Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009

  Vdes Mango, kngtari i famshm italian

  Itali, atak kartiak, kngtari i famshm Mango humb jetn n sken

  ITALI- Kngtari i mirnjohur italian Mango sht ndar nga jeta pas nj ataku kardiak, ndrsa mbante nj koncert n provincn e Matera. Pikrisht teksa kndonte kngn Oro, nj nga kngt e tij m t famshme, Mango sht ndjer keq. Pasi ka ln koncertin ai sht drguar me urgjenc n spital, por ka mbrritur atje pa jet. Kngtari ishte i njohur pr shum kng, ku mund t veojm njrn prej tyre La Rondine.
  Vdekja e kngtarit ka shokuar t gjith fansat dhe miqt, t cilt jan shprehur pr humbjen e tij n rrjetet sociale.
  Stafi me t cilt Mango bashkpunonte i kan shprehur ngushllimet familjes s tij, ndrsa shkruajn se Mango do mbetet i gjall n zemrat e tyre.
  Dallandyshja jon (La rondine) fluturoi larg n qiellin e gabuar Pino ti do mbetesh gjithnj n zemrat tona, ashtu kndoje vite m Nuk do vdesim kurr.

  Mango ka marr mimin e kritikve n 1985 n Festivalin e Sanremos. Kngtari u nda nga jeta n moshn 60 vjeare.
  JETA
  N 6 Nntor ai festoi 60 vjetorin e lindjes, ndrsa fill pas ksaj ai nisi nj tur koncertesh austik, t gjitha kto pr bamirsi. Koncerti i fundit do mbahej n Policoro me temn Solidaritet dhe integrim, fondet e t cilit do shkonin pr ndrtimin e nj shkolle n Balama, n Guinen e Re.
  Prve Mangos do t ishin t pranishm edhe gruaja e tij Laura Valente, Dino Paradiso, Franco Fasano, Roberta Albanesi, Fabio Rondinelli dhe Metis Di Meo.
  Karriera e tij ka nisur shum hert, n moshn shtat vjeare me grupet lokale. N 1975 ai shkoi n Rom dhe regjistron me RCA albumin e tij t par, E dashura ime sht shum e nxeht .
  Tekstet e tij trhoqn vmendjen e disa kngtarve me z si Patty Pravo dhe Mia Martini. N 1984 nxjerr kngn, Mama Woodoo me nj tekst t Mogol, e transformuar m pas n Oro. Ndr sukseset e shumta t Mango kujtojm mimin e kritikve, n 1985, n Festivalin e Sanremos me The Journey. N t njjtin vit ai u takua me kngtaren Laura Valente, e cila u b bashkshortja e tij pas disa vitesh. Me Valenten ai ka edhe dy djem.

  BalkanWeb

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pr: Vdes Mango, kngtari i famshm italian

  nuk paskan te mbaruar fatkeqesit e familjes Mango, ndersa gjendej te shtepia e te vellait peson atak kardiak edhe giovani vellai i kengetarit i cili dergohet menjehere ne spital ku nderron jete.
  R.I.P
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •