Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
  1. #21

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ....ok.....perseritje.....ku mbetet individualizmi ???..........cognito, ergo sum !

    tung
    O Nuh,
    une per vete nuk kam asnje ide ne lidhje sa shton, pasi i perkas kategorise te atyre "si fallor sum".
    Pasi une mendoj sinqerisht qe duke dyshuar sbulojme qe; ka nje ekzistence superiore, keshtu duke dyshuar, zbulohet e Verteta!
    Ndryshe ne shqip; - Nuk mund te dyshosh pa baza, perkthehet - "Une dyshoj, keshtu provoj..."!
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  2. #22
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    *

    O mor' Nuh Musa,

    Pasha shpirtin e maces, gjith ate tekst qe e ke shkruar, nuk ke shkruar asgje.

    Leri shoku gjerat te cilat nuk i njeh as perafersisht. Shpjegona dicka per ndertimtari apo tregona ndonje perralle me kesulekuqen.

    Po te pergjigjem per te vetmen arsye perse ma ke nenvizuar tekstin dhe ke shkruar dicka tjeter. Ne fakt nuk ke shkruar asgje... ke shtype butona shkronjash dhe formuar fjale te cilat nuk i kupton dot as ti vet, e lere me dikush tjeter.

    Njeriu duhet t'i kuptoje limitet e veta. Sidomos aty ku eshte i limituar 100%.

    Mos ia nxjerr fundin, pash Zotin!


    *
    Shoku norca,

    Buddizmi eshte derivat i hinduizmit, ki derivat i helenizmit, e ai derivat i besimeve egjiptase qe me ne fund burim e kane monoteizmin !, ka nje piramide graduale te ndertimit te kuptimit te gjerave............kjo eshte gjendja "faktive" e realiteteve.

    Kjo cka ti na thua eshte nje konstrukt i nderlidhur ne formen sic nderlidhen idete konspirative. Nese nisemi vetem nga fakti se prodhimi me i larte, ai "absolut" i intelektit te njeriut eshte nje perfundim qe pak "njerez" e "kuptojne"....atehere kjo mesele qe ne start ka defekt !...si cdo plan konspiracioni, pra, edhe ki ka nje defekt, dhe ai eshte pikerisht sic shkruan "ne moskuptimin" e ceshtjes.

    Intelekti i njeriut nje gje e ka zbardhe si ligj univerzal -> per te funksionuar gjerat, duhet ti beje te thjeshta ne kuptimin e tyre !..........pra, perkundrazi, pikerisht "mbrojtja" jote, se "nuk i kuptojme gjerat", e diskualifikon kete qe don te na shesesh ketu.

    Perndryshe, mendimtaret qe i njeh historia, ne shumice jane pikerisht njerez qe rrjedhin nga shkencat natyrore, rrespektivisht nga lendet teknike, qe jane mare me ligjet e natyres, me kuptimin ne pergjithesi mbi funksionimin teknik te gjerave. I ke nga lenda e medicines, astrologjise, matematikes, inxhinjerise........Perfundimet e tyre, se ekziston "mundesia" e nji force te panjohur, ta quajm ate "hyjni", duhet se paku te te lene te kuptosh, se ne realitetin aktual nuk ka mistere sa i perket qenies NJERI dhe pozicionit te tije ne ekzistence......njeriu eshte thjeshte PJESE e kesaj ekzistence, nje qenie biologjike. Te ndryshem e ben vetem intelekti !, pyetja, se a eshte per kete arsye dicka qe duhet trajtuar "jashta" kesaj ekzistence, une them se PO (vetem intelekti, qe e quajm shpirt - dhe kete e kane diskutuar rradhazi krejt mendimtaret e medhenj, si ne islam, si ne krishterim, si ne judaizem).....kurse ti thua JO (une te kuptoj keshtu nga qendrimi im).....kete JO nuk e sqaron, por e len te varur, e len enigmatik, me arsyetimin se "nuk kuptohet"....se paku nuk kuptohet pa pergatitje te posacme !

    Pejgamberi alejhiselam "nirwanen" tende e ka gjet ne "namaz", eshte fut dhe dale nga ajo pese here ne dite, e kajher edhe me shume.......por kjo, nuk ka ardhe si perfundim i nje procesi te kushtezuar nga ligje te ndryshme, me nje "heureka" te arhimedesit, por thjeshte si nje vetedijesim, nga kuptimi i qenies tende personale ne relacion me krijuesin tend, cognito, ergo sum !.........kjo eshte shumefish me e madhe, se qofte cfare "ndricimi" i mendjes.......e vrave NJE NJERI, sikur e ke vra krejt njerezine, shkruan.....ketu definohet vlera e NJERIUT !, dhe na len te kuptojme se "nuk ka mates".....eshte absolut i vlefshem !


    Kaq pat inxhinjeri per ty......
    albanish by nature

  3. #23
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    O Nuh,
    une per vete nuk kam asnje ide ne lidhje sa shton, pasi i perkas kategorise te atyre "si fallor sum".
    Pasi une mendoj sinqerisht qe duke dyshuar sbulojme qe; ka nje ekzistence superiore, keshtu duke dyshuar, zbulohet e Verteta!
    Ndryshe ne shqip; - Nuk mund te dyshosh pa baza, perkthehet - "Une dyshoj, keshtu provoj..."!
    Pershendetje
    Ashtu eshte, dyshimi, ne lindim qe te gjithe te paster, dhe gjithecka na mesohet, na imponohet por edhe na dhunohet.....dhe cdokush e ka shancin e vet, qe te thote STOP....dhe ki stop vjen sigurisht nga dyshimi, qe sejcili ta gjeje ate te verteten per vetveten e tije !.

    tung
    albanish by nature

  4. #24

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Jam dakort me ty, dyshimi eshte dhunti, pra dhurate jo dhunim...
    Por qe eshte "detyre" te zbulojme te Verteten, te Perjetshmin Pefekt, por qe dyshimi me llogjike dhe perulje,
    jo supozime "fantastiko shkencore" duke abuzuar me mendjen dhe duke arritur ne konkluzione apsurde.
    Neve dyshojme ne nje moment kur ka edhe mundesi te verifikohet aresyeja..., perse.
    Pasi une sikur ti, nuk kemi as me te voglin dyshim, nese ne keto momente po vuajne per buken e gojes femijet e planetit Jupiter.
    Ndaj me aresye nuk dushojme, pra nuk e marrim ne shqyrtim kete fakt.
    Por mos te nenvleresohet vertetesia e asaj qe; dyshimi nuk eshte nje gje e keqe, por nje mjet per te vertetuar faktin qe neve
    nuk jemi perfekt, ndaj na duhet te permiresohemi vazhdimisht, por qe kete e kuptojme vetem kur me pare konceptohet Perfektshmeria.
    Kjo gje mund te konsiderohet dhurate, pra te konceptojme, pasi mendja njerezore deformon lehte gjerat, keshtu te humbase ne delirim...
    Pra konkluzioni, neve dyshojme, keshtu me dyshimin provjme, por qe referohet vetem ne filozofine e krishtere...
    Per kete ka shume shkrime te bekuarit Agustin , peshkop i Ipones.
    Gjithesesi kjo fiskulture mendjeje, nuk vlen per ate qe ka besim te patundur, pasi dhurata e vertete eshte Besimi, pasi thuhet;
    " Ti besove pasi pe, i bekuar do te jete kush besoi edhe pa pare " - pasi keshtu besimi behet prove!
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Pejgamberi alejhiselam "nirwanen" tende e ka gjet ne "namaz", eshte fut dhe dale nga ajo pese here ne dite, e kajher edhe me shume.......por kjo, nuk ka ardhe si perfundim i nje procesi te kushtezuar nga ligje te ndryshme, me nje "heureka" te arhimedesit, por thjeshte si nje vetedijesim,
    Nuh Musa gjendjen ''nirwana'' te lutem shpjegoje me gjate dhe me thelle.
    Dhe rastet kur pejgamberi a.s ka perjetuar nirwana me shume se sa ajo e ''namazeve''

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Nuh Musa gjendjen ''nirwana'' te lutem shpjegoje me gjate dhe me thelle.
    Dhe rastet kur pejgamberi a.s ka perjetuar nirwana me shume se sa ajo e ''namazeve''
    Ja te tregoj une.

    Ka dashur "t'ia tregoje megjet e fushes babit" ama ne mal (pyll), dmth, jo qe s'ka thene asgje per fushen (temen) po ka humbur ne pyll...

    Cunit i ka djegur perse kam thene se ezoteria eshte me e ruajtur ne buddhizem se neper religjionet e tjera. Kurse, ky, duke dashur te me tregoje cfare eshte ezoteria (sepse nuk e kupton dot per cfare eshte fjala) ka menduar se ja une jam bere Buddhist, prandaj ben krahasime me lisat e malit (Nirwana) me bimet e fushes...dmth nuk e njeh as malin e as fushen... "Fushe" hesapi


    Kryesore t'i levrojme pyjet dhe t'i presim "drunjte" e dendur te fushes...


    Prandaj i thash qe s'ka thene asgje lidhje me temen. Kurse kush nuk flet lidhje me temen s'eshte i denje per pergjigje.
    *
    klipp&klar

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Gandi (Mohandas Karamqand Gandhi, 1869-1948),ne bote me i njohur si Mahatma (''shpirti i madh'') Gandhi,me te kuptuarit e vetvetes (self-realization),me te pamurit e Zotit fytyre per fytyre dhe me te arriturit e mokshës(qlirimit spiritual).Parimet e tij themelore,i fitoi zemrat e miqëve dhe te armiqeve,brenda dhe jashte Indise.

    Parimi i tij parësor ne moral eshte ahimisa pse moskryerja e dhunes,jodetyrimi.
    Sama-Padam (Dhamma-Padam - ''rruga e korrektsise'') ne kete veper jane permbledur 423 thenie te G.Budës në vargje te klasifikuara sipas permbajtjes ne 26 kaptina. Guantama Sidharta Buda ,rreth 558-478 p.r.r,themelues i budizmit me vone i religjionit budistik, i cili perbehet prej dy pikave paresore ,vuajtjes dhe shpetimit.Jeta eshte vuajtje,shkaqet e vujatjeve jane epshet,instiktet, te lirohesh nga prej ketyre do te thote te lirohesh prej vuajtjeve,largimi absolut nga keto quhet ''nirwana''gjendje e brendshme ku fiken te gjitha kerkesat,fiket ''uni'' dhe lirohet shpirti nga materia.

    E kam pare nje dokumentare ku fliste lidhje me alienet e lashtesis dhe per cudi e permendi diqka ne malet e tibetit nje tempull(a diqka te tille) dhe mbrenda tempullit gjendej ajo qe quhej dhoma e 1000-Budëve dhe ishin ruajtur pergamene qe ne fakte duhet te ishin skica e nje teknologjie te panjohur e te avancuar.Ndoshta Ezoteria eshte me ruajtur tek budizmi por e kam fjalen tek budizmi pas G.Budës.

    E une me sa e kam kuptuar veprimtarin e budes pas ''Përndritjes'' edhe pse ashtu eshte e duhet te jete,se e ka mbajtur ate barre bashke me ata qe i kane besuar.Pra vemprimtaria e Budes eshte e thjeshtë.

    Por nga populli hebre ka pasur me se shumti ''Profete'' kete e deshmojne Shkrimet e Shentja.Por dijetaret islamike jane te mendimit se shpirti i profetit Muhamed eshte burimi i te gjithe shpirtrave dhe ekzistences ne pergjegjsi.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Datelindjen asnjeri nuk e dinte po te ishim vetem!
    Kush do e vertetonte????????????????????????
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  9. #29
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Jam dakort me ty, dyshimi eshte dhunti, pra dhurate jo dhunim...
    Por qe eshte "detyre" te zbulojme te Verteten, te Perjetshmin Pefekt, por qe dyshimi me llogjike dhe perulje,
    jo supozime "fantastiko shkencore" duke abuzuar me mendjen dhe duke arritur ne konkluzione apsurde.
    Neve dyshojme ne nje moment kur ka edhe mundesi te verifikohet aresyeja..., perse.
    Pasi une sikur ti, nuk kemi as me te voglin dyshim, nese ne keto momente po vuajne per buken e gojes femijet e planetit Jupiter.
    Ndaj me aresye nuk dushojme, pra nuk e marrim ne shqyrtim kete fakt.
    Por mos te nenvleresohet vertetesia e asaj qe; dyshimi nuk eshte nje gje e keqe, por nje mjet per te vertetuar faktin qe neve
    nuk jemi perfekt, ndaj na duhet te permiresohemi vazhdimisht, por qe kete e kuptojme vetem kur me pare konceptohet Perfektshmeria.
    Kjo gje mund te konsiderohet dhurate, pra te konceptojme, pasi mendja njerezore deformon lehte gjerat, keshtu te humbase ne delirim...
    Pra konkluzioni, neve dyshojme, keshtu me dyshimin provjme, por qe referohet vetem ne filozofine e krishtere...
    Per kete ka shume shkrime te bekuarit Agustin , peshkop i Ipones.
    Gjithesesi kjo fiskulture mendjeje, nuk vlen per ate qe ka besim te patundur, pasi dhurata e vertete eshte Besimi, pasi thuhet;
    " Ti besove pasi pe, i bekuar do te jete kush besoi edhe pa pare " - pasi keshtu besimi behet prove!
    Pershendetje
    Njerezit qe "mendojne", detyrimisht edhe dyshojne !!!...kjo vertetohet neper krejt kulturat e njerezise dhe neper krejt koherat !...pasiqe nuk ka kulture qe nuk njeh mendimtare te saje qe edhe e kane mbjelle ate kulture, kuptohet se edhe pertej krishterimit ka referenca. Prania e nje kulture "fetare" qofte ne cilin popull, eshte thjeshte prove per ekzistencen e dyshimit po ne ate mjedis !, andaj edhe krejt kulturat thuajse e njohin metaforen e "rruges", e "drites", e cila pikerisht eshte udhezuesi ne dyshim !

    tung
    albanish by nature

  10. #30
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Nuh Musa gjendjen ''nirwana'' te lutem shpjegoje me gjate dhe me thelle.
    Dhe rastet kur pejgamberi a.s ka perjetuar nirwana me shume se sa ajo e ''namazeve''
    E permenda si synonym per ta pershkruajtur "kulmin" e nje aspirate, ate cakun final, ngase "nirwana" ne popkulturen aktuale eshte thuajse gjetiu e njohur....per kete e permenda. Ne fakt, kulmi per muslimanin ne kete dynja eshte thjeshte kuptimi i namazit, i cili ne islam eshte nje lidhje e drejtperdrejte me Allahun !, pra, kush e kupton namazin, e ka arrijt shkallen e "persosur", "perfeksionin" e te qenurit krijese e dalluar, shpirt i dalluar !, me i dashuri i Allahut.....kuptohet, kjo vlen per ate qe "beson" ne Allah !

    Perndryshe, islami eshte racional, dhe muslimani njeri pragmatik. Nuk ka mistere ne namazin, na ngarkohet si obligim per te miren tone. Perderisa nuk e kuptojme se eshte per te miren tone, nuk e kemi kuptuar edhe namazin ne pergjithesi !, andaj edhe shkruajta, ai qe falet, ai qe i fal pese kohet e namazit, eshte njeri i "persosur".........tash mbetet tek ti ta kuptosh se cili nga ato qe i njeh i fal namazet rradhazi....gradualisht, ashtu sic e njeh edhe ne pergjithesi islami, shkalla e perfeksionit shihet pikerisht ne kryerjen e ketij obligimi....i persosur eshte ai qe i fal pese kohet, qe i fal ne kohen e vet, qe i fal me kujdesje te madhe, qe falet mundesisht me xhemat, qe falet mundesisht ne xhami, qe falet mundesisht ne rradhet e para te xhematit....e keshtu me rradhe....

    Nese e arrin kete shkalle, atehere je ne nje sfere tjeter te kuptimit mbi jeten, mbi natyren tende si njeri.....


    tung
    albanish by nature

  11. #31
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    Ja te tregoj une.

    Ka dashur "t'ia tregoje megjet e fushes babit" ama ne mal (pyll), dmth, jo qe s'ka thene asgje per fushen (temen) po ka humbur ne pyll...

    Cunit i ka djegur perse kam thene se ezoteria eshte me e ruajtur ne buddhizem se neper religjionet e tjera. Kurse, ky, duke dashur te me tregoje cfare eshte ezoteria (sepse nuk e kupton dot per cfare eshte fjala) ka menduar se ja une jam bere Buddhist, prandaj ben krahasime me lisat e malit (Nirwana) me bimet e fushes...dmth nuk e njeh as malin e as fushen... "Fushe" hesapi


    Kryesore t'i levrojme pyjet dhe t'i presim "drunjte" e dendur te fushes...


    Prandaj i thash qe s'ka thene asgje lidhje me temen. Kurse kush nuk flet lidhje me temen s'eshte i denje per pergjigje.
    *
    Norca, fol, qe te te kuptojme !!!...mos u ben misterioz !!!........ ne kohen tone moderne nuk ka nevoje per "ezoterizem"....ne shkojme te mjeku, dhe ai na jep lloj lloj "barnash" per ti kontrolluar "energjite" qe i kemi........dhimbjen e kokes nuk e largojme me meditim, por me aspirin.....

    Si e mendon ate se me paska djegur ???, pse, per cka ???

    tung
    albanish by nature

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Norca, fol, qe te te kuptojme !!!...mos u ben misterioz !!!........ ne kohen tone moderne nuk ka nevoje per "ezoterizem"....ne shkojme te mjeku, dhe ai na jep lloj lloj "barnash" per ti kontrolluar "energjite" qe i kemi........dhimbjen e kokes nuk e largojme me meditim, por me aspirin.....

    Si e mendon ate se me paska djegur ???, pse, per cka ???

    tung
    Nuh Musa i çmoj postimet tuaja,gjithashtu edhe te Norqes.Kam lexuar,se nje rast ka pickuar marimanga(nuk e kam ngatrruar kronologjin e ngjarjeve ),muhamedin a.s dhe u ka kerkuar te pranishmive uje me krip,pastaj e ka kenduar Felekin dhe Nasin dhe e ka prekur vendin ku eshte pickuar me uje-kripe dhe eshte sheruar.Disa raste tjera kur u ka kenduar Fatihan ne pjeset kur kane pasur dhembje dhe dhembja eshte larguar,dhe kjo metod e kendimit te kuranit praktikohen edhe ne ditet e sotme e cila sheron semundjet qe shkenca e sotme(ajo qfare mbahet ne publik)nuk i shjegon.Sigurisht problemet fizike te trupit nuk sherohen me kendim kurani por me intervenimin e barnave,mjekut,operacioneve etj.

    Dhe Nuh Musa ne You Tube ke dokumentare te Jose Escamilles lidhje me "Flying Rods-Skyfish",disa jane skeptike rreth zbulimit te Jose-s por por zbulimet e viteve te fundin e kredibilizojne zbulimin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Urimy-meraga : 06-06-2015 më 19:12 Arsyeja: .

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Norca, fol, qe te te kuptojme !!!...mos u ben misterioz !!!........ ne kohen tone moderne nuk ka nevoje per "ezoterizem"....ne shkojme te mjeku, dhe ai na jep lloj lloj "barnash" per ti kontrolluar "energjite" qe i kemi........dhimbjen e kokes nuk e largojme me meditim, por me aspirin.....

    Si e mendon ate se me paska djegur ???, pse, per cka ???

    tung
    S'jam une misterioz, ne asnje menyre jo.

    Ceshtja qendon ne ate se ti nuk e NJEH lenden per te cilen po flitet ketu. Tabula Rassa, "shpansko sello"...

    Tash shkretove edhe me shume: ne vend te meditimit te marrim "Aspirin" (helm). Shume "modern" po na del ti.

    Profeti Muhammed (sipas teje) paska qene budalla qe ka medituar me ore e dite te tera kur shkonte ne shpelle. "I mjeri" nuk ka pasur "Aspirin". Sa Keq

    Nuk po e kuptoj perse nje here ne jeten tende nuk e ben zemren gur e te thuash: "Me fal, por kete lëmi nuk e kuptoj fare"... ose me e truse ne nje qoshe...!!!

    *
    klipp&klar

  14. #34
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anëtarësuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Teme interesante po si gjdohere e devijuar nga adhuruesit e dorktinave te kota.

    Mendimi im eshte ky:


    Citim Postuar më parë nga Lorenc-i Lexo Postimin
    Kush jemi ne?
    1. Qenje evolutive te nje laboratori gjigant sic eshte toka.

    Citim Postuar më parë nga Lorenc-i Lexo Postimin
    Çfarë qëllimesh kemi në këtë jetë?
    2. Qellimi yne eshte evolimi, pastrimi i ndergjegjes.

    Citim Postuar më parë nga Lorenc-i Lexo Postimin
    Si do të ishte një shoqëri e mirë?
    3. Duke ja ndalu secili vehtes mendimin negativ.

    Citim Postuar më parë nga Lorenc-i Lexo Postimin
    Morali është ajo që kemi ndërtuar apo është ligj universale?
    4. Na eshte imponuar nga vet jeta qe te evitojm mutacionet per te mbijetuar dhe me kalimin e kohes ka marre dimenzionin e nje ligji univerzal.
    Nothing comes from nothing

  15. #35
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Nuh Musa i çmoj postimet tuaja,gjithashtu edhe te Norqes.Kam lexuar,se nje rast ka pickuar marimanga(nuk e kam ngatrruar kronologjin e ngjarjeve ),muhamedin a.s dhe u ka kerkuar te pranishmive uje me krip,pastaj e ka kenduar Felekin dhe Nasin dhe e ka prekur vendin ku eshte pickuar me uje-kripe dhe eshte sheruar.Disa raste tjera kur u ka kenduar Fatihan ne pjeset kur kane pasur dhembje dhe dhembja eshte larguar,dhe kjo metod e kendimit te kuranit praktikohen edhe ne ditet e sotme e cila sheron semundjet qe shkenca e sotme(ajo qfare mbahet ne publik)nuk i shjegon.Sigurisht problemet fizike te trupit nuk sherohen me kendim kurani por me intervenimin e barnave,mjekut,operacioneve etj.

    Dhe Nuh Musa ne You Tube ke dokumentare te Jose Escamilles lidhje me "Flying Rods-Skyfish",disa jane skeptike rreth zbulimit te Jose-s por por zbulimet e viteve te fundin e kredibilizojne zbulimin.
    Selam,

    Islami meson, se gjithecka, absolutikisht gjithecka eshte ne "kontrollen" e Allahut. Kaderi, caktimi i Allahut eshte nje nder kushtet e besimit (shart).

    Ne truallsoren thuan, se krejt krijesat, e sendet, e gjithecka cka ekziston, perpos njeriut, i ben Allahut "ibadet"....ibadet qe nenkupton kryerjen e obligimit te caktuar pa hezitim, shih "lundrimin" e henes, "lindjen" e diellit, etj....edhe trupi biollogjik i njeriut i ben Allahut "ibadet".....per shembull qe nga lindja zhvillohet deri ne pushimin e tij se "funksionuari" (me vdekjen).....NE, kur "lutemi", kur kendojm kuran, qellimin e kemi qe Allahu te nderhyje ne "ibadetin" e trupit, dhe ta ndryshoje ate per "nevojen" tone. Semundjet, lendimet, sakatlleket, e anomali tjera te trupit biollogjik jane pjese e "ibadetit", si i ka caktuar ALLAHU...........vullneti i lire i joni ka mundesi nepermjet te LUTJES ta ndryshoje kete. Kur pejgamberi alejhiselam i hedh kripe plages, dhe njekohesisht kendon kuran, atehere kete e ben me dy qellime, me njerin, qe kripa me "ibadetin" e vet te sheroje plagen....kurse "lutja" e nenvizon kete proces qe te jete me i shpejte, me i ngadalshem, me efikas, thjeshte, te ndikohet pertej asaj qe Allahu ja ka caktuar me urdherin e Tij.

    Islami meson, se njeriu ne kete jete eshte ne "pune", dhe detyrat i kemi te caktuara ne kuran, respektivisht ne sunnetin e pejgamberit alejhiselam !, gjithecka cka na ndodh, qofte e mire, qofte e keqe, eshte nje "sprove".

    Dua te te them se, nuk ka asnje realitet ku mungon ose nuk ekziston "kontrolli" absolut i plote i Allahut, dituria e Atij mbi ate se cka ndodh, cka do te ndodhe dhe si do te ndodhe. E vetmja mundesi e ndryshimit te gjerave JASHTA IBADETIT TE CAKTUAR eshte "lutja"........per kete njeriu lutet, per kete njeriu kendon kuran. I hedh plages ilacin, dhe shpreson ne ndihmen e Allahut ne sherim !!!

    Njeriu "nuk ka mundesi" ti ndryshoje gjerat vetvetiu !, ne asnje forme jo !!

    tung
    albanish by nature

  16. #36
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    S'jam une misterioz, ne asnje menyre jo.

    Ceshtja qendon ne ate se ti nuk e NJEH lenden per te cilen po flitet ketu. Tabula Rassa, "shpansko sello"...

    Tash shkretove edhe me shume: ne vend te meditimit te marrim "Aspirin" (helm). Shume "modern" po na del ti.

    Profeti Muhammed (sipas teje) paska qene budalla qe ka medituar me ore e dite te tera kur shkonte ne shpelle. "I mjeri" nuk ka pasur "Aspirin". Sa Keq

    Nuk po e kuptoj perse nje here ne jeten tende nuk e ben zemren gur e te thuash: "Me fal, por kete lëmi nuk e kuptoj fare"... ose me e truse ne nje qoshe...!!!

    *
    Norca, ti vet e shkruan dhe nuk e kupton.........pra, perderisa nuk kishte "njohuri" mbi islamin, qetesine e vet e gjente ne "vetmi", ne shpellen hira.....qarte pra....po pastaj ???..........qetesine, lumturine me te madhe e gjente ku ????......ne namaz !!!, dhe kete, pese here ne dite...dhe kete, ne formen me te thjeshte, qe ta kuptoje e krejte njerezia, cdo njeri mbi rruzull !!!.......cfare ka te kuptoj ne ezoterizem, ne meditimin, cka ???, po ato gjera jane te thjeshta ore. Sepse nuk i "sheh" sejcili njejte sic i sheh ti, mendon se njerezit nuk i kuptojne ???.....me vjen keq, por sa e shoh, nuk e kuptojke islamin ti !, por dije nje gje, islami eshte kulmi i civilizimit njerezore, kulmi i arritjes se mendjes se njeriut !, miru pakez me al ghazalin dhe ibn ruzhdin....te kisha referuar edhe rene descarte....

    tung
    albanish by nature

  17. #37
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Pyetjet qe ti ngre jane pyetje ekzistencialiste per njeriun. Emeruesi i perbashket i te gjitha pyetjeve te tua eshte nje dhe i vetem: ti kerkon te njohesh vetveten, do te dish se nga vjen e ku shkon. Nese do te njihje keto gjera ne lidhje me vetveten, te gjitha pyetjet ekzistencialiste marrin pergjigje vetvetiu, nuk jane me te lodhshme, nuk jane me as te rendesishme. Shume njerez kujtojne se keto jane "pyetje filozofike" por nuk jane te tilla. Filozofia gjithmone ka prirjen te perdori arsyen apo llogjiken per te dhene nje interpretim te asaj qe i del perpara. Shume interpretime e mendime jepen per te njejten ceshtje, qe ne fund te dites, jane te gjitha te parendesishme. Jane te parendesishme pasi jane vetem ide, vetem mendime qe stimulojne ushtrimin mendor te degjuesit apo lexuesit. Problemi me njeriun eshte se eshte nje qenie qe dija asnjehere nuk e ngop. Ajo qe e ngop njeriun eshte perjetimi i se vertetes, i se bukures me shqisat e tij qe ia kalojne shpirtit te tij.

    Dy miq artdashes po vizitonin nje ekspozite arti. Te dy u mahniten nga nje veper arti e vecante. I pari qendroi me minuta te tera para piktures se varur duke komentuar ate qe kish para syve deri ne detajin me te imet. Miku i tij po ashtu e shijoi vepren ne heshtje, pa nxjerre asnje fjale nga goja. Ndryshe nga miku i tij, ky i dyti ne fund te ekspozites, i afrohet artistit qe kish punuar ate veper arti dhe i ben nje pyetje te thjeshte: Cfare ke dashur te realizosh me kete veper arti? Preferonte te degjonte nga goja e artistit mesazhin qe ai kish dashur te perconte me ate veper arti.

    E njejta gje edhe me pyetjet ekzistencialiste te njeriut: mund t'ia besh ato pyetje vetes, ose mund t'ia shtrosh ato pyetje krijuesit tend. Ashtu si ajo vepra e artit nuk u krijua vetvetiu, ashtu edhe njeriu nuk u krijua vetvetiu.

    Albo

  18. #38
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anëtarësuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Te doje tjetrin.
    https://www.behance.net/robberysk1100

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Po dashuria (pra te duam tjetrin) nga buron? Mos valle nga njeriu? (S'ma merr mendja)

  20. #40
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Për: Çfarë qëllimesh ka qenia njerëzore në këtë planet?

    Citim Postuar më parë nga user010 Lexo Postimin
    Po dashuria (pra te duam tjetrin) nga buron? Mos valle nga njeriu? (S'ma merr mendja)
    Mos do te thuash qe dashuria eshte hyjnore ?!

    Po urrejtja nga buron atehere ? Apo ajo buron nga njeriu

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •