Close
Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 353 prej 353
 1. #341

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Mitropoliti Hilarion:
  Kjo qė po ndodh nė Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės
  duhet kuptuar nė kontekstin e presionit tė paprecedentė tė ushtruar mbi tė.

  29.05.2022.
  Nė njė koment tė shkurtėr, Mitropoliti Hilarion i Volokolamsk,
  president i Departamentit pėr Marrėdhėniet e Jashtme Kishtare
  tė Patriarkanės sė Moskės, foli pėr vendimin e miratuar
  mė 29 maj 2022 nga Sinodi i Shenjtė i Kishės Orthodhokse Ruse:

  Sinodi i Shenjtė i Kishės Orthodhokse Ruse
  shqyrtoi informacionin nė lidhje me Kėshillin e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  tė mbajtur mė 27 maj nė Kiev dhe shprehu mbėshtetjen e tij tė plotė
  pėr tėrė klerin, murgjit dhe laikėt e kėsaj kishe
  nė lidhje me faktin se gjėndet nėn presionin e shumė palėve tė ndryshme:
  nga grupet ekstremiste, nga strukturat skizmatike,
  nga autoritetet lokale, tė cilat ndonjėherė thjesht ndalojnė
  aktivitetet e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės nė disa rajone tė Ukrainės,
  si dhe nga qarqet nacionaliste tė opinionit publik ukrainas.

  Sinodi pohoi se statusi i kishės orthodhokse ukrainase
  ėshtė vendosur me letrėn e bekimit tė Shenjtėrisė sė Tij
  Patriarkut Aleksi II tė Moskės dhe tė gjithė Rusisė tė vitit 1990.
  Pikėrisht ėshtė kjo Letėr ku ėshtė themeli kanonik mbi tė cilėn
  ėshtė baza e ndėrtesės sė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.
  U vu re se ndryshimet e miratuara nga Kėshilli i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  dhe emendamentet nė statutin e tij kėrkojnė shqyrtim tė mėtejshėm
  nga Sinodi i Shenjtė i Kishės Orthodhokse Ruse.
  Ne nuk i kemi shqyrtuar kėto ndryshime tani,
  pasi qė nuk janė bėrė ende publike.

  Sinodi i Shenjtė shprehu keqardhjen qė
  nė disa dioqeza tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  u ndėrpre pėrkujtimi liturgjik i Patriarkut Kirill tė Moskės dhe tė gjithė Rusisė,
  gjė qė tashmė ka sjellė pėrēarje brenda Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

  Duke komentuar kėto vendime tė Sinodit tė Shenjtė,
  do tė doja tė flisja jo pėr atė qė ndodhi nė Kiev,
  por pėr atė qė nuk ndodhi atje.
  Mendohet, se Kisha Orthodhokse e Ukrainės
  tė jetė ndarė nga Kisha Orthodhokse Ruse.
  Kjo nuk eshte e vertete.
  Nuk kishte asnjė deklaratė pėr ndarje nga Kisha Orthodhokse Ruse.
  Asnjė deklaratė nuk u bė qė
  Kisha Orthodhokse e Ukrainės tė ketė marrė njė status tė ri.
  Pėrkundrazi, Kėshilli konfirmoi edhe njė herė
  statusin e njė Kishe tė pavarur dhe autonome,
  e cila iu dha Kishės Orthodhokse tė Ukrainės nė vitin 1990.

  Ne duhet tė kuptojmė kontekstin
  nė tė cilin janė marrė kėto vendime nė Kiev.
  Ajo lidhet me faktin se pėr shumė vite
  Kishės Orthodhokse tė Ukrainės iu mohua e drejta
  pėr t'u quajtur me emrin e saj.
  Po bėhet njė pėrpjekje pėr ta detyruar atė
  tė quajė veten "Kisha Orthodhokse Ruse nė Ukrainė"
  dhe qėllimi ėshtė tė riregjistrohen tė gjitha famullitė e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
  dhe qė t'i tjetėrsojnė ato nė favor tė njė strukture skizmatike.

  Pikėrisht nė kontekstin e gjithēkaje qė po ndodh sot nė Ukrainė,
  nė kuadrin e presionit tė paprecedentė qė po ushtrohet mbi
  Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės,
  duhet kuptuar se ēfarė po ndodh.

  E gjithė Kisha Orthodhokse Ruse lutet
  dhe do tė vazhdojė tė lutet pėr Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės
  tė shumėvuajtur dhe tė persekutuar.
  Ne besojmė se Zoti kujdeset pėr Kishėn e tij dhe,
  sipas premtimit tė Tij,
  portat e ferrit nuk do tė mbizotėrojnė kundėr saj.


  Burimi: Nga faqa zyrtarr e Patriarkanės Ruse. mospa.ru
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 2. #342
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,368
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  ...............................................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 30-05-2022 mė 12:48
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #343
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.  Top Channel/ “Kisha ruse na zhgėnjeu”/ Kritika e Patriarkut tė Stambollit ndaj kishės ortodokse ruse


  Top Channel Albania
  2.1M subscribers
  Patriarku Ekumenik Bartolomeu ka dhėnė njė nga intervistat e rralla tė “Sto Kentro” tė ERT1 dhe gazetarit George Kouvaras . Shenjtėria e tij i referohet nė intervistėn e tij luftės nė Ukrainė, qėndrimit tė Kishės Ortodokse Ruse, rolit tė Patriarkanės Ekumenike dhe Hagia Sophia. I pyetur pėr qėndrimin e Kishės sė Rusisė dhe Patriarkut tė Moskės , Kirilit, ndaj luftės, Patriarku Ekumenik nėnvizoi: “ Nuk do tė ishte e mundur qė tė gjitha Kishat tė mos dėnonin dhunėn, luftėn. Por kisha ruse na zhgėnjeu . Nuk doja qė Kisha e Rusisė dhe Vėllai Patriarku Kiril tė ishin ky pėrjashtim tragjik. Nuk e di si mund tė justifikohet nė ndėrgjegjen e tij. Si do ta justifikojė, si do ta gjykojė historia . Ai duhej tė qėndronte nė kėmbė. Sepse dikush mund tė kundėrshtojė presionin e Presidentit Putin. Ajo duhet tė reagojė ndaj pushtimit tė Ukrainės dhe tė dėnojė luftėn siē bėnė tė gjithė primatėt e tjerė ortodoksė. Nuk e bėri, kjo ėshtė nė dėm tė tij dhe mė vjen shumė keq. Mund tė kemi pasur dallime tė tjera, atė tė njohur pėr autoqefalinė e Kishės sė Ukrainės, ndryshimin qė kemi prej shekujsh, sepse Kisha Ruse po shikon primatin e Kostandinopojės, duke minuar themelet e fronit tė Kostandinopojės, por unė prisja. qė vėlla Cirili nė kėtė moment krize, historik, t'i qėndrojė pėrballė rrethanave . Nė nevojė pėr tė sakrifikuar fronin e tij, pėr t'i thėnė Putinit: "Zoti President, nuk mund tė pajtohem me ju, jap dorėheqjen, largohem".. A do ta futė nė burg? "Unė nuk e di se ēfarė do tė kishte bėrė Presidenti Putin nėse Patriarku do tė kishte reaguar ndaj planeve tė tij, por kjo ėshtė ajo qė ne, vėllezėrit e tjerė Prelat, do tė prisnim ."

 4. #344

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kisha Maqedonase merr tomosin e autoqefalisė nga Kisha Serbe.


  Orthochristian.com, 5 qershor 2022
  spc.rs

  Njė moment i gėzueshėm nė jetėn e Kishės Orthodhokse ka ngjarė sot,
  pasi Kisha Orthodhokse Maqedonase ka marrė tomosin e autoqefalisė
  nga Kisha Orthodhokse Serbe.
  Shenjtėria e tij Patriarku i Serbisė Porfirije dhe Imzot Stefani,
  Kryepiskopi i Ohrit dhe Maqedonisė kremtuan sot,
  sė bashku me disa episkopė tė tjerė serbė dhe maqedonas,
  nė Katedralen e Kryeengjėllit Mikail nė Beograd.
  Pas predikimit patriarkal, sekretari i Sinodit tė episkopėve serbė
  lexoi me zė tė lartė tomosin e autoqefalisė, duke garantuar pavarėsinė e plotė
  tė Kishės-Maqedonase Kryepeshkopatės sė Ohrit,
  siē raporton kanali i kishės serbe tvhram.rs.

  “Sot, me hirin e Zotit, kemi mundėsinė tė ratifikojmė atė qė
  tashmė ekziston mes nesh, kėtė unitet tė prishur dikur”, nėnvizoi Patriarku Porfirije.
  Mė parė, Kisha Maqedonase ka qenė nė skizėm me
  Patriarkanėn Serbe
  dhe pjesėn tjetėr tė Kishės Orthodhokse botėrore
  pėr njė hark kohor prej 55 vjetėsh.
  Duke filluar nga viti 2017, filloi njė pėrpjekje e pėrbashkėt
  pėr tė zgjidhur statusin e saj.
  Mė nė fund, muajin e kaluar, Kėshilli Episkopal Serb njoftoi se
  Kisha Maqedonase ėshtė mirėpritur pėrsėri nė Kishėn Serbe me statusin e autonomisė sė gjerė.
  Episkopėt serb dhe maqedonas u mblodhėn nė Beograd dhe pėrsėri nė Shkup,
  nė Maqedoninė e Veriut, disa ditė mė vonė.
  Gjatė liturgjisė nė Shkup, Patriarku Porfirije njoftoi se Kėshilli episkopal serb
  kishte vendosur qė Kishės maqedonase t'i jepej autoqefalia e plotė.

  I gjithė procesi pėrfundoi sot me dhėnien formale tė tomosit tė autoqefalisė.
  Shenjtėria e tij predikoi pėr pandashmėrinė e Kishės Orthodhokse:
  Kur Kisha shumėfishohet, duhet tė dimė se ėshtė nė frymėn e Ungjillit tė Krishtit
  dhe Fjalės sė tij, qė nuk ndahet, por shumėzohet dhe rritet nė dashuri.
  Kisha nuk ndahet sipas pjesėve tė saj pėrbėrėse
  nė unitetin e pėrgjithshėm tė Kishės sė Krishtit dhe urdhėresave tė Krishtit,
  duke u mbyllur nė vetvete, pėr tė kultivuar qėllime thjesht tokėsore,
  por shumėfishohet dhe organizohet nė atė mėnyrė
  qė ajo qė ėshtė tokėsore, ajo qė ėshtė dhuratė e Zotit
  tė shumohet dhe rritet nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme.
  Falė kėsaj rritjeje, pėr tė folur relativisht,
  ēdo pjesė e Kishės mund tė sakrifikohet pėr pjesėt e tjera,
  pėr anėtarėt e tjerė tė Kishės dhe qė ne tė gjithė rritemi sė bashku
  nė dashuri dhe nė unitetin e besimit,
  dhe ky ėshtė mėsimi dhe mesazhi i kėsaj feste sot,
  i Etėrve tė Koncilit tė parė Ekumenik.

  Besimtarėve tė mbledhur iu drejtua edhe Kryepiskopi i Ohrit Stefan.


  Burimi: www.ortodossiatorino.net
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 5. #345

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Nė Egjipt, koptėt i dhurojnė orthodhoksėve njė kishė.

  Emri: 11F08FB8-BDB7-4B15-9A7E-642CCD8383FC.jpg

Shikime: 58

Madhėsia: 107.5 KB


  Kisha Kopte i dhuron Kishės Ruse kishėn e dėshmorit tė madh Mina  Emri: 65FEAA9E-9793-4661-868B-BD258BF8DDDB.jpg

Shikime: 61

Madhėsia: 69.3 KB
  Kisha Kopte i ka dhuruar falas Kishėn kushtuar martirit
  dhe mrekullibėrėsit tė madh Mina dhe Papės VI (“Mar Mina”),
  e vendosur nė kopshtet e piramidave tė Gizės,
  Eksarkatit tė Kishės Orthodhokse Ruse nė Afrikė.
  Mė 25 qershor 2022, Mitropoliti Leonid i Klinit
  kremtoi Liturgjinė e parė Hyjnore nė kishė
  si ekzark rus nė tokėn afrikane,
  siē raporton Patriarchia.ru.
  Transferimi falas i kishės sė dėshmorit tė madh Mina,
  dioqezės sė
  Eksarkatit tė Afrikės sė Veriut sė Kishės Orthodhokse Ruse,
  u njoftua nga episkopi Theodosius i Gizės tė Kishės Kopte,
  i cili mirėpriti Mitropolitin Leonid.

  Si pėrgjigje, ekzarku foli pėr marrėdhėniet e veēanta,
  tė mira dhe vėllazėrore tė Kishės Ruse me tė krishterėt koptė.
  “Kur morėm kėtė sinjal tė mirė nga Shenjtėria e Tij Patriarku [Kopt], ​​
  sigurisht qė ishim shumė tė lumtur kur mėsuam
  se mund tė kishim shėrbime hyjnore nė njė nga vendet e adhurimit tė Kishės Kopte,
  dhe pėr mė tepėr pėr pėrdorim falas,
  tha. “Si pėrgjigje, ne po bėjmė gjithashtu ēdo pėrpjekje tė mundshme nė Moskė
  pėr ta bėrė Kishėn Kopte tė ndihet si nė shtėpinė e saj nė tokėn ruse,
  siē bėnė nė tokėn egjiptiane”, tha Mitropoliti Leonid.  Burimi: https://orthochristian.com/146978.html
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 6. #346

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  30 Vjet pėrpjekje krijuese. Ringritja e njė Kishe lokale tė shpėrbėrė. 
  KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPĖRISĖ
  Deklaratė pėr shtyp.
   
  Nė fund tė Liturgjisė Hyjnore panegjirike dhe sinodike, tė kryer nė kishėn katedrale “Ngjallja e Krishtit”, tė martėn, mė 2 gusht 2022, me rastin e 30-vjetorit tė fronėzimit tė Kryepiskopit tė Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė, Fortlumturisė sė tij Anastas, duke iu referuar pėrmasave mahnitėse dhe rėndėsisė sė veprės sė Kryepiskopit, Mitropoliti i Korēės, hirėsi Joani, ndėr tė tjera theksoi: “Kontributi juaj mė i mirė ėshtė baza shpirtėrore, mbi tė cilėn u mbėshtetėn tė gjitha pėrpjekjet tuaja: mesazhi i Ungjillit qė ju pėrcollėt, shpresa, falja, respekti ndaj ēdo personi njerėzor”.
  Siē dihet, nga viti 1944 deri nė vitin 1967, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė u pėrball me persekutimin ateist nė formėn e tij klasike, si nė vendet e tjera. Nga viti 1967 deri nė vitin 1990, vendi pėrjetoi persekutimin total qė ndaloi me kushtetutė ēdo shprehje fetare dhe shpėrbėri Kishėn vendore. Nė korrik tė vitit 1991, mbėrriti nė Shqipėri, si Ekzark Patriarkal i Patriarkanės Ekumenike, Episkopi i atėhershėm, mė vonė Mitropoliti i Andrusės, Anastasi, Profesor i Universitetit tė Athinės. Mė 24 qershor 1992, me kėrkesė tė Orthodhoksėve tė Shqipėrisė, u zgjodh nga Patriarkana Ekumenike Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė dhe u fronėzua mė 2 gusht 1992. Nė tre dekadat qė pasuan, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė u ringrit tėrėsisht dhe u zhvillua nė tė gjitha fushat.
  Kryepiskopi Anastas, pasi i dėrgoi lavdi dhe falėnderime Perėndisė pėr rrugėtimin 30-vjeēar me bashkėpunėtorėt e tij tė vyer, mes vėshtirėsive, pikėllimeve, gjendjeve parrugėdalje e dhimbjeve tė ndryshme, por edhe bekimeve tė panumėrta tė Zotit, kujtoi se: “Kleri dhe populli i Kishės sė Shqipėrisė kujtojnė me mirėnjohje nismėn e Patriarkanės Ekumenike dhe kthjelltėsinė e komisionit pėrgjegjės pėr ringritjen e Kishės sonė vendore dhe me respekt tė pashtirur dhe dashuri tė sinqertė luten pėr Tėrėshenjtėrinė e Tij tė Hirshme, Patriarkun Ekumenik, z. Vartholome”.
  ***
  Pas atmosferės dhoksologjike tė Liturgjisė Hyjnore, ku morėn pjesė anėtarėt e Sinodit tė Shenjtė, klerikė nga tė gjitha Mitropolitė e Shenjta, dy koret e kishės katedrale dhe njė numėr i madh besimtarėsh, pavarėsisht se ishte ditė pune, nė Qendrėn moderne Kulturore – pjesė e kompleksit tė kishės katedrale dhe Qendrės Sinodike – vijoi punimet Asambleja e Pėrgjithshme Kleriko-laike. Siē parashikohet nga Statuti i Kishės sė Shqipėrisė, nė Asamble marrin pjesė: “anėtarėt e Sinodit tė Shenjtė, anėtarėt e Kėshillit Kleriko-laik, dy pėrfaqėsues nga ēdo manastir i shenjtė dhe njėzet klerikė dhe njėzet e katėr laikė, me pėrfaqėsim tė pėrshtatshėm, burra, gra dhe tė rinj, nga Kryepiskopata dhe Mitropolitė”.
  Gjatė zhvillimit tė punimeve, nga klerikėt pėrgjegjės apo laikėt e ēdo sektori u pasqyruar pėrmbledhtas vepra e shumanshme kishtare qė ėshtė kryer.
  Nė mbarim tė punimeve tė Asamblesė Kleriko-laike, Fortlumturia e Tij, Kryepiskopi Anastas, nėnvizoi lutjen e Apostull Pavlit, si busull pėr vazhdimin e rrugės sė Kishės: “ecni siē ėshtė e denjė pėr Zotin, pėr t’i pėlqyer Atij nė tė gjitha, duke sjellė fryte nė ēdo punė tė mirė, dhe duke u rritur nė njohjen e Perėndisė”. (Kol. 1:10)
  Tiranė, 2 gusht 2022
  Nga Zyra e Shtypit e Kryepiskopatės.


  Burimi: orthodoxalbania.org
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 7. #347

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kleri konservator kundėr klerit liberal?

  nga at Geoffrey Korz
  nė Orthochristian.com, 29 korrik 2022

  Njė prift i njohur dhe i nderuar amerikan foli sė fundmi mbi temėn e pėrdorimit tė terminologjisė sė pėrshtatshme pėr tė pėrshkruar klerin orthodhoks, si priftėrinj dhe episkopė. Meqenėse shumė ēėshtje tė shoqėrisė laike lindin nė jetėn e Kishės, ėshtė bėrė e zakonshme edhe pėrdorimi i etiketave laike (tė gjitha tepėr tė njohura nė ligjėrimin politik) pėr tė pėrshkruar pikėpamjet e shprehura nga kleri. Ky prift po vinte nė dukje, me shumė menēuri, se megjithėse ėshtė sigurisht e pėrshtatshme dhe e nevojshme qė Kisha dhe kleri i saj tė flasin pėr shumė ēėshtje politike me tė cilat pėrballen besimtarėt orthodhoksė, etiketat politike si "konservatore" dhe "liberale" nė fakt nuk kanė asnjė kuptim nė kishėn orthodhokse.
  Ja arsyeja:
  Ēdo prift ose episkop qė shpreh mėsimet e Kishės, siē pėrshkruhet nė Shkrimet, Kanunet, Etėrit e Kishės dhe nė tė gjithė Traditėn e shenjtė, nuk ėshtė "konservator", ėshtė thjesht orthodhoks dhe ndjek traditat e Kishės.
  Ēdo prift apo episkop qė vepron ndryshe nuk ėshtė orthodhoks.
  Ēdo prift apo episkop qė mėson se "Zoti i krijoi mashkull dhe femėr" (Zanafilla 5:2), se gjinia dhe seksi i trupit korrespondojnė me ato tė shpirtit nuk ėshtė "konservator", ėshtė thjesht orthodhoks.
  Ēdo prift apo episkop qė shkruan artikuj ose flet nė konferenca duke mbrojtur aspekte tė ndryshme tė axhendės LGBT nuk ėshtė "liberal", thjesht nuk ėshtė orthodhoks.
  Ēdo prift ose episkop qė pohon unitetin e tė gjitha racave nėpėrmjet trupit dhe gjakut tė Krishtit nė Kishė, se ekziston njė Kishė e vetme orthodhokse, pavarėsisht nga kombi, nė tė cilėn tė gjithė ndajnė bashkėsinė brenda rendit kanonik, nuk ėshtė "konservator": ėshtė thjesht orthodhoks.
  Ēdo prift apo episkop qė vė njė komb kundėr njė tjetri, qė mbron politika raciste ose qė parashtron idenė se koncepti i racės ėshtė themelor pėr identitetin njerėzor nuk ėshtė njė "liberal", ai thjesht nuk ėshtė orthodhoks.
  Ēdo prift apo episkop qė pretendon se jeta njerėzore fillon qė nė ngjizje, i cili i nxit besimtarėt e tij tė punojnė pėr tė ruajtur jetėn nė mitėr, tė dhurojnė kohėn dhe paratė e tyre pėr tė ndihmuar nėnat dhe fėmijėt e tyre nė rrezik aborti dhe pėr tė votuar pėr kandidatėt qė kundėrshtojnė ligjet pėr abortin, nuk ėshtė njė "konservator", ėshtė thjesht orthodhoks.
  Ēdo prift ose episkop qė mbron vrasjen e foshnjave tė palindura nė mitėr, haptazi ose me terma tė mbuluara, ose qė sulmon imazhin e Zotit me gjuhė mashtruese pėr "respektimin e autonomisė sė grave", gjė qė ngatėrron ( huton ) besimtarėt dhe lejon tė pafajshmit e Zotit tė pengohen pa e ditur nė mėkate tė rėnda - kėta nuk janė klerikė apo episkopė "liberalė" - ata thjesht nuk janė orthodhoksė.
  Ēdo prift apo episkop qė pretendon dhe mėson se tė gjitha mėkatet seksuale, duke pėrfshirė tėrheqjen e tė njėjtit seks, lindin nga rėnia dhe kėrkojnė luftė dhe pendim, nuk ėshtė "konservator", ėshtė thjesht orthodhoks.
  Ēdo prift ose episkop qė merr mundimin tė udhėtojė qindra ose mijėra kilometra pėr tė marrė pjesė nė njė konferencė pėr tė mbledhur ide mbi mėnyrat se si Kisha Orthodhokse mund tė "ndriēohet" nga "psikologjia e re" e seksualitetit bashkėkohor nuk ėshtė "liberal" - ėshtė thjesht joorthodhoks.
  Ēdo prift apo episkop qė e nxjerr mėsimin e tij pėr vendimet morale, mjekėsore, psikologjike dhe familjare nė mėnyrė rigoroze nga Tradita e Shenjtė e Kishės - Shkrimet dhe Etėrit e Shenjtė - nuk ėshtė "konservator": ai ėshtė thjesht orthodhoks.
  Ēdo prift apo episkop qė i kushton rėndėsi mėsimit tė fushave dhe ideve "tė ndritura" iluministe tė intelektit njerėzor, duke besuar se ato janė shumė mė tė avancuara se Tradita e Shenjtė, Shkrimi dhe Etėrit e Kishės, nuk ėshtė "liberal", ata janė thjesht joorthodhoksė.

  Prifti i menēur qė bėri kėtė dallim tė rėndėsishėm i bėri njė shėrbim tė madh
  gjithė klerikėt dhe besimtarėve.
  Ne mund ti pėrdorim kėto terma - "liberal" dhe "konservator" - nė bisedat tona joformale, por ky prift ka tė drejtė: nuk ka "parti" brenda Kishės, por ka vetėm nga ata qė mbėshtesin mendimin e Kishės dhe mendimin e Etėrve, dhe ka nga ata qė e sulmojnė dhe pėrpiqen ta ripėrcaktojnė, sepse janė jashtė saj ( Kishės ).
  Nė mėnyrė tė pashmangshme, ēdo i krishterė orthodhoks do tė takohet me kėta njerėz. Disa prej tyre do tė veshin edhe veshjen e priftit. Nėse do tju ndodhė kjo, strategjia juaj mė e mirė mund tė jetė tė ktheheni dhe tė ikni nga kishat dhe shkollat ​​e tyre dhe tė paralajmėroni tė tjerėt tė bėjnė tė njėjtėn gjė.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #348

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Presidenti i Letonisė sugjeron ndarjen e Kishės Orthodhokse Letoneze nga Moska.

  (lajme)
  06 shtator 2022

  Nga orthochristian.com
  mėsojmė pėr njė fakt, sigurisht jo tė padėgjuar kohėt e fundit:
  Egils Levits, presidenti i Letonisė (Latvia), shtetit tė vogėl balltik,
  nė detyrė qė nga viti 2019, theksoi se
  njė nė katėr qytetarė letonezė i pėrket Kishės Orthodhokse,
  dhe se pėr zhvillimin e vendit ėshtė e nevojshme
  njė hierarki kishtare e ndarė nga Patriarkana e Moskės.

  Ėshtė e qartė se presioni politik Atllantik mbi kėtė deklaratė ėshtė i dukshėm.
  Letonia, si dhe vendet e tjera balltike, janė tani nė orbitėn e NATO-s
  dhe me trupat ndėrkombėtare tė pranishme masivisht nė tokėn e tyre tė vogėl,
  letonėt paradoksalisht nuk ndihen tė sigurt dhe tani duhet
  tė dėshmojnė besnikėrinė e tyre ndaj bllokut perėndimor.

  Presidenti njoftoi sot nė faqen zyrtare tė Presidencės
  se i ka paraqitur Saeima-s, parlamentit tė Letonisė, njė projektligj,
  tė pėrgatitur sė bashku me Ministrin e Drejtėsisė,
  pėr ndryshimin e statusit tė Kishės Orthodhokse Letoneze
  pėr ta bėrė atė plotėsisht tė pavarur nga Kisha Orthodhokse Ruse.
  Fraksionet e Saeima-s pra,
  kanė shprehur mbėshtetjen e tyre pėr projektligjin
  dhe qė Kisha ėshtė "informuar" pėr pėrparimin e saj pėrmes qeverisė.
  Statutet e brendshme tė Kishės "duhet t'i nėnshtrohen kėtij ligji",
  tha presidenti pėr televizionin tvnet.lv.

  Projektligji "do tė rivendosė statusin historik tė Kishės Orthodhokse Letoneze",
  thotė Levits, duke argumentuar se pavarėsia u dha
  nga Patriarku i atėhershėm rus Shėn Tikhoni, nė vitin 1921.

  Prandaj, projektligji do tė parandalojė Patriarkanėn e Moskės
  tė ndikojė nė Kishėn Letoneze, e cila ėshtė
  "njė ēėshtje e rėndėsishme pėr besimtarėt tanė orthodhoksė"
  dhe sigurinė kombėtare, tha presidenti.

  Ky trend i presidentėve qė nisin reformat fetare u inaugurua nė Ukrainė
  dhe me sa duket po pėrhapet nė tė gjithė Evropėn Lindore.
  Kombe tė tjera tė prekura nga kjo lėvizje interesante "shpirtėrore"
  janė Mali i Zi dhe Polonia.
  Nuk mendoj se nevojitet tė shpjegojmė
  pse ky interesim nga ana e politikės ėshtė i gabuar.
  Atyre qė do tė thoshin "mbretėrit e mesjetės bėnė tė njėjtėn gjė",
  dua t'ju kujtoj se monarkėt orthodhoksė
  ishin tė vajosur nga Kisha dhe tė bekuar nga Zoti,
  ndėrsa sundimtarėt e shteteve bashkėkohore janė plutokratė, teknokratė
  dhe mbi tė gjitha janė heretikė nė rastin mė tė mirė.
  Satanistė nė rastin mė tė keq.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 9. #349

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  U Shenjtėrua Kisha e Shėn Kozmait tė Etolisė nė Ēarshovė nė Mitropolinė e Shenjtė tė Gjirokastrės.  Emri: 69EBF72A-CCF8-419F-98B8-708806A9B124.jpg

Shikime: 37

Madhėsia: 53.1 KB  Mallėngjyese dhe kataniktike ishte e gjithė atmosfera, nė Enorinė skajore, tė vogėl por simpatike, tė Ēarshovės, sot, e Dielė, 4 Shtator 2022. Kisha e Enorisė qė nderohet nė kujtimin e “Shėn Kozmait tė Etolisė” u shenjtėrua sipas gjithė tipikosė qė parashikon tradita Orthodhokse.
  Mitropoliti i Gjirokastrės, Imzot Dhimitri kryesoi shėrbesėn e Shenjtėrimit dhe nė vijim kreu Liturgjinė Hyjnore nė Kishėn e porsa inaguruar sė bashku me klerikė tė shumtė tė zonės sė Pėrmetit por edhe nga enori kufitare nga Greqia.
  Herė pas here Mitropoliti sqaronte pėr besimtarėt e shumtė pjesėmarrės dhe bashkėlutės rėndėsinė e Shenjtėrimit tė Tryezės sė Shenjtė pėr konsolidimin si qendėr shpirtėrore dhe adhuruese tė njė Kishe pėr komunitetin i cili thirret ta mbulojė atė me respektin dhe kujdesin shpirtėror. Interpretonte gjithashtu tė gjitha hapat qė hidheshin me vendosjen e Lipsaneve tė Shentja, vulosjen e Tryezės sė Shenjtė, si dhe Mirosjen.
  Gjatė Liturgjisė Hyjnore pjesėmarrja nė psaljen e tropareve prej Grave Orthodhokse tė Pėrmetit edhe njė herė tjetėr krijoi klimėn e veēantė tė pėrjetimit tė Misterit tė Eukaristisė.
  Mitropoliti duke shprehur falenderimin pėr Perėndinė Jetėdhėnės qė denjėsoi komunitetin e besimtarėve tė Ēarshovės dhe nė fakt tė gjithė besimtarėt nė Mitropolinė e Gjirokastrės dhe gjithė Kishėn Orthodhokse nė Shqipėri nė pėrjetimin e kėsaj mrekullie tė Shenjtėrimit tė Kishės, nxiti gjithashtu pėr tė qenė mirėnjohės pėr Fortlumturinė e Tij Kryepiskopin tonė Anastas. Ai hapi rrugėt e hierapostullimit nė vendin tonė dhe nė Ēarshovė se ėshtė dėshmi e gjallė dashuria dhe kontributi i tij sakrifikues. Sepse nė njė djerrinė, nė njė fshat aq skajor dhe tė braktisur ngriti atė kishė tė mrekullueshme dhe ia dedikoi Shėn Kozmait, Hieromartir dhe Isapostull pėr tė gjallėruar shpresėn dhe pėr tė qenė mbrojtės i banorėve tė tij. Kishat e tjera tė fshatit ishin rrėnuar gjatė viteve tė persekutimit ndėrkaq qė vendbanimi ishte transferuar nė territorin aktual. Dhe jo vetėm e ndėrtoi dhe e pajisi atė me gjithēka tė nevojshme pėr funksionim por siguroi dhe siguron mundėsinė e prezencės herė pas here tė klerikėve pėr tė kryer Liturgjinė apo tė tjera shėrbesa sidomos gjatė periudhave tė mėdha tė vitit kishtar.
  Nė afėrsi me Ēarshovėn, pranė kufirit shterėror me Greqinė, ndodhet edhe Manastiri i “Fjetjes sė Tėrėshenjtės” sė Molivdoskepastos, Igumeni i tė cilit Arkimandrit Arseni dhe gjithė vėllazėria nė veēanti, kontribuan nė pėrgatitjen e Shenjtėrimit dhe sidomos nė pajisjen e Tryezės sė Shenjtė dhe Hierores. Pėr kėtė dhe kontributin tė shtrirė nė kohė pėr tė gjitha enoritė dhe besimtarėt pėrreth, Mitropoliti i Gjirokastrės pėrcolli edhe falenderime tė klerikėve dhe besimtarėve tė pranishėm.
  Nė fund tė Liturgjisė dhe me rastin e Shenjtėrimit u ofrua qerasje nė ambientet rrethuese tė Kishės pėr tė gjithė pjesėmarrėsit.
  ***
  Kisha e “Shėn Kozmait tė Etolisė” nė Ēarshovė ndodhet nė njė pozicion tė favorshėm buzė rrugės nacionale qė tė shpie drejt Leskovikut dhe Pikės Kufitare tė “Tre Urave” dhe si e tillė ėshtė njė vend adhurimi hierapostolik pėr kalimtarė tė shumtė dhe jo vetėm besimtarėt e atij fshati.
  U ndėrtua me iniciativė, udhėheqje tė vazhdueshme dhe fonde qė grumbulloi dashuria e Kryepiskopit Anastas nė periudhėn 1998 – 2000. Njėherėsh nė atė kohė u bėnė ndėrhyrje pėr tė rehabilituar edhe godinėn shkollore publike nė krah tė kishės e cila nė atė kohė grumbullonte njė numėr tė rėndėsishėm nxėnėsish edhe nga komunitetet pėrreth.
  Kisha ėshtė bazilikė e thjeshtė, me tre nefe dhe tavan prej druri dhe ka hajat me ēati tė mbuluar mbi harkada nė dy anėt gjatėsore. Sipėrfaqja e ndėrtuar e kishės ėshtė 240m2 dhe ka truall pėrreth prej 800m2.

  Nga: Orfea Beci
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 10. #350

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  KRYEPISKOPI ANASTAS NDEROHET NE VARSHAVE, DOKTOR NDERI.

  Mesditėn e sė enjtes, mė 6 tetor 2022, nė sallėn e tejmbushur tė konferencave tė Akademisė Theologjike tė krishterė tė Varshavės, nė prani tė krerėve fetarė, politikė e diplomatikė, tė Senatit, profesorėve dhe studentėve tė Akademisė, Kryepiskopi i Tiranės, Durrėsit dhe tė Gjithė Shqipėrisė, Anastasi u nderua me titullin Doktor Nderi i kėtij Fondacioni Arsimor tė lartė ndėr tė krishterė. Propozimi pėr kėtė ēmim u bė nga Mitropoliti i Varshavės, Sava, me vendim unanim tė Sinodit tė Shenjtė.
  Akademia Theologjike e krishterė e Varshavės u themelua nga shteti nė vitin 1954, si rezultat i shkrirjes sė departamenteve teologjike individuale luterane, orthodhokse dhe katolike tė vjetėr.
  Pas fjalės sė rektorit tė Akademisė, Kryepiskopit tė Wroclavės dhe Ēeēinit, prof. Jerzy Pankowski, u lexua teksti i nderimit, hartuar nga Mitropoliti i Kitros, prof. Georgios, bashkėpunėtor i Akademisė. Mė pas vijoi dorėzimi i titullit dhe simbolit tė nderimit Kryepiskopit Anastas, i cili ėshtė tashmė Doktor Nderi i shumė Departamenteve tė Shkencave Humane e Sociale nga 27 universitete tė shteteve tė ndryshme tė Evropės, Lindjes sė Mesme dhe tė SHBA-ve. Nė vazhdim, Fortlumturia e Tij mbajti fjalėn me temė: “Tė jetuarit mė Krishtin nė shoqėrinė e mbarėbotshme multifetare”.
  Mes tė tjerash, Kryepiskopi Anastas pėrmendi se pikėpamjet e tė krishterėve mbi bindjet e shumėllojshme fetare shfaqin mospėrputhje serioze dhe teoritė e ndryshme tė formuluara pėrgjatė shekujve paraqesin njė spektėr tė gjerė, nisur qė nga tėrėsisht mohueset deri nė ato tėrėsisht afirmuese. Duke sjellė ndėrmend se me studimet sistematike nė fushėn e religjionit, fe tė ndryshme kanė theksuar disa parime morale universale, Fortlumturia e Tij nėnvizoi se: “Pėrvoja fetare nuk kufizohet nė vlerat morale. Ajo mbėshtetet sidomos nė rrugėtimin personal drejt Transhendentes. Feja pėrbėn njė shumėsi komplekse dhe tė gjithanshme adhurimesh, bindjesh, rrugėtimesh e parimesh, tė cilat lidhen me tė Hirshmen, tė Shenjtėn, dhe ndikojnė mbarė gjindjen dhe shoqėrinė”.
  Gjithashtu, nė lidhje me qėndrimin e tė krishterėve nė shoqėrinė bashkėkohore, ai tha: “tė qėndruarit nė Perėndinė” “tė jetuarit mė Krishtin” ėshtė ajo ēka pėrcakton pėrmbushjen e pėrvojės sė krishterė. Bėhet fjalė pėr njė marrėdhėnie me tė Vėrtetin, njė lidhje personale dashurie me Atė qė ėshtė vetė Dashuri. Sa jetojmė brenda shoqėrisė sė mbarėbotshme multifetare, paralelisht me respektin dhe lirinė e ēdo personi njerėzor dhe pėrpjekjen pėr bashkekzistencė paqėsore, le tė mos lėmė pas dore faktin se nxėnėsit e Krishtit duhet tė jenė “drita e botės” (Mt. 5:14).
  “Misioni dhe pėrgjegjėsia e Kishės, pėrfundoi fjalėn e tij Kryepiskopi Anastas, ėshtė tė lidhė njerėzimin me Perėndinė e Vėrtetė tė Dashurisė”.
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 11. #351

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Njė pėrfaqėsues i Kishės Ruse shpjegon qėndrimin e Kishės ndaj luftės
  Orthochristian.com, 3 nėntor 2022


  Emri: B67BF1AE-E384-4476-AE2F-5BE7081CA362.jpg

Shikime: 14

Madhėsia: 48.1 KB

  foto: spzh.news
  Kisha kurrė nuk e ka konsideruar luftėn njė gjė tė mirė. Nė tė njėjtėn kohė, ajo ėshtė jashtė politikės dhe nuk duhet tė lidhet me ndonjė qėndrim tė politizuar kundėr luftės, shpjegon Vakhtang Kipshidze, nėnkryetar i Departamentit Sinodal tė Kishės Ruse pėr Marrėdhėniet e Kishės me shoqėrinė dhe median.
  Kipshidze foli gjatė pėr shėrbesėn e vėrtetė tė Kishės dhe rolin e saj nė kohė konflikti ushtarak dhe lufte nė programin Kronika e Botės sė Re nė RTVI News dje.
  “Kisha kurrė nuk e ka konsideruar luftėn si tė mirė... Ēdo luftė ėshtė e lidhur me mėkatin”, tha pėrfaqėsuesi i Kishės.
  Nga ana tjetėr, "Kisha e ka bekuar gjithmonė shėrbimin ushtarak, si shėrbim nė mbrojtje tė atdheut, nė shėrbim tė tė tjerėve, tė cilin ata qė shkojnė nė front e mbrojnė dhe pėr tė cilėt pranojnė vdekjen. Kjo pjesė e mėsimit tė kishės a nuk nėnkupton ndalimin pėr t'i rezistuar sė keqes me dhunė. Njeriu ka tė drejtė tė vetėmbroj”, tha Kipshidze.
  Gjithashtu, tė mos mbrosh ata qė do nuk ėshtė e drejtė, ėshtė turp, shtoi ai.
  Nė mars, rreth 300 priftėrinj tė Kishės nėnshkruan njė apel kundėr luftės. I pyetur pėr qėndrimin e kishės ndaj klerikėve tė tillė, Kipshidze vuri nė dukje se ky apel ka ēuar nė optimizėm tė madh nė Perėndim midis politikanėve qė duan qė Kisha tė bėhet njė fuqi opozitare nė shoqėrinė ruse.
  "Por Kisha nuk do t'i bashkohet opozitės politike, sepse Kisha ėshtė jashtė politikės. Ajo ėshtė nė anėn e popullit, ėshtė nė anėn e atyre qė duhet tė ushqejė nega ana baritore”, pėrfshirė ushtarėt, tha ai.
  Njė faktor ndėrlikues ėshtė se qėndrimi kundėr luftės nė Rusi sot ėshtė politizuar dhe mobilizuar nė njė qėndrim antiqeveritar, shpjegoi Kipshidze. "Kisha nuk do tė bashkohet me njė opozitė politike," tha ai.
  “Nė njė botė ideale mund tė ketė njė pozicion tė papolitizuar kundėr luftės, por ne jetojmė nė botėn reale dhe pozicioni ynė kundėr luftės ėshtė tashmė i monopolizuar nga forcat politike anti-ruse dhe pėrdoret jo pėr tė vendosur paqen, por pėr tė shkaktuar pėrēarje tė brendshme. nė shoqėrinė ruse”.
  “Mendimi alternativ”, pra qėndrimi kundėr luftės, “qė ekziston nė kishėn orthodhokse ruse, duhet tė mbetet jashtė kufijve tė kishės, sepse ėshtė bėrė njė formė e veprimtarisė politike dhe nuk ka vend pėr veprimtari politike. nė Kishė, pėr mendimin tim”, vijoi pėrfaqėsuesi i Kishės.
  Pėrkundrazi, Kisha ėshtė e hapur pėr njerėzit e tė gjitha pikėpamjeve politike dhe njerėzit nė pozitat qeveritare, vuri nė dukje Kipshidze.
  Kisha ėshtė apolitike dhe lufton pėr paqen me lutje, jo me demonstrata politike. “Ky ėshtė kuptimi dhe pėrmbajtja e asaj qė po bėn Kisha nė kontekstin e konfliktit aktual”.
  Pozicioni i patriarkut ėshtė se Kisha nuk do tė jetė kurrė nė solidaritet me fuqitė perėndimore qė duan tė dėmtojnė Rusinė, tha Kipshidze, dhe koncepti i neutralitetit duhet tė konsiderohet nė kėtė kontekst. Kisha ėshtė jashtė politikės, por nuk mund tė jetė kurrė me ata qė janė kundėr atdheut, shpjegoi ai.  Emri: 1549672F-8F50-46D5-8034-FFDA99431237.jpg

Shikime: 11

Madhėsia: 18.3 KB


  Vakhtang Kipshidze
  Burimi: http://Orthochristian.com
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 12. #352

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kryepiskopi Anastas nė Poloni pėr njė vizitė.  Emri: 3C7783E5-D55D-4525-804A-FAA0D5D84A8B.jpeg

Shikime: 10

Madhėsia: 56.7 KB

  Kryepiskopi i Tiranės, Durrėsit edhe i Gjithė Shqipėrisė,
  Fortlumturia e Tij, z. Anastas - bėri njė vizitė zyrtare
  nė Kishėn Orthodhokse tė Polonisė nga data 4 deri nė 8 Tetor 2022
  i shoqėruar edhe nga Mitropoliti i Korēės Hirėsi Joani
  dhe Kryedhjakon Spiro Topanxha.  Emri: 8692738C-C97B-4668-AEA6-CF6025874EE5.jpeg

Shikime: 9

Madhėsia: 62.5 KB


  Burimi: radiongjallja.org
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #353

  Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

  Kisha shqiptare mban njė pozicion parimor kundėr njohjes sė skizmatikės ukrainase


  Nga orthochristian.com, 16 nėntor 2022  Emri: B5DEE647-318C-4C1B-A716-7351BD0EC87C.jpeg

Shikime: 6

Madhėsia: 26.9 KB  Foto: www.romfea.gr


  Kisha Orthodhokse e Shqipėrisė ka dėnuar pėrsėri veprimet e patriarkut Bartholomeu nė Ukrainė.
  Kėtė herė, deklarata e kishės vjen si pėrgjigje ndaj “veprės” ( tezės ) pasuniversitare tė Arkimandritit Gregorios Fragakis, Sekretarit tė Patriarkanės sė Kostandinopojės, "Mbi shėrimin e ēėshtjes kishtare nė Ukrainė nga Kisha Nėnė e Kostandinopojės (ēėshtja e shugurimeve), e cila u botua nė oline dhe ku pėrmendet dhėnia e autoqefalisė nė 1937.
  “ Sa ėshtė Raportuar ėshtė tėrėsisht e pasaktė dhe indirekt mashtruese ",
  lexojmė nė raportin e Zyrės sė Sinodit tė Shenjtė tė Kishės Shqiptare.
  Nė dallim nga episkopėt e kishės shqiptare tė pėrmendur nė tezėn e At Gregorios, "Mitropoliti" Epifanij Dumenko i "Kishės Ortodokse tė Ukrainės" u shugurua nga njė "episkop i rėnė, i skomunikuar dhe anatematizuar".
  Pėr mė tepėr, "nė Shqipėri asnjė grup nuk ėshtė injoruar, siē u bė nė rastin e Mitropolitit Onufrij sė bashku me 90 ose mė shumė episkopė".
  Vlen gjithashtu tė pėrmendet, vazhdon raporti i kishės, se nė tomosin e autoqefalisė sė kishės shqiptare, tė gjitha kishat lokale quhen kisha "motra", duke mos u cituar "vajza", siē quhen nė tomosin e "Kishės Ortodokse tė Ukrainės".
  “Sidoqoftė, gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė paqja dhe uniteti u sollėn nė Shqipėri, ndryshe nga sa ndodhi me Ukrainėn, dhe si rrjedhojė ajo pati pasoja negative pėr tė gjithė orthodhoksinė". Pėr mė tepėr, nė tomosin e dhėnė "Kishės Ortodokse tė Ukrainės" shprehet se Patriarkana e Kostandinopojės ėshtė kreu i tė gjitha kishave lokale, ndėrsa ky afirmim nuk gjendet nė tomosin e kishės shqiptare.

  Sipas deklaratės shqiptare, shembujt e shumtė tė skizmave tė pėrmendura nė dokumentin ( tezėn ) nuk janė, nė tė vėrtetė, analoge me situatėn e Ukrainės.
  Rasti i Ukrainės ėshtė shumė i ngjashėm me skizmėn Meleciane tė shekullit tė 4-tė, ku shėrimi i skizmės dhe integrimi i episkopėve dhe klerikėve tė shuguruar nė mėnyrė tė pavlefshme nė kishė ndodhi pėrmes pendimit, shtrimi i duarve nga njė episkop kanonik dhe arritja e paqes pėrmes vendimit tė njė kėshilli pan-orthodhoks. Vendimet e thjeshta administrative nuk bėjnė tė ekzistojnė papritmas ato qė nuk kanė ekzistuar kurrė, thotė kisha shqiptare, dhe "ėshtė kėtu qė ekziston shqetėsimi pėr vlefshmėrinė e shugurimit tė Epifanit nga Filareti ".
  Sigurisht qė kisha mund tė veprojė sipas ekonomisė, vazhdon njoftimi pėr shtyp i kishės shqiptare, por kur nė rastet nė tė cilat ekzistojnė dyshime serioze duhet tė shqyrtohen nga njė kėshill pan-orthodhoks.
  Si pėrfundim, Kisha Shqiptare sqaron se "duke mos adoptuar kėndvėshtrimin rus", sepse ajo njeh nė parim tė drejtėn e Kostandinopojės pėr t'i dhėnė autoqefalinė Ukrainės, dhe dėnon vendimin e sinodit rus pėr prishjen e kungatės me Patriarkanėn e Kostandinopojės.
  Nė deklaratat e mėparshme tė Kryepiskopit Anastas dhe tė Kishės Shqiptare mbi Ukrainėn, Fortlumturia e tij, Kryepiskopi Anastas i Shqipėrisė dhe Sinodi Shqiptar kanė pėrsėritur shumė herė tė njėjtat argumente pėr disa vjet mėtani.
  Nė njė intervistė nė fund tė dhjetorit 2020, Kryepiskopi Anastas theksoi me dhimbje se veprimet e Kostandinopojės nė Ukrainė nuk sollėn shėrimin e dėshiruar dhe se tashmė ėshtė koha qė ēėshtjen ta zgjidhė Kisha nė njė mėnyrė pajtuese.
  Pėrndryshe, Kisha pėrballet me rrezikun e njė ndarje etnike-racore midis sllavėve dhe Grekėve, paralajmėroi ai.
  Tashmė nė nėntor 2019 ai paralajmėroi se "nė shumicėn e kishave orthodhokse mbretėron njė heshtje shqetėsuese".
  Dhe Fortlumturia e tij, nė tė vėrtetė, ka ngritur alarmin pothuajse qė nga fillimi i krizės nė vitin 2018.
  Nė tetor dhe nėntor 2018, Kryepiskopi Anastasi i shkruajti Shenjtėrisė sė tij Patrikut tė Moskės pėr ēėshtjen e Ukrainės, duke vėrejtur se ai personalisht paralajmėroi patriarkun Bartholomeu, se planet e tij nė Ukrainė do tė ishin katastrofike.
  Nė tė njėjtėn kohė, Primati shqiptar ėshtė gjithashtu fuqimisht nė mosmarrėveshje me vendimin e Kishės Ruse pėr tė prishur kungatėn me Kostandinopojėn.
  Mė 4 janar 2019, Sinodi i Shenjtė i Kishės Shqiptare shprehu mendimin se, sipas sė cilės shugurimet e episkopėve dhe klerikėve tė "Kishės Ortodokse tė Ukrainės" nuk kanė hirin dhe nuk mund tė kryhen thjesht nė mėnyrė retroaktive me vendim tė Kostandinopojės. Pozicioni i sinodit shqiptar iu shpreh patriarkut Bartholomeo personalisht nė njė letėr, e ndjekur shpejt nga njė tjetėr e kryepiskopit Anastas, i cili lehtėsisht zhbėn argumentet vetė-justifikuese tė Kostandinopojės dhe i cili pėrsėri kėrkon njė kėshill pan-orthodhoks pėr tė menaxhuar ēėshtjen.
  (Kryepiskop Anastasi madje mori letra fyese nga episkopėt e Kostandinopojės pėr pozicionin e tij parimor).
  Nė Dhjetor 2019, Fortlumturia e tij nėnvizoi pėrsėri se pajtimi ėshtė parimi i nevojshėm pėr unitetin orthodhoks dhe se krijimi i "Kishės Ortodokse tė Ukrainės" solli vetėm "turbullira dhe pėrēarje".
  “Nė tė gjitha rastet e mėparshme tė koncesionit tė autoqefalisė - dhe natyrisht atė tė Kishės sė Shqipėrisė - autoqefalia iu dha mitropolitit kanonik tė atij vendi dhe jo pėr seksione tė vogla tė tyre tė pėrbėra nga skizmatikė tė riintegruar nė mėnyrė tė papėrsosur," shkroi ai.
  Nė janar tė vitit 2020, Kryepiskopi i tha njė delegacioni kanonik vizitues ukrainas se ai ėshtė shumė i interesuar pėr gjithēka qė po ndodh nė Ukrainė dhe se ai e di se Fortlumturia e tij mitropoliti Onufrij i Kievit dhe tė gjithė Ukrainės ėshtė njė njeri paqėsor i lutjes sė thellė.
  Nė janar 2021, zyra e Kryepiskopit Anastas tha se, nė kundėrshtim me Deklaratėn e Epifanij Dumenko-s nė atė kohė, Kisha Shqiptare nuk kishte ndryshuar aspak mendje dhe nuk ishte afėr njohjes sė autoqefalisė sė "Kishės Ortodokse tė Ukrainės".

  .-.-.-.-.-.

  Ynė Zot Krishti, tė ruaj rrugėn e pashtrėmbėruar qė KOASH-i me nė krye Kryepiskopin Anastas qė ka zgjedhur, ku forcat e errėta tė mos mundin ta devijojnė…!
  Jetė tė gjatė Kryepiskopit tonė Anastasit!
  Tė shumta i qofshin vjetėt!
  ( nga pėrkthyesi ).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 18-11-2022 mė 08:50
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •