Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,539

  Shkenctart besojn se kan hedhur nj hap gjigant n gjetjen e nj kure pr rinin

  Shkenctart besojn se kan hedhur nj hap gjigant n gjetjen e nj kure pr rinin e prjetshme.
  e perjetshme
  N vitin 2009, Elizabeth Blacburn dhe Jack W Szostak fituan mimin Nobel pr zbulimin e telomereve njerzore. Telomeret jan segmente t specializuara t materialit gjenetik q veprojn si mbrojtse n fund t do fije t ADN-s, pr t parandaluar shthurjen e saj. Por telomeret shkurtohen natyrshm me kalimin e kohs dhe kjo shkakton plakjen.

  Sot pretendohet se sht zbuluar nj teknik, q duke prdorur nj form t modifikuar t ARN-s (Acidi ribonukleik) dhe duke ndrhyr tek telomeret, rinon qelizat e plakura.

  Kemi zbuluar nj mnyr pr t zgjatur telomeret me 1 mij nukleodite (ARN prmban vetm nj varg nukleoditesh). Kjo metod kthen pas akrepat e ors pr qelizat dhe n vite njerzore prkthehet n shum, shum vite, thot Helen Blau nga Stanford University.

  Testet e para jan kryet tek minjt ku sht vn re q qelizat e minjve me telomere m t zgjatura jan m t reja se qelizat e minjve ku nuk sht kryer kjo ndrhyrje me ARN t modifikuar.

  Shkenctart shprehen optimist se n nj t ardhme e njjta metod mund t vlej edhe pr njerzit, pr t kuruar smundjet q lindin pr shkak t moshs, por edhe nj grup smundjesh t tjera q lidhen me telomeret.

  / Top Channel
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pr: Shkenctart besojn se kan hedhur nj hap gjigant n gjetjen e nj kure pr rinin

  Kura per rinine nuk mund te gjendet sepse plakja eshte denim nga Zoti, por edhe nese hyjme ne epoken e mashtrimeve te medha kjo kure do jete nje tjeter djallezi.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •