Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 168
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786

  Procesi i Pavarsimit t Kosovs

  PRISHTINE (3 Janar) - Kongresisti amerikan Henry Hyde do t riprezentoj rezolutn pr pavarsin e Kosovs t njohur deri m tani me emrin "Gilman-Lantos", n seancn e ardhshme t Kongresit n ashington. Koha sht t prezentohet kjo rezolut para se t aprovohen projektligjet pr dy vitet e ardhshme, thon pr zyrtar t Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane. dxhko (BalkanWeb)

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-12-2002
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  17

  Re: Procesi i pavaresimit te Kosoves

  Jane te shumte ata qe kerkojne cdo minute e cast pavaresine e menjehershme te Kosoves. Shume prej tyre nuk mendojne si do ta mbajne pavaresine pasi ta arrijne.

  Une mendoj se tani nuk eshte momenti i duhur per pavaresi te Kosoves. Institucionet ne Kosove jane shume te brishta, forcat politike mund te bien lehte ne grindje te pafundme mes tyre sikur ne dere te trokiste pushteti, ekonomikisht Kosova do te pesonte nje goditje te rende dhe arsimi do te humbte shume. Shume mund te kritikojne disa humbameno te administrates se huaj te cilet vetem marrin rrogen e nuk bejne gje tjeter ne Kosove. Megjithate ne kemi akoma per te perfituar prej administrates se huaj. Le ta leme krenarine menjane per nje moment dhe te shohim se sa shume ka ndryshuar mentaliteti i njerezve, sa eshte zgjeruar diapazoni i tyre, sa eshte rritur niveli profesional dhe sa jane shtuar kontaktet me jashte keto tre vjet.

  Sigurisht qe politikanet duhet ta kerkojne me te madhe dhe te bejne presion per pavaresi, megjithate ne duhet te vazhdojme te perfitojme cdo dite dhe zhvillohemi ne te gjitha fushat. Ne fund te fundit se vjen pavaresia pas 3 ose 5 vitesh me vone nuk behet nami apo jo?

  Pershendetje.
  Geg' e tosk', malsi, jallia**)
  jan' nji komb, m'u da, s'duron;
  fund e maj' nji a Shqipnia
  e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

  Qoft mallkue kush qet ngatrrime
  ndr kto vllazn shoq me shoq,
  kush e dan me flak' e shkrime
  ka natyra vet' prpoq.***)

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Gazeta "Ekonomisti": Bisedimet pr statusin final, pas dy vitesh
  Lajmi i ores 1:10 PM

  LONDER (4 Janar)
  - Gazeta londineze "Ekonomist" duke komentuar zhvillimet e fundit n raportet Beograd - Podgoric ka theksuar, se ato kan shqetsuar udhheqsit shqiptar t Kosovs q friksohen se amerikant dhe evropiant, t cilt jan duke zvogluar pranin ushtarake, dshirojn fillimin e bisedimeve pr statusin final n prpjekje pr t detyruar kosovart q t heqin dor nga pavarsia. "N veanti amerikant q tani jan t fokusuar politikisht dhe ushtarakisht n Irak dhe n luftn kundr terrorizmit, dshirojn q shqiptart dhe serbt t hapin dialogun", pohon gazeta londineze "Ekonomist" pr t shtuar se ka pak gjasa, q bisedimet pr statusin final t Kosovs t fillojn para nj ose m shum vitesh. N nj takim t mbajtur von n Institutin pr Paqe t Shteteve t Bashkuara polikbrsit amerikan ishin dukshm m t disponuar pr pavarsin e Kosovs, pos tjerash edhe si pasoj e prpjekjeve q para evropianve t braktisin kt hapsir, thuhet n kt shkrim. dxh/ko (QIK/BalkanWeb)

 4. #4
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Privatizimi dhe Pavaresia e Kosoves.

  Pas nj procesi prgatitor prej pothuaj 3 vjear UNMIK vendosi fillimin e procesit t privatizimit t ndrmarrjeve shoqrore t Kosovs, pr t vazhduar m pas me privatizimin e ndrmarrjeve me kapital publik. Privatizimi i ekonomis kosovare ka nj rndsi t jashtzakonshme shumplanshe, q prek drejtprdrejt Kosovn, Shqiprin, rajonin dhe faktorin shqiptar n prgjithsi.

  S pari, marrja e vendimit historik t privatizimit nga bashksia ndrkombtare sht sinjali i par i njohjes de facto i pavarsis s Kosovs. Kjo pr shkak se privatizimi do t thot n thelbin e vet para s gjithash kalimi i t drejtave pronsore nga shteti tek subjektet private. N rastin konkret, autoritetet e UNMIK-ut, pa dyshim me miratimin e plot t Nju Jorkut, kan marr pikrisht tagrat e mbartsit t t drejtave shtetrore n Kosov, prfshi edhe t drejtn e transferimit t plot t ktyre t drejtave personave fizike dhe juridik, pa njohur autoritetin jugosllav ose serb. Vendimi i msiprm tregon edhe njher mundsit, vlerat dhe hapsirat e mdha interpretuese t rezoluts 1224 t OKB-s dhe njkohsisht flet pr largpamsin e hartuesve dhe mbshtetsve t ksaj marrveshje, me n krye SHBA. Pa dyshim n marrjen e nj vendimi t till strategjik sht vullneti i shteteve m demokratike t bots me n krye SHBA. Autoritetet amerikane po tregojn n mnyr t prsritur dhe t vazhduar se kan qen dhe mbeten miqt e mdhenj t kombit shqiptar. Gjithashtu, po tregohet me vepra se interesi amerikan n Kosov, Shqipri dhe Ballkan mbetet i madh dhe i pandryshuar

  S dyti, privatizimi i ekonomis kosovare sht nj shans i mir pr fillimin e rimkmbjes s saj n t mir t gjith qytetarve t saj pa dallim kombsie. Prej nj periudhe prej m shum se 20 vjeare genocidi tipik kolonial jugosllav edhe ekonomia kosovare u ndesh me pengesat dhe mungesn e plot t investimeve shtetrore duke shnuar hapa mbrapa dhe mos mundur t gjeneroj t ardhurat e domosdoshme t mbijetess s qytetarve t saj. Objektivi ishte q shqiptaret t lshonin masivisht vatrat e tyre n krkim t mbijetess. Por historia tashm po flet pr t kundrtn. Sasit e mdha t kapitalit financiar t siguruara nga qytetart shqiptar n emigracion me fillimin e privatizimit kan mundsin e investimit n Kosov, duke krijuar bazat e prosperitetit t gjith qytetarve t saj. Ne t njjtn koh bashk me vlerat monetare jan mundsit e prdorimit n vend t njohurive e domosdoshme menaxheriale, q kosovart kan prfituar gjat puns dhe jets n Perndim.

  S treti, privatizimi i ekonomis kosovare sht nj shans i mir edhe pr kapitalin e qytetarve shqiptar n Shqipri, pr t shfrytzuar hapsirat ligjore t legjislacionit vendas dhe pr t mar pjes n proces. Nuk duhet harruar se tregu kosovar sht shum i pasur dhe me siguri investimet do t jen rentabile. Esht detyr e shtetit shqiptar, q duke ndjekur dhe nxjerr msimet e nevojshme nga eksperienca jon e privatizimit t mbshtes me t gjitha format, mjetet dhe mundsit e futjes s kapitalit shqiptar, q nuk mungon n Kosov. N kt drejtim mjafton t shikosh dhe studiosh politikat e shtetit grek pr ekspansion ne Shqipri, duke filluar n mnyr sistematike, q nga momentet e para t hapjes dhe fillimit t privatizimit. Shteti shqiptar ka prgjegjsi historike pr t shfrytzuar do mundsi pr riintegrimin modern kombtar, q fillon pikrisht nga interesat ekonomike t bashkkombasve pa dallim etniteti shtetror.

  S fundi, duke i uruar pun t mbar autoriteteve t UNMIK-ut, le t shpresojm se n Kosov nuk do t prsriten prvojat e hidhura alla shqiptare t procesit t privatizimit, aq t dmshme n Shqipri!
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 5. #5
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Eliot Engel: Liria dhe Pavarsia, e Vetmja Zgjidhje e shtjes s Kosovs.
  Intervistoi Elez Biberaj
  Uashington
  09 Jan 2003, 15:32 UTC  Zgjidhja prfundimtare e shtjes s Kosovs po diskutohet gjithnj e m tepr nga qarqe t ndryshme. Deputeti amerikan Eliot Engel, thot se e vetmja zgjidhje e llogjikshme e shtjes s Kosovs sht liria dhe pavarsia e saj. Zoti Engel thekson se pr arritjen e ktij qllimi, shqiptart duhet ti tregojn komunitetit ndrkombtar se jan n gjendje t vetqeverisen dhe t ndrtojn nj shoqri, ku t mbretroj drejtsia pr t gjith banort e Kosovs, prfshir pakicat jo-shqiptare. N vazhdim, intervista q zoti Engel i dha shefit t shrbimit shqip t Zrit t Ameriks, Elez Biberaj.

  Zri i Ameriks: Zoti Engel, kt jave filloi sesioni i ri i Kongresit amerikan. Cilat jane prparsit tuaja legjislative? Sa vemendje do ti kushtoni Shqiperis, Kosovs dhe Maqedonis?


  Z. Engel: Sesioni sapo ka filluar dhe brenda pak javsh Presidenti do t mbaj fjalimin vjetor para Kongresit pr gjendjen e vendit, n t cilin ai do t parashtroj programin e tij pr ato q do t dshironte t realizoheshin. N frontin e brendshm ne duhet t merremi me shtjen e kujdesit shndetsor, q sht nj nga prparsit kryesore. Un do t doja t shikoja t zgjidhur shtjen e garantimit t ilaeve pr t moshuarit, t cilt nuk jan n gjendje t prballojn koston e tyre. Nj shtje tjetr sht se 42 milion amerikan nuk kan sigurime shndetsore, prandaj duhen marr masa pr ta mbuluar edhe kt pjes t popullats. Natyrisht edhe arsimi sht nj tjetr prparsi kryesore. Pr sa i prket uljes s taksave un jam kundr, pasi nj gj e till shton deficitin buxhetor, gj q na pengon t ralizojm programet tona si n Shtetet e Bashkuara ashtu edhe n vende t jera. Si kryetar i grupit t shtjeve shqiptaro-amerikane, un do t dshiroja q m shum ligjvns t bashkohen me ne. Pr kt qllim do t kem nevoj pr mbshtetjen e shqiptaro-amerikanve kudo n Shtetet e Bashkuara. Ata duhet t kontaktojn prfaqsuesit e tyre pr tu krkuar q t marrin pjes n grupin ton dhe shpresoj q ky grup t zgjerohet.


  Zri i Ameriks: Njoftohet se sht paraqitur nj projekt-rezolut n mbeshtetje t pavarsis s Kosovs. A e keni mbeshtetur kt projekt-rezolut dhe a mund tna shpjegoni procesin dhe rndsin e nj veprimi t till?

  Z. Engel: Para s gjithash e them me kreanri se jam antari i par i Kongresit amerikan q kam br thirrje pr pavarsin e Kosovs. Jam i bindur se Kosova duhet t jet e pavarur, besoj se m n fund ajo do t jet e pavarur dhe pr mendimin tim ne duhet ta fillojm procesin pa vones. Nj nga gjrat q ne duhet t bjm sht paraqitja e nj rezolute q bn fjal pr pavarsin e Kosovs. Kjo duhet t jet nj rezolut e hartuar me kujdes n t ciln gjrat t thuhen sakt, n mnyr q t fitojm mbshtetjen e numrit t nevojshm t ligjvnsve pr miratimin e saj. Ndrkoh duhet t organizojm seanca dshmish para komisionit t Kongresit pr marrdhniet ndrkombtare, ku bj pjes edhe un, pr t argumentuar se pse pavarsia e Kosovs sht aq e rndsishme dhe pse sht e vetmja zgjidhje e drejt e shtjesh s Kosovs. Kam bindjen e thell se pavarsia e Kosovs duhet t bhet realitet. Pr kt rezoluta duhet t miratohet s pari nga komisioni i Kongesit pr marrdhniet me jasht, para se t hidhet n vot n Dhomn e Prfaqsuesve dhe m pas n Senat. Prandaj sht me shum rndsi q rezoluta t jet e hartuar mir dhe un do t bj sht e mundur q prmbajtja e saj t jet e qart dhe e sakt. Miratimi i rezoluts paraqet deshirn e Kongresits, por kjo nuk do t thot q Presidenti amerikan ose bashksia ndrkombtare duhet ta pranoj dhe zbatoj kt vendim. Por shume vende ndjekin qndrimin amerikan dhe n qoft se Shtetet e Bashkuara ndrmarrin hapin e par n kt drejtim, ather ka shum mundsi q edhe vende t tjera do ta mbeshtesin rezolutn dhe kjo do t prbnte nj proces pozitiv.

  Zri i Ameriks: Zoti Engel, Ju that se tani sht koha pr t shqyrtuar shtjen e statusit prfundimatr t Kosovs, si e keni menduar mekanizmin pr shqyrtimin e ksaj shtjeje?


  Z. Engel: Mendoj se tani sht koha e duhur pasi UNMIK-u dhe forcat ndrkombtare ndodhen atje pr disa vite me radh. Mendoj se sa m shum q t shtyhet zgjidhja e shtjes s Kosovs, ajo do t mbetet gjithnj e m tepr n plan t dyt. Aktualisht komuniteti ndrkombtar sht i preokupuar me Irakun, me gjendjen n Lindjen e Mesme dhe me programin e Kores s Veriut pr zhvillimin e armve brthamore. Ajo q m tremb mua s teprmi n kto kushte sht se Kosova mund t lihet mnjan. Kur Bill Klintoni ishte president, un isha nj nga ata njerz q e diskutonte me t shpesh kt shtje. Ai e mbshteti fuqimisht shtjen e Kosovs, saq organizoi edhe aleancn e NATO-s pr t ndrhyr ushtarakisht atje dhe pr t dbuar forcat srbe prej andej. Por nga administrata e Presidentit Bush ne nuk kemi vn re at lloj interesimi. Prandaj un nuk dua n asnj mnyr q shtja e Kosovs t lihet mnjan. Nga ana tjett, Beogradi duhet ta ket qart se e ka humur nj her e prgjithmon Kosovn. Kosova nuk sht m teritor srb. Ajo q ne duhet t bjm atje, sht ngritja e nj ekonomie t shndosh, arritja e stabilitetit politik dhe vendosja e shtetit juridik. Ne duhet ti ngjallim popullit t Kosovs ndjenjn e besimit se Kosova ka t ardhmen e saj, dhe pr mendimin tim e vetmja e ardhme pr Kosovn sht pavarsia e saj. N qoft se populli i Kosovs sht i bindur se kjo do t jet e ardhmja e Kosovs, athere ai do t angazhohet pr ndrtimin e nj shoqrie t drejt n at vend. Por n qoft se shqiptart arrin n prfundim se aspirata e tyre pr pavarsi nuk do t realizohet, ather kjo do t krijoj lloj-lloj problemesh.

  Zri i Ameriks: Si do ti cilsonit prpjekjet e shqiptareve ne pergjithsi, dhe te udheheqsve t tyre ne veanti pr prmbyshjen e standardeve t caktuara nga administrata nderkombetare?


  Z.Engel: Shqiptart jan nj popull puntor. Un e them gjithnj se nuk kam takuar asnj popull tjetr n bot q t jet aq pro-amerikan sa shqiptart, pavarsisht se ku jetojn ata, n Kosov, n Tiran, n Maqedoni apo gjetk. Shqiptart jan shum pro-amerikan. T marrim pr shembull nj demonstrat t shqiptaro-amerikanve n New York, ata i dgjon duke thirrur USA, USA, USA, dhe kjo sht nj shprehje e veant ndjenjash pr Shtetet e Bashkuara. Por si e dim t gjith shoqria shqiptare ka probleme, si korrupsioni, dhuna, e t tjera. Kshilla ime pr shqiptart, e q e kam prsritur vit pas viti, sht q shqiptart t punojn s bashku. Qllimi duhet t jet pavarsia dhe liria e Kosovs. Mnyra pr tia arritur ktij qllimi sht q pr nj periudh afat-shkurtr gjrat duhen br n nj mnyr t atill q ti tregohet komunitetit ndrkombtar se shqiptart jan t aft t vetqeversen dhe t ken nj shoqri t drejt n Kosov. Kjo do t thot q t respektohen t drejtat e pakicave, t braktiset hakmarrja, dhe natyrisht shqiptart nuk duhet t luftojn me njeri tjetrin. Korrupsioni, vrasjet mes shiptarve, hakmarrja ndaj srbve jan akte q dmtojn pavarsin e Kosovs. Jan pikrisht kto akte q shfrytzohen nga kundrshtart e pavarsis s Kosovs, pr t argumentuar se shqiptart nuk mund t vetqeverisen, ata nuk mund t ndrtojn nj shoqri t drejt. N qoft se shqiptart krkojn q t respektohen t drejtat e bashkkombsve t tyre n Maqedoni, pr shembull, ata duhen t respektojn t drejta te pakicave edhe n Kosov, qofshin kta srb apo cigan e t tjer.


  Zri i Ameriks:
  Zoti Engel, me gjith problemet e mdha n Kosov dhe n rajon n prgjithsi, a jeni optimist pr t ardhmn?

  Z.Engel: Kur sht fjala pr popullin shqiptar un jam gjithmon optimist, sepse shqiptart jan njerz t mir. Me ndihmn e miqve t shqiptarve, si un dhe t tjer, ne do tia arrijm qllimit final pr nj Kosove t lir dhe t pavarur me nj shoqri ku t mbretroj drejtsia. Disa thon se Kosova duhet t jet protektorat i Kombeve t Bashkaura, kjo nuk sht nj perspektiv realiste, Kosova nuk mund t mbetet prgjithmon protektorat. T tjer thon se Kosova duhet ti kthehet Beogradit, si nj republik e tret e Jugosllavis, apo ndonj lloj konfigurimi tjetr me Srbin dhe Malin e Zi. Nj gj e tilll mund t ishte e realizueshme 20 vjet m par, por tani kjo zgjidhje nuk sht m e mundur. Shqiptart nuk mund t kthehen dhe t jetojn nn thundrn e Beogradit, pra dhe nj variant i till nuk prbn zgjidhjen e shtjes s Kosovs. Pra e vetmja zgjidhje e llogjikshme sht nj Kosov e lir dhe e pavarur.

  Zri i Ameriks: Ju faleminderit.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  ----------Nga R. Elezaj-----------


  LOJA DIPLOMATIKE E TIRANS ZYRTARE

  STANDARDE T DYFISHTA Q E NGATRROJN PROCESIN E PAVARSIMIT T KOSOVS..!  10 janar 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj


  Edhe pse dit m par kishim br nj vshtrim m t zgjeruar lidhur me komplikimet e mundshme q do t ket pr procesin e pavarsimit t Kosovs prmirsimi i ngutshm i marrdhnieve diplomatike t Tirans zyrtare me Beogradin, ajo q na shtyri ti kthehemi edhe njher ksaj teme, sht Deklarata e prbashkt e Ministrit t punve t jashtme t Shqipris z. I. Meta dhe zvendskryeministrit serb ovi lshuar n Tiran gjat vizits q ky i fundit i bri asaj bashk me bashkpuntor t tij (Rasim Laji, ministr n qeverin serbe pr minoritete) si dhe me prfaqsuesin e JAT-it, kur edhe u b prurimi i hapjs s linjs ajrore t ksaj kompanie serbe n relacionin Beograd-Tiran.

  Q t kuptojm kt loj diplomatike t Tirans zyrtare n raport me interesat e shqiptarve n prgjithsi dhe ndaj procesit t pavarsis s Kosovs n veanti, nga deklarata n fjal, prve tjerash, shkputm kt pjes t saj: Zhvillimet demokratike n Serbi kan krijuar premisat pr nxitjen e gjithanshme t marrdhnieve midis Tirans dhe Beogradit n prpjekjet e prbashkta q t dy vendet po bjn pr t arritur parametrat dhe standardet evropiane. Ministri Meta shprehu angazhimin e qeveris shqiptare pr t uar m tej marrdhniet midis dy vendeve duke i konkretizuar ato n prputhje me interesat reciproke.

  N kt mnyr do t krijohen m shum komunikime, lidhje dhe prfitime nga kjo er e re e paqes dhe stabilitetit n rajon, n t mir t qytetarve tan. Shembulli i ktij konkretizimi sht edhe rihapja e linjs ajrore Beograd-Tiran. Homologu serb ovi vuri n dukje se nxitja dhe zhvillimi i marrdhnieve t fqinjsis s mir midis dy vendeve tona dhe n rajon, mund t arrihet vetm nprmjet prpjekjeve t vazhdueshme kundr paragjykimeve t s kaluars, tendencave ekstremiste nacionaliste, duke i br qeverit dhe popujt tan m t prgjegjshm pr krijimin e nj klime mirbesimi midis tyre, gj q do t reflektohet edhe n rajon..., vazhdon deklarata(!?)

  Para s gjithash, habit fakti dhe sht e pa qart se mbi cilat fakte e mbeshtet diploamcia e Tirans zyrtare vlersimin se n Serbi kan ndodhur zhvillime demokratike q pr paln shqiptare kan krijuar premisat pr nxitjen e gjithanshme t marrdhnieve t Tirans me Beogradin, kur deri m sot asnj organizat e specializuar ndrkombtare nuk ka dhn vlersime pozitive se n Serbi po ndodhin zhvillime demokratike q mund t thuhet se i plotsojn standardet e rrjedhave demokratike n Europ?!

  Me sa dihet deri m tani e gjith ajo q mund t konsiderohet si pozitive sht se n kt shtet pas intervenimit t NATO-s n Kosov jan organizuar dy-tri her zgjedhje parlamentare, por t cilat nuk kan sjellur kurfar ndryshimeve rrnjsore n planin e demokratizimit t shoqris serbe, bile zgjedhjet e fundit presidenciale dshtuan turpshm. Njri ndr faktet m kryesore q i verteton pohimet tona sht padyshim shkelja sistematike dhe mosrespektimi i t drejtave t minoriteteve n kt vend si jan shqiptart, boshnjakt dhe hugarezt (ndaj ktyre t fundit ka prjashtime t vogla) t cilt as pr s afrmi nuk i gzojn t drejtat e tyre nacionale konform normave demokratike dhe standardeve ndrkombtare pr t drejtat e minoriteteve.

  Shqiptart n Preshev, Medvegj dhe Bujanofc sot e gjith ditn jan t privuar nga t drejtat e tyre kombtare, ndrsa ato pak t drejta q kan filluar ti gzojn kohve t fundit nuk jan tjetr vese minimumi i asaj q do duhej ti kishin. E verteta sht se as kto pak t drejta nuk do ti gzonin sikur t mos ishte lufta lirimtare e UPMB-s dhe presionet e ndrkombtarve q u bn ndaj Beogradit n kt drejtim. Nuk sht fare m e mir as gjendja e boshnjakve t Sanxhakut t cilve njsoi sikur shqiptarve iu mohohen t drejtat e tyre nacionale si dhe krkesa e shtruar para 7-8 viteve pr status special e cila n vazhdimsi iu refuzohet nga regjimi i Beogradit.

  Kjo q cekm m lart sht demanti m i fort i vlersimeve t diplomacis s Tirans zyrtare se n Serbi kan ndodhur zhvillime demokratike, ngase po t kishte n kt vend ndryshime demokratike regjimi i Beogradit si hap t par do ta pranonte fajsin pr gjenocidin e br n Bosnje dhe Kosov, dhe s dyti popullit shqiptar t Kosovs do tia njihte t drejtn e pavarsis, duke pasur parasysh faktin se me masakrat q ka br ushtria dhe policia serbe n Kosov duke vrar mbi 20 mij shqiptar dhe duke djegur mbi 650 fshatra vetm brenda vitit 1998/99, i ka humbur t gjitha t drejtat morale dhe politike q t flas pr Kosovn, ngase sipas rregullave ndrkombtare t lufts ushtria dhe policia serbe nga Kosova jan dbuar si kolonizuese pr shkakun e gjenocidit t hapur ndaj nj populli tjetr. Po t kishte dhn shnja t demokratizimit pas mbarimit t lufts n Kosov, regjimi serb do kishte br politik m konstruktive ndaj Kosovs dhe shqiptarve, mirpo, shnja t tilla nuk ka pasur kurr nga ana e Beogradit n kt drejtim.

  Prkundrazi, ky regjim ka br dhe vazhdon t bj shantazhe politike ndaj Kosovs me qllim q me do kusht ta pamundsoj pavarsin e saj, etj. Ather, shtrohet pyetja; ku i sheh Tirana zyrtare zhvillimet demokratike n Serbi dhe cilat jan sipas saj parametrat dhe standardet evropiane q ky regjim i paska plotsuar deri m sot e q kan reflektuar n stabilitetin dhe demokratizimin e marrdhnieve n rajon, posarisht n raport me Kosovn dhe shqiptart?!

  Vetm shembulli i politiks destruktive t Beogradit i mbajtur gjat gati katr viteve t fundit ndaj rrjedhave politike n Kosov sht argument i mjaftuar i cili dshmon realisht shkalln e (mos)demokratizimit t ktij regjimi, duke mos e harruar faktin se sht pikrisht vazhdimsia e politiks shoviniste-hegjemoniste e Beogradit ndaj Kosovs ajo e cila po e mban peng pavarsin e saj, e m kt edhe gjith procesin e stabilitetit politik dhe ekonomik n rajon, dhe ns ky fakt nuk sht i mjaftuar pr zyrtart e Tirans, ather vijm n prfundim se pas potezave t fundit diplomatik t Tirans kundrejt hapjs dhe prmirsimit t marrdhnieve me Beogradin qndrojn shkaqe tjera politike t cilat, jo vetm se jan n diskrepanc me interesat e popullit shqiptar t Kosovs, por e vejn n dyshim edhe qendrimin e saj zyrtar karshi procesit t pavarsis s Kosovs!?

  Dhe si jo, kur ministri pr pun t jashtme i Shqipris z. Meta, n vend se t konsultohej me Prishtinn para se t shkonte pr vizit zyrtare n Beograd dhe Mosk, ai bri hapa t kundrt protokolar, ndonse vet rradhitja diplomatike e itinirarit t vizitave t tij dshmon se pr far roli sht prcaktuar diplomacia shqiptare n rastin e fillimit eventual t bisedimeve midis Prishtins dhe Beogradit pr prcaktimin definitiv t statusit politik t Kosovs. Nuk sht qllimi yn t merremi me akuza, mirpo duke e njohur mir dhe thellsisht logjikn politike dhe hegjemoniste t Beogradit, sidomos qendrimet e tyre ultrashoviniste ndaj shqiptarve, themi se nuk ka forc politiko-diplomatike ndrkombtare e cila mund ta detyroj regjimin serb t Beogradit q t pranoj pavarsin e Kosovs, gj q pa pranimin e ktij fakti nga ana e Beogradit nuk mund t ndodh kurr demokratizimi i shtetit serb.

  Se jetojn n agoni diplomatike zyrtart e shtetit shqiptar na bindin thell qendrimet e tyre shpesh kontraverze, t dyfishta, jo parimore e ndoshta edhe t dyshmta kur sht n pyetje e ardhmja e Kosovs, sepse sikur t mos ekzistonin divergjencat brenda politiks s jashtme t Tirans ndaj statusit prfundimtar t Kosovs, sigurisht se para do nisme politike dhe diplomatike n rajon dhe m gjr zyrtart e Tirans do t konsultoheshin paraprakisht me politikant shqiptar t Kosovs pr marrjen dhe prezentimin e qendrimeve t prbashkta para forumeve dhe qendrave t vendosjes ndrkombtare, e jo n form separate t flasin pr Kosovn pa u dgjuar asnjher m prfaqsuesit legjitim t saj.

  N fund t fundit po t ishte Tirana zyrtare m diplomatike n qendrimet e saja ndaj shtjes s Kosovs, gjithnj n raport me ruajtjen dhe mbrojtjen e interesave shqiptare si nj komb, puna e par q sht dashur dhe ka pasur mundsi q ta bj diplomacia shqiptare n mbrojtje t interesave gjithkombtare, ka qen q ndaj regjimit t Beogradit, s paku n kto tri-katr vitet e fundit, ta prdor shkopin e jo karrotn , duke pasur n dor argumentet e gjalla; se sht pikrisht regjimi i Beogradit ai cili prpos q bri gjenocid t hapur n Kosov ndaj 2 milion shqiptarve n vitin 1998/99, sht po i njjti regjim i cili sot e ksaj dite nuk ka treguar asnj hap t vullnetit t mir ndaj shqiptarve dhe Kosovs, dhe ky do t ishte argument i mjaftuar pr diplomacin shqipatare, por edhe si alibi pr marrjen e qndrimeve reciproke ndaj Beogradit, duke mos pranuar q ti prmirsoj marrdhniet me kt regjim derisa ky ta pranoj pavarsin e shtetit t Kosovs.

  Prandaj, themi n fund se prderisa politika zyrtare e Tirans ndaj Beogradit nuk do t ndrtohet mbi baza t reciprocitetit, sidomos n aspektin e njohjes dhe respektit t plot t faktorit shqiptar n rajon nga ana e Beogradit dhe si partner i barabart me popujt tjer, deri ather diplomacia e Tirans zyrtare nuk mund t konsiderohet ndryshe vese si joparimore, e standardeve t dyfishta, dhe mbase n disa aspekte edhe kontraproduktive.

  03 janar 2003

 7. #7
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Statusi, time is tickin' away .

  JO EDHE AQ rastsisht tri nga gazetat e prditshme m t mdha dhe m me ndikim n politikbrjen botrore, n afat prej vetm disa ditsh, kan shkruar artikuj t gjat analitik pr gjendjen n Kosov sot. Gj q mbase nga politikbrsit shqiptar n vend do t duhej kuptuar si edhe nj ndr sinjalet e kohve t fundit se politika globale ka ndrruar pakrahasueshmrisht shum. M duket se jam duke i par redaktort n "The New York Times", "Wall Street Journal" (SHBA) dhe "Financial Times" (Britani) duke qndruar n desqet e tyre e duke i ndar prioritetet pr t vn n faqet e gazetave t tyre t respektuara. E kta redaktor t gazetave t vendeve t aleancs amerikano-angleze, dihet, jan t preokupuar maksimalisht n prcjelljen e lufts kundr terrorizmit, paqembajtjes n Afganistan, ndjekjes s Osama Bin Ladenit, numrimit t ditve drejt lufts kundr Irakut, si dhe selameve gjithnj e m shqetsuese nga Kim Jong II i Kores s Veriut. Ndrsa, diku n mes t shqyrtimit t ktyre prioriteteve, rastsisht i del n rrug vendi i vogl n Evropn Juglinore, pr t cilin para katr-pes vjetsh kan msuar se quhet Kosov. I kujtohet se edhe aty shtetet e tyre jan t angazhuara. Sigurisht se n kto momente edhe uditen pse jan ndopak n Kosov dhe ndoshta edhe kan harruar se cilat jan arsyet q jan angazhuar aty pik s pari. Dhe natyrisht se krkesa e tyre br reporterve sht dika si kjo: "Shkoni edhe njher n at Ballkan t shpifur dhe m tregoni se ku jemi me kt vendin, si e pat emrin, Kosovn. A ka nevoj t qndrojm apo jo?" Rezultatet e ktyre vizitave n Kosov jan: "The New York Times" shqyrton mundsin e ndarjes s Kosovs si zgjidhje e status quo-s; "Financial Times" thot se duhet ditur kur t'i jepet fund angazhimit n misione t tilla; "The Wall Street Journal" se angazhimi i vazhdueshm ndrkombtar sht i domosdoshm pr nj t ardhme t parashikueshme. Kurse q t tria pajtohen rreth nj gjje - q status quo-ja sht br tashm e padurueshme, rrjedhimisht, duhet filluar bisedimet pr statusin e ardhshm t Kosovs. Kto jan sinjalet q na drgohen nga qendrat kryesore t vendosjes, Uashingtonit e Londrs, ku shqiptart e Kosovs i kan mbshtetur shpresat e tyre m t mdha pr mirqenie dhe mbshtetje t aspiratave pr mvetsi. PALA tjetr - q deshm ne ose jo, imponohet n kt trekndsh ndikimi pr statusin e ardhshm t Kosovs - Beogradi, sakaq, ka qndrime t ndara, por t qarta pr momentin. N njrn an kemi kryeministrin serb, Zoran Gjingjiq, i cili deklaron se mezi pret q t hyhet n negociata pr Kosovn, duke thn se situata aktuale n kt vend sht e favorshme pr serbt. N ann tjetr ndodhet zvendsi i tij, Nebojsha oviq, njherit i ngarkuari serb pr Kosovn, i cili thot se sht hert t hapen negociatat pr statusin. Ndonse ky pozicionim i tij m tepr vlen t kuptohet si frik se do t humb vendin personal t puns dhe kredibilitetin e njeriut t rndsishm, sesa q e mbshtet n ndonj strategji t mirfillt. Si dhe kryetari "jugosllav" Vojislav Koshtunica, i cili ka dshir q shtjen e Kosovs ta mbaj nn tepih, duke e margjinalizuar si problem me deklarata nacionaliste. T GJITHA kto, si dhe shum raporte t grupeve e organizatave ndrkombtare me ndikim q po potencojn nevojn e hapjes s tems tabu - statusit, spikasin se Kosova n vitin q sapo ka hyr, ka hyr edhe n etapn m t rndsishme t saj. At t pjesmarrjes n vendosjen e fatit t saj, pr her t par n histori. Mirpo, ku jan subjektet politike t Kosovs dhe shoqria kosovare n kt mes? N SKENN politike kosovare gjrat qndrojn kshtu: Kemi kryetarin q deklaron se Kosova "de facto sht e pavarur" dhe se vetm nevojitet njohja formale e saj, nj pohim n t cilin duket se askush nuk beson, e pa shum dyshime edhe ai q e thot. Kemi kryeministrin i cili "krcnohet" se Kosova, n rast se trajtohet n mnyr t paduhur, do ta shpall pavarsin. Kemi kryeparlamentarin, i cili e di se Kosova nuk sht e pavarur, por q me kuvendin e tij sjellet sikur kjo t jet pun e kryer, pa ar shum veshin se rezolutat e miratuara dihet apriori se do t hidhen posht nga UNMIK-u. Pastaj kemi partit politike, t cilat varsisht prej kohs kur jan aktiv n skenn kosovare, nga kjo koh reflektojn mbi pavarsin, si status t ardhshm t Kosovs. N kt frym del Lidhja Demokratike e Kosovs (LDK) dhe partit satelite t saj q pohojn se pavarsia sht shpallur q m par dhe kritikojn partit e tjera q nuk mendojn kshtu. Pastaj sht Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs (AAK), q tashm ka prpiluar nj Deklarat pr Shpalljen e Pavarsis s Kosovs, t ciln ka njoftuar se do ta propozojn n Kuvend t votohet si rezolut. Si dhe Partia Demokratike e Kosovs (PDK), e cila ende nuk sht prgjigjur n mnyr zyrtare n idet\besimet\propozimet e partive simotra, por q m tepr sht marr me prkrahjen ose jo t deklaratave t kryeministrit, q sht nga entiteti i tyre. Pra, nj diskrapanc friksuese e disponimeve. Duke analizuar kto qndrime t atyre q na prfaqsojn sot, me keqardhje mund t konstatohet se shqiptart e Kosovs nuk jan fare t prgatitur pr t filluar konkretisht t veprojn pr vendosjen e statusit t vendit. Pozicionimet e tyre politike, kundrthnse me njra-tjetrn, tregojn se shqiptart e Kosovs ende nuk e kan br as hapin e par t duhur serioz pr t'iu qasur shtjes m t madhe dhe premtimit (q jo rrall e kan prdorur pr t fshehur mosefektivitetin e tyre pr t'u prballur me shtje t tjera t nevojshme) - pavarsis. N kt mes, s fundi jan br t qarta edhe "Standardet para Statusit" t z. Michael Steiner, t cilat nuk jan kuptuar me shum seriozitet nga institucionet vendore. Aq m keq kur prmbushja e ktyre standardeve as q prmendet si karot garantuese e pavarsis. PO KSHTU, ne si shoqri civile e Kosovs, ende nuk e dim se n far forme mendojn prfaqsuesit tan t'i qasen shtjes s statusit, me far forme bisedimesh, n far vendi, me k, si, kush do t marr pjes n ekip negociator... e nj nomenklatur e tr pyetjesh q do t duhej t kishin prgjigjen e gatshme edhe n gjum, nisur nga fjalt e mdha q dgjojm. Deri tani vetm nj gj dim ne - se t gjitha partit politike kosovare mendojn se n fardolloj negociatash eventuale me Beogradin lidhur me statusin e Kosovs, duhet t jet prezente edhe pala e tret, normalisht, amerikant. Dhe me kt prgjigje ln t besohet se ata fshehin, pikrisht, pazotsin pr t harmonizuar dhe kristalizuar hallkat e tjera q shkojn me kto. Po ashtu, ne e dim se deri m tani as ata q prfaqsuesit tan dshirojn t'i ken t futur n kt tregim t zjarrmishm - amerikant - nuk kan dhn ndonj shenj simpatie t theksuar pr aspiratn e pavarsis. E aq m pak, t ken sinjalizuar se n negociatat eventuale me Beogradin, do t prkrahin n trsi qndrimin shqiptar. Sidomos tani kur nga nj pjes e madhe e tyre Kosova shihet si angazhim i pamenduar. Kur n gazetat e tyre botohen analiza t shpejta. Dhe kur n Uashington nuk jan m Klinton e Albright. ka nse nuk ndodh prkrahja, q pritet si shtatshja n loto? A ka opsion rezerv pos pavarsis? "TIME is tickin' away" do t thoshin "aleatt" tan amerikan. Ndrsa, fillimi i vitit t rndsishm 2003, mjerisht na ka gjetur t prgatitur n form, por jo edhe n prmbajtje t synimeve. Kur do t filloj t jet ndryshe? Ather kur do t jet tepr von? * Koha po fluturon


  Privatizimi i KESH-it, Zot na ruaj, jo nga grekt Prparim Kapllani, Toronto Disa agjenci lajmesh n Shqipri dhan dje lajmin se s shpejti Korporata Energjetike Shqiptare do t privatizohet, pr ti hapur rrug zhvillimit dhe afrimit me standardet evropiane edhe n kt sektor shum t rndsishm t ekonomis shqiptare. Njoftimi u b publik personalisht nga kryeministri shqiptar Fatos Nano. Sipas nj deklarate t br nga ministrja Leskaj, privatizimi i KESH-it nuk do t prekte shtresat e varfra t popullsis, t cilat edhe n kushtet e sotme, mezi arrijn t paguajn faturat mujore. Eksperienca e hidhur e viteve q lam pas na sjell n mendje se mjaft nga sektort e rndsishm t ekonomis shqiptare kan rn n duart e investitorve t huaj, politikisht t rrezikshm, si sht Greqia, e cila vazhdon ta mbaj me fanatizm ligjin e lufts me Shqiprin. Privatizimi i KESH-it, Zot na ruaj, (duke ndjekur nj kshill t Xhoans, po i lutemi Zotit), urojm t mos bhet nga grekt, prndryshe na mori lumi dhe pastaj do t na duhet t gjejm ndonj atdhe tjetr, t ngrem nj Shqipri tjetr edhe nj her nga e para, n Alask apo n ndonj cop tjetr toke t ln shkrettir. Internacionalistt, madje edhe t ashtuquajturit, ekonomistt, mund t shkrihen s qeshuri me kt frik, q kam un emigranti i shkret, por un dua tu rikujtoj pushtetarve tan t nderuar se vetm n 1000 metra katrore, pra mu n piacn e kryevendit t shqiptarve, n sheshin ``Sknderbej``, operojn tashm 4 banka greke. Ato jan: Banka e Tirans, Alfa Bank, Banka Kombtare e Greqis dhe Banka Ndrkombtare Tregtare e Greqis. T gjitha kto banka tashm po hapin filialet e tyre n t gjith vendin e rrnuar t shqiptarve dhe s shpejti do t shtrijn metastazat n sektort m nevralgjik t ekonomis kombtare, duke rrezikuar jo shum larg, edhe vet pavarsin e Shqipris. T ishte ndryshe nga kto q thash, prse vall nuk ka nj bank angleze, turke apo franceze? Dim q ka nj FEFAD Bank, e cila sht gjermane dhe mimin e ujit n Elbasan e ka br 3500 lek t vjetra pr kok njeriu, pra nj kov uj tashm n Elbasan sht e barabart me nj kov flori!!! Dim q ka nj Bank Italo Shqiptare, ama q sht gjysm shqiptare, t paktn nga emri, por s`dim nse ka banka t tjera italiane, sepse si na thot i nderuari kryeministr, Italia na sht partner strategjik. Dim q ka nj bank arabo-islamike, por edhe kjo e shkret her pas here, sipas shtypit, vihet nn prgjimin e SHISH-ut. Paska dhe nj Bank Amerikane, por vetm njck ama. Sapo morm vesh q do t krijohet nj bank private shqiptare, por vetm nj do t jet shum, shum pak dhe q po krijohet shum, shum von. Personalisht nuk jam antigrek, madje prpiqem ta shoh Greqin si nj pjes t Bashkimit Evropian, q me marrjen e presidencs s radhs s BE-se, nuk do t krkoj legalizimin e Protokollit t Korfuzit pr Vorioepirin, por t ndikoj n prparimin dhe afrimin e Shqipris me Evropn. Eurodeputeti grek, Kharsakos, q do 2-3 muaj ngre n Parlamentin Evropian t ashtuquajturn shtje t Vorioepirit, (ashtu si bri edhe dje), duhet ti zgjoj nga gjumi internacionalistt, pushtetart tan t nderuar, q kta t bjn m shum pr biznesment shqiptar. Gjithnj kam besuar se paraja nuk sht flamur, por duke par nxitimin e fqinjit ton jugor pr nj ekspansion ekonomik n Shqipri, gjrat marrin ngjyr politike. Le t kujtojm nj marrveshje ushtarake, si sht ajo e Bishtit t Palls, e cila u nnshkrua vetm pak dite m par, nga dikasteri i Mbrojtjes, i kryesuar nga Majko. Ushtria greke do t prlaj afro 4 milion euro nga Bashkimi Evropian pr kt ristrukturim q do t bj dhe pr shkak t ktij ristrukturimi do t qndroj n Shqipri 10 vjet rresht. Atje do t ndodh, si ndodhi me bazn e Pashalimanit n Vlor, t ciln e morn turqit, dhe nuk linin brenda as vet shefin e Shtabit t Prgjithshm t Ushtris Shqiptare!!! Nse prania e grekve n Shqipri, sht vendosur pr balancim t turqve, personalisht mendoj se xhelozit greko-turke mbi Shqiprin, ne shqiptarve as q na interesojn fare. Pr mua do t ishte m patriotike q punimet ti merrnin n duar biznesment shqiptar, t cilt tashm jan provuar se mund t kryejn pun cilsore. E thn m shqip, sot ndodhemi para nj situate t till: Katr banka greke n mes t Tirans dhe ushtri greke pr 10 vjet rresht n bregun shqiptar t Adriatikut. Po t`u shtosh ktyre, Zot na ruaj nga mendt e koks, privatizimin e KESH-it, apo t Banks s Kursimeve po nga Greqia n t ardhmen, ather le tu bjm thirrje shqiptarve t marrin valixhet e t presin biletn drejt nj atdheu tjetr. Shqipria nuk do t jet m e shqiptarve, por e grekve, q ne i duam kaq fort, m shum se nnn ton dhe ne nuk do t na mbetet tjetr, vese t urojm na rrofshin pushtetart tan t paditur, q nuk u bn syri terrt dhe firmosin fardo lloj dokumenti q u serviret prpara.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 8. #8
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Human Rights Watch: Si ishte 2002 pr Kosovn

  Raporti pr zgjedhjet, arrestimet, dhe rolin e organizatave ndrkombtare gjat vitit q shkoi.

  Zgjedhjet e para t prgjithshme pas konfliktit q u mbajtn n Kosov n nntor 2001 qen prgjithsisht t lira dhe t qeta. Megjithat, zhvillimi i suksesshm i zgjedhjeve u vu n pikpyetje nga bisedimet e vshtira q pasuan mes LDK-s, Partis Demokratike t Kosovs (PDK) dhe Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs. Pas tri votimesh parlamentare t dshtuara, n shkurt 2002 tri partit ran dakord m n fund pr zgjedhjen e Rugovs si president i Kosovs dhe emrimin e Bajram Rexhepit, nj mjek dhe ish-kryetar bashkie i Mitrovics pr PDK-n, n krye t qeveris s re, - thuhet n raportin e Human Rights Watch mbi Kosovn, n kapitullin: Zhvillimet n fushn e t drejtave t njeriut.
  Zgjedhjet lokale t zhvilluara n tetor 2002 u gjykuan brenda standardeve europiane nga vzhguesit ndrkombtar, por u njollosn nga vrasja nj dit pas votimit e Uk Bytyit, kryetar i bashkis s Suhareks (nga LDK-ja). Pjesa m e madhe e serbve t Kosovs e bojkotuan votimin, duke i dhn nj goditje t fort prpjekjeve t OKB-s pr integrimin e tyre n proceset politike vendore, - vren raporti dhe m pas shtohet: Pr her t par q prej 1999-s, gjat vitit u vu re nj rnie e konsiderueshme n numrin e sulmeve t rnda ndaj pakicave. Pr t shmangur barrierat psikologjike q pengojn lvizjen e lir, forca paqeruajtse n Kosov (KFOR) i zvendsoi postblloqet dhe metodat e tjera t sigurimit statik rreth zonave t pakicave me patrulla lvizse. Serbt dhe joshqiptart e tjer filluan t lvizin jasht enklavave t tyre npr qytetet dhe rrugt kryesore. Por megjith kto prmirsime, pakicat duke prfshir, prve serbve, edhe romt dhe joshqiptart e tjer prgjithsisht vazhdojn t jetojn n nj mjedis t pasigurt.
  Roli i Bashksis Ndrkombtare
  Me shpalosjen e krizave t reja npr bot, bashksia ndrkombtare filloi t shfaq shenja t nj far lodhjeje nga paqeruajtja n Kosov. Nj rrjedhim i ksaj qen thirrjet pr nj kalim m t shpejt t pushteteve drejt institucioneve lokale, por t njjtn koh edhe frika se nj trheqje e parakohshme mund t jet kundrproduktive pr paqen dhe stabilitetin n rajon.
  Kombet e Bashkuara
  Misioni i OKB-s shtoi gjat vitet prpjekjet pr ta futur Kosovn n rrugn e demokracis, shtetit t s drejts dhe rimkmbjes ekonomike. Megjithat, pas m shum se tre vjetsh si administrat ndrkombtare, misioni vazhdoi t kufizoj dhe shprfill t drejtat themelore duke prdorur justifikime t paprcaktuara q lidhen me emergjencat e brendshme apo krcnimet ndaj paqes dhe siguris ndrkombtare. Nj shembull i till arbitrariteti ishte vendimi i marr pa asnj lloj procesi ligjor pr t ndaluar kandidimin e tre udhheqsve partiak n zgjedhjet e nntorit 2001.
  N disa raste, antart e misionit paqeruajts shkeln t drejtat themelore duke krijuar precedent negativ pr shtetin e s drejts n Kosov. N nj incident flagrant n shkurt, nj oficer austriak i policis s UNMIK-ut, s bashku me dy varts kosovar, rrahn pr tre or rresht nj shqiptar t arrestuar, e detyruan at t hap varrin e vet dhe t ec prmes nj fshati serb duke mbajtur nj tabel ku shkruhej Un i vras gjith serbt! Oficeri austriak u arrestua dhe OKB-ja i hoqi imunitetin, por pastaj autoritetet austriake e nxorn ilegalisht jasht Kosovs duke mos pranuar ta kthejn at pr tiu nnshtruar ndjekjes penale n Kosov. UNMIK-u ia dorzoi aktakuzn qeveris austriake, por deri n fund t tetorit data e gjyqit nuk ishte caktuar ende.
  Nj raport i gjat i Mental Disability Rights International zbuloi se pacientt e qendrave psikiatrike n Kosov psojn vazhdimisht dhun fizike dhe seksuale, izolim arbitrar dhe trajtime mjeksore krejtsisht joprofesionale. Sipas ksaj organizate, UNMIK-u ishte informuar n lidhje me kto shkelje, por nuk bri pothuajse asgj pr t garantuar integritetin fizik dhe t drejtat themelore t pacientve.
  Organizata pr Siguri dhe Bashkpunim n Europ (OSBE)
  Misioni i OSBE-s n Kosov vazhdoi t luaj nj rol t rndsishm, sidomos nprmjet monitorimit dhe publikimeve mbi situatn e pakicave, sistemit gjyqsor, dhe t drejtave t pronsis. Nj analiz e hollsishme e 17 gjyqeve pr krime lufte, e botuar n shtator, zbuloi mangsi serioze n ndjekjen penale dhe gjykimin e tyre. T tilla ishin sistemi i dobt i mbledhjes s provave, mbshtetja e pamjaftueshme pr gjyqtart dhe prokurort, mosnjohja e s drejts humanitare ndrkombtare si dhe analiza e dobt juridike n prgjithsi.
  Organizata e Traktatit t Atlantikut Verior (NATO)
  N maj NATO shpalli reduktimin prej 5000 trupash t forcs s saj prej 38000 trupash n Kosov, duke theksuar se kjo mas pasqyron prmirsimin e situats s siguris dhe nuk duhet marr si munges prkushtimi ndaj rajonit. KFOR-i (i drejtuar nga NATO) vazhdoi t shkel t drejtat e habeas corpus-it duke paraburgosur individt pa ngritur akuz kundr tyre dhe pa i nxjerr ata menjher para gjykats. Nj raport i OSBE-s konkludoi se nj praktik e till nuk justifikohet as nga situata e siguris n terren dhe as nga e drejta ndrkombtare.
  Bashkimi Europian (BE)
  BE-ja, donatori m i madh n Kosov, shpalli n shtator nj paksim t theksuar t ndihms pr provincn n t ardhmen50 milion euro (48,3 milion dollar) pr vitin 2003 nga 134 milion euro (129,6 milion dollar) t dhna n 2002. Zyrtart e BE-s deklaruan se n t ardhmen do ti jepet m tepr prioritet forcimit t institucioneve t Kosovs se sa rindrtimit fizik. BE-ja i mbshteti prpjekjet e UNMIK-ut pr t vendosur shtetin e s drejts dhe dnoi akuzat e qeveris pr paragjykime politike n lidhje me arrestimet e ish-komandantve t UK-s.
  Shtetet e Bashkuara t Ameriks
  Shtetet e Bashkuara krkuan intensifikimin e prpjekjeve pr t arritur nj vetqeverisje t qndrueshme t Kosovs, duke e shtyr BE-n t marr timonin e asistencs dhe integrimit t rajonit. Raporti i dyt i Departamentit t Shtetit mbi trafikun e njerzve i referohej vetm kalimthi situats n Kosov, megjithse raporti vjetor pr t drejtat e njeriut n bot theksonte se trafiku ishte nj problem gjithmon e m serioz n Kosov.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 9. #9
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Si Po Shkohet Drejt Statusit Final te Kosoves.

  Nga Tim Xhudah

  Q nga mbarimi i lufts, statusi final i Kosovs sht br delja e zez e politiks ballkanike. Por tani, aktiviteti i gjall pr dhe rreth Kosovs, po tregon se shkrirja e akujve pr kt problem ka filluar. Ditt dhe javt e fundit, Prishtina dhe Beogradi pritn sekretarin e prgjithshm t OKB-s, Kofi Anan, dhe ambasadorin e KS-s t OKB-s. Shefi i UNMIK-ut, Mihael Shtajner udhtoi pr n SHBA pr bisedime mbi Kosovn n Administratn e Uashingtonit dhe OKB-s. Shtajner para pak kohsh trhoqi vmendje t madhe kur paraqiti propozimin e tij q BE-ja t marr prsipr UNMIK-un dhe pas ksaj t prcaktohet statusi final i provincs. N Prishtin, politikant shqiptar u nervozuan jashtzakonisht kur Serbia dhe Mali i Zi, m 7 dhjetor 2002, arritn marrveshjen mes tyre n lidhje me Kushtetutn e bashksis s re. N preambuln e ksaj Kushtetute sht shkruar se Kosova sht pjes e Serbis. far po ndodh n t vrtet? Shkaku i par i ksaj shkrirjeje sht era e ngroht q fryn nga Iraku. SHBA-t duan t prqndrohen n Irak n luftn e tyre kundr terrorizmit dhe n luftn e mundshme me Sadam Hyseinin. Prandaj zra t fuqishm nga Uashingtoni dshirojn q t reduktojn pjesmarrjen amerikane n Ballkan, n mnyr q t lirojn resurset e tyre ushtarake pr ti prdorur n Lindje. Nj nga mnyrat pr tu arritur kjo sht q serbt dhe shqiptart t nxiten q t mendojn dhe t bisedojn pr t ardhmen e tyre. Por ata duan q edhe europiant t bjn t njjtn gj. N konferencn e para pak kohve, t trustit t fuqishm t truve, n nivel t lart n Institutin Amerikan t Paqes (USIP) zra amerikan kan br me dije se nj nga mnyrat q Europa mund t ndihmoj SHBA-n n luftn kundr Irakut sht marrja mbi vete e ngarkess s Ballkanit. sht interesant fakti se pr t ardhmen e Kosovs m shum mendojn n USIP se sa n Beograd apo n Prishtin. Arsye tjetr pr gjallrimin e shtjes s statusit final t Kosovs n rendin politik t dits sht se pr sa i prket ktij problemi, s paku kur bhet fjal pr UNMIK-un, thjesht hapi i mtejshm q duhet ndrmarr sht se ai sht nj organizm i prcaktuar nga Rezoluta 1244 e KS-s t OKB-s. Por tani meqnse institucionet e vetdrejtimit jan vn n pun n Kosov, detyra q i mbetet pr t br UNMIK-u sht q t nis procesin politik nprmjet t cilit do t prcaktohet statusi final i Kosovs. Nxitimi i amerikanve. Arsyeja e tret se prse politikant dhe analistt kan filluar t prqndrohen mbi Kosovn ka lidhje me BE-n. I tr rajoni dshiron shum q ti afrohet antarsimit n BE, por kjo organizat sht nj klub shtetesh, dhe jo nj territor me nj status t paprcaktuar. Serbia dhe Mali i Zi, deri tani akoma nuk kan qen n gjendje as edhe t mendojn pr hapjen e diskutimeve mbi stabilizimin dhe bashkimin me Brukselin, sepse deri tani nuk kan qen n gjendje t prcaktojn nse i prkasin t njjtit shtet ose jo. Procesi i Stabilizim -Asociimit sht hapi i par drejt antarsimit n BE dhe n t skicohen proceset npr t cilat duhet t kaloj secili shtet n veanti, n mnyr q t prputh ligjshmrin e tij. Federata e re e Serbis dhe Malit t Zi, s paku tani pr tani sht nj problem i zgjidhur. Po far duhet br me Kosovn? Problemi i procesit t Stabilizim -Asociimit ka vn n pun sirenat e alarmit n Ministrin jugosllave t Punve t Jashtme. N kt ministri tani jan t mendimit se duhet ndriuar problemi i Kosovs, n mnyr q Serbia dhe Mali i Zi t mund t hyjn n proces. Pr fatin e mir t t interesuarve, BE-ja, sipas fjalve t nj zyrtari t saj t lart, sht jashtzakonisht inventive. M 6 nntor, shum antar t qeveris s Kosovs shkuan n Bruksel n mnyr q t takohen me Komisionin Europian. Kjo n njfar mnyre mund t jet edhe deklarimi i zgjidhjes s problemit t pranimit n dy shina paralele pr Serbin dhe Kosovn. Ideja sht q Serbia dhe Mali i Zi t hyjn n kt proces, i cili pr Kosovn mund t jet zyrtarisht i pezulluar. N t njjtn koh, Kosova mund t hyj si e pavarur n proces, ndoshta edhe jo krejt zyrtarisht. Megjithat, takimi n USIP zbuloi edhe disa gjra t tjera. S pari: zyrtart dhe analistt nga SHBA jan t m gatshm se sa kolegt e tyre europian q t mbshtesin pavarsin e Kosovs, bile jan edhe disi t padurueshm dhe t nxituar q ky proces t filloj tashm. Megjithat, q t dy palt duan q serbt dhe shqiptart t fillojn dhe t bisedojn mbi shtjet konkrete, si jan tregtia, transporti dhe energjia. Zyrtart e UNMIK-ut shprehen se n fillim t vitit 2003 do t ftojn lidert e Beogradit dhe Prishtins q t bjn pikrisht kt gj.
  Entitete asimetrike
  Deklarimi i propozimit pr fillimin e bisedimeve ka ngjallur njfar paniku ndrmjet politikanve kosovar. Ata kan frik se mos ndokush i detyron t pranojn ndonj gj m pak se pavarsin, pr shembull ndonj form mardhniesh me bashksin e re t Serbis dhe Malit t Zi. N Beograd, ku shtja e Kosovs prfaqson nj tabu absolute q nga qershori i 1999-s, jan t pakt ata q kan dshir t diskutojn pr kt shtje. Politika zyrtare sht se nuk ka ndarje, nuk ka pavarsi. Por strategt serb kan nj problem. Nse nuk jan t gatshm q t pranojn asnjrin prej obsioneve, ather nuk kan n dispozicion asnj mundsi tjetr, prve se t shtrojn problemin e riintegrimit t 1,8 milion shqiptarve q i urrejn, dhe t cilt n kt rast do t duhej t kishin prfaqsues n qeverit dhe parlamentet e Serbis dhe bashksis. Muajt e fundit, Nebojsha ovi, kryetari i qendrs koordinuese pr Kosovn dhe Metohin, organizm qeveritar q merret me Kosovn, foli pr rajonalizimin. far do t thot n t vrtet dhnia de jure e autonomis zonave serbe. Por ky nuk sht nj plan afatgjat. Duket se ajo q ai propozon (argumenti nuk sht krejtsisht i qart) sht q Kosova t mbetet brenda Serbis, n nj mnyr t till q n rastin e Kosovs, ose ndoshta disa zona t populluara me shqiptar, t ken nj status t till, si e ka Republika Srpska n Bosnj-Hercegovin. Mentori i oviit sht shkrimtari i librave pr Kosovn, profesor Branisllav Krsti, zvendsi i tij n qendrn koordinuese. Krsti pranon se ia ka zilin Lordit Oven, i cili ka propozuar ndryshim t kufijve n Ballkan. Mundet q ovii po prgatit terrenin pr dika t ngjashme. Kjo do t thot q t paraqes nj krkes maksimale, krkes e cila dihet se pr shqiptart do t jet e papranueshme, ndrkoh q sinjalizon pr nj krkes t tijn minimale, pra njfar ndarje t Kosovs. Megjithat ndrmjet statusit t tanishm dhe statusit prfundimtar t Kosovs do t duhet t rrjedhin disa vite. Bisedimet pr kt shtje, n ndryshim nga disa probleme t tjera, ka mundsi q t mos fillojn kt vit, por ata q kan qejf t vn baste, mund t vn bast pr vitin 2004.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 10. #10
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Kosov, shum banka, pak para!!!

  Sistemi bankar n Kosov, i cili deri tani ka njohur shtat banka, kryesisht t biznesmenve vendas, prballet me t njjtat probleme sikur se edhe ai n Shqipri, duke shtuar ktu edhe problemet e mungess s dispozitave ligjore, q jan shum prezente n Kosov. Gati i gjith aktiviteti i subjekteve kryhet bazuar n ligje t prkohshme. Duhet theksuar se t gjitha kto banka kan filialet e tyre gati n t gjitha qytetet e Kosovs si dhe n doganat e saj. Gjithashtu, ato kan deg edhe n vendet perndimore ku jetojn dhe veprojn shqiptart, veanarisht n Gjermani. Zvicer, Austri dhe Itali.
  Sipas pronarve t ktyre bankave, MEB, Banka e Re e Kosovs, Kasabanka, Banka Private e Biznesit, problemi kryesor q biznesi i tyre has sht mos prdorimi i veprimeve ekonomike nga ana e biznesmenve dhe qytetarve t Kosovs brenda sistemit bankar si dhe tregu financiar informal. Po ashtu edhe shumica e drgesave t parave nga vendet ku kan emigurar shqiptart e Kosovs bhet jasht sistemit bankar. Nga ana tjetr, blerjet e ndryshme, pagat e punonjsve por edhe deri pagesa e rryms elektirike apo taksave dhe tatimeve vazhdon t kryhet n kesh, dhe bashk me t gjitha kto, mos-prdorimi i kartave t kreditit dhe eqeve bn q sistemi bankar t dal, n shumicn e rasteve, jasht loje dhe mos t ket potencialet e nevojshme pr t dhn kredi n afat t mesm, e aq m pak n at t gjat.
  N ann tjetr, biznesment dhe qytetart e thjesht t Kosovs nuk jan aspak t knaqur nga metodat q po prdorin bankat kosovare pr dhnien e kredis. Kshtu, prve normave t interesit q jan shumt larta, 11,5 deri 14% n vit, si dhe dhnia e kredis vetm n afat t shkurtr, vetm nj vjear, bn q shumica e tyre ta ken t pamundur t shfrytzojn kredit pr investimet e nevojshme. Nuk duhet harruar se Kosova z vendin e par pr papunsin m t madhe n bot dhe kredia bankare sht shum e nevojshme pr qytetart kosovar dhe se kursimet e bra n vite nga qytetart kosovar kan nevoj t futen n investim qoft me ndihmn dhe asistencn e bankave qoft n ruajtjn e depoziatave t tyre n norma interesi q do t ishin trheqse pr ta.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 11. #11
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  NEVOJA E BASHKEPUNIMIT NDERPARTIAK NE KOSOVE

  Refuzimi i presidentit Rugova q n cilsin e kryetarit t LDK-s ti prgjigjej ftess s kryeministrit Rexhepi pr nj tryez bisedimesh, rikthen edhe njher n skenn politike t Kosovs mosmarrveshjet politike. N kt rast, do t ishte nj mosmarrveshje lehtsisht e kaprcyeshme, pasi n takimin e paralajmruar nuk pritej ndonj vendimmarrje e rndsishme konkrete. E megjithat, prfaqsuesit e partis s z.Rugova, refuzuan ftesn, me motivin se mungonin konsultimet paraprake. I konsideruar n formn e nj takimi konsultativ, ndrmjet politikansh q i prkasin t njjtit vend, t njjtit komb dhe t njjts qeveri, kjo arsye nuk sht shum e kuptueshme. Prkundrazi, koordinimi i disa problematikave kryesore t vitit, do t shnonte rritjen e peshs specifike t politiks shqiptare n Kosov.
  Pr vet mnyrn se si funksionon qeveria e Kosovs, takimi n fjal mund t konsiderohet i vonuar. E ndrtuar nprmjet kompromisit t forcave kryesore politike n vend, ku numerikisht LDK-ja e Rugovs ka shumicn e portofoleve ministrore, qeveria kosovare do t kishte nevoj q takimet ndrmjet liderve politik t partive pjesmarrse n kompromis, t institucionalizoheshin nprmjet nj pakti t veant, apo ndonj konvente t posame. Ksisoj iniciativa e vonuar e kryeministrit, nuk do t kishte shum nevoj t komentohej n mnyra t ndryshme. Pr kt arsye, sht pr t ardhur keq q u jepet m tepr rndsi formaliteteve dhe burimeve t iniciativave, se sa vet problematiks q duhet diskutuar. Rugova e konsideroi postin e presidentit, si penges n pranimin e ftess. Dhe n fakt, Rugova sht i vetmi president i nj modeli evropian t republiks parlamentare, q mban njkohsisht edhe pozicionin e kryetarit t partis s tij. N modelet e republikave parlamentare evropiane, presidentt jan poste honorifike, pozitat e t cilve bhen t rndsishme n momente t veanta krizash, apo q kan t bjn me zgjedhjet e reja. N kt praktik, presidentt nuk jan titullar partish dhe madje duke qen t till, jan ata q thrrasin n takime kompromisesh kryetart e partive.
  Takimi i realizuar ndrmjet kryeministrit dhe liderve t partive trashgimtare t lufts n Kosov, vlersuar si nj takim brenda llojit, m tepr sht kthyer n nj shprehje t shkmbimit t mendimeve dhe deklaratave publike, n lidhje me shtjet q kan t bjn me bartjen e pushtetin nga UNMIK-u, tek qeveria e Kosovs. Si n t gjitha modelet e republikave parlamentare edhe n Kosov, posti i Kryeministrit sht figura m e rndsishme ekzekutive. Refuzimi pr kryeministrin konsensual t Kosovs, nga kryetari i partis m t madhe pjesmarrse n qeverisje, v n pikpyetje edhe vet funksionimin normal t ksaj qeverie kompromisi. Bashkpunimi ndrpartiak do t ishte tepr i domosdoshm pr Kosovn n momentin e tanishm. Prsritja e ftess s kryeministrit pr kryetart e partive m t mdha politike t Kosovs, pr t koordinuar prpjekjet n drejtim t marrjes s prgjegjsive, do t jet riprsritje e provs s gatishmris pr t bashkpunuar n t ardhmen. Nse do t prsritet refuzimi i ksaj ftese, ather Kosova mund t ndodhet prpara nj krize qeveritare.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 12. #12
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Shtajner: Institucionet vendore, m shum kompetenca

  Kreu i UNMIK-ut raporton sfidat pr drejtimin e Kosovs gjat vitit 2003. Ai u krkon institucioneve t mos ankohen


  PRISHTIN - UNMIK-u paralajmroi dje se gjat ktij viti do tju dorzoj shum kompetenca institucioneve t Kosovs, ndrkoh q do t vazhdoj t mbaj pr vete t drejtat e pakicave, marrdhniet me jasht si dhe luftn kundr krimit t organizuar. Kryeadministratori Mihail Shtajner duke folur pr popullin kosovar tha se Kosova ka prpara tre sfida t mdha gjat ktij viti: zhvillimin e ekonomis, harmonin etnike dhe luftn ndaj krimit. Ndrkoh ai ka akuzuar se ka disa institucione t cilat ende nuk i kan kuptuar prgjegjsit e veta dhe luajn lojn e fajsimit t UNMIK-ut n Kosov, edhe pr dshtimet n fushat ku ata kan kompetenca. T jem i qart, jam i gatshm q deri n fund t ktij viti tua dorzoj institucioneve t prkohshme t gjitha kompetencat t cilat ligji m lejon ti dorzoj. Por me nj kusht - institucionet duhet t punojn m me seriozitet,- tha Shtajner, n fjalimin e tij prmes Radiotelevizionit publik t Kosovs (RTK). Ndrkoh ai bri t qart se ka disa kompetenca q nuk mund ti dorzoj. Do t ngulmoj n trajtimin e drejt t pakicave. Edhe marrdhniet me jasht si dhe lufta kundr krimit t organizuar, m mbeten mua. Kto jan mandati im, t cilin ma ka besuar autoriteti m i lart ndrkombtar n bot, Kshilli i Sigurimit i OKB-s. N ann tjetr, ai kritikoi institucionet vendore t Kosovs se ankohen se nuk kan kompetenca, se nuk mund t bjn asgj, se faji sht i bashksis ndrkombtare. E vrteta, sipas tij, sht se udhheqsit kosovar nuk jan m n opozit. Ata e kan n dor pushtetin, dhe at pushtet t mirfillt. Qeveria juaj kontrollon 350 milion euro Ajo ka dhjet ministri. sht prgjegjse pr gjrat qensore si jan: shkollat, spitalet ose transporti. Kjo do t thot se merren me arsimimin e fmijve tuaj, shndetin tuaj, rrugt tuaja. Shtajner theksoi se kto jan prgjegjsi qensore pr cilndo qeveri n bot dhe shtje pr t cilat n Evrop humben ose fitohen zgjedhjet. Kryeadministratori i Kosovs ka specifikuar se si UNMIK-u mendon ti prmbush kto prioritete. Pr hapjen e vendeve t puns ai vlersoi se n ekonomin moderne ka vetm nj mnyr - t joshen investimet. Por investitort do t hyjn vetm kur t jen t sigurt se nuk do ti humbin parat dhe kur t mund t mbshteten n sistemin ligjor. Vetm kur t sigurohen se gjrat do t kryhen me efikasitet, pa burokraci e pa bakshishe. Pr kt arsye duhet t luftohet edhe krimi, q na ka ardhur n maj t hunds. Ai bri t ditur se q nga nesr Guarda Finanza (Kontrolli Financiar), q kan veanrisht prvoj n Itali n luftn kundr mafias, do t nisin punn kundr korrupsionit dhe mashtrimeve n Njsin e re pr Hetime Financiare.
  Ndrkoh sfida e tret q duhet ta kaloj Kosova sipas shefit t UNMIK-ut sht bashkjetesa ndretnike. Ai tha se Kosova duhet t dshmoj se po krijon nj shoqri n t ciln secili kosovar, pa marr parasysh prejardhjen etnike, mund t jetoj i sigurt e me dinjitet. Ai krkoi nga qytetart q ti mirpresin ata njerz q vendosin t kthehen, duke i kujtuar ata se bashksia ndrkombtare erdhi ktu pr t mbrojtur vlerat themelore njerzore, t mbrojn t dobtin nga i fuqishmi. Kosovs ende i duhet ndihma e bashksis ndrkombtare. Kosova nuk mund t prparoj vetm. Kosova duhet t dshmoj se investimi shum i madh ndrkombtar me njerz dhe mjete ia ka vlejtur. N fund, ai shprehu besimin se institucionet e Kosovs dhe UNMIK-u mund tia dalin me sfidat q i presin edhe kt vit, nse ballafaqohen s bashku dhe nse jan serioz. Nuk kemi koh pr debate t kota e lojra t fajsimit t njri-tjetrit. Koha pr t zgjidhur statusin final t Kosovs do t vij, por jo n vitin 2003, - prfundoi Shtajner.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,315
  Postimet n Bllog
  17
  Kreu i UNMIK-ut raporton sfidat pr drejtimin e Kosovs gjat vitit 2003. Ai u krkon institucioneve t mos ankohen

  Shtajner: Institucionet vendore, m shum kompetenca

  Por pakicat, marrdhniet me jasht e lufta kundr krimit t organizuar m takojn mua

  Nga Prishtina, Faton Osmani
  PRISHTIN - UNMIK-u paralajmroi dje se gjat ktij viti do tju dorzoj shum kompetenca institucioneve t Kosovs, ndrkoh q do t vazhdoj t mbaj pr vete t drejtat e pakicave, marrdhniet me jasht si dhe luftn kundr krimit t organizuar. Kryeadministratori Mihail Shtajner duke folur pr popullin kosovar tha se Kosova ka prpara tre sfida t mdha gjat ktij viti: zhvillimin e ekonomis, harmonin etnike dhe luftn ndaj krimit. Ndrkoh ai ka akuzuar se ka disa institucione t cilat ende nuk i kan kuptuar prgjegjsit e veta dhe luajn lojn e fajsimit t UNMIK-ut n Kosov, edhe pr dshtimet n fushat ku ata kan kompetenca. T jem i qart, jam i gatshm q deri n fund t ktij viti tua dorzoj institucioneve t prkohshme t gjitha kompetencat t cilat ligji m lejon ti dorzoj. Por me nj kusht - institucionet duhet t punojn m me seriozitet,- tha Shtajner, n fjalimin e tij prmes Radiotelevizionit publik t Kosovs (RTK). Ndrkoh ai bri t qart se ka disa kompetenca q nuk mund ti dorzoj. Do t ngulmoj n trajtimin e drejt t pakicave. Edhe marrdhniet me jasht si dhe lufta kundr krimit t organizuar, m mbeten mua. Kto jan mandati im, t cilin ma ka besuar autoriteti m i lart ndrkombtar n bot, Kshilli i Sigurimit i OKB-s. N ann tjetr, ai kritikoi institucionet vendore t Kosovs se ankohen se nuk kan kompetenca, se nuk mund t bjn asgj, se faji sht i bashksis ndrkombtare. E vrteta, sipas tij, sht se udhheqsit kosovar nuk jan m n opozit. Ata e kan n dor pushtetin, dhe at pushtet t mirfillt. Qeveria juaj kontrollon 350 milion euro Ajo ka dhjet ministri. sht prgjegjse pr gjrat qensore si jan: shkollat, spitalet ose transporti. Kjo do t thot se merren me arsimimin e fmijve tuaj, shndetin tuaj, rrugt tuaja. Shtajner theksoi se kto jan prgjegjsi qensore pr cilndo qeveri n bot dhe shtje pr t cilat n Evrop humben ose fitohen zgjedhjet. Kryeadministratori i Kosovs ka specifikuar se si UNMIK-u mendon ti prmbush kto prioritete. Pr hapjen e vendeve t puns ai vlersoi se n ekonomin moderne ka vetm nj mnyr - t joshen investimet. Por investitort do t hyjn vetm kur t jen t sigurt se nuk do ti humbin parat dhe kur t mund t mbshteten n sistemin ligjor. Vetm kur t sigurohen se gjrat do t kryhen me efikasitet, pa burokraci e pa bakshishe. Pr kt arsye duhet t luftohet edhe krimi, q na ka ardhur n maj t hunds. Ai bri t ditur se q nga nesr Guarda Finanza (Kontrolli Financiar), q kan veanrisht prvoj n Itali n luftn kundr mafias, do t nisin punn kundr korrupsionit dhe mashtrimeve n Njsin e re pr Hetime Financiare.
  Ndrkoh sfida e tret q duhet ta kaloj Kosova sipas shefit t UNMIK-ut sht bashkjetesa ndretnike. Ai tha se Kosova duhet t dshmoj se po krijon nj shoqri n t ciln secili kosovar, pa marr parasysh prejardhjen etnike, mund t jetoj i sigurt e me dinjitet. Ai krkoi nga qytetart q ti mirpresin ata njerz q vendosin t kthehen, duke i kujtuar ata se bashksia ndrkombtare erdhi ktu pr t mbrojtur vlerat themelore njerzore, t mbrojn t dobtin nga i fuqishmi. Kosovs ende i duhet ndihma e bashksis ndrkombtare. Kosova nuk mund t prparoj vetm. Kosova duhet t dshmoj se investimi shum i madh ndrkombtar me njerz dhe mjete ia ka vlejtur. N fund, ai shprehu besimin se institucionet e Kosovs dhe UNMIK-u mund tia dalin me sfidat q i presin edhe kt vit, nse ballafaqohen s bashku dhe nse jan serioz. Nuk kemi koh pr debate t kota e lojra t fajsimit t njri-tjetrit. Koha pr t zgjidhur statusin final t Kosovs do t vij, por jo n vitin 2003, - prfundoi Shtajner.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,315
  Postimet n Bllog
  17
  Keshilli Kombetar Shqiptaro Amerikan
  2021 L Street, N.W., Suite 402, Washington, DC 20036
  481 8th Avenue, Suite 922, New York, NY 10001
  Brigada e Krajishtes, No. 8, 38000 Prishtina, Kosova

  Telephone: (202) 466-6900 Fax: (202) 466-5593
  Web: www.naac.org Email: naac@naac.org
  __________________________________________________ ______________________
  Per Shtyp: 20 Janar, 2003 Kontakt: Valbona Sherifi (202) 466-6900

  Deklarate per Shtyp

  Uashingtoni ne Favor te nje Rezultati qe do tju Pelqeje Shqiptareve, Thote Charles Brayshaw - Perfaqesuesi i Larte i UNMIK-ut

  Uashington, DC, 20 Janar, 2003: Keshilli Kombetar Shqiptaro Amerikan (KKSHA/NAAC) leshoi kete deklarate ne lidhje me takimin qe u mbajt ne Nju Jork me Zevendes Drejtorin e UNMIK-ut, Perfaqesuesin e Vecante te Sekretarit te Pergjithshem te OKB-se, z. Charles Brayshaw me daten 15 Janar, 2003. Ju lutem vereni se nje kopje e kesaj deklarateje eshte gjithashtu e bashkangjitur edhe ne gjuhen angleze.

  Sa me shume progres te arrije Kosova per te plotesuar kushtet dhe standartet qe i ka vendosur komuniteti kombetar, aq me mire do te jete per Kosoven kur te ulet ne tavolinen e negociatave per te diskutuar statusin perfundimtar. Keto jane fjalet e Zevendes Drejtorit te UNMIK-ut, Perfaqesuesit te Vecante te Sekretarit te Pergjithshem te OKB-se gjate nje takimi qe KKSHA/NAAC organizoi me komunitetin shqiptar me daten 15 Janar, 2003 ne restorantin e Brunos ne Manhattan.

  Brayshaw, i cili ishte me nje vizite zyrtare ne Uashington dhe beri nje vizite te shkurter ne Nju Jork per tu takuar me perfaqesues te komunitetit Shqiptaro-Amerikan, ju tha personave qe moren pjese ne kete takim se atmosfera ne Kapitol eshte ne favor te rezultatit qe ju deshironi duke nenkuptuar qarte qe behej fjale per pavaresine. Ky takim u zhvillua ne formen e nje bisedeje jo formale ndermjet zyrtarit te UNMIK-ut dhe diaspores shqiptare dhe u perqendrua kryesisht mbi rendesine e plotesimit te kushteve, mbi kufizimet e Rezolutes 1244 se Keshillit te Sigurimit te OKB-se dhe mbi fuqizimin e institucioneve qeveritare te Kosoves. Ne kete takim moren pjese edhe perfaqesues se deges tri-shteteshe te Lidhjes Demokratike te Kosoves.

  Drejtori Ekzekutiv i KKSHA-se Martin Vulaj e informoi Brayshaw per konferencen qe KKSHA organizoi kohet e fundit ne bashkepunim me Qendren per Studime Strategjike dhe Nderkombetare (QSSN) per te diskutuar te ardhmen e Kosoves, ne te cilen figura dhe studiues te shquar politike nga SHBA dhe Kosova theksuan nevojen per te krijuar nje harte-udhezuese qe do ta drejtonte Kosoven drejt pavaresise. Ai gjithashtu permendi dhe nje tjeter konference qe u mbajt per Kosoven nga Instituti Amerikan i Paqes (IAP) ne Uashington, D.C., ku studiues dhe experte Europiane dhe Amerikane gjithashtu shprehen pikepamjet e tyre ne favor te nje Kosoveje te pavarur.

  Ne shumicen e konferencave nderkombetare qe jane mbajtur mbi te ardhmen e Kosoves, sidomos ato qe jane mbajtur ne Uashington, ceshtja per diskutim nuk ishte me se cili do te jete statusi perfundimtar i Kosoves, por si duhet ta arrijme statusinperfundimtar, tha z. Vulaj.

  Brayshaw pohoi se progres i madh eshte arritur ne lidhje me kthimin e Serbve qe u larguan pas luftes, por gjithashtu theksoi se eshte e domosdoshme qe te demonstrohet se minoritetet mund te jetojne ne siguri dhe paqe ne Kosove. Duke i bere thirrje autoriteteve shqiptare per te treguar pozicionin e tyre dhe per te drejtuar shoqerine, sidomos ne ceshjten e kithimit te minoriteteve, ai theksoi se ky eshte nje nder standartet kryesore qe duhet te plotesoje qeveria e Kosoves.

  Perfaqesues te komunitetit Shqiptaro-Amerikan treguan mbeshtetje per kthimin e Serbve duke theksuar se ata qe kthehn duhet te bejne keshtu ne baza vullnetare dhe individuale por gjithashtu kritikuan Beogradin qe nuk i ka kerkuar falje zyrtare popullit te Kosoves per terrorin, pastrimin etnik dhe gjenocidin qe shpertheu ne Kosove.

  Vulaj i shpjegoi perfaqesuesit te larte te UNMIK-ut Brayshaw se eshte shume e veshtire per njerezit e thjeshte per te ecur perpara per shkak te mosbesimit si dhe per shkak te disa ceshtjeve te tjera qe kane mbetur te pazgjidhura, si per shembull, statusi perfundimtar dhe ceshtja e njerezve te humbur.

  Zyrtari i KKSHA-se theksoi efektet negative qe ka krijuar Serbia me nderhyrjen e saj mbi ceshtjen e kthimit te Serbve, duke cituar raporte zyrtare te faktoreve destabilizues qe ka financuar Beogradi ne Mitrovice dhe ne pjese te tjera te Kosoves. Politika e Beogradit per ta politizuar ceshtjen e kthimit te Serbve dhe mbeshtetja finaciare qe i ben strukturave paralele si dhe perpjekjet e saj per ta destabilizuar Kosoven dhe per ta penguar progresin qe eshte arritur, eshte e derjtuar me nje qellim per nxitur mosbesim dhe per te shkaktuar frike e pasiguri mes shqiptare per te ardhmen e tyre, tha Vulaj.

  Perfaqesuesit e komunitetit Shqiptaro-Amerikan, per me teper, kerkuan qe akoma me shume fuqi ti transferohet institucioneve qeveritare te Kosoves, duke argumentuar se pa kompetenca me te medha nuk mund te plotesohen kushtet qe i ka vendosur Kosoves komuniteti nderkombetar.  Nga ana tjeter, Brayshw, shpjegoi se deri me tani organizata shumekombeshe i ka kaluar kompetenca qeverise se Kosoves per te mbikqyrur arsimimin dhe shendetesine, duke theksuar se drejtesia, politika e jashtme dhe mbledhja e taksave jane ende fuqi te rezervuara nga UNMIK-u.  Keshilli Kombetar Shqiptaro Amerikan (KKSHA) eshte nje organizate jo perfituese dhe jo qeveritare e dedikuar ndaj advokimit te ceshtjeve shqiptare, promovimit te paqes dhe zhvillimit ekonomik ne Ballkan per te forcuar politikat demokratike, per te inkurajuar respektin per te drejtat e njeriut, dhe duke mbajtur programe zhvillimi dhe edukative. Per me shume informacion mbi KKSHA-ne ju lutem vizitoni faqen tone te internetit www.naac.org.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 15. #15
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Postime
  604

  Albo

  Nje prej te dyja temave te Unmik: Me shume kopetenca ne 2003 fshije sepse eshte shkruar nga une menjehere me siper. Ose fshi temen time. Ke te duash. Thjesht te terheq vemendjen qe eshte shkruar dy here i njejti argument.

  Pershendetje
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 16. #16
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Edhepse ndoshta duket qe s'ka te beje direkt me procesin e pavaresimit te Kosoves, ky lajm eshte shume i rendesishem...


  UNMIK: Policia dhe ushtria serbe nuk do t kthehen kurr n Kosov

  PRISHTINE (25 Janar)
  - Serbia ditt e fundit ka rritur krkesat dhe presionet ndaj bashksis ndrkombtare, q t kthej nj pjes t forcs ushtarake dhe policore n Kosov. Por zyrtart e UNMIK-ut, duke komentuar deklaratat e zyrtarve serb, than se KFOR-i dhe UNMIK-u jan prgjegjs pr sigurin n Kosov. Nj zyrtar i lart i UNMIK-ut, ka thn se kthimi i policis dhe ushtris serbe n Kosov nuk do t bhet kurr, pa marr parasysh se a sht n rezolutn 1244, apo jo. Pr tri vjet e gjysm pas prfundimit t lufts, Kosovn e kan vizituar burrat m t mdhenj t shtetit, si politikan ashtu edhe ushtarak, t cilt njzri kan inkurajuar kosovart se nuk do t ket kurr kthim t forcave serbe n Kosov. Vet kryeadministratori i par i Kosovs, Bernard Kushner, u tha disa her kosovarve se prgjegjs pr sigurin n Kosov jan KFOR-i dhe policia dhe se kurr ushtria dhe policia serbe nuk do ta shkelin m tokn e Kosovs. ro/ko (BalkanWeb)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Interviste me presidentin e Kosoves ne Televizion.

  -------


  Thekse nga intervista e Presidentit t Kosovs, Ibrahim Rugova dhn TV Kosovs
  Prishtin, 25 janar 2003 (QIK)


  - Presidenti i Kosovs dr. Ibrahim Rugova vizitoi dje Televizionin e Kosovs dhe bisedoi me strukturat drejtuese t ktij institucioni lidhur me situatn aktuale n Kosov. Me kt rast Presidenti Rugova i dha nj intervist TV Kosovs, n t ciln foli pr shum zhvillime t cilat aktualisht e preokupojn Kosovn.

  Duke folur pr arritjet n Kosov n kto trie gjysm pas lufts, presidenti Rugova tha se gjat ktyre viteve ka pasur nj progres n t gjitha fushat e jets. Por si progres m t madh madh ai theksoi themelimin e institucioneve t Kosovs n nivel lokal dhe at qendror shtetror dhe funksionimin e tyre.

  Ndrkaq n planin e zhvillimit t prgjithshm Presidenti tha se faza e emergjencs ka kaluar, kurse n fushn ekonomike sht arritur nj prparim i mir, sidomos sektori privat, dhe ai, ka ecur shum shpejt, q duhet prkrahur. Presidenti Rugova pastaj foli edhe pr sektorin shtetror pr t theksuar se ka mbetur si problem dhe ai duhet t privatizohet.


  Presidenti Rugova vlersoi se n gjendjen e siguris s prgjithshme gjithashtu ka pasur nj progres dhe sot gjendja e siguris sht m e mir n Kosov q sht realizuar kryesisht nga KFOR-i, nga policia e UNMIK-ut dhe tash gjat ktyre tre vjetsh q sht ngritur policia e Kosovs, e cila duhet t specializohet pr fusha t ndryshme t jets.

  Ai theksoi rndsin e veant pr vendosjen e rendit demokratik n Kosov, fillimin e funksionimit t policis n Kosov dhe t rendit publik n prgjithsi. Si pika kryesore pr t ardhmen Presidenti nnvizoi zhvillimin ekonomik, investimet, privatizimin q duhet t'i filloj kt vit, krijimin e vendeve t reja t puns pr t rinjt e Kosovs etj.

  I pyetur se a sht dakord me pikpamjet q paraqiti z. Shtajner n fjalimin e tij drejtuar qytetarve lidhur me bartjen e prgjegjsive nga ndrkombtart tek institucionet vendore, Presidenti Rugova u shpreh se n prgjithsi sht n dakord me at q ka thn z. Shtajner. Ato pika jan edhe pikat e programit t presidentit, presidencs dhe t institucioneve t tjera t Kosovs. Kto dit, tha ai, sht biseduar dhe po bisedohet si t prgatitet bartja e kompetencave nga institucionet e UNMIK-ut n institucionet e Kosovs.

  Kjo do t bhet gradualisht q institucionet e Kosov me forcimin e tyre t jen n gjendje t'i realizojn, me nj bashkpunim t ngusht me UNMIK-un. Ai shtoi se ky vit sht nj vita m i lir sepse nuk ka zgjedhje dhe do t ket m shum koh pr pun...

  Ndrkaq duke shfaqur qndrimin e tij se cilat jan ato kompetenca m urgjente t cilat duhet sa m shpejt t'i kalohen institucioneve t Kosovs, presidenti Rugova tha, n kuptimin e mir, prej kur jan themeluar institucionet e Kosovs ka pasur nj largim t institucioneve t Kosovs dhe t UNMIK-ut.

  Ka pasur frustrime t ndryshme, psh. ekzekutivi duhet t punoj, parlamenti po ashtu dhe bashkpunimi ka vazhduar. Normat q krkohen kto dit, t jen sa m produktive, tha presidenti Rugova, duke shfaqur bindjen e tij se kto kompetenca do t barten gjat ktij viti si n fushn ekonomike, n fushn administrative e juridike, n fushn e siguris, edhepse sht pushtet i rezervuar i UNMIK-ut dhe i z. Shtajner.

  N pyetjen se a do t ket n kt vit edhe Presidenti i Kosovs m shum kompetenca, dhe cilat jan ato, presidenti Rugova u prgjigj: - Ne punojm me Kornizn Kushtetuese. Pra presidenti i Kosovs, kompetencat e tashme q i ka, garanton funksionimin demokratik t institucioneve t Kosovs, paraqet unitetin e popullit, pastaj n marrdhniet ndrkombtare s bashku me Prfaqsuesin Special ndrmerr masa dhe hapa, q n kt vit do t shkojn m tutje.

  Dihet se me kt kushtetut Presidenti i Kosovs nuk ka t drejt t'i shpall ligjet, por kt ia kemi ln Prfaqseusit Special, pra z. Shtajner. Un kam mjaft kompetenca por duhet t'i ushtroj dhe t'i zhvilloj ato. Do t bhet nj bartje graduale e kompetencave, - tha presidenti Rugova dhe vazhdoi:

  - Komptencat n marrdhniet e jashtme duhet t'i shikojm s bashku me z. Shtajner, sepse Kosova n kt faz ka nevoj q t'i ket zyrat e veta npr disa vende evropiane, pastaj n Shtetet e Bashkuara. Un kam br nj prpjekje n kuadr t kompetencave t mia dhe kam emruar senatorin Robert Dolle ambasador nderi, prkatsisht prfaqsues t lart t Kosovs n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, q i duhet nj shteti edhe kur t'i ket ambasadat, pra njerzit q kan punuar me vite pr Kosovn nuk duhet t'i harrojm.

  Kemi mjaft miq t till n Evrop si n Gjermani, n Franc, n Angli dhe n vendet skandinave... ata dhe q do t ndihmojn zhvillimin e Kosovs dhe afirmimin e saj. T mos mbeten miqt tan dhe bota pa informata zyrtare se far po ngjet n Kosov. Pra t mos mbetet Kosova n mshirn e skemave t ndryshme t qarqeve t ndryshme t dezinformimit. Kjo do t thot se duhet ta afirmojm progresin.

  Duke folur pr seancn e fundit t Parlamentit t Kosovs rreth siguris, Presidenti Rugova tha se ky debat ishte shum i rndsishm. Ishte hera e par q u shtrua nj tem e nxeht dhe e vshtir. Ishte hera e par q raportuan para deputetve prgjgjsit e UNMIK-ut q jan prgjegjs pr sigurin. Kto jan shenjat e para q kan filluar t bashkpunojn me UNMIK-un t gjitha institucionet. Parlamenti n kt seanc e dha edhe nj provim se sht i gatshm t diskutoj edhe pr temat m t rnda q duhet t'i diskutojn n Kosov.

  Kjo ishte vrtet nj diplomaci parlamentare. "Ne duhet t msohemi q n parlament do t kemi pikpamje t ndryshme, do t kemi nganjher edhe ngritje t zrit etj. Sa i prket siguris n radh t par duhet t angazhohen institucionet dhe policia e UNMIK-ut. KFOR-i e kryen punn e vet n mnyr t shklqyeshme. Policia e Kosovs t specializohet pr raste t krimit, t krimit ekonomik".

  "Un thash se gjendja e siguris sht prmirsuar, por pr fat t keq po vazhdojn vrasjet e personaliteteve publike, politike dhe jo vetm politike. Kemi pasur edhe raste t tjera kur jan vrar intelektual e gazetar. Pra duhet t'i themi ksaj stop.

  Krimi i organizuar n Kosov tash ekziston, por nuk sht n prmasa t mdha sepse pr fat populli i Kosovs tradicionalisht nuk e pranon krimin. Por pr t br keq nuk duhen shum njerz. Prandaj duhet t angazhohemi t gjith q t ndihmojm institucionet dhe t'i ndriojm kto vrasje dhe t'i ndrprejm, sepse kjo sht n t mirn e Kosovs", tha Presidenti Rugova.

  I pyetur se si do t hapet shtja e statusit final t Kosovs dhe n kt kontekst a duhet nisur nga marrveshja e Rambujes, presidenti Rugova tha se pikpamja e tij e par sht q Kosova de fakto sot sht e pavarur, sht e lir, n zhvillim e sipr, natyrisht si do shoqri n zhvillim, ka edhe probleme, por po ecet drejt progresit.

  "Pra, t njihet Kosova nga vendet e mdha, nga Shtetet e Bashkuara, nga Unioni Evropian dhe pastaj t formalizohet nga OKB-ja. Pra kjo sht rruga m e mir, m e drejt dhe m e shkurt. Kjo do t qetsonte kt pjes t Evrops dhe bots, por edhe rajonin n prgjithsi dhe do t'i qetsonte edhe fqinjt tan", theksoi Presidenti i Kosovs.

  "Ka mendime se duhet t bhet nj konferenc ndrkombtare pr njohjen formale t pavarsis s Kosovs, ku do t merrnin pjes t interesuarit. Ne, n radh t par jemi t interesuar, por rruga e par sht m e mira dhe m e drejta.

  Por edhe po t organizohej ndonj konferenc ndrkombtare duhet t nisemi nga njohja formale e pavarsis s Kosovs, sepse tash pr fat t mir sht nj koh tjetr pr Kosovn. Ndrkaq Marrveshja e Rambujes ka dhn rezultatin e vet. Do t thot pala q nuk e pranoi u ndshkua sipas t drejts ndrkombtare. Ne q pranuam at marrveshje fituam kt q e kemi sot", vlersoi n vazhdim zoti Rugova.

  "Serbia ende nuk sht liruar nga skemat e vjetra, ende nuk e ka kuptuar se sht nj bot tjetr q ka filluar n Kosov e me Kosovn dhe q ka filluar n rajonin ton, do t thot n kt pjes t Evrops dhe bots. Nse mbahet ndonj tubim ndrkombtar Beogradi mund t marr pjes por nuk do t jet ai q do t vendoste pr Kosovn.

  Kjo sht kryer njher e prgjithmon. Dhe sa m shpejt ta kuptojn kt n Beograd do t jet aq m mir pr ata dhe pr t tjert n rajon. Pra, njher e prgjithmon Beogradi duhet t lirohet prej atyre skemave negative t s kaluars kundr Kosovs dhe kundr popujve t tjer. Shpresoj se edhe ata kan filluar t mendojn n mnyr pozitive", nnvizoi Presidenti Rugova.

  Ndrkaq duke u prgjegjur se pse nuk ka pranuar Presidenti i Kosovs ftesn e Kryeministrit t Kosovs pr takim me lidert e partive kryesore politike n Kosov, zoti Rugova tha: "Tash jemi n nj faz tjetr. Do t thot me funksionimin e institucioneve t Kosov ku jemi t gjith, pra n Parlement, n Qeveri, prfshir ktu edhe presidentin. Nj bashkpunim i partive politike ekziston dhe duhet t ekzistoj, por nuk jam pr at q t bjm forma substitute t zvendsimit t institucioneve.

  Pra, pa t keq, sepse, si e dini, ne nj koh kemi pasur mjaft kso kshillash e tjera dhe nuk i shoh tash produktive. Natyrisht do t bashkpunojm sot edhe nesr LDK-ja n baz t interesave me PDK-n, me AAK-n dhe me disa parti t tjera m t vogla, q jan n Parlament, por vendi kryesor, tribuna sot sht Parlamenti i Kosovs.

  Jan atje t gjitha grupet parlamentare sipas votave dhe punojn e merren vesh. T gjitha partit e kemi deleguar atje vullnetin ton. Dhe nse ndodh ndonj bllokim i institucioneve ather mund t punohet edhe me partit politike. Pra ishte nj keqkuptim.

  Shembulli m i mir ishte debati i fundit n Parlament ku u aprovua deklarata e prbashkt. Andaj nuk duhet q ne si parti t'i paragjykojm gjrat, ta paralizojm parlamentin, t'i marrim kompetencat, sepse ato jan m t fuqishme se sa nj marrveshje apo nj debat i partive politike", tha mes tjerash n kt intervist Presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova.  ------------

  Te lumt goja Rugova !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 26-01-2003 m 09:51

 18. #18
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Llap, cka ky lajm lidhje me pavaresine e Kosoves?

  Apo po mendon se je duke bere dinakeri, duke u dhene nje lajm te tille, menjehere pas atij te Brarit?

  Te mbetemi ne teme ju lutem.

 19. #19
  Ky lajm eshte tragjik per Kosoven, nuk demothet vetem Ruogva por edhe Kosova!

 20. #20
  ore Llapi,

  Deshtimi ne ndergjegje eshte veshtir te kapercehet!!Si re i shpejte ishe kunder mirefjaleve ndaj Kryetarit Rugova!

  E fare kuadri ju patem juve o Llapi?

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
 4. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
 5. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •