Close
Faqja 3 prej 21 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 402
 1. #41

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Te hapesh nje dritare per Zotin, ne zemrat e njerezve...

  Emri: arciprete_Aleksij_Aedo.jpg

Shikime: 1755

Madhėsia: 22.3 KB


  At Alesj ka lindur ne Kili, ka perfunduar studimet ne kryeqytetin Santiago, me pas eshte njohur me Orthodhoksine,
  duke frekuentuar komunitetin orthodhoks aty, ai u konvertua nga katolik ne orthodhoks.
  Sot jane mbushur plot njezet vjet qe eshte shuguruar dhe vazhdon misionin e tij ne Kili.
  At Aleksij Aedo ( ne foto ) eshte nje prift kilen ne Kishen orthodhokse ruse ne Emigrim, ai ndjek dy komunitete
  Orthodhokse ne dy qytetet me te madha ne Kili, Santiago dhe Concepciņn.
  Ne intervisten e bere nga Pravoslavie.ru ai flet per konvertimin e tij, ne detyren qe ka ne deshmine qe ben ne universitetin e kryeqytetit,
  ne strategjine e misionit te tij per te hapur nje dritare per Perendine ne zemer te
  njerezve tashme te shekullarizuar, kryesisht te rinjve.

  Emri: chiesa_Conception.jpg

Shikime: 1802

Madhėsia: 10.5 KB

  Kisha qe po ndertohet ne Concepciņn te Kilit, qyteti i dyte per nga rendesia.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #42

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nė Ditėn Kombėtare tė Trashėgimisė Kulturore duhet tė kujtojmė edhe Kishėn Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė

  Duke u nisur si referencė nga dita e sotme 29 Shtator, Dita Kombėtare e Trashėgimisė Kulturore, duhet tė kujtojmė kontributin
  e madh tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė nė kėtė trashėgimi. Gjatė 25 viteve tė zhvillimeve demokratike tė vendit,
  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė ėshtė kujdesur nė mėnyrė tė vecantė pėr monumentet e trashėgimisė kulturore orthodhokse tė vendit.
  Janė kryer restaurime tė plota tė 62 monumenteve nga 165 qė janė nė total tė besimit orthodhoks, qė kapin shifrėn rreth 8 milion euro.
  Pėrveē kėtyre janė kryer edhe studime, simpoziume, projekte restaurimesh dhe hulumtime nė fushėn e trashėgimisė dhe nė mbrojtje tė monumenteve.
  Tė gjitha kėto janė bėrė nėn kujdesin dhe interesimin e drejtpėrdrejtė tė Kryepiskopit Anastas, duke kėrkuar dhe gjetur fonde nė kėtė drejtim,
  si njė pjesė e rėndėsishme e shpėtimit tė monumenteve tė trashėgimisė kulturore tė Shqipėrisė.

  Emri: Manastiri-i-Shen-Marise-Ne-kakome-Sarande.jpg

Shikime: 1849

Madhėsia: 59.3 KB

  Emri: Kisha-e-manastirit-te-Kryeengjellit-Mihail-Nivan-Zagori-Gjirokaster.jpg

Shikime: 1767

Madhėsia: 55.9 KB

  Emri: Kisha-e-manastirit-te-shen-Prodhromit-ne-Voskopoje.jpg

Shikime: 1765

Madhėsia: 61.0 KB
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 3. #43

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  KISHA E RE NE KOZENCA - KALABRI

  E udhehequr nga shkelqesia e tij Metropoliti Genadhios, Kryepeshkopi orthodhoks i Italise dhe Maltes,
  ka inauguruar kishen e re ne Kozenca te Kalabrise.
  Kisha qe gjendet ne lokalet e Universitetit te Kozences, ku i kane lejuar lokalet e Universitetit,
  duke i dhene mundesine Arqipeshkopates se Italise dhe Maltes, qe ti dedikoje kete kishe “Zonjes se Kostantinopojes dhe Shen Nilit.”
  Pershendetje

  Emri: 271_images_stories_com_form2content_p18_f1593_thumb_medium400_0.JPG

Shikime: 1531

Madhėsia: 26.2 KB

  Arkipeshkopi i Italise dhe Maltes, Genadhios.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 4. #44

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kollona Katskhi mbi 40 metra e larte...
  Emri: pilastro_Katskhi1.jpg

Shikime: 1664

Madhėsia: 38.9 KB
  Ne perendim te Gjeorgjise, ne Imerecia, fillon te ringjallet jeta murgjerore.
  Me 1993 ne shkembin qe njihet me emrin “kollona e Katskhi-it”, murgu Maksim ( kavtaradze)
  ka ndermarre jeten asketike.
  Kollona Katskhi ( ne gjuhen gjeorgjane კაცხის სვეტი, Katskhis Sveti ), ku mbi te qendron
  kisha e shen Simeonit Stilit, qe gjendet ne fshatin Katskhi ne Gjeorgjine perendimore, nje
  nga krahinat me te bukura te atij vendi. Kjo kishe antike u ndertua midis shekujve V-VI.
  Ndersa jeta murgjerore i gjen fillimet nga shekulli IX dhe ka vazhduar deri nga fundi i shekullit XVI
  Ne ate vend luteshin te krishteret prej kohesh, deri sa pushtimi i Perandorise Osmane
  e nderpreu kete tradite shekullore, kisha u braktis per shekuj…
  Ne 1944, alpinisti Aleksandr Djaparidze, bashke me shkrimtarin Levan Gotua, organizuan
  ekspediten specjale ku zbuluan godina ekleziale dhe qeli te murgjerve antike.
  Banoret e kesaj zone e kane respektuar gjithmone ate vend te shenjte, ne vitin 1990 kur
  persekutimi fetar u zbut, njerezia filloi te vizitonte gjithmone me shpesh kollonen e Katskhi-it.
  Sot at Maksim po riperterin jeten e ketij vendi te jashte zakonshem. Me ndihmat qe mbledh
  po ben te ringjallet ajo kishe. Me asistencen e shtetit ka rindertuar kishen dhe qelite.
  Murgjit e sotem, me ndihen e Zotit, po kerkojne qe te rikthehet shpirti i larte i asketizmit
  ne kete vend te shenjte, qe e ka karakterizuar nga hera.
  Emri: pilastro_Katskhi2.jpg

Shikime: 2664

Madhėsia: 31.1 KB
  Udhetimi drejt majes ...

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #45

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  I jepet ēmimi i Mirėnjohjes Kishės Orthodhokse 8.12.2015


  Me datėn 8 dhjetor 2015 nė ambjentet e Hotel Tirana Internacional, Iu dha ēmimi i Mirėnjohjes Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  me rastin e 25 vjetorit tė Lirisė dhe Demokracisė nė Shqipėri nga Lėvizja Studentore Shqiptare '90-'91.
  Tė pranishėm ishin ish-studentė tė lėvizjes studentore tė viteve 1990-91 si dhe politikanė e tė ftuar. Njė vlerėsim i veēantė iu dedikua
  Komuniteteve Fetare nė Shqipėri si kontribuues tė rėndėsishėm nė ndryshimet demokratike nė vend. Pėr kėtė arsye nga ana e Kryetarit tė Lėvizjes
  z. Ilir Dizdari iu akordua Komuniteve Fetare Certifikata e mirėnjohjes.
  Nė emėr tė Kishės Orthodhokse ishte i pranishėm Episkopi i Krujės Imzot Andoni, i cili nė fjalėn e tij pėrshėndetėse falėnderoi pėr kėtė vlerėsim
  si dhe shprehu ndėr tė tjera shembullin e rezistencės sė heshtur, por tė rėndėsishme tė besimtareve ortodoksė, tė cilėt asnjėherė nuk i ndėrprenė lutjet
  me besimin se njė ditė Perėndia do tė bėnte tė mundur ardhjen e lirisė sė besimit dhe tė demokracisė.
  Ishin kėta njerėz tė cilėt i kishin mė shumė frikė Perėndisė e pėr kėtė arsye nuk iu frikėsoheshin njerėzve, siē ishte edhe rasti i klerikėve dhe besimtarėve ortodoksė.
  Gjithashtu pėrshėndetje pėrkatėse u bėnė edhe nga Komunitetet e tjera Fetare.

  Emri: 12347782_532620493579640_601879808026219757_n.jpg

Shikime: 1565

Madhėsia: 58.3 KB
  Emri: 12308644_532620340246322_5607927787297727058_n.jpg

Shikime: 2189

Madhėsia: 54.2 KB
  Emri: 12299398_532620423579647_6962080939540255991_n.jpg

Shikime: 1579

Madhėsia: 55.4 KB
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #46

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Filloi ndertimin Katedralja e re orthodhokse e Varshaves.
  Fonti: Pravoslavie.ru


  Me daten 05 te ketij muji Shenjteria e Tij Patriku Ekumenik Bartholomeu ka vendosur gurin e pare
  te themelit te Katedrales se re ne Varshave, qe i dedikohet Dijes se Shenjte. Nje Shen Sofi ne miniature
  dhe nga format e bukura dhe moderne, ne linje me arkitekturen e tendencave te viteve te fundit:
  nje katedrale moderne per nje vend modern.
  Kete na paraqesin disa projekte qe qarkullojne ne internet…
  Nje nga keto eshte ky projekti ( dizenjo e kompiuterizuar ) ketu poshte.
  Emri: 1.jpg

Shikime: 1662

Madhėsia: 27.9 KB

  Modeli eshte sigurisht ai i katedrales antike me omonim ne Kostantinopoje,
  e cila do te paraqitej pak a shume keshtu ne shekullin e XII .
  Emri: 2.jpg

Shikime: 1544

Madhėsia: 39.9 KB

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #47

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Rumani - Pjesėmarrės nė kremtimin e Shėn Parashqevisė sė Re


  Ēdo vit, mė 14 tetor, populli shpresėtar orthodhoks i Mitropolisė sė Moldavisė dhe Bukovinės, nė Rumani, feston tė kremten e oshėnares Parashqevia e Re.
  Nė kremtime morėn pjesė pėrfaqėsues nga Kisha tė tjera Orthodhokse, nga Patriarkana e Jerusalemit, nga Kisha e Greqisė, nga Mali i Shenjtė,
  si dhe dhjetėra mitropolitė e episkopė tė Patriarkanės sė Rumanisė. Nga Kisha Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė, me ftesė tė Mitropolitit tė Moladavisė dhe Bukovinės,
  Hirėsisė sė Tij Theofanit, mori pjesė nė festime episkopi ndihmės i Kryepiskopit, Hirėsia e Tij Nikolla.
  Kremtimet u kurorėzuan me kryerjen e Liturgjisė Hyjnore, mė 14 tetor, nė Katedralen e Iashit, nė prani tė mbi 15 mijė besimtarėve tė ardhur nga e gjithė Rumania,
  por edhe nga vende tė tjera. Morėn pjesė edhe mjaft pėrfaqėsues tė lartė tė pushtetit vendor e qendror. Besimtarėt kishin bekimin qė bashkė me lipsanin e oshėnares Parashqevi,
  t’u faleshin edhe lipsaneve tė shėn Joan Gojartit, shėn Marinės, dhe shėn Maria Magdalenės, tė sjella nga Mali i Shenjtė. Gjatė gjithė periudhės sė pelegrinazhit dhe tė kremtimeve,
  filluar mė 9 tetor, lipsanet e shenjta tė vendosura nė katedrale i nderuan dhjetėra mijė besimtarė.
  Kjo e kremte pati njė frymė shumė tė ngrohtė vėllazėrore mes gjithė pjesėmarrėsve dhe dėshmon edhe njė herė unitetin dhe bashkimin e tė krishterėve orthodhoksė nė mbarė botėn.

  Emri: hram_sf_parascheva_bogdan_zamfirescu-3.jpg

Shikime: 1655

Madhėsia: 53.3 KB

  Emri: web.jpg

Shikime: 1535

Madhėsia: 57.3 KB

  Emri: hram_sf_parascheva-81.jpg

Shikime: 1521

Madhėsia: 54.3 KB

  Gazeta Ngjallja
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #48

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Katedralja ruse e Nices ( France ) restaurohet dhe merr shkelqimin e dikurshem.
  Nga fundi i dhjetorit 2015 u krye Liturgjia e Shenjte ne katedralen e Nices,
  pas perfundimit te restaurimit qe kushtoi 14 milion €uro.

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #49

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  DELEGAZJON KOPT NE KATEDRALEN RUSE NE NJU JORK

  Ne daten 12 dhjetor ne seline e Perfaqesise se Patriarkanes se Moskes ne Nju Jork, u zhvillua takimi i peshkopit Ioann te Naro-Fominsk,
  administrator i famullive te Petriarkanes ne Shtetet e Bashkuara, me peshkopin e Kishes kopte David te Nju Jorkut dhe te Nju England.
  Peshkopi David i shprehu ngushellimet dhe mbeshtetjen shpirterore te besimtareve kopte, ndaj familjareve dhe miqve te viktimave ne atentatin terrorist
  qe u be me Airbus-in A321 rus, qe shpertheu ndersa fluturonte ne qiellin e Sinait. Pergjate bisedave u fol per situaten e te krishtereve ne Lindjen e Mesme.
  Peshkopi Ioann informoi jerarkun e Kishes kopte per perpjekjet e shumta qe ka ndermarre Shenjteria e Tij Patriku i Moskes dhe i gjith Rus’ Kirill bashke me gjithe Kishen orthodhokse ruse
  per te zgjidhur kete situate qe eshte krijuar ne ate rajon.
  Miqte egjiptian kane vizituar me vone katedralen ruse kushtuar Shen Nikolles, ku historikun e ilustroi administratori i famullive te Patriakanes ne Shtetet e Bashkuara.
  Ne mbyllje te takimit, te dyja palet kane shkembyer dhuratat e rastit dhe jane zotuar per te zhvilluar me tej lidhjet reciproke dypaleshe .


  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #50

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  KRISHTERIMI ORTHODHOKS NE ZEMER TE BOTES KATOLIKE...

  Emri: 4sdd01363878.jpg

Shikime: 1567

Madhėsia: 21.8 KB


  Krishterimi orthodhoks eshte duke fituar popullaritet ne Itali.
  Per numer te besimtareve tani eshte feja e dyte ne vend, pas katolicizmit.
  Ne Itali ekzistojne dhjetra komunitete te Patriarkanes se Moskes, ku jo te gjitha kane nje kishe te tyren.

  Per kete aresye liturgjia orthodhokse behet shpesh ne tempuj ne vene qe jane dhene ne dizpozicjon nga katoliket.
  Besimtaret orthodhoks ne Itali jane mbi nje miljone e gjysem.
  Prezenca orthodhokse ne ēizmen italike, eshte prej kohesh dhe kane nje histori te gjate. I gjen fillimet qe ne shekujt IV – V me greket
  dhe me pas me ardhje te shumta nga vendet e Ballkanit, si psh arbereshet. Po le te ndalemi tek besimtaret e kishes ruse.
  Kishat e para ruse u ngriten ne 1797 ne Torino dhe dy ne Napoli.
  Aktualisht ne ēdo qytet te madh italian funksionon nje famulli orthodhokse, ka deklaruar per “Zerin e Rusise” arkimandriti Antonij Sevrjuk,
  i kishes se Shen Katerinit martire ne Rome.
  Sot ne Itali gjenden mbi 50 komunitete dhe famulli te Patriarkanes se Moskes. Shume prej ketyre kane marre jete ne dhjete vitet e fundit.
  Kjo ngjau per aresyen e dyndjeve nga vendet e ish Bashkimit Sovjetik.
  Nje nga problemet kryesore per besimtaret orthodhoks ne Itali eshte numri i pamjaftueshem i kishave.
  Katoliket i ndihmojne ruset te celebrojne liturgjine duke u ofruar tempujt e tyre, thote arkimandriti.
  Ne veren e shkuar, pergjate nje bisede me gazetaret, Papa Franēesku ka thene qe; vlereson fort pasurine shpirterore dhe traditat e orthodhokseve.
  Me rastin e 1025° Vjetorit te Pagezimit te krishter te Rusise, Papa Franēesku ka rikujtuar fjalet e Gjon Palit II qe sipas tij Drita vjen nga Lindja,
  ndersa nga Perendimi vjen shthurja, pastaj ka pershkruar bukurine e liturgjise orthodhokse. Ne veprat e Dostojevskit eshte pershkruar me se miri shpirti rus,
  ka vazhduar Kapo i Kishes katoliko romane duke ftuar te rilexohet edhe nje here ky shkrimtar i madh, duke thene qe ka shume nevoje per kete ajer te paster qe vjen nga Lindja, kete drite.
  Sipas Anatolij Krasikov, drejtor i Qendres per studimet fetare dhe shoqerore ne Institutin e studimeve per Evropen dhe i Akademise se shkencave te Rusise,
  nuk ka asgje te jashtezakonte ne faktin qe bota katolike e kane ne zemer simpatine dhe jo vetem e pranojne krishterimin orthodhoks.
  Ka shume rendesi qe ne krishterimin orthodhoks te konvertohen shume italiane etnik, te cileve u pelqen riti, sikurse i pelqeu edhe Shen Vladimirit te Kijevit.
  Kam folur me italiane qe jane konvertuar, ku jane te bindur qe orthodhokset dhe katoliket kane me shume pika qe i bashkojne se sa i ndajne.
  Per kete aresye rritet numri i kishave orthodhokse ne shume rajone italiane. Duke vizituar shume famulli orthodhokse kam hasur ne konstatim qe,
  raporti midis katolikeve dhe orthodhokseve zhvillohet ne nje shpirt te gjere dhe ne nje reciprocitet te perzemert.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #51

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  NJE KISHE E RE E MBREKULLUESHME ...

  Andrew Gould, nje designer kishash orthodhokse, ka qene ne Moske per te vizituar nje kishe te re
  te sapo ndertuar, ku me gjithe eksperiencen e tij ne artin liturgjik, nuk heziton aspak ta quaj
  nje mirakull. Behet fjale per kishen " Mbrojtesja Nena e Zotit " ne Jasenevo ( nje lagje ne jug-perendim te Moskes ),
  nje perfaqesi e manastirit te Optines ne kryeqytet. Ju ftojme te shikoni se si nje prej kishave te reja te Moskes ,
  te cilat jane realizuar si nje kopie e vendeve te pelegrinazhit ne Token e Shenjte, gjithashtu edhe nje cikel mozaikesh
  qe konsiderohen ne vendin e peste ne bote per rendesine e tyre artistike ( nje veper qe nuk ka te barabarte ne gjithe Rusine ),
  ku mbi te gjitha eshte realizuar krejtesisht nga vullnetare diletante dhe pa as edhe nje sponsorizues por vetem me dhuratat e besimtareve te thjeshte.

  Emri: Jasenevo42.jpg

Shikime: 1463

Madhėsia: 42.9 KB

  Emri: Jasenevo37.jpg

Shikime: 1547

Madhėsia: 72.0 KB

  Emri: Jasenevo41.jpg

Shikime: 1501

Madhėsia: 42.4 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 16-02-2016 mė 16:55
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #52

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  vijon nga mesazhi i mesiperm...

  Pamje nga krijimi i ikonostazit dhe i mozaikeve te shumte...

  Emri: Jasenevo21.jpg

Shikime: 1599

Madhėsia: 56.0 KB

  Emri: Jasenevo17.jpg

Shikime: 1498

Madhėsia: 54.9 KB

  Emri: Jasenevo16.jpg

Shikime: 1547

Madhėsia: 57.3 KB
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #53

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Te tjera foto te kishes nga brenda...

  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 14. #54

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  “Pertej Murit: Orthodhoksia ne Kine”
  Eshte titulli i nje broshure e botuar ne 2003, ku intervistohet nje kristjan orthodhoks kinez, Ioannes Chen.
  Orthodhoksia ne Kine i ka fillimet shume heret…, por vlen per tu permenduar rasti i albazinianeve, qe ishin
  pasardhes te ushtareve rust te Carit Pieteri i Madh, ku u internuan ne Pekin ne shekullin e XVII , si rober lufte.
  Pasi iu dha liria nga perandori kinez, shume prej tyre vendosen te jetojne ne Kine, ku i dhane toka dhe iu
  lejua te martojne gra kineze, gjithashtu i lejuan te praktikonin lirisht besimin e tyre orthodhoks.

  Ne Revolucionin Kulturor ( 1966-1976 ), pas “purifikimit” te partise komuniste, ky revolucion pa te
  ngrihej nje levizje, te quajtur garda e kuqe e te rinjve kinez, ku ne te gjitha shkollat e vendit u be propagande
  ateiste sipas ideve te Mao Tce Dunit. Ku identik sikur ne vendin tone, u ē’rrenjosen traditat e popullit kinez
  dhe bashke me to, u mbyllen tempujt, sinagoga, kisha dhe xhamia.
  Sipas disa analisteve historian, nga 1966 dhe vetem ne 1968, mbi 400.000 kinez disidente politike dhe filozof
  jane vrare. Midis tyre kishte shume te krishtere te te gjitha konfesioneve.

  Sot ne shume qytete te Kines, jane rihapur duke paguar shtetin ( qe ishte kthyer ne pronar ) kishat orthodhokse
  te sekuestruara ku fati i tyre ishte ēuditerisht shume i ngjashem me ato simotra te Shqiperise.
  Ato u kthyen ne shkolla, zyra dhe restorante , etj…
  Pak kohe me pare nje grup privat orthodhoksesh ( ketu perfshire evropiane dhe kinez ), kane marre
  me qera nje apartament ne qender te Hong Kongut dhe e kane kthyer ne kishe ( shih foton me poshte ).
  Puna misionare vazhdon edhe ne shume qytete te tjera te Kines, duke filluar nga me te rendesishmet pasi
  prania e te huajve kuptohet qe eshte numerikisht e larte.
  Por qe ne qytetin Shenzhen ( me 7 miljone banore ) eshte nje prezence e forte e krishteresh orthodhoks autoktone,
  por edhe shume te huaj nga Evropa dhe Shetet e Bashkuara.
  Ne Hong Kong per te krishteret orthodhoks ka shume kohe qe kane edhe varrezat e tyre, qe dikur ishin anglikane.
  Pekini ishte nje nga te pakta kryeqyetete te botes qe nuk kishte nje kishe orthodhokse, ne te vertete kishte dy por qe njera
  pasi i kaloi si prone ambasades se Bashkimit Sovjetik, keta te fundit e shkaterruan, ndersa i njejti fat ngjau edhe me tjeren qe autoritetet kineze e mbyllen.
  Vetem me 2009 u ngrit nje kishe orthodhokse ne Pekin.
  Ekziston akoma nje Ligj ne Kine qe u ndalohet kinezeve te marrin pjese ne kishat orthodhokse qe nuk jane vendase “patriotike” ose te pamvarura… dhe ky eshte nje problem!

  Emri: Ortodossia_Cina02.jpg

Shikime: 1548

Madhėsia: 40.2 KB

  Famullia e re ne Hong Kong .  Katedrale orthodhokse e Shen Marise, ne Shanghai
  E blere qeverise kineze nga disa biznesmene dhe e kthyer ne retorant deri me 2005, ku me pas u restaurua ne kishe.
  Kisha e Shen Nikolles ne Shanghai.
  E shitur nga qeveria kineze biznesmeneve private ku u perdor si restorant...
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 15. #55

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Tom Hanks, ndoshta eshte orthodhoksi me i njohur midis yjeve ne Hollywood.


  Hanks eshte bere pjesetar i Kishes orthodhokse, kur u martua me Rita Wilson ne vitin 1988.
  Si familje frekuentojne kishen orthodhokse greke te Shen Sofise ne Los Angeles dhe ati i tij shpirteror
  eshte at Robert Stephanopoulos ( ku vajza e tij eshte ne manatir te Kishes ruse ne Token e Shenjte).

  Emri: Hanks3.jpg

Shikime: 1465

Madhėsia: 36.6 KB
  Tom Hanks eshte ēdo vit nje nga mbajtesit e Epitafit te Premten e Madhe.


  Emri: Hanks4.jpg

Shikime: 1451

Madhėsia: 14.5 KB
  Tom Hanks dhe at John Bakas

  Tom Hanks ka thene qe eshte i lumtur qe eshte pjesetar i Kishes Orthodhokse.

  Moske, 21 maj 2009, Interfax – Aktori i Hollywood-it vlereson shume qe i perket Kishes orthodhokse
  dhe ka vendosur te rrise kater femijet e tij ne te njejtin komunitet.
  “Jam i vetedijshem per faktin qe eshte jetike ti perkasesh kishes dhe te meditosh ēeshtjet me esencjale te jetes qe shqyrton Orthodhoksia
  dhe mundesite per zgjidhje qe propozon”, ka thene Hanks ne nje interviste publikuar nga Argumenty i Fakty.
  “Konsideroj orthodhoksine si nje trashgimi shpirterore. Jam pagezuar ne te njejten kishe ku eshte pagezuar eshte gruaja ime.
  Femijet e mi jane pagezuar po aty”. Ka thene Tom Hanks.
  Sipas tij, kjo gje e ben familjen e tij “ nje pjese te Madheshtise se Kishes universale”.
  “Shkojme ne kishe ne raste te rralla, por kur shkojme, hame familjarisht dhe me pas ndajme pershtypjet tona dhe diskutojme bashkarisht”, ka shtuar ai.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 16. #56

  Thumbs up Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Ne Indonezi ka zbarkuar krishterimi orthodhoks.
  Indonezia, shteti me i madh me popullsi muslimane…
  Me gjithe se eshte nje shtet musliman, jo te gjitha krahinat jane me mazhorance te fese islame.
  Si psh. ne Bali jane kryesisht popullsi te besimit indu, ndersa ne rajonin Papua jane protestante,
  ne Sumatra jane animiste, pra atje nuk perdoret Ligji i sheriatit…
  Por edhe atje ka komunitete orthodhokse qe jane te perbere kryesisht nga vendalinj.
  Midis besimtareve, ne nje kishe orthodhokse te Xhakartes sheh te pranisheme edhe princeshen e Balit,
  qe se bashku me familjen (burrin e saj dhe femijet ) jane pagezuar ne te krishtere orthodhoks.
  Sot ne Indonezi ka disa kisha orthodhokse, si te juridiksionit te Patriarkanes Kostantinopoletane si
  nen juridiksionin e Patriarkanes se Moskes.
  Ja sa per te shtuar diēka, e tregon qarte optimizmin e indonezianeve.
  Po citoj fjalet e priftit Ioasaf,qe shprehet mbi prespektiven e Orthodhoksise ne Indonezi:
  "Besoj sinqerisht qe Orthodhoksia eshte nje bekim i vertete per vendin tone.
  Shoh ne konfesione te tjera te krishtera qe jeta e nje personi nuk ndryshon shume per dashurine e Zotit.
  Por kur njerezit kthehen ne orthodhokse, ndryshojne per me mire, kete e shohin te gjithe.
  Keshtu, nuk eshte e veshtire te thuhet qe personat orthodhokse jane njerez te ndryshem nga te tjeret,
  pasi qe tek ne, jo gjithēka mvaret nga sa flitet e thuhet, por nga menyra se si sillen ne jeten e tyre.
  Keshtu njerezit thone; “ perse duhet te pranojme nje fe, kur kjo gje nuk ndryshon jeten e nje njeriu?”
  Fale Perendise, Orthodhoksia i jep nje personi fuqine te ndryshoje, ky eshte nje bekim i vertete i Zoitit per Indonezine”.
  Pershendetje

  Burimi ,
  Pravoslavie.ru
  Emri: Maksimov_Indonesia8.jpg

Shikime: 1531

Madhėsia: 49.3 KB


  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 17. #57

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Inaugurimi i katedrales orthodhokse ne Madrid.

  Emri: cattedrale_Maria_Maddalena_Madrid.jpg

Shikime: 1354

Madhėsia: 7.1 KB

  Te dielen me 15 Maj, peshkopet Nestor dhe Antonij kane bekuar ne Madrid katedralen dedikuar te shenjtes Maria Magdaleni. ( nga Magdala )
  Nje dite shume e spikatur kjo e djele qe ishte edhe e Djela e te shenjtave Mirofore.
  Kisha eshte ndertuar ne menyre qe te kete shume drite brenda…
  Ne foton poshte, nje aspekt nga inaugurimi.
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 18. #58

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Sikurse dihet, nga data 16 deri me 26 qershor 2016, ne ishullin e Kretes , eshte vendosur te mbahet
  “Sinodi i Madh e i Shenjte Pan-orthodhoks”, ku si ide ka lindur gati nje shekull me pare dhe ka mbi 50 vjet qe pergatitet per organizim.
  Lajmet e fundit tregojne qe kisha bullgare eshte terhequr duke kerkuar shtyrjen e punimeve duke perfituar
  keshtu per te revizionuar disa teza qe do te shtrohen ne shqyrtim.
  Por koha me nuk pret, gjithēka eshte gati, eshte ēeshtje ditesh qe te filloje ky Sinod …
  Ketu flasim per nje Sinod Pan-orthodhoks nuk flitet per nje sinod lokal, ndaj fakti qe nuk merr pjese nje nga pjesetaret,
  ben qe ky Sinod i Madh te mos jete 100% te perfaqesoje te gjithe...
  Shpresojme qe Sinodi i Madh Pan-orthodhoks te shtroje per zgjidhje e te vendose ēeshtje qe shume
  kane rendesi ne kohet qe po pershkojme.
  Nje nga sa diskutohet do te jete (ndoshta) krijimi i kishave te reja autoqefale ne gjithe kontinentet.
  Gje qe do te lehtesonte shume marredheniet midis kishave dhe do te sheshonte problemet juridike ( e juridiksionit ).
  Kur e kam degjuar per te paren here kete Sinod qe do te mblidhej, isha shume optimist, tashme kane kaluar disa vjet
  dhe te them te drejten sikur e kam humbur pakez ate entuziazmin e pare, duke lexuar lart e poshte shkrime nga me te ndryshmet,
  preokupime neper internet, ku depertojne lajme pak a shume te sigurta ku flitet per temat qe do te diskutohen,
  per temat qe jane perjashtuar nga diskutimi pasi hasin qendrese nga disa kisha, problemin se kush do te presidjoje dhe perse,
  nese eshte reale kjo gje dhe kush e meriton…, mund te behet ky presidium ne menyre rotatore apo duhet te qendroje si gjithmone.
  Vendimet qe do te merren…., si do te votohet, kush do te votoje dhe sa peshe ka ajo perfaqesi…
  Eshte ne gjendje Patriarkana e Fanarit ( qe mbeshtetet vetem nga kishat e vogla si ajo e Shqiperise, Polake, Ceke e Sllovake, Qipros ?...,
  pra Patriku Bartholome te kryesoje midis te barabarteve si i pare…?
  Mund te vihet ne diskutim kjo pozite nderi i fronit te Patriarkanes se Kostantinopojes…?
  Nje here ky vend nderi i takonte pasi ishte edhe qendra perandorake, sikurse edhe Roma ne kohe te vet,
  sot mundet fare mire te vihet ne dyshim, pasi nga ana vjetersise Antiokia dhe Jeruzalemi ja kalojne,
  ndersa per numer besimtaresh dhe hapesire gjeografike Moska ose Bukureshti,Beogradi, Sofia ose Tiblisi, Athina,mund te kene pretendime…
  Shume me interes do te ndiqet tema e marredhenieve me kishat dhe konfesionet e tjera te krishtera, (ekumenizmit dhe rrymat e modernizmit),
  gjithmone nese do te diskutohen…, por qe kjo teme eshte me interes dhe qe do te beje te diskutohet ashper , ku pa u diskutuar akoma po ndan boten helenike……….
  Do te diskutohet edhe per uniatizmin qe eshte i demshem per te gjitha konfesionet…dhe sjell vetem sherr!
  Do te diskutohet per nje kalendar te vetem, por qe ka qendresa si nga pala e atyre qe ndjekin te vjetrin si nga ata qe nuk duan te braktisin kalendarin e ri.
  Do te diskutohet per tema qe jo te gjitha perfaqesite ndajne te njejtat pikepamje…,
  Perendia ti mbroje dhe me ane te Shpirtit ti udhezoje per nje zhvillim te Sinodit konstruktiv per mbarevajtjen e gjithe komuniteteve orthodhokse ne nje Trup te vetem .
  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 05-06-2016 mė 17:47
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 19. #59

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Balamand, 06 qershor 2016

  Emri: sinodo_antiocheno.jpg

Shikime: 1338

Madhėsia: 12.5 KB

  Komunikate e sekretarise se Sinodit Antioken, ne tre gjuhe arabisht, anglisht dhe frengjisht,
  ku deklarohet qe ky Patriarkat, nuk merr pjese ne Koncilin qe do te mbahet mbas dy javesh,
  pas asaj bullgare, nje tjeter kishe po dezerton punimet…
  Ne Liban, mbylli punimet Sinodi i shenjte i patriarkanes Antiokene, ku ka filluar qe ne daten 25 Maj 2016.
  Ky Sinod i kryesuar nga patriku Joan X, ku me shume interes ndaj temave qe do te shqyrtohen ne Sinodin e Madh qe do te mbahet ne Krete.
  I kerkon patrikut ekumenik Bartholome qe te shtyj daten e ketij Koncili te madh Pan-orthodhos, duke
  i rikujtuar qe nuk jane zgjidhur ende divergjencat ne gjirin e Kishes, ku i referohet thyerjes se kungimit me
  Patrarkanen e Jeruzalemit per ēeshtjen e juridiksionit ne Emiratin e Katarit .
  Ne te vertete Patriku i Kostantinopojes, i Jeruzalemit dhe ai Antioken , do te takoheshin fill pas perfundimit
  te punimeve te Koncilit Pan-orthdhoks…, por qe Patriku antioken Joani X , kerkon qe ēeshtja te zgjidhet pa patur fillimet Sinodi i Shenjt dhe i Madh Pan-orthodhoks,
  keshtu qe te gjitha perfaqesite te jene ne kungim dhe harmoni , nderkohe qe ku te mbizoteroje paqa, po keshtu edhe konkluzionet e Koncilit do te jene me te fryteshme…
  Por derisa kjo ēeshtje dhe te tjera secondare, nuk jane zgjidhur, Patriarkana Antiokene, nuk do te mar pjese ne Koncilin e Madh te Kretes.
  .-.-.-.-.-.-.-.-.-.
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 20. #60

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  09/06/2016
  Sot nje komunikate tjeter, persa i perket Koncilit te Madh qe do te mbahet ( ndoshta ) ne daten 16-26 ne Kreta.
  Kisha orthodhokse serbe, nepermjet asamblese peshkopale, me ane te nje letre nga patriku i Beogradit Irene
  drejtuar patrikut ekumenik Bartholomeu, duke i kerkuar shtyrjen e datave te Koncilit te Madh te Kretes, ne datat si me poshte;
  qe te filloje punimet nga data 17 der me 27 qershor.
  Ky eshte lajmi i fundit qe ka vrenjtur me tej qiellin e Kretes......

  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 3 prej 21 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •