Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 41

Tema: Qoftet

 1. #1
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Qoftet

  a i ka njeri qejf ?

  une per vete PO

  ----------------------------------------------------------------------

  250 gr. mish i grire (viēi,derri ose lope)
  1 kokerr qepe
  1 veze
  2 thelbinj hudhra
  pak majdanoz, uthull, piper i kuq & i zi, rigon,kripe,nenexhik(dhjosme)

  ----------------------------------------------------------------------
  pasi kemi grire qepen dhe prere dy thelbinjt e hudhrave i shtojme mases sasine emishit te grire, vezen, dhe erezat dhe e peziejme te teren duke i shtuar ne fund 1 gllenjke uthull.

  mire eshte qe kjo sasi te lihet per nje fare kohe (1-2 ore) ashtu e tere dhe e trazuar, mbuluar siper me nje cohe te holle apo letra alumini.
  Me pas sasise se mishit i japim format e deshiruara dhe i skuqim ne vaj te nxehte.
  ----------------------------------------------------------------------

  qofte ala-korēa:

  pasi i skuqim pak ne vajin e nxehte qoftet, me pas i fusim tave dhe u veme siper nje salce te pergatitur me domate te frsketa dhe i futim ne furre me 180° duke pritur derisa ato te marrin nje ngjyre te kuqerremte. Me pas jane gati per t'u servirur.

  qofte ala-normale (Eni) :

  vetem i skuqim dhe i servirim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eni : 19-05-2002 mė 16:14

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime

  hajde pyetje hajde

  Eni e kush nuk i ka qef Qoftet.
  Puna eshte kush i gatuan se duan pak durim.
  Tony Blair thon ngordh per qofte. Kurse Doktor Saliu ka then...un per qofte edhe idealet e Dhjetorit i le.
  Nuk thot populli kot "Ska qofte ke daja".lol. Ktu po vjen era qofte..ika...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eni,

  me fal, po uthulla per cfare duhet? S'kam degjuar ndonjehere te behen qoftet me uthull.
  Pastaj, po si fute mishit te vicit edhe nje kafshate buke (tul), ose pak miell, ai nuk mblidhet.
  Ato qoftet ala-Korca duhet te jene te mira. Do t'i bej nje here ashtu si ke shkruar ti.

 4. #4
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  qoftet

  Elbasan,

  ke te drejte qe qoftet pa nje ēik tul buke nuk mblidhen,por receta origjinale dhe me e mira eshte pa buke.
  Uthulla eshte receta e familjes sime dhe provo t'i hedhesh pak,nje gllenjke e do shohesh se do u japi shije qofteve.

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Kur gatuaja qofte ne Shqiperi, i beja gjithmone pa buke dhe pa kripe - kuptohet kjo filloi si nje ide "ala pertace", po pastaj u pelqye nga "masat" dhe mori emrin "recete personale e menduar me zgjuarsi dhe shije" (rrofte modestia)

  Tani cdo gje eshte me e thjeshte, se dhe buken e grire dhe te thekur ketu e futin ne kuti, keshtu qe ske pse gjen menyra te thjeshta - po une si mish-ngrenese qe jam perseri pa buke i gatuaj dhe i ha.

  Ate te uthullit vertet duhet ta provoj...po me fruta (portokalle) dhe bizele brenda i keni provuar?! - nejse sa me shume ti ndryshosh aq me shume u ndryshon dhe shija origjinale e qofteve shqiptare. (per te cilat dhe te huajt qe i kane provuar "lepijne gishtat" )

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Qofte tė fėrguara

  Pėr 4-5 persona duhen:
  Mish 1 filxhan ēaji, qepė 2 kokrra, bukė 75 g. (2 feta), vezė 1 kokėrr, kripė, piper, majdanoz, miell 2 lugė gjelle, vaj 4-5 lugė, perime sipas dėshirės.

  Qoftet pėrgatiten zakonisht me mish lope tė pėrzier me mish derri; nė kėtė rast ato dalin mė tė buta dhe mė tė shijshme
  Mishi pritet nė copa tė vogla dhe grihet nė makinė sė bashku me qepėn dhe hudhrat. Nė masėn e mishit hidhet vezė, kripė, piper i zi, majdanoz dhe bukė bajate e zbutur me qumėsht ose ujė (bukė merret te 25% nga pesha e mishit). Masa pėrzihet mirė dhe ndahet nė qofte; ēdo qofteje i jepet forma e rrumbullakėt ose ovale, pastaj kalohen nė miell dhe skuqen nė tigan me yndyrė nga tė dyja anėt. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatė fėrgimit nuk u duhet hedhur shumė yndyrė.
  Shoqėrohen me patate tė skuqura, pure patate, perime tė tjera tė ziera ose tė skuqura, pilaf, makarona etj.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Emigranti
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  69
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per QOFTET

  O tifoze te qofteve!

  Thoni cfare te doni, e jepni receta sa te doni. Qoftet me te
  mira ne Shqiperi, dmth ne Bote i ka pas bo Meti ke Pazari I Ri. Nuk e di a bon akoma se une kam nja tre vjet qe kam ikur.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Emigranti
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  69
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eh edhe i gjo se harrova,

  Mos i prishni qoftet me buke mer lal.
  Boni si te boni ene i mlidhni pa buke.
  Buka n'qofte osht shoqja e tallonit.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Edmond83
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  China Town
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Qofte me kajsi tė thata

  Ingredientėt pėr 4 persona: 120 gr kajsi tė thata, 60 gr rrush i thatė 1 dl brandy, 650 gr tul mishi viēi i grirė, 80 gr fara pishe, 1 lugė kanellė pluhur, 3 lugė bukė e grirė, 1 vezė, 1 lugė qumėsht, miell, vaj ulliri, kripė, piper.

  I presim kajsitė nė copa rreth ½ cm dhe bashkė me rrushin e thatė i njomim me brandy. Nė njė tas pėrziejmė mishin me farat e pishės, kanellėn, bukėn e grirė, vezėn e rrahur nė qumėsht, kajsitė dhe rrushin tė kulluar dhe shumė piper. I pėrziejmė mirė me duar, i hedhim kripė, dhe formojmė rreth 20 qofte sa nje kajsi; i lyejmė me miell dhe i fėrgojme nė njė tigan tė thellė ku kemi hedhur shumė vaj duke i kthyer vazhdimisht. I kullojmė dhe i vendosim mbi njė letėr kuzhine qė t'i thithi vajin. I servirim me sallata.
  RRaK LLdAk FaK

 10. #10
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr na ngjethe mishtė ! (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Athere mos i quaj "qofte" o DoMond por nga fjala Kajsi i bie te jene Kajofqe..
  lol..

 12. #12
  Far away! Maska e Eraaa
  Anėtarėsuar
  02-02-2003
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Qofte!!!!

  Hey pplz kush eshte me e/i shkatheta/i te me japi receten e ktyreve?

  Se mos kujtoheni pas 1 viti se athere nuk ka cer me duhet

  Thx - in - Ad..!!!
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 13. #13
  King Tirone Maska e Mr_Tironci
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Vendndodhja
  gjithanej
  Mosha
  79
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  I ke te gatēme ke qoftet e metit mtiron
  Mr_Tironci

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ta jap une receten (sipas menyres sime sigurisht) sasite shifi vete sepse une i bej pa masa

  Mish te grire
  Hudhra
  majdanoz
  1/2 spec jeshil,
  gjysem domate
  nje luge vaj ulliri,
  piper,
  veze,
  qepe (me qepe te njoma behen me te shijshme)
  1/2 filxhan kafe me uje te gazuar
  buke te grire
  djath te grire (sipas deshires)

  Specin,qepen, hudhren, majdanozin dhe domaten (ose nje luge salce) i grin holle (sa me holle aq me mire) dhe i hedh tek mishi i grire , shtojme vezet, piperin kripe nje luge vaj ulliri dhe i perziejme mire shtojme dhe ujin e gazuar , buken e grire dhe djatthin e grire dhe i perziejme dhe pak. I bejme ne forma sipas deshires dhe mund ti skuqesh me ose pa miell ose ti pjekesh.

  Kjo eshte receta ime personale shpresoj tju pelqej
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Mish te grire , qepe te grira , bread crumbs ... ca erzza , hurdhra ... veze .. perziji beji topa (balls ) per size-n si te pelqeje ty dhe futi ne oven , ose ne BBQ dhe cte hash pastaj . Meatballs
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  Far away! Maska e Eraaa
  Anėtarėsuar
  02-02-2003
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mr_Tironci ai vend eshte shume larg for me,un dua ti bej vet pa te gatshme kemi dhe ktej sa te duash.lol

  Era1 & Pink jeni si shpirt, po deshet deren e keni te hapur per dreke.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eraaa : 10-05-2006 mė 13:20
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 17. #17
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Eraaa
  Mr_Tironci ai vend eshte shume larg for me,un dua ti bej vet pa te gatshme kami dhe ktej sa te duash.lol

  Era1 & Pink jeni si shpirt, po deshet deren e keni te hapur per dreke.
  Shih si genjen pa ju dredh qerpiku kjo , e pse kujton ti se jemi larg dhe s'vime dot ?
  Me thuaj ku jeton po nuk erdha per 2 ore haji dhe ato qe do me jepje mu . lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 18. #18
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore nqs ndonjeri di si behen qoftet e kosoves dhe kernackat e korces ti shkruaj se si ato sgjen verdalle...

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Sa larg qe jeeeee Kur t'i hash (kuptohet po bere receten time jo ate receten e "keqe" te Pink ) do ngopem dhe une
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 20. #20
  Far away! Maska e Eraaa
  Anėtarėsuar
  02-02-2003
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Atehere nxito mos te ik avioni lol. Se 2 ore fluturim edhe 1 ore pregatitje iku dreka do mbetesh me gisht ne goje

  Lol Era do bej pak nga te 2-ja,qe te ngopemi te 3-ja
  Live your beliefs and you can turn the world around.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •