Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Joautenticteti i ungjillit

  JOAUTENTICTETI I UNGJILLIT

  Ulfe Aziz-us-samed

  ''Kėta ungjijė kanė qenė produkt, me tė cilėt mė sė pari pasqyrohen koncepcionet e nevojave praktike tė shoqėrisė tė cilave u janė dedikuar. Nė to ėshtė shfrytėzuar materiali tradicional por nuk ėshtė hamendur nė ndėrrimet e shtime, apo nė largimin e asaj qė nuk i pėrgjigjej qėllimeve tė autorit.  Ungjijtė janė hartuar pasi qė tė krishterėt e hershėm janė ndarė nė sekte tė ndryshme. Ata nė fakt janė hartuar qė t'i propagandojnė mėsimet speciale tė drejtimeve tė ndryshme, kurse themeluesit e tyre nuk kanė pasur mjaft kujdes derisa i kanė ndėrruar dokumentet e hershme dhe materialin tjetėr tradicional, i cili ka tė bėjė me jetėn dhe me mėsimin e Jezusit qė t'i harmonizojnė me botėkuptimin e shkollave dhe drejtimeve tė tyre. I nderuari T. G. Tucker shkruan: ''Kėta ungjijė kanė qenė produkt, me tė cilėt mė sė pari pasqyrohen koncepcionet e nevojave praktike tė shoqėrisė tė cilave u janė dedikuar. Nė to ėshtė shfrytėzuar materiali tradicional por nuk ėshtė hamendur nė ndėrrimet e shtime, apo nė largimin e asaj qė nuk i pėrgjigjej qėllimeve tė autorit.[1]
  Katėr ungjijtė qė janė hyjnė nė pėrbėrje tė Biblės nuk kanė qenė ungjijtė e vetėm, tė shkruar nė shekujt e hershėm tė krishterizmit. Kanė ekzistuar edhe shumė tė tjerė, duke e inkuadruar edhe njė tė quajtur ''Ungjilli sipas hebraikėve'' tė cilėt janė punuar nė Aramej dhe tė cilėt shfrytėzuar nga ana e nazaristėve (kėshtu janė quajtur nxėnėsit e parė tė Jezusit), tė cilėt e konsiderojnė prejardhjen hyjnore tė Jezusit, duke e parė atė vetėm si pejgamberin e madh.
  Kah fundi i shekullit tė dytė, Ungjilli sipas Markut, Mateut, Lukės dhe Gjonit janė tė inkuadruar nė Kanon, tė tjerat kisha i ka shpallur pėr heretikė apo apokrifė. Para se tė jenė kanonizuar dhe pranuar si Shkrim i Shenjtė, ungjijtė nuk kanė pasur pacenueshmėri dhe shenjtėri tė atillė tė cilėn tash e kanė dhe askush i nuk ka ndier kurrfarė brejtje tė ndėrgjegjes pėr shkak tė ndryshimit tė tyre nėse ato kanė pėrmbajtur diēka nė vete qė nuk i pėrgjigjej qėllimit tė tij ose qėllimit tė sektit tė tij. Madje, para se t'i kenė inkuadruar nė Kanon dhe para se ta kenė shpallur Fjalė tė Zotit, janė kryer ndryshime dhe rikonstruktime tė pandėrprera nė to, nė kuptim tė pastrimit nga dallimet nė fillim tė dorėshkrimeve ekzistuese.
  Mbi kėtė fletė profesori nė Kembrixh, Dummelow, duke shkruar nė librin e tij te njohur ''Komenti mbi Biblėn'':
  ''Pėrshkruesi nganjėherė e vinte jo vetėm atė qė gjendej nė tekst por edhe atė qė mendonte se duhet tė jetė nė tė. Janė mbėshtetur nė mbamendjen jo tė sigurt ose e kanė sjellė tekstin nė linjė me botėkuptimet e shkollės sė cilės i takonin. Nė tė shtuarit e versioneve dhe citateve nga ana e etėrve tė krishterė, ekzistojnė afėr 4000 dorėshkrime greke tė Shkrimit tė Shenjtė pėr tė cilat dimė. Si rezultat i kėsaj ėshtė e llojllojshmėria e madhe e pėrkthimeve.”[2]
  Nė tė shqyrtuarit se me ēfarė dallimesh, jobarabarėsisht dhe joharmonikisht katėr ungjijtė e kanonizuar me besnikėri i pėrcjellin fjalėt e frymėzuara tė Jezusit, duhet t'i kemi nė mendje disa ēėshtje:
  1) Nuk ekziston kopja (pėrshkrimi) e rrėfimeve tė frymėzuara tė Jezusit, tė shkruara gjatė kohės sė jetės sė tij.
  2) Se shėnimet mė tė hershme tė fjalėve tė Jezusit, tė cilat janė punuar menjėherė pas vdekjes sė tij, kur tashmė pati filluar glorifikimi i Jezusit, tė gjitha kanė humbur pa kthim,
  3) Se nė ungjijtė tė cilėt ja shkruar ndėrmjet viteve 70 dhe 115 tė erės sė re,nė bazė tė disa dokumenteve tė humbura materiali i pėrmbajtur ėshtė shfrytėzuar pa kurrfarė skrupulli dhe pa kurrfarė kujdesi, autorėt e Ungjijve nuk kanė ndier kurrfarė brejtje tė ndėrgjegjes pėr shkak se kanė bėrė ndryshime dhe kanė shkruar ashtu si kanė menduar ata se do ta rrisin zėrin e Jezusit ose do ta sjellin nė harmoni me botėkuptimet e shkollave tė tyre;
  4) Se asnjė ungjillistė nuk e ka njohur as dėgjuar Jezusin;
  5) Se ungjijtė janė shkruar nė gjuhėn greke,deri sa gjuha me tė cilėn ka folur Jezusi ka qenė arameje;
  6) Janė bėrė pėr propagandėn e botekuptimeve dhe mendimeve tė fraksioneve tė ndryshme, dhe janė tubuar shumė tė tjerė,tė cilėt i kanė ekspozuar botėkuptimet e ndryshme;
  7) Qė disa shekuj pasi janė shkruar,nuk kanė pasur autoritet kanonik, kėshtu, kanė mund tė ndryshohen, sic edhe janė ndryshuar , nga ana e pershkruesve dhe sekteve tė ndryshme,nė mėnyrė qė ti plotėsojnė interesat e tyre ;
  8) Se dorėshkrimet mė tė hershme ekzistuese tė ungjijve, Kodex Sinaitikus, Koder Vatikanus, Kodex Aleksandrikus, tė cilėt i pėrkasin shekullit 4 dhe 5, askush nuk di sa janė ndėrruar ungjijtė gjatė shekujve nė tė cilėt nuk ka dorėshkrime nė dispozicion;
  9) Se ka numėr tė konsiderueshėm ndryshimesh nė shumė vende ndėr dorėshkrimet ekzistuese,tė shekullit tė 4 dhe 5;
  10) Se edhe vetė ungjijtė pėrmbajnė njė varg tė tėrė kundėrthėniesh.
  Dijetarėt e dalluar nga Perėndimi, zbulojnė se kėto fakte shkojnė kah ajo qė e tregojnė se ungjijtė, me ēka nėnkuptojmė porosinė, tė cilėn Jezusi e ka pranuar nga Zoti, nuk ka ardhur deri te ne nė formėn e saj origjinale.
  Katėr ungjijtė tė inkuadruar nė Bibėl, nuk mund tė konsiderohen identike me Ungjillin sipas Jezusit. Mėnyra e kompozicionit edhe e gjendjes sė tij nėpėr tė cilėt ungjijtė ėshtė dashur tė kalojnė ėshtė e atillė qė tė na japin pėrmbajtjen e pakete dhe nuk mund te mbeshtetesh ne to te asaj qe Jezusi vėrtetė ka thėnė dhe menduar...
  C. J. Cadoux shkurtimisht e ekziston mendimin e tij me keto fjale, te cilat i permban libri i tij ''Jeta e Jezusit '' ;
  Nė katėr ungjijtė pėr kėtė arsye, shkrimet mė tė rėndėsishme nė tė cilat duhet tė mbėshtetemi, nėse duam ta plotėsojmė atė skicė tė zhveshur, tė cilėn mund ta pėrdorim nga burimet e tjera do tė gjejmė materialin kualitativisht tė nduarnduartė, i cili konsiderohet i besueshėm. (...). Jopėrpikshmėritė dhe pabesueshmėritė historike nė pjesė tė Ungjillit japin disa argumente, tė cilėt janė mė sė shumti nė teorinė e njohur tė Krisht-legjendės. Kėto gjithsesi janė ekzagjerimet e plote, tė cilat ne i kemi treguar nė dritėn tjetėr. Pajtueshmėritė jo tė plota dhe pasiguritė, tė cilat ekzistojnė janė serioze dhe ėshtė evidente se shumė bashkėkohės, tė cilėt nuk dyshojnė nė tė ekzistuarit e mirėfilltė tė Jezusit (Isait), i konsiderojnė tė pashpresa disa pėrpjekje tė ndarjes tė tė vėrtetės historike nga faktet legjendare dhe mitologjike tė cilat i pėrmbajnė ungjijtė dhe rekonstrukimi e rrėfimit mbi misionin e Jezusit (Isait) jashtė shumė pėrzierjeve historike.''[3]

  (Shkėputje nga libri: Ulfe Azizussamed, Islami dhe Krishterizmi, Prizren, 1412/1992, fq. 10-12)


  PĖRKTHEU: NEXHAT IBRAHIMI

  [1] T. G. Tuncker, The History of the Christians in the Light of Modern Knowlegde, fq. 320.
  [2] J. R. Dummelow, Commentary on the Holy Bible, fq. 16.
  [3] C. J. Cadoux, The life of Jezus, fq. 16-17.
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 2. #2
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  51
  Postime
  5,221

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Ceno, pash Muhamedin, a ke kuptuar gje nga sa ke sjelle me kete carcaf?!!
  Jarigas

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ceno, pash Muhamedin, a ke kuptuar gje nga sa ke sjelle me kete carcaf?!!
  Jargo
  Mos ta kisha kuptuar , do te isha i krishtere !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 31-08-2014 mė 18:25
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  51
  Postime
  5,221

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Jargo
  Mos ta kisha kuptuar , do te isha i krishtere !
  Mire Ceno, po te lejoj edhe sensin e holle te humorit,: a me shpjegon dot se cfare kupton nje musliman me "ungjilli sipas Krishtit"!!??
  (.padyshim qe je i zoti ta shpjegosh, pasi ti je i ndritur nga Kurani!!)
  Jarigas

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar jarigas pėr postimin:

  mesia4ever (31-08-2014)

 6. #5
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Jargo
  Mos ta kisha kuptuar , do te isha i krishtere !
  Dhe ty ky artikull te paska bindur te mos jesh i krishtere?!

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Mire Ceno, po te lejoj edhe sensin e holle te humorit,: a me shpjegon dot se cfare kupton nje musliman me "ungjilli sipas Krishtit"!!??
  (.padyshim qe je i zoti ta shpjegosh, pasi ti je i ndritur nga Kurani!!)
  Ungjilli i cili iu eshte zbritur Isait a.s., ka qene fjala e Zotit . Por , te ''shenjete '' qe i besoni ju e kane ndryshuar Librin e Zotit . Dhe kete ndryshim mund ta argumenton cdo kush qe deshiron . E qe nuk beson verberisht se cfare i thone prifterinjet ne kishe !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 31-08-2014 mė 19:24
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2013
  Postime
  67

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Shkrim i papam.... Falemnders Zotit qi kena musleshat me na i spjegu do gjana se kur t'dush me dek injorant !
  O Cen na bjer ndoj material tesh per muhamed pedofilin gjthm i bazum (materiali) ne kur'han-in famlarte ...!

  P.s: Mos e hidh sh****n perpjete !!! (Shprehje popullore ku paralajmrohesh se po lag ftyren :-) !)

 9. #8
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ungjilli i cili iu eshte zbritur Isait a.s., ka qene fjala e Zotit . Por , te ''shenjete '' qe i besoni ju e kane ndryshuar Librin e Zotit . Dhe kete ndryshim mund ta argumenton cdo kush qe deshiron .
  Dhe cilat jane argumentet e tua se ky ungjill ka ekzistuar apo ti beson se ka patur kesi ungjilli per shkak se Kurani te thote kete?!
  Ti beson se Jezusi ka qene mysliman?!

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Dhe ty ky artikull te paska bindur te mos jesh i krishtere?!
  Ti po thua keshtu !
  Pse jam muslimane i 'nderuar' arsyeja eshte se ekziston vetem 1 Kuran , dhe jo ''100'' vresione te Biblave ! Sepse keto versionet e Biblave spo ma bushin mendjen . Po habitem me juve , kur dini shkrim dhe lexim si iu besoni ketyre versioneve te ndryshme dhe kunderthenese !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 31-08-2014 mė 19:22
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Dhe cilat jane argumentet e tua se ky ungjill ka ekzistuar apo ti beson se ka patur kesi ungjilli per shkak se Kurani te thote kete?!
  Ti beson se Jezusi ka qene mysliman?!
  Argumetin e the vete . Kurani eshte argumenti , sepse Kurani eshte vertetues dhe sqarues i Librave te meparshem .

  Jo vetem Jezusi po cdo Pejgamber i Zotit , ka qene muslimane , sepse te gjithe Pejgamberet e Zotit kane thirrur te adhurohet Nje Zot i vetem . Dhe jo te adhurohen 'djemet' e 'qikat' e Zotit si Zotera . Ky besim eshte pagan . Sepse ne kete forme besimesh ne zotera me djeme e te bira ka pasur edhe para krishterizmit . Po ky Pali ish kane i menqure , e ka marre copy paste kete ideologji tek paganet , dhe sot feja e tij ka mbi 1 milarde besimtare !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 31-08-2014 mė 19:40
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 12. #11
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Argumetin e the vete !

  Jo vetem Jezusi po cdo Pejgamber i Zotit , ka qene muslimane , sepse te gjithe Pejgamberet e Zotit kane thirrur te adhurohet Nje Zot i vetem . Dhe jo te adhurohen 'djemet' e 'qikat' e Zotit si Zotera . Ky besim eshte pagan . Sepse ne kete forme besimesh ne zotera me djeme e te bira ka pasur edhe para krishterizmit . Po ky Pali ish kane i menqure , e ka marre copy paste kete ideologji tek paganet , dhe sot feja e tij ka mbi 1 milarde besimtare !
  Ti vetem tregove se je perseri injorant sepse para Muhamedit fjala 'mysliman' nuk dihet se e ka perdorur dikush?! Kur Muhamedi ka qene gabim kur martoi vajze 9 vjecare mos ka qene gabim edhe kur pretendoi se Jezusi ishte mysliman?! Islami eshte gabim dhe myslimanet jane gabim sepse Jezusi kurre ska qene mysliman.

  Pika e dyte e jotja eshte keqkuptimi qe keni ju dhe ateistet se 'besimi krishter eshte i bazuar ne paganizem', kur qe nga fillimi i vargut te pare te Bibles deklarohet se 'Perendia krijoi qiejt e token'. Per Palin merr e lexo, mos na humb kohe i nderuar me ide tuaja personale, asnje forumisti ske te drejte te ia humbesh as 1 sekonde me keto kotesira qe shkruan. Nese pretendon dicka eja na mbeshtet me argumenta nese ske argumenta atehere pretendimi yt eshte i pa vlere.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 31-08-2014 mė 19:44

 13. #12
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ti po thua keshtu !
  Pse jam muslimane i 'nderuar' arsyeja eshte se ekziston vetem 1 Kuran , dhe jo ''100'' vresione te Biblave ! Sepse keto versionet e Biblave spo ma bushin mendjen . Po habitem me juve , kur dini shkrim dhe lexim si iu besoni ketyre versioneve te ndryshme dhe kunderthenese !
  Ku ka ore 100 verzione te Bibles, edhe ti je bere si Albo vet i thua, vet i ben realitet pretendimet tua. Kjo eshte propagande e shoqatave islamike qe erdhen ne Kosove per te futur dyshim dhe per te parandaluar rikthimin e shqiptareve ne besimin krishter e per t'i bere myslimane e per t'i derguar pastaj te u presin koka djemve te rinje ne Lindjen e Mesme.

  Nuk e mohojme se ka patur shkrime tjera qe pretendonin se ishin te krishtera (p.sh. gnostiket - kerko ne Google) por ne besojme vetem ne apostujt e Jezusit qe perhapen mesazhin e Tij dhe Ungjillin. Qitash ti me thua se cfare kane thene dishepujt e Jezusit ka qene gabim e cfare kane thene njerezit me misticizem kane qene ne rruge te drejte?! Me kete pretendim ti tashme tregon jo seriozitet ne diskutim e debat.

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Ti vetem tregove se je perseri injorant sepse para Muhamedit fjala 'mysliman' nuk dihet se e ka perdorur dikush?!
  Pika e dyte e jotja eshte keqkuptimi qe keni ju dhe ateistet se 'besimi krishter eshte i bazuar ne paganizem', kur qe nga fillimi i vargut te pare te Bibles deklarohet se 'Perendia krijoi qiejt e token'. Per Palin merr e lexo, mos na humb kohe i nderuar me ide tuaja personale, asnje forumisti ske te drejte te ia humbesh as 1 sekonde me keto kotesira qe shkruan. Nese pretendon dicka eja na mbeshtet me argumenta nese ske argumenta atehere pretendimi yt eshte i pa vlere.
  O insan ti se pari duhet ta kuptosh fjalen muslimane . Te gjithe pejgamberet kane qene muslimane , sepse e kane adhuruar Zotin Nje te vetem , dhe nuk kane adhuruar shpirterat e te birat e njerezve !
  Po a nuk eshte ashtu , thellohu ne histori para krishterizmit dhe ideologjit e tilla te ngjajshme kemi mi gjete edhe te paganet . Ky eshte fakt qe Pali nga zgjuarsia e tij dhe njohurit e tija , ka marre kete metod besimi tek paganet dhe ja ka ngjeshur krishterizmit fese se re te tij . Po pyetja shtrohet ne kete kontekst , cili besim ja siguron shpetimin besimtareve , ai i paganeve , apo ky sot i Palit ?! Lol , mos u ofendoni !

  Po cka te lexoj per Palin me shume , ai kurre se ka pa Jezusin a.s ., ne jeten e tij , vetem kjo me duhet te di dhe mjafton .
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Ku ka ore 100 verzione te Bibles, edhe ti je bere si Albo vet i thua, vet i ben realitet pretendimet tua. Kjo eshte propagande e shoqatave islamike qe erdhen ne Kosove per te futur dyshim dhe per te parandaluar rikthimin e shqiptareve ne besimin krishter e per t'i bere myslimane e per t'i derguar pastaj te u presin koka djemve te rinje ne Lindjen e Mesme.

  Nuk e mohojme se ka patur shkrime tjera qe pretendonin se ishin te krishtera (p.sh. gnostiket - kerko ne Google) por ne besojme vetem ne apostujt e Jezusit qe perhapen mesazhin e Tij dhe Ungjillin. Qitash ti me thua se cfare kane thene dishepujt e Jezusit ka qene gabim e cfare kane thene njerezit me misticizem kane qene ne rruge te drejte?! Me kete pretendim ti tashme tregon jo seriozitet ne diskutim e debat.
  A e sheh veten ne pasqyre ti messia ! Je i krishtere dhe nuk dine cfare feje beson !
  A e dine cili eshte versioni me i ri i botuar i Bibles dhe sa libra permban ??? Dhe pyetja tjeter provokuese , cili eshte botimi me i vjeter i bibles dhe cfare e dallon nga versionet e reja te tjera te ribotuara ?!

  Ne muslimanet kemi vetem 1 Kuran , dhe nuk e ndryshojme asnjehere , as i shtojme gje , e as i hequm gje , sikur ju QE BENI DHE KENI BERE ME BIBLAT E JUVE NDERSHEKUJ !!!

  E more messia , ti beson dhe nuk dine cfare beson ! Po me ate motren tende a po flet si eshte ajo !?
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 16. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2013
  Postime
  67

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ungjilli i cili iu eshte zbritur Isait a.s., ka qene fjala e Zotit . Por , te ''shenjete '' qe i besoni ju e kane ndryshuar Librin e Zotit . Dhe kete ndryshim mund ta argumenton cdo kush qe deshiron . E qe nuk beson verberisht se cfare i thone prifterinjet ne kishe !
  Po mire si ka mundsi qe ungjillin e lejoi allahu me u ndryshu e kuranin jo ??!!
  Allahu asht i pagabushem,si ka mundsi qe ja hodhen dhe e ndryshuen ungjillin ??!!
  Apo allahu,e din ma s'mirit ....!!

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Dhe kete ndryshim mund ta argumenton cdo kush qe deshiron
  T'jete kaq e thjesht thu ??!! Epo nuk thon kot qe islami te ndricon ... Jeni fiks per ate shprehjen :- "krushi kryet e xjerrshi syte" ..

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga marlend Lexo Postimin
  Po mire si ka mundsi qe ungjillin e lejoi allahu me u ndryshu e kuranin jo ??!!
  Allahu asht i pagabushem,si ka mundsi qe ja hodhen dhe e ndryshuen ungjillin ??!!
  Apo allahu,e din ma s'mirit ....!!
  Kur nje spermatozoid qe ishe dje i nderuar , dhe sot njeri me mish e shpirt , e ve ne pikepytje mundesin e Allahut se si ka mundesi ta beje kete dhe ate , cfare ti thuhet kesaj !? Ruana Zot prej spermatozoideve te cilet nuk mendojne se cfare flasin e shkruajne !

  Pergjigja ime eshte shume e thjeshte , ka qene ne master-planin e Zotit qe mbas plotesimit te kushteve dhe rrethanava Zoti me urtesin e Tij te mbaron shpalljet e Tij me shpalljen e perfundimtare drejtuar njerezimit .Dhe si shpallje te fundit zbret Kuranin si kushtetute te gjithe njerzimit . Dhe kur ta kesh parasysh se sot Bota qe eshte bere si nje fshat i nderuar me se miri e tregon urtesin dhe dijen e Zotit ne permbylljen e Profetecis dhe Shpalljeve te Tij ne kete menyre sic ka ndodhure me Kuranin e Lartesuar . Kurani eshte Kushtetute e mbare njerezimit i nderuar dhe Libri i Fundit i Shpallur prej Zotit te Lartmadherishem . Dhe shpallja e Kuranit ne dallim me shaplljet e mehereshme , ju drejtohet gjithe njerezimit , e jo nje populli te caktuar te njerezeve . Mundohu ta konceptosh kete ?

  Ja po e citoj ajetin mbi premtimin ruajtes se Kuranit nga Allahu i LARTESUAR nga shtremberimet e njerezve :

  “Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij.” (Kur’ani 15:9)

  Sot jane bere me shume se 14 shekuj qe Allahu e ka mbajtur kete premtim , dhe ja Kuranin e Lartesuar e kemi ashtu sic ka qene i zbritur . A nuk eshte argument per njerezit , nje premtim i tille ? Vetem pabesimtaret e hudhin poshte kete premtim dhe kete mrekulli !

  Pse Ungjillin e Isaut a.s , Tevratin e Musait a.s , librat dhe fletushkat e Pejgambereve te tjere , jane prekur nga njerezit dhe qe jane shtremberuar fajtor jane njerezit dhe jo Zoti i njerezve ! Sepse Zoti nga meshira e Tij , per te na lehtesuar rrugen tone per ta njohure Ate ka derguar Libra dhe Pejgamber , po prap njeriu nga kokfortesia e tij e ka mohuar cdo rruge qe e qone ate tek Zoti .

  Dhe mos e harro kete fakt , Islami eshte Plan-Program jete , dhe jo vetem besim , ne dallim nga fete/ideologjit tjera . Shume interesant ,kete fakt shume njerez s'mund ta konceptojne !

  E di qe do te kesh dicka per te shtuar ! Po , Zoti ta ndriqofte zemren ty dhe gjithe njerezve qe e pranojne keshillen , amin .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 01-09-2014 mė 16:05
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 18. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2013
  Postime
  67

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ungjilli i cili iu eshte zbritur Isait a.s., ka qene fjala e Zotit . Por , te ''shenjete '' qe i besoni ju e kane ndryshuar Librin e Zotit . Dhe kete ndryshim mund ta argumenton cdo kush qe deshiron . E qe nuk beson verberisht se cfare i thone prifterinjet ne kishe !
  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Kur nje spermatozoid qe ishe dje i nderuar , dhe sot njeri me mish e shpirt , e ve ne pikepytje mundesin e Allahut se si ka mundesi ta beje kete dhe ate , cfare ti thuhet kesaj !? Ruana Zot prej spermatozoideve te cilet nuk mendojne se cfare flasin e shkruajne !

  Pergjigja ime eshte shume e thjeshte , ka qene ne master-planin e Zotit qe mbas plotesimit te kushteve dhe rrethanava Zoti me urtesin e Tij te mbaron shpalljet e Tij me shpalljen e perfundimtare drejtuar njerezimit .Dhe si shpallje te fundit zbret Kuranin si kushtetute te gjithe njerzimit . Dhe kur ta kesh parasysh se sot Bota qe eshte bere si nje fshat i nderuar me se miri e tregon urtesin dhe dijen e Zotit ne permbylljen e Profetecis dhe Shpalljeve te Tij ne kete menyre sic ka ndodhure me Kuranin e Lartesuar . Kurani eshte Kushtetute e mbare njerezimit i nderuar dhe Libri i Fundit i Shpallur prej Zotit te Lartmadherishem . Dhe shpallja e Kuranit ne dallim me shaplljet e mehereshme , ju drejtohet gjithe njerezimit , e jo nje populli te caktuar te njerezeve . Mundohu ta konceptosh kete ?

  Ja po e citoj ajetin mbi premtimin ruajtes se Kuranit nga Allahu i LARTESUAR nga shtremberimet e njerezve :

  “Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij.” (Kur’ani 15:9)

  Sot jane bere me shume se 14 shekuj qe Allahu e ka mbajtur kete premtim , dhe ja Kuranin e Lartesuar e kemi ashtu sic ka qene i zbritur . A nuk eshte argument per njerezit , nje premtim i tille ? Vetem pabesimtaret e hudhin poshte kete premtim dhe kete mrekulli !

  Pse Ungjillin e Isaut a.s , Tevratin e Musait a.s , librat dhe fletushkat e Pejgambereve te tjere , jane prekur nga njerezit dhe qe jane shtremberuar fajtor jane njerezit dhe jo Zoti i njerezve ! Sepse Zoti nga meshira e Tij , per te na lehtesuar rrugen tone per ta njohure Ate ka derguar Libra dhe Pejgamber , po prap njeriu nga kokfortesia e tij e ka mohuar cdo rruge qe e qone ate tek Zoti .

  Dhe mos e harro kete fakt , Islami eshte Plan-Program jete , dhe jo vetem besim , ne dallim nga fete/ideologjit tjera . Shume interesant ,kete fakt shume njerez s'mund ta konceptojne !

  E di qe do te kesh dicka per te shtuar ! Po , Zoti ta ndriqofte zemren ty dhe gjithe njerezve qe e pranojne keshillen , amin .

  QUOTE=Ceni-1;3758901]Kur nje spermatozoid qe ishe dje i nderuar , dhe sot njeri me mish e shpirt , e ve ne pikepytje mundesin e Allahut se si ka mundesi ta beje kete dhe ate , cfare ti thuhet kesaj !? Ruana Zot prej spermatozoideve te cilet nuk mendojne se cfare flasin e shkruajne !.[/QUOTE]

  O Cen spermatozoidet e spermat maji n'goje ashtu si i ke e kajhere hedhja edhe motres e nans e ke te kesh afer...po ca me prit prej jush o fare pedofilash e dylberash.. Po ca keni me msu ju tjeter prej muhamut pedofilit..
  Qelbanik,u ba betha jote me ofendu kend..

  P.s.t'basha i m*t ne kuran :-)

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga marlend Lexo Postimin
  QUOTE=Ceni-1;3758901]

  O Cen spermatozoidet e spermat maji n'goje ashtu si i ke e kajhere hedhja edhe motres e nans e ke te kesh afer...po ca me prit prej jush o fare pedofilash e dylberash.. Po ca keni me msu ju tjeter prej muhamut pedofilit..
  Qelbanik,u ba betha jote me ofendu kend..

  P.s.t'basha i m*t ne kuran :-)
  O i krishter , vetem fene dhe kulturen tende e tregon ! Me kesi ofendime vetem shpirtin tend e njellos dhe ngarkon . Mos e harro kete fakt se pa nderjmetesimin e Muhamedit a.s ne diten e llogaris , asnje njeri nuk do te hyj ne Xhennet . E ju me keto akuza dhe ofendime qe keni per te , vaj halli per juve , do te pjekeni ne xhehnem pergjithmone ! Nuk po mu pritet te vij dita , e te shihet e verteta dhe e pa verteta nga te pa fete !!! Dhe athere do ta kuptoni kush eshte i huMburi . Dhe kush eshte i udhezuari ...!

  Dhe askund nuk te ofendova , sepse edhe une e kam gjenezen nga spermatozoidet , por une ne dallim me ty , te verteten e kam pranu , dhe trurin qe e mbaj , e ve ne funksion ne dallim nga tipat si ti . Qe keni aq shume urrejtje per muslimanet qe as vete nuk jeni ne gjendje ta justifikoni urrejten kunder muslimaneve .

  Dhe a ke be mesim ne shkolle se fjalet nuk kuptohen vetem dreperdrejte !? Ooooo i krishtere !

  Ku e keni ate Albon qe rrine me fshis ne dore kur eshte fjala per muslimanet ! Edhe ai ka 'moral' si ty , se po te kishte ndergjegje , diskriminim ne moderim s'kish bere .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 02-09-2014 mė 11:46
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 20. #19
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  51
  Postime
  5,221

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ungjilli i cili iu eshte zbritur Isait a.s., ka qene fjala e Zotit . Por , te ''shenjete '' qe i besoni ju e kane ndryshuar Librin e Zotit . Dhe kete ndryshim mund ta argumenton cdo kush qe deshiron . E qe nuk beson verberisht se cfare i thone prifterinjet ne kishe !
  Ceno, kuptoj se ke probleme me shqipen dhe s'eshte faji yt, por te pakten, veten tende duhet ta kuptosh kur shkruan!!!
  Ti fole per ungjij te ndryshem dhe ne fund per "ungjillin sipas Krishtit"!! Ndoshta per ty s'ka peshe, por fjala "sipas", ne gjuhen shqipe eshte shume e rendesishme!!
  Pra, edhe njehere : cfare kupton ti me "ungjilli sipas Krishtit"!??
  Jarigas

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  832

  Pėr: Joautenticteti i ungjillit

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ceno, kuptoj se ke probleme me shqipen dhe s'eshte faji yt, por te pakten, veten tende duhet ta kuptosh kur shkruan!!!
  Ti fole per ungjij te ndryshem dhe ne fund per "ungjillin sipas Krishtit"!! Ndoshta per ty s'ka peshe, por fjala "sipas", ne gjuhen shqipe eshte shume e rendesishme!!
  Pra, edhe njehere : cfare kupton ti me "ungjilli sipas Krishtit"!??
  Probleme me shqipen ke ti i nderuar ! E shtrove pyetjen , ta dhash pergjigjen . Cfare po deshiron ma shume ?
  E shoh se ke probleme ti konceptojsh gjerat . Por, po e perseris edhe njehere , me Ungjill sipas Krishtit kuptojme FJALEN e Zotit . Ama Ungjillat te cilet ti i beson si fjale te Zotit nuk kane te bejne asgje me Ungjillin e Isaut a.s . Ndoshta dicka ka mbet prej Ungjillit nga shtremberimet qe ia kane bere njerezit mbas ngritjes se Isaut a.s ne Qiell . Ama Ungjilli orgjinal dhe fjale per fjale si iu eshte zbritur Jezusit/Isaut a.s., sot nuk ekziston . Ti i beson verberisht , shkurt e shqip , shume i nderuari Jargo ''fese se Pavlit'' ! Dhe Biblave te tij !!! E ke te qarte tani ?!

  P.sh., per shqipen time , e kane pak fajin edhe mesuesit e mi , qe kurre mesues te gramatikes thuasje s'kam pas ! Por , ne dallim me kosovaret tjere mire qendroj .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 02-09-2014 mė 20:06
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •