tė jetė i ėmbėl si mjaltė.”
  10 Dhe e mora libėrthin nga dora e engjėllit, dhe si e gllabėrova; dhe ishte nė gojėn time i ėmbėl si mjaltė; dhe, mbasi e gllabėrova, barku im u hidhėrua.
  11 Dhe ai mė tha: “Tė duhet pėrsėri tė profetizosh mbi shumė popuj, kombe, gjuhė dhe mbretėr.”Zbulesa 10
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •