Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
 1. #21
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,838

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Evian , deris po tenton te kritikosh neve qė po e nderojm si krenari kombėtare Nen Terezen , ti o nuk e kupton o nuk deshiron ta kuptosh , se jemi duke folur per kombėtare.

  Nese I perket keti kombi, duhet te jesh krenar edhe me Nene Terezen.

  Lere fen anash , se e kam theksuar edhe ne tema tjera : Asnjera prej feve nuk jan tonat , dhe as qe jan bere per ne. Nuk jan mare parasysh traditat tona, pranadaj , jan te huajat dhe nuk kan asgje te bejne me neve shqiptarėve.
  Per % e perkatėsis , edhe une po e perkrah Ronierjoni se po te ket mbi 10% praktikues, do te ishte fatkeqe per kobin tone.
  Ata qe pi , nuk jan katolik, as dicka tjeter po shqiptarė.

  Kili Merturi
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Sa shpirtzinj ju ben ajo fe, si nuk doli nje artist apo nje figure dinjitoze nga ato kombe derrash qe i quani vellezer ! Prandaj pellcisni marazit shkoni ne siri gjeni ndonje Ben Laden dhe bejeni hero
  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  A mos valle po i konsideron piresit e pijeve alkoholike si katolik, dhe si perfundim ; simbol i tyre te jete nje misionare katolike ?

  Shiqo ti pishpirik, edhe sikur e tere Shqiperia te ishte 100% katolike, perderisa eshte vend laik, nje misionare e Vatikanit s'ka, s'guxon dhe s'mund kurresesi te behet simbol Kombtar !

  Kjo s'ka fare te ben me zgjidhjet e saja private per t'qen ne sherbim te Krishtit, por me dinaket katolik si don lush gjergji i cili mundohet ta "terezon" vendin tone !

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
  Evian , deris po tenton te kritikosh neve qė po e nderojm si krenari kombėtare Nen Terezen , ti o nuk e kupton o nuk deshiron ta kuptosh , se jemi duke folur per kombėtare.

  Nese I perket keti kombi, duhet te jesh krenar edhe me Nene Terezen.

  Lere fen anash , se e kam theksuar edhe ne tema tjera : Asnjera prej feve nuk jan tonat , dhe as qe jan bere per ne. Nuk jan mare parasysh traditat tona, pranadaj , jan te huajat dhe nuk kan asgje te bejne me neve shqiptarėve.
  Per % e perkatėsis , edhe une po e perkrah Ronierjoni se po te ket mbi 10% praktikues, do te ishte fatkeqe per kobin tone.
  Ata qe pi , nuk jan katolik, as dicka tjeter po shqiptarė.

  Kili Merturi
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Pėrse duhėt tė jem krenar, qė ishte misionare e Vatikanit ?

  Ti thua se asnje fe nuk eshte e jona, por megjithate, pranon qe nje shqiptare, pėr hir te Vatikanit tė heq dore nga jeta familjare dhe t'i kushtohet nje urdheri fetar per te shkuar ne skutat e Kalkutės.

  Kete bufonin Ronierjoni, e kuptoj ngase eshte asi pjelle i cili eshte i destinuar per t'jetuar mbrenda manastirėve, por ty nuk te kuptoj ngase edhe tregohesh ateist dhe nacionalist !

  Kur tė krenohesh me Mari Terezėn, duhėt tė krenohėsh edhe me faktin qė ajo la emrin e saj Gonxhe Bojaxhiu per nje emer te huaj (Mari Tereza), la gjuhėn shqipe per nje gjuhe te huaj, la dheun e saj, per nje dhe te huaj, la identitetin e saj per nje identitet te huaj, la misionin Kombetar per nje mision Fetar !

  E nese krenohesh per te, vetem pse nje komitet nga Stokolmi i dhan ēmimin Nobel, me duket paksa minimaliste, per ta konsieruar ate "Simbol Kombtar" !
  Un jetoj ne mergim, dhe kur te degjoj prinder shqiptar qe flasin me femit e tyre ne gjuhe te huaj,... mė vie per te vjell aq neveri me shkaktojn !

 4. #24
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,838

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  I nderuari Evian, je ti ai qė po ndan njerzit sipas perkatsis fetare.

  Tė bėsh mirė ėshtė universale.

  Edhe nė anėn tjetėr, ndarja sipas perkatsis fetare tė gėnjen.
  Ti nesėr mund tė pranosh ndonjė fe tjetėr, pasnesėr njė tė tretė.
  Kjo ėshtė dicka qė mund ta bėj gjithkush.

  Tė bėhesh humanitarė e rangut tė saj, nuk mund tė bėhet shumėkush.
  Tė gjesh kritika se bamirėsia e dikuj ėshtė bėrė pėr shkak tė kitė iose asaj , ėshtė shumė e parėndėsishme ne krahasim me aktin e tė bėrit mirė.
  A nuk ta mėson feja jote kėtė, apo nuk ke ardh ende tek kjo pjesė, Ke mebtur tek pjesa e tė urryerit tė tė tjerėve.

  Tė krenohesh me Nėnė Terezen nuk dmth se simpatizon ndonjė fe, por bamirėsinė!

  Kili Merturi
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar KILI MERTURI pėr postimin:

  jarigas (30-10-2015)

 6. #25
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  50
  Postime
  5,221

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Vertet popull paradoks.
  E si mund te jete ndryshe, me nje popull qe i puth peqinjte e i ngre mauzoleume atij qe e perdhunoi per 500 vjet??!!!
  Popull dudum do te thoja une....
  Kur nje nacionalist-ateist te ben "simbol" kombtar nje murgeshe katolike me mision ne Kalkuta te Indise, dhe ne tjetren ane injoron krejtesisht veprimtarin dhe flijimin e familjes Jasharaj, eshte thjesht per keqardhje.
  Nuk esht "nacionalist-ateisti" shqiptar qe e ngriti nene Terezen ne "simbol" , por vepra e saj bamirese, humanizmi i ngritur ne majat me te larta qe ka pare ndonjehere njerezimi ne te gjitha koherat!! E sģka asnje fare rendesie nese ishte murgeshe katolike apo pagane puthaguresh, ate e njeh e tere Bota si Nene Tereza!!
  Ndersa deshmorin Jasharaj, e njohin vetem nacionalistet qe ti aq shume kritikon!!!
  Nene Tereza u flijua per tere njerezimin, Jasharaj u flijua per nje komb!!
  Kombet jane te mbushura me deshmore, Njerezimi njeh vetem Nje Nene Tereze!!

  Si mund t'ia impunosh nje populli me 98% te besimit Islam, per simbol kombtar nje misionare katolike ?
  Nuk mund t'i detyrohet(impunohet) e mira derrave, sado te shumte ne numer te jene!!!
  Thene kjo, ju dudumet qe pellisni per perqindje afer 100-shit kur flisni per muslimanet shqiptare, duhet te keni parasysh Arabine Saudite, se Shqiperine jo e jo!!
  Edhe sikur te flisni per Kosoven, perseri perseri per nje vend qafiresh flisni , te qeverisur nga qafiret e me ligje qafiresh, prandaj sus!!
  Derra ka Kosova e disa syresh po lene kockat neper stanet e ndyra islamike.......por ē'ti besh, 98% qenkeni e terre ma terr po shkoni!!! Mjere ju....!
  Po ta kthej mbrapsht, me shpres qe u'a kap : Si mund t'ia impunosh nje populli me 98% katolik, per simbol kombtar nje misionar Islamik ?
  E pamundur!!!
  Per shume arsye:
  E para, pasi nuk egzistojne "misionaret" islamike!! Islami perhapet me frike e terror, sipas mesimeve te Muhamed gjakatarit!!
  E dyta, nuk egziston ndonje islamik qe te mund te marashohet pe te krishteret ne bamiresi ndaj tjetrit,pa dallim feje e rrace, siē beri Nene Tereza e siē kane bere shume misionare te krishtere!! Islamiket shkelqejne ne rrejtjen e tjetrit e jo ne dashurine ndaj tij!!S'ka si te jete ndryshe me fene e skllaverise!!
  E treta, vendi ne zemren e nje populli nuk detyrohet me force, por fitohet me vepra!! E Nene Tereza e ka fituar nje vend te tille ne zemren e tere njerezimit!!(them "njerezimit" e jo shtazerise muhamedane!!)
  E katerta , perqindjet e fese nuk mund te ndryshojne vepren e nje personi dhe vleresimi i tij vetem nepermjet syzeve te fese, eshte pjese e kultures se nje populli diot!!!(pikerisht si ai 98% yt!)
  E pesta, nese 2% e nje popullsie nxjerr figura kaq vigane qe fitojne zemren e gjithe botes, ndersa 98 % e saj jane te "afte" te nxjerrin vetem egersira qe shkojne e presin koka njerezish ne emer te nje perendie gjakatar, ē'presin ata 98 % qe qendrojne akoma ne vathen e derrave??!
  .....etj
  Cmimėt Nobel, nuk i krijojn "simbolet" tona kombtare, kjo eshte nje budallallek !
  Per ndryshe, po e bejm simbol edhe "Viagrėn" e Ferid Muratit !
  Ne fakt, nuk eshte ēmimi qe e beri ate "Nene Tereze", por eshte Nena Tereze qe meritoi nej ēmim!!
  Cmimi nuk te ndryshon, as te rrit e as te zvogelon......a e beri me pak terrorist ēmimi Nobel Jaser Arafatin??! Jo!!!
  Po, a mund ta kuptoni dot ju dudumat nej gje te tille???!

  Keshtu sepaku na meson kjo logjika juaj servile.
  Servile ndaj kujt, dudum??!
  Kujt i servilosemi nese nderojme dhe jemi krenare per nje bije, moter apo nene tonen???
  Kujt i serviloseni ju dudumat qe nderoni sulltanet turq???!
  Pergjigju, dudum!!!

  PS : Mos e kuptoni fjalen Kontestim me Sulmim ! E kontestoj simboliken e nje murgeshe katolike si figure qe me prezanton mua, e nuk e sulmoj se s'i kam bje gje, e s'me ka be gje ! Bile s'kemi pas shanc as qe te komunikojm ne gjuhen shqipe.
  Mos ki dert, dudum,pasi nje bamirese si Nene Tereza, nuk mund te perfaqesoje asnjehere nje adhurues te profetit pedo-gjakatar!!!
  Ajo perfaqeson dashurine e Krishtit per tere njerezimin, miresine ne majat e saja, sakrificen e pacakte per nevojtarin, dhembshurine e pafund te nenes se tere njerezimit!!!!
  Po, a mund ta pranoje si bijen e popullit te vet, nje dudum qe ka zgjedhur si shembull me te larte per njerezimin nje vrases e pedofil, besepreres e genjeshtar, rrejtes e zemerderr?????!
  Nga ēka ke shkruar ti dudum, e nga ēka pellasin papushim ata "98%", jo!!
  Jeni te lire te vazhdoni ne turpin tuaj shekullor.....
  Jarigas

 7. 5 antarėt mė poshtė falenderuan jarigas pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  2043 (23-12-2015),bojana (30-10-2015),Boom-boom (02-11-2015),Cen Durimmadhi (10-09-2017),dielli1 (30-10-2015)

 8. #26
  i/e regjistruar Maska e Kabasilla
  Anėtarėsuar
  21-12-2015
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  45
  Postime
  7

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Njė shkrimtar yni i njohur nga Prishtina, ka njė copėz poezie ku thotė:
  "Mora pushkėn dola malit te luftoja pėr atdhe,
  Ku ta dije unė o mjeri, se armiku ishim ne..."
  “Ne rriteshim tė bindur se ishim fėmijėt mė tė lumtur nė botė” F. Kongoli

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kabasilla pėr postimin:

  aimilius (23-05-2018)

 10. #27
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,800

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Titulli I temes eshte sensacional.Si eshte e mundur
  Te sulmohen figurat me Te respektuara e Te nderuara Te kombit
  Si Nene Tereza edhe Skenderbeu
  per aq sa mbaj mend nga historia boterore e cfare kam lexuar
  Cdo komb,shtet ka kaluar periudha Te veshtira luftrash
  She nga keto luftra Kane dale heronjte kombetare
  Te cilet nderohen e respektohen si Te ishin shenjtore.
  pse nderohen e respektohen? sepse vepra e. Tyre
  Reflekton vlera Te cmuara morale dhe kontribut
  Mbeshtetur ne ideale ne sherbim Te paqes lumturise
  Pavaresise dhe progresit.
  njerezit qe nuk respektojne dhe sulmojne figurat kombetare
  Ose Jane armiq Te kombit
  Ose Jane Te cmendur,droguar,dehur
  Ose Jane stupid,injorante,pa edukate,pa sistem vlerash morale
  As etike sociale.
  Nene Tereza eshte krenaria e kombit se bashku me Grandiozin Skenderbe.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 11. 2 antarėt mė poshtė falenderuan benseven11 pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  aimilius (23-05-2018),Neteorm (15-05-2018)

 12. #28
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Gjergj Kastriotin, shenjtorin orthodhoks te pashpallur e sulmojne erdogani me teorine dhe praktiken e neootomanizmit, qe ka ndertuar xhamine me te madhe ne ballkan, kjo sepse Gjergj Kastrioti tregoi se c`gjuhe kuptojne pushtuesit islamike, qe jane shtuar kohet e fundit si rezultat i tolerances se paarsyeshme te perendimit, ku issis po tmerron boten. E tmeron sepse nuk ka nje kundervenie te fuqishme, si Gjergji.
  (per nene terezen po j`ua le juve te shpreheni).
  Duaje te afermin tend si veten

 13. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
  Lere fen anash , se e kam theksuar edhe ne tema tjera : Asnjera prej feve nuk jan tonat , dhe as qe jan bere per ne. Nuk jan mare parasysh traditat tona, pranadaj , jan te huajat dhe nuk kan asgje te bejne me neve shqiptarėve.
  jam dakort por armiqve te huaj kemi cfarte tju themi. me keta tanet si do ja bejme?
  pastaj ate mos e thuaj ti. se feja ka te beje shume. sa te krishtere ke pare ti te sulmojne nene terezen dhe skenderbeun?!!!
  po pra feja ka te beje shume dhe jane islamiket. jo myslymanet e zakonshem nomale qe jo.
  biles po sulmojne edhe vete kadarene qe ishte myslyman si ata sepse kishte thene
  qe shqiperia duhet te kthehet ne vlerat kristiane
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga aimilius : 23-05-2018 mė 23:14

 14. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  "Zgjidhja ideale do tė ishte pėr shqiptarėt tė zhduknin njėherė e mirė ndikimet orientale, duke shkėputur ēdo lidhje, fetare, morale apo letrare me turqit. Mirėpo, gjė e bukur tė ndodhte kjo nė ēast. Zgjidhja do ishte e realizueshme po qe se stėrgjyshėrit tanė do ta kishin pėrgatitur me kohė pėr ne; atėherė neve do tė na duhet ta pėrgatisim kėtė zgjidhje pėr nipat tanė tė ardhshėm."
  - Faik KONICA (Albania 2, 1907)

 15. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Une jam ateist.
  Po te perdorim llogjiken e mbeshtetur nga historia, atehere Feja Katolike/Krishtere Protestante kane qene me te dobishme per boten e civilizuar sesa Islami apo Ortodoksia.

  Si Katolicizmi dhe Protestanizmi kane ndryshuar me vite dhe akoma po ndryshojne, per t'iu adaptuar mjedisit dhe kohes.

  Ndersa si feja Ortodokse dhe Islame akoma udhehiqen nga dogmante te vjetra qe ndiqen verberisht.

  Fete ne Europen e civilizuar e ka e humbur fuqine dhe ndikimim ne popull dhe politike, ndersa Islami dhe Ortodksia akoma i kane kthetrat e ngulura ne politike dhe ndikojne ne jeten politike-shoqerore ne ato vende ku keto fe jane dominante.


  Kombi Shqiptar nuk ka patur asnjehere ne historine e tij figura Islame apo Ortodokse te kalibrit te Gjergj Kastriotit (Ilia, do merzitesh pak ketu, po s'ka gje) dje Nene Terezes.

  Edhe ato figura kombetare (jo boterore) qe kemi patur, si Noli, Qemali, Frasherit etj etj... mbanin Gjergj Kastriotin si shembull.te perkryer Shqiptar!


  Per mendimin tim, duke qene se keto dy fe kane patur mangesi te ofrojne figura qe te njihen boterisht (pozitivisht), atehere, disa fraksione (sidomos Islamike) mundohen ti perbaltin keto dy figura.

  Shume Ortodokset e lartesojne Gjergj Kastriotin vetem se ishte kundra Osmaneve (Turqve) pra i krishtere, dhe jo nga bemat e tij dhe per ēfare luftoi ai, ashtu si dhe shume Katolike.

  Ortodokset nuk e njohin Neme Terezen si shenjtore, dhe as iu intereson se ka qene Shqiptare, aq me pak dhe Myslymanet.


  Duke qene se keto dy fe nuk jane integruar me kohet krijojne probleme ne shoqeri, ndarje civile.

 16. #32
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,066

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Prifti abuzoi seksualisht fėmijėt pėr 50 vjet, Kisha heshti pėr pedofilinė
  Kisha Katolike e Zvicrės fajėsohet se ka heshtur pėr dekada tė tėra pėr pedofilinė e njė prifti tė rendit tė Kapucinėve. Ajo, siē konstatohet nė njė raport tė pavarur dhe siē njė shkruajnė sot mediet zvicerane, e ka mbrojtur me vetėdije priftin nė fjalė nga ndjekja ligjore
  Sipas raportit, rastet e abuzimit seksual me fėmijėt, ky prift i ka filluar nė vitin 1958 dhe ato kanė vazhduar deri nė vitin 2008. Aktet e pedofilisė i ka kryer nė kantonet si: Freiburg, Valis, Vaud dhe Gjenevė, si dhe nė dy provinca tė Francės.

  Pėr shkak tė kohės qė ka kaluar, lėndėt pėr ngacmimet seksuale tashmė shumica janė vjetruar. Prifti ėshtė pėrballur ndėrkohė me gjyqet, dhe pėr dy raste tė abuzimit ėshtė liruar pėr shkak tė vjetrimit tė lėndės, ndėrsa pėr njėrin prej tyre ka marrė njė dėnim prej 2 vitesh e gjysmė burg me kusht.http://www.gazetaexpress.com/lajme/p...filine-517197/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 25-05-2018 mė 04:11

 17. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga Akuamarini Lexo Postimin
  Prifti abuzoi seksualisht fėmijėt pėr 50 vjet, Kisha heshti pėr pedofilinė
  Kisha Katolike e Zvicrės fajėsohet se ka heshtur pėr dekada tė tėra pėr pedofilinė e njė prifti tė rendit tė Kapucinėve. Ajo, siē konstatohet nė njė raport tė pavarur dhe siē njė shkruajnė sot mediet zvicerane, e ka mbrojtur me vetėdije priftin nė fjalė nga ndjekja ligjore
  Sipas raportit, rastet e abuzimit seksual me fėmijėt, ky prift i ka filluar nė vitin 1958 dhe ato kanė vazhduar deri nė vitin 2008. Aktet e pedofilisė i ka kryer nė kantonet si: Freiburg, Valis, Vaud dhe Gjenevė, si dhe nė dy provinca tė Francės.

  Pėr shkak tė kohės qė ka kaluar, lėndėt pėr ngacmimet seksuale tashmė shumica janė vjetruar. Prifti ėshtė pėrballur ndėrkohė me gjyqet, dhe pėr dy raste tė abuzimit ėshtė liruar pėr shkak tė vjetrimit tė lėndės, ndėrsa pėr njėrin prej tyre ka marrė njė dėnim prej 2 vitesh e gjysmė burg me kusht.http://www.gazetaexpress.com/lajme/p...filine-517197/


  Shume e vertete, por si futet kjo tek tema?!

  Kisha Katolike ka shume fajesime historikisht, me persekutime, asimilime dhe vrasje.

  Por, ēfare do te thuash?

  Mos Gjergj Kastrioti dhe Nene Tereza perbalten nga disa sepse i perkisnin besimit Katolik?!

 18. #34
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,066

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Shume e vertete, por si futet kjo tek tema?!

  Kisha Katolike ka shume fajesime historikisht, me persekutime, asimilime dhe vrasje.

  Por, ēfare do te thuash?

  Mos Gjergj Kastrioti dhe Nene Tereza perbalten nga disa sepse i perkisnin besimit Katolik?!
  mos keqkuptoni
  te shqiptaret nuk ka pas pedofila , kohet e fundit mjaft o perhape

  Enveri me se drejti e ka pase...
  Shume katolik ne kosove, qe i njo une, kan qen ne nji situat dramatike, skishin me ka me u martu ........
  Shqiptaret musliman mbas lufte kan dryshuar nji pjese....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 26-05-2018 mė 10:05

 19. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  [QUOTE=Akuamarini;3837050]mos keqkuptoni
  te shqiptaret nuk ka pas pedofila , kohet e fundit mjaft o perhape

  Enveri me se drejti e ka pase...
  Shume katolik ne kosove, qe i njo une, kan qen ne nji situat dramatike, skishin me ka me u martu ........
  Shqiptaret musliman mbas lufte kan dryshuar nji pjese....[/QUOTE


  O zotni, perse e fut tek kjo teme, nuk e kuptoj arsyen?!?

 20. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Une jam ateist.
  vetem per kete mund te zgjatem nja dy dite.
  ateizmi eshte luks. edhe ky luks eshte i shteteve te krishtera.
  ne shtetet mysmlymane ateist=i pafe dhe i pafe = denim ne vdekje
  nese je ateist qe me pare ishe myslyman denimi me vdekje eshte edhe me i dhimbshem.
  ateizmi eshte si nje "fe" moderne por per mijevecare rrjesht popujt nuk kane qene atesite
  edhe pse ateismi si koncept ekzistonte, ateizmi eshte pjese e neomarksimit kulturor & komunismit
  dmth nese dikush eshte ateist
  automaitikisht eshte anti-myslyman dhe prokristian sepse ne shtete islamike ateismi nuk ekziston.
  por paradoksalisht atesitet ne evrope dhe amerike jane anti kristiante te theksuar
  edhe kjo ndodh pasi ata nuk e kuptojne qe ky eshte privilegj qe te jepet nga shtetet e krishtere

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Po te perdorim llogjiken e mbeshtetur nga historia, atehere Feja Katolike/Krishtere Protestante kane qene me te dobishme per boten e civilizuar sesa Islami apo Ortodoksia.
  Si Katolicizmi dhe Protestanizmi kane ndryshuar me vite dhe akoma po ndryshojne, per t'iu adaptuar mjedisit dhe kohes.
  Ndersa si feja Ortodokse dhe Islame akoma udhehiqen nga dogmante te vjetra qe ndiqen verberisht.
  Katolicismi eshte me konservatore nga protestantizmi dhe ortodoksia me konservatore nga katolicismi.
  por besoj se mund te themi qe nga te treja keto me tradicionalja eshte ajo ortodokse dhe me progresive protestantja
  por progresi nuk do te thote me patjeter gje e mire, pasi protestanet pranojne gra prifeteresha, martesat gej etj etj
  pra gjerat kane nevoje per nje ekuiliber,
  psh nje dite pas perdhunimeve ne keln ne gjermani nga emigrantet islamike
  gjemanet idiote dhe progresite dhe feministe dhe islamofile iu jepnin lule dhe predikonin paqe (kjo eshte cmenduria)
  ndersa ne rusi kur disa araboemigrante ngacmuan ca femra ne nje pub,
  i nxorren jashte dhe i bene me te zinj nga c'ishin (kjo eshte normalja)

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Kombi Shqiptar nuk ka patur asnjehere ne historine e tij figura Islame apo Ortodokse te kalibrit te Gjergj Kastriotit (Ilia, do merzitesh pak ketu, po s'ka gje) dje Nene Terezes.
  Edhe ato figura kombetare (jo boterore) qe kemi patur, si Noli, Qemali, Frasherit etj etj... mbanin Gjergj Kastriotin si shembull.te perkryer Shqiptar!
  Nese nuk e di, apo nuk do ta pranosh, po ta them se skenderbeu ishte ortodoks, pasi nuk ka fije dyshimi qe kaqe ortodoks biles familja e tij ka patur lidhje me malin e shenjte
  dhe ka patur prona atje.
  dhe per kete nuk ke pse te merzitesh ti apo nuk ka pse te gezohet ilia. skenderbeu edhe 100% myslyman te ishte asgje nuk do ndryshonte
  pasi shqiperia nuk ka patur vetem heronj ortodokse, katolike, bektashiane, por edhe myslymane.
  por mylymanet (pashallaret, bejte, agallaret) krysisht i sherbenin turkut dhe jo interesave te kombit shqiptar
  kristianet shqiptare kane qe gjithnje nje hap perpara dhe nuk dolin asnje lidhje me turkun,
  myslymanet shqiptare ishin "skllever" dhe menderisht kulturalisht & fetarisht
  gjate rinlindjes dhe ata iu bashkuan pjeses tjeter per tju dhene dermen njehere e pergjithmone turqizimit.

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Per mendimin tim, duke qene se keto dy fe kane patur mangesi te ofrojne figura qe te njihen boterisht (pozitivisht), atehere, disa fraksione (sidomos Islamike) mundohen ti perbaltin keto dy figura.
  per pjesen e pare nuk jam dakort pasi ortodoksia nuk ka patur asnje mangesi perkundrazi eshte ajka e shqiperise,
  intelekti i shqiperise dhe rilindja eshte ortodoksi/katolicizem
  petro nini luarasi, at stath melani, xhuvani, noli, etj etj
  bibla eshte perkthyer ne toskerisht dhe gegerisht, abetare dhe shkolla shqipe, etj etj kurse kurani akoma ne minare arabisht thuhet
  nuk e kuptuj nga e nxjerr kete ti por ajka e rilindjes shqiptare arsimin e beri
  te shkolla ortodokse zosimea ne janine ne kohen e ali pashe tepelenes
  ismail qemali, sami & naim frasheri e shume te tjere https://sq.wikipedia.org/wiki/Zosimea
  aty moren arsim evropian jo anadollak dhe me pas u lindi rilindja

  nene tereza nuk mund te njohet nga ortodokset si shenjtore sespe eshte jashte kopetencave dhe jashte partise
  por besoj se ja japin nje fare respekti dhe nje mirenjohje

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Shume Ortodokset e lartesojne Gjergj Kastriotin vetem se ishte kundra Osmaneve (Turqve) pra i krishtere, dhe jo nga bemat e tij dhe per ēfare luftoi ai, ashtu si dhe shume Katolike.
  Ortodokset nuk e njohin Neme Terezen si shenjtore, dhe as iu intereson se ka qene Shqiptare, aq me pak dhe Myslymanet.
  Skenderbeu eshte fenomen boteror te pelqen apo jo ty. nuk ka asgje te keqe nese dikush ka deshire ta lartesoje edhe per te qenit i krishtere pasi edhe kjo e vertete eshte.
  por une mendoj se kjo qe thua ti eshte totalisht e gabur pasi ai eshte fillimisht babai i kombit tone
  ka qene i suksesshem te bashkoje shqiperine dhe shqiptaret (jo si ali pashai qe i dhjeu temen e semes dhe nuk la njeri pa vrare dhe fshat pa djegur)
  realizoi cmendurine e cmendurive dhe i rezistoi PERANDORISE ME TE MADHE te kohes.
  edhe e mundi, e turperoi, e felliqi, e degjeneroi, me nje grusht njerezish qe kishte
  o shok e kam me gjithe mend duhet te pish uje nga burimi
  beji vetes nje nder dhe lexo marin barletin, sepse ai eshte i pari qe ka shkuar per skenderbeun.

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Duke qene se keto dy fe nuk jane integruar me kohet krijojne probleme ne shoqeri, ndarje civile.
  ke pire ndonje gote ti a si? cila fe nuk eshte integruar. te gjitha shtetet e krishtere ja vlen te jetosh
  dhe ndoshta me perjashtim me te turqise qe eshte disi laike, asnje vend islamik nuk ja vlen.
  gjithe arti dhe kultura mesjetare qe ja vlen ne shqiperi eshte ajo ortodokese bizantike
  me ikonat, kishat dhe manastiret e bukura, onufri, kukuzeli ke degjuar per ata me keto mburremi
  nuk kemi shume gjera pasi ato qe nuk i shkaterroi turku i shkaterroi komunizmi
  se harrova nga cila fe ke me shume te burgosur ne shqiperi qe krijokan probleme ne shoqeri???
  kot per statistike mos ke ndonje informacion

  1. normale qe krishterimi ka patur probleme ne historine e tij. psh konflikti midis katolikeve dhe ortodokseve
  rezultoi ne renien e bizantit pasi te krishteret ishin te percare dhe turqit jo
  dhe si pasoje kreret ortodokse me mire pranonin sundimin turk sesa konveritmin dhe ndihmen e katolikeve
  2. beri qe rusia te pengohej nga anglia me floten e saj gjigante dhe te mos pushtonte stambollin dhe shkaterronte totalisht turqine
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga aimilius : 26-05-2018 mė 20:25

 21. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga Akuamarini Lexo Postimin
  Prifti abuzoi seksualisht fėmijėt pėr 50 vjet, Kisha heshti pėr pedofilinė
  Kisha Katolike e Zvicrės fajėsohet se ka heshtur pėr dekada tė tėra pėr pedofilinė e njė prifti tė rendit tė Kapucinėve. Ajo, siē konstatohet nė njė raport tė pavarur dhe siē njė shkruajnė sot mediet zvicerane, e ka mbrojtur me vetėdije priftin nė fjalė nga ndjekja ligjore
  Sipas raportit, rastet e abuzimit seksual me fėmijėt, ky prift i ka filluar nė vitin 1958 dhe ato kanė vazhduar deri nė vitin 2008. Aktet e pedofilisė i ka kryer nė kantonet si: Freiburg, Valis, Vaud dhe Gjenevė, si dhe nė dy provinca tė Francės.

  Pėr shkak tė kohės qė ka kaluar, lėndėt pėr ngacmimet seksuale tashmė shumica janė vjetruar. Prifti ėshtė pėrballur ndėrkohė me gjyqet, dhe pėr dy raste tė abuzimit ėshtė liruar pėr shkak tė vjetrimit tė lėndės, ndėrsa pėr njėrin prej tyre ka marrė njė dėnim prej 2 vitesh e gjysmė burg me kusht.http://www.gazetaexpress.com/lajme/p...filine-517197/
  okej te gjithe jemi dakort qe kur dikush thyen ligjin duhet te ndeshkohet dhe prandaj behet skandal i madh kur kapet
  se eshte dicka e denueshme dhe e patolerueshme nga shoqeria moderne evropiane
  por ka vende me te mira se evropa dhe amerike, ka ligje dhe rregullore me te mira sic jane afrika dhe lindja e mesme
  ja psh. a ke degjuar per female genital mutilation, apo per dylberet di gje
  dhe kjo historia e dylbereve eshte cudi e madhe ne fakt sepse nje pasha/sulltan/aga kishte harremin plot me gra
  perse i nevojiteshin dylberet se marr vesh ja e ke te ilustruar tek edhe libri i pare erotik turk
  kujdes imazh [18+]
  https://commons.wikimedia.org/wiki/F...et_Ul-Mulk.jpg

  por kjo eshte ceshtje kulture pasi edhe sot ka te tille
  https://www.youtube.com/results?search_query=bacha+bazi
  http://www.dailymail.co.uk/news/arti...edophiles.html

  kemi edhe perdhunimet e ballkanit terroristet islamike
  kujdes imazhe [18+]
  http://oraeshqypnise.blogspot.com/20...ptare-nga.html

  prandaj shoku perpara se te na tregosh raste te tilla qe vete evropa i quan krime
  shiko se cfare konsiderojne normale disa vende kultura apo fe te tjera
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga aimilius : 26-05-2018 mė 21:41

 22. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  O shoku, perse fut pedofiline ne kete teme se marr vesh?!?

  Ku i ke BURIMET apo FAKTET qe Skenderbeu ishte Ortodoks?

  Perse aletatet e tij te huaj me te aferm ishin Ferdinandi i Spanjes (po ashtu i quajtur si Mbrojtesi i Katolicizmit) dhe Roma (Shtepia e Katolicizmit)?!.

  Nese ishte Ortodoks, ateher perse nuk mbante lidhje me te ngushta me Serbet, Ruset apo Bullgaret?!

  Tokat e Skenderbeut kane qene deri ne Kukes o mik, dhe siper Tiranes ke patur vetem Katolike ne ate kohe!


  Gjergj Kastrioti nuk eshte degjuar apo te jete cituar diku si Ortodoks.
  Ai ishte strateg, diplomat i shkelqyer, qe perdori fete per aleanca.

  Nese marrim parasysh amanetin qe la ai (e ka percjelleur nje historian Francez, nuk e di se sai i besueshem eshte):

  Ju do tė keni lidhje tė shumta me oborrin e Romės, qė unė kam qenė deri tani mbėshtetės dhe mbrojtės. Interesat e mia mė kanė detyruar tė pėrshtas politikėn time me tė sajėn. Rrethanat nė tė cilat jam gjetur veten nuk mė kanė lejuar tė luftoj uzurpimet turke dhe pretendimet e papės. Pėr tė mirėn e krahinave tė mia kam qenė gjithmonė i lumtur me veprimet qė kam ndėrmarrė. Roma ėshtė fodulle vetėm me princat e dėshtuar. Roma, duke mė pasur frikė, mė ka bėrė gjithmonė lajka. Ajo ndryshon maksimat dhe pozicionet sipas rasteve, por frika se humb tokat e saj ndaj sulmeve tė Muhamedit, e ka detyruar atė tė qėndrojė modeste ndaj meje, duke mė njohur tė gjitha tė drejtat, titujt, dhe zotėrimet e realizuara gjatė betejave tė mia. Papėt nuk kanė arritur kurrė tė manipulojnė njė ushtar tė vjetėr si unė, por nuk do tė hezitojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė ndaj jush si arsye e moshės sė re dhe mungesės sė eksperiencės pėr tė qeverisur, pėr tė shėrbyer. Mos harroni, se me praktikat e shumta qė ata pėrdorin pėr tė arritur qėllimet e tyre, mė e forta, ėshtė rrėfimi. Por ėshtė e lehtė ta kuptoni : kur prifti do tė dojė tė dijė mė shumė sesa mėkatet tuaja, kthejeni si njė mashtrues nė vendin e tij, dhe dėnojeni si tė tillė, qė tė shėrbejė si shembull pėr pasardhėsin e tij.

  …Megjithatė, ėshtė shumė e rrezikshme tė kundėrshtosh hapur Papėn, kėtė idhull tė madh tė fesė sonė. Ai ėshtė njė njeri si tė tjerėt, me pasionet dhe dobėsitė e tij… Nėse Papa ju dėrgon faljet, reliket, bekimet, merrni ato me respekt, dhe i nderoni me njerėzit tuaj duke e dhėnė ju shembullin kryesor… Por nė qoftė se Papa pėrpiqet tė rrisė numrin e priftėrinjve dhe murgjve pėr tė nxjerrė para nga krahinat tuaja…ose ju nxit qė tė hapni luftėra nė emėr tė Zotit, rrufeja hakmarrėse qėlloftė mbi ju dhe pasardhėsit tuaj nė rast pranimi. Zoti hakmerret ndaj fyersve tė tij, pra nuk ka nevojė pėr ndihmėn e njeriut. Mos kėrcėnoni Romėn, kur ajo nuk ju kėrcėnon. Por shpallni lulftė ndaj kujtdo qė mundohet tė prishė harenė e popullit, dhe legjitimitetin e fronit.

  Ju do tė ndaloni ēdo banor i cili ndodhet nėn qeverisjen tuaj, qė tė mos bėhet as prift e as murg pa arritur moshėn dyzet vjeēare. Pėr tu ushqyer nga puna e tė tjerėve, duhet mė parė qė njeriu (mashkulli) tė ketė kontribuar nė mbėshtetjen e komunitetit, prej tė cilit dėshiron tė ndahet pėr tė shijuar jetėn e tij… Kėta priftėrinj dhe murgj duhet tė ju ndihmojnė tė mbroni kombin nė kohė lufte, sepse nė kohė paqeje po ky komb i ushqen pa i pėrdorur. Nėse Papa kundėrshton, bindeni atė me butėsi, dhe vetėm nė qoftė se ėshtė e nevojshme pėrdorni shpatėn… Njė politikė e tillė do tė ju pajtojė me dashurinė atėrore tė pasardhėsve tė tij, dhe do tė bėheni shembull dhe lider pėr tė gjithė mbretėrit, tė cilėt frikacakė, tė dobėt, injorantė, budallenj, u uzurpohet nga Papa dhe ministrat e tyre, fuqia qė Zoti u ka dhėnė pėr tė pėrhapur lumturinė e Kombeve, ku ata duhet tė jenė zotėrit dhe etėrit ».

  Ketu e ke Gjeegj Kastriotin qe e permend dhe vete qe ai ka perdorur Rome etj per interesat e popullit.

  Por ,aty thote qe Roma te rrespektohet dhe te degjohet (edhe ose duhet pasur kujdes dhe vigjilence) pasi Papa eshte "idhulli i madh i fese sone" , pra Fese Katolike dhe jo Ortodokse.

  Roma dhe Papa jane simbolet e Katokicizmit o mik, jo fese Ortodokse!


  Por Gjergj Kastrioti ishte aq i zgjuar (Ateist, qe mbarte koken e dhise ne perkrenare) sa i njihte mire fete e Abramaike, keshtu qe ishte i afte te manovronte me diplomaci si te ishte nje Zot ne vete!


  Nen boten Katolike dhe me pas Protestante u zhvillua Rilindja e Europes (ne humanizem dhe shkence).

  Ti harron diēka kryesore ne renjen e Kostandinopojes, Roma me Kostandinopojen ishin "armiq" .
  Ne rrethimin e Kostandinopojes, Roma dergoi emisare qe i ofriuan aleance Gjon Paleologut, dhe me pas Roma te ishte sekia kryesore e Krishterimit.

  Gjon Paleologu tha, me mire ne doren e Islamikeve sesa ne doren e Romes.

  Nė qoftė se fati ju bėn endacak, tė varfėr apo nevojtar kurrė mos e ndryshoni fenė pėr interes…Mbyllini qė nė origjinė mosmarrveshjet e teologėve dhe hipokritėve, tė cilat janė mė tė rrezikshmet pėr lumturinė e njė shteti. Kemi parė perandoritė mė tė lulėzuara tė pėrēahen dhe tė tronditen nga kėta fanatikė…Shihni Perandorinė e Konstandinit tė rrėnuar nga Muhamedi, dhe princin Jean Paléologue (Gjon Paleologu) i shkelur nga kuajt e Arabėve. Ai ishte supersticioz, priftėrinjtė e tij ambiciozė dhe injorantė, oborrtarėt e tij tė rremė dhe tė shthurur nga luksi, dhe tani princi, priftėrinjtė dhe oborrtarėt kanė vdekur dhe po vdesin nė skllavėri.

  Ketu e cikat dhe Gjergj Kastrioti kete ēeshtje.
  Gjergj Kastrioti nuk ishte fetar ( mbi te gjitha nuk ishte Ortodoks), prandaj dhe ishte i suksesshem si udheheqes.
  Ai e perbuzte fanatizmin dhe lartesonte dijen dhe pragmatizmin.

 23. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  O shoku, perse fut pedofiline ne kete teme se marr vesh?!?

  Ku i ke BURIMET apo FAKTET qe Skenderbeu ishte Ortodoks?

  Perse aletatet e tij te huaj me te aferm ishin Ferdinandi i Spanjes (po ashtu i quajtur si Mbrojtesi i Katolicizmit) dhe Roma (Shtepia e Katolicizmit)?!.

  Nese ishte Ortodoks, ateher perse nuk mbante lidhje me te ngushta me Serbet, Ruset apo Bullgaret?!

  Tokat e Skenderbeut kane qene deri ne Kukes o mik, dhe siper Tiranes ke patur vetem Katolike ne ate kohe!


  Gjergj Kastrioti nuk eshte degjuar apo te jete cituar diku si Ortodoks.
  Ai ishte strateg, diplomat i shkelqyer, qe perdori fete per aleanca.

  Nese marrim parasysh amanetin qe la ai (e ka percjelleur nje historian Francez, nuk e di se sai i besueshem eshte):

  Ju do tė keni lidhje tė shumta me oborrin e Romės, qė unė kam qenė deri tani mbėshtetės dhe mbrojtės. Interesat e mia mė kanė detyruar tė pėrshtas politikėn time me tė sajėn. Rrethanat nė tė cilat jam gjetur veten nuk mė kanė lejuar tė luftoj uzurpimet turke dhe pretendimet e papės. Pėr tė mirėn e krahinave tė mia kam qenė gjithmonė i lumtur me veprimet qė kam ndėrmarrė. Roma ėshtė fodulle vetėm me princat e dėshtuar. Roma, duke mė pasur frikė, mė ka bėrė gjithmonė lajka. Ajo ndryshon maksimat dhe pozicionet sipas rasteve, por frika se humb tokat e saj ndaj sulmeve tė Muhamedit, e ka detyruar atė tė qėndrojė modeste ndaj meje, duke mė njohur tė gjitha tė drejtat, titujt, dhe zotėrimet e realizuara gjatė betejave tė mia. Papėt nuk kanė arritur kurrė tė manipulojnė njė ushtar tė vjetėr si unė, por nuk do tė hezitojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė ndaj jush si arsye e moshės sė re dhe mungesės sė eksperiencės pėr tė qeverisur, pėr tė shėrbyer. Mos harroni, se me praktikat e shumta qė ata pėrdorin pėr tė arritur qėllimet e tyre, mė e forta, ėshtė rrėfimi. Por ėshtė e lehtė ta kuptoni : kur prifti do tė dojė tė dijė mė shumė sesa mėkatet tuaja, kthejeni si njė mashtrues nė vendin e tij, dhe dėnojeni si tė tillė, qė tė shėrbejė si shembull pėr pasardhėsin e tij.

  …Megjithatė, ėshtė shumė e rrezikshme tė kundėrshtosh hapur Papėn, kėtė idhull tė madh tė fesė sonė. Ai ėshtė njė njeri si tė tjerėt, me pasionet dhe dobėsitė e tij… Nėse Papa ju dėrgon faljet, reliket, bekimet, merrni ato me respekt, dhe i nderoni me njerėzit tuaj duke e dhėnė ju shembullin kryesor… Por nė qoftė se Papa pėrpiqet tė rrisė numrin e priftėrinjve dhe murgjve pėr tė nxjerrė para nga krahinat tuaja…ose ju nxit qė tė hapni luftėra nė emėr tė Zotit, rrufeja hakmarrėse qėlloftė mbi ju dhe pasardhėsit tuaj nė rast pranimi. Zoti hakmerret ndaj fyersve tė tij, pra nuk ka nevojė pėr ndihmėn e njeriut. Mos kėrcėnoni Romėn, kur ajo nuk ju kėrcėnon. Por shpallni lulftė ndaj kujtdo qė mundohet tė prishė harenė e popullit, dhe legjitimitetin e fronit.

  Ju do tė ndaloni ēdo banor i cili ndodhet nėn qeverisjen tuaj, qė tė mos bėhet as prift e as murg pa arritur moshėn dyzet vjeēare. Pėr tu ushqyer nga puna e tė tjerėve, duhet mė parė qė njeriu (mashkulli) tė ketė kontribuar nė mbėshtetjen e komunitetit, prej tė cilit dėshiron tė ndahet pėr tė shijuar jetėn e tij… Kėta priftėrinj dhe murgj duhet tė ju ndihmojnė tė mbroni kombin nė kohė lufte, sepse nė kohė paqeje po ky komb i ushqen pa i pėrdorur. Nėse Papa kundėrshton, bindeni atė me butėsi, dhe vetėm nė qoftė se ėshtė e nevojshme pėrdorni shpatėn… Njė politikė e tillė do tė ju pajtojė me dashurinė atėrore tė pasardhėsve tė tij, dhe do tė bėheni shembull dhe lider pėr tė gjithė mbretėrit, tė cilėt frikacakė, tė dobėt, injorantė, budallenj, u uzurpohet nga Papa dhe ministrat e tyre, fuqia qė Zoti u ka dhėnė pėr tė pėrhapur lumturinė e Kombeve, ku ata duhet tė jenė zotėrit dhe etėrit ».

  Ketu e ke Gjeegj Kastriotin qe e permend dhe vete qe ai ka perdorur Rome etj per interesat e popullit.

  Por ,aty thote qe Roma te rrespektohet dhe te degjohet (edhe ose duhet pasur kujdes dhe vigjilence) pasi Papa eshte "idhulli i madh i fese sone" , pra Fese Katolike dhe jo Ortodokse.

  Roma dhe Papa jane simbolet e Katokicizmit o mik, jo fese Ortodokse!


  Por Gjergj Kastrioti ishte aq i zgjuar (Ateist, qe mbarte koken e dhise ne perkrenare) sa i njihte mire fete e Abramaike, keshtu qe ishte i afte te manovronte me diplomaci si te ishte nje Zot ne vete!


  Nen boten Katolike dhe me pas Protestante u zhvillua Rilindja e Europes (ne humanizem dhe shkence).

  Ti harron diēka kryesore ne renjen e Kostandinopojes, Roma me Kostandinopojen ishin "armiq" .
  Ne rrethimin e Kostandinopojes, Roma dergoi emisare qe i ofriuan aleance Gjon Paleologut, dhe me pas Roma te ishte sekia kryesore e Krishterimit.

  Gjon Paleologu tha, me mire ne doren e Islamikeve sesa ne doren e Romes.

  Nė qoftė se fati ju bėn endacak, tė varfėr apo nevojtar kurrė mos e ndryshoni fenė pėr interes…Mbyllini qė nė origjinė mosmarrveshjet e teologėve dhe hipokritėve, tė cilat janė mė tė rrezikshmet pėr lumturinė e njė shteti. Kemi parė perandoritė mė tė lulėzuara tė pėrēahen dhe tė tronditen nga kėta fanatikė…Shihni Perandorinė e Konstandinit tė rrėnuar nga Muhamedi, dhe princin Jean Paléologue (Gjon Paleologu) i shkelur nga kuajt e Arabėve. Ai ishte supersticioz, priftėrinjtė e tij ambiciozė dhe injorantė, oborrtarėt e tij tė rremė dhe tė shthurur nga luksi, dhe tani princi, priftėrinjtė dhe oborrtarėt kanė vdekur dhe po vdesin nė skllavėri.

  Ketu e cikat dhe Gjergj Kastrioti kete ēeshtje.
  Gjergj Kastrioti nuk ishte fetar ( mbi te gjitha nuk ishte Ortodoks), prandaj dhe ishte i suksesshem si udheheqes.
  Ai e perbuzte fanatizmin dhe lartesonte dijen dhe pragmatizmin.

  ato i permenda si pergjigje per dike tjeter qe i zuri ne goje, sespe pedofili e quajme ne ata e quajne tradite dhe zakon.

  Edhe nuk kam pse te rri te vertetoj ortodoksine e Skenderbeut se nuk eshte puna ime kjo
  Ka shume fakte dhe prova qe e tregojne kete. Ka njerez te rralle ne histori dhe nje nga keta eshte Skenderbeu.
  Mund te duket cudi por edhe sikur te ishte myslyman prape do ja jepte papa titullin atlet i krishterimit. (nesje ky eshte nje supozim i ekzagjeruar nuk merret seriozisht)
  une te tregova per albanski pirk qe eshte akoma dhe sot ne gadishullin e halkidikise ne selanik edhe ishte prone e familjes kastrioti
  por nese nuk e merr parasysh kete kjo eshte tjeter muhabet
  sepse lidhjet me spanjen apo me romen nuk tregojne gje per fene e tij. por sepse andej gjente aleate me te fuqishem
  por nese do, po te jam jap dicka te hulumtosh
  cila eshte feja sot e kesaj dite pas 500 vitesh e arberesheve te italise
  qe nuk kane patur asnje lidhje me kishen ortdokse sllave apo greke
  ata akoma edhe sot nuk jane katolike, edhe pse e pranojne papen si lider jane si nje sekt me vete
  sepse ende kane ritin bizantin ortodoks
  https://en.wikipedia.org/wiki/Arb%C3...eople#Religion

  nejse, edhe nje here pak rendesi ka qe katolik apo ortodoks pasi kjo gje nuk ka
  aq shume rendesi sesa ka rendesi te qenit i krishtere. ai ishte i krishter universal

  por eshte fakt se ballkani ka qene i gjithi ortodoks dhe me pas kur venediku pushtonte ndonje zone detare
  fuste edhe klerin e tij dhe njerezit gradualisht konvertoheshin. pasi ne, lidhjen tokesore e kishim me konstandinopojen.
  skenderbeu ka luftuar edhe venedikasit pasi dhe ata perbenin rrezik per arberine
  nese Gjergji do ishte katolik, si serbet dhe greket do kishin nje arsye me pak per te thene qe eshte i tyre

  kur i them kete nuk dua te them se kam dicka me katolicismin, pasi kleri katolik
  me te vertete ka qene shume i pergatitur dhe i ka dhene shume shqiperise,
  psh frang bardhi, marlin barleti jane figura kolosale

  qenka edhe ateist? hahaha. shiko nese nje prijes lufte eshte 100% besimtar behet fanatik dhe nuk shikon qarte
  e ha tollumin si gjon paleologu, kur tha me mire ne doren e Islamikeve sesa ne doren e Romes.
  vertete mund te quhet hero po ce do se? ai nuk duhet te kishte humbur kurrsesi!!!
  edhe me djallin te kishte bere pakt edhe te mos e lejonte renien e kostandinopojes
  nje prijes duhet te jete realist ashtu qe dhe skenderbeu. ai e lidhte veten me epirin dhe me aleksandin e madh
  nuk mund te themi se kishte prova per keto por kjo ishte arsyeja e helmetes

  une e permenda vete konfliktin rome-konsandinopoje pradaj u ndane se kishin konflikte
  edhe ajo e paleologut eshte mese e vertete, asajkohe shume vete nuk e paten urtesine te benin dallimin
  midis nje rrezikut islamik dhe nje konflikti brenda fese. per te mos thene qe shpesh here venediku
  bente edhe marreveshje me turqit sipas interesave te rastit

  bonus +
  nje tjeter figure e shquar e krishterimit eshte edhe mbreti i polonise katolik kesaj here
  Jan Sabieski i cili shpartalloi turqit ne rrethim e Vjenes
  https://en.wikipedia.org/wiki/John_III_Sobieski

 24. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24

  Pėr: Kush dhe pse e sulmon Gjergj Kastriotin dhe Nene Terezen

  ..........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga 1912 14/88 : 31-05-2018 mė 13:23

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •