Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  A ndikon muzika n zhvillimin e inteligjencs son?!

  A ndikon muzika n zhvillimin e inteligjencs son?!

  Ndrsa dgjojm muzik t kndshme pr veshin, efektiviteti i trurit mund t psoj rritje. Shkenctart flasin pr t ashtuquajturin Efekti Mozart. Ai haset jo vetm n muzikn klasike, por madje edhe te heavy metal. Rndsi ka q dgjuesit ti plqej tingulli. Por a ka ndonj lidhje organike mes muziks e shkalls son t inteligjencs

  Nn nj ritm t kndshm e tone jo fort t larta, nj muzik e leht mbrmjeje, mund t t sjell ndrsa prpiqesh t flesh n shinat e duhura. Edhe kur je duke dgjuar pjes t shkurtra nga Mozarti i madh gjat pirjes s nj aji qetsues n ndonj pasdite, kur mbase jo t gjith do t ishin dakord me zgjedhjen tnde, shkruajn shkenctart n nj studim t tyrin t fundit mbi efektet e muziks n trurin njerzor.

  Tingujt, prej shkenctarve pra besohet se rrisin aftsin pr t medituar e gjykuar te njerzit. E ktu bhet fjal pr Efektin Mozart. Dhjet minuta melodi t kndshme nga pjest e famshme t gjeniut nga Salcburgu, i shndrrojn njerzit n nj gjendje gatishmrie e aftsie m t madhe pr t medituar. Studimet kan treguar se ndikimet nga muzika n shpirtin njerzor, jan t shumta.

  Ato kan provuar se edukimi i hershm muzikor, mund t stimuloj aftsin, apo rritjen e nivelit t mvonshm t inteligjencs te njerzit dhe se struktura e trurit mund t ndryshoj, pasi sht msuar t dgjoj pr nj koh t gjat pjes n piano. Ndrkoh, sht studiuar e marr n shqyrtim dhe ndikimi kur dgjohen rryma moderne t muziks, q n dukje jan shum larg asaj klasikes, si pop apo heavy metal, t cilat gjithashtu ushtrojn efekte t ndryshme te njeriu.

  sht hetuar n detaje edhe se n mosh sht koha m e mir pr tia nisur nga msimet n muzik, dhe nse t dgjosh thjesht muzik, pra t jesh nj recipient pasiv, do t ishte e mjaftueshme, ashtu sikurse t kndosh apo t luash vet n nj vegl, pra t bsh muzik n mnyr aktive.

  Gjithsesi, kan lindur shum keqkuptime n interpretimin e rezultateve t studimit, pr sa u prket efekteve t muziks klasike mbi at q njihet si konjicioni human, bjn t ditur shkenctart gjerman n nj studim m t fundit t tyrin me kt rast.

  N vitin 1993, Gordon Shaw dhe Frances Rauscher publikuan n revistn e specializuar shkencore Nature, rezultatet e nj testimi q kishin br asokohe, ku theksonin se pas dgjimit t nj pjesze t shkurtr prej dhjet minutash nga Mozart, disa nga studentt e tyre q kishin prirje pr muzik, mundn t zgjidhnin m sakt disa detyra q u ishin dhn n klas pak minuta m par. Aftsia e tyre n prgjithsi pr ti kuptuar gjrat, tashm dukej se ishte shtuar dhe se ata paraqiteshin shum m mir sesa shokt e tyre q nuk kishin prirje dhe dshir t dgjonin muzik para se t bnin detyrat.

  Qysh prej asaj kohe, u pa madje dhe nj lulzim i tregut muzikor e furnizim i prindrve t fmijve amerikan me produkte muzikore, pr ti prdorur si materiale ndihmse didaktike t rekomanduara gjersisht. N Florida, fmijve u rekomandohet muzik klasike, n shtetin e Georgia-s, ndrkoh, prindrve t donjrit prej t sapolindurve t ktij shteti, u bhet dhurat madje edhe nga nj CD me muzik klasike.

  N vitet e mpasshme, adhuruesit e Mozartit, ashtu sikurse dhe skeptikt, kan raportuar disa her pr efektet e muziks mbi konjicionin human. Pjesrisht jan raportuar edhe disa fakte t uditshme: kshtu, shkenctart duan t dshmojn se nse foshnjave u luhet muzik qysh n bark t nns, do t gjendeshin m pas n nj situat m normale, kur t dgjonin t luhej po e njjta muzik. Por si dihet, foshnjat lindin duke mos dgjuar asgj, pasi n trupin e nns ato, sigurisht, nuk mund t dgjojn dot muzik. T tjer shkenctar ndrkoh pohojn se sipas preferencs s recipientit leximi me z t lart i nj historie nga Stephen King pr shembull, sjell t njjtat efekte aktive si dgjimi i nj disku t Mozartit, Shubertit, Bahut apo i ndonj pjese Heavy Metal.

  Me nj projekt t financuar nga Ministria gjermane e Arsimit, shkenctart kan arritur m n fund t bjn t ditura rezultatet e nj studimi t gjat, ku kan konstatuar prfundimisht se edukimi i hershm i fmijve me muzik, i bn ata t msojn m kollaj pastaj gjat karriers s tyre edukative apo dhe madje, t rris nivelin e prgjithshm t inteligjencs s tyre.

  Nj prgjigje pr pyetjen e drejtprdrejt a t bn Mozarti m t zgjuar? sht marr n shqyrtim gjithashtu prej tyre. Porse nj e till, e mirfillt, nuk sht arritur t jepet dot prej tyre. Profesioni i muzikantit, normalisht nuk futet tek ata me kuota m t larta inteligjence sesa t tjert (jo muzikantt), e kjo flet m s miri pr pretendimin e mparshm, sa pr t mos gjykuar apriori.

  Megjithat, shkenctart po prpiqen edhe me an studimesh t tjera, ku n teste jan marr fmij t moshave t ndryshme, t cilt jan vn n kontakt n mnyra t ndryshme me muzikn (duke marr msime pianoje, or kori, duke dgjuar muzik etj.), pr t nxjerr n pah nj lidhje mes muziks e zgjuarsis. Ndrkoh, sht br m se e qart se pas dgjimit t nj muzike t mir, aftsia konjitive t paktn pr nj afat t shkurtr, rritet.

  Sidoqoft, nuk sht se n do rast, muzika duhet t vij nga tingujt e notave t Mozartit. Kshtu, krkuesit n Universitetin e Glasgow Caledonian n Skoci, kan mundur t tregojn n nj elektroencefalogram, se veshi apo prirja muzikore, luan gjithsesi, nj rol t rndsishm. T tjer shkenctar dshmojn se ka nj ndryshim mes muzikantve profesionist q merren n teste me njerzit e thjesht, t cilt nuk luajn dot asnj instrument dhe q nuk kan ndonj prirje t admirueshme ndaj muziks.

  Ekziston dhe nj ndryshim gjithashtu, kur muzika bhet vet apo vetm dgjohet. Megjithat: truri organizohet m mir nn ndikimin intensiv t muziks.

  Pr kt, profesor Ekard Altenmyler nga shkolla e lart e Muziks dhe Teatrit n Hanover, rendit shum arsye. Muzikantt profesionist, nisin zakonisht t msohen e edukohen me muzikn qysh n fmijri, n nj koh kur truri pra, sapo po nis t organizohet.

  Prve ksaj, muzikaliteti e jep shpejt efektin e vet dhe t ngjall nj ndjenj t fort ngacmimi emocional. Pak tone apo nota t luajtura gabim, mund t kishin pasoja fatale gjat nj konkursi apo koncerti mbi nj njeri q ka menduar se karriera e tij sht muzika. Pra, muzika profesionale nuk sht e lidhur vetm me nj aktivitet neural t lart, por edhe me ngritje t pamas t adrenalins, dopamins e endorfins.

  Kto efekte me shum gjasa, mund t ti ngjallin ndoshta edhe 20 minuta sport, thot Altenmyler. Rndsi ka q njerzit t prftojn knaqsi nga kjo.

  Q shkenctart dhe politikant e arsimit kan dashur t nxjerrin n pah me domosdo nj lidhje organike mes muziks dhe inteligjencs, kjo nuk ka shum rndsi. Porse shum efekte t tjera t muziks mbi njeriun, deri m tani, duhet pohuar se jan ln pas dore.

  Nga ky korrelacion, ku muzikaliteti n shum raste vihet re m shum te fmijt, kjo pr shum koh nuk sht trajtuar si duhet e cilsuar si nj rastsi, thekson Altenmyler. E ktu nj efekt tjetr i muziks duket m se interesant. Ne duhet q n t ardhmen, ta zhvendosim fokusin m shum n krkimin e ndikimeve emocionale t muziks.

  A.P. - Shqip
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,804

  Pr: A ndikon muzika n zhvillimin e inteligjencs son?!

  Studimi qe kane bere ato eshte nje big mess,
  nje rremuje dhe rezultatet e ketyre te ashtuquajtura studime
  lene shume per te dyshuar ne vertetesine e konkluzioneve.
  Inteligjenca eshte nje prirje e brendshme natyrale per ti dhene drejtim dhe rrugezgjidhje
  te drejte dhe te zgjuar
  pikepyetjeve per ekuacione dhe situata komplekse.
  Muzika nuk stimulon inteligjencen por qelizat nervore ne tru dhe shton adrenalinen
  nqs muzika ka efekt kenaqsie ne degjim te degjuesi.Inteligjenca nuk eshte materie,nuk eshte objekt
  ta prekesh shikosh apo shijosh por eshte nje reaksion mendor i personit kundrejt nje situate apo subjekti
  qe kerkon rrugezgjidhje.
  Testi i inteligjences qe ato kane bere me studentet eshte test jo bindes ne rezultate,pasi studentet nuk jane
  me te njejtin shkalle njohurish intelektuale,bagazh eksperience,kane profil te ndryshem psikologjik qe ndikojne si faktore ne rezultatet e testeve,qe do te
  thote rezultati i testit nuk eshte thjesht ndikimi i tingujve ne tru por edhe i faktoreve te tjere,psikologjike,njohuri
  dhe eksperience.
  Rezultati se si do ndikonte Vetem muzika ne inteligjence do te ishte interesant nqs do plotesoheshin disa kushte
  paraprake.
  Situata ideale ne eksperiment do ishte jo te marresh per test dhe analize nje tufe studentesh,por ta besh eksperimentin
  me dy persona binjake dmth 2 kopje identike ne fizike,paraqitje fizike,permasa identike pjesesh organesh te brendshme te jashtme,te njejten gjatesi trupore,te njejtat
  sjellje zakone dhe te njejtin profil/temperament psikologjik.
  Atehere te pyeten te dy sa shpesh degjojne muzike.
  Nqs njeri thote degjoj cdo dite dhe tjetri thote nje here ne vit ose hic fare atehere keto dy subjekte jane ideale per eksperiment
  U jepet te bejne nje test me 12 probleme per tu zgjidh perpara se te degjojne muzike dhe nga testi del niveli i IQ qe supozojme del 145
  U jepet rasti te degjojne 1 ore koncert dhe me pas u jepet
  perseri i njejti test qe u dha me pare per vleresim IQ.
  Krahasohen rezultatet e testeve para degjimit te muzikes dhe pas degjimit te muzikes.
  Nqs rezultatet e testeve jane njelloj kjo eshte nje prove qe muzika nuk ka ndonje ndikim ne inteligjence
  Nqs rezultati i testit/niveli IQ i inteligjences eshte me i larte para degjimit te muzikes se sa pas degjimit te muzikes kjo do te
  thote qe muzika ndikon negativisht ne inteligjencen dhe kjo per arsyen se muzika tenton ta beje personin shume emocional,personit
  per shkak te degjimit te muzikes i bie shume fokusi perqendrimi ne zgjidhjen e problemeve.Muzika me sa duket ndikon negativisht
  ne arsyetimin e ftohte dhe llogjik pasi personi eshte i ngarkuar emocionalisht dhe emocionet interferojne negativisht te arsyetimi per pasoje testi
  del me shume gabime ne pergjigje dhe rezultat te ulet ne nivelin IQ.
  Nje pyetje,,,,,,pse ne ambjente pune institucione,zyra,shkolla spitale eshte e ndaluar te degjohet muzike?
  Arsyeja e thjeshte eshte qe muzika interferon negativisht ne procesin e te menduarit te punonjesve,ndikon keq ne shkallen e analizes se problemeve,ul fokusin
  per pasoje ndikon keq ne nxjerrje konkluzionesh dhe marrje vendimesh te gabuara.Personat qe do degjonin muzike do benin gabime.Kjo ndodh sepse valet e tingujve qe dalin prej
  radios/tv-se interferojne me valet elektromanjetike te vatrave ne tru qe jane pergjegjese per perceptim,te menduar,arsyetim analize,fokus dhe per pasoje truri ben kalkulime gabim
  si rezultat i valeve vokale te muzikes
  Prej ketej del konkluzioni qe muzika nuk ndikon pozitivisht te inteligjenca.
  Muzika ka efekt te gjendja shpirterore e degjuesit dhe se si ndihet degjusi i lumtur apo jo (nuk pelqen kengen) kjo mund te varet se si reagon
  shpirti i tij,emocionet e tij ndaj tingujve,cfare preferencash dhe shijesh personale ka degjuesi,a eshte ai adaptiv ndaj muzikes tingujve te panjohur me pare apo teper diskriminues ne shije etj.
  Nuk shoh ndonje studim korrekt me rezultate bindese.Ato thone qe tingujt e muzikes ndikojne te inteligjenca atehere sipas kesaj llogjike i del qe edhe zhurmat e rendomta te pjatave lugeve ne guzhine,
  zhurma e thyerjes se ndonje gote qelqi,boria e makines ne trafik te rrit inteligjencen lol sepse ndikon ne tru.
  Keto te shtuquajtura studime kane difekte ne koncept dhe metodologjine se si te behet eksperimenti dhe rishikohen kushtet qe duhet plotesohen para nisjes se eksperimentit.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,919

  Pr: A ndikon muzika n zhvillimin e inteligjencs son?!

  Muzika zhvillon shndetin mendor dhe t folurn tek fmijt

  Muzika sht elsi i inteligjencs tek fmijt. Nse do t vini muzik n dhomn e fmijs, sipas studimit t fundit do t zhvilloni shndetin mendor t tij.
  Sipas nj studimi t ri t kryer nga Instituti pr Shkencat e t Msuarit dhe Mendjes, tek Universiteti i Uashingtonit, muzika zhvillon t folurin tek foshnjat dhe i bn ata m inteligjent.

  Shkenctart amerikan shpjegojn se ashtu si muzika, edhe t folurit ka modele t zhvilluara ritmike, dhe mundsia pr t identifikuar tinguj t ndryshm i ndihmon fmijt t zhvillojn procesin e t folurit.

  “Foshnjat prballen me nj bot komplekse, ku tingujt, dritat dhe ndjesit ndryshojn vazhdimisht”, thot studiuesja Patricia Kuhl.

  “Detyra e fmijs sht t’i njoh modelet e sjelljes dhe t parashikoj far do t ndodh m pas. Perceptimi i modelit sht nj aftsi njohse e rndsishme, dhe prmirsimi i ksaj aftsie n mosh t re mund t ket efekte afatgjate tek t msuarit”, shpjegon ajo./ insjaderi.com/ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/muzi...n-tek-femijet/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •