Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Besoj se te gjitha shkrimet e postuara nga une ne kete teme jane te qarta.
    por secili – qoftë edhe musliman i thjeshtë – e ka si detyrë ti shpall si mushrik ata që bejnë shirk.

    Esselamu Alejkum,

    Ok, qe t'jesh me i qart ca duhet me bo simas teje. Te dalim qe neser ne rrug dhe ti themi Edi Rames si kryeminister ose kryetarit t'gjykates qe jeni qafira?

    Po edhe? Cila eshte dobia e muslimonve nga e gjitha kjo?

  2. #22

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Esselamu Alejkum,

    Ok, qe t'jesh me i qart ca duhet me bo simas teje. Te dalim qe neser ne rrug dhe ti themi Edi Rames si kryeminister ose kryetarit t'gjykates qe jeni qafira?

    Po edhe? Cila eshte dobia e muslimonve nga e gjitha kjo?

    Ue alejkum selam

    Ata jan mushrik dhe kjo eshte e sigurt, dhe te gjithe ata qe i mbrojne apo i ndihmojne ne kryrejn e veprave qe jane kufer apo nuk i bejn tekfir (qofshin dijetare, apo njerez te thjesht) konsiderohen te jene sikur ata sepse nuk arrijne te dallojne imanin nga kufri.

    Por duhet te kemi kujdes gjate thirrjes:



    "Shkoni te Faraoni! Ai, me të vërtetë, i ka shkelur të gjithë kufijtë! Flitini atij fjalë të buta, se ndoshta kujtohet a frikësohet!” (Surja Ta Ha 43, 44)

    "Thirr në rrugën e Zotit tënd me mençuri dhe këshillë të bukur dhe diskuto me ata në mënyrën më të mirë! Me të vërtetë, Zoti yt i di më së miri ata që janë shmangur nga rruga e Tij, e di më së miri ata, që janë në rrugë të drejtë." ( En-Nahl 125)
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 04-09-2015 më 11:12

  3. #23

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Ue alejkum selam

    ....
    Pra, kur e sheh dikend që benë shirk, pa marrë parasysh a eshtë dijetarë apo nxenes i dijes apo prej njerzeve të thjesht që ka ra në shirk, ti e ke per detyrë ta shpallesh si mushrik, edhe nese ti je prej njerzeve të thjesht (pra nuk je dijetarë). Nese nuk i benë tekfir ata që bejnë shirk (qofte dijetari apo nxenesi i dijes që eshtë duke berë shirk), ti nuk je musliman sepse nuk e ke mohuar taghutin dhe nuk e ke kuptaur se qka eshtë mohimi i taghutit. Nuk eshtë tekfiri vetem për "ulemat" siq thojnë xhehmijet. Ketë nuk e thotë askush që e ka nuhat eren e Teuhidit, por secili – qoftë edhe musliman i thjeshtë – e ka si detyrë ti shpall si mushrik ata që bejnë shirk.

    ....
    .''
    I nderuar Abdurrahman,

    E si ben keshtu? Kjo po I bie sikur te thuash me I shiku punet e tua nuk je mysliman, por vetem duke I marr njerezit neper goje, duke I sulmuar me fjale e urryer te tjeret per menyren se si ata besojn mbetesh mysliman. Duhet kuptuar se kur perul apo fyen publikisht nje grup njerezish ti po nxit urrejtje. Urrejtja mund te shkaktoje lufte, e lufta gjakederdhje, gjakederdhja shkakton dhimbje. Faktet I kemi sot, shikoni sa njerez te pafajshem po vuajn sot ne lindjen e mesme. Islami sjell paqe jo lufte!

    Ku’rani dhe jeta e profetit a.s. (ashtu si une e kam kuptuar dhe besoj) na meson te kunderten e kesaj thirrje qe vellau Abdurrahman po e percjell. Besimtaret jane modest, flasin bute, me kujdes e dhembshuri per tjetrin, kjo vlen edhe kur e shohin se ndonjeri padije eshte ne rruge te gabuar, e asesi nuk e sulmojne e ta shpallin kafir. Vetem ne kete menyre i nxjerr njerezit nga erresira ne drite, ashtu si beri Profeti a.s. kur i erdh shpallja. E kur besimtareve u drejtohen me fjale arrogante injorantet, besimtaret ua kthejne me “paqja qofte me ju”. Keshtu na meson Ku’rani.

    Per mua keto thirrje urrejtje nxitese nuk kan aspak te bejne me fen Islame. Nuk mund ti drejtohesh dikujt me fjale te buta (ashtu si na meson kurani) e njekohesisht ta quash qafir!

    O Zot na shto diturine!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 04-09-2015 më 11:23
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  4. #24

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    I nderuar Abdurrahman,

    E si ben keshtu? Kjo po I bie sikur te thuash me I shiku punet e tua nuk je mysliman, por vetem duke I marr njerezit neper goje, duke I sulmuar me fjale e urryer te tjeret per menyren se si ata besojn mbetesh mysliman. Duhet kuptuar se kur perul apo fyen publikisht nje grup njerezish ti po nxit urrejtje. Urrejtja mund te shkaktoje lufte, e lufta gjakederdhje, gjakederdhja shkakton dhimbje. Faktet I kemi sot, shikoni sa njerez te pafajshem po vuajn sot ne lindjen e mesme. Islami sjell paqe jo lufte!
    Prej themelit te fese se te gjithe te derguarve eshte tekfiri, urrejtja dhe armiqesia ndaj mushrikeve. Kush nuk vjen me kete ka kundershtuar thirrjen e te gjithe pejgambereve. Sa i qart eshte ajeti:

    "Ka qenë shembull i lartë për ju Ibrahimi dhe ata që ishin me të, kur i thanë popullit të tyre: Vërtet, ne distancohemi prej jush dhe prej atyre që adhuroni ju veç Allahut. Ju kemi mohuar, dhe u shfaq ndërmjet nesh edhe jush armiqësia dhe urrejtja përgjithnjë, derisa të besoni në Allahun të Vetëm.” [el Mumtehineh, 4].


    Ku’rani dhe jeta e profetit a.s. (ashtu si une e kam kuptuar dhe besoj) na meson te kunderten e kesaj thirrje qe vellau Abdurrahman po e percjell. Besimtaret jane modest, flasin bute, me kujdes e dhembshuri per tjetrin, kjo vlen edhe kur e shohin se ndonjeri padije eshte ne rruge te gabuar, e asesi nuk e sulmojne e ta shpallin kafir. Vetem ne kete menyre i nxjerr njerezit nga erresira ne drite, ashtu si beri Profeti a.s. kur i erdh shpallja. E kur besimtareve u drejtohen me fjale arrogante injorantet, besimtaret ua kthejne me “paqja qofte me ju”. Keshtu na meson Ku’rani.

    Per mua keto thirrje urrejtje nxitese nuk kan aspak te bejne me fen Islame. Nuk mund ti drejtohesh dikujt me fjale te buta (ashtu si na meson kurani) e njekohesisht ta quash qafir!

    O Zot na shto diturine!

    Nuk ka dyshim se duhet thirrrur njerezit ne islam me sjedhje te mire. Por kjo nuk do te thote se duhet ti konsiderojme musliman.

    "Thuaj: “O ju mosbesimtarë! Unë nuk adhuroj çfarë ju adhuroni" (El kafirun 1,2)


    Per ta kuptuar me lehte nese e sheh nje krishter qe eshte duke iu lutur engjujve, patjeter duhet te besosh se kjo veper eshte shirk, ta besh tekfir (ta konsiderosh jobesimtare) ta urresh dhe te kesh armiqesi per shkak te kesaj, per hire te Allahut, por kjo nuk do te thote se nuk lejohet te sillemi mire dhe me dashamiresi me te, ne menyr qe ta nxisim qe ta le besimin e tij te kot dhe ta pranoj islamin.

    "Thirr në rrugën e Zotit tënd me mençuri dhe këshillë të bukur dhe diskuto me ata në mënyrën më të mirë! Me të vërtetë, Zoti yt i di më së miri ata që janë shmangur nga rruga e Tij, e di më së miri ata, që janë në rrugë të drejtë." ( En-Nahl 125)



    Ketu jane disa pika që i ka shpjeguar Sheikh Ahmed ibn Omar Al Hazimi në dersin e tij: الرد على الفتوى التونسية الدرس الأول لفضيلة الشيخ أحمد بن عمر الحازمي


    - Pa dyshim se ehli sunneti dhe xhemati, faktikisht të gjithë muslimanet janë të pajtimit së kush benë shirk të madh, i tilli eshtë mushrik dhe aj që dyshon apo heziton ose konsideron si musliman, aj i pershkruhet ketij (mushriku) sipas ixhmas.

    - Eshtë detyrë mbi secilin musliman ta dijë se qka eshtë shirku i madh, dhe qka eshtë Teuhidi, dhe ta dijë se qka eshtë gjykimi mbi ata që bejnë shrikun e madh, dhe mbi ata që i arsytojnë mushriket.

    - Aj i cili thotë se eshtë prej "medh-hebit të Khavarixheve dhe Tekfircave" të besh tekfir mbi ata që nuk i bejnë tekfir mushriket, i tilli eshtë xhahil në Aslu-din, dhe nuk e ka mohuar taghutin.

    - Ne i kemi dy llojë të tekfirit:

    a.) Tekfiri i parë eshtë mbi atë që benë shirkun e madh, dhe

    b.) tekfiri i dytë eshtë mbi atë që e arsyton mushrikun (duke e quajtur si musliman) dhe mbi tekfirin e ketyre dyve (aj që benë shirk dhe aj që e arsyton) ka ixhma.

    - Mu'minet (besimtaret) nuk pasojnë ndonje imam të caktuar, por e pasojnë vetem kuranin dhe sunnetit, dhe në atë ftojnë dhe i therrasin njerzit. Dhe nuk pasojnë askend perpos te derguarit (alejhi selam) sepse askush nuk eshtë i mbrojtur nga gabimet perpos Muhammedit (alejhi selatu ue selam).

    - Pastaj ne kerkojmë nga ata që gjykojn më Islam ( i konsiderojnë si musliman) ata që bejnë shirk të madh, me ardh më argumente të kjarta (nga kurani dhe sunneti).

    - Dhe gjithëashtu ne kerkojmë nga ata, që nuk i bejnë tekfir ata që mushriket i arsytojnë, me ardh më argumente të kjarta (nga Kurani dhe Sunneti), ndersa kjo nuk gjindet por ajo që eshtë e kjart në Kuran dhe Sunnet dhe sipas ixhmas eshtë tekfiri mbi atë që benë shirkun e madh, dhe tekfiri mbi atë që ndalet në tekfirin e mushrikeve, ose heziton.

    - Për ti kuptuar keto qeshtje, se pari njeriu duhet ta kuptojë se qka eshtë Islami dhe Teuhidi, dhe më qka i dergojë Allahu i Madhëruar te derguarit e Tij.

    - Besimi në Allahun e Madhëraur dhe mohimi i taghutit (al kufru bi-taghut) eshtë thirrja e të gjithë derguarve dhe ky eshtë Teuhidi.

    - Ndersa ta leshosh shirkun e madh, eshtë nga mohimi i taghutit, dhe gjithëashtu tekfiri i mushrikeve eshtë nga mohimi i taghutit.

    - Secili që nuk e leshon shirkun e madh, i tilli nuk eshtë musliman dhe nuk e ka mohuar taghutin.

    - Gjithëashtu aj i cili e ka leshuar shirkun, e urren atë por nuk i benë tekfir mushriket, as ky nuk e ka mohuar taghutin dhe të dytë jane të lidhur së bashku.

    - Aj që e ka kuptuar Islamin, aj nuk e gjykon si musliman atë që benë shirkun e madh. E nese e gjykon si musliman atë që ka berë shirk të madh, i tilli nuk e njeh dhe nuk e ka kuptuar Islamin, dhe nuk e ka mohuar taghutin, dhe nuk eshtë musliman, dhe fjalet e Ibn Tejmijjes rreth kesaj janë të qarta, dhe rreth kesaj ka ixhma.

    - Aj që thotë: "Nuk lejohet tekfiri i atyrë që e shqiptojnë shahadetin, edhe nese bejnë shirk.." i tilli eshtë kafir, dhe secili që dyshon në kufrin e ketij, edhe ky eshtë kafir.

  5. #25

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    ...Prej themelit te fese se te gjithe te derguarve eshte tekfiri, urrejtja dhe armiqesia ndaj mushrikeve. Kush nuk vjen me kete ka kundershtuar thirrjen e te gjithe pejgambereve.
    ....
    Ne fakt une mendoj se sipas Kur'anit feja Islame eshte shum bujare ndaj atyre qe kane besime te ndryshme.

    Ne Ku'ran Zoti na tregon se krijoi shume popuj dhe fise qe ta njohin njeri tjetrin (jo ta urrejne) dhe secilit i dha ligj fetar. Shiko ajeti ne vijim shum i qarte:

    22-67. Secilit popull Ne i dhamë ligj (fetar) që ata veprojnë sipas tij...

    Mandej thot mos i fyeni apo shani ata popuj qe besojn ndryshe nga ju. Fyerja behet kur ti i sulmon me nje gjuhe te urrejtjes per besimin e tyre. Shiko ajeti ne vijim shum i qart:

    6-108. Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij).


    Mandej thot:

    6-108: Kështu Ne ia kemi zbukuruar çdo populli veprimin e vet, mandej kthimi i tyre është tek Zoti i tyre, e Ai i shpërblen për atë që vepruan.

    Prandaj ne duhet respektuar secilit popull besimin e tyre se nuk do te ishte e arsyeshme dhe e drejt qe Zoti tua zbukuroj secilit popull veprimin e vet e mandej ti denoj ata per ate qe Zoti vet ua dergoi. Larg nga ajo qe Zoti te jet tradhetues.

    Mandej ne Kur'an Zoti i thot Muhamedit a.s. se ti nuk mund ti detyrosh njerezit te besojn ate qe te eshte shpallur ty, se po te kishte dashur Zoti te gjithe do te kishin besuar. Pra deshira e Zotit (ashtu si e kam kuptuar une) eshte qe edhe pse njerzit qellimisht jan krijuar qe te dallojn ne besime, (ndoshta per tu testuar) ata duhet ta njohin njeri tjetrin dhe te kene mirekuptim per njeri tjetrin, jo ta urrejn njeri tjetrin, sepse i njejti Zot i dha ligj fetar popujve te ndryshem. Shiko ajeti shum i qarte:

    10/99-100 : “po nëse Allahu yt kishte dashtur, atëherë te gjithë banorët e tokës do të kishin besuar. A të takon ty pra që t'i detyrosh njerëzit në besim kur dihet se askush nuk mundet të bëjë asgjë pa lejen e Allahut”

    Pra njerezit kan besime te ndryshme se vet Allahu ashtu ka dashur, dhe une mendoj se ne duhet ta respektojm vullnetin e Allahut, duke respektuar besimet e te tjereve. Mendo: ..."...askush nuk mundet të bëjë asgjë pa lejen e Allahut

    Mandej Allahu ne Kur'an thot se edhe njerez qe besojn Zotin nga kendveshtrimi i fes se tyre, edhe prej tyre ka besimtar te vertet qe do ta fitojn xhenetin. Shiko ajete shum te qarta:

    2-62. Vërtet, ata që besojn, dhe ata që jane jehudi, krishterët, dhe sabejët , kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botën tjetër dhe bëri vepra të mira, ata e kanë shpërblimin te Zoti i tyre. Për ta nuk ka frikë as nuk kanë përse të pikëllohen.

    3-113. Ata (ithtarët e librit) nuk janë të njëjtë. Nga ithtarët e librit ka që janë në rrugë të drejtë, gjatë natës lexojnë ajetet e All-llahut duke u lutur.

    3-114. I besojnë All-llahut dhe ditës së gjykimit këshillojnë për të mirë dhe largojnë nga të këqijat, përpiqen për punë të dobishme, edhe ata janë prej të mirëve.

    3-115. E çfarëdo të mire që bëjnë, ajo nuk u mohohet. All-llahu i di shumë mirë të devotshmit.

    3-199. Po edhe nga ithtarët e librit ka që besojnë All-llahun, e besojnë atë që u është shpallur juve, e besojnë atë që është shpallur atyre, janë të bindur ndaj All-llahut, dhe argumentet e All-llahut në shpallje nuk i shesin për pak send të kësaj jete, të tillët kanë shpërblimin e vet tek Zoti i tyre, e All-llahu është që llogarinë e bën shpejt.

    Selam,
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ocean për postimin:

    Sayan2003 (07-09-2015)

  7. #26

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    Ne fakt une mendoj se sipas Kur'anit feja Islame eshte shum bujare ndaj atyre qe kane besime te ndryshme.

    Ne Ku'ran Zoti na tregon se krijoi shume popuj dhe fise qe ta njohin njeri tjetrin (jo ta urrejne) dhe secilit i dha ligj fetar. Shiko ajeti ne vijim shum i qarte:

    22-67. Secilit popull Ne i dhamë ligj (fetar) që ata veprojnë sipas tij...

    Ku thuhet ne ajet qe ne nuk duhet ti urrejme mushriket per shkak te besimit te tyre ? Kurse urrejtja per shkak te ngjyres, prejardhjes etj keto jane te kota.


    Mandej thot mos i fyeni apo shani ata popuj qe besojn ndryshe nga ju. Fyerja behet kur ti i sulmon me nje gjuhe te urrejtjes per besimin e tyre. Shiko ajeti ne vijim shum i qart:

    6-108. Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij).

    Ku thuhet ne ajet se ne nuk duhet ti urrejme mushriket ? Allahu po na meson qe mos ma ja sha atyre zotat, ne menyr qe mos ta shajn ata Allahun.



    Mandej thot:

    6-108: Kështu Ne ia kemi zbukuruar çdo populli veprimin e vet, mandej kthimi i tyre është tek Zoti i tyre, e Ai i shpërblen për atë që vepruan.

    Prandaj ne duhet respektuar secilit popull besimin e tyre se nuk do te ishte e arsyeshme dhe e drejt qe Zoti tua zbukuroj secilit popull veprimin e vet e mandej ti denoj ata per ate qe Zoti vet ua dergoi. Larg nga ajo qe Zoti te jet tradhetues

    Eshte e vertet se sikur te donte Allahu ata nuk do te ishin ne humbje dhe veprat e tyre ndodhin me lejen e Allahut, por kjo nuk do te thote se Allahu eshte i kenaqur me ta apo i ka bere padrijetesi atyre, pasi Ai i la te zgjedhin dhe ata vet zgjodhen humbjen. I paster eshte Allahu qe te bej padrejtesi.


    Mandej ne Kur'an Zoti i thot Muhamedit a.s. se ti nuk mund ti detyrosh njerezit te besojn ate qe te eshte shpallur ty, se po te kishte dashur Zoti te gjithe do te kishin besuar. Pra deshira e Zotit (ashtu si e kam kuptuar une) eshte qe edhe pse njerzit qellimisht jan krijuar qe te dallojn ne besime, (ndoshta per tu testuar) ata duhet ta njohin njeri tjetrin dhe te kene mirekuptim per njeri tjetrin, jo ta urrejn njeri tjetrin, sepse i njejti Zot i dha ligj fetar popujve te ndryshem. Shiko ajeti shum i qarte:

    10/99-100 : “po nëse Allahu yt kishte dashtur, atëherë te gjithë banorët e tokës do të kishin besuar. A të takon ty pra që t'i detyrosh njerëzit në besim kur dihet se askush nuk mundet të bëjë asgjë pa lejen e Allahut”
    Pra njerezit kan besime te ndryshme se vet Allahu ashtu ka dashur, dhe une mendoj se ne duhet ta respektojm vullnetin e Allahut, duke respektuar besimet e te tjereve. Mendo: ..."...askush nuk mundet të bëjë asgjë pa lejen e Allahut

    Ku thuhet ne ajete se nuk duhet ti urrejme mushriket ? Sa i perket udhezimit eshte e vertet se Ai i njeh roberit e Tij dhe e udhezon ke deshiron.



    Mandej Allahu ne Kur'an thot se edhe njerez qe besojn Zotin nga kendveshtrimi i fes se tyre, edhe prej tyre ka besimtar te vertet qe do ta fitojn xhenetin. Shiko ajete shum te qarta:

    2-62. Vërtet, ata që besojn, dhe ata që jane jehudi, krishterët, dhe sabejët , kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botën tjetër dhe bëri vepra të mira, ata e kanë shpërblimin te Zoti i tyre. Për ta nuk ka frikë as nuk kanë përse të pikëllohen.

    3-113. Ata (ithtarët e librit) nuk janë të njëjtë. Nga ithtarët e librit ka që janë në rrugë të drejtë, gjatë natës lexojnë ajetet e All-llahut duke u lutur.

    3-114. I besojnë All-llahut dhe ditës së gjykimit këshillojnë për të mirë dhe largojnë nga të këqijat, përpiqen për punë të dobishme, edhe ata janë prej të mirëve.

    3-115. E çfarëdo të mire që bëjnë, ajo nuk u mohohet. All-llahu i di shumë mirë të devotshmit.

    3-199. Po edhe nga ithtarët e librit ka që besojnë All-llahun, e besojnë atë që u është shpallur juve, e besojnë atë që është shpallur atyre, janë të bindur ndaj All-llahut, dhe argumentet e All-llahut në shpallje nuk i shesin për pak send të kësaj jete, të tillët kanë shpërblimin e vet tek Zoti i tyre, e All-llahu është që llogarinë e bën shpejt.

    Selam,


    Ku thuhet ne ajete se nuk duhet ti urrejme mushriket per shkak te besimit te tyre ?


    Eshte e vertet se edhe pasuesit e Isait alejhi selam qe nuk kane degjuar per islamin nese nuk i kane be Allahut shok do te hyne ne xhenet. Por kush ka degjuar per Pejgamberin e fundit dhe nuk e beson ai eshte mushrik, pasi nuk i pranon ligjet e zbritura nga Allahu nepermes te derguarit te Tij.


    "Ka qenë shembull i lartë për ju Ibrahimi dhe ata që ishin me të, kur i thanë popullit të tyre: Vërtet, ne distancohemi prej jush dhe prej atyre që adhuroni ju veç Allahut. Ju kemi mohuar, dhe u shfaq ndërmjet nesh edhe jush armiqësia dhe urrejtja përgjithnjë, derisa të besoni në Allahun të Vetëm.” [el Mumtehineh, 4].
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 07-09-2015 më 10:33

  8. #27

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    _____________________

  9. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Gjyshi i profetit a.s ka qen mushrik por profeti a.s e ka pas dash me shpirt dhe i ka qendru afer me dashuri deri n'fund jetes tij.

    Abdurrahmon , ty dhe shum si puna jote ju ka hyp shejtoni kalaqaf dhe nuk arrini me kuptu qellimin e vertet t'fes islame.

    Allahu ju udhzoft!

  10. #29

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Gjyshi i profetit a.s ka qen mushrik por profeti a.s e ka pas dash me shpirt dhe i ka qendru afer me dashuri deri n'fund jetes tij.

    Abdurrahmon , ty dhe shum si puna jote ju ka hyp shejtoni kalaqaf dhe nuk arrini me kuptu qellimin e vertet t'fes islame.

    Allahu ju udhzoft!

    Dashuria është katër lloje:

    1. Dashuri që është shirk. Këta janë ata, për të cilët Allahu ka thënë: “Por megjithatë, ka prej njerëzve që në vend të Allahut marrin idhuj të cilët i barazojnë me Allahun dhe i duan njësoj si dashuria për Allahun”. Deri te fjala e Tij: “Dhe ata nuk do të dalin kurrë prej zjarrit të xhehennemit.” [el Bekare, 165-167]

    2. Të duash të kotën (batil) dhe ndjekësit e saj dhë të urresh hakun dhe ndjekësit e tij. Kjo është cilësi e munafikëve.

    3. Dashuria e natyrshme, që është dashuria për pasurinë dhe fëmijët (etj), nëse nuk të pengon nga bindja për Allahun dhe nuk të ndihmon për të bërë harame, atëherë është e lejuar.

    4. Dashuria për ndjekësit e teuhidit dhe urrejtja për pasuesit e shirkut. Kjo është hallka më e fortë e besimit dhe gjëja më madhështore me të cilën robi adhuron Zotin e tij.


    Muhammed bin Abdil-Uehab

  11. #30

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Ku thuhet ne ajet qe ne nuk duhet ti urrejme mushriket ....




    Ku thuhet ne ajet se ne nuk duhet ti urrejme mushriket ?....




    Ku thuhet ne ajete se nuk duhet ti urrejme mushriket ?




    Ku thuhet ne ajete se nuk duhet ti urrejme mushriket ....

    [el Mumtehineh, 4].

    I nderuari Abdurrahman,

    Une nuk mund ta ndaloj ty urrejtjen, po qe se e ke ne gjak. Vetem Allahu xh.sh. mund ta largoj e te liroj urrejtjen nga zemra jote. Si vella po te them ta dish se urrejta ka pasoja shum negative ne shoqeri dhe ne ty si individ se te sjell konflikte ne vetevete e merzi te kot, e nga merzia mund te vijn plot semundje.

    Une kur shoh dikend qe mendoj se nuk eshte ne rrug te drejt, vetem I lutem Zotit e them o Zot hapmi syt ja mu ja atij, cili do nga ne qofshim ne “rrug te gabuar”. Nuk ndjej ndonje urrejte, I lutem Zotit te me ndihmoj edhe mua edhe atij ta ndjekim rrugen e drejt. Se me kujtohen gjithnje keto ajete te Kur’anit.

    Ajetet qe I solla jan shum te qarta. Kur thuhet: “mos I shani idhujtaret”, “per secilin popull ne derguam profet”, “secilit popull I dham ligj fetar”, “secilit popull ia zbukuram te besuarit e tyre”, “Po te kishte dashur Zoti te gjith do te kishin besuar” “Mos I detyro njerezit ne besimin tend”, “Edhe nga te Krishteret, Judenjt etj ka qe jan ne rrug te drejt”. Te gjitha keto ajete me fjale te tjera te therrasin te mos urrehen ata qe besojn ndryshe nga besimi I fes Islame, se te gjitha kan burimin nga Allahu. Allahu eshte Bujar, ka Dhembshuri e Meshire ndaj krijesave te Tij, prandaj feja Islame (te cilen une e njoh) eshte Bujare per te gjith.

    I lutem Zotit mos te jemi nga ata qe Zoti thot ne Kur’an 47.16/23

    Këta janë njerëz qe Zoti ua ka mbyllur Zemrat dhe qe I ndjekin dëshirat e tyre të kota” – prandaj Zoti I bënë ata të shurdhër dhe ua verbon sytë.

    Ja edhe nje ajet shum I qart qe aludon mos te urreni te tjeret ne qoft se ne syt e ton shohim se besimi I tyre eshte I dyshimt e kan te meta.

    (Kur'an 49-12)
    O ju që keni besuar, largohuni prej dyshimeve të shumta, meqë disa dyshime janë mëkat dhe mos hulumtoni për zbulimin e të metave të njëri-tjetrit, dhe mos gjuani me fjalë njëri-tjetrin; a mos ndonjëri prej jush dëshiron të hajë mishin e vëllait të vet të vdekur?


    Selam
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  12. #31
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Muhammed bin Abdil-Uehab
    Sa kohe qe ne trurin tend do futen mesimet e wehabizmit ti ske per te pasur kurre paqe me veten tende. Megjithate nuk eshte tema e duhur per te diskutuar per wehabizmin.

    Allahu xh.sh na drejtohet ne kuran duke i thene profetit a.s sure Enbija , ajeti 107 '' E Ne të dërguam ty (Muhammed) vetëm si mëshirë për të gjitha krijesat.'' Qe te besh thirrje ne fe ne rradhe te pare duhet te kesh shpirtin e paster dhe jo te zi sic jua ka nxire juve teorite idiote te wehabizmit. Profeti a.s sikur mos kishte dashurine, meshiren dhe miresine per mbare njerezit sot nuk do kishte kembe muslimani. Nje anglez apo gjerman kur i futet besimit islam sigurisht qe nuk i futet nga mesimet idiote te wehabizmit por nga miresia , miresjellja dhe dashuria qe shume muslimane tregojne ndaj tyre edhe pse ata jane jo-muslimane. Ne nje hadith sahih muslim thuhet se ''nje burre hyri ne xhenet vetem se pati meshire ndaj nje qeni i cili po vuante nga etja dhe i dha uje.'' . E kupton domethienien e ketej hadithi? Nuk jepet shembull per nje dele , kal apo deve por per nje kafshe qe ne islam konsiderohet si kafshe e piset sikur qeni dhe prap Allahu xh.sh thote kur robi im pati meshire ndaj krijeses time po une qe jam me i meshirshmi? Nje jo-besimtar eshte po ashtu krijese e allahut xh.sh qe ndoshta nje dite mund te kthehet ne islam dhe prej tij te kete miresi i gjithe njerezimi. Pse je kaq zemergur dhe i vendos vetes nje barriere duke keqinterpretuar versetet kuranore? Islami or vlla eshte per ata qe kane llogjike , ata do jene te shpetuar. Keshtu mbyllen me dhjetra ajete kuranore ''per ata qe llogjikojne''. Sinqerisht une ndihem keq qe jemi te nje besimi dhe kemi kaq mendime te ndryshme rreth gjerave baze ne islam. Islami do te shpetoje vetem kur teorite wehabiste te zhduken njehere e pergjithmone nga literatura islame.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. #32
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Dashuria është katër lloje:

    1. Dashuri që është shirk. Këta janë ata, për të cilët Allahu ka thënë: “Por megjithatë, ka prej njerëzve që në vend të Allahut marrin idhuj të cilët i barazojnë me Allahun dhe i duan njësoj si dashuria për Allahun”. Deri te fjala e Tij: “Dhe ata nuk do të dalin kurrë prej zjarrit të xhehennemit.” [el Bekare, 165-167]

    2. Të duash të kotën (batil) dhe ndjekësit e saj dhë të urresh hakun dhe ndjekësit e tij. Kjo është cilësi e munafikëve.

    3. Dashuria e natyrshme, që është dashuria për pasurinë dhe fëmijët (etj), nëse nuk të pengon nga bindja për Allahun dhe nuk të ndihmon për të bërë harame, atëherë është e lejuar.

    4. Dashuria për ndjekësit e teuhidit dhe urrejtja për pasuesit e shirkut. Kjo është hallka më e fortë e besimit dhe gjëja më madhështore me të cilën robi adhuron Zotin e tij.


    Muhammed bin Abdil-Uehab
    Kurani ka tefsir, ka hadith, ka 1400 vjet histori te "shkruar" !, po te ishin gojedhena ok...do ta kuptoja dyqish....por e shkruar ore, e shkruar......une duhet te perfundoj se ti nuk din te lexosh, apo ???

    Kurani NUK INTERPRETOHET !!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nuh Musa : 08-09-2015 më 04:59
    albanish by nature

  14. #33

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    I nderuari Abdurrahman,

    Une nuk mund ta ndaloj ty urrejtjen, po qe se e ke ne gjak. Vetem Allahu xh.sh. mund ta largoj e te liroj urrejtjen nga zemra jote. Si vella po te them ta dish se urrejta ka pasoja shum negative ne shoqeri dhe ne ty si individ se te sjell konflikte ne vetevete e merzi te kot, e nga merzia mund te vijn plot semundje.

    Une kur shoh dikend qe mendoj se nuk eshte ne rrug te drejt, vetem I lutem Zotit e them o Zot hapmi syt ja mu ja atij, cili do nga ne qofshim ne “rrug te gabuar”. Nuk ndjej ndonje urrejte, I lutem Zotit te me ndihmoj edhe mua edhe atij ta ndjekim rrugen e drejt. Se me kujtohen gjithnje keto ajete te Kur’anit.

    Ajetet qe I solla jan shum te qarta. Kur thuhet: “mos I shani idhujtaret”, “per secilin popull ne derguam profet”, “secilit popull I dham ligj fetar”, “secilit popull ia zbukuram te besuarit e tyre”, “Po te kishte dashur Zoti te gjith do te kishin besuar” “Mos I detyro njerezit ne besimin tend”, “Edhe nga te Krishteret, Judenjt etj ka qe jan ne rrug te drejt”. Te gjitha keto ajete me fjale te tjera te therrasin te mos urrehen ata qe besojn ndryshe nga besimi I fes Islame, se te gjitha kan burimin nga Allahu. Allahu eshte Bujar, ka Dhembshuri e Meshire ndaj krijesave te Tij, prandaj feja Islame (te cilen une e njoh) eshte Bujare per te gjith.

    I lutem Zotit mos te jemi nga ata qe Zoti thot ne Kur’an 47.16/23

    Këta janë njerëz qe Zoti ua ka mbyllur Zemrat dhe qe I ndjekin dëshirat e tyre të kota” – prandaj Zoti I bënë ata të shurdhër dhe ua verbon sytë.

    Ja edhe nje ajet shum I qart qe aludon mos te urreni te tjeret ne qoft se ne syt e ton shohim se besimi I tyre eshte I dyshimt e kan te meta.

    (Kur'an 49-12)
    O ju që keni besuar, largohuni prej dyshimeve të shumta, meqë disa dyshime janë mëkat dhe mos hulumtoni për zbulimin e të metave të njëri-tjetrit, dhe mos gjuani me fjalë njëri-tjetrin; a mos ndonjëri prej jush dëshiron të hajë mishin e vëllait të vet të vdekur?


    Selam
    Urrejtja (mos dashuria) ndaj te keqes nuk te shkakton merzi sic mendon ti, je shume gabim. Perkundrazi eshte qetesim dhe pastrim per zemren.


    Ta bej nje pyetje: Nese te hyn nje burre ne shtepi dhe ta dhunon gruan, a do ta urresh kete njeri ? Nese do te thoje jo, do te ishe budalla. Nese do te thoje po, pasi kete e konsideron padrejtesi, ateher dije se shirku eshte padrejtesia me e madhe.

    "(Kujtoje) kur Lukmani i tha te birit, duke e keshilluar: "O djali im, mos i shoqero Allahut asgje (ne adhurim)! Pa dyshim, idhujtaria eshte nje padrejtesi shume e madhe". (31, 13)


    Dashuria dhe urrejtja duhet te jen per hire te Allahut, duhet ta dojme ate qe Allahu e don dhe duhet ta urrejme ate qe Allahu e urren.

    "Allahu ia heq çdo përfitim kamatës, kurse e rrit përfitimin e bamirësisë. Allahu nuk i do ata që janë mohues - gjynahqarë." (2, 276)

    “Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe të Dërguarit.” Por në qoftë se ata shmangen, atëherë Allahu nuk i do mohuesit.” (3, 32)

    "O besimtarë! Mos i merrni çifutët dhe të krishterët për miq, sepse ata janë miq të njëri-tjetrit. Kushdo prej jush që i merr ata për miq ai është prej tyre" El Maide, 51.


    Por kjo nuk do te thote se nuk lejohet te sillemi mire dhe me drejtesi me ata.

    “Allahu nuk iu ndalon juve nga ata të cilët nuk ju luftuan juve për shkak të fesë e as nuk iu dëbuan prej shtëpive tuaja që të silleni mirë me ta dhe me drejtësi. Allahu i do ata që mbajnë drejtësi.” Mumtehine 8.

    "Adhuroni Allahun dhe mos i shoqëroni Atij asgjë (në adhurim); silluni mirë me prindërit, të afërmit, jetimët, të varfërit, fqinjët e afërt dhe të largët, me atë që keni pranë, me udhëtarin (që ka mbetur ngushtë) dhe me ata që janë robër nën pushtetin tuaj. Në të vërtetë, Allahu nuk i do njerëzit arrogantë e mburravecë" (4, 36)
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 09-09-2015 më 12:16

  15. #34
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Urrejtja (mos dashuria) ndaj te keqes nuk te shkakton merzi sic mendon ti, je shume gabim. Perkundrazi eshte qetesim dhe pastrim per zemren.


    Ta bej nje pyetje: Nese te hyn nje burre ne shtepi dhe ta dhunon gruan, a do ta urresh kete njeri ? Nese do te thoje jo, do te ishe budalla. Nese do te thoje po, pasi kete e konsideron padrejtesi, ateher dije se shirku eshte padrejtesia me e madhe.

    "(Kujtoje) kur Lukmani i tha te birit, duke e keshilluar: "O djali im, mos i shoqero Allahut asgje (ne adhurim)! Pa dyshim, idhujtaria eshte nje padrejtesi shume e madhe". (31, 13)


    Dashuria dhe urrejtja duhet te jen per hire te Allahut, duhet ta dojme ate qe Allahu e don dhe duhet ta urrejme ate qe Allahu e urren.

    "Allahu ia heq çdo përfitim kamatës, kurse e rrit përfitimin e bamirësisë. Allahu nuk i do ata që janë mohues - gjynahqarë." (2, 276)

    “Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe të Dërguarit.” Por në qoftë se ata shmangen, atëherë Allahu nuk i do mohuesit.” (3,32)
    A e kupton se e interpreton kuranin njejte sic bejne te krishteret me biblen ?....e din ku kane dale te krishteret me kete metodologji te leximit ?...ku kane dale isis-at ?

    Nje nder deshmite per interpretim te gabuar eshte shembulli jokausal dhe katastrofal me dhunimin e grus dhe pasqyrimin e shirkut me "emocionin" ?....shirku nuk "ndihet", shirku kuptohet !.....krejt islami eshte ceshtje e MENDJES, jo e zemres....pikerisht zemra futet aty ku deshton mendja, kurse mendja deshto vetem per nje arsye te vetme "paditunia".

    Selam
    albanish by nature

  16. #35

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Urrejtja (mos dashuria) ndaj te keqes nuk te shkakton merzi sic mendon ti, je shume gabim. Perkundrazi eshte qetesim dhe pastrim per zemren.


    Ta bej nje pyetje: Nese te hyn nje burre ne shtepi dhe ta dhunon gruan, a do ta urresh kete njeri ? Nese do te thoje jo, do te ishe budalla. Nese do te thoje po, pasi kete e konsideron padrejtesi, ateher dije se shirku eshte padrejtesia me e madhe.

    "(Kujtoje) kur Lukmani i tha te birit, duke e keshilluar: "O djali im, mos i shoqero Allahut asgje (ne adhurim)! Pa dyshim, idhujtaria eshte nje padrejtesi shume e madhe". (31, 13)


    Dashuria dhe urrejtja duhet te jen per hire te Allahut, duhet ta dojme ate qe Allahu e don dhe duhet ta urrejme ate qe Allahu e urren.

    "Allahu ia heq çdo përfitim kamatës, kurse e rrit përfitimin e bamirësisë. Allahu nuk i do ata që janë mohues - gjynahqarë." (2, 276)

    “Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe të Dërguarit.” Por në qoftë se ata shmangen, atëherë Allahu nuk i do mohuesit.” (3, 32)

    "O besimtarë! Mos i merrni çifutët dhe të krishterët për miq, sepse ata janë miq të njëri-tjetrit. Kushdo prej jush që i merr ata për miq ai është prej tyre" El Maide, 51.


    Por kjo nuk do te thote se nuk lejohet te sillemi mire dhe me drejtesi me ata.

    “Allahu nuk iu ndalon juve nga ata të cilët nuk ju luftuan juve për shkak të fesë e as nuk iu dëbuan prej shtëpive tuaja që të silleni mirë me ta dhe me drejtësi. Allahu i do ata që mbajnë drejtësi.” Mumtehine 8.

    "Adhuroni Allahun dhe mos i shoqëroni Atij asgjë (në adhurim); silluni mirë me prindërit, të afërmit, jetimët, të varfërit, fqinjët e afërt dhe të largët, me atë që keni pranë, me udhëtarin (që ka mbetur ngushtë) dhe me ata që janë robër nën pushtetin tuaj. Në të vërtetë, Allahu nuk i do njerëzit arrogantë e mburravecë" (4, 36)

    Abdurrahman,

    Mos dil jasht asaj se c’far po flasim.

    Urrejtja dhe Mos Dashuria nuk mund te jen e njejta gje. Kur urren ke ndjenja extreme / intense te keqia Brenda vetevetes ndaj objektit qe e urren, dhe je ne gjendje edhe dhun te perdoresh. Ndersa mos dashuria mund te jet kur nuk te pelqen dicka por nuk do te thot qe medeomos e urren.

    Njerzi jemi, edhe une bej gabime, e mund te kam urrejtje te castit ndaj ndonje sjellje te pahijshme qe dikush mund te bej ne ato momente, por nuk I mbaj mend aty tere kohen, e nuk ndalem te meditoj se cilin grup njerezish te urrej gjat gjith jetes time e ne c’fare menyre ti sulmoj ata. Kjo eshte semundje.



    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Urrejtja (mos dashuria) ndaj te keqes nuk te shkakton merzi sic mendon ti, je shume gabim. Perkundrazi eshte qetesim dhe pastrim per zemren.
    Askund nuk po them se duhet ta duam te keqen. Por ne kete rast (cka po flasim ne) e keqja eshte relative. I Krishteri mendon sinqerisht se eshte ne rrug te drejt, Muslimani, Hindusi, Budisti etj. gjithashtu mendojn me gjith zemer se jan ne rrug te drejt. Mandej (qe mos ti perseris prap) Kur’ani po na ben te ditur se Allahu secilit popull I dha ligj fetar, dhe ata do te gjykohen sipas atij ligji dhe nuk duhet bere polemik ne kete ceshtje. Ne qoft se ata I shtremberuan ato ligje, ateher do gjykohen per at qe shtremberuan.

    Si thua ti, te kem urrejtje ndaj vellaut tim shqiptar vetem pse I takon fes tjeter? Kurr urrejta ime ndaj vellezerve dhe motrave shqiptare (apo kujdo tjeter) vetem pse i takojn fes tjeter nuk do te me sillte qetesim dhe pastrim zemre, perkundrazi jam I sigurt so do ma nxinte jeten. Jo vella I dashur keshtu nuk na meson feja Islame te cilen une e njoh.

    Kryesore eshte ne mos ti bejm shirk Allahut, e te bejm vepra te mira, se kjo eshte puna e vertet. Leri rehat te tjeret ne besimin e tyre, e kur te vie koha Allahu do na gjykoj ashtu si din Ai me se miri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 09-09-2015 më 13:26
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  17. #36

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    Abdurrahman,

    Mos dil jasht asaj se c’far po flasim.

    Urrejtja dhe Mos Dashuria nuk mund te jen e njejta gje. Kur urren ke ndjenja extreme / intense te keqia Brenda vetevetes ndaj objektit qe e urren, dhe je ne gjendje edhe dhun te perdoresh. Ndersa mos dashuria mund te jet kur nuk te pelqen dicka por nuk do te thot qe medeomos e urren.

    Njerzi jemi, edhe une bej gabime, e mund te kam urrejtje te castit ndaj ndonje sjellje te pahijshme qe dikush mund te bej ne ato momente, por nuk I mbaj mend aty tere kohen, e nuk ndalem te meditoj se cilin grup njerezish te urrej gjat gjith jetes time e ne c’fare menyre ti sulmoj ata. Kjo eshte semundje.

    Askund nuk po them se duhet ta duam te keqen. Por ne kete rast (cka po flasim ne) e keqja eshte relative. I Krishteri mendon sinqerisht se eshte ne rrug te drejt, Muslimani, Hindusi, Budisti etj. gjithashtu mendojn me gjith zemer se jan ne rrug te drejt. Mandej (qe mos ti perseris prap) Kur’ani po na ben te ditur se Allahu secilit popull I dha ligj fetar, dhe ata do te gjykohen sipas atij ligji dhe nuk duhet bere polemik ne kete ceshtje. Ne qoft se ata I shtremberuan ato ligje, ateher do gjykohen per at qe shtremberuan.

    Si thua ti, te kem urrejtje ndaj vellaut tim shqiptar vetem pse I takon fes tjeter? Kurr urrejta ime ndaj vellezerve dhe motrave shqiptare (apo kujdo tjeter) vetem pse i takojn fes tjeter nuk do te me sillte qetesim dhe pastrim zemre, perkundrazi jam I sigurt so do ma nxinte jeten. Jo vella I dashur keshtu nuk na meson feja Islame te cilen une e njoh.

    Kryesore eshte ne mos ti bejm shirk Allahut, e te bejm vepra te mira, se kjo eshte puna e vertet. Leri rehat te tjeret ne besimin e tyre, e kur te vie koha Allahu do na gjykoj ashtu si din Ai me se miri.

    Cka do te besh me ajetet ore "ocean" ?


    Kuptimi i ajeteve:

    "Allahu ia heq çdo përfitim kamatës, kurse e rrit përfitimin e bamirësisë. Allahu nuk i do ata që janë mohues - gjynahqarë." (2, 276)

    “Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe të Dërguarit.” Por në qoftë se ata shmangen, atëherë Allahu nuk i do mohuesit.” (3, 32)

    "Ka qenë shembull i lartë për ju Ibrahimi dhe ata që ishin me të, kur i thanë popullit të tyre: Vërtet, ne distancohemi prej jush dhe prej atyre që adhuroni ju veç Allahut. Ju kemi mohuar, dhe u shfaq ndërmjet nesh edhe jush armiqësia dhe urrejtja përgjithnjë, derisa të besoni në Allahun të Vetëm.” [el Mumtehineh, 4].

    "O besimtarë! Mos i merrni çifutët dhe të krishterët për miq, sepse ata janë miq të njëri-tjetrit. Kushdo prej jush që i merr ata për miq ai është prej tyre" El Maide, 51.

    “Nuk gjen asnjë komb prej atyre që i kanë besuar Allahut dhe Ditës së fundit, të ketë dashuri e miqësi me ata që e kundërshtojnë Allahun e të Dërguarin e Tij, edhe sikur këta kundërshatrë të ishin prindërit, fëmijët, vëllezërit apo të afërmit e tyre. Allahu e ka bërë të qëndrueshëm (ka skalitur) besimin në zemrat e tyre, i ka përforcuar ata me shpirt nga ana e Tij dhe do t’i fusë në Xhennete, ku rrjedhin lumenj. Aty do të jenë gjithmonë. Allahu ua ka pëlqyer punën e tyre, por edhe ata janë të kënaqur me shpërblimin e Tij. Këta (besimtarë) janë pala (grupi) e Allahut dhe vetëm anëtarët e kësaj pale janë të shpëtuar.” [el Muxhadele, 22]


    Ka dhe shume ajete te tjera rreth kesaj teme.



    Sheikh Hammed b. Atik (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    “Themeli i Dinit (Aslu Din) i të gjithë profetëve është që ta praktikosh Teuhidin, të kesh dashuri për të dhe pjestarët e tij, të miqësohesh me ta (vala), ta braktisësh shirkun, t’i konsiderosh pabesimtarë vepruesit e shirkut të madh, të kesh armiqësi kundër tyre (berah - distancim, mu'adah - armiqësim).

    Ed-Durer Es-Sennijeh, V. 7 /199


    Sheikh Abdur-Rahman b. Hasen (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    ”Selefi dhe khalefi (gjeneratat e para dhe të mëvonshme), prej sahabëve, tabi´inëve, imamëve dhe prej të gjithë pasuesve të sunnetit janë pajtuar dhe kanë rënë në ujdi (pajtim, ixhma) se njeriu nuk bëhet musliman derisa nuk e lë shirkun e madh, derisa nuk distancohet nga ai dhe vepruesit e tij, pastaj t’i urrejë dhe haptazi ta tregojë armiqësinë ndaj atij dhe ithtarëve të tij, sipas mundësisë së tij, derisa nuk bëhet i sinqertë me veprat e tij ndaj Allahut të Lartësuar, ashtu siç ka ardhur në hadithin e Muadhit që transmetohet në dy sahihet: ''E drejta e Allahut ndaj robërve të Tij është që ta adhurojnë Atë, dhe të mos i bëjnë shokë në asnjë mënyrë.”

    Ed-Durer Es-Sennijeh, V. 11/545-546


    Dijetari Muhammed B. Abdul-Vehhab (Allahu e mëshiroftë) thotë:

    ”Dije, Allahu të mëshiroftë, se feja e Allahut është në zemër duke patur besim; duke dashur për hirë të Allahut dhe duke urrejtur për hirë të Allahut,- është me gjuhë; duke shqiptuar besimin dhe duke iu shmangur shprehjeve të kufrit,- dhe është me vepra trupore; duke i praktikuar shtyllat e Islamit dhe duke iu shmangur veprave të kufrit. E nëse njëra nga këto të trija që i cekëm mungon, personi del nga Islami dhe konsiderohet pabesimtarë.”
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 09-09-2015 më 15:18

  18. #37

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Cka do te besh me ajetet ore "ocean" ?


    Kuptimi i ajeteve:

    "Allahu ia heq çdo përfitim kamatës, kurse e rrit përfitimin e bamirësisë. Allahu nuk i do ata që janë mohues - gjynahqarë." (2, 276)

    “Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe të Dërguarit.” Por në qoftë se ata shmangen, atëherë Allahu nuk i do mohuesit.” (3, 32)

    ....”

    Pershendetje Abdurrahman12,

    I lutem Zotit te me fale ne qoft se bej ndonje gabim, se nuk jam i pagabueshem.

    Jan shum te arsyeshme keto ajete. Allahu nuk I do gjynahqaret, pra ata qe bejne vepra te keqia. Se ata ne kohen kur po vinte shpallja e Kur’anit e refuzuan Profetin a.s. dhe I sollen shum veshtiresi, per shkak se padrejtesit ekonomike (prej te cilave ata perfitonin) qe ata benin kunder popullit do zhdukeshin. Por nuk cek per cilin grup fetar e ka fjalen. Nuk thot nuk e don Krishterin, Budistin apo ndonje grup fetar te caktuar. Ke gjynahqare edhe te muslimanet, edhe krishteret, e me siguri gjen gjynahqar tek secili grup fetar.

    Pra une mendoj se ne secilin grup fetar gjen njerez qe bejn vepra te mira, por edhe njerez qe bejn vepra te keqia. Ti mos I jep fuqi njerezve qe bejn vepra te keqia te ti kontrollojn emocionet e tua duke te futur urrejtje brenda ne ty, se demi behet vetem brenda ne ty. Per mua mjafton te distancohemi nga ata qe bejn vepra te keqia dhe ti lutemi Zotit qe ndoshta nje dit gjynahqaret te i kthen ne rrug te drejt.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Cka do te besh me ajetet ore "ocean" ?


    Kuptimi i ajeteve:


    "Ka qenë shembull i lartë për ju Ibrahimi dhe ata që ishin me të, kur i thanë popullit të tyre: Vërtet, ne distancohemi prej jush dhe prej atyre që adhuroni ju veç Allahut. Ju kemi mohuar, dhe u shfaq ndërmjet nesh edhe jush armiqësia dhe urrejtja përgjithnjë, derisa të besoni në Allahun të Vetëm.” [el Mumtehineh, 4].

    ....”
    Por ajeti vazhdon dhe thot se kishte nje perjashtim ne kete armiqesi ateher kur Ibrahimi a.s. I tha babait “ Do te lutem per ty qe Zoti te fal. Pra tregon se Ibrahimi a.s. ende kishte dashuri per babain e tij edhe pse ata u distancuan.

    Po ta lexosh me kujdes ajetin [el Mumtehineh, 4] askund nuk thërret për urrejtje, por thot se u shfaq urrejtja dhe armiqësia. Të thërrasësh popullin të urresh dhe vetëm të tregosh se diku u shfaq urrejta (në ato kushte dhe rrethana) ka dallim.

    Mandej ne te njejten sure ajetin nr. 7 me posht Allahu jep mundesin se:


    Mund te ndodh që All-llahu të verë miqësi ndërmjet jush dhe atyre që kishit armiqësi, All-llahu është i fuqishëm, All-llahu falë mëkatet, është mëshirues.


    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Cka do te besh me ajetet ore "ocean" ?
    Kuptimi i ajeteve:
    “Nuk gjen asnjë komb prej atyre që i kanë besuar Allahut dhe Ditës së fundit, të ketë dashuri e miqësi me ata që e kundërshtojnë Allahun e të Dërguarin e Tij, edhe sikur këta kundërshatrë të ishin prindërit, fëmijët, vëllezërit apo të afërmit e tyre. Allahu e ka bërë të qëndrueshëm (ka skalitur) besimin në zemrat e tyre, i ka përforcuar ata me shpirt nga ana e Tij dhe do t’i fusë në Xhennete, ku rrjedhin lumenj. Aty do të jenë gjithmonë. Allahu ua ka pëlqyer punën e tyre, por edhe ata janë të kënaqur me shpërblimin e Tij. Këta (besimtarë) janë pala (grupi) e Allahut dhe vetëm anëtarët e kësaj pale janë të shpëtuar.” [el Muxhadele, 22]

    ....”
    Shpjegimin qe I jep Muhamad Asad (perkthyes dhe interpretues I Kur’anit) ketij ajeti eshte se duhet te koncentrohemi tek fjalet “cdonjeri qe kundershton (man hadda) Zotin dhe Profetin a.s. e tij” cdonjeri qe eshte I involvuar ne aktivitete te dhunes kunder mesazhit te Zotit dhe personit apo mesimeve te Profetit a.s. te Tij. Sa I perket marredhenieve me mos-besimtaret qe nuk jane involvuar ne dhun kunder Islamit, Kur’ani shum qart tregon dhe udhezon ne shum ajete (p.sh. 60: 8-9) qe te tregohet butesi dhe miqesi ndaj tyre.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Cka do te besh me ajetet ore "ocean" ?


    Kuptimi i ajeteve:


    "O besimtarë! Mos i merrni çifutët dhe të krishterët për miq, sepse ata janë miq të njëri-tjetrit. Kushdo prej jush që i merr ata për miq ai është prej tyre" El Maide, 51.


    ...”
    Ky ajet vlen për ato kushte dhe rrethana të asaj kohe, dhe për ata njerëz me të cilët ballafaqoheshin në atë kohë, dhe asesi nuk bën të kuptohet se vlen për c’fardo kohe dhe në c’fardo kushte dhe rrethana. Dhe më drejt do të ishte po të ishte përkthyer …”mos I bëni cifutët dhe të krishterët aleat.” Ashtu si e ka interpretuar Sejid Kutbi në tefsirin e tij. Kjo nuk do të thotë se nuk mund të kesh shoqëri me ata jobesimtarë që nuk sillen keq me besimtarët. Po mos të ishte kështu nuk do të ekzistonte ajeti më poshtë:

    [el Mumtehineh 9] “Zoti të ndalon të mos shoqërosh vetëm ata që të luftojnë për shkak të besimit tënd, dhe të dëbojnë nga vendëlindja, ose u ndihmojnë të tjerëve për të dëbuar…”

    Zoti na udhezoft ne rrugen e drejt!

    Selam,
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 09-09-2015 më 23:31
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  19. #38

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Allahu te udhezoft "ocean". Ti ke besimin tend une timin.



    Sheikh Hammed b. Atik (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    “Themeli i Dinit (Aslu Din) i të gjithë profetëve është që ta praktikosh Teuhidin, të kesh dashuri për të dhe pjestarët e tij, të miqësohesh me ta (vala), ta braktisësh shirkun, t’i konsiderosh pabesimtarë vepruesit e shirkut të madh, të kesh armiqësi kundër tyre (berah - distancim, mu'adah - armiqësim).

    Ed-Durer Es-Sennijeh, V. 7 /199



    Sheikh Abdur-Rahman b. Hasen (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    ”Selefi dhe khalefi (gjeneratat e para dhe të mëvonshme), prej sahabëve, tabi´inëve, imamëve dhe prej të gjithë pasuesve të sunnetit janë pajtuar dhe kanë rënë në ujdi (pajtim, ixhma) se njeriu nuk bëhet musliman derisa nuk e lë shirkun e madh, derisa nuk distancohet nga ai dhe vepruesit e tij, pastaj t’i urrejë dhe haptazi ta tregojë armiqësinë ndaj atij dhe ithtarëve të tij, sipas mundësisë së tij, derisa nuk bëhet i sinqertë me veprat e tij ndaj Allahut të Lartësuar, ashtu siç ka ardhur në hadithin e Muadhit që transmetohet në dy sahihet: ''E drejta e Allahut ndaj robërve të Tij është që ta adhurojnë Atë, dhe të mos i bëjnë shokë në asnjë mënyrë.”

    Ed-Durer Es-Sennijeh, V. 11/545-546



    "Ka qenë shembull i lartë për ju Ibrahimi dhe ata që ishin me të, kur i thanë popullit të tyre: Vërtet, ne distancohemi prej jush dhe prej atyre që adhuroni ju veç Allahut. Ju kemi mohuar, dhe u shfaq ndërmjet nesh edhe jush armiqësia dhe urrejtja përgjithnjë, derisa të besoni në Allahun të Vetëm.” [el Mumtehineh, 4].

  20. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Sheikh Abdur-Rahman b. Hasen (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:
    ”Selefi dhe khalefi (gjeneratat e para dhe të mëvonshme), prej sahabëve, tabi´inëve, imamëve dhe prej të gjithë pasuesve të sunnetit janë pajtuar dhe kanë rënë në ujdi (pajtim, ixhma) se njeriu nuk bëhet musliman derisa nuk e lë shirkun e madh,
    Je duke i bo lomsh gjonat. Nuk po t'kundershto kush qe nuk quhesh muslimon perderisa i bo shirk Allahut s.v.t. Problemi qe po diskutojm ktu osht menyra se si ti e fut shirkun n'ven e paven. Ti e ngatrro shirkun qe n'fakt osht adhurimi i dikujt tjeter pervec allahut s.v.t me votimin , gjykatat dhe martesat neper shtetet jo islamike.

  21. #40

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Je duke i bo lomsh gjonat. Nuk po t'kundershto kush qe nuk quhesh muslimon perderisa i bo shirk Allahut s.v.t.
    Problemi qe po diskutojm ktu osht menyra se si ti e fut shirkun n'ven e paven. Ti e ngatrro shirkun qe n'fakt osht adhurimi i dikujt tjeter pervec allahut s.v.t me votimin , gjykatat dhe martesat neper shtetet jo islamike.

    Problemi eshte se ju jeni njerez qe nuk kuptoni.

    Nese e sheh nje te kreshter qe i lutet te vdekurve apo prej atyre qe i thone vetes musliman, ti duhet të jesh i bindur se ibadeti drejtuar dikujt ose diçkahit krahas Allahut nuk është i drejtë, të distancohesh nga ai, ta urresh, të bësh tekfir (t'i konsiderosh jobesimtar) mbi vepruesit e shirkut dhe duhet t'u kundërvihesh (t'i armiqësosh).

    Nese thua une nuk e bej tekfir kete person apo nuk e urrej, ateher qe te dy jeni mushrik te lidhur se bashku qe nuk e keni mohuar tagutin ? E kupton tash ?

    Njejte eshte edhe me ata qe votojne dhe ata qe nuk i bejne tekfir apo urrejne votuesit.

    Njejte eshte edhe me ata qe kerkojne gjykimin e tagutit dhe ata qe nuk i bejne tekfir apo urrejne keta.


    Kush po thote qe martesa ne shtetet jo islamike eshte kufer ?

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •