Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-09-2015
  Postime
  44

  Menuja ideale per te parandaluar tumoret

  Menuja ideale pėr tė parandaluar tumoret

  Kanceri mund tė parandalohet nėse modifikohet regjimi ushqimor. Ky ėshtė pėrfundimi i njė sėrė studimesh tė financuara nga OBSH-ja. Rezultati i tyre ėshtė: zgjidhni njė dietė vegjetariane, tė pasur me disa lloje fruta-perimesh, eliminoni ushqimet e pėrpunuara dhe tė varfra me fibra. Merruni sa mė shumė me aktivitet fizik dhe hani tė paktėn 800 gr fruta nė ditė pėr gjatė gjithė vitit. Mos pini alkool dhe pėrdorni sa mė pak mishin, duke preferuar peshkun dhe mishin e pulės. Eliminoni nė maksimum ushqimet e skuqura dhe pėrdorni vaj ulliri. Eliminoni kripėn dhe ushqimet e konservuara. Disa studime tė kohėve tė fundit kanė treguar se te fruta-perimet e freskėta qė nuk gatuhen, ekzistojnė substanca tė panumėrta qė ndikojnė nė bllokimin e radikalėve tė lirė, qė nė mjaft raste janė shkaktarė tė shfaqjes sė tumoreve. Disa studiues gjermanė kanė vėrejtur se japonezėt, qė hanė shumė sojė, janė mė pak tė rrezikuar nga tumoret, sepse duket se ajo pėrmban disa substanca, tė quajtura isoflavone, qė janė estrogene natyrore, qė arrijnė tė bllokojnė receptorėt pėr estrogenet njerėzore, duke mbrojtur nga kanceri i gjirit. Kjo substancė mund tė gjendet te qumėshti i sojės, farat dhe pluhuri i sojės. Njė substancė tjetėr me veprim antioksidant ėshtė melatonina, qė ėshtė njė hormon sekret i gjėndrrės pishore. Pėrveē se ndikon nė gjumė, ka njė veprim tė madh antioksidant, qė ėshtė dy herė mė e lartė se i vitaminave E.

  Studime tė tjera kanė treguar se rreziku i kancerit tė prostatės ulet deri nė 35% te personat qė pėrdorin njė menu tė pasur me licopen, njė substancė qė gjendet me shumicė te domatet.

  Fibrat luajnė njė rol mjaft tė rėndėsishėm nė parandalimin e kancerit, sepse pėrshpejtojnė kalimin e ushqimeve nėpėr aparatin tretės, duke i penguar substancat mutagjene tė hyjnė nė kontakt tė gjatė me mukozat e stomakut. Njė element i rėndėsishėm nė luftėn kundėr kancerit ėshtė seleni. Nė Kinė dhe nė Zelandėn e Re, nė disa zona tė varfėra me selen, janė regjistruar njė numėr i konsiderueshėm kanceresh. Duket se seleni nė prani tė vitaminės E arrin tė mbrojė nga kanceri i mėlēisė.

  Nė njė studim tė kryer nga Universiteti i Ēikagos, qė zgjati gati 5 vjet, u vu re se te 5000 persona qė iu dha 200 mcg selen nė ditė, u arrit tė parandalohej nė 69% tė rasteve tumori i mėlēisė dhe i ezofagut.

  Tre probleme tė mėdha qė ndikojnė pėr shfaqjen e tumoreve ėshtė ruajtja, gatimi i ushqimeve dhe prania e nitrosaminave.

  Kėshtu, procesi i pėrpunimit eliminon shumė vitamina, fibra dhe njė pjesė tė mirė tė kripėrave minerale, p.sh. pėrpunimi i grurit nė miell ēon nė humbjen 100 % tė vitaminės A qė pėrmban kjo bimė. Po kėshtu, gatimi i ushqimeve bėn qė tė humbasin njė pjesė e mirė e vitaminave, tė bioflavonoideve dhe tė strukturės proteinike.

  Mjekesia Islame
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 16-09-2015 mė 16:49

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,404

  Pėr: Menuja ideale per te parandaluar tumoret

  Kanseri,tumoret

  Shenjat,(simptomat):

  Shenjat kryesore te kesaj semundje jane ; dhimbje te dhunshme ne zonen e semure, ,humor shume intolerant, hipersensibilitet nga prekja, dobesi, te perziera,etj, ne stadin fillestar i semuri nuk ka shume dhimbje,keshtu qe fillimisht semundja ne pergjithesi injorohet.

  Kanseri eshte nje semundje e gjithe organizmit ,kjo semundje eshte nje efekt i kombinuar i shume faktoreve te ndryshem , personat qe vuajne nga kapslleku per shkak te injorimit te rregullave te higjenes se shendetit ,qe jane dembele,qe nuk kane autokontroll,qe flejne diten dhe rrine zgjuar naten vone, keta persona jane me te ekspozuar ndaj semundjes se kanserit dhe tumoreve

  Kur per shkak te kapsllekut gjaku dhe fibrat muskulore jane te prekur nga lengjet tretese te ndotura dhe infektuara te trupit ,dhe nga gazet e infektuara qe keto lengje tretese prodhojne,atehere tumoret dhe kanseri shfaqet

  Pjese te organeve te brendshme te personave ekstremisht auto-indulgjent dobesohen ,dhe per shkak te dobesimit dhe pakesimit te linfes ,gjaku humbet vitalitetin e vet , nese keta persona hajne dhe konsumojne nje sasi te madhe te ushqimeve jo vetgjetariane gjaku i tyre vazhdon te behet gjithmone dhe me shume acid dhe keshtu gradualisht semundja sulmon zonat dhe organet me te dobeta te trupit

  Personat qe nuk bejne aktivitet te rregullt fizik,qe konsumojne ushqime acide dhe pikante,qe pijne pije alkolike,pijne duhan,kane me shume probabilitet qe te goditen nga semundja e kanserit dhe tumoret

  Sherimi i kanserit dhe tumoreve:

  Mbasi jane qartesuar shkaqet per te cilat personi vuan nga kjo semundje ,atehere merren dhe keshillohen te behet ushtrimet joga (ose ndryshe ASANAS) te posacme si dhe te ashtuquajturat MUDRA edhe keto jane te vecanta ,keto ushtrime duhet te merren nga mesuaes joga te kualifikuar te organizatets social shpirterore ANANDA MARGA e cila ka filialet e veta ne te gjithe boten , kjo organizate eshte jo fitimprurese dhe nuk ka ne asnje rast qellime perfitimi ,POR VAZHDOJME ME TEJ ME KETE SEMUNDJE

  Kryesisht kasplleku eshte eshte njeri nga shkaqet e kesaj semundjeje keshtu qe duhet pasur nje kujdes i vecante ne kryerjen e rregullt te nevojave personale urinare minimalisht cdo 24 ore


  Ushtrimet joga qe duhen per te sheruar kete semundje jane:

  Ne mengjes - UTKSEPA MUDRA, NASAPANA,Dirga Pranayama,YOGA MUDRA,Bhujangasana,dhe karkata pranayama

  Ne mesdite - te njejtat ushtrime te cilat behen ne mengjes por duke perjashtuar UTKSEPA MUDRA dhe NASAPANA

  Ne mbremje - Matsyendrasana, Padahastasana,utkata vajrasana,dhe KARMASANA

  Nese i semuri nuk eshte ne gjendje te beje keto kater ushtrime te mbremjes, atehere duhet te beje SARVAUNGASANA,MATSYAMUDRA,NAOKASANA,DHE PASHCIMOTTANASANA,nese nuk eshte ne gjendje te beje as keto atehere duhet te beje ushrimet e mesdites te cilat jane pershkruar me lart

  Eshte shume rendesishme qe i semuri te beje cdo dite VYAPAKA SNANA


  DIETA ose USHQIMI qe duhet te konsumohet nga te semuret me kanser:

  Me qellim qe te zvogelohet aciditeti ne gjak dhe qe te arrihet nje funksion i rregullt i melcise te semuret duhet te konsumojne sa me shume ushqime alkaline qe te jete e mundur, ne kete kategori ushqimesh perfshihen te gjitha llojet e frutave,perimeve dhe zarzavateve , supat me perime dhe zarzavate,etj,nese melcia e te semurit e lejon duhet te pije mjaftueshem edhe qumesht,nese melcia eshte ne gjendje te renduar ne vend te qumeshtit te lopes, duhet pije qumesht arre kokosi,qumesht kikiriku,,ose uje me kos ,llalle, darka duhet te konsumohet para ores 20 te mbremjes ,dhe mbas nje ore mbasi te jete konsumuar ,mengjesi,dreka dhe darka, i semuri duhet te beje frymemarrje me ane te hundes duke marre dhe duke nxjerre ajrin vetem nga ana e vrimes se djathte te hyndes , (absolutisht jo nga ana e vrimes se majte te hundes) pervec kesaj i semuri me kanser apo tumor duhet te pije rregullisht dy litra e gjysem deri ne tre litra e gjysem uje ne dite por gjithmone duke e kosumuar ujin ne sasi te vogla cdo here duke perdorur nje gote ku sasia e ujit te jete rreth 120 ml , per kete semundje fruti i ananasit, bananet, te gjitha tipet e agrumeve,dhe domatet jane si ushqim po ashtu edhe ilac.

  Gjerat qe duhen bere dhe gjerat qe nuk duhen bere nga ana e te semureve me kanser dhe tumor:

  Per ata te cilet jane te semure me kanser dhe tumor jane te keshilluar dhe i bejne jashtezakonisht mire ekspozimi ne diell dhe banjo e diellit , ne stinen e veres banjo e diellit duhet bere rreth ores 9 deri ne 10 apo 11 te mengjesit,ndersa ne dimer ekspozimi ne diell duhet bere nga ora 9 deri ne oren 12 te mengjesit, mbas banjos se diellit apo ekspozimit ne diell i gjithe trupi i te semurit duhet te ferkohet mire me nje peshqir te lagur

  Rrezulltate te mira arrihen edhe nese i semuri aplikon cdo dite argjilen e lumit ne te gjithe trupin e vet dhe pas kesaj ben nje banjo duke u lare ne lume

  Te flesh diten dhe te qendrosh zgjuar naten te konsumosh ushqime pikante dhe ushqime jo vetgjetariane,dhe te kryesh maredhenjes seksuale te gjitha keto gjera duhet te evitohen ne menyre rigoroze nga te semuret me kanser dhe tumor

  Nese i semuri mundet dhe ka force te mjaftueshme duhet te beje shetitje ne ajer te paster jashte , kush eshte dembel nga natyra duhet beje aktivitet fizik,per te rregulluar zorret dhe organet e brendshme i semuri duhet te konsumoje edhe ushqime lasative te cilat ndihmojne per te mbajtur paster zorret dhe oragnet e brendshme , te semuret me kanser dhe tumor duhet te flejne heret rreth ores 20 e 30 apo 21 te mbremjes me qellim qe te zgjohen heret ne mengjes  SHRI SHRI ANADAMURTIJI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 26-04-2022 mė 11:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •