Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Nga krijuesit tan:

  Ec Shlir

  Aplikacion kundr ngacmimeve seksuale.Me kt inovacion Shqiptart afirmohen definitivisht jo vetm n gadishullin Ilirik/Ballkan por edhe n Europ dhe bot. Produkti sht krijuar n Kosov dhe mund t prdoret n t gjitha trojet tona e m tej.

  http://ecshlire.com/

  Kushtetuta

  Keni nevoj pr t njoftuar apo prfituar njohuri pr t drejtat dhe obligimet si shtetas? Ktu gjen Kushtetutn e Shqipris dhe t Kosovs dhe kjo sht nj ndihmes e madhe dhe praktike;mund t shkarkosh n PC ose n celular.Rruga m e shkurt pr shkarkim n celular;
  Hap faqen e forumit nga celulari dhe shkarko.

  Kushtetuta e Republiks s Shqipris (pdf) mund t shkarkohet

  http://www.wipo.int/edocs/lexdocs/la...al/al057sq.pdf

  Kushtetuta e Republiks s Kosovs(pdf) mund t shkarkohet

  https://drive.google.com/file/d/0B_a...w?pref=2&pli=1

  Flux dhe Redshift

  Dy produkte t jashtzakonshme q mund t prdoren pr zvoglim apo prshtatatje t rrezatimit q shfaqet n monitor sipas orve t dits apo nats; qndrimi i gjat pran monitorit dhe si pasoj ndikimi i rrezatimit, mund t ln pasoja n syt tuaj.…. Prdore dhe eksperimeto do her q e prdor PC-n-Efeketet mund ti vreni gjat orve t nats;

  https://justgetflux.com/

  http://jonls.dk/redshift/

  Unclear

  Pastrim i shpejt i mbeturinave t ndryshme n PC.

  http://joshcellsoftwares.com/products/uncleaner/


  Affinity (version i plot) 64 bit-BETA

  Me vones gati 3 mujore dhe s fundi u shfaq Affinity pr Uindows si premtuan krijuesit e saj.Kjo vegl e mrekullueshme shrben pr prpunim profesional t imazheve dhe modifikimin e tyre.Regjistrohu dhe n email adresn ju drgohet adresa e faqes nga ku mund t shkarkoni vegln.

  Emri: Affinity.jpg

Shikime: 1694

Madhsia: 27.0 KB

  Shkarko tani, ngase nuk dihet sa do zgjas respektivisht sa koh do jet oferta falas e softuerit.Affinity softueri sht prshat pr sistemin operativ Windows 64 bit-Nse keni PC 32 bit mos e shkarkoni ngase nuk mund ta instaloni n harduer.Por ndoshta funksionon edhe me 32 bit PC.Testo nse ke dshir. (M lart, po n kt tem mund t lexoni `sht dhe dallimet n mes t sistemit operativ 32 dhe 64 bit.)

  Prdoret me Uindows 7, 8 dhe 10.


  https://affinity.serif.com/en-gb/windows/

  Ndihma dhe inspirime

  https://www.udemy.com/affinityphoto-solid-foundations/

  M tepr materiale gjen n youtube-shno vetm emrin e softuerit n shiritin/fushn e krkimeve n youtube...

  Gopro VR

  Gopro VR-sht nj vegl pr t shikuar video t krijuar me teknikn e re 360 grad q d.m.th video e krijuar nga perspektiva e individit ashtu si e percepton botn. Pr t testuar vegln vepro kshtu:
  Shko n youtube dhe krko video 360 gradsh-aty do shfaqen nj numr i madh i tyre.
  Shkarko ndonj prej tyre me ndihmn e Ummy Video downloader vegls
  http://videodownloader.ummy.net/
  Aktivizo Gopro video player dhe hap videon e shkarkuar.Vepro kshtu: File>Open
  Media>Browse>Hap skedarin e shkarkuar
  M pas:
  Shko n >File>Preferences dhe eksperimento nga aty.

  http://www.kolor.com/gopro-vr-player/#features


  Router dhe WIFI

  Prse shrben routeri? Vegla n fjal shrben pr konektim/lidhje t disa kompjutorve(dhe pajisjesve shtes p.sh. Printerit me Wifi), respeketivisht shrben pr shprndarje t signaleve t koneksionit me internetin n t gjitha kompjutort.Me fjal m t thjeshta me router ju prdorni nj prenotim t internetit n disa kompjutor, celular, tablet pajisje etj.

  Emri: 1.jpg

Shikime: 1826

Madhsia: 32.9 KB

  Kjo pajisje nuk kushton shtrejt; modelet e reja me standard mesatar jan me mime diku rreth 45-60 euro.

  Koneksioni me internet prmes routerit realizohet n dy mnyra : me kabllo dhe me WIFI.
  WIFI sht lloj i koneksionit pa tela(wireless).

  Cili opsion sht m i preferuar?

  Pa mdyshje opsioni m i preferuar pr koneksioni n internet prmes routerit sht WIFI.

  Pse?

  Paramendoni q keni nj shtpi ose banes me disa dhoma ku ca antar t familjes kan PC , celular ose tablet pajisje? Si do prdorni internetin n at rast? Do prdorni nj kompjutor pr hyrje n internet edhepse keni disa pajisje? Ose do keni disa prenotime?!

  Ktu qndron rndsia primare dhe roli i routerit q prmes nj abonimi/prenotimi keni mundsi t shfrytzoni dhe prdorni internetin n t gjitha pajisjet. Pr shembull keni WIFI teknikn edhe n celular por kur ludroni/sufroni ju bni shpenzime/harxhime t pa nevojshme.Me router ju nuk bni fare harxhime...

  Elementi tjetr i rndsishm sht WIFI teknologjia q ju ndihmon dhe elemiminoni nevojn q ju t trhiqni(instaloni) kabllo t panumrta npr shtpi apo banes, pastaj duhet t shponi murre t shtpis etj.
  Njlloj sikur celulari q disponon me wifi konektimin me rrjetin, me router ju mund t prdorni laptopin edhe jasht shtpis apo baness p.sh n ballkon, terac apo obor t shtpis…..

  Parakusht kryesor pr prdorim t WIFI-s sht q kompjutori apo pajisja tjetr t ket pjesn pr WIFI do thot t ket pjesn shtes-prshtats/adapter.(kontrollo kompjutorin-harduerin e kompjutorit)Nse nuk e keni ather blini dhe instaloni n kompjutor e m pas instalo edhe routerin.

  Ja si duket pjesa shtes: http://www.netgear.com/home/products...tgear_referral


  VINI RE:

  Blini router me teknologji/standard : WIFI -802.11 ac Dual Band
  Routeri me standard t ri transmeton t dhna n frekuencn 2.4 Ghz dhe sht i limituar n 540 Mbps respektivisht 5 Ghz apo deri n 20 her m shum transmetim t dhnash.

  Routeri me standard WIFI -802.11 b, g, n sht standard i vjetruar(mos e blini)

  Pr shembull nse keni dy kompjutor n shtpi nj t re dhe nj t vjetr skeni nevoj t blini 4 pajisje pr 2 kompjtuor; mjafton t blini nj 1 router dhe 1 prshtats; kompjutorin/internet lidhjen koneksionin e dyt e lidh/konekton me kompjutorin e par prmes kabllos dhe t dy kompjutort do ken akces/hyrje n interent njkohsisht.(siguro kabllo t shkurt-q shrben pr konektim me internet- 2-3 metra kabllo-konekto n portin e routerit numr 2, 3, 4...)

  Por nse disponon vetm me nj kompjutor, ather kompjtuori mund t zhvendoset n cdo pjes t baness apo shtpis(obor) pa problem duke prdor koneksionin pr n internet prmes routerit….

  Pra pr prdorim nevojiten 2 vegla:

  1)Router dhe
  2)WIFI prshtats/adapter

  Ku mund t prdoret routeri?

  1-Shtpi dhe banesa
  2-Hotele
  3-Administrat
  4-Restorante
  5-Qndra tregtare
  6)Universitete
  7)Institucione t ndryshme
  8)Spitale etj.

  Routeri operon/funksionon me dy sisteme operative:
  a)Windows-in
  b)Linux-in
  c) ose t kombinuar q do thot se dy sisteme opeartive mund t konektohen n internet njkohsisht pa pengesa(nse keni 2 e m tepr PC-ja me siteme t ndryshme operative)

  http://www.tp-link.us/products/list-5499.html

  http://www.netgear.com/home/products.../wifi-routers/

  Pjes shtes-prforcues pr router/Wi-Fi Range Extender -kt pjes nuk duhet ta blini prve se n raste kur keni ndonj objekt(hotele, n administrat dhe objekte t ngjajshme) apo shtpi tepr t madhe...

  http://www.tp-link.us/products/details/RE450.html

  Ku duhet t vendoset routeri? Ja disa kshilla:


  http://www.tp-link.com/en/faq-468.html#location

  http://time.com/money/4091410/how-to...r-wifi-signal/


  PC e vjetr dhe LINUX

  Transformim i PC-s s vjetr n nj t ri
  Asnjher mos e hidhni kompjutorin e vjetr n plehra-nuk mund t parashikoni apo ta dini kur mund t prdoret srish….-Ja mnyra pr aktivizim t ri t kompjutorit t vjetr Vegla e vjetr mund t prdoret edhe m tej ndoshta edhe 5 apo 10 vitet e e ardhsme, ndoshta si PC rezerve.
  Pra, nse nuk keni mundsi finansiare pr blerje t kompjutorit t ri, ndrroni vetm sistemin operativ t PC-s s vjetr dhe PC-ja juaj do funksionon si vegl e re njlloj si PC-ja e posabler.

  Thjesht instalo sistem t ri operativ LINUX.

  Mnyra e instalimit t Linux Mint:

  1-Shkarko dhe djeg softuerin e shkarkuar linuxmint.iso skedarin n nj DVD-RW disk-rewrite disk-mund t prdorni shum her.(-me softuer prkats p.sh. Ashampoo Burning studio-)

  https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...ng-studio-free

  Ose mund t prdoret nj USB vegl-USB Stick pr djegje t skedarit.
  (Nse je fillestar dhe s`ke njohuri pr iso skedar lexo n temat m lart…)

  2-Pas prfundimit t djegjes s diskut ri nis( ri starto PC-n) me diskun e krijuar. Kur nis PC-ja do vreni aktivizim t Diskut t posakrijuar, respektivisht t fillimit t instalimit t sofuerit. Por proesi i instalimi nuk prfundon me instalimin e softuerit; aty do hapet tryeza dhe do vreni tre ikona(imazhe t vogla_Computer, Home dhe nj ikon e re me emrin Install Linux Mint; kliko n te dhe ather fillon proesi i vrtet i instalimit.

  3-Kur vijon proesi i instalimit do ju parashtrohen pyetje me disa alternativa; mos u habisni dhe zgjidhni alternativn e instalimit t plot/t vetm t sistemit operativ Linux(mos zgjidh alternativ e instalimit paralel t Linux-it krahas sistemit operativ eksistues).Me zgjedhjen e opsionit t instalimit t vetm Linux-it t gjith skedart aktual q i keni n kompjutor : C do t fshihen/shkatrrohen.
  Element tjetr me rndsi sht zgjedhja e alternativs s hyrjes/login automatik pa shnuar fjalkalimin/password.(po n t njjtn dritare)

  4-Ose mund t instaloni Linux-in dhe njkohsisht t prdorni(ta mbani aty ku sht n disk) edhe sistemin operativ q e keni aktualisht n PC...N kt rast duhet t ndani hapsirn e diskut(disk space) n mnyr proporcionale n mes t dy sistemeve operative Uindovs dhe Linux.

  5-Gjat proesit t instalimit duhet t jeni online n internet ngase paralelisht me instalimin e Linux-it bhen edhe azhurnime/prditsime automatike m t reja…

  Prparsit/avantazhet e Linux-it prball sistemit operativ t Uindovs-it/Windows

  a)Sistemi operativ i Linux-it sht pa pages

  b)Stabilitet m t madh n krahasim me Uindows-in

  c)Dritaret e ueb shfletuesve ose t softuerve nuk ”ngrijn/frooze” gjat hapjes apo puns me ta si sht rasti te Uindovsi

  d)Nuk sht nn ndikim t madh apo i rrezikuar nga viruset/hakerat

  e)Rreth 90% e softuerve q instalohen n Linux jan t sigurta dhe shumica e tyre jan pa pages

  http://www.pcworld.com/article/29183...ers-guide.html

  Versioni aktual i Linux Mint
  :

  Linux Mint 18 Sarah

  N faqe gjen dy versione: Cinnamon dhe Mate 32 dhe 64 bit

  Pr fillestar sygjerohet versioni Sarah Cinnamon

  https://www.linuxmint.com/

  Shkarkimi dhe Instalimi i softuerve t ndryshm

  Shkarkimi dhe instalimi i tyre n Linux dallohet nga Uindovs ku veglat krkohen npr faqe t ndryshme t ueb-it;

  Ktu instalimi realizohet n dy mnyra:

  a)Brnda Linux-it keni nj softuer -Software Manager- ku gjen t gjitha softuert pr shkarkim dhe instalim t menjhershm (mbi 4000 sosh/lloje softuersh nga kategori t ndryshme)

  b)Dhe mnyra e dyt sht mnyra klasike e shkarkimeve por nuk prferohet aq shum;

  http://www.control-escape.com/linux/lx-swinstall.html


  VINI RE-pas prfundimit t instalimit t Linux-it shko n konfigurime dhe zgjedh karteln/driver grafike aktuale q e prdor n kompjutorin personal-Linux-i ndoshta zgjedh ndonj Driver/kartel tjetr dhe ky proes mund tju shkakton probleme...Zgjedh altrenativn ku sht shnuar RECOMMENDED/Rekomandim/sygjerim.  Lajme interesante dhe informacione t ndryshme


  Recensione/reviews

  Interrneti sht vegl e fuqishme dhe prdoret n mnyra t ndryshm(e dini edhe vet) Nj ndr prparsit e internetit jan njohurit dhe diturit q i prfiton/informatat paraprake pr nj produkt shrbim t ri apo nj kompani.

  Asnjher mos bli produkt/shrbim prpara se t fitosh njohuri/informata t detajuara/hollsishme n lidhje me produktin respektivisht shrbimin.N kt mnyr gjen produkt q t prshtatet sipas mimit apo cilsive. apo mund ta krahasosh produktin/shrbimin me produkte /shrbime t tjera n internet. Por si t kutpoj q nj produkt apo shrbim sht po ai q e krkoj? Si t bj dallimin e tyre? Interneti esht vegl q prdoret nga t gjith njerzit dhe aty gjen gjra, produkte , shrbime, kompani, etj serioze dhe jo serioze. Pr t dalluar dhe kuptuar n esenc nj produkt, shbim, kompani etj prdor recensione.

  `jan recensionet? Prkufizimi sht mjaft i gjr pr nocionin recension, mirpo n kt kontekst recension d.mth. Prshtypjet, mendimet dhe prvojat e personave q kan bler dhe prdorin nj produkt t caktuar apo shrbim; n kt rast mund t jepen mendimet e prdoruesve, veorit teknike t produktit t caktuar, prvojat me kompanin prkatse;korrektsin e tyre, punn, produktet etj.…N recensione mer njohuri/dituri cili produkt sht m i prshtam pr nevojat personale dhe mund t krahasosh mimet dhe cilsit/kualitetin, prparsit dhe mangsit e produktit etj. Sidomos kur sht fjala pr produkte teknike n internet gjen shum faqe me prshkrime dhe recensione nga m t ndryshmet….Krko n Google.

  Ja dy shembuj:

  http://www.reviews.com/

  Kompania pr prenotim t bujtjeve n hotele; lexo n recensione n lidhje me hotelin e zgjedhur…

  http://www.booking.com

  Vepra t dixhitalizuar-mund t lexohen por nuk mund t shkarkohen

  Filozofi,histori, ese dhe fletushka t ndryshme

  Filozof & koncepte filozofike, histori nga antikiteti deri ne ditt tona, analiza, ese, prshtypje nga vendi dhe bota; ne kt libr te pare filozofiko-historik, Dr. Besi ndan me lexuesit e tij, pjesza e precedente nga gjigante te mendimit botror.

  https://issuu.com/doctorbesimedicali...istori_dhe_ese

  https://issuu.com/erjonsulaj/docs/st...xhitalizimi___

  Sa sht ora?


  Krko informata rreth ors aktuale n do cep t bots n kohn reale….

  http://www.timeanddate.com/worldclock/

  Filma m t ri

  http://www.mosrri.org

  Zbulo kush qndron pas telefonatave anonime(me numr t bllokuar)

  http://gazetaditore.pw/?p=191

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 17-07-2016 m 07:04

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Si duket shqiptart filluan t punojn m me seriozitet n sfern e informatiks. Diku kah mesi i qershorit u shfaq Linux mint 18 Sarah kurse n 20-23 korrik 2016 shfaqet libri pr Linux 18 n gjuhn shqipe!!!! Jam befasuar pa mas se si ia doln q brnda nj afati fare t shkurt t analizojn sistemin operativ Linux Mint 18 dhe t krijojn nj libr n gjuhn shqipe. Sidoqoft, libri tani gjindet n shitje.

  Emri: index-213x300[1].png

Shikime: 1684

Madhsia: 72.2 KB

  Botim i ri nga Muharem Ferati “LINUX MINT 18”

  Tetov, 24 Korrik 2016

  Dit m par doli n drit libri m i ri Linux Mint 18, nga autori Muharem Ferati, redaktor Prof. Dr. Edmond Beqiri dhe recensenti Dr. Valbon Ademi. Ky libr, sjell nj freski pr lmin e informatiks, q vrtet i ka munguar lexuesit tan prkatsisht atyre q e kan nevoj ashtu si sht domosdoshmria e ajrit, ujit dhe buks. Andaj, guximi dhe prkushtimi shkencor i ktij t riu, i cili premton se edhe n t ardhmen e afrt do t na befasoj kndshm me libra t ktill, q tregu yn shpresoj se do ta mirpret.

  Libri Linux Mint 18 i Muharem Feratit, q si thot vet se, “sht nj udhtim i gjat npr botn e Linux-it, ndonse jo vetm si nj udhtim npr vende t ndryshme, por edhe si nj udhtim i brendshm i vet autorit, n njohje t specifikave dhe problematikave q ka bota e Linux-it, n gjith aspektin e saj. Librin u’a kushtoi atyre q dshirojn t’i thellojn njohurit, pr kryerjen e detyrave m t avancuara me Linux-in. Ndonse libri n fjal, gjithashtu mjaft mir do t’i shrbej edhe brezit t informatiks, i cili filloi ta eksploroj Linux-in dhe q dshiron t’i bj hapat e para, n drejtim t shfrytzimit t programeve me kod t hapur. Po ashtu, libri mund t’iu shrbej edhe nxnsve q msojn kt lnd, si dhe msuesve n prgjithsi. Sidomos, pas futjes s kodit t hapur n temat msimore dhe ort npr laboratori”.
  Theksi i veant i ksaj vepre sht se, Linux Mint 18 sht nj libr motivues, njkohsisht nj libr q do ta mbani gjat n duar, por dhe nj libr q ofron nj sr ushtrimesh praktike, mes t cilave do ta zotroni kt sistem t mahnitshm, bashk me shumicn e programeve t parainstaluara n t. Me kt libr, do t’i msoni konceptet dhe operacionet themelore, q nj shfrytzues i Linux-it duhet t’i dij dhe t’i kryej. Ne, do t fillojm nga operacionet themelore, apo nga instalimi i Mint-it dhe do t vazhdojm t msuarit e temave m t prparuara si, siguria, mirmbajtja dhe zgjidhja e problematikave t ndryshme, gjat puns me Linux Mint dhe paketn me programe pr pun n zyr, LibreOffice.
  Libri sht i strukturuar n disa kapituj, si pr shembull: Kuptimet themelore, me hollsi si, sqarimi i thelbit t Linux-it, ka sht nj distribucion, programet me kod t hapur dhe kodi burimor i nj programi. Linux Mint 18, i cili sht risi prkatsisht versioni m i ri, me t cilin bota e Linux-it prezanton distribucionin m komfort t t gjitha kohrave. Ky sistem, i plotson t gjitha krkesat q priten prej nj sistemi operativ modern, si jan: siguri, besueshmri dhe qartsi. Linux Mint ka startuar n vitin 2006, duke u bazuar n distribucionin Ubuntu Linux. Ai, sht ndrtuar q t punoj n shumicn e sistemeve kompjuterike moderne, duke prfshir edhe pjesn m t madhe t modeleve t vjetra. Po ashtu, edhe paketa me programe pr pun n zyr, LibreOffice 5.1, q sht nj nevoj e domosdoshme q prkon me rrjedhjet e gjithmbarshme t kohs pr veprimtarit themelore npr zyrat.
  Ky libr, sht vlersuar si nevoj pr nxns t shkollave fillore, t mesme dhe pse jo edhe pr studentt.Autori sht drejtor i shkolls n fshatin e lindjes n Zherovjanin e Tetovs.

  http://maqedoniashqiptare.com/2016/0...linux-mint-18/

  HELLO!

  Shqiptart shklqejn n SHBA-USA!

  Pse duhet t orientohemi n teknologjin informative si industri e s ardhmes? Pgjigjen e gjen te inovacioni i nj shqiptaro amerikani q arriti sukses t pa imagjinuar n SHBA dhe bot….

  Mendimi personal pr kt inovacion: Kompanit e mdha me siguri jan n pritje dhe obeservim se si dhe far jehone do ket brnda disa viteve andaj edhe nuk investojn tani pr tani, por me siguri Microsofti ose ndonj tjetr kompani gjigante ka me e ble kt-vlera e produktit n treg diku n mes 10 apo 20 miliard dollar…-lexo se si shklqeu shqiptari n SHBA….
  Shqipria fitoi nj miliarder t ri!

  Prishtin, 26 Korrik 2016
  Shqiptaro-amerikani lanson produktin inovativ HELLO, tejkalon t gjitha pritjet – Kompania shqiptaro amerikane Solaborateka filluar shitjen e pajisjes m t avancuar t video-komunikimit, HELLO

  T Hnn, zyrtarisht ka filluar edhe fushata e paraporosive dhe mbshtetsve t produktit n Kickstarter, duke marr krkesa rekorde t porosive pr produktin m inovativ t teknologjis n ditt e fundit.
  Ky produkt q transformon TV-t n paisje profesionale t komunikimit, sht lansuar dit m par nga themeluesit e rrjetit social Solaborate, Labinot Bytyqidhe Mimoza Bytyqi. Produkti sht ndrtuar nga ekipi i tyre me baz n Los Angeles n SHBA, Kosov dhe Maqedoni dhe sht mbshtetur pa rezerv n Kickstarter pr t ngritur fonde dhe pr ta br promovimin e inovacionit t saj m t ri.

  Kjo paisje, e nevojshme pr cdo familje dhe zyre, transformon do TV n nj pajisje dhe platform t plot t komunikimit; mundson video-konferenca t kontrolluara me z dhe mund t prdoret n shtpi apo zyra moderne. Po ashtu HELLObn shkmbimin e ekraneve pa tela (ang. wireless screen-sharing), transmetimin live si dhe ofron mbikqyrje pr siguri me detektues lvizjesh dhe m shum.
  HELLOpunon si nj pajisje shtes shum praktike dhe e thjesht e platforms tashm t pasur t Solaborate – e cila sht e projektuar pr individt dhe ekipet e biznesit q punojn nga distanca dhe duan cilsi t lart, lehtsi t prdorimit dhe funksionalitet t lart.
  Fushata e HELLOn Kickstarterka vendosur si synim q brenda 45 ditsh t mbledh nj fond investiv prej 30.000 dollarsh. Por, ky synim sht tejkaluar m shum se 300% duke tre-fishuar kt shum q n ditn e par me krkesa nga e gjith bota, duke kaluar do pritshmri me m shum se 100.000 dollar t mbledhur brenda 24 orve. Nse ky trend i mbshtetjes do t vazhdoj deri n ditt e fundit t fushats, pritet q t bhet senzacion i madh n mbar botn, duke br shqiptart pjes t skens teknologjike
  botrore. Kompania ka br t ditur q t gjith mbshtetsve n Kickstarterdo tu ipet prdorim i pakufizuar jetsor i shrbimeve t HELLO pa kosto shtes. HELLO do t arrij tek mbshtetsit e saj pas 4 muajve t fushats tashm t suksesshme.
  “Ne nuk kemi par asgj tjetr m t mir n treg dhe vendosm ta krijojm kt gj vet. HELLOsht pr njerzit dhe vjen me nj mim t volitshm – sht ndrtuar pr bizneset moderne, profesionistt, krijuesit dhe t vet-punsuarit. HELLOi ul kostot e pajisjes me sisteme pr video-konferenca dhe t shrbimeve t IT-s pr instalimin dhe mirmbajtjen e tyre. Ne me t vrtet jemi duke sjell video-komunikim profesional pr t gjith, kudo dhe n do pajisje”, deklaroi themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i kompanis, Labinot Bytyqi.

  HELLOprmban katr mikrofon t menur, video sensorin me rezolucion 4K dhe procesorin katr-brthamsh, komponente q punojn s bashku pr t siguruar q secili person n dhom dgjohet dhe shihet qart. HELLO gjithashtu posedon akselerometrin dhe lente lvizse; sht i leht pr tu instaluar dhe vendosur n do TV, ndrsa fotografia kapet n cilsin m t mir t mundshme.

  “Ne kemi projektuar nj zgjidhje t fuqishme dhe unike q kombinon hardware-in dhe software-in pr t thyer pengesat e bashkpunimit n zyrn ose n shtpin tuaj”, ka thn Bytyqi.

  http://www.tetova1.mk/2016/07/26/shq...jitha-pritjet/

  https://www.solaborate.com/

  https://www.kickstarter.com/projects...tegory_popular

  Endismart

  Keni pasur ndonjher pyetje q nuk ua dinit prgjigjen? Endismart u krijua enkas pr ta zgjidhur kt problem. E pasjisur me mbi 60 mij postime edukative t cilat gjinden m leht se kurr dhe me nj platform e cila ju mundson t pyesni antart e Endismart dhe t merrni prgjigjen q ju duhet, qoft kjo shkollore apo nga jeta e prditshme.

  http://endismart.com/

  https://www.youtube.com/playlist?lis...Vcs2vpw_j0usCv

  Kopjim dhe shkarkim t ueb faqeve

  Jemi dshmitar t krimeve kibernetike gati n do koh dhe n do shtet q ka nj ueb faqe t krijuar me plot mund dhe pun. Imagjino, nj dit, dshiron t shfletosh faqen e krijuar dhe ajo sht zhdukur apo fshir…I gjith angazhimi yt/ puna yte sht fshir/shkatrruar pr disa minuta?!….
  Kjo sht dekurajuese pr dokend por zgjidhja eksiston!!!
  Ja nj prshkrim t detajuar pr kopjim t plot t gjith faqes me imazhe...Sygjerohet pr do pronar t faqes duke filluar prej ktij forumi ku gjen qindra mija materiale.

  Nse nuk e keni kopjuar ueb faqen tuaj kopjoni dhe arkivoni t gjitha materialet me kt vegl s paku 1 her n muaj. Poqese ju ndodh ndonj e papritur, brnda disa minutave, nga kopja e krijuar, srish aktivizoni faqen.

  http://www.wikihow.com/Copy-a-Website

  www.httrack.com

  http://www.cyotek.com/cyotek-webcopy

  http://www.macnn.com/articles/16/05/...e.site.134220/

  Analiza e Imazhit-Fotoforensics

  Npr faqe t ndryshme n internet dhe sidomos n mediat sociale shpesh mund t shikojm imazhe t ndryshme t cilat ndoshta jan imazhe orgjinale ose imazhe t prpunuara/t modifikuara ose t manipuluara prmes softuerve t ndryshm.

  Sa jan t besueshme imazhet e ndryshme t internetit a e pasqyrojn relaitetin ose orvaten ta shtrembojn pr X qllime apo motive?!…Pikrisht ky sht motivi i krijimit t metods pr analizim t detajuar t imazhit. Fotoforensics anlaizon do imtsi t imazhit.Prdoret vetm kur jeni t konektuar n rrjet.

  http://fotoforensics.com/tutorial-about.php

  http://fotoforensics.com/

  Pokemon

  Histeria e Pokemon lojs pr celular android e kaploi tr globin.

  KUJDES : Mos e prdor n rrug apo n vnde t tjera t rrezikshme-mund t psoni ose prej automobilave/makinave ose di t ngjajshm….

  N lidhjet e m poshtme mund t shkakrohet Pokemon loja pa pagese dhe n mnyr legale.

  http://www.androidapksfree.com/apk/p...-apk-download/

  http://www.androidapksfree.com/applications/games/  Krijo UEB faqe

  Si t krijosh nj ueb faqe pr qllime personale/prezantime, bisnes, shkenc etj. prej fillimit deri n fund

  Jo rall her hasim n ueb faqe q ofrojn krijim profesional t faqeve me t ashtuquajtura mall-apo n gjuhn shqipe krijimtari/shembuj t gatshm ku ju nuk duhet t lodheni me elemente t ndryshme pr krijim t faqes. Pra, n kto faqe t uebit ju vetm ndryshoni tekstet dhe imazhet dhe pr 5 minuta keni faqe profesionale t prfunduar….

  Shtrohet pyetja a sht kjo n rregull? Nga ana e bisnesit t kompanis kjo sht mrekulli ngase ju ofron di/produkt t pfunduar, por nse doni q t msoni rrnjsisht krijim t faqeve ather prdor kt prezantim profesional ku ju….n mnyr edukative msoni hap pas hapi t gjitha elementet q nevojiten pr krijim t nj ueb faqe….

  http://websitesetup.org/

  Classicshell (pr prdorim me Uindovs 10)

  Classicshell kthen butonin e nisjes(start) n formn klasike q do thot p.sh. N win.10 n vnd t shfaqjjes s pjesve shtes t panevojshme, me classicshel kjo eliminohet.Por me nj klikm srish mund t kthehet n gjndjen e m parshme:
  Nga kjo gjndje:

  Emri: start.jpg

Shikime: 1634

Madhsia: 41.8 KB

  N kt:

  Emri: start1.jpg

Shikime: 1654

Madhsia: 66.5 KB

  http://www.classicshell.net/

  Snail Suite

  Snail Suite sht nj softuer i ri i cili ju lejon shkarkim, azhurnim(prditsim) dhe instalim t drejtuesve(drivers) m t ri me nj klikim. Gjithashtu, kjo vegl mjaft e dobishme, mund t shfrytzohet pr instalim t drejtuesve pr disa pajisje (pr shembull printerin) pr t cilat nuk jeni t sigurt se cilat drejtues jan t nevojshm.

  http://snailsuite.com/

  Asciidocfx


  Keni menduar ndonjher pr krijim dhe shprndarje t librave, dokumenteve apo broshurave(Libra elektronik-Ebooks) t ndryshme prmes internetit? Si krijohen dhe prshtaten pr pajisje t ndryshme: PC(kompjutor), tablet pajisje apo ndoshta celular? Pr t gjitha gjen prgjigje ktu:

  http://www.asciidocfx.com/

  Versionet m t reja i gjen ktu:

  https://github.com/asciidocfx/AsciidocFX/releases

  Clustrmaps


  Me Clustrmaps ju mund t shikoni dhe analizoni do vizit n faqen tuaj…..

  http://www.clustrmaps.com/

  Lajme interesante dhe informata t ndryshme:

  Google ju spionon!!!

  Google ju spiunon dhe di shum(ka informata t arkivuar) pr ju, m tepr se sa mund t imagjinoni.Ktu mson mnyrn se si t evitoni spiunimin….do aktivitet i juaj, vizita t faqeve, krkime(ka keni krkuar prmes google) videot e shikuar jan t regjistruara...(kto informata jan publikuar n shtypin Suedez para 1-2 viteve dhe tani mund t gjeni edhe versionin n gjuhn angleze )

  http://time.com/money/4079554/google...ording-delete/

  https://myactivity.google.com/

  Libri Shqip 1555-1912(.pdf pr shkarkim)

  http://www.bksh.al/Libri%201555-1912.pdf

  Trashigimia e Prizrenit(.pdf pr shkarkim):

  http://www.ecmandryshe.org/repositor...compressed.pdf

  Kushtetuta e Kosovs(.pdf pr shkarkim)

  N temn m lart u prezantua lidhja/hyrja(link) pr shkarkim t skedarit .pdf(kushtetuta) mirpo nga shkaqe t panjohura ajo nuk funksionon, andaj ktu gjen lidhje t reja pr shkarkim:
  Me plotsime(amandamente):

  http://www.kuvendikosoves.org/common...tet_I-XXIV.pdf

  http://www.kryeministri-ks.net/repos...se.Kosoves.pdf

  Pajisje t reja

  http://www.pcworld.al/nje-paisje-50-...e-kompjuterit/


  Disa informata shtes pr fillestart q dshirojn t msojn pr Affinity softuerin
  .  Routera dhe prshtats me mime t volitshme(t lira)

  Routera dhe prshtats(adapter) t lira me transportim falas/pa pages Shqipri-Kosov-Fyrom (shiko, shiko, Kina zyrtarisht nuk e njeh Kosovn si shtet por kur sht n pyetje leku ather e njeh menjher)

  802.11ac Dual Band

  http://www.gearbest.com/router-dual-band-_gear/

  Prshtats/adapter pr PC/wifi pajisjen

  AC Wireless USB Adapter 2.4G / 5.8G dual-band

  http://www.gearbest.com/digital-ante...36.html?wid=21

  http://www.gearbest.com/usb-accessories/pp_288299.html

  http://www.gearbest.com/networking-c...pp_234518.html

  http://www.gearbest.com/network-cards/pp_356700.html

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 10-09-2016 m 09:21

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Nga krijuesi yn:


  Kim Mehmeti

  http://kmehmeti.com/libra_falas/155.html

  Label helper

  Krijo etiketa profesionale pr nevoja private apo pr biznes-Llojet e letrave q duhet prdorur pr printim dallohen pr nga qllimi i krijimit/prdorimit t etiketave; mund t jen letra speciale, rezistente ndaj ujit(pr shembull etiketa pr T-shirt), apo letra pr etiketa t ambalazhit(pakove/pr drgesa postale ose drgesa npr dyqane).

  Emri: etiketa1.jpg

Shikime: 1577

Madhsia: 29.4 KB

  http://www.labelhelper.com/

  Llojet e letrave:

  http://www.staples.com/Staples-Stick...product_490429


  Podcast-n nj hap me botn

  Pr Radio Televizion dhe shtyp(gazetarin)

  Interneti (krijimtaria njerzore) nuk pushon, gjithnj shpik mnyra dhe lloje t reja t komunikimit me audiencn dhe transmetimit t informatave, dokumetarve, publikimeve t ndryshme, lajmeve me mjete t reja. Njra ndr ta q sht mjaft e prhapur n bot sht podcast. Kjo mnyr e transmetimit nnkupton inizim dhe transmetim t audio dhe video materialeve prmes faqeve.
  Materialet e krijuar dhe t vendosur npr faqe mund t dgjohen/Audio ( .mp3 skedar/file) ose t shikohen Video ( .avi skedar/file).

  Por kto materiale mund edhe t shkarkohen.Kjo sht me rndsi t veant pasq materialet mund t barten dgjohen/shikohen m von pas shkarkimit n pajisje t ndryshme multimediale.

  Te mediat tona podcast nuk aplikohet aspak. Andaj mediat duhet ti prvishen puns q t jen n nj hap me shtetet e tjera qoft duke krijuar vepra n gjuhn shqipe por edhe vepra q prkthehen n gjuht tjera. Podcast mund t prdoret n sistemin operativ t Uindovs /Windows(duke prdor p.sh. Windows Media Player) si dhe n celular (duke prdorur aplikacione pr Podcast). Ktu mund t shikoni dhe msoni se si realizohet nj transmetim i till.

  https://www.entrepreneurs-journey.co...-is-a-podcast/

  http://www.richardfarrar.com/top-5-p...ting-software/

  Shiko video prezantimin:


  https://play.google.com/store/apps/d....podcastaddict

  Pr m tepr materiale/frymzime/inspirime krko te kolegt gazetar duke filluar prej shtypit dhe Tv Austriake, Gjermane, Zvicrane etj. Me sigur do keni ndihma dhe asistenc…..


  Adwcleaner

  AdwCleaner shrben pr heqjen/largimin e ktyre rreziqeve nga kompjutori :

  Adware (reklama softuer)
  PUP / LPI (Potencialisht Program i padshirueshm)
  Vegla q instalohen n Ueb shfletuesit paralelisht me instalimin e ndonj softueri
  Rrmbyesi (Rmbyes/Hijack faqen e shfletuesit)

  Ajo vjen me dy opsione:Skenim dhe pastrim. Mund t nstalohet leht duke prdorur "Uninstall" butonin.

  Prshtatet/Kompatibile me Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10-me 32 dhe 64 bit.

  https://toolslib.net/downloads/viewd.../1-adwcleaner/


  Zhpcleaner

  Zhpcleaner sht softuer i dizajnuar pr t luftuar piratt/rmbyesit e ueb shfletuesve(Hijackers). Objektiva kryesore e vegls sht restaurimi i proxy parametrave si dhe referimet( ri orientimet) e shfletuesit.
  I largon edhe programet e marketingut q shfaqin t ashtuquajtura pop up, softuert e papritur q instalohen n prapaskenn(pa dijen dhe autroizimin e pronarit t kompjutorit) etj

  https://www.nicolascoolman.com/download/zhpcleaner/


  Nexus Radio

  Nexus Radio sht aplikacion pr t gjitha nevojat tuaja muzikore. Dgjoni dhe inizoni/shkputni kng/muzik nga mbi 12,000+ internet radio stacione pa pages! Ju mund t aktivizoni kng drejprdrejt brnda Nexus Radio, ose transferoni kng pr iPod / iPhone tuaj ose ndonj pajisje t tjetr multimediale . Duhet t regjistroni informatat tua( por nuk do thot q ato t jen t vrteta-zgjedhni vet)
  Funksionon edhe me Uindovs 10-64 bit(informata nuk gjindet n faqe)

  Emri: Imazh.jpg

Shikime: 1552

Madhsia: 39.4 KB

  http://www.nexusradio.com/download.php


  Stream Writer

  Vegl e ngjajshme me Nexus por kjo prdoret vetm prmes sistemit operativ t Uidovs-it.

  https://streamwriter.org/en/


  MiniTool Partition Wizard

  MiniTool Partition Wizard sht pionjer i softuerit t lir pr ndarje t diskut n disa pjes, restaurim, ndryshim t madhsis si dhe riprtrirje t saj. Ndryshe nga menaxhert e tjetr t lir, MiniTool sht vegl q vepron n thellsi dhe program i gjithanshm i projektuar pr t optimizuar prdorimin e diskut dhe pr t mbrojtur t dhnat tuaja.

  https://www.partitionwizard.com/free...n-manager.html


  Ndro imazhin e tryezs- Abstrakt backgrounds


  Imazhe t mrekullueshme pr tryezn tuaj.

  1-N faqe kliko n imazh dhe pas zmadhimit t imazhit shkarko.

  2-Pas shkarkimit kliko dhe hap imazhin.

  3-Kliko me ann e djatht t miut mbi imazh dhe zgjedh alternativn USE as a background(Prdor si prapasken).

  N uin/win 10 nuk shfaqet figura e m poshtme, por nse dshiron t shfaqet shko tek konfigurimet e sistemit operativ t Uindovs-it dhe zgjedh konfigurimet e tryezs.

  4-Mund t ekperimentoni me madhsin duke klikuar n alternativat. Ndiq imazhin:

  Emri: Backg.jpg

Shikime: 1655

Madhsia: 28.8 KB

  https://newevolutiondesigns.com/75-f...ct-backgrounds


  CDBurnerXP


  CDBurnerXP sht nj aplikacion i lir pr t djegur CD dhe DVD, duke prfshir edhe Blu-Ray dhe HD-DVD. Ajo gjithashtu prfshin veori pr t djegur dhe pr t krijuar ISO-skedar, si dhe nj ndrfaqe shumgjuheshe. T gjith, edhe kompanit, mund t prdorni at pa asnj kompenzim material.

  https://cdburnerxp.se/


  Hitfilm Express

  N filmat e rinj shpesh vrejm efekte vizuale t cilat jan spektakolare n shum raste. Por si krijohen ato? Prgjigjen e gjen tek Hitfilm Express. Softueri sht falas dhe prmban disa efekte q mund t prdoren pa pages gjat krijimit t filmave. T tjerat jan me pages.Ktu gjen video shpjegime pr mnyrn e krijimit.M tepr materiale gjen n youtube.

  https://hitfilm.com/express


  Bandisoft

  Bandizip sht nj arkivues i thjesht, i shpejt dhe i lir -T gjitha n nj vnd/All-In-One Zip Arkivues.
  Bandizip ka nj algoritm shum t shpejt ZIP pr ngjeshje dhe nxjerrje n nj form t trhiq dhe lsho sistemit (Drag Fast and drop), me shpejtsi t lart Arkivimi, dhe ngjeshje shum brthamore. Trajton standarde/formate m t njohura t ngjeshjes, duke prfshir Zip, 7z, RAR, dhe kshtu me radh.

  https://www.bandisoft.com/bandizip/en/


  Filma HD


  Filma t rinj, t plot q jan prkthyer n gjuhn ton.

  http://filmahd.al/index


  Free MP3 Ringtone Maker

  Nga do .mp3 skedar/file mund t krijohet nj signal i ri pr celulart. Zgjedh pjesn e dshiruar/preferuar t melodis dhe kurse/ruaj si .mp3 skedar/file n tryez. M pas lidh celularin me kompjutor prmes kablos dhe transfero n celular kngn/melodin e posakrijuar.

  http://www.musetips.com/free-ringtone-maker.html


  Free Driver Backup


  Krijo kopje rezerv t t gjitha drejtuesve/drivers t sistemit operativ eksistues dhe ruaj n vend t sigurt nga ku mund t restaurohen t gjitha drejtuesit n rast t ndonj fatkeqsie.

  http://www.freedriverbackup.com/


  Lajme interesante dhe informacione t ndryshme


  Pr evitim t keqkuptimeve, iritimeve, etj.
  Pse ndodh q un them se softueri n ndonj faqe sht falas dhe i plot dhe kur hyn n faqe softueri nuk sht falas dhe i plot?
  Interneti gjindet n ndryshim t prhershm sidomos bota e krijimtaris s veglave t rrjetit pr qllime dhe nevoja t ndryshme andaj n nj periudh shfaqen vegla interesante dhe n periudhn tjetr zhduken, modifikohen ose shndrohen nga vegla t lira pa pages n vegla me pages; thjesht bhet fjal pr marketing respektivisht fitim t tregut apo analiz t saj e m pas psojn ndryshime. Por ka edhe vegla q asnjher nuk ndryshojn konceptin q d.m.th se t njjtat mund t ndryshojn por thelbi mbetet i njjt, n shrbim t klientve por pa kompenzim material.


  Konfigurim i Routerit dhe Rrjeti


  Routeri sht pajisje relativisht e re n trojet tona dhe informatat jan fare t pakta pr te, andaj ktu ju prezantoj disa momente apo elemente q nuk i gjen diku tjeter n rrjet n gjuhn shqipe.

  Pas instalimit dhe konfigurimit automatik t vegls-prmes CD diskut q gjindet n pako t vegls- duhet t keni kujdes n nj momet jashtzakonisht t rndsishm;

  Ja ka m ndodhi mua q n fillim nuk e kuptoja dot;

  N kompjutor u shfaq nj gabim/error t ndonj programi(jo n vet routerin apo softuerin e saj)
  dhe isha i detyruar q t instaloj(ri instaloj) gjith sistemin operativ.Poashtu e instalova srish edhe softuerin e routerit.
  Pas nisjes routeri pushoi me funksionim t saj. S pari medoja q sht ndonj gabin n vet routerin/pajisjen ose n vet kompjutorin por nuk e gjeja gabimin dot.

  Gabimi qndronte n nj fakt/element q e kisha harruar/neglizhuar; edhepse e instalova softuerin e ruterit ajo nuk reagonte nga shkaku se duhej br srish proesin e konfigurimit t routerit n rrjet; do me thn futja e srishme e t gjith t dhnave/informatave:

  1-Emrit t prdoruesit
  2-Fjalkalimin(password)

  Kto konfigurime bhen n rrjet respektivisht ju keni nj llogari ku hyni n faqe t routerit n rrjet.

  Pas saj routeri u aktivizua trsisht.

  Vini re:

  Routeri mund t funksionon edhe pa ndrhyrje n faqe/ndryshim t t dhnave(ne faqe t ruterit n rrjet) por n at rast ju nuk keni lidhje WIFI por lidhje automatike me rrjetin prmes t ETHERNET.Kt lidhje mund ta bn kompjutori n mnyr automatike.


  Keygen dhe Crack

  Me keygen nnkuptojm manipulim apo modifikim t softuerve me qllim t prdorimit t veglave pa leje/autorizim/ respektivisht prdorim t veglave n mnyr ilegale.

  Si modifikohen apo manipulohen softuert? Ktu jan n pyetje persona t talentuar programer t cilt krijojn elsa t rem/falco pr t manipuluar softuerin. Me krijim e celsave softueri q duhet t paguhet funksionon pa probleme por sht vepr ilegale.

  Crack sht nj emrtim tjetr por me qllim t njjt sikur keygen. Kjo nnkupton zvendsim t disa pjesve t softuerit legal me disa pjes falco(t programuar n mnyr ilegle) e q bn t mundur funksioni normal t softuerit por prdorimi i saj sht kundrligjor/ilegal pr shkak se pa mundsohet prfitimi ekonomik t krijuesve t softuerve.


  C-net

  Me rastin e shkarkimit t softuerve nga rrjeti duhet t jeni t kujdesshm q kto shkarkime t realizoni nga faqet zyrtare (t softuerve) dhe jo nga faqe t panjohura nga shkaku se me rast t shkarkimit nga faqe t dyshimta softuert mund t jen t modifikuar apo t manipuluar d.m.th.

  mund t prmbajn pjes/elemente q mund t dmtojn PC-n ose mund t shrbejn pr vjedhje t informatave nga PC-ja personale, mund t shrbejn (kompjoteri yt) si baz pr sulme t kompjutorve t tjer, modifikim t tyre apo ndoshta spiunim/infektim.
  Pr referenca dhe recenzione(lexim t tyre) pas testimit t softuerve prdor ose orientohu tek: http://www.download.com http://download.cnet.com/windows/

  Kjo faqe analizon dhe jep recenzione n dhe pr cdo softuer me prjashtim t softuerve t posakrijuar.

  T ecim n nj hap me kombet tjera....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 06-11-2016 m 09:55

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)


  Video pr riparim dhe mirmbajtje t makinave

  Youtube ka famn pr video klipe muzikore, filma, dokumentar etj. Po a keni njohuri q youtube ka fam edhe pr tema tjera?! Youtube sht vegl q shrben pr t gjetur informata n lidhje me riparim dhe mirmbajtje t makinave. Ktu shikon n mnyr direkte se si duhet vepruar. Shno/krko n gjuhn angleze sipas modelit t makins dhe vitit t prodhimit pr problemin dhe zgjidhjen e saj. Ja disa shembuj:  youtube.com/watch?v=jaFkrHuoAmk


  Pr veprime/pun m t ndrlikuar dhe ndoshta t rrezikshme duhet t jeni tepr t kujdesshm q mos t shkaktoni ndonj fatkeqsi apo tragjedi.
  (Adresn e poshtme kopjo dhe ngjit n ueb shfletues/browser) - I njjti proes pr adresat e ngjajshme m posht.

  youtube.com/watch?v=j8S4M5jvR_I


  Vepra Dixhitale

  Biblioteka e Shkodrs n faqen e saj prezanton veprat orgjinale t Gjon Buzukut, Pjetr Budit, Gjergj Fishts etj. n form dixhitale. Kjo form e prezantimeve ju lejon shfletimin dhe leximin e veprave mirpo t njjtat nuk mund t shkarkohen.

  http://www.bibliotekashkoder.com/digital/


  Ueb Shfletuesit/Web Browsers q sfidojn Chrome shfletuesin


  N jet dhe n botn e informatiks DO her ka zgjidhje/rrug alternative. Nuk ju plqen rruga e zgjedhur? Zgjedh nj tjetr dhe problemi zhduket . Jeni lodhur nga monitorimi(spiunimi) q ua bn Google dhe Majkrosofti/Microsofti ?! Ja disa alternativa tjera:

  https://www.epicbrowser.com/

  https://www.comodo.com/home/browsers...on-browser.php

  https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

  https://www.mozilla.org

  http://www.opera.com

  https://vivaldi.com/download/


  E reja e fundit e Chrome:

  Versioni i fundit i Google Chrome 11 mund t “dgjon” at q thoni ju. Chrome 11 paraqet funksion t ri q konverton fjalimin tuaj n HTML, i cili ka potencial t jet ndihm masive pr njerzit q duan prkthime t shpejta. Tani pr tani mund t prdoret vetm n gjuhn angleze-ju nevojitet vetm nj mikrofon. M tepr:

  http://download.cnet.com/blog/downlo...ear-you-speak/


  Ekahau


  Ju tashm e dini se sinjalet nga rrjeti juaj pa tela trsisht apo pjesrisht pengohet/ndalet nga mobiljet, muret dhe pengesa t tjera rreth shtpis suaj. Mund t jet mjaft interesante pr t gjetur saktsisht se si udhtoj apo prhapen sinjalet, dhe kt ju e rregulloni me ndihmn e nj pajisjeje q vizaton hartat e mbulimit. N kt mnyr ju mund t vreni shpejt se ku sht sinjali i fort apo i dobt, dhe far mund t pengon funksionimin e rrjetit. Pastaj ju mund t ndrmerni hapa pr t prmirsuar kushtet.
  Softueri n fjal punon pas instalimit n kompjuterin tuaj, celularin ose tablet. M pas e vendos nj plan(skicn-p.sh vizaton prmes t ndonj softueri pr vizatim) t apartamentit apo shtpis n te (e vizaon apo dika t ngjajshme) dhe shkon/lviz s bashku me vegln e instaluar rreth n t gjitha dhomat. Pastaj, ju shfaqet nj hart t mbulimit me shenja t qarta/ngjyra.

  http://www.ekahau.com/wifidesign/ekahau-heatmapper


  Harta e bots


  Pr t gjith pajisjet tua celular, kompjutor si dhe pajisjet tjera prdor kt hart t detajuar :

  https://platform.digitalglobe.com/ma...ontent=quality


  Mbrojtje/parandalim t vjedhjeve/kopjimeve t teksteve apo imazheve
  (Pamundsim/bllokim i klikimit me ann e djatht t miut-Blocking the Default Right-Click Menu)

  N rrjet nuk jan t rralla rastet e kopjimit/vjedhjes s teksteve apo imazheve nga faqet e ndryshme. Tani ky fenomen i takon t kaluars. Ktu m posht gjen dy mnyra pr mbrojtje t faqeve nga abuzimet e ndryshme;

  N `mnyr mbrohet faqja?
  Nj faqe e zakonshe apo ndryshe e quajtur si HTML dokument prbhet prej dy pjesve:
  1-Pjesn q e shikoni/vreni ju-tekste dhe imazhe
  2-Pjesa e pa dukshme apo struktura e faqes ku bhet programim i faqes q sht ndrtuar sipas shembullit t poshtm; ky sht nj shembull shum i thjesht-

  <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
  "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
  <HTML>
  <HEAD>
  <TITLE>My first HTML document</TITLE>
  </HEAD>
  <BODY>
  <P>Hello world!
  </BODY>
  </HTML>


  Kopjo dhe vendos kto javaskripte(njrn nga to) n faqet tua dhe problemi me kopjime mer fund.

  Nse nuk keni njohuri se si vendosen skriptet n nj faqe krko ndihm nga ndonj person q mirret me programim apo ka njohuri t tilla;

  https://wordpress.org/plugins/wp-con...py-protection/

  https://my.bluehost.com/cgi/help/118

  http://www.dwuser.com/education/cont...t-your-images/


  Nj loj shkencoro-fantastike
  EVE


  Emri: Loja.jpg

Shikime: 1426

Madhsia: 38.8 KB

  https://www.eveonline.com/sign-up/free1/


  Free Ebook converter


  Konverton dhe prshtat libra elektronik.Prshtatet me mbi 200 lloje t pajisjeve pr lexim t librave elektronik. Standardet/formatet qe konvertojen nha nj lloj n tjetrn: Epub, Adobe PDF, Text, FB2, LIT, HTMLZ, PDB, LRF. Funksionojn edhe me Uin/Win 10. Shiko video prezantim t shkurt.

  http://www.hamstersoft.com/free-ebook-converter/#more

  Dhe nj alternativ:

  http://www.ebook-converter.net/


  KMP Player-Nivelizon/barazon lartsin e tingullit(mp3 skedarve)


  KMP Player shrben dhe prdoret pr eksekutim t audio dhe video skedarve por njkohsisht prdoret edhe pr barazim/normalizim t tingullit/kngs/melodis. ka do thot kjo?
  Me siguri keni mp3 skedar me nivele t ndryshme t zrit/tingullit dhe nj mp3 skedar mund t jet me z t lart e tjetra me z t ultt dhe kjo gj ndonjher mund t na iriton. Andaj duhet t barazohet apo nivelizohet lartsia e zrit pr dgjim normal / t prshtashm. Vegla n fjal ju mundson nj gj t till.
  Hap softuerin dhe shko tek settings/parametrat(varet n ciln gjuh e keni t instaluar KMP) dhe gjej audio parametrat. Aty realizon nivelizimin e mp3 skedarve.

  http://www.kmplayer.com/
  Alternativ:
  http://www.videohelp.com/software/Dy...dio-Normalizer


  Video Editor falas


  N kto faqe gjen video editor nga m t thjeshtat deri te ato t ndrlikuar. Editort e ndrlikuar shfaqen n 2 versione; falas dhe versioni pro(profesional).Dallimi esencial n mes tyre sht se versionet pro(jan me pages) kan m tepr momente/efekte pr prpunim dhe krijim t materialit filmik, por edhe prkundrejt ktij fakti versionet falas jan mjaft efikase pr krijim t materialeve t ndryshme. Deri m tani si standard pr krijim e filmave prdorej teknologjia 2 K apo rezolucioni 1080 p(pika/piksels) (Full HD 1080 p)

  Gjithnj e m tepr sot prdoret standardi i ri i filmit apo rezolucioni 4 K (Ultra HD) q d.m.th. 2160 p (piksels/pika).

  4K i referohet numrit t prafrt t pixels ose pika q shfaqen horizontalisht n monitorin tuaj apo ekran televiziv. Numri aktual sht 3840, por prodhuesit e TV pajisjeve e kan rumbulaksuar n 4000, apo rezolucion 4K.

  Shumica HDTVs moderne kan rezolucion 1920 p (ose "2K") t ktyre pixels. Shum TV pajisje e brezit t ardhshm ka dyfishuar edhe numrin e pixels horizontale si dhe numrin e vijave vertikale. Kjo rezulton n nj rritje t katrfisht n numrin e Megapixels.

  Pr Uindovs/windows:

  https://www.lwks.com/

  http://www.nchsoftware.com/videopad/...GQodniUKcg#101

  http://www.videosoftdev.com/free-video-editor

  http://shop.gopro.com/EMEA/softwarea...-Desktop.html#

  https://www.blender.org/

  Pr Mac kompjutor:

  http://www.apple.com/imovie/


  Transmetime t drejtprdrejta nga orbita e toks prmes satelitit


  youtube.com/watch?v=nuzDvYdC_Ak

  Downloadhelper


  Keni vizituar faqe ose jeni n Facebook dhe dshironi t shkarkoni ndonj video klip por nuk mund t bni nga x shkaqe? E prjeton si frustracion apo jo?Tani ky problem u zgjidh. Me nj klikim shkarkon do video nga FB, Youtube, Vimeo, Dailymotion etj…
  Prdoret me Firefox dhe Chrome shfletues.

  http://www.downloadhelper.net/

  Filma t rinj
  :


  http://www.filmaon.com/filma/


  Lajme interesante dhe informacione t ndryshme


  A ekziston 1 univers apo ndoshta ca prej tyre...

  Shkenctart dhe profesor universitar n ShBA pohojn q ekzistojn disa/shum realitete apo universe(paralele) q jan t ngjajshm/t njjt me universin ton apo me fjal m t thjeshta refleksioni yn n pasqyr nuk sht refleksion por relaitet….

  youtube.com/watch?v=c74iehhouNg


  http://www.pcworld.al/hulumtuesit-iz...-nje-mikrofon/

  Cryonics


  Pr njerzit e smur apo ndoshta edhe t shndetshm u krijuan pajisjet t cilt ndoshta ua zgjasin jetn.....Pr ka bhet fjal? Me pajisje t krjiuar mundsohet ngrirja absolute e trupit dhe trurit njerzor q kalon npr disa faza. Dhe njeriu mund t "zgjohet" drish pas 100-200 viteve kur ndoshta sht gjetur ila pr shrim t smundjes ose ila pr ndalim t plakjes.....

  http://cryonics.org


  T ecim n nj hap me kombet tjera....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 01-01-2017 m 11:14

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje


  Softuer pa pages (Freeware)


  Kompjutor epik / vepr artistike / prbindsh…..

  Ju garantoj q kt kompjutor nuk e keni par deri m tani, thjesht, vegla sht nj produkt i dizajnuar dhe konstruksion gjenial. Rezultati sht frymzim pr krijim t gjeneratave t reja t kompjutorve….nj mnyr e re t t menduarit, krijimtaris dhe zgjidhjeve t reja.

  Krijimtaria artistike apo produkt i ri sht modifikim i kompjutorve egzistues, dhe ktu prfshihen(duhet t keni) dituri dhe njohuri t prkryera pr pjest e kompjutorve dhe prshtaje e tyre n produktin e ri duke filluar prej konstruktimit personal t tavolins, renditja dhe vendosja e pjesve, q natyrisht krkon shkathtsi krijuese, imagjinat(dhe dituri), deri te ftohja e pjesve t kompjutorit…..

  Ftohja/freskimi shrben pr uljen e temperaturs t pjesve t kompjutorit.

  Proesi i freskimi t kompjutorve (desktop kompjutor/PC) mund t realizohet :

  1-Me an t ventilatorve ( ang.fan/ sued.flkt)

  2-Me an t pompave elektrik dhe gypave t plastiks, pleksiglas gypave-kombinim i plastiks dhe qelqit/ si dhe ujit t destiluar (tani pr tani pr freskim prdoret uji i destiluar por eksperimetohet edhe me lngje tjera)

  3-N mnyr t kombinuar

  N krahasim me kompjutort aktual (klasik) ku freskimi bhet vetm prmes ventilatorve, n kt kompjutor t ri freskimi bhet-n dy mnyra; me ventilator dhe n mnyr t prkryer me an t ujit t destiluar respektivisht shprndarjes s ujit prmes gypave plastik/pleksiglasit dhe pompave special t cilt aktivizojn qarkullimin e ujit npr gypa respektivisht pjes t ndryshme si proesorit, hard diskut, kartels garfike etj.

  Emri: Epike6.jpg

Shikime: 1352

Madhsia: 30.7 KB

  Ky prbindsh si produkt ii prfunduar nuk gjindet n shitje n internet apo shitore t elektroniks….

  Pr m tepr shiko deri n fund video prezantimin ….  youtube.com/watch?v=Zb8V7vTcylg

  (pr hapjen e faqes kopjo dhe ngjit n shfletues / browser)

  Dhe shembuj/modele m t thjeshta:


  youtube.com/watch?v=z2R2WRh_6y8

  Kombinim/przierje t ngjyrave n gypa/tuba


  youtube.com/watch?v=Ngul4M7kqzI

  Pr m tepr video shfleto n youtube.


  Faqe nga ku mund t blihen pjes pr ndrtim / konstrukcion t ftohjes s kompjutorit:


  http://www.sidewindercomputers.com/hardware.html

  http://www.bitspower.com.tw/index.php?main_page=index

  Disa shpjegime/sygjerime pr fillestar:

  youtube.com/watch?v=Y1dHqFJeHpg

  Pjest tjera; hard diskut, proesorit, kartels grafike etj, i blini nga kompani t tjera.


  Splitter Hub-Monitor q punojn s bashku

  do kompjutor i ri (gjenerats s re ndoshta edhe t kompjutorve m t vjetr) ka s paku nj port/dalje me emrin HDMI. Prmes HDMI portit t kompjutorit (kontrollo kompjutorin tnd ose lexo n maualin e kompjutorit) ju mund t konektoni disa monitor/ekrane s bashku dhe t transferoni imazhe, lojra, filma, reklame etj n do monitor t konektuar.

  Emri: Monitor1.jpg

Shikime: 1345

Madhsia: 21.4 KB

  Ose me fjal t tjera, nga 1 kompjutor desktop apo laptop mund t shprndani 1 imazh n 3 apo 4 monitor ku imazhi, filmi apo loja mund t shfaqen si pjes n vete por n esenc sht nj trsi n form t panorams….(shiko imazhin m lart)

  Ja `mnyr:

  S pari duhet t blini nj pajisje t quajtur Spliter Hub.

  M pas bhet konfigurimi i pajisjes prmes monitorit kryesor (1)(pas konektimeve prmes Spliter Hub)

  Pajisja n fjal shprndan nj imazh/transmetime t TV-s/filma/lojra n 2-4 ose m tepr monitor kompjuterik varsisht prej llojit t pajisjes (Spliter Hub)

  Shiko video:

  youtube.com/watch?v=MXreofJxeX8

  Mnyra e ngjajshme mund t aplikohet edhe n monitorat televiziv.

  https://www.userful.com/videowall

  Si t krijoni nj mur me reklame?

  youtube.com/watch?v=Yo4LjMd4G6Q

  Pr m tepr video shpjegime krko n youtube.

  Nse nuk keni mundsi pr blerje ather mund t prdoret edhe ky softuer, mirpo kompjutori duhet t ket m tepr HDMI porte pr lidhjen e disa monitorve me kompjutorin dhe m pas bhet konfigurimi prmes softuerit nga faqja e m poshtme:

  http://windowbox.me/multiwall/


  Matja e temperaturs

  Temperatura e pjesve t komjutorit sidomos proesorit ndikon ne punn normale t do kompjutori-me vegln n fjal ju mund t shikoni cila pjes ka temperatur normale dhe cila temepertur jo t zakonshme dhe cili faktor ndikon n te. E veanta e vegls sht q ajo mat temperaturn e secils brtham (core) t proesorit.Poashtu aty mund t gjeni mnyrn e fikjes automatike t komjutorit n rast t nxehtsis s madhe(n realtemp softuer).

  http://www.alcpu.com/CoreTemp/

  dhe nj alternativ

  https://www.techpowerup.com/realtemp/

  Prdoren me(kompatibiliteti)-Sistemi operativ: Microsoft Windows XP, Vista, 7, 8, 10, 2003 Server, 2008 Server (R2), 2012 Server.
  Proesort: Intel, AMD ose VIA x86 based processor.


  Photomath

  Photomath sht nj aplikacion pr t gjith ata q kan nevoj pr ndihm n zgjidhjen e problemeve komplekse n matematik. E veanta e Photomath sht se ju mjafton vetm ta skenoni ekuacionin apo problemin q doni t zgjidhni me an t kamers s celularit tuaj, dhe vetm pr pak sekonda ajo prezanton rezultatin.

  https://photomath.net/en/


  Arkivim

  Materialet audio, video, tekstet me rndsi t veant; analiza, studime, prshkrime t ndryshme, historia etj mund t arkivohen pr prdorim t m vonshm (ose pr brezat e ardhshm) n dy mnyra:

  1-Arkivim prmes bazave t t dhnave(data base)Pr krijim t bazs s t dhnave nevojiten server/vnde ku grumbullohen dhe arkivohen materiale.
  (Duhet t blihen/sigurohen dhe instalohen server qndror dhe lokal npr qytetet tona)

  2-Arkivim prmes faqeve t internetit q n t vrtet grumbullohen si/n form t bazave t t dhnave.

  Emri: Servers.jpg

Shikime: 1619

Madhsia: 33.7 KB

  N shtypin ditor shpesh lexojn ankesa n lidhje me pa punsin e madhe npr trojet tona. Kjo veprimtari mund t angazhon qindra njerz(p.sh. Akademik t pa punsuar) vite me radh nga profile t ndryshme, pr studime, sistematizime dhe kategorizime t miliona materialeve nga sfera t ndryshme.Pa marr parasysh ku gjindeni n trojet tona ju mund t bashkpunoni dhe krijoni nj arkiv gjigante pr do sfer t jets son.

  Krijimi i bazs(bazave) s t dhnave ka rndsi: a)Shkencore b) Informative dhe c) Historike pr brezat q vijn...

  N baz apo piknisje t nj shembullit t m poshtm mund t ndrtojm nj arkiv solide pr gjith Shqiprin q do jet n dobi t shtetasve t saj dhe njkohsisht si baz pr studime nga t huajt dhe shtetet e ndryshme.(Prkthim dhe prshtatje n gjuhn angleze t gjitha materialeve)

  Ja nj shembull tipik ku edhe na mund t jemi pjes e saj-faqjja sht e lir pr prdorim dhe mund t prdoret pa pengesa natyrisht duke iu prmbajt rregullave t faqes:

  https://archive.org/


  Hyper-V


  Majkrosofti (Microsoft-i) asnjher nuk ri menjan kur jan n pyetje sfidat e ndryshme n informatik. Nj ndr ta sht edhe krijimtaria n sfern e kompjutorve, respektivisht softuerve viritual.
  Krahas kompanive t tjera q kan krijuar produkte t ngjajshme ky produkt nuk shkarkohet, ai gjindet i instaluar brnda sistemit operativ t Uindovs-it/windows 8.1 dhe Uindovs 10.

  Ju duhet t ndiqni udhzimet pr aktivizim n Uindovs.

  Me Hyper-V ju mund t instaloni gati do sistem t ri operativ brnda Hyper V dhe t provoni veorit e saj.

  Instalimi i sistemeve t ndryshme operative prmes Hyper V nuk ndikon n sistemin operativ aktual q e keni t instaluar apo operoni me t. Pra, ajo mbetet e pa prekuar apo e pa ndryshuar/modifikuar gjat puns me sistemet e tjera.

  https://docs.microsoft.com/en-us/vir...enable-hyper-v

  https://blogs.technet.microsoft.com/...n-windows-8-1/


  Last Pass

  Instalo dhe harro. Last pas ruan do fjalkalim t posts elektronike (email) hyrje/fjalkalimet npr rrjetet sociale, forume etj. Prdoret prmes do pajisjeje-kompjutor, celular, laptop dhe Wifi.
  Shnoni/mbani n mnd vetm fjalkalimi kryesor vetm pr softuerin dhe ky i hap t gjitha fjalkalimet e tjera/mundson hyrje automatike n do faqe ku krkohet fjalkalim.

  https://www.lastpass.com/

  Teamspeak 3

  Teamspeak 3 ofron nj mjet ideal t komunikimit me z pr lojra online, edukimin dhe trajnimin, komunikimin e brendshm t biznesit, dhe duke qndruar n kontakt me miqt dhe familjen.

  Fokusi kryesor sht dhn n nj zgjidhje q sht e leht pr t'u prdorur, me standarde t larta sigurie, cilsi t shklqyera t zrit, dhe t sistemit t ult dhe prdorimin Bandwidth.

  http://www.teamspeak.com/

  VirusTotal


  VirusTotal sht nj shrbim falas q analizon skedar/file t dyshimta dhe URLs dhe lehtson zbulimin e shpejt t viruseve, t ashtuquajturave worms, trojaneve, dhe t gjitha llojet e malware. . .
  Kur hap ndonj faqe n internet, faqja q hapet mund t ket t instaluar ndonj rrezik t lartprmndur, t cilt aktivizohen gjat hapjes s faqes dhe pa e vrejt nga ju instalohen n kompjutorin tuaj. Me fjal t tjera vegla i bllokon rreziqet n mnyr t njjt sikur funksioni automatik q aktivizohet n Interenet Explorer t Majkrosoftit/Microsoftit ose n Mozilla Firefox shfletuesin (browser).

  Ndoshta ju pyesni: pse ti instaloj kto vegla, ju me siguri keni t instaluar ndonj antivirus/antimalware dhe ndoshta nuk ju nevojiten veglat e reja????

  E keni gabim. Antivirust/antimalware egzistues nuk jan plotsisht t sigurt. Analizat e rreziqeve i bjn n mnyra/metoda t ndryshme, andaj nuk ofrojn 100% siguri. Ky argument shton nevojn e instalimit t veglave plotsuese t cilt kompletojn analzat respektivisht rezultatet e analizave si dhe mbrojtjen nga dmtimet/infektimet e kompjutorit.

  https://www.virustotal.com/en/

  Dhe nj alternativ:

  https://www.malwarebytes.com/junkwareremovaltool/

  PaperScan Scanner Software


  Shrben pr importim, skenim dhe arkivim t dokumenteve (skenon t dyja ant e faqes para dhe pas) si dhe imazheve n kto standarde/formate: PDF/A, TIFF, JPEG, JPEG 2000, PNG, JBIG2, WEBP.

  https://paperscan.orpalis.com/paperscanfree/

  Pengmarrje/kidnapim i kompjutorit personal(Ransomware)

  N koht e fundit, n internet, vrehet nj fenom relativisht i ri, pengmarrje/kidnapim i kompjutorve…

  Qllimi kryesor i pengmarrsve sht shantazhimi i pronarve t kompjutorve;

  Shantazhimi nnkutpon q ju si pronar jeni nn krcnimin e tyre q t bni nj veprim t caktuar ose n shumicn e rasteve ata ju krkojn kompenzim n t holla (pages) q tua lirojn/hapin kompjutorin pr pun normale t saj…

  `bjn kta kriminel t talentuar?

  Kta persona infektojn kompjtuorin tuaj duke i kryptuar(koduar) ose modifikuar skedart q i keni n kompjutor, pra me veprimet e tyre, ju jeni t bllokuar, nuk mund ti hapni skedart p.sh. Imazhet tua, dokumentet etj. Pr ti hap ato ju duhen veprime/udhzime t caktuara nga kriminelt. Mos bini nn ndikim e tyre.

  Keni dy zgjidhje apo alternativa pr eliminim t pengmarrjes:

  1-do muaj krijo nj kopje t gjith sistemit operativ t Uindovs-it-si duhet vepruar krko n temat m lart p.sh. n lidhje me Macrinum Reflect softuerin. Nga kopja mund t ri instaloni(instaloni) srish gjith sistemin duke eliminuar kodimin(pengmarrjen).

  2-Instalo softuerat prkats dhe lexo me kujdes udhzimet n faqet e m poshtme.

  http://www.welivesecurity.com/2016/1...is-ransomware/

  http://support.eset.com/kb6274/

  http://www.avg.com/us-en/ransomware-...ols#apocalypse


  Softuer pr nevoja t ndryshme

  Ktu gjen nj numr t madh t softuerve q mund t shkarkohen dhe prdoren pr nevoja t ndryshme:

  http://www.the-sz.com/products/bennett/

  Lajme interesante dhe informata t ndryshme


  ka ndodh sot n internet ?

  Ja se si mund t merrni informatat m t shpejta nga lmijt e ndryshm: krko sipas kategorive….

  https://www.google.com/alerts

  Gurrushots


  Ktu mund t prezantoni imazhet(veprat) tua dhe eventualisht mund t fitoni ndonj shprblim:

  https://gurushots.com/


  T ecim n nj hap me kombet tjera....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 04-03-2017 m 07:39

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Nga krijuesit shqiptar:

  Artikulli:

  http://www.infoshqip.com/kosovari-kr...internet-foto/

  Carshift -Loja
  :

  https://play.google.com/store/apps/d...adiku.carshift


  MailStore Home 10

  MailStore ju lejon t arkivoni do post elektronike/email-it tuaj privat nga pothuajse do burim t posts elektronike/email dhe t krkoni npr to shum shpejt. Ju asnjher nuk do t humbisni m ndonj mesazh (post elektronike) srisht.

  Emri: Mailstore.jpg

Shikime: 1339

Madhsia: 38.6 KB

  http://www.mailstore.com/en/mailstor...archiving.aspx


  Wevideo dhe Stupeflix

  Vegl pr prpunim t videos drejtprdrejt n ueb shfletues….

  https://www.wevideo.com/

  Dhe nj alternativ:

  https://studio.stupeflix.com/en/


  Si t lirojm (krijojm) m tepr hapsir t lir n hard disk?

  Me kalimin e kohs. n hard disk grumbullohen nj numr i madh i skedarve t panevojshm apo ndryshe thn mbeturina nga softuer t ndryshm gjat proesit t `instalimit apo ndoshta mbindrtimit(upgrade) t softuerve.
  N rrjet mund t gjem softuer q e e realizojn kt proes, mirpo edhe n vet sistemin operativ t Uindovs-it(windows) gjindet nj vegl e till. Ja si t gjeni apo aktivizoni: shko n start(nisje) dhe
  krko/shno pr softuerin disk cleanup.

  Pas hapjes(aktivizimit) t softuerit kliko n butonin OK. Ky sht proes apo hap i par i pastrimit.
  Kemi edhe hapin e dyt q esht hap kryesor;
  Aktivizo softuerin edhe nj her dhe shko tek butoni Pastro skedart e sistemit(system files).

  Sidomos me rndsi sht pastrimi i skedarve Windows.old (hiq gjith dosjen). Kta jan skedar t vjetr dhe z pjes t madhe t hapsirs s hard diskut. Largimi manual sht i pa mundshm-e vetmja mnyr e largimit t Windows.old sht prmes Disk cleanup.
  Ky lloj apo metod e pastrimit bn pastrimin n thellsi t sistemit.Kliko n OK dhe pas prfundimit t proesit ri nis(ri starto) komjutorin. Do vreni ndryshmin n madhsin e hard diskut. Pr m tepr ndiq m posht:

  https://www.bleepingcomputer.com/tut...ws-old-folder/  4K Download

  Si e dijm YouTube sht burim i madh i muziks, shum artist t njohur kan Youtube kanalet e tyre zyrtare, ku ju mund t shikoni performancn e fundit apo video klipin muzikor. Megjithat ne do t dshironim t shijojm muzikn n lvizje(ecje) prmes smartphones apo ndonj pajisje tjetr pr egzekutim t muziks . Si shkarkohet e gjith kjo muzik e mahnitshme n standard/formatin e duhur sht tema e mbuluar n kt udhzim....

  https://www.4kdownload.com/howto/how...s-from-youtube

  4K Downloader shkarkon/shkput njkohsisht dhjetra kng mp3/mp4 standard/format.Testo shkarkimin (pas instalimit t softuerit) ktu:

  youtube.com/watch?v=QS1PmKGF0ps&list=RDlB2HkVJ17bg&index=6


  Rezolucion 4K (UHD-Ultra HD) n monitor/ekran t kompjutorit: ja se si t veproni-ndiq videon :  http://www.mediaplayercodecpack.com/  Trello


  Nse keni nevoj pr nj mjet t dobishm t menaxhimit t projektit, ather zgjidhja quhet Trello. Ktu organizimi i puns bhet nprmjet disa bordeve virtuale buletini q ju jep qasje n t gjitha informatat e nevojshme. Nga ana tjetr, do bord virtual buletini, mund t ndahet n lista dhe harta, duke e br t leht pr t marr nj pasqyr t komponentve t ndryshm t projektit.

  https://trello.com/home  Openelement

  openElement ofron t gjitha mjetet q ju duhen pr t ndrtuar nj faqe t besueshme dhe n prputhje me t gjitha standardet bashkkohore. Ajo mbshtet gjith teknologjin e re, duke prfshir HTML5, CSS3, jQuery, dizajn t prgjegjshm, dhe t tjera. Ju keni opsion pr t punuar me nj shembull t dizajnuar/ projektuar n mnyr profesionale ose keni opsion t krijoni projektin tuaj nga e para.

  http://www.openelement.com/  Mp3 cuter

  Nj vegl simpatike pr nevojat tua; mp3 cuter prdoret pr krijim t signaleve pr celular ose mund t prdoret pr shkurtim t mp3 skedarve p.sh. Nse dshiron t shkpusish nj pjes t nj knge….Mp3 cuter nuk shkarkohet, prdoret online...

  http://mp3cutter.toolur.com/  Virtual DJ


  Virtual DJ ju lejon t przini (kombinoni/mix) kngt tuaja mp3, duke egzekutuar/luajtur dy ose m shum kng n t njjtn koh, mund t prshtatni shpejtsin relative t tyre n mnyr q koha e tyre t prputhet, aplikoni efekte si synthe etj.

  Emri: DJ.jpg

Shikime: 1545

Madhsia: 30.8 KB

  http://www.virtualdj.com/download/index.html
  Ri krijim i fjalkalimit t humbur/harruar pr hyrje n Uindovs / Windows


  Ktu gjinden 2 mnyra/metoda pr ri krijim apo restaurim t fjalkalimeve (passwords) pr hyrje n Uindovs-/Windows d.m.th vegla q mundsojn ri hapjen e sistemit operativ Uindos n rastet kur keni haruar fjalkalimin. Para prdorimit t veglave lexo me kujdes udhzimet. Kto informata jan publikuar edhe n nj tem tjetr mirpo pasi n forum gjithnj shfaqen lumenj t informatave dhe lajmeve, ather kto infromata leht mund t humbisin, andaj botohen edhe ktu...

  https://www.lifewire.com/free-window...-tools-2626179

  http://www.zerodollartips.com/create...indows-10-8-7/  Riparim i Master Boot Record (MBR) n Uindovs/Windows 10/8/7


  Nj nga hapat efektive pr zgjidhjen t problemeve gjat nisjes s Uindovs-it(windows), sht riparim i boot Master Boot Record ose shkurtimisht MBR. Arsyet e zakonshme pse nj MBR mund jet prishur/korruptuar sht pr shkak t infeksioneve malware, si dhe fikja/mbyllja jo e rregullt e kompjutorit q gjithashtu mund t ndikon n prishjen e MBR . N disa raste mund t gjeni raste ku Linux Grub sht instaluar dhe Uindovsi/Windows nuk sht n gjendje pr ta zbuluar at.

  N disa raste tjera, mund t shfaqet mungesa /gabimi Bootmgr . N raste t tilla ju mund t aplikoni rindrtimin ose riparimin e MBR pr t rregulluar kto shtje.

  http://www.thewindowsclub.com/repair...rd-mbr-windows  Windows 10 upgrade / Windows 10 Update Asistent

  Si vrehet nga emrtimi, Windows 10 Update Asistent sht nj mjet t cilin klientt mund ta prdorin pr azhurnim/prditsim t Windows 10 pak m hert se sa versioni zyrtar i Microsoftit. Pra version i cili mund t emrtohet si version provues i krijuar pr testim t funksioneve t reja ose prmirsime, ndryshime dhe prshtatje/zgjidhje t reja t versionit egzistues(Creators Update ). Vlen t prmndet funksioni i ri night light i cili mundson prshtatje t drits/rezatimit sipas dits apo nats. (Lexo ktu https://www.howtogeek.com/302186/how...on-windows-10/)
  Poqese e prdor mjetin ather duhet t jeni shum t kujdesshm dhe mos e ndrprisni proesin e instalimit ngase mund t shkaktohet dmtim i t gjith sistemit operativ Windows 10. Mjetin mund ta shkarkosh dhe instalosh tani....S pari shkarkohet Windows Upgrade.exe dhe pas instalimit nga brndsia e mjetit mund t filloni me prditsimin. Kliko aty ku shkruan Update Now.

  https://www.microsoft.com/en-us/soft...load/windows10


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Nj grup i veglave q sygjerohet vetm pr ekspertt me prvoj

  Personat me dituri/njohuri apo prvoj t kufizuar (fillestar) sygjerohen t mos i prdorin veglat e m poshtme nga shkaku se mund t shkaktoni dme t pa riparueshme n kompjutor-Sidoqoft sht mir q t keni/fitoni njohuri elementare rreth disa definicioneve n vijim:

  Grupi i par i veglave shrben pr azhurnim/prditsim t UEFI/BIOS:


  BIOS:

  BIOS (basic input-output system)- sht/prfaqson sistem baz input-output - mekanizmi startues( i nisjes) s kompjutorit deri n fund t viteve 1990. Biosi e zgjidhi detyrn/enigmn q kompjutori t nis/starton n mnyr automatike . Kur ju e shtypni butonin e nisjes s kompjutorit, aktivizohet rryma elektrike respektivisht bhet aktivizim automatik i BIOS detyra e s cils sht kontrollim i proeseve(pjesve/harduerit) respektivisht kontrollim i puns normale t harduerit/pajisjes(pjesve t ngurta ( CPU, GPU, dhe motherboard chipset ) dhe m pas lexon sistemin operativ t instaluar n disk.

  UEFI :

  Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) sht nj trashigimtar/zvendsues i BIOS-it disi T VJETRUAR.
  UEFI mundson shtim dhe zhvillim/prsosje t nj numri t madh t funksioneve q nuk mund t aplikohen/prfshihen n BIOS.

  http://www.pcworld.com/article/18743...your-bios.html

  http://getintopc.com/softwares/utili...free-download/

  https://www.asus.com/microsite/2014/...compatibility/

  https://www.msi.com/files/pdf/Flash_...Utility_en.pdf


  Grupi i dyt shrben pr t ashtuquajtur overclocking.


  Overclocking do t thot aktivizim/lvizje/pun m e lart e komponeteve(pjesve) t kompjutorit se sa q sht rekomandimi/specifikat e prodhueseve t pjesve. Pra bhet fjal pr frekuenca m t larta se sa ato standarde ( p.sh. t proesorit). Kjo shpesh realizohet nga entuziastt e kompjutorve me qllim t ritjes s kapacitetit t puns s pjesve, pr shembull, pr t mbajtur ritmin me zhvillimin/prsosjen e pajisjeve, pa pasur nevoj pr t bler pajisje t reja.

  http://www.techradar.com/news/softwa...op-apps-721381

  https://downloadcenter.intel.com/dow...ity-Intel-XTU-

  http://windowsreport.com/overclockin...re-windows-10/

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Artweaver

  Artweaver Freer ju lejon q n mnyr kreative t pikturoni me ndihmn e nj numri t madh t mjeteve pr piktur. Ju mund t krijoni skicat nga fotot ose vetm eksperimentoi me ngjyra.

  https://www.artweaver.de/en  Flexera Software Personal Software Inspector-Secunia


  Flexera Software Personal Software Inspector sht nj zgjidhje e lir e siguris kompjuterike q identifikon dobsit n aplikacionet e instaluara n PC. Automatikisht dhe rregullisht skenon PC tuaj pr programet t pasigurta. Poashtu automatizon azhurnimet/prditsime pr programet tua t pasigurta, duke e br at shum m e leht pr ju pr mbajtje t nj t PC-je t sigurt.

  http://learn.flexerasoftware.com/SVM...ware-Inspector

  Shkarkim direkt pa regjistrim:

  http://learn.flexerasoftware.com/SVM...spector-Thanks


  Patch my PC


  Dhe nj alternativ pr azhurnim/prditsim pr 100 softuer t dobishm pr PC. Ky softuer i prmndur edhe m hert, tani shfaqet me nj risi-automatizim t prditsimeve (pa ndrhyrjen tuaj)Thjesht instalo dhe harro….

  https://patchmypc.net/download  Video shkarkues pr Facebook, Youtube, Dailymotion….

  Kto nuk jan vetm shkarkues t videoklipeve por edhe konvertues p.sh t muziks (shkputin muzik) t kngve n mp3 skedar...Tani ju keni mundsi t provoni dhe prdorni ca nga kta shkarkues :

  http://carlcheo.com/facebook-video-downloaders  Foxit


  Me Foxit mund t lexohen, krijohen ose konvertohen PDF dokumente-Portable Documnet Format. PDF standardi u shpik nga Adobe Systems dhe prdoret si dhe zhvillohet mbi 25 vjet. Ky sht nj standard i hapur pr shkmbimin e dokumenteve elektronike.

  https://www.foxitsoftware.com/products/pdf-reader/

  Dhe nj alternativ:

  Sumatra PDF reader


  https://www.sumatrapdfreader.org/free-pdf-reader.html


  .dll .exe dhe .batch skedar

  Nj tjetr metod e vjedhjes apo prdorimit ilegal t softuerve sht metoda e modifikimit t skedarve t softuerit. Bhet fjal pr .dll, .exe dhe .batch skedarve, por me siguri egzistojn edhe skedar t tjer.

  Kta jan skedar / pjes t ndonj softueri q mundsojn punn normale t ndonj programi, mirpo si t tilla mund edhe t modifikohen (pra, ri programohen). Qllimi i modifikimit sht shkputja e lidhjes n mes t softuerit dhe qndrs s kontrollimit t skedarve (p.sh.) n serverat e kompanis ku sht krijuar softueri.

  Me shkputjen e lidhjes n mes t softuerit dhe serverit q e kontrollon aktivitetin e softuerit, hakert mundsojn krijim t softuerit fallco respektivisht softueri ”mendon” se do gj sht n rregull dhe funksionon pa pengesa. Pra softueri legal shndrohet n at ilegal-prdoret pa pages….

  Ja nj shembull:

  Kliko aty ku shkruan: (Read More butoni) S pari vren nj reklam dhe kur mbaron reklama me emrin (Adfly), m pas prisni deri n prfundim t numrimit 7,6,5…. dhe kliko aty n buton.Pas hyn n nj faqe t re vndi nga ku shkarkohet.

  http://jamessmithpc.blogspot.se/sear...oshop&x=11&y=8  Mbyllja/eliminimi i zrit/tingujve n Uindovs/Windows XP, Vista, 7, 8, 10


  Gjat nisjes s Uindovs-it dgjohet tingull karakteristik dhe kjo ndoshta i irriton prdoruesit, dhe jo vetm gjat nisjes por edhe gjat pranimit t posts elektronike, klikimeve t ndryshme etj...Por a e dini q kto tinguj mund t mbyllen? Mbyllja nuk ndikon p.sh. N Windows Player apo vegla t ngjajshme, pra ata do funksiojn si zakonisht….
  Zgjedh dhe kliko vetm NO Sounds dhe m pas kliko n Apply.
  Kliko lidhjen e m poshtme dhe apliko n PC apo laptop.

  http://www.thewindowsclub.com/turn-o...nds-windows-10


  Testime dhe krahasime-Benchmark

  Matja e performacs n kompjutor( n komponentet/pjesve si dhe krahasimi i tyre-testimi i tyre p.sh) mund t prkthehet apo emrtohet si benchmark.
  N kt rast, benchmark nnkupton dhe i mundson prdoruesve q t vlersojn performancn (pa dhe me aplikim t benchmark) , pr t identifikuar pengesat e mundshme, dhe pr t zgjedhur prmirsimet efektive t sistemit Pr fat t keq, shum prdorues imagjinojm se performanca e sistemit thjesht sht nj shtje e frekuencs CPU ose kapacitetin e kujtess, e cila on ata t mendojn se duke zvendsuar nj proesor/CPU me nj proesor m t shpejt ose m shum memorie automatikisht dhe menjher do t jap prmirsime t dukshme t performancs. N realitet, rasti ssht gjithmon ashtu.

  Ja nj shembulll:

  https://unigine.com/en/products/benc.../superposition (madhsia 1,2 Gb ose pas instalimit 2.66 GB)

  M tepr:

  http://www.pcworld.com/article/25847..._for_free.html

  http://www.pcworld.com/article/25847...ee.html?page=2  Lajme interesante dhe informacione t ndryshme


  Kopjim dhe restaurim t sistemit operativ Uindovs/Windows Xp, Vista, Windows 7, 8.1 dhe 10

  Ktu jipen sqarime t thjeshta pr kopjim dhe restuarim t sistemit opertaiv Windows dhe dedikohet
  personave q nuk e njohin gjuhn angleze apo jan fillerstar;


  (Sqarimi sht elaboruar edhe m hert mirpo ktu elaborohet nj version i shkurt apo m i qart.)

  N sistemin operativ Uindovs/Windows egziston vegla pr kopjim automatik mirpo mund t ndodh q nga ndonj shkak, kopja e krijuar nuk funksionon. N at rast mund t prdoret metoda rezerve pr kopjim dhe restaurim t sistemit-pr eleminin t ndonj pengese apo problemi q nuk mund t zgjidhet n ndonj mnyr tjetr…

  Ja mnyra:

  1-S pari duhet t keni n dispozicion nj CD apo DVD t zbrazt
  (m e kshillueshme sht CD apo DVD RW(Rewrite)-mund t prdoret shum her)

  2-Shkarko dhe instalo kt softuer:

  Macrinum Reflect > https://www.macrium.com/reflectfree Kliko n butonin Home Use
  (853.3 MB)
  Pas shkarkimit t softuerit do vresh se aty ku shkarkohet softueri nuk gjindet vetm Macrinum Reflect por edhe nj softuer tjetr me emrin Windows PE
  Nse nuk sht shkarkuar Windows PE, aktivizo Macrinum Reflect dhe instalo nga aty.

  3) Instalo q t dy

  4) Starto Macrinum Reflect

  Kur e starton(Nis) softuerin Macrinum Raflect do ju parashtrohet nj pyetje:

  Rescue Media

  Important: You have not yet created Rescue Media to enable
  system recovery of your PC.

  Do you want to create Rescue Media Now?

  Fut n kompjutor nj CD/DVD t zbrazt dhe kliko butonin YES

  Pas disa minutave krijohet CD/DVD q shrben pr restuarim/ ri krijim t sistemit operativ

  Tani e keni gati vegln pr restaurim.

  5) Krijo nj dosje(folder/map) t re n njsin/ diskun me emrin : D dhe emrto p.sh. Macrinum Reflect. Zgjidhja optimale sht nj disk i lvizshm(mobil)-disk extern, por n munges apo pa mundsi t blerjes s saj njsia apo disku : D sht zgjidhje alternative.

  VINI RE: kopjen e krijuar duhet ta ruani vetm ktu ngase nse e ve/vendos n ndonj vnd tjetr p.sh. n njsin / diskun : C Macrinum Reflect nuk do e gjen dot kopjen e krijuar andaj zbato do hap t prshkruar ktu me kujdes.

  Pikrisht n kt dosje do t krjioni kopjen e sistemit

  6) N softuerin (Macrinum Reflect) q e keni aktiv (e keni hapur), kliko n butonin me emrin

  Disk Image. M pas kliko n Create an image of the partition required to backup and restore Windows

  Kur klikon hapet nj dritare e re me kt emr (Select source Drive and Image Destination)

  7) Tani duhet t caktoni rrugn (path n ang.) deri tek dosja(folderi/map) q e krijuat d.m.th. Deri te dosja Macrinum Reflect.

  Aty vren emrin Destination dhe m posht Folder. Aty e cakton/shno rrugn deri te dosja (sht n form t 3 pikave vertikale kliko aty dhe gjeje vndin n njsin : D aty ku sht dosja me emrin Macrinum Reflect. Pasi e keni b kt(caktuar rrugn) proesi prfundon.
  8) Tani kliko n butonin NEXT. Hapet dritare e re dhe srish kliko n butonin NEXT dhe kliko n fund n butonin Finish.

  9) Srish shfaqet nj dritare e re me emrin Backup Save Option.
  Kliko n OK.

  10) Tani fillon kopjimi. Keni durim dhe mos prekni asgj deri n prfundim t kopjimit.

  Restaurimi / ri krijimi i sitemit nga kopja e krijuar.

  Pr restaurim t sistemit nga kopja e krijuar vepro kshtu:

  a) Fut n PC/kompjutor CD/DVD-n e krijuar dhe starto / Nis kompjutorin

  b) Gjat nisjes s PC-s kliko/shtyp menjher butonin F12 disa her

  c) Do vresh nj monitor me tekstin:

  Please select boot device(shiko fig):

  Emri: Uefi.jpg

Shikime: 1297

Madhsia: 37.7 KB

  Zgjedh aletarnativn si n imazh; lviz me butonat posht lart si n figurn dhe kliko/shtyp butonin enter.
  (Kujdes: aty ku sht shnuar UEFI shkrimet pas saj : te ju mund t jet ndryshe)

  M pas ju shfaqet mesazhi si vijon:
  Press any key t start from CD/DVD. (Mos prisni asnj sekond, klikoni menjher ndonj buton n tastier cilado qoft…Nse prisni ather anulohet startimi i Macrinum Reflect dhe nis/starton uindovs/windows i zakonshm.)

  ) Kur klikoni n ndonj buton aktivizohet menjher CD/DVD-ja respektivisht starton VETM SOFTUERI Macrinum Reflect, pra nuk starton Uindovs/Windows i zakonshm.

  d) Me aktivizim t softuerit, ju mund t restauroni kopjen e skedarit q e ruan n dosjen/folder/map t emrttuar Macrinum Reflect. Nga brndsia e softuerit Macrinum(krko lidhjen respektivisht rrugn/path/dosjen dhe kliko n skedarin q ruhet aty ( t kopjuar m para).

  Pas klikimit fillon proesi i restaurimit...(mos prek asgj prisni deri n prfundim t instalimit) Pas prfundimit t instalimit largohu nga softueri Macrinum Reflect (exit) dhe ri starto kompjutorin.

  Proes i ngjajshm mund t aplikohet edhe me USB stick(flash memory).  Google Earth

  Google Earth shfaqet me risi-udhto npr vnde dhe qytete t ndryshme prmes 2 dhe 3D tekniks (tre dimensionale) Tani pr tani vegla funksionon vetm me Crome Ueb shfletuesin-s shpejti do prshtatet edhe pr shfletues t tjer…..


  https://earth.google.com/web/  NASA


  Aplikacione, libra elektronik dhe informata t ndryshme pr agjensin e fluturimeve kozmike i gjen ktu:

  https://software.nasa.gov/

  https://toolslib.net/downloads/viewdownload/2-delfix/  Login in Win 10  Ndro imazhin e tryezs

  -Ktu mson hap pas hapi ndrimin e imazhit n tryez si dhe ndrim t imazhit t hyrjes(kur hyn n-login) n Uindovs:

  http://www.digitaltrends.com/computi...-windows-10/3/


  Imazhe pr tryez:

  https://wall.alphacoders.com/by_category.php?id=24


  Aplikime dhe informata nga Fakulteti Filozofik-Prishtin

  http://filozofiku.uni-pr.edu/


  T ecim n nj hap me kombet tjera....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 23-04-2017 m 06:45

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Nga krijuesit shqiptar


  Emri: Libra.jpg

Shikime: 962

Madhsia: 38.9 KB

  Ktu mund t shkarkoni nj numr t madh t librave n PDF, Epub apo tekst standard/format. Regjistrohu dhe shkarko….

  https://librariaebabelit.al/

  Libra pr lexim apo dgjim n pajisje t ndryshme:


  http://www.volumiaudiolibra.com/index.php


  PDF Reader(lexues) pr Uindovs/Windows 10


  PDF Reader for Windows 10 [Freeware]

  http://www.pdften.com/


  Falco


  Falco sht nj aplikacion komercial i ri pr celular i cili mundson kapjen e ofertave te fundit dhe ofron mundsi t lozjes n t gjitha kategorit dhe ju ofron shprblime….
  Shkarkohet nga appstore apo google play.

  http://falco.al/


  Magic Desktop

  M n fund shfaqet nj softuer i prshtatur pr fmij q prmban gati t gjitha funksionet q jan edhe n Uindos.Vegla n fjal ka nj struktur edukative dhe argtuese n t njjtn koh, ngjall kureshtjen e fmijs dhe angazhimin e tij, pra msim dhe edukim prmes lojs….Versioni n fjal nuk sht falas/gratis dhe mund t prdoret n nj afat 2 javor.M pas sht edhe m tej aktive dhe mund t prdoret mirpo gjat prdorimit shfaqen ndrpreje...Sidoqoft ia vlen t testohet…..

  Emri: Magic desktop.jpg

Shikime: 1051

Madhsia: 35.1 KB

  http://www.magicdesktop.com/en-US


  Ndro ngjyrn e sfondit (background colour) t dosjeve (folders)


  Jeni t lodhur apo irritoheni nga ngjyra e bardh e sfondit t dosjeve? Ja mnyra e ndrimit t ngjyrave:
  Ndiq me kujdes prshkrimin(vepro n mnyr ekzakte si vren n imazhe) dhe 100% do keni sukses s paku me dosjet n Uindovs/Win 10. Ky ishte ishte rezultati i provs personale. Instalimi dhe `instalimi i softuerit realizohet nga vet softueri.Vegla sht e mbshtjell/ngjeshur n zip standard/format. Mund t prdoret n Uindows 8 dhe 10.

  http://www.intowindows.com/how-to-ch...in-windows-10/


  Tineye

  Hulumto:
  Kush i kopjon apo modifikon, ndoshta prdor pr qllime komerciale imazhet tua….
  Mjafton t ngarkoni ndonj imazh n kt faqe dhe pr ca sekonda ju shfaqen informatat ku mund t gjindet imazhi yt...MatchEngine prdor njohjen e imazhit pr t indeksuar koleksionin tuaj t imazhit. MatchEngine krijon nj gjurm gishti unike pr seciln imazh n koleksionin tnd dhe nuk prdor asnj t dhn t lidhur me imazhet tuaja pr t krijuar nj gjurm gishtash t njohjes s imazhit.

  https://tineye.com/

  https://tineye.com/how


  Pr programer apo persona q dshirojn msim pr programim
  --------------------------------------------------------------------------------------
  Mso mnyrn e krijimit t aplikacioneve pr celular/ueb:

  https://developer.android.com/studio/index.html

  https://www.codebrainer.com/topics/a...ers_calculator

  Visual basic express versioni 2017

  https://www.visualstudio.com/vs/visual-studio-express/
  ----------------------------------------------------------------------------------

  Rifito elsat/kodet e humbur

  Ndonjher mund t humbasin elsat/kodet e sistemit operativ t instaluar n PC apo t ndonj softueri dhe parashtrohet pyetja ku ti gjejm apo si t ri krijojm kto kode t humbura? Dhe jo vetm elsat e Microsoftit po edhe t veglave t tjera-a egziston mnyra e riprtrirjes s tyre? Lexo n lidhjet e m poshtme si duhet vepruar;

  1- http://keyfinderthing.net/

  2- https://www.magicaljellybean.com/keyfinder/

  3- http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

  4- https://github.com/Superfly-Inc/ShowKeyPlus/releases


  SoftMaker FreeOffice-Program pr shkrim dhe prezantim


  SoftMaker FreeOffice sht nj zgjidhje komplete t zyrs suaj me nj prpunues teksti, nj aplikacion pr spreadsheet dhe nj program pr prezantim grafik. Kjo suit prmban FreeOffice TextMaker i cili sht nj prpunues i teksteve dhe i pajtueshm/prputhet me Word e Microsoft-it q ju lejon t krijoni lehtsisht struktura profesionale pr zyra apo nevoja private. Duhet regjistrim dhe n postn elektronike ju drgohet kodi hyrs.

  http://www.freeoffice.com/en/


  Core FTP


  Ky klient i lir/pa pages dhe i sigurt FTP ju jep nj mnyr t shpejt, t leht dhe t besueshme pr t azhurnuar/prditsuar dhe mbajtur faqen tuaj nprmjet FTP. Ai gjithashtu siguron nj metod t sigurt (nprmjet SSL, TLS, FTPS, HTTPS ose SFTP) pr t ngarkuar / shkarkuar skedar n dhe nga serverat FTP.

  http://www.coreftp.com/


  Wave Editor

  Wave Editor sht nj softuer digjital redaktimi i shpejt dhe i leht pr Uindovs/Windows. Ofron mjedis t redaktimit t fuqishm q i prshtatet fillestarve sidomos redaktimin bazik: prerje, ngjitje, kopjim dhe largim/fshin pjes apo skedar t panevojshm.

  http://www.wave-editor.com/  Brave
  (fito lek)


  Emri: Brave.jpg

Shikime: 938

Madhsia: 35.4 KB

  Brendan Eich, nj nga njerzit q themeloi Mozilla shfletuesin n vitin 1998, nisi nj shfletues t ri t quajtur Brave n janar t 2017. Ideja e Brave sht t zvendsoj reklamat q mund t krkojn nj koh t gjat pr t ngarkuar disa ueb faqe. N vend t saj shfaqen reklama t zgjedhura q krkojn m pak burime.
  Tani Brave gjithashtu e bn t qart se ata prdorues q zgjedhin t shikojn kto reklama t przgjedhura do t paguhen n bitcoin.
  Pr prdoruesit dhe botuesit, Brave vendos lek/para n llogarit individuale t bitcoin dhe t dyja palt duhet t verifikojn identitetin e tyre pr t qen n gjendje t'i heqin ato. Pr kt, krkohet nj post elektronike/email dhe nj numr telefoni pr prdoruesit dhe nj proces m t plot t legalizimit t botuesit. Prdoruesit q nuk verifikohen automatikisht do t dhurojn pjesn e tyre t parave n vendet /faqet t cilt ata i vizitojn m s shumti.

  https://www.brave.com/

  Ktu shisni bitcoin dhe transferon/kmben pr dollar amerikan:

  https://99bitcoins.com/sell-bitcoins...tcoins-to-usd/

  Kujdes-duhet t keni nj xhiro—llogari n Pay Pall….nga Pay Pall ju mund t transferoni kto dollar n xhiro-llogarin tuaj bankare. Pay Pall funksionon n Shqipri dhe FYROM por nuk jam i sigurt a funksionon ky shrbim n Kosov.Me sa kam informacion, n Kosov mund t blihen Bitcoin por pr kmbim me dollar/euro nuk jam i sigurt.


  Dreamscreensaver

  Dream screensaver sht nj ruajts i monitorit/ekranit n 3D (dimensional) q aktivizohet kur ju nuk e prdorni PC-n.Ky sht nj DEMO version q d.m.th. Se t gjitha funksionet nuk punojn por vetm disa nga ta por sidoqoft sht funksional dhe zbukurues/ruajts i ekranit….

  Konfigurimi:

  1-Parametrat e ruajtsit t ekranit/screen saver settings
  2-Shko tek parametrat e ruajtsit t ekranit dhe aktivizo Dreamscreensaver
  3-Cakto kohn e aktivizimit/pas sa minutave dshiron q t aktivizohet...

  Emri: Ruajts.jpg

Shikime: 994

Madhsia: 71.1 KB

  http://www.dreamaquarium.com/

  Screensaver pr Ueb shfletues/browser

  E ngjajshme me ruajtsin e siprm, mirpo n kt rast vegla instalohet n shfletues-lejoni t gjitha skriptet q ju krkojn leje pr instalim….i plot dhe falas.
  http://free.marineaquariumfree.com/index.jhtml
  Mnyra e `nstalimit:
  Varsisht nga shfletuesi q prdor, n prgjithsi veprohet kshtu;
  https://support.mindspark.com/MSArti...A31a000000LwiP

  Nj loj/Paintball


  https://gamejolt.com/games/paintball/293907


  Lajme interesante

  Teoria e Gjithsis/Universit dhe Inteligjenca Artificiale
  Kush ju spiunon?

  http://www.tetovanews.info/2017/10/k...elefonin-tuaj/


  Lajm me rndsi


  Nse prdor mp3 skedar muzikor t shkarkuar nga rrjeti pr dgjim prmes sistemit operativ Win10, n t ardhmen shume t afr kjo do jet e pa mundur. Jo, ju nuk keni pengesa apo gabime n kufjet tua bluetooth apo kufjet e kompjutorit personal, por thjesht kjo do ju pamundsohet/bllokohet. N prditsimin/azhurnimin e fundit t Win. 10 bhet testimi i teknologjis s re e cila i bllokon mp3 skedart pr dgjim.
  Andaj duhet t ndrmirni masa pr zgjidhjen e problemit-ja mnyra:
  do mp3 skedar ka numr t idetifikimit (mbrojtje) ID dhe p.sh. Windows media player bn kontrollimin e tyre prmes lidhjes direkte n mes windows media player ose Grove music softuerin n Win.10 duke i krahasuar me bazat e t dhnave(database) n servert e tyre. Nse nuk korespondon me t dhnat ather bllokohen nuk dgjohet zri n kufje…

  Eliminin i tyre apo me fjal t thjeshta zgjidhja e problemit;
  Hap softuerin Windows Media Player dhe shkput do lidhje(pengo drgim t informatave n serverat e Windows-it)
  Shiko imazhin dhe vepro n mnyr ekzakte (t njjt). M pas nis (start) srish kompjutorin.

  Emri: Wimdows media player.jpg

Shikime: 965

Madhsia: 109.5 KB

  Gaia


  Egziston nj fush vibratore q lidh t gjitha mendimet ... n shoqrin e sotme mazhoranca e njerzimit ka harruar kt menuri arkaike .... sht rrnja e prbashkt e t gjitha religjioneve .... dhe ndrlidhja mes bots/bashkveprimit vizual-e dhe shpirtror-e .

  https://www.gaia.com/video/message-humankind

  youtube.com/watch?v=ZefGx6Uxw-4
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 12-11-2017 m 09:37

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-07-2019
  Postime
  1

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Konvertues i video kasetave (video tape)

  N t vrtet konvertuesi sht vetm nj ur apo nj mnyr e shndrimit t filmave nga sistemi analog n at dixhital; me vegln n fjal bhet lidhja e video rekorderve me kompjutor ku bhet transferim i filmave apo emisioneve t ndryshme n sistemin dixhital.
  https://www.cdhpl.com/best-vhs-dvd-converter/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Chamach : 11-07-2019 m 09:29

 9. #49

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Faleminderit pr ndarjen e ktij informacioni. Un mbledh informacion pr t zgjidhur kt problem nga nj burim interneti.

 10. #50

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Tani jam shum i hutuar me t gjith kta softuer t msiprm, tani n vend t tyre do t Download Whatsapp plus.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •