KONTROLLONI POTENCIALIN TUAJ TĖ DETOKSIFIKIMIT

Anila Kalleshi - dietologe

Bėni testin mė poshtė pėr tė zbuluar nėse keni nevojė qė tė pėrmirėsoni potencialin tuaj tė detoksifikimit:
- A vuani shpesh na migrena ose dhimbja e kokės?
- A keni ndonjėherė sy qė lotojnė ose tė skuqur?
- A keni rrathė tė zinj poshtė syve?
- A keni ndonjėherė ineksione tė veshėve?
- A vuani shpesh nga mukusi I tepėrt?
- A vuani nga aknet ose skuqjet e lėkurės?
- A djersisni shumė?
- A keni ndonjėherė dhimbje muskujsh ose nyjesh?
- A keni njė organizėm tė vėshtirė, qė mezi humbisni peshė ose jeni nėnpeshė dhe e keni tė vėshtirė pėr tė fituar peshė?
- A vuani ndonjėherė nga urinimi i shpeshtė?
- A keni shpesh nė gojėn tuaj njė ndjenjė tė hidhur?
- A vuani nga pėrzierjet ose tė vjellat?
- A keni njė reagim tė fortė ndaj alkoolit?
- A vuani nga fryrjet?
- A qėndron kafeja nė sistemin tuaj pėr njė kohė tė gjatė?
Nėse I jeni pėrgjigjur po shtatė ose mė shumė pyetjeve, ju duhet tė pėrmirėsoni potencialin tuaj tė detoksifikimit.
Nėse I jeni pėrgjigjur po katėr deri nė gjashtė pyetjeve, ju jeni duke shfaqur shenja tė detoksifikimit tė dobėt dhe duhet tė pėrmirėsoni potencialin tuaj tė detoksifikimit.
Nėse I jeni pėrgjigjur po mė pak se katėr pyetjeve, ju nuk keni mundėsi qė tė keni probleme me detoksifikimin.

Si detoksifikohet trupi
Nėse ngrėnia nė mėnyrė tė shėndetshme ėshtė njėra anė e medaljes, detoksifikimi ėshtė ana tjetėr. Ėshtė pikėrisht truri kimik I trupit, riciklimi, rigjenerimi dhe detoksifikimi, nė mėnyrė qė ne tė kemi njė jetė tė shėndetshme. Cdo frymėmarje dhe cdo veprim mund tė gjenerojė toksina. Nėse njė substancė ėshtė e keqė pėr ju, kjo varet nga aftėsia qė ju keni pėr ta detoksifikuar.

Probleme tė mėlcisė apo probleme shėndetsore
Substancat qė ndikojnė nė funksionin optimal tė mėlcisė janė kafeina, alkooli, ilacet, HRT, dioksinat, tymi I cigares, dietat e lartė nė proteina, yndyrnat e ngopura. Ju duhet tė provoni pėr tė eleminuar ndonjė prej kėtyre ushqimeve dhe tė kufizoni ekspozimin ndaj tė tjerave. Lajmi I mirė ėshtė qė, me njė dietė tė mirė, mėnyrė jetese, detoksifikim tė rregullt, dhe suplementet e duhura, ju mund tė riktheni dhe tė mbani funksion optimal tė mėlcisė.
Mbroni veten tuaj me antioksidantė
Ne jemi tė kėrcėnuar nga toksinat e brėndshme ashtu sikundėr edhe nga ato tė jashtme. Pėrshembull, oksigjeni, baza e jetės bimore dhe shtazore, ėshtė ushqyesi jonė mė I rėndėsishėm, e nevojshme nga cdo qelizė nė cdo sekond tė ditės. Ėshtė gjithashtu kimisht reaktiv dhe shumė I rrezikshėm. Oksidantėt carmatosin oskidantėt e dėmshėm. Balanca ndėrmjet konsumimit tė antioksidantėve dhe ekspozimit ndaj oksidantėve mund tė jetė diferenca ndėrmjet jetės dhe vdekjes. Konsumoni Vitamina C dhe E.


Suplementet e detoksifikimit
Ėshtė dicka e zgjuar qė tė sigurohemi qė program jonė ditor I suplementeve qė tė pėrmbajė sasi tė konsiderueshme tė antioksidantėve, vecanėrisht kur jeni tė vjetėr, jetoni nė njė vėnd tė ndotur dhe keni eksposime tė pashmangshme ndaj oskidantėve. Mėnyra mė e thjeshtė pėr ta bėrė kėtė ėshtė nėpėrmjet anti-oksidantėve, multivitaminave dhe mineraleve.
Vitamina A 7500 IU deri nė 20000IU
Glutathione 25 mg deri nė 75 mg
Vitamina E 100 IU deri nė 500 IU
Vitamina C 1000 mg deri nė 3000 mg
CoQ10 10 mg deri nė 50 mg
Acid lipoik 10 mg deri nė 50 mg
Selenium 30 mcg deri nė 100 mcg
Zink 10 mg deri nė 20 mg
Detoksifikimi im 7 –ditor
• Fillojeni detoksifikimin tuaj nė fundjavė ose gjatė njė kohe kur ju nuk keni shumė gjėra pėr tė bėrė.
• Ecni pėr tė paktėn 15 minuta nė ditė.
• Pini tė paktėn 2.5 litra ujė nė ditė.
• Konsumoni fruta ose lėngje frutash.
• Hani nė mėnyrė tė moderuar.
• Pėrdorni suplemente.
• Shmangni tė gjutha produktet e grurit.
• Kufizoni konsumimin e patates.

Telegraf