Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Exclamation Greqia do filloj krkimin e nafts sipas marrveshjes s 2009  NGA: ANILA JOLE

  Emri: 47212_7.jpg

Shikime: 487

Madhsia: 26.4 KB


  Greqia do t tenderoj kt muaj 225 mij kilometra katror dete, pr krkimin e nafts dhe gazit. 20 kompani shumkombshe si British petroleum, EXXONMOBIL, SHELL, TOTAL, CHEVRON etj, kan kaluar n fazn prfundimtare. Qeveria greke iu ka br ktyre kompanive prezantimin zyrtar t rezultateve t krkimit t kompanis norvegjeze PGS n zonat detare t Greqis perndimore, n ishujt e Jonit dhe n Kretn jugore.

  Njoftohet zyrtarisht se n nj siprfaqe prej m shum se 225.000 km katrore, ka depozita t mdha gazi natyror dhe nafte, t cilat sipas autoriteteve, do ta bjn Greqin prodhuesin m t madh t nafts dhe gazit n rajon.

  N siprfaqen q do t tenderohet, hyjn edhe zonat e prfolura detare mes Shqipris dhe Greqis, t cilat me marrveshjen e deteve i kan kaluar Greqis. Marrveshja e vitit 2009 mes Shqipris dhe Greqis sht hedhur posht nga Gjykata Kushtetuese shqiptare, megjithat duket se Greqia, e cila vazhdimisht ka krkuar implementimin e saj, vijon punn e saj pa marr e parasysh kt vendim.

  Vet ministri i jashtm grek Evangelos Venizelos dy dit m par e lidhi procesin e hapjes s negociatave pr pranimin e Shqipris n BE me shtjen e kufijve detare mes vendit ton dhe Greqis. N nj konferenc pr shtyp Venizelos bri t qart se pr hapjen e negociatave duhet t prmbushen t gjitha kriteret e Kopenhagenit, dhe t jen dhn gjith provat dhe dshmit e pranimit t dokumentave komunitare, q ka t bj me t drejtn ndrkombtare t detit. Edhe presidenti grek Karolos Papulias tha gjat nj bisede telefononike me homologun shqiptar se cshtja e kufijve detar duhet t zgjidhet.


  Krkimet pr naft, Athina: Kemi kujdes t shmangim problemet me Shqiprin


  Krkimet pr naft, Athina: Kemi kujdes t shmangim problemet me ShqiprinATHINE - Zdhnsi i Ministris s Jashtme t Greqis z. Konstantinos Koutras, duke iu prgjigjur pyetjes s nj gazetari n lidhje shkrimet n shtypin shqiptar, sipas t cilave, zonat t cilat do t tenderohen prej qeveris greke pr krkim dhe shfrytzim nafte dhe gazi natyror, shtrihen edhe brenda ujrave territoriale shqiptare, deklaroi se “Greqia respekton plotsisht t Drejtn Ndrkombtare mbi Detin”.

  Zdhnsi Kutras siguroi se sht br kujdes q zonat q do t tenderohen, t mos krijojn absolutisht asnj problem me asnj prej vendeve fqinje dhe n rastin konkret, me Shqiprin. “Sigurisht q kuadri yn i referimit sht gjithmon, pranimi i prbashkt dhe respektimi i s Drejts Ndrkombtare t Detit’’.

  Deklarata e zdhnsit t Ministris s Punve t Jashtme sht n nj linj m at t vet ministrit t Jashtm, Evangelos Venizelos 3 dit m par mbi kt shtje.  News24
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Greqia do filloj krkimin e nafts sipas marrveshjes s 2009

  Kush e kishte Qeverin n 2009-n se nuk po m kujtohet ?!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 3. Anetart m posht kan falenderuar Wordless pr postimin:

  user010 (05-07-2014)

 4. #3

  Pr: Greqia do filloj krkimin e nafts sipas marrveshjes s 2009

  A ka te drejte Greqia te nxjerri ne ankand ate pse te detit kur ceshtja eshte akoma e pazgjidhur dhe eshte hedhur poshte Gjykata Kushtetuese shqiptare? Besoj se shteti shqiptar mund te protestoje dhe te ndaloj punimet ne ete zone detare nese informacioni ne artikull eshte i sakte.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •