Close
Faqja 7 prej 21 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 413
 1. #121

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Papa Francesco ka pritur nje vizite nga Kostantinopoja.


  Nga faqa Union of Orthodox Journalists vihemi ne dijeni te nje aspekti te ri te dialogut midis orthodhokseve dhe katolikeve romane:
  duket qe Papa Francesco dhe Patriku Vartholomeo i Kostantinopojes “ kane nje sintoni perfekte te pikepamjeve”.

  Emri: eden.png

Shikime: 796

Madhėsia: 82.3 KB

  foto nga Union of Orthodox Journalists


  Me 27 qershor papa ka pritur nje vizite ne rezidencen e tij private ne Santa Marta ( Rome ) nje delegacion te klerikeve fanariot.
  Francesku ka komentuar kete vizite duke u shprehur me gezim te madh, duke ururar nje bashkim sa me te shpejte midis Kishave,
  duke u rikthyer edhe kungimi midis Katolikeve dhe Orthodhokseve.
  Ne menyre te vecante, papa u ka shprehur per raportet shume te mira midis Kostantinopojes dhe Romes nepermjet lutjeve te perbashketa,
  sherbimeve te Ungjillit dhe mbledhjeve ( meeting ) vellazerore te organizuara nga te dyja Selite.
  Del qarte, pikerisht nga fjalet e tij, qe vizionet e Franceskut dhe Vartholomeut perputhen krejtesisht ne shume aspekte ne lidhje me kohet moderne dhe jeten e Kishes.

  Fonti: Cristianitą Ortodossa
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #122
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  shume event i rendesishem ky,,,ka shume gjera qe i bashkojne te dy keto kisha,,,por gjithesesi papa po mundohet ti bashkoje te gjithe bashke,,me hindu,,myslimanet,,protestanet etj,etj,,,pra ka nje profeci per kete ,,dhe ti duhet ta dishe me patjeter,,,po ta le enigem gjeje profecine? une vetem do ta nis ti gjeje: dhe ja pashe tri fryme te ndyra,,,,,,,,,,,,, gjej vazhdimin dhe bej krahesimin........Klm vella zoti te bekofte
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 3. #123

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ti ke te drejte per sa i takon papes qe do te bashkoje te gjithe..., ne nje kotec.
  Por gabohesh persa i perket Orthodhoksise.
  Nese nje patrik enderron te beje bashkim, ketu puna ndryshon shume, pasi ne Orthodhoksi nuk ka nje "kapo suprem", pasi nese do ti hidhnim nje sy
  historise do te vertetonim qe ka patur edhe patrike te tjere qe kane vepruar ne menyre te gabur, pasi jane njerez, e nuk konsiderohen "gjysme hyjni"
  sikur kapo i katoliko-romaneve..., kemi raste shume te klerikeve orthodhoks qe populli u ka ven fshesen, historia i ka denuar e sot pesojne gjykimin qe meritojne.
  Por qe edhe ne kohet moderne ka patur dhe ndoshta ka ende, krere qe mendojne te kapercejne veshtiresite epokale me tregeti dhe aleanca te dyshimta...
  Nje rast flagrant qe konsiderohet PROVE jane edhe arbereshet, te lene ne harrese me dashje dhe me bekimin e fanarioteve, qe i depozituan te krishteret orthodhoks ne prehrin e Romes.
  Por qe ketu eshte vendi i Lajmeve dhe kurioziteteve nga Bota Orthodhokse, jo e gjykimit dhe e polemikes...
  Une kur them qe ka nje "sintoni perfekte ne pikepamje" nuk pohoj tjeter veē'se devijimin qe me kohe Fanari ka ndermarre per te mbijetuar moēalit turk ku ka rene!
  Une sjell materiale dhe nuk i bej analizen, por kuptohet qe ne lajmin qe po flitet, perben pikerisht lajm fakti qe, njeri nga kreret me te respektuar te Orthodhoksise Boterore po gjunjezohet.
  Ndonse ekziston edhe nje tjeter e vertete, deri ne momentin qe te provohet , ky lajm sjell vetem njeren faqe te medaljes, pra kembanen e Vatikanit, por qe nuk eshte komentuar nga orthdhokset.
  Lajmet vlejne per sa paraqesin, vertetesine e tyre e garantojne faqet e internetit qe i publikojne...
  Lexuesit kane lirine e tyre te nxjerrin konkluzione.
  Pershendetje.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 4. #124

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Gjithesesi nuk mohoet deshira per bashkim te kishave, ne nje Trup, qe eshte vete Krishti!
  Neve lutemi pa rreshtur per kete..., por kjo do te ndodhe kur Perendia ta desheroje, jo njerezit, qofshin keta pape, patriarke, ose ose....
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #125
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Shume e drjete,per nje besimtar te thjeshte,,si puna ime,,qe sjam as prift,as kushi,,gjithashtu edhe per ty shume e drejete! por ka nje te vertet unike ne profeci dhe kjo ne fakte ka per te ndodhur por se kur kete e di zoti,,por perseri fjala e zotit na ka dhene shenja per afrimin e diteveEmri: images.jpg

Shikime: 667

Madhėsia: 9.6 KB sic duket edhe nga foto pra ne 2016 keta te tre kane bere nje takim se bashku ku edhe papa u lute bashke ne xhami,,pra duket sikur shenjat e kesaj aleance eshte afer,,,ndoshta edhe gaboj,,,por profecia thote se antikrishti do te mashtroj udheheqes dhe mberter te medhenj,,,gjithesesi keto per mua jane evente te frikshme! klm vella
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 6. #126

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ti ke ngaterruar nenforum!
  Tek foto qe ke bashkangjitur, nuk ka te beje me orthodhokset e me sa po flitet.
  Aty nuk ka as kopte dhe jo me orthodhokse...
  Gjithesesi ku te shohesh papen nuk do me thene as'gje!
  Mos e ngaterro myftiun e Kajros me te tjere...
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #127

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ne Bukuresht u inaugurua Kapela e Katedrales “Shpetimi i Popullit”

  Ne kryeqytetin rumun, eshte celebruar ne daten 12 korrik si zakonisht ē’do vit, festa e Zonjes Prodromita,
  ne shenje nderimi te ikones mrekulli berese te Malit te Shenjte.
  Patriku i Kishes Orthodhokse Rumune vendosi nje kopie te kesaj ikone, tek Kapela e sopo inauguruar.
  Kjo kapele i kushtohet kesaj ikone ēudiberese dhe eshte pjese e Katedrales se Bukureshtit.
  Kjo ikone mbron dhe bekon te gjithe themeluesit e kesaj Kapele, bamiresit si edhe te gjithe ata punetore qe ndihmuan per ngritjen e saj.
  Ikona e Virgjereshes Prodromita e kapeles Katedrale te “ Shpetimit te Popullit” u pikturua ne Panselinos Iasi ne Greqi.
  Behet fjale per nje riprodhim besnik me permasa te njejta natyrore me ikonen e Malit te Shenjte, si nga pikturimi i saj, e zbukuruar me argjend, ne disa vende me ar,
  kurorat e Virgjereshes dhe krishtit Shpetimtar te stolisura me gure te ēmuar.
  Ikona origjinale e Zonjes Prodromita ishte e pikturuar po ashtu ne Iasi, ne vitin 1863, e derguar me pastaj ne malin e Shenjte.  Nje moment nga ceremonia qe u be per nder te ikones Prodromite ēudiberese .
  Nderimi nga kleri dhe qindra besimtare qe i behet ikones.


  Burimi: News Agency Basilica.Ro
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #128

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Prifterinj orthodhoks rus ne You Tube


  Nje artikull i redeksise franceze te "Russia Today" shkruan qe se shpejti do te hidhet ne Web ne muajin e gushtit projekti “Batjushka-blogger”.
  Behet fjale per nje projekt qe i bashkangjitet rrjetit “Batjushka-online”, qe nga 2011 kerkon te aktivizoje prifterine per nje prezence te shumefishuar ne Internet.
  Me projektin e ri, do te jene te pranishem nepermjet vidiove ne You Tube shume klerike qe me jeten e tyre te perditeshme mund te ngjallin interes nder te rinjte,
  do te flitet per dy binjake qe jane emeruar prifteinj, per prifter qe impenjohen ne sporte te ndryshme, per prifter programator , per prifterinj motorēikiste deri ne nje prift qe kendon “rrep”.
  Detyra eshte te komunikohet me te rinjte qe ka edhe klerike shume te hapur ne mentalitet, te cilet jane te gatshem te komunikojne me ta duke u nisur nga nje sasi e madhe eksperiencash te perbashketa.

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #129

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Gjysem miljon besimtare ne Shen Piterburg per shen Nikollen.


  Emri: reliquie_San_Pietroburgo.jpg

Shikime: 623

Madhėsia: 69.4 KB


  Nje numer rreth gjysem miljoni besimtaresh ne dy jave kane nderuar ne Shen Piterburg lipsanin e brinjes se shen Nikolles qe e kane derguar nga Bari .
  Duke stimuar pranine e besimtareve qe kane vajtur ta shikojne ne Moske dhe tani ne Shen Piterburg,
  flitet te kene arritur shifren e dy miljone e gjysem besimtareve ata qe e kane nderuar deri tashme.
  Mund te duket i vogel numri i 2,5 miljoneve ne krahasim me numrin e popullsise ruse, por duhet patur parasysh qe keta jane pelegrine
  dhe qe jane vene ne kortezh ne pritje nga 6 deri ne 12 ore , qe te mund te nderonin lipsanin e njerit pre shenjtoreve me te dashur per ate vend, dhe per gjithe krishterimin mbare.


  Burimi: www.ortodossiatorino.net
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #130

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.


  Monument i perveēem i princ Vladimirit zevendeson ate te Leninit.


  Emri: statua_san_Vladimir_Malin.jpg

Shikime: 693

Madhėsia: 48.3 KB

  Inaugurimi solemn i nje monumenti te rrelle i gdhendur ne dru qe i kushtohet pagezuesit te Rus’,
  shen Vladimirit te Madh, u celebrua ne qytetin Malin te Ukrahines, ne provincen e Zhitomir-it, nja 70 milje ne veri-perendim te Kievit.
  Ky monument u instalua mbi ate qe me pare ndodhej nje perkujtimore e udheheqesit sovjetik Vladimir Lenin, sipas te dhenave te lajmeve …
  ky imazh i princit te madh Vladimir ne Malin, ka baza reale historike dhe spirituale. Sipas nje versioni, nena e shen Vladimirit, Malusha ishte e bija e princit Mala,
  nga ku mendohet te kete preardhjen edhe emri i qytetit Malin. Keshtu , ne qytetin e quajtur me emrin e gjyshit te princit te barabarte me apostujt,
  u vendos ky monument kushtuar pagezuesit te popujve Rus’.
  Krijimi i ketij monumenti ne dru eshte vezhguar dhe frymezuar nga at Pavel Linnik i famullise se Ikones se Nenes se Zotit te Kazan-it,
  me bekimin e mitropolitit Visarion te Ovriē dhe Koroshten-it. Gjithashtu shkolla tekniko-pyjore e Malin-it,
  ku mbi territorin e se ciles ishte ngritur nje kishe me perkujtimoren e shen Vladimirit, ka kontribuar fuqishem ne krijimin e ketij monumenti.
  Perveē figures se princit te madh, kjo skulpture permban gjithashtu edhe tekste nga Ungjilli dhe figura engjellore.
  Megjithese materiali i zgjedhur nuk eshte nga me jetegjatet, eshte me i ngrohte dhe i gjalle, sipas skulptorit Oleg Demēenko.
  Ndersa pozicioni i zgjedhur ku me pare ishte statuja e Leninit deri me 2014, mund te jete nje kunderpergjigje historike , nje “nderrim kursi” mendon artisti.


  Burimi Pravoslavie.ru
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #131

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nje “ishull Orthodhoksie” ne Irlande.

  Irlanda te le pershtypjen e nje vendi paqesor dhe te bekuar, kryesisht keto mbresa i provon nje udhetar qe sa po shkel per here te pare ne ate truall.
  Toka irlandeze, e ndriēuar dhe e bekuar nga shen Patriku, ka prodhur qindra shenjtore ne periudhen kur Roma ishte ende e bashkuar me Kishen e Krishtit.

  Spiritualiteti irlandez, qe nuk eshte shuar akoma krejtesisht dhe qe ende nuk eshte ē’rrenjosur nga vendi, mbush banoret lokal me dashuri te krishtere,
  miresjellje dhe i ndihmon te mbajne nje fryme te sakrifices personale ku te mos jene indiferente ndaj problemeve te tjetrit.
  Eshte e vertete qe mbeten vetem fragmente ne nje komb qe me pare i shenjte, dhe qe sot eshte i ndare me shume, nga shpirti i sekularizmit dhe nga pasazhet e ligjeve anti-kristiane,
  perefshire ketu legalizimin e te ashtuquajturave “ martesat e homoseksualeve “.
  Megjithe kete Sihariqi i Krishtit eshte ende i perhapur , pasi qe besa orthodhokse ekziston ne Irlanden moderne.
  Prezenca orthodhokse ne Irlande eshte ne rritje te vazhdueshme: sipas ēensimentit ( rregjistrimit ) te popullates ne 2016, aktualisht jetojne ne vend mbi 62.000 te krishtere orthodhoks, 36% me shume se ne vitin 2011.
  Sot jane aktivizuar famulli nga pese juridiksione orthodhokse:
  Patriarkati i Kostantinopojes, Kishes se Rumanise, te Serbise, asaj Antiokene dhe te Patriakanes se Moskes.

  Kishe ruse, kushtuar shenjteve Pjeter dhe Pavel ne Dublin.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #132

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  “Persekutim, rezistencė, dėshmi”

  Veprimtari madhėshtore e Kishės Orthodhokse tė Rumanisė
  kushtuar viteve tė persekutimit komunist


  Mori pjesė edhe njė pėrfaqėsi nga Kisha jonė,
  e kryesuar nga Kryepiskopi Anastas  Kisha Orthodhokse e Rumanisė e ka shpallur vitin 2017 “Vit pėrkujtimor i Patriarkut Justinian dhe i mbrojtėsve tė Orthodhoksisė gjatė komunizmit”.

  Ndaj, pėr tė pėrkujtuar ata qė u persekutuan pėr besimin e tyre Orthodhoks nė Rumani gjatė periudhės sė totalitarizmit komunist,
  Patriarkana Rumune organizoi, nga 24 deri mė 26 tetor 2017, Kongresin Ndėrkombėtar me temė:
  “Jeta e Kishave Orthodhokse gjatė regjimit komunist - Persekutim, rezistencė, dėshmi”.
  Pjesėmarrėsit nga vende tė ndryshme ish-komuniste referuan pėr atė qė ndodhi nė kishat e tyre gjatė kėsaj periudhe.
  Referuesi nga Shqipėria, pėr periudhėn e persekutimit komunist, ishte z. Pirro Kondili.

  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė ishte e ftuar nė kėtė event jo vetėm si Kishė motėr, por edhe si njė nga kishat qė ka pėsuar persekutimet mė tė egra dhe ndoshta unike,
  me mbylljen dhe ndalimin total tė besimit nė vitin 1967.

  Kisha jonė u pėrfaqėsua nga Kryepiskopi Anastas, Mitropoliti i Amantias Nathanaili dhe dhjakon Spiro Topanxha.
  Nė aktivitet morėn pjesė Patriarku i Moskės, Kirilli, dhe Mitropoliti i Ēekisė e Sllovakisė, Rastislavi, si dhe pėrfaqėsi tė nivelit tė lartė nga kishat e tjera motra.

  Tė premten, 27 tetor, nė Katedralen Patriarkale tė Bukureshtit u krye bashkėmeshimi i kėtyre primatėve me rastin e sė kremtes sė Shėn Dhimitrit tė Ri (Besarabov), mbrojtės i kryeqytetit rumun.
  Gjatė Liturgjisė Hyjnore u zhvillua edhe njė pėrshpirtje nė rumanisht, sllavisht dhe shqip pėr tė gjithė ata qė gjatė regjimit komunist dėshmuan dhe mbrojtėn me jetėn e tyre besimin orthodhoks.

  Nė fund tė Liturgjisė u shkėmbyen edhe urime e dhurata. Patriarku Daniel, duke i dhuruar Kryepiskopit Anastas ikonėn e Shėn Dhimitrit tė ri, tha ndėr tė tjera se:
  “I dhurojmė ikonėn e Shėn Dhimitrit tė Ri, Fortlumturisė sė Tij, Anastasit, Kryepeshkopit tė Tiranės, Durrėsit dhe tė Gjithė Shqipėrisė,
  si njė shenjė vlerėsimi por dhe inkurajimi, sepse Shqipėria gjatė komunizmit u bė i vetmi shtet ateist nė botė nė tė cilėn ēdo fe ishte shtypur, mjaft klerikė u vranė dhe u ndalua ēdo manifestim fetar.

  Tė gjitha kishat orthodhokse gjatė regjimeve komuniste nė vende tė ndryshme tė Evropės Lindore vuajtėn shumė, por sidomos Shqipėria pati njė situatė mizore pėr faktin se ēdo manifestim fetar ishte i ndaluar.

  Por Perėndia mė pas solli mė shumė liri dhe u lejua manifestimi i jetės fetare. Kisha Orthodhokse e Shqipėrisė u ngjall sė vdekurėsh falė ndihmės providenciale tė Kryepeshkopit Anastas,
  emri i tė cilit nė gjuhėn greke do tė thotė "ngjallje prej sė vdekurish". Ai ėshtė personi qė Krishti i kryqėzuar dhe i ngjallur pėrdori pėr tė ngjallur Kishėn e kryqėzuar tė Shqipėrisė.

  Prandaj, ne e vlerėsojmė shumė dhe e admirojmė kėtė vepėr, e cila ėshtė njė shembull pėr t’u ndjekur nga tė gjitha Kishat Orthodhokse,
  ku brenda njė kohe kaq tė shkurtėr u ndėrtuan shumė kisha, u krijuan institucione sociale, filantropike dhe mjekėsore pėr tė ndihmuar fėmijėt, familjet, tė moshuarit etj.
  Pak kohė mė parė kemi marrė pjesė nė shenjtėrimin e Katedrales kryepiskopale nė Tiranė. Pra, shqiptarėt na e kaluan neve rumunėve dhe e ndėrtuan katedralen e re pėrpara nesh.”

  Kjo veprimtari u zhvillua edhe nė kuadrin e 10-vjetorit tė zgjedhjes sė Patriarkut Daniel nė krye tė Kishės Orthodhokse tė Rumanisė.
  Me kėtė rast, tė shtunėn 28 tetor, nė Pallatin Patrarkal u krye njė Dhoksolgji me pjesėmarrjen e primatėve.
  Mė pas tė gjithė morėn pjesė nė mbledhjen solemne tė Sinodit tė Shenjtė tė Kishės Rumune, ku u fol pėr vėshtirėsitė e rrėfimit tė besimit Orthodhoks
  gjatė pėriudhės sė persekutimit ateist dhe rėndėsinė e lirisė fetare, gjatė tė cilės Kryepiskopi Anastas foli pėr persekutimin komunist dhe lirinė fetare sot nė Shqipėri.

  Pjesėmarrja e kėtyre delegacioneve ishte jo vetėm dėshmi e sė kaluarės sė vėshtirė tė pėrbashkėt, por edhe e forcimit tė lidhjeve mes tyre nė ditėt e sotme, mbi bazėn e dėshmisė sė Besimit Orthodhoks.

  Programi pėrmbante edhe njė sėrė vizitash nė vende tė shenjta, kisha e manastire, ku janė varrosur edhe martirė tė komunizmit, Festivalin Kombėtar tė Muzikės Kishtare

  “Lavdėroni Perėndinė!” etj.


  Emri: 22788928_712173065654522_4885475408425737350_n.jpg

Shikime: 572

Madhėsia: 60.4 KB

  Emri: 23031149_712172182321277_7957799117881026766_n.jpg

Shikime: 634

Madhėsia: 54.7 KB

  Emri: 22789119_712173068987855_8062536416759369384_n.jpg

Shikime: 526

Madhėsia: 55.5 KB  Burimi: nga faqja zyrtare e KOASH
  orthodoxalbania.org
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #133

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kisha maqedonase skizmatike, e gatshme tė njohė Patriarkatin bullgar si Kishė Nėnė

  Patriku Neofili i Bullgarise me kryepiskopin maqedonas Stefan  Nga faqja, Romfea.gr behet e ditur me ane te nje artikulli shume interesant, qe episkopi Stefan, primat i Kishes se Maqedonise
  ( qe nuk njihet nga asnje kishe zyrtare ), kishe qe eshte ne gjendje Skizmatike ( e ndare ) me Kishen e Serbise qe ne vitin 1967, gjithashtu me te gjitha kishat e tjera orthodhokse.
  Kisha Orthodhokse Bullgare ( BOC ) ka leshuar ne qarkullim nje dokument pa precedent ne Historine ekleziale moderne: Kisha Maqedonase,
  duket te kete njohur Neofilin si patrikun e saj dhe Kishen Bullgare si “kishe meme”.
  Primati i kishes maqedonase, episkopi Stefan Veljanovski, eshte pritur me te gjitha nderimet nga shenjteria e tij Neofili i Sofjes, patriku i Bullgarise.
  Kisha bullgare ka deklaruar qe maqedonasit jane te gatshem te njohin Kishen e Sofjes si Kishen-Nene, duke mbyllur keshtu nje skizem-ndarjeje te nisur pesedhjete vjete me pare,
  qe arriti kulmin e ashpersimit ne vitin 2002 me burgosjen e episkopit serb Jovan, nje rast shume i njohur ky…
  Autoritetet maqedonase , ne fakt, jane shume nacjonaliste, ku afrimi me Kishen e Bullgarise i ben te shpresojne ne mbylljen perfundimtare te kesaj situate anormale.
  Nga ana tjeter, bullgaret i mbeshtesin fqinjet e tyre jugore, aq sa episkopi Stefan eshte pritur me shume nderime,
  nga ku primati maqedonas auspikon ( shpreh deshiren ) qe Kisha e Bullgarise te pranoje Kishen e Maqedonise nen vete, me nje autonomi te gjere,
  “ per ti ridhene jete Kryepeshkopates se Ohrit”, sipas fjaleve te tij.

  Le te shohim me interesim se si do te zhvillohen ngjarjet .


  Burimi : Cristianitą Ortodossa
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 14. #134

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nga faqa zyrtare e Patriarkanes se Bullgarise, mesohet se me daten 13 shkurt,
  fjeti ne Zotin ne moshen 103 vjeēare Dobre Dimitrov Dobrev ndryshe i njohur ne Bullgari si gjyshi Dobri.
  I njohur si nje nga bamiresit me te madhenj te Kishes orthodhokse bullgare.
  I lindur ne fshatin Bajlovo me 20 korrik te vitit 1914, ku pikerisht aty ne kishen e fshatit te lindjes i behen homazhet sot ,
  ku do te qendroje hapur gjithe naten dhe gjithe diten e dates 14.
  Funerali do te kryhet te enjten me date 15 shkurt.
  Shume njerez ne Bullgari e njohin edhe si “ shenjti i Bajloves” .
  Ne vitin 2000 vendosi ti dhuroje te gjitha pasurite qe kishte Kishes orthodhokse bullgare.
  Me pas ai shkonte per dite ne kembe ose me autobuz ne katedralen “Shen Aleksander Njevski” ose ne kishen e “shtate shenjtoreve” ku me goten e tij prej plastike ,
  qindarke pas qindarke deri ne vitin 2009 mblodhi mbi 35.700 leva dhe i dhuroi gjithashtu katedrales A. Njevski .
  Me pas do te behet e ditur edhe vendi dhe koha ku do te kryhet varrimi i tij.
  Zoti e falte! I perjetshem qoft kujtimi i tij!
  Вечна да бъде паметта му!

  Burimi : www.bg-patriarshia.bg  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 15. #135

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  ORTHODHOKSIA NE TAILANDE.

  Katedralja e shen Nikolles ne Bangkok. ( foto panoram: thai360.info )  Nga Faqa zyrtare e Kishes orthodhokse ruse mesohet se tete famulli orthodhokse i jane bashkangjitur Patriarkanes moskovite.
  U mblodh Sinodi i Shenjte ne manastirin e shen Danielit dhe aprovoi pranimin e ketyre tete famullive orthodhokse ne gjirin e Kishes ruse.
  Keto famulli te reja do te perfshihen ne dekanatin tailandez te patriarkanes se Moskes
  Dekani patriarkal i Tailandes eshte arkimandriti Oleg ( Cherepanin ) qe eshte emeruar me 21 tetor te vitit 2016.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 10-04-2018 mė 06:47
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 16. #136

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  SHTETI KINEZ APROVON QE SEMINARISTET ORTHODHOKSE TE KRYEJNE STUDIMET NE RUSI.

  Zhvilloi punimet seksioni i gjashte ruso-kinez mbi temat fetare ku mberriti ne nje akord/marreveshje me daten 22 mars:
  Tashme, studentet orthodhokse te Republikes Popullore Kineze mund te pergatiten duke studiuar ne shkollat e Kishes orthodhokse ruse.
  Duke patur shume kisha te hapura por pa prifterinj, orthodhokset kineze e prisnin kete event si njerin nga me te rendesishmit per rilindjen e Kishes se tyre.


  Emri: Liturgia_Cina.jpg

Shikime: 503

Madhėsia: 62.0 KB
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 17. #137

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  NJE KISHE E RE ORTHODHOKSE NE SPANJE  Me daten 25 mars, peshkopi Nestor i Kersonezit , bashke me klerike te tjere te ardhur nga Mitropolia e tij ,
  po gjithashtu klerike te Kishes serbe dhe rumune, kane shenjteruar kishen e re kushtuar Lindjes se Theotokos ( Nenes se Krishtit ) ne Torrevieja, qe gjendet ne krahinen e Alicantes, ne Spanje.
  Kjo ndertese qe nga pamja e pare e ndryshme per nga stili i zakonshem, eshte ndertuar ne nje vend me pamje shume te bukur buze bregdetit,
  e cila eshte blere nga besimtaret vendas me gjithe token qe zoteron perreth, duke e pershtatur me shume shije keshtu per te plotesuar kerkesat kanonike te nje kishe orthodhokse.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 18. #138

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kremtim madhėshtor dhe plot dritė i Pashkės nė Tiranė

  "Krishti u Ngjall" - "Vėrtet u Ngjall!"

  Foto nga Faqa zyrtare e KOASH-it
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 19. #139

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Emri: CV0.jpg

Shikime: 437

Madhėsia: 39.6 KB

  Foto nga " ARBERIA ORTODOSSA"  Ne nje Blog orthodhoks te Italise se Jugut, ne Kalabrine “arbereshe”, pikerisht ne nje kishez te vogel ne
  Acquaformosa, te Kozences ( Cosenza ) , eshte nje prift orthodhoks arberesh…
  I cili shkruan ne gjuhen e te pareve te tij;


  QUETU MĖMĖ E MOS MĖ QAJĖ,
  PSE TĖ SHĖTUN MEZĖDIT U JAM I NGJALLĖ !!!!


  Me pas ben Urimin Paskal ne gjuhet qe jane ne perdorim te asaj famullie …
  .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.


  KRISHTI U NGJALL !!!

  KRISTOS VOSKRESE !!!

  HRISTOS A INVIAT !!!

  KRISTOS ANESTI !!!

  CRISTO E’ RISORTO !!!

  A TUTTE LE FEDELI ED I FEDELI ORTODOSSI
  " BUONA E SANTA PASQUA "
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 20. #140

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ndėrhyrje shpėtimi dhe konservimi nė kishėn e Shėn Athanasit


  Kisha e manastirit tė Shėn Athanasit nė Leshnicė tė Sarandės, ėshtė i vetmi element qė ka mbijetuar nga kompleksi manastirial. Ajo mbart vlera tė veēanta adhuruese,
  historike e kulturore dhe ėshtė njė monument i trashėgimisė shpirtėrore Orthodhokse. Pranverėn e vitit tė kaluar u krijua njė situatė mjaft e rėnduar pas rrėnimit tė njė pjese tė madhe tė strukturės.
  Ajo ka statusin e “monumentit kulturor nėn mbrojtjen e shtetit”, gjė qė ka penguar kryerjen e ēfarėdo punimi mirėmbajtjeje nga komuniteti Orthodhoks lokal.
  Braktisja dhe mungesa e ndėrhyrjeve emergjente pėr zgjidhjen e problemeve me ēatinė dhe sidomos mungesa e ndėrhyrjeve pėr konsolidimin e themeleve,
  bėnė qė ndėrtesa tė pėsojė dėmtime tė rėnda pas rrėshqitjeve tė dherave tė shkaktuara nga lėkundjet sizmike.

  Pas kėtij dėmtimi, ishte i menjėhershėm kujdesi personal i Kryepiskopit Anastas, pėr kapėrcimin e situatės sė krijuar.
  Kjo, si shprehje e ndjeshmėrisė sė tij tė vazhdueshme pėr ruajtjen e gjithė trashėgimisė historike tė Kishės Orthodhokse, por edhe pėr tė qenė pranė shqetėsimit tė komunitetit lokal.
  Pėr tė krijuar mundėsinė e ndėrhyrjeve tė nevojshme, u dėrguan aty specialistė pėr tė parė gjendjen dhe pėr tė hartuar projektet pėr ndėrhyrjet emergjente.
  Ndėrkaq, nga ana e IMK u dėrgua njė grup punėtorėsh, por, nė fakt, u vendosėn vetėm disa mbulesa plastmasi. Kjo solli qė gjatė dimrit situata tė rėndohej mė tej....

  Duke pasur parasysh, se ēdo ditė qė kalonte mund tė sillte pasoja akoma mė tė rėnda nė pjesėt e mbetura me afreske agjiografike tė njė vlere tė veēantė,
  nga ana e Kryepiskopit Anastas u dha porosi dhe gjatė muajit mars 2018, pavarėsisht vėshtirėsive financiare, u realizuan nė objekt punime qė konsistonin nė shpėtimin e asaj ēfarė ka mbetur,
  konservimin e saj dhe krijimin e kushteve pėr rehabilitim funksional tė kishės sė Shėn Athanasit.

  U realizuan kėto punime: largimi i gjitha mbetjeve qė kishin rėnė nė brendėsi tė kishės dhe sistemimi i materialit, duke veēuar pjesėt me pėrmbajtje gjurmėsh afreskesh.
  U pastrua zona pėrreth nga bimėsia dhe u hap shtegu i mbėrritjes nė kishė. U rehabilitua gjithė sistemi i drenazhimit sipėrfaqėsor, nė mėnyrė qė rrjedhjet e ujėrave tė mos ndikojnė nė strukturėn e themeleve.
  U grumbulluan pjesėt e mbetura nga ikonostasi. Gjithashtu, nė arkadat ende nė kėmbė, nga ana veriore e lindore, u krijuan struktura mbėshtetėse.
  Fragmentet nga struktura, qė ishin nė shembje dhe pėrbėnin rrezik pėr besimtarėt dhe vizitorėt, u larguan me kujdes, si edhe mbetjet nga mbulesa e ēatisė me rrasa guri.

  Ndėrhyrja kryesore qė u realizua ishte vendosja e njė strehe tė lartė metalike, e cila mbulon gjithė strukturat e mureve dhe kubeve tė mbetura,
  pėr t’i konservuar ato nė mėnyrė afatgjatė dhe pėr tė pasur tė hapur perspektivėn pėr ndėrhyrje tė mėvonshme, kur kushtet do tė lejojnė pėr rindėrtimin eventual tė kishės sė Shėn Athanasit.

  Pėrtej kostos sė punimeve, duhet marrė parasysh fakti se punimet u realizuan me impenjim tė veēantė nė kushte tė jashtėzakonshme tė terrenit, mungesės sė rrugės,
  transportimit me shumė vėshtirėsi tė materialeve, mungesės sė energjisė elektrike pėr punimet e ngjitjes dhe montimit etj.

  Nuk mund tė pėrmendim, se nė kėtė periudhė vėshtirėsish financiare, nė kėtė enori tė largėt dhe tė izoluar tė Mitropolisė e Gjirokastrės ka pasur edhe kontribute tė tjera nga ana e Kryepiskopit,
  nė mbėshtetje tė komunitetit besimtarėve, siē ishte rehabilitimi i rrugės automobilistike, restaurimi i kishės sė Shėn Nikollės etj.

  Njė ndėrhyrje tjetėr, qė duhet programuar pėr t’u realizuar sa mė shpejt, ėshtė ajo pėr fiksimin e afreskeve nė zonat e rrezikuara, pėr tė shmangur dėmtime tė mėtejshme,
  pasi bėhet fjalė pėr njė realizim artistik me vlera tė rralla pėr nga tematika dhe realizimi.

  Fonti: Faqa zyrtare e KOASH-it
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 7 prej 21 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •