Close
Faqja 17 prej 18 FillimFillim ... 715161718 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 357
  1. #321

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Vazhon persekucionii orthodhoksėve afrikan qė nuk duan tė qėndrojnė me skizmatikėt.    Dhjetra priftėrinj nga Ekzarkati Rus i Afrikės
    u thirrėn nė gjykatė dhe u arrestuan.


    Nga Orthochristian.com, 4 prill 2022


    Si pass kreut tė strukturės, priftėrinjtė e Eksarkatit Afrikan tė Kishės Ruse
    janė bėrė objekt shqetėsimi ligjor.
    Tė shtunėn, Mitropoliti Leonid i Klinit, i emėruar mė 29 dhjetor
    si Eksark Patriarkal pėr Afrikėn
    kur Sinodi i Shenjtė Rus krijoi Eksarkatin pėr tė vepruar
    nė territorin e Patriarkanės sė Aleksandrisė,
    raportoi se 28 priftėrinj kenianė u paditėn nė gjykatė,
    ndėrsa dy tė tjerė u arrestuan. nė Madagaskar.
    Ai shkruan:
    Ndėrkaq, nė disa vende tė Eksarkatit Afrikan janė pėrfshirė gjykatat dhe policia.
    Nė Kenia, 28 nga priftėrinjtė tanė u thirrėn pėr t'u paraqitur nė gjykatė.
    Ne po shqyrtojmė akuzat.
    Njė peticion kundėr priftėrinjve tanė u paraqit
    nga njė episkop i Kishės Greke tė Aleksandrisė, Markos nga Kisumu.
    Nė Madagaskar, dy klerikė tanė u arrestuan sot
    me akuzėn paraprake pėr pėrdorimin e sendeve liturgjike greke
    gjatė njė shėrbese kishtare.
    Episkopi Prodromos i Kishės Greke tė Aleksandrisė
    paraqiti njė padi kundėr ish-priftėrinjve tė tij.

    Tani qė i shikoj tė gjitha kėto,
    e kuptoj se cila ishte arsyeja pse ju tė gjithė u mblodhėt.
    Njė patriark skizmatik, episkopė tė paskrupullt.
    Natyrisht, ne nuk do ta braktisim popullin tonė dhe do t'i ofrojmė ndihmė juridike dhe nė tė ardhmen e afėrt,
    me tė gjitha mjetet e nevojshme pėr kishėn:
    nė fabrikėn e Sofrinos, tashmė po prodhohen qindra komplete eukaristike
    dhe gjithēka qė ėshtė e nevojshme pėr Liturgjinė.
    Por vetė parimi! Me siguri, ka ardhur vėrtet koha.
    Ka ardhur koha qė kleri afrikan tė shohė se kush i komandon,
    kush i poshtėron, i trajton si mbeturina dhe kush i raporton tani nė polici.
    Shikoni, etėr, vėllezėr dhe motra!
    Bėhuni tė gjithė sy dhe mbani mend.
    Kjo ėshtė gjithēka qė kėta njerėz mund tė bėjnė.
    Dhe kush janė tani "ēakallėt dhe arinjtė e veriut",
    Fortlumturia juaj patriarku i Aleksandrisė?
    Nė shkurt, OrthoChristian raportoi se
    shumica dėrrmuese e priftėrinjve nga dioqeza e Kisumu-t
    u bashkuan me Eksarkatin e Kishės Ruse.
    Episkopi i lartpėrmendur Prodromos
    ėshtė episkopi i Tollaras dhe Madagaskarit jugor
    tė Patriarkanės sė Aleksandrisė.
    Nė shkurt, episkopi i Madagaskarit verior, Ignatios,
    kishte lėshuar njė paralajmėrim tė rreptė
    ku tė gjithė priftėrinjtė qė do tė bashkohen me Ekzarkatin Rus,
    pushojnė sė qeni priftėrinj dhe gjėnden jashtė Kishės
    dhe me kėtė veprim rrezikojnė ferrin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 06-04-2022 mė 14:56 Arsyeja: Gabime drejtshkrimi
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  2. #322

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Ndėrsa besimtarėt tanė mbrojnė lindjen,
    kishat tona pushtohen nė perėndim


    nga Taisija Lazarenko
    Unioni i Gazetarėve Orthodhoksė, 4 Prill 2022


    Mitropoliti Antonij i Borispol 'e Brovarij foli
    pėr padrejtėsinė e goditjes me thikė pas shpine
    ndaj Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    kjo ndėrsa bijtė e saj po mbrojnė vendin.
    Mitropoliti Antonij i Borispol 'e Brovarij, kancelari i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės kanonike,
    vuri nė dukje se projektligjet qė po propozohen
    pėr tė ndaluar Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės nė kohė lufte
    duken veēanėrisht cinike.
    Vladyka foli pėr kėtė
    nė njė predikim tė postuar nė kanalin e tij nė YouTube.
    "Nė Rada Verkhovna, disa parlamentarė
    po iniciojnė projektligje qė synojnė shkatėrrimin
    e kishės orthodhokse ukrainase, duke i dhėnė fund
    jetės fetare tė miliona ukrainasve.
    Pse kėto projektligje dhe dekrete anti- kishtare
    duken veēanėrisht cinike tani?
    Lufta nė Ukrainė po vazhdon pėr mė shumė se pesė javė
    me luftime kryesisht nė rajonet lindore dhe jugore:
    Kharkov, Donetsk, Ēernigov, Nikolajev”, tha episkopi.

    Mitropoliti Antonij tėrhoqi vėmendjen
    pėr faktin se Kisha Orthodhokse e Ukrainės nė kėto rajone
    ka njė shumicė pėrfaqėsuese, qė do tė thotė
    se objektet e kultit tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės nė kėto rajone
    janė shkatėrruar dhe dėmtuar me dhjetėra.
    "Besimtarėt tanė kėtu vuajnė veēanėrisht
    kur mbrojnė vendin e tyre me heroizėm.
    Falė veprimeve tė tyre, fronti tani nuk ėshtė mė nė qendėr tė vendit,
    aq mė tepėr nuk ėshtė edhe nė perėndim.
    Ėshtė e drejtė qė nė njė situatė tė tillė tė inicohen ligje kundėr
    vetė ekzistencės sė kishės mbi supet e besimtarėve tė saj?
    A ėshtė e drejtė t'i quash kėta njerėz armiq dhe tradhtarė?
    A ėshtė e drejtė, qė duke pėrfituar nga situata,
    tė na marrin objektet e kultit tė kishės sonė me armė nė dorė?
    A ėshtė e drejtė t'i detyrojnė besimtarėt tanė
    tė “kalojnė” nė njė tjetėr konfesion
    me anėn e kėrcėnimit dhe hakmarrjes ndaj tyre?
    Pėrgjigjja ėshtė e qartė",
    vėrejti me hidhėrim Mitropoliti i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės ( asaj kanonike ),
    Ju rikujtoj se nė Smela, nė rajonin Ēerkasit, ​​
    mbėshtetėsit e "Kishės Ortodokse tė Ukrainės"
    ndėrprenė njė liturgji, bllokuan kishėn
    dhe kėrkuan qė besimtarėt t'i bashkoheshin "Kishės Ortodokse tė Ukrainės".
    Mė pėrpara, Unioni i Gazetarėve Orthodhoksė raportoi se,
    sipas Mitropolitit Antonij, ata po pėrpiqen tė miratojnė njė projekt-ligj
    pėr tė ndaluar Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės
    kur ushtarėt orthodhoks janė tė gjithė nė front….!
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  3. #323

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    OBJEKTIVI I ARMIQVE, ĖSHTĖ TĖ THYEJNĖ ORTHODHOKSINĖ!


    Emri:  D606C1F5-C10D-4C17-8FC0-558E5A4A701D.jpeg

Shikime: 85

Madhėsia:  26.4 KB

    Mitropoliti i Zhaporozhjes dhe Militopolit
    Foto: news.church.ua


    Qėllimi i armiqve tė Kishės ėshtė shembja e Orthodhoksisė.

    nga Taisija Lazarenko
    Unioni i Gazetarėve Orthodhoksė, 5 Prill 2022

    Mitropoliti Luka i Zaporozhės dhe Melitopol' tha se
    ēėshtjet nė lidhje me autoqefalinė dhe statusin e kishės ukrainase
    duhet tė vendosen vetėm nė njė Koncil.
    Mitropoliti Luka i Zaporozhės dhe Melitopolit tha
    nė njė intervistė pėr BBC-nė,
    se uniteti i Kishės pėrcaktohet nga Statuti i saj
    dhe se tė gjitha ēėshtjet nė lidhje me gjendjen e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
    mund tė zgjidhen vetėm nė njė Koncil Eoiskopal, jo privatisht.
    "Sigurisht, jo nė mėnyrė tė njėanshme.
    Ne nuk jemi princa feudalė tė ulur nė fronet tona", kujtoi episkopi.
    <...> Nėse nuk dini si tė veproni, veproni sipas ligjit.
    Kemi kanone kishtare; ne kemi njė Statut:
    vetėm Kėshilli i Episkopėve ka tė drejtė tė gjykojė njė episkop.
    Dhe tani tė gjithė na bėhen ekspertė, tė gjithė janė klerik.
    Ēfarė po bėni ju njerėz tė mirė? Ėshtė Kreshma e Madhe.
    Nė vend qė tė pendoheni pėr mėkatet tuaja,
    ju dėshironi tė grumbulloni sa mė shumė 'like'
    dhe tė postoni nė rrjetet sociale duke shkruar lloj-lloj neverie,
    ofendime e kėshtu me radhė.
    Dhe kėshtu mendoni pėr tė shpėtuar Orthodhoksinė,
    pėr tė shpėtuar Kishėn”.
    Vladyka vuri nė dukje se kėrkesat e vazhdueshme tė episkopėve
    pėr njė thirrje tė menjėhershme tė njė kėshilli vetėm sa ndezin zjarrin.
    "Kėshtu mė imagjinojnė tė largohem nga Zaporozh'e pėr tė shkuar nė Kėshill?
    Formati i videos nuk ėshtė pėrgjigja e pyetjes.
    Ne kėshtu nuk do tė mund tė komunikojmė.
    Ėshtė si tė lani duart me doreza. <...>
    Ne mund tė shprehemi publikisht, mund tė shkruajmė letra,
    por vendimi pėrfundimtar i ēėshtjes ėshtė gjithsesi dhe vetėm kompetencė e Kėshillit”,
    tha Mitropoliti i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.
    Sipas Mitropolitit Luka, autoqefalia e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    pėr tė cilėn tani flasin shumė besimtarė nė Ukrainė,
    nuk ėshtė zgjidhja e tė gjitha problemeve.
    "Ne duhet tė gjejmė rrugėn e duhur.
    Edhe kjo autoqefali - nė se do ta zgjidhė ēėshtjen apo jo?
    Zoti Arkondonis (emri laik i patriarkut ekumenik Bartolomeu, ndc),
    i cili ka “rėnė” nga Kisha Orthodhokse dhe e quan veten Patriark Bartolomeu,
    po qė ka sherbyer me skizmatiket
    - si do te na japė ky autoqefaline?
    Ai do te thoshte: " E kam dhėnė njė Tomos, pėrdoreni atė.
    Unė ju kėrkoj tė mos e gjykoni Kishėn sipas standardeve laike.
    Nuk ėshtė se po shkojmė nė zyrėn e tatimeve,
    na japin certifikatėn e njė biznesmeni dhe bėhemi tė tillė.
    Hiri i Shpirtit tė Shenjtė vepron nė Kishė
    dhe ēdo gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me kėtė hir
    dhe cėnon transmetimin e hirit
    nuk ėshtė e bekuar.
    Ēdo gjė qė ka rėnė nga Kisha duhet tė kthehet nė Kishė.
    Kush do ta njohė kėtė autoqefali?
    Ēfarė do tė na japė ? “
    vėrejti Vladyka.
    "Nė njė rast tė tillė do tė jemi si njė mėng e grisur dhe e shkėputur.
    Askush nuk do tė na njohė.
    Kisha Orthodhokse ėshtė e bashkuar nė Krishtin.
    Ajo qė ėshtė distancuar nga Kisha, nuk ėshtė Kisha.
    Tani qėllimi i armiqve tė Orthodhoksisė ėshtė
    tė thyejnė dhe zvogėlojnė "Orthodhoksinė nė fragmente tė vogla.
    Kjo ėshtė e tmerrshme.
    Prandaj, vetėm njė Kėshill mund ta zgjidhė kėtė problem
    nė mėnyrė mė gjithėpėrfshirėse dhe tė japė
    njė vlerėsim kanonik tė asaj qė po ndodh",
    tha Mitropoliti i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.
    Siē ėshtė raportuar, Mitropoliti Luka i kėrkoi SBU-sė tė verifikonte veprimet e parlamentarėve
    qė synonin tė shpallnin jashtė ligjit
    Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės.
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  4. #324

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Fanari nuk i njeh "sakramentet" e Filaretit:

    A mund tė bėhemi pjesė e "Kishės Ortodokse tė Ukrainės"?

    Nga Jaroslav Nivkin i Bashkimit tė gazetarėve orthodhoksė, mė 5 prill 2022

    Tani besimtarėt i bėjnė tė besojnė se ata duhet
    tė bashkohen me "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės" pėr shkak tė luftės.
    Nė tė njėjtėn kohė, fanari mohon sakramentet e bėra nga Filareti.
    Si t'i vendosni kėto gjėra sė bashku?
    Mė 29 mars 2022 Kryepeshkopata e Fanarit
    nė Australi lėshoi njė deklaratė pas mbledhjes sė Asamblesė Episkopale.
    Nė pamjen e parė duket njė dokument ekskluzivisht
    i normativės lokale, por nuk ėshtė krejtėsisht e vėrtetė.
    Fanariotėt e Australisė prekėn ēėshtjen mė tė rėndėsishme qė ka tė bėjė drejtpėrdrejt me kishėn orthodhokse tė Ukrainės dhe Orthodhoksinė nė pėrgjithėsi.
    Le tė analizojmė se ēfarė ėshtė shkrojtur nė publikimin tonė.
    A bėn lufta kishėn tė jetė diēka qė nuk ėshtė kisha?
    Deri dje, bota orthodhokse ishte e angazhuar pėr temėn e statusit kanonik
    tė udhėheqėsve tė "Kishės Ortodokse tė Ukrainės",
    duke diskutuar pushtimin e territorit Kanonik tė Kishės Orthodhokse Ukrainase
    dhe duke kėrkuar se si tė mbajė njė takim tė primatėve
    pėr tė zgjidhur Krizėn qė Orthodhoksia po pėrballet qė nga 2018.
    Tani, kur vetėm 5 javė tė luftės nė Ukrainė kanė kaluar,
    duket se e gjithė kjo ka ndodhur nė njė jetė tjetėr.
    Ėshtė sikur tė jetė e zhytur nė njė realitet tjetėr,
    ku njerėzit vdesin ēdo ditė,
    ku bota ėshtė e tmerruar nga imazhet e qyteteve tė bombarduara,
    trupat e gjymtuara dhe kishat e shkatėrruara.
    Pėr shkak tė luftės, problemi me Skizmėn e Orthodhoksisė, e kryer nga fanari,
    duket se ėshtė zhdukur dhe ka kaluar nė plan tė dytė,
    sikur tė mos kishte ekzistuar kurrė.
    Nė Ukrainėn perėndimore, komunitetet "transferohen"
    nė "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės" pothuajse nėn kėrcėnimin e armėve.
    Megjithatė, ka disa simpatizantė pėr njė tranzicion vullnetar.
    Arsyetimi i tyre ėshtė thjesht politik: ata thonė se Rusia na sulmoi,
    qė do tė thotė se ėshtė e papranueshme tė jesh nė unitet shpirtėror
    me Kishėn Orthodhokse Ruse.
    Dhe po tė jetė kėshtu, ne duhet tė bashkohemi
    me "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės", e cila ėshtė 100% patriotike.
    Zėdhėnėsit e tyre kanė harruar se "Kisha Ortodokse e Ukrainės"
    konsiderohet ende si njė grup separatist skizmatikėsh
    qė nuk njihet nga tė gjitha kishat,
    me pėrjashtim tė kishave greke.
    Nė vend tė kėsaj, ata pretendojnė se kėtu ka njerėz qė po vdesin,
    nuk ka kohė pėr t'u marrė me kanunet,
    ukrainasit nuk duan tė thellojnė kėto "lojėra fronesh".
    Megjithatė, a ėshtė njė logjikė e tillė e pranueshme pėr njė tė krishterė?
    Nė fund tė fundit, veprimet ushtarake
    nuk e kanė ndryshuar thelbin e Kishės nė asnjė mėnyrė,
    gjė qė nuk ka pushuar tė jetė trupi i Krishtit.
    A mund tė transformojė lufta laikun Sergej Dumenko
    nė njė episkop kanonik,
    mund ti bėjė "sakramentet" e tij tė mbushura me hirin?
    A nuk janė kėto pyetje kryesore qė tė krishterėt duhet tė pyesin veten?
    Filareti nuk kishte hirin,
    po atėherė Dumenko do ta kishte atė?
    Lufta shkaktoi ēorjentim tė jashtėzakonshėm nė radhėt e besimtarėve
    dhe madje edhe nė njė pjesė tė klerit tė Kishės Orthodhokse nė Ukrainė.
    Disa dioqeza kanė ndėrprerė pėrkujtimin e Patriarkut Kirill;
    Disa tani kėrkojnė njė kėshill qė kėrkon autoqefalinė e plotė;
    Disa priftėrinj tė paqėndrueshėm, bashkohen me "vijėn e partisė",
    qė tė kalojnė nė "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės".
    Nė fakt, nė kohėn e paqes ata kuptuan se "Kisha Ortodokse e Ukrainės"
    ėshtė njė strukturė jashtė Kishės sė Krishtit,
    por kėtė ata e kanė "harruar" me shpėrthimin e luftės.
    Pėr shembull, nė historinė e bujshme tė Smilės,
    ku njė grup ushtarak territorial i mbrojtjes,
    tėrhoqėn zvarrė jashtė nga Kisha e Mbrojtjes sė Shenjtė
    tė Kishės Orthodhokse Ukrainase "Priftin moskovit",
    organizatori i kėtij veprimi, at Nikolaj Serediē,
    i njoftoi famullitarėve tė cilėt, nė kushtet e luftės
    nuk kanė rrugė tjetėr pėrveē se tė hynė nė "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės".
    Kur famullitarėt e tronditur e kanė kujtuar atė pėr fjalėt e tij
    se nuk ka hir nė "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės"
    dhe se ėshtė e pamundur bashkimi me ta,
    Serediē tha: "Unė kėtė e thosha pėr filaretisėt,
    por kjo kishė (" kisha ortodokse e Ukrainės ", NDC) ka tomos,
    gjithēka ėshtė e ligjshme kėshtu".
    Me fjalė tė tjera, nė sytė e priftit vetėm “filaretistėt” ishin pa hir,
    ndėrsa “dumenkistėt” tashmė kanė hir.
    Megjithatė, at Nikolaj u pėrgjigj me ngurrim
    dhe u pėrpoq tė injoronte kėto pyetje "tė pakėndshme" tė famullisė sė tij.
    Megjithatė, a mund t’i injorojė njė i krishterė?
    Pėr mė tepėr, pėr secilin prej nesh,
    ēėshtja e hirit nė kishė
    pėr tė cilėn i pėrkasim ėshtė me rėndėsi jetike.
    Prandaj, argumenti i Serediēit duhet tė trajtohet nė detaje,
    sepse mund tė bėhet njė model pėr tė tjerėt.
    Nė kėtė drejtim, ia vlen tė rikthehemi nė shpalljen
    e Kryepeshkopatės sė Fanarti australian.

    Fanar: Sakramentet e bėra nga Filareti nuk janė tė vlefshme.
    “pėr kishėn orthodhokse kanonike nuk ka 'Patriarkanė tė Kievit',
    dhe Filareti, si 'patriark' i vetėshpallur,
    nuk njihet nga ndonjė kishė orthodhokse kanonike
    dhe Kursesi, nga patriarkati ekumenik,
    prandaj, aktet e tij administrative dhe sakramentet qė ai kryen
    janė tė pavlefshme dhe jo-ekzistente pėr Kishėn Orthodhokse kudo",
    lexohet nė komunikimin pėr aktivitetet e Vicariatit tė 'Patriarkanės sė Kievit'
    nė Australi dhe Zelandėn e Re,
    i drejtuar nga njė farė nektarios alexandratos.
    Kjo deklaratė u bė pėr tė justifikuar "aneksimin" e famullive tė 'Patriarkanės sė Kievit nga fanari:
    "Brenda kufijve kanonikė tė Kryepeshkopatės sė Shenjtė tė Australisė, ka komunitete ukrainase qė,
    deri nė kohėt e fundit, ata i pėrkisnin tė ashtuquajturės dhe kurrė e njohur
    " Patriarkana e Kievit'.
    Pas dhėnies sė autoqefalisė Ukrainės nga Kisha Nėnė e Konstandinopojės,
    njė komitet i veēantė, i emėruar nga Kryepiskopi Makarios,
    studioi situatėn mbizotėruese dhe kushtet ligjore pėr Pėrfshirjen
    e kėtyre komuniteteve nė juridiksionin e Kryepeshkopatės sė Shenjtė tė Australisė".
    Kjo ėshtė njė deklaratė themelore pėr disa arsye.
    Sė pari, qė fanariotėt mund tė deklarojnė tė tyret
    lehtėsisht famullitė e tė tjerėve.
    Sė dyti, dhe mbi tė gjitha, pėr herė tė parė qė nga viti 2018,
    fanari e ka deklaruar publikisht Filaretin njė person, ku sakramentet e tė cilit nuk janė tė vlefshme pėr Kishėn.
    Kjo ėshtė, nė sytė e fanariotėve, tre vjet mė vonė ( Filareti ) ai u kthye nė gjendjen e tij tė mėparshme tė skizmatikės.
    Nė realitet, kjo deklaratė ka implikime shumė serioze.

    Filaret dhe Bartolomeo: Historia e raporteve tė tyre

    Qė nga viti 1992, kur Filareti u rrėzua nga priftėria e Kishės Orthodhokse Ruse,
    fanari mbėshteti plotėsisht veprimet e Kishės ruse.
    Nė njė letėr drejtuar Primatit tė Kishės Orthodhokse Ruse tė 26 gushtit 1992,
    Patriarku Bartolomeo shkroi qė njohu shkarkimin e Filaretit
    dhe pėr kėtė arsye "njohjen e plotė tė kompetencės ekskluzive tė Kishės suaj tė Shenjtė Ruse, nė kėtė temė",
    Fanari pėr kėtė ka bėrė njė vendim sinodal mbi sa mė sipėr.
    Nė vitin 1997, kur Filareti u ēkishėrua (Anatemizua) nga Kisha Orthodhokse Ruse,
    Patriarku Bartolomeu i shkroi primatit tė Kishės Orthodhokse Ruse nė njė letėr tė 7 prillit
    qė kishte marrė njė letėr "pėr njė vendim kanonik tė Sinodit tuaj,
    pėr Anatemizimin e Filaretit/ Mikhail Denisenko,
    dhe pas marrjes sė njoftimit tė kėtij vendimi,
    ne kemi informuar hierarkinė e fronit tonė ekumenik
    dhe i kėrkuam qė tė mos kenė asnjė unitet eklezial
    me njerėzit e pėrmendur".
    Me fjalė tė tjera, qė nga viti 1992, fanari e konsideroi filaret tė shkarkuar
    dhe qė nga viti 1997 si tė pėrjashtuar nga Kisha.
    Natyrisht, qė nga ai moment, nuk mund tė flitej pėr "sakramente".
    Si rezultat, asnjė nga "episkopėt e Patriarkanės Kieviane",
    duke pėrfshirė Sergej Dumenkon,
    mund tė jetė njė episkop kanonik.
    Ata mund tė ishin "tė urdhėruar" nga gjithėkush
    qė nuk ishin anėtarė tė Kishės.
    Ēfarė do tė thotė kjo pėr njė tė krishterė?
    Se tė gjithė kėta “episkopė" tė Filaretit
    nuk mund tė falin mėkatet, as qė tė administrojnė kungatėn e shenjtė,
    as nuk mund tė kryejnė sakramente tė tjera tė Kishės.
    Kjo ėshtė, sipas fjalėve tė episkopėve fanariot tė Australisė,
    "sakramentet" qė kanė kryer janė "tė pavlefshme dhe joekzistente pėr Kishėn Orthodhokse".
    Pastaj arriti muaji i tetorit tė vitit 2018 dhe gjithēka ndryshoi papritmas.
    Sinodi i Konstandinopojės, pa ndonjė pendim ose gjykim kishtar,
    pėrcaktoi si tė kanonizuar tė anatemizuarin Filaret.
    Pėr mė tepėr, i quajtėn kanonikė tė gjithė ata qė kishte "urdhėruar" nėn anatemėn.
    Pėrse? Sepse kjo u diktua nga rrethanat politike.
    Ky vendim ka shkaktuar njė tronditje nė mesin e kishave lokale,
    tė cilat nuk mund tė kuptonin se si ishte e mundur pėr tė quajtur disa mashtrues, episkopė,
    madje edhe mė shumė "nė mėnyrė retroaktive".
    Megjithatė, disa muaj mė vonė, Filaret njoftoi se
    Dumenko dhe Poroshenko e kishin tradhtuar atė,
    kėshtu ai u largua nga "Kisha ortodokse e Ukrainės"
    dhe rivendosi pėrsėri "Patriarkanėn e Kievit".
    Pas kėsaj, ai filloi tė kritikonte fanarin pa mėshirė.
    Pėr tre vjet, Patriarkana e Konstandinopojės qėndroi e heshtur
    dhe "mbylli njė sy" nė veprimet e vasalit tė tyre "tė riintegruar".
    Tani, nuk mund tė buzėqeshė mė dhe ta tolerojė atė,
    kėshtu fanari dha njė vlerėsim tė statusit kanonik tė "Patriarkut Nderi tė Kishės Ortodokse tė Ukrainės":
    "Sakramentet" e Filaretit nuk janė tė vlefshme pėr fanarin dhe pėr tė gjitha kishat e tjera lokale.
    Kėshtu, edhe njė herė fanari nuk e konsideron filaretin njė episkop kanonik.
    Vendimi i Sinodit tė Fanarit nė "Riintegrimin" e Filaretit dhe Makarijit nė vitin 2018,
    tashmė nė mėnyrė kanonike,
    konsiderohet si e parėndėsishme, pra
    ėshtė e gabuar nė mėnyrė indirekte.
    Ēfarė do tė thotė e gjithė kjo?
    Vetėm njė gjė: qė tė gjitha sakramentet e Filaretit nuk janė tė vlefshme
    pėr Konstandinopojėn dhe pėr tė gjitha kishat lokale, jo vetėm tani.
    Ata nuk janė tė vlefshėm qė nga viti 1992,
    siē konfirmohet mė parė nga vetė Patriarku Bartolomeo.
    Tani duhet tė zgjidhim unazėn e fundit tė kėtij zinxhiri logjik.
    Nėse "Hirotonisja" e Filaretit ėshtė e rreme,
    atėherė "peshkopėt" qė ai "urdhėron" nuk mund tė jetė autentik.
    Pėr fat tė keq, faktet tregojnė se “episkopėt"
    e "Kishės Ortodokse tė Ukrainės" janė njerėz
    qė nuk mund tė lidhen me Kishėn e Krishtit.
    Pra, ėshtė e drejtė tė "kaloni" nė "Kishėn Ortodokse tė Ukrainės"
    vetėm pėr shkak se Federata Ruse ka sulmuar vendin tonė?

    ***
    Ėshtė e vėrtetė, tani ka njė luftė nė Ukrainė.
    Sot ne jemi shumė tė lėnduar nga ajo qė po ndodh.
    Na lėndon , ndėr tė tjera, edhe pozita e hierarkisė sė kishės ruse,
    nga e cila me tė vėrtetė nuk dėgjojmė fjalė solidariteti pėr vuajtjet e popullit ukrainas.
    Megjithatė, a do tė thotė kjo se ne duhet tė mbyllim sytė
    dhe tė hedhim veten nė bllokun e skizmatikėve?
    A kemi tė drejtė tė shpresojmė qė "gjithēka mund t'i besohet luftės"?
    Ne mund tė lejojmė tė na udhėheqė nga
    logjika e protagonistit tė romanit "Gone with the wind", e cila nė kohė tė vėshtira u tha
    "Unė do tė kujdesem pėr tė nesėrmen"?
    Nė fund tė fundit, nesėr mund tė jetė tepėr vonė pėr njė tė krishterė.
    Krishti nuk mund tė na japė njė "nesėr".
    Lufta do tė pėrfundojė shpejt ose mė vonė.
    Pasionet do tė apelohen, jeta do tė rifillojė kursin e saj.
    Vitet do tė kalojėnė dhe njė ditė ukrainasit nuk do tė konsiderojnė rusėt si armiq.
    Njė ditė kėto vende do tė zhduken pas shumė vitesh.
    Por kisha e Krishtit do tė mbetet.
    Ne jemi tė gjithė pėrfaqėsues tė kombit tonė dhe pėrpiqemi tė mbrojmė interesat tuaja.
    Por secili prej nesh ėshtė gjithashtu njė person, njė "i krishterė i vogėl",
    i cili thjesht dėshiron dhe shpreson tė hyjė nė mbretėrinė e qiellit.
    A kemi tė drejtė tė rrezikojmė tė ardhmen tonė?
    Ne kemi tė drejtė tė injorojmė fjalėt e Ieromartirit Ignatit
    i cili tha se "Kush ndjek njė skizmatik nuk trashėgon Mbretėrinė e Perėndisė"?
    Ēfarė fitoj kur jam nė kishėn e Krishtit?
    Unė marr pėrjetėsi, edhe pse isha akuzuar dhe pėrndjekur nė tokė.
    Ēfarė fitoj nėse largohem apo tradhtoj kishėn, nėse e humbas Krishtin?
    Ndoshta, miratimin dhe pėlqimin e botės.
    Por a ia vlen?
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  5. #325

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Presidenti i Dipartementit pėr punėt e jashtme tė Kishės ruse:
    Organizimi i takimit tė Papės dhe Patriarkut kėrkon pėrgatitje tė hollėsishme


    Papa Franēesku ka marrė njė pozicion shumė tė ekuilibruar
    pėr problemet e Ukrainės, sepse ai njeh jo vetėm historinė e fundit tė konfliktit,
    por edhe sfondin e tij qė daton qė nga ngjarjet e vitit 2014”,
    tha Mitropoliti Hilarion i Volokolamsk gjatė programit televiziv “Kisha dhe bota”.

    Presidenti i Dipartamentit shtoi se ai ėshtė drejtpėrdrejt i pėrfshirė
    nė pėrgatitjet pėr takimin e radhės midis Papa Franēeskut dhe Patriarkut Kirill,
    i planifikuar pėr nė vitin 2022, por aspektet organizative, duke pėrfshirė datėn
    dhe vendin, janė ende duke u pėrpunuar.

    “Nė situatėn aktuale tė vėshtirė politike,
    jo vetėm ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me pėrmbajtjen e takimit
    mes Papės dhe Patriarkut, por edhe ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me sigurinė,
    transportin dhe logjistikėn kėrkojnė studim shumė tė kujdesshėm”,
    shpjegoi Mitropoliti Hilarion.

    Qė nė fillim u mendua tė organizohej takimi i primatėve
    tė Kishės Orthodhokse Ruse dhe Kishės Katoliko Romake
    atje ku popullata e krishterė ka nevojė mė shumė pėr mbėshtetje,
    ndaj Lindja e Mesme konsiderohet si njė nga fushat prioritare pėr kėtė takim,
    shtoi presidenti i Dipartamentit pėr punėt e jashtme.

    Burimi: mospat.ru
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  6. #326

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Solemniteti i Ngjalljes sė Krishtit u kremtua edhe
    nga Orthodhoksėt e Emirateve tė Bashkuara Arabe,
    Mbretėria e Bahreinit dhe Republika Islamike e Iranit.


    Natėn e 24 prillit 2022 nė kishėn e Shėn Apostullit Filip nė Sharjah,
    arkimandriti Aleksandėr (Zarkeshev) kremtoi liturgjitė e Pashkėve -
    procesionin, mėngjesin e Pashkėve dhe liturgjinė hyjnore tė Shėn Joan Gojartit,
    siē raportohet nė faqen e famullisė.

    Kisha ishte zbukuruar me kujdes me lule dhe degė tė freskėta.
    Gjatė liturgjisė kėndoi kori i famullisė
    i drejtuar nga regjentja Marina Nagornaja.
    Pėr arsyen e kufizimeve pėr shkak tė pandemisė sė koronavirusit,
    vetėm klerikėt dhe shėrbyesit e altarit
    morėn pjesė nė procesion.

    Pas leximit tė Ungjillit tė Pashkėve (Joan. 1.1-17),
    At Aleksandri lexoi predikimin e Shėn Joan Gojartit
    pėr Pashkėn e Shenjtė.

    Gjatė kungimit tė klerikėve,
    kori ekzekutoi troparin e Pashkėve nė greqisht,
    latinisht dhe paleoslavisht.

    Nė fund, Arkimandriti Aleksandėr lexoi Mesazhin e Pashkėve
    tė Shenjtėrisė sė Tij
    Patriarkut Kirill tė Moskės dhe tė gjithė Rusisė
    pėr peshkopėt, pastorėt, murgjit dhe
    tė gjithė besimtarėt e Kishės Orthodhokse Ruse.

    Mė vonė u krye riti i bekimit tė artos.

    Pas liturgjisė u bekuan bukėt dhe ėmbėsirat paskale dhe vezėt e Pashkėve.

    .-.-.-.-.-.

    Nė mbrėmjen e 24 prillit, Arkimandriti Aleksandėr
    kremtoi liturgjinė e Pashkėve Orthodhokse
    nė Manama (Mbretėria e Bahreinit)
    nė kishėn katolike lokale.
    Nė festė, famullitari i komunitetit lokal
    tė Kishės Orthodhokse tė Antiokisė, Saba Haidusian,
    u lut sė bashku me gruan e tij.

    .-.-.-.-.-.-.

    Solemniteti i Ngjalljes sė Krishtit u kremtua
    edhe nga komuniteti orthodhoks i Iranit.
    Natėn e 24 prillit nė katedralen e Shėn Nikollės nė Teheran,
    kleriku i kishės sė Shėn Apostullit Filip nė Sharjah
    prifti Konstantin Orlov, kreu aty shėrbesat liturgjike tė Pashkėve.


    Burimi: mospat.ru
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  7. #327

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Ukraina dhe kohėt .

    nga blogu i faqes sė internetit tė at Andrew Phillips, 11 Prill 2022


    Fundi do tė bėhet pėrmes Kinės.
    Do tė ketė njė shpėrthim tė pazakontė dhe
    njė mrekulli hyjnore do tė ndodhė.
    Shėn Aristokleu Athoniti, 1918

    Do tė ketė tre Pashkė pas vdekjes sime.
    E para do tė jetė njė Pashkė gjaku,
    e dyta e urisė dhe e treta e fitores.
    Plaku Jona i Odesės, 2012

    Mė ėshtė kėrkuar disa herė gjatė dy muajve tė fundit
    tė shkruaj pėr konfliktin nė Ukrainė ose tė mbaj anėn e dokujt.
    Kam heshtur gjatė gjithė kėsaj kohe.
    Nuk doja tė flisja, sepse ēdo konflikt i armatosur
    dhe tė gjitha viktimat e pafajshme janė tragjedi.
    Kjo ėshtė njė ēėshtje ku heshtja nė lutje ėshtė zgjidhja mė e mirė. Tani, nė festėn e Ringjalljes, do tė them vetėm si vijon:
    Kryqėzimi i tregoi njerėzit ashtu siē ishin nė tė vėrtetė:
    disa treguan tradhti si Juda,
    disa u treguan frikacakėr dhe lanė duart si Pilati,
    disa thirrėn pėr kryqėzim dhe kryqėzuan si farisenjtė,
    tė tjerė ndihmuan nė bartjen e Kryqit,
    tė tjerė kanė ulur trupin mė tė pastėr nga Kryqi
    dhe tė tjerė janė pėrgatitur pėr ta vajosur atė.
    Sepse nė kryqėzimin, kriza mė e madhe nė tė gjithė historinė njerėzore,
    si nė ēdo kryqėzim dhe ēdo krizė (qė ėshtė fjalė greke pėr 'gjykim'),
    zbulohet natyra e vėrtetė e gjithēkaje.
    Kriza nė Ukrainė nuk bėn pėrjashtim,
    me politikanėt
    dhe klerikėt qė deklarojnė natyrėn e tyre tė vėrtetė.
    Disa sillen si Juda tradhtari,
    Pilati frikacak dhe Kajafa mashtruesi,
    por tė tjerėt mbajnė kryqin,
    e shtrijnė trupin dhe e vajosin.
    Problemi i shekullit tė kaluar ishte pikėrisht se
    bota perėndimore nuk i dėgjoi profetėt qė i ishin dėrguar.
    Nga njėra anė, Shėn Justini (Popoviē)
    mbrojti Kishėn
    kundėr frymės sė tiranisė papiste,
    pa marrė parasysh se nga vinte ajo,
    dhe nga ana tjetėr, Solzhenitsin parashikoi qartė luftėn aktuale nė Ukrainė
    dhe i deklaroi qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara:
    " Jo, nuk mund ta rekomandoj shoqėrinė tuaj
    si ideal pėr transformimin tonė.'
    Pėr rrjedhojė, sot pėrballemi me luftėn kundėr fuqive politike tė laicizmit totalitar,
    me censurėn e tij “liberale” dhe “pushtetin e tij ėshtė drejtėsi”, pasi qė “Perėndimi ėshtė mė i miri”.
    Tani, nė shekullin e sotėm, ne presim pėrmbushjen e profecive tė Shėn Serafimit tė Sarovit,
    tė Shėn Anatolit tė Optinės,
    tė Shėn Joanit tė Kronstadtit,
    tė Shėn Serafimit tė Vyricės,
    tė Shėn Lorencit tė Ēernigovit,
    tė martirėve dhe rrėfimtarėve tė rinj…,
    tė martirėve perandorakė dhe shokėve tė tyre,
    dhe tė tė drejtėve tė kohėve tė fundit si pleqtė Nikolla i Liqenit tė Pskovit (2002)
    dhe Jona i Odesės (2012).
    Ajo qė po ndodh nė Ukrainė ėshtė nga tė dyja anėt
    njė luftė midis qytetėrimit tė krishterė tė njeriut tė Zotit
    dhe sekularizmit tė humanizmit - qenies njerėzore.
    Mė saktėsisht, ėshtė njė luftė pėr tė eliminuar grurin e qytetėrimit tė krishterė ortodoks
    nga barėrat e kėqija tė botės dhe pėr t'ia kthyer Zotit tė ringjallur.
    Demonėve tė kėsaj bote ne duhet t'u kundėrvihemi,
    Me shenjtorėt tanė, tė vjetėr dhe tė rinj.

    Burimi: www.events.orthodoxengland.org.uk
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  8. #328
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,370
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Ajo qė po ndodh nė Ukrainė ėshtė nga tė dyja anėt
    njė luftė midis qytetėrimit tė krishterė tė njeriut tė Zotit
    dhe sekularizmit tė humanizmit - qenies njerėzore.
    Mė saktėsisht, ėshtė njė luftė pėr tė eliminuar grurin e qytetėrimit tė krishterė ortodoks
    nga barėrat e kėqija tė botės dhe pėr t'ia kthyer Zotit tė ringjallur.
    Demonėve tė kėsaj bote ne duhet t'u kundėrvihemi,
    Me shenjtorėt tanė, tė vjetėr dhe tė rinj.
    Ky mesa duket eshte konkluzioni i profecive, e megjithate nuk del shume e qarte, kete se kuptoj, te folurit hapur dhe sinqerisht, te ben te besueshem...
    personalisht nuk besoj se luftrat sjellin gjera te mira,,
    Ky At Andrew Phillips, nese eshte vertet profet duhet te ulerase me vertetesi, jo me keto shprehje si te ezopit, si shembull kishte profetet e Dhiates se Vjeter,
    Fatkeqesisht "profetet" sot po shtohen pak si teper, por Krishti tha "Ruajuni nga profetet e rreme dhe duke i njohur nga frytet e tyre". Deri me sot nuk dime te kemi pare fryte nga ndonjeri prej "profeteve".
    Persa i takon "te mirave" te luftes, boll te kujtome c`na tha Zoti: "Lum ata qe bejne paqe, sepse do te quhen bij Perendie".
    Per te njohur profetin, gjithmone duhet te krahasojme profecite e tyre ma c`na ka thene Zoti Krisht ne Ungjill. Perndryshe biem ne gabime.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 09-05-2022 mė 10:10
    Duaje te afermin tend si veten

  9. #329

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Mirdita!
    Profetėt?
    Po nuk pranuam profecitė, nuk pranohet e gjithė Bibla, nuk pranohet Shpirti i Shenjtė qė foli me anė tė profetėve, dhe nuk foli vetėm pėrpara ardhjes sė Shpėtimtarit, por qė vazhdon ende tė komunikojė me njerėzit.
    Pra profeci kemi edhe nė kohėt tona!
    Nė elenkun qė shtron arkimandriti englez, nuk flitet pėr frofetė tė Dhjatės sė vjetėr, por tė kohėve tė fundit.
    Kėtu bėhet fjalė pėr njerėz tė shenjtė tė kanonizuar tė 100 viteve tė fundit…
    Por qė postimi mė lart ka jo vetėm kuptimin pėr tė “frikėsuar” njerzimin, por qė jep prova pėr realizimin e tyre!
    Pasi qė frofecia ka qėllim tė ndreq e jo tė tmerrojė…
    Bibla ėshtė njė gjė, prifecitė janė njė tjetėr gjė.
    Njėra nuk ėshtė nė kompeticion me tjetrėn, pasi kompletohen!
    Nuk dua ta kthej temėn nė interpretim tė postimeve, pasi kėtė e bėn kushdo me vetė tė tij, por qėllimi im ėshtė tė postoj informacjon .
    Ka shumė postime tė miat, pėrgjatė viteve, qė edhe unė nuk ndaj mendimin tėrėsisht, informimi nuk ėshtė “ide personale” por njė dėshirė pėr tė hapur sa mė shumė dritare , sa pėr tė ajrosur sa do pak…
    Njohuria na bėn mė tė vetėdijėshėm dhe na ngre pak sensibilizimin.
    Kohėt qė po kalojmė, janė vėrtėt tragjike, me plot kuptimin e fjalės.
    Gjithėsesi i nderuar vėlla mė Krishtin, faleminderit pėr ndėrhyrjen, pasi jam dakort kur citon “Kush mundohet pėr paqe, do tė bėhet bir i Perėndisė”!
    Ky ėshtė destinacioni pėrfundimtar.
    Tek e fundit, profecitė nė fjalė, janė nė funksion tė kohėve tė fundit, pra pasi tė pėrmbushen, mbetet njė nga kryeprofecitė pėr tu realizuar…
    Ajo e Shėn Joanit, Zbulesa…
    Amin!
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  10. #330

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Konstandinopoja hyn nė kungim me "Kishėn Ortodokse Maqedonase"


    Emri:  601C64CC-8C5A-436E-9104-D544246FFDA0.jpg

Shikime: 76

Madhėsia:  48.1 KB


    Publikuar: 10/05/2022

    Lajmet qė kanė tė bėjnė me njė njohje nga Patriarkana e Kostandinopojės
    tė Kishės “Ortodokse Maqedonase”, deri mė tani nė njė gjendje skizme
    pėr tė gjithė ekumenėn orthodhokse, nė radhė tė parė pėr Patriarkanėn e Serbisė,
    kanė filluar tė shfaqen (si hajduti natėn.. .)
    (Burimet zyrtare tė tė cilit, pėr momentin [24:00 9/5/2022] heshtin).

    Orthochristian.com thekson se lajmi vjen tre ditė pas shpalljes
    tė njė rezultati pozitiv tė takimit ndėrmjet delegacionit serb dhe maqedonas,
    i cili mund tė kishte sjellė rifillimin e unitetit kanonik tashmė
    nė Kėshillin episkopal tė Kishės Serbe, nė muajin maj.
    Ne do t'ju japim njė konfirmim tė mėtejshėm sapo tė dėgjojmė
    kėndvėshtrimin e Patriarkanės sė Serbisė, nga e cila nė fund varet pėrfundimi i skizmės.
    Vėmė re tani pėr tani "mėshirėn" karakteristike tė Fanarit,
    i cili ende pa shpallur mbledhjen kanonike,
    shpall se "e ka shėruar pėrēarjen" (... e kemi dėgjuar diku tjetėr?),
    dhe nė tė njėjtėn kohė fillon tė diktojė ligjin
    pėr autoqefalinė e ardhshme tė maqedonasve,
    duke shpallur se ata nuk do tė kenė tė drejtė nė diasporė
    (pavarėsisht se ata kanė dioqeza dhe episkopė nė Evropėn Perėndimore,
    Amerikėn e Veriut dhe Australi...
    a e kemi dėgjuar kėtė mė parė diku tjetėr? . ..
    dhe pėrkundėr faktit se ēėshtja e diasporės maqedonase
    ėshtė kanonikisht kompetencė ekskluzive e kishės serbe),
    as nuk do tė kenė tė drejtė tė pėrdorin emrin "Maqedoni"
    apo ndonjė variant tė tij pėr emrin e kishės sė tyre
    (pavarėsisht fakti se kisha serbe nuk e ka kundėrshtuar kurrė pėrdorimin e kėtij emri).
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  11. #331

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Kisha Serbe e pranon pėrsėri Kishėn Maqedonase si organ kanonik me autonomi tė gjerė.


    Episkopėt e Kishės Orthodhokse serbe,
    tė mbledhur nė Kėshillin episkopal tė Sremski Karlovcit,
    kanė vendosur qė sot tė mirėpresin nė kungim
    Kishėn Orthodhokse Maqedonase (Kryepeshkopatėn e Ohrit)
    mė parė skizmatike.
    Sipas deklaratės sė Kėshillit serb, episkopėt e Kishės Maqedonase
    u deklaruan tė gatshėm tė pranonin statusin e tyre
    tė mėparshėm kanonik si organ autonom nė kuadėr
    tė Patriarkanės Serbe, dhe kėshtu fituan "pavarėsinė e plotė tė brendshme"
    qė u ishte dhėnė fillimisht qė nė vitin 1959.
    Ky vendim i gėzueshėm vjen vetėm njė javė
    pasi Sinodi i Patriarkanės sė Kostandinopojės
    vendosi tė hyjė nė kungim me Kishėn Maqedonase.
    Disa ditė mė parė u zbulua se njė delegacion i kishės serbe
    kishte zhvilluar bisedime mjaft tė frytshme
    me njė delegacion tė kishės maqedonase.
    Kjo i jep fund ndėrprerjes sė kungimit liturgjik dhe kanonik
    tė shkaktuar nga skizma e kishės maqedonase e vitit 1967
    dhe kėshtu vendoset "uniteti i plotė liturgjik dhe kanonik".
    Kisha Maqedonase ka rreth 2 milionė anėtarė.
    Kisha Serbe do tė vazhdojė dialogun pėr
    pėrcaktimin e plotė tė "gjendjes sė ardhshme dhe pėrfundimtare"
    tė dioqezave brenda Maqedonisė sė Veriut,
    "tė udhėhequr vetėm dhe ekskluzivisht nga parimet,
    kriteret dhe normat ekleziologjiko-kanonike dhe kishtare-baritore,
    pavarėsisht nga normat" realpolitike ',gjeopolitike 'ose' kishtaro-politike'.
    Dhe ndėrsa Sinodi i Kostandinopojės vendosi se
    Kisha Maqedonase duhet tė njihet si Kryepeshkopata e Ohrit,
    Kėshilli i Episkopal serb deklaron se emri zyrtar
    do tė zgjidhet nė "dialog tė drejtpėrdrejtė vėllazėror me kishėn greke
    dhe kishat e tjera lokale".
    Pėr mė tepėr, ndėrsa Sinodi i Kostandinopojės pėrcakton se
    Kisha Maqedonase ka juridiksion vetėm brenda shtetit tė Maqedonisė sė Veriut,
    episkopėt serbė thonė se nuk kanė ndėrmend
    tė kufizojnė juridiksionin e saj nė diasporė. Kisha Maqedonase ka krijuar tashmė dioqeza nė Amerikėn e Veriut,
    Evropė dhe Australi.
    Nė letrėn e mėparshme drejtuar episkopėve serbė,
    Sinodi Maqedonas shprehu dėshirėn qė
    kishat e tjera lokale ta njohin kthimin e saj nė Kishėn Serbe. Pėrfaqėsuesit e Kishės Bullgare, Ruse dhe Ukrainase shprehėn rezerva
    pėr rezolutėn e Sinodit tė Kostandinopojės,
    duke thėnė se mbetet pėr t'u parė se si
    do tė ishte pėrgjigjur kisha serbe.
    Mirėpo, pas vendimit tė sotėm tė episkopėve serbė,
    at Nikollaj Balashov, nėnkryetar i Departamentit
    pėr Marrėdhėniet e Jashtme Kishtare tė Kishės Ruse,
    tha pėr shtypin se Kisha Ruse e mirėpret vendimin e saj.

    Burimi: www.ortodossiatorino.net
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  12. #332
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,370
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Kisha Serbe e pranon pėrsėri Kishėn Maqedonase si organ kanonik me autonomi tė gjerė.


    Episkopėt e Kishės Orthodhokse serbe,
    tė mbledhur nė Kėshillin episkopal tė Sremski Karlovcit,
    kanė vendosur qė sot tė mirėpresin nė kungim
    Kishėn Orthodhokse Maqedonase (Kryepeshkopatėn e Ohrit)
    mė parė skizmatike.
    Sipas deklaratės sė Kėshillit serb, episkopėt e Kishės Maqedonase
    u deklaruan tė gatshėm tė pranonin statusin e tyre
    tė mėparshėm kanonik si organ autonom nė kuadėr
    tė Patriarkanės Serbe, dhe kėshtu fituan "pavarėsinė e plotė tė brendshme"
    qė u ishte dhėnė fillimisht qė nė vitin 1959.
    Ky vendim i gėzueshėm vjen vetėm njė javė
    pasi Sinodi i Patriarkanės sė Kostandinopojės
    vendosi tė hyjė nė kungim me Kishėn Maqedonase.
    Disa ditė mė parė u zbulua se njė delegacion i kishės serbe
    kishte zhvilluar bisedime mjaft tė frytshme
    me njė delegacion tė kishės maqedonase.
    Kjo i jep fund ndėrprerjes sė kungimit liturgjik dhe kanonik
    tė shkaktuar nga skizma e kishės maqedonase e vitit 1967
    dhe kėshtu vendoset "uniteti i plotė liturgjik dhe kanonik".
    Kisha Maqedonase ka rreth 2 milionė anėtarė.
    Kisha Serbe do tė vazhdojė dialogun pėr
    pėrcaktimin e plotė tė "gjendjes sė ardhshme dhe pėrfundimtare"
    tė dioqezave brenda Maqedonisė sė Veriut,
    "tė udhėhequr vetėm dhe ekskluzivisht nga parimet,
    kriteret dhe normat ekleziologjiko-kanonike dhe kishtare-baritore,
    pavarėsisht nga normat" realpolitike ',gjeopolitike 'ose' kishtaro-politike'.
    Dhe ndėrsa Sinodi i Kostandinopojės vendosi se
    Kisha Maqedonase duhet tė njihet si Kryepeshkopata e Ohrit,
    Kėshilli i Episkopal serb deklaron se emri zyrtar
    do tė zgjidhet nė "dialog tė drejtpėrdrejtė vėllazėror me kishėn greke
    dhe kishat e tjera lokale".
    Pėr mė tepėr, ndėrsa Sinodi i Kostandinopojės pėrcakton se
    Kisha Maqedonase ka juridiksion vetėm brenda shtetit tė Maqedonisė sė Veriut,
    episkopėt serbė thonė se nuk kanė ndėrmend
    tė kufizojnė juridiksionin e saj nė diasporė. Kisha Maqedonase ka krijuar tashmė dioqeza nė Amerikėn e Veriut,
    Evropė dhe Australi.
    Nė letrėn e mėparshme drejtuar episkopėve serbė,
    Sinodi Maqedonas shprehu dėshirėn qė
    kishat e tjera lokale ta njohin kthimin e saj nė Kishėn Serbe. Pėrfaqėsuesit e Kishės Bullgare, Ruse dhe Ukrainase shprehėn rezerva
    pėr rezolutėn e Sinodit tė Kostandinopojės,
    duke thėnė se mbetet pėr t'u parė se si
    do tė ishte pėrgjigjur kisha serbe.
    Mirėpo, pas vendimit tė sotėm tė episkopėve serbė,
    at Nikollaj Balashov, nėnkryetar i Departamentit
    pėr Marrėdhėniet e Jashtme Kishtare tė Kishės Ruse,
    tha pėr shtypin se Kisha Ruse e mirėpret vendimin e saj.

    Burimi: www.ortodossiatorino.net
    Dmth do marre autoqefaline Kisha Maqedonase, s`po e kuptoj, llogjikisht duhet ta marre, pasi cdo shtet me vete duhet te kete Kishen e vet ne kuadrin organizativ, sic ka ndodhur me te gjitha Kishat, po keshtu edhe Mali i Zi, etj,
    Duaje te afermin tend si veten

  13. #333

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Kanė restauruar kungatėn hyjnore!
    Dmth u bashkuan, njė sihariq pėr botėn orthodhokse…

    Burimi: www.ortodossiatorino.net    Bashkėcelebrim ndėrmjet primatėve tė Kishės Serbe dhe Maqedonase

    Publikuar: 21/05/2022

    Kėtu ėshtė video e njė Liturgjie vėrtet historike
    nė Katedralen e Shėn Savės nė Beograd.
    Shėnoni datėn:
    E enjte 19 maj 2022, kjo do tė bėhet njė datė kyēe nė historinė e Orthodhoksisė.
    Nėse tre orė video ju duken shumė e gjatė,
    mbani mend se pėr 55 vjet kishat orthodhokse
    tė ish-Jugosllavisė e pritėn kėtė moment!    https://youtube.com/watch?v=JV9DZuOSFzQ&feature=share
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 22-05-2022 mė 13:10
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  14. #334

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Patriarku serb Porfirije shpall autoqefalinė e Kishės Maqedonase.

    Publikuar: 26.05.2022

    Emri:  DB0774FB-A911-4AD4-8B44-A95D986B4E56.jpg

Shikime: 54

Madhėsia:  47.2 KB


    Foto: orthodoxianewsagency.gr    Njė tjetėr liturgji solemne e kremtuar
    nga peshkopėt serb dhe maqedonas
    u mbajt tė martėn mė 24 maj 2022,
    kėsaj radhe nė Katedralen e Shėn Klimentit tė Ohrit nė Shkup.
    Shenjtėria e tij Patriarku Porfirije
    njoftoi sot se Kėshilli i Episkopėve tė Kishės Orthodhokse Serbe
    ka miratuar dhe njohur autoqefalinė e Kishės Orthodhokse Maqedonase.
    Tani Sinodi i Shenjtė i Kishės Serbe dhe Maqedonase
    do tė punojė sė bashku pėr tė gjitha detajet e nevojshme
    dhe do tė planifikojė njė datė kur do tė jepet zyrtarisht autoqefalia.
    Nėse dėshironi tė dėgjoni njoftimin e patriarkut
    dhe momentin e duartrokitjeve tė forta qė pasuan,
    shkoni nė 2:38:15 nė videon e mėposhtme:


    https://youtu.be/Zj5Wl3vZOVg


    Burimi: www.ortodossiatorino.net
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  15. #335

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    KISHA ORTHODHOKSE E UKRAINĖS SHPALL INDIPENDENCĖN

    Kėshilli i Episkopėve tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    i mbajtur nė Feofanija mė 27 maj 2022, mori vendimin e pavarėsisė sė plotė
    (i cili ēuditėrisht nuk e pėrmend fjalėn autoqefali as edhe njė herė,
    pėrveē se ia mohon skizmatikėve tė "Kishės Ortodokse tė Ukrainė" ),
    dhe pėr tė cilėn kėtu pėrcillet teksti i plotė
    nga raporti i Unionit tė Gazetarėve Orthodhoksė.

    .-.-.-.-.-.-.-.-.

    Bashkimi i Gazetarėve Orthodhoksė
    ( https://spzh.news/en/news/88700-sobo...avisimosti-upc )
    27 maj 2022 nga Taisija Lazarenko


    Emri:  751B58DD-3CE3-4A8F-829E-6BFD838B94F8.jpg

Shikime: 50

Madhėsia:  48.0 KB

    Kėshilli i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
    nė 27 maj 2022.
    Foto: newschurch.ua


    Kėshilli i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    i mbajtur nė Feofanija mė 27 maj 2022,
    mori nė konsideratė ēėshtjet e jetės kishtare,
    tė cilat u ngritėn pas agresionit ushtarak tė Federatės Ruse kundėr Ukrainės,
    siē raportohet nga departamenti i informacionit-edukativ i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.
    Pas punės, kėshilli miratoi sa vijon:

    ● Kėshilli e dėnon luftėn si shkelje tė urdhrit tė Zotit "Mos vrit!" (Eksodi. 20,13)
    dhe shpreh ngushėllimet e tij pėr tė gjithė ata qė kanė vuajtur nė luftė.

    ● Kėshilli u bėn thirrje autoriteteve tė Ukrainės dhe autoriteteve tė Federatės Ruse
    qė tė vazhdojnė procesin e negociatave dhe kėrkimin
    e njė fjale tė fortė dhe tė arsyeshme qė mund tė ndalojė gjakderdhjen.

    ● Kisha Orthodhokse e Ukrainės shpreh mosmarrėveshjen e saj
    me pozicionin e Patriarkut Kirill tė Moskės dhe tė gjithė Rusisė
    pėr luftėn nė Ukrainė.

    ● Kėshilli ka miratuar shtesa dhe ndryshime pėrkatėse
    nė statutin e qeverisjes sė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    duke vendosur pavarėsinė dhe autonominė e plotė
    tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

    ● Kėshilli miratoi gjithashtu rezolutat e Kėshillave tė Episkopėve
    dhe vendimet e Sinodeve tė Shenjta tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    tė cilat u zhvilluan qė nga Kėshilli i fundit i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės (8 korrik 2011).

    ● Kėshilli aprovon veprimtaritė e administratės dhe zyrave sinodale
    tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

    ● Kėshilli reflektoi pėr rinovimin e krizmės nė Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės.

    ● Pėr periudhėn e ligjit ushtarak nė fuqi,
    kur marrėdhėniet midis eparkive dhe qendrės sė qeverisjes sė kishės
    janė tė ndėrlikuara ose mungojnė, Kėshilli e konsideron
    tė pėrshtatshme pėr t'u dhėnė episkopėve dioqezanė
    fuqinė pėr tė marrė vendime autonome pėr ēėshtje tė ndryshme tė jetės dioqezane,
    tė cilat bien nė kompetencėn e Sinodit tė Shenjtė ose
    tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės, duke e informuar.

    ● Kohėt e fundit, Kisha Orthodhokse e Ukrainės ėshtė pėrballur me njė sfidė tė re baritore.
    Gjatė tre muajve tė luftės, mbi 6 milion qytetarė ukrainas
    u detyruan tė largoheshin nga vendi.
    Kėta janė kryesisht ukrainas nga rajonet jugore, lindore dhe qendrore tė Ukrainės.
    Ata janė kryesisht besimtarė tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.
    Prandaj, mitropolia e Kievit tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
    po merr kėrkesa nga vende tė ndryshme pėr
    tė hapur famulli orthodhokse tė Ukrainės.
    Natyrisht qė shumė nga bashkatdhetarėt tanė do tė kthehen nė shtėpi,
    por shumė do tė qėndrojnė nė vendbanim tė pėrhershėm jashtė vendit.
    Nė kėtė drejtim, Kėshilli shpreh bindjen e tij tė thellė
    se Kisha Orthodhokse e Ukrainės nuk mund tė lėrė besimtarėt e saj
    pa kujdesim shpirtėror, dhe se ajo duhet tė qėndrojė
    nė anėn e tyre nė gjykimet e tyre dhe tė themelojė
    komunitete kishtare nė diasporė.

    ● I vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsinė e tij tė veēantė para Zotit,
    Kėshillit i vjen keq thellėsisht pėr mungesėn e unitetit nė orthodhoksinė e Ukrainės.
    Ekzistenca e skizmės shihet nga ky Kėshill si njė plagė e thellė
    dhe e dhimbshme nė trupin e kishės.
    Por veēanėrisht ėshtė pėr tė ardhur keq qė veprimet e fundit
    tė Patriarkut tė Kostandinopojės nė Ukrainė,
    tė cilat ēuan nė formimin e "Kishės Ortodokse tė Ukrainės",
    kanė thelluar vetėm keqkuptimin dhe ēuan nė pėrplasjen fizike.
    Por edhe nė rrethana tė tilla krize,
    kėshilli nuk e humb shpresėn pėr tė rifilluar dialogun.
    Nė mėnyrė qė tė zhvillohet dialogu,
    pėrfaqėsuesit e "Kishės Ortodokse tė Ukrainės" duhet:

    1. Tė ndalojnė rrėmbimet e kishave dhe transferimin e detyruar
    tė famullive tė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

    2. Tė sqarohet statusi i tyre kanonik,
    siē pėrcaktohet nė "Statutin e Kishės Ortodokse nė Ukrainė",
    nė tė vėrtetė nuk ėshtė autoqefale
    dhe shumė inferior ndaj lirive dhe mundėsive pėr veprimtari kishtare
    tė parashikuara nga statuti i qeverisė sė Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

    3. Zgjidhja e pyetjes sė kanonicitetit tė hierarkisė sė "Kishės Ortodokse tė Ukrainės",
    sepse pėr Kishėn Orthodhokse tė Ukrainės,
    si dhe pėr shumicėn e kishave orthodhokse lokale,
    ėshtė mjaft e qartė se pėr njohjen e kanonicitetit
    tė hierarkisė sė "Kishės Ortodokse tė Ukrainės"
    ėshtė e nevojshme tė rivendoset vazhdimėsia apostolike e episkopėve.


    ● Kėshilli shpreh bindjen e tij tė thellė se ēelėsi i suksesit tė dialogut
    duhet tė jetė jo vetėm dėshira pėr tė rivendosur unitetin kishtar,
    por edhe njė aspirate tė sinqertė pėr tė ndėrtuar jetėn
    mbi bazėn e vetėdijes ekleziale dhe pastėrtisė morale.
    Duke pėrmbledhur punėn e bėrė, kėshilli i ofron
    njė lutje falėnderimi Zotit tė mėshirshėm pėr mundėsinė e bashkimit vėllazėror
    dhe shpreh dėshirėn pėr pėrfundimin e luftės
    dhe pajtimin e pjesėmarrėsve nė luftime.
    Sipas fjalėve tė Apostullit tė Shenjtė Joan Theologut,
    “Hiri, mėshira dhe paqja nga Zoti At dhe nga Zoti Jisu Krisht, Biri i Atit,
    nė vėrtetėsi dhe nė dashuri" ( Joani 1: 3) tė jetė me tė gjithė ne,
    veēanėrisht me vėllezėrit dhe motrat nė Krishtin e ringjallur.

    Siē ėshtė raportuar, primati i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
    foli pėr pėrmasėn e humbjeve qė pėson kisha pėr shkak tė luftės.
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  16. #336

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Mitropoliti Hilarion:
    Ruhet uniteti midis Kishės Orthodhokse Ruse
    dhe Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

    Deklaratė mbi Dekretin, 28/05/2022.

    Mitropoliti Hilarion i Volokolamsk-ut ,
    president i Departamentit pėr Marrėdhėniet e Jashtme Kishtare
    tė Patriarkanės sė Moskės, komentoi vendimin e Kėshillit tė
    Kishės Orthodhokse tė Ukrainės qė u mblodh mė 27 maj:

    Dje u mbajt Kėshilli i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    gjatė tė cilit u konfirmua statusi qė kjo kishė ka qė nga viti 1990,
    kur mori letrėn e bekimit tė autonomisė sė saj nga Shenjtėria e Tij,
    Patriarku Aleksi II i Moskės dhe gjithė Rusisė.

    Sot shumė forca armiqėsore janė impenjuar
    pėr tė shkatėrruar kėtė kishė:
    skizmatikėt po pėrpiqen tė uzurpojnė pronat e saj, autoritetet ukrainase
    kanė organizuar persekutimin e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    e cila ėshtė e ndaluar nė disa krahina,
    famullitė e saj janė mbyllur, po bėhen sulme hapur kundėr kishave tė saj. .
    Po bėhen pėrpjekje pėr t'i hequr emrin ligjor Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
    duke e quajtur "Kisha Ruse nė Ukrainė".

    Me vendimet e djeshme, Kisha Orthodhokse e Ukrainės
    dėshmoi edhe njė herė tė jetė plotėsisht autonome,
    duke konfirmuar se qendra e saj kishtare nuk ndodhet nė Moskė, por nė Kiev;
    e cila nuk varet nga Moska as administrativisht, as financiarisht,
    as edhe nė ndonjė mėnyrė tjetėr.

    Ruhet uniteti midis Kishės Orthodhokse tė Ukrainės dhe Kishės Orthodhokse Ruse,
    si dhe midis kishave tė tjera orthodhokse lokale qė nuk kanė zgjedhur rrugėn e pėrēarjes ( skizmės ).
    Ne do tė vazhdojmė ta forcojmė kėtė unitet.
    Ne do tė vazhdojmė tė lutemi
    pėr Kishėn tonė tė vetme dhe tė shenjtė Orthodhokse.


    Burimi: mospat.ru
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  17. #337
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Mitropoliti Hilarion:
    Ruhet uniteti midis Kishės Orthodhokse Ruse
    dhe Kishės Orthodhokse tė Ukrainės.

    Deklaratė mbi Dekretin, 28/05/2022.

    Mitropoliti Hilarion i Volokolamsk-ut ,
    president i Departamentit pėr Marrėdhėniet e Jashtme Kishtare
    tė Patriarkanės sė Moskės, komentoi vendimin e Kėshillit tė
    Kishės Orthodhokse tė Ukrainės qė u mblodh mė 27 maj:

    Dje u mbajt Kėshilli i Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    gjatė tė cilit u konfirmua statusi qė kjo kishė ka qė nga viti 1990,
    kur mori letrėn e bekimit tė autonomisė sė saj nga Shenjtėria e Tij,
    Patriarku Aleksi II i Moskės dhe gjithė Rusisė.

    Sot shumė forca armiqėsore janė impenjuar
    pėr tė shkatėrruar kėtė kishė:
    skizmatikėt po pėrpiqen tė uzurpojnė pronat e saj, autoritetet ukrainase
    kanė organizuar persekutimin e Kishės Orthodhokse tė Ukrainės,
    e cila ėshtė e ndaluar nė disa krahina,
    famullitė e saj janė mbyllur, po bėhen sulme hapur kundėr kishave tė saj. .
    Po bėhen pėrpjekje pėr t'i hequr emrin ligjor Kishės Orthodhokse tė Ukrainės
    duke e quajtur "Kisha Ruse nė Ukrainė".

    Me vendimet e djeshme, Kisha Orthodhokse e Ukrainės
    dėshmoi edhe njė herė tė jetė plotėsisht autonome,
    duke konfirmuar se qendra e saj kishtare nuk ndodhet nė Moskė, por nė Kiev;
    e cila nuk varet nga Moska as administrativisht, as financiarisht,
    as edhe nė ndonjė mėnyrė tjetėr.

    Ruhet uniteti midis Kishės Orthodhokse tė Ukrainės dhe Kishės Orthodhokse Ruse,
    si dhe midis kishave tė tjera orthodhokse lokale qė nuk kanė zgjedhur rrugėn e pėrēarjes ( skizmės ).
    Ne do tė vazhdojmė ta forcojmė kėtė unitet.
    Ne do tė vazhdojmė tė lutemi
    pėr Kishėn tonė tė vetme dhe tė shenjtė Orthodhokse.


    Burimi: mospat.ru
    Dhe cili eshte burimi i ketij artikulli? Lidhja qe keni postuar nuk hapet.

  18. #338

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Mirėditita
    Do tė mjaftonte tė shkruaje mospat.ru
    Dhe faqa do tju hapet lehtėsisht.
    Pėrshėndetje
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  19. #339
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Mirėditita
    Do tė mjaftonte tė shkruaje mospat.ru
    Dhe faqa do tju hapet lehtėsisht.
    Pėrshėndetje
    Me intetreson faqja me artikullin dhe jo faqja kryesore mospat.ru. Ke mundesi qe ta postosh faqen qe permban artikullin?

  20. #340

    Pėr: Lajme mbi boten Orthodhokse.

    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Faqja 17 prej 18 FillimFillim ... 715161718 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •