Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23

Tema: Edit bios

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Edit bios

  Pershendetje...

  Me kane sjelle nje laptop nga usa toshiba satellite pro c850 pas kishte logon e windows8 po e kishin kthyer ne 7.

  Problemi qendron qe dua ta kthej ne windows 7 english se eshte frengjisht por nuk me lejon te editoj asgje ne bios pasi jane te hijezuara...ka ndonjeri ndonje ide cmund te bej se futem te bios futem te boot dhe shikoj qe cd eshte e 3-ta...por sme lejon te editoj ta bej primare.

  Flm

 2. #2

  Pėr: Edit bios

  Provo futu ne bios --> shko tek Enter Setup --> Advanced --> System Configuration --> Tek Boot Mode zgjidh CSM BOOT. Ruaj konfigurimin restart laptopit dhe provo te besh boot nga cd .
  Forumi Shqiptar
  My web (hobby): www.zonajuaj.com

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Pėr: Edit bios

  Sapo klikoj System Configuration del nje menu ku gjithcka eshte e hijezuar ndersa ajo "boot mode" eshte CSM boot. se e lexova ate qe ke cituar ti me siper ne internet po nuk kryn funksjon

 4. #4

  Pėr: Edit bios

  Pershendetje!
  Sa kuptova une ti e ke sistemin operatiiv Win 7 ne gjuhen frenge dhe deshiron ta kthesh en anglish?!?!.. nese desiron kete nuk ka nevoj te besh ndryshim nga bios por vepro sipas hapave me posht:  Instalo Multilingual User Interface (MUI) ne Windows 7 :


  1. Start -> All Programs --> Windows Update --> Optional Updates.

  2. Hap optional Updates dhe shko te seksioni Windows 7 Language Packs.

  3. Tick ne Multilingual User Interface (MUI) qe deshiron ( ne kete rast anglisht te US) dhe kliko OK

  4. Procedo me Install Updates
  Si te ndryshojme Windows 7 Display Language:

  1. Shko te Start -> Control Panel -> Clock, Language, and Region / Change the display language

  2. Ndrysho gjuhen e display ne menune e Choose....

  3. Kliko OK

  4. Restarto pc qe te kene efekt ndryshimet (kjo ka ndikim vetem per user profilin qe jeni te loguar momentalisht)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Delilah : 09-03-2015 mė 15:54

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Anėtarėsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,516

  Pėr: Edit bios

  Gjuha e Windows nuk mund te ndryshohet nga bios dhe as nepermjet Windows Update.(nepermjet Windows Update ndryshohet vetem nese sistemi eshte Windows Ultimate apo Enterprise).
  Per te ndryshuar gjuhen shkarko Vistalizator dhe ndiq udhezimet sipas figurave nga siti zyrtar i Vistalizator.( mos harro te shkarkosh dhe paketen me gjuhet perkatese ne baze te sistemit windows ne perdorim 32 bit ose 64 bit,i gjen ne te majte te faqes.)
  MOS I NDY TEMAT no name

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Pėr: Edit bios

  Gjuhen e nderrova une e ktheva ne english por ajo qe citova une ka te beje me riformatim....si ta riformatoj se sme lejon te bej cd primare un shembullin e gjuhes e thash si shtytje te beja format pc jo se si nderroja gjuhen.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,550

  Pėr: Edit bios

  shif te gjesh ne web se mos ka ndonje guide per te agiornuar versionin e bios , une keshtu e zgjidha kete problem qe ke ti

 8. #8

  Pėr: Edit bios

  Sic duket ke pasur te instaluar Windows 8, prandaj ke kete problem.
  1) Beje Boot duke shtypur F2 dhe hyr ne BIOS.
  2) Shko "Security" tab dhe bej disable "Safe Boot"
  3) Shko "Advanced" tab, selekto "System Configuration" dhe pastaj ndrysho boot nga "UEFI" ne "CSM"
  4) Shtyp F10 qe te ruash ndryshimet qe bere dhe te dalesh nga Bios.
  Pasi te besh keto ndryshime mund te i stalosh cfardo Sistem operativ.

 9. #9
  Unike ne stilin tim Maska e ermela sweet
  Anėtarėsuar
  29-03-2012
  Postime
  654

  Pėr: Edit bios

  O shoku tlt a me ndihmon pak me me dergu linkun e microsoft ofice 2013 se me ate jam msu po kur e formatova pc ai I servisit me kishte instalu 2007

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Pėr: Edit bios

  si behet kjo ???

 11. #11

  Pėr: Edit bios

  Citim Postuar mė parė nga ermela sweet Lexo Postimin
  O shoku tlt a me ndihmon pak me me dergu linkun e microsoft ofice 2013 se me ate jam msu po kur e formatova pc ai I servisit me kishte instalu 2007


  Ketu e ke linkun online te Microsoft Office 3013 qe te sherben shume mire
  Nqs ke deshire ta instalosh ne pc,, atehere instaloje nga crafdo link zyrtar qe eshte free trial per 30 dite,,, e pastaj me kontakto qe te te tregoj udhezimet se si dhe cfare duhet te veprosh per te aktivizuar, ne menyre qe ta kesh pa afat skadence
  !

 12. #12

  Pėr: Edit bios

  Po ta tregoj me fotogorafi pasi qe nuk e ke te qarte:


  Emri: 0012_DSC_0015.jpg

Shikime: 291

Madhėsia: 29.0 KB


  Emri: 0008_DSC_0011.jpg

Shikime: 172

Madhėsia: 26.7 KB


  Emri: 0009_DSC_0012.jpg

Shikime: 153

Madhėsia: 26.0 KB

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Pėr: Edit bios

  Shum te qarta fotot po te asnjera nga fotot ata opsione sme japinn mundesi editimi

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,550

  Pėr: Edit bios

  duhet te vendosesh versionin e fundit te bios dhe pastaj e formaton sa here te duash me sistemin qe do ti , gjithe problemi eshte te bios agiornoje dhe ke per te rene rehat

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Pėr: Edit bios

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  duhet te vendosesh versionin e fundit te bios dhe pastaj e formaton sa here te duash me sistemin qe do ti , gjithe problemi eshte te bios agiornoje dhe ke per te rene rehat
  Me fal po si mund ta azhornoj dhe eshte e rrezikeshme po ke ndonje link ne youtube ma jep

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,550

  Pėr: Edit bios

  jo link nuk kam ,por duhet te shikosh te faqja zyrtare e markes se laptop qe ke ti toshiba, ose shiko guidat neper forumet e informatikes qe jane per kete qellim, une laptopin tim e kisha acer

 17. #17

  Pėr: Edit bios

  Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
  Shum te qarta fotot po te asnjera nga fotot ata opsione sme japinn mundesi editimi

  Kjo tregon qe Windows 8 nuk eshte mbyllur plotesisht, por ka pasur gjithmon mbyllje hybride, prandaj nuk ke pas mundesin te besh ndryshime ne bios dmth kane qene te hijezuara apo me ngjyre gri disa opsione.
  Nje alternative per te bere mbylljen e plote te Windows 8 do te tregoj me poshte duke u munduar te ta percjell edhe em fotografi.

  1. Shtype kombinimin e tasteve Windows + X dhe selekto Power Options

  Emri: 1.jpg

Shikime: 120

Madhėsia: 24.9 KB


  2. Kliko ne Choose what the power button does ne anen e majte

  Emri: 2.jpg

Shikime: 178

Madhėsia: 36.0 KB


  3. kliko ne Change settings that are currently unavailable

  4. Kalo me poshte te Shutdown settings dhe c'selektoje ne Turn on fast startup (recommended).
  pastaj kliko ne butonin Save changes

  Emri: 3.jpg

Shikime: 127

Madhėsia: 44.0 KB

  5. Tani bej shutdown dhe do te kryhet nje mbyllje e plote ne vend te nje mbyllje hybride sic eshte bere deri tani, apo mbyllje per fillim te shpejte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Delilah : 16-03-2015 mė 20:02

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e System_32
  Anėtarėsuar
  24-08-2012
  Postime
  135

  Pėr: Edit bios

  Po e vertet jane ngjyre gri dhe te hijezuara opsionet ne bios...po si seshte mbylle wind 8 kur pc ka te instaluar wind 7 ?

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,550

  Pėr: Edit bios

  wind 8 ka dale qe be fillim e salduar ne bios kjo per faktin qe njerzit te mos kene me mundesine qe benin me nderhyrje si me sistemet e vjetra wind

 20. #20

  Pėr: Edit bios

  Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
  Po e vertet jane ngjyre gri dhe te hijezuara opsionet ne bios...po si seshte mbylle wind 8 kur pc ka te instaluar wind 7 ?
  E provove kete qe te sugjerova? nqs e ke provuar na trego, ne te kunderten ma sill laptopin ne shpi qe te merrem une me te lol


Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •