Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Etno3
  Anėtarėsuar
  10-03-2014
  Vendndodhja
  Peje
  Postime
  775
  Faleminderit
  95
  99 falenderime nė 86 postime

  Arben Duka -Lamtumire

  Lamtumirė..
  (Lirikė dashurie)
  S'kam dashur kurrė tė tė lėndoj,
  se tė kam dashur sa s'ka mė,
  po ti mė ikėn-mė largohesh,
  ndaj dhe unė ika-po tė lė.


  S'besoj se do lėndohesh shumė,
  ti ende s'di ē'ėshtė dashuria,
  ndaj s'munde ta kuptoje dot,
  prushin e ndjenjave tė mia.


  Veē bukurisė sė pakursyer,
  natyra gjė s'tė ka dhuruar,
  ishe njė gonxhe qė nuk ēele,
  u vyshke qė pa lulėzuar.


  Dhe pse e kam kaq tė vėshtirė,
  po tė pėrzė nga zemra ime,
  mė mirė ndriēo si yll i largėt,
  dhe mė dil veē nė ėndėrrime.


  Pas meje do tė vijnė tė tjerė,
  dhe do tė puthin puthjen time,
  e ti ashtu si dhe me mua,
  do shkrihesh nėpėr pėrqafime.


  E do t'u thuash-hipokrite:
  "O sa tė dua-s'e them dot!",
  edhe njėlloj si dhe me mua,
  fare mė kot do derdhėsh lot.


  Nė sa krevate do tė shtrihesh,
  dhe do tė hiqesh virgjėreshė,
  kur i mendoj kėto tė gjitha,
  mė vjen tė qaj edhe tė qesh.


  Unė gjer tani isha i nxehur,
  nuk e mohoj qė prapė tė dua,
  sikur tė puthesh me gjithė botėn,
  askush s'i ndez buzėt e tua.


  Unė vetė isha i lėnduar,
  e ndofta tė lėndova shumė,
  kush vallė di tė pėrkėdhelė,
  ashtu siē pėrkėdhelja unė?!


  Megjithatė po tė uroj,
  u bėfsh prapė yll e lėshofsh nure,
  mė pas besoj se dhe pėr mua,
  do ēelė me gaz njė tjetėr lule.


  Mbi ndjenjėn tonė ra dėborė,
  gjithēka mė tutje ėshtė e kotė,
  pra lamtumirė-veē lamtumirė,
  se mirupafshim s'tė them dot!..
  Gjaku lahet me Gjak

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Etno3 pėr postimin:

  LAKITAKI (27-02-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Arben Duka -Lamtumire

  Lamtumirė..
  (Lirikė dashurie)
  S'kam dashur kurrė tė lėndoj,
  se kam dashur sa s'ka mė,
  po ti ikėn-mė largohesh,
  ndaj dhe unė ika-po tė lė.


  S'besoj se lėndoj shumė,
  ende s'dihet dashuria,
  ndaj s'munda ta kuptoja dot,
  prushin e ndjenjave tė mia.


  Veē bukurisė sė pakursyer,
  natyra gjė s ka dhuruar,
  ishte njė gonxhe qė nuk ēelte,
  u vyshk qė pa lulėzuar.


  Dhe pse e kam tė vėshtirė,
  po pėrzė nga zemra ime,
  mė mirė ndriēo yll i largėt,
  dhe dil veē nėper ėndėrrime.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •