Close
Faqja 4 prej 11 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 201
  1. #61
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Sa shpejt i harrove krimet makabre te vellezerve te tu te krishtere serbe kundra shqiptareve te kosoves? Ishin pikerisht prifterinjte me Biblen ne dore qe karikonin kriminelet serbe e ruse qe nese vret shqiptarin fiton dashurine e Jezusit. Eshte e lehte te manipulosh njerezit kur vjen puna tek feja. Mos shko tek vendet arabe qe njihen per gjaknxehtesi por shiko Irlanden nje vend evropian ku ka dekada qe vrasin njeri-tjetrin edhe pse besojne ne te njejtin Jezus. Ti beji shyqyrin qe nuk ke izraelin ne mes Evropes se do kishit ngrene njeri-tjerin ju katoliket me ortodokset.
    Shume bukur e ke pershkruar ēmendurine e vellavrasjes irlandeze(paēka se sfondi atje eshte politik) e shume bukur ke genjyer mbi priftat serbe qe paskan ndersyer ushtaret te vrasin shqiptare( e shumta do te mund te ndersenin vrasjen e myslimaneve te pabese, e pavertete edhe kjo), megjithate, nje kriminel nuk mund te shfajesohet nga krimet e nje krimineli tjeter!!!
    Pyetja e drejtperdrejte eshte se kush, midis teje dhe Shtimjanit(apo referit) eshte nje musliman i vertete(e ju nuk jeni ne lufte me njeri tjetrin!!)!!
    Nese ti me ben nje pyetje te drejtperdrejte, une pergjigjem drejtperdrejt, ndersa kur pyet nje mysliman, i ben bisht pyetjes!!
    Hajt behu burre e pergjigju!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jarigas : 28-06-2014 mė 09:58
    Jarigas

  2. #62
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Shume bukur e ke pershkruar ēmendurine e vellavrasjes irlandeze(paēka se sfondi atje eshte politik) e shume bukur ke genjyer mbi priftat serbe qe paskan ndersyer ushtaret te vrasin shqiptare( e shumta do t emund te ndersenin vrasjen e myslimaneve te pabese, e pavertete edhe kjo), megjithate, nje kriminel nuk mund te shfajesohet nga krimet e nje krimineli tjeter!!!
    Pyrtja e drejtperdrejte eshte se kush, midis teje dhe Shtimjanit(apo referit) eshte nje musliman i vertete(e ju nuk jeni ne lufte me njeri tjetrin!!)!!
    Nese ti me ben nje pyetje te drejtperdrejte, une pergjigjem drejtperdrejt, ndersa kur pyet nje mysliman, i ben bisht pyetjes!!
    Hajt behu burre e pergjigju!!
    Si the vellavrasja irlandeze ka sfond politik? Nuk qenke i informuar sa duhet sepse gjithcka eshte me sfond religjioz,nje lufte ndermjet katolikeve dhe protestanteve nukk mund te quhet politike aq sa nuk eshte politike kjo qe po ndodh ne irak se fundmi mes shiave dhe sunive.

    Nuk ti kam bere ndonjehere bisht pyetjeve ndaj skam pse ta bej dhe tani. Muslimane te vertete inshalla jam dhe une eshte dhe referi e shtimjani. Ne jemi te gjithe njerez dhe ne ceshtje te ndryshme edhe mund te gabojme. Sidoqofte mbeshtetja apo jo e ISIS eshte dicka qe nuk ka lidhje me besimin dhe si e tille nuk te ben musliman te vertete ose jo. Une kam argumententet dhe llogjiken time te besoj se ISIS eshte ujku vete nderkohe qe shtimjani dhe referi genjehen nga veshja e deles qe ata kane ne njeren ane.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #63
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Si the vellavrasja irlandeze ka sfond politik? Nuk qenke i informuar sa duhet sepse gjithcka eshte me sfond religjioz,nje lufte ndermjet katolikeve dhe protestanteve nukk mund te quhet politike aq sa nuk eshte politike kjo qe po ndodh ne irak se fundmi mes shiave dhe sunive.
    Ah...meqe qenka me sfon "religjoz", a na shpjegon pakez se ne cilat pika doktrinor dallojne katoliket me protestantet dhe pse konflikti lindi vetem pas ndarjes se Irlandes me dysh nga pushteti britanik??!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 28-06-2014 mė 11:41
    Jarigas

  4. #64
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Ah...meqe qenka me sfon "religjoz", a na shpjegon pakez se ne cilat pika doktrinor dallojne katoliket me protestantet dhe pse konflikti lindi vetem pas ndarjes se Irlandes me dysh nga pushteti britanik??!!
    Nuk eshte as tema e as vendi per te folur per Irlanden por une ta solla si krahasim, nese nuk ke informacion drejtohu google.com dhe informohesh si duhet.

    Dhe mos na bej hipokritin ketu se nuk te shkon. Te kam pare se sa i honeps besimtaret ortodokse ne nenforumet e tjera. I kam pare dhe life katoliket dhe ortodokset shqiptare se c'konsiderate kane per njeri-tjerin. Ndaj qe nje i krishter te vij e te na bej moral ne muslimaneve mbi paqen eshte jashte cdo llogjike.

    P.s Nese ke deshire te diskutosh mbi temen ne fjale dakort . Por nese don te besh ironi e sarkazem mbi besimin islam atehere je ne vendin e gabuar. Tung!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 28-06-2014 mė 12:10
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #65
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Edhe kjo qe ke shkruajtur me siper nuk eshte denim qe njihet ne islam. Cili gjykim me sheriatin e Allahut te lejon te kryqezosh dike vetem sepse ka marre te holla me dhune? Me c'llogjike e konsideroni dike te tille qafir mor a jeni ne vete ju?

    Ti ndihesh keq teksa une i etiketoj ushtaret dhe mbeshtetesit e ISIS djaj? Nese do kish ndonje etiketim me te keq do ta kisha perdorur dhe me vjen shume keq qe dhe ti nga injoranca ndaj fese je bere pjese e tyre. Allahu te udhezohte Shtimjan sa nuk eshte vone dhe te befte ta kuptosh se c'maskarallek je duke perkrahur.
    Me sheriat ne vendet arabe kur behen vjedhje te medha dhe te armatosur dhe keqtrajtojn viktimen denohen me vdekje,askush nuk tha se ai eshte qafir pse ka vjedh nuk e di nga e nxjerre ket,nese nje muslimam denohet me vdekje nuk dmthse eshte qafir por ai denohet per krimin qe ka be

    Ti mor zotri po na ofendon neve qe mendojm ndryshe nga ti ,ne disa komente ke shkru fjal fyse ndj nesh jo ndaj isis ,duhet me pas edukat edhe pse nuk na pelqejn mendimet e tjetrit eshte mir te mesohemi te pranojm dhe rrespektojm mendimin ndryshe edhe pse ai mendimm neve nuk na pelqen

    Nuk e di ndoshta edhe une jam injorant por me ate qe kam pa ne komente edhe ti je injorant sa i perket fes dhe situates ne irak ,duke ndejt para pc dhe shfletu gazeta ti nuk mund te dish realitetin qe ndodh atje mos e mashtro veten

  6. #66
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
    Me sheriat ne vendet arabe kur behen vjedhje te medha dhe te armatosur dhe keqtrajtojn viktimen denohen me vdekje,askush nuk tha se ai eshte qafir pse ka vjedh nuk e di nga e nxjerre ket,nese nje muslimam denohet me vdekje nuk dmthse eshte qafir por ai denohet per krimin qe ka be
    Po flasim per nje shtet qe gjoja kerkon te vendos sheriatin ne rastin konkret. Vendet e tjera arabe ndonese te korruptuara ne kulm jane lule perballe ISIS. Meqe mu mburre me kryqezimin e ketyre qe paskan bere vjedhje dhe keqtrajtime a me sjell ndonje argument nga kurani dhe hadithi prej egzekutime me kryqezim ne kohen e profetit a.s? Kryeqezimi ishte praktike paganesh fakt ky qe me ben te hamendesoj dhe ne emrin ISIS qe njihet boterisht si zoti i magjive ne egjiptin e lashte.

    Ti mor zotri po na ofendon neve qe mendojm ndryshe nga ti ,ne disa komente ke shkru fjal fyse ndj nesh jo ndaj isis ,duhet me pas edukat edhe pse nuk na pelqejn mendimet e tjetrit eshte mir te mesohemi te pranojm dhe rrespektojm mendimin ndryshe edhe pse ai mendimm neve nuk na pelqen
    Respektimi i mendimit Shtimjan perligjet kur diskutojme per ceshtje politike ose fetare ku ka vend per ide te ndryshme por jo per justifikimin e krimeve antinjerezore. Nuk mund te respektosh mendimin e dikujt qe te justifikon krimet e tmerrshme qe ben ISIS. Une thjeshte nuk arrij ta besoj qe te egzistonin muslimane ne bote qe te kishin te njejten etje per krime sikur serbet ndaj popullates boshnjake e shqiptare. Si do ndiheshe nese do vinte dikush dhe te justifikonte krimet e serbeve? Do kishte vend per respektim mendimi?

    Nuk e di ndoshta edhe une jam injorant por me ate qe kam pa ne komente edhe ti je injorant sa i perket fes dhe situates ne irak ,
    Une nuk pretendoj te jem hoxhe apo dijetar, une thjeshte jam nje besimtar musliman qe perpiqet te mesoja sa ka mundesi fene e tij. Por ceshtja ne fjale nuk ka nevoje per argumente fetare , mjafton te kesh pakez shpirt e zemer dhe te kuptosh qe ajo qe po ben ISIS eshte thjeshte antinjerezore qe nuk ka te bej me islamin.

    duke ndejt para pc dhe shfletu gazeta ti nuk mund te dish realitetin qe ndodh atje mos e mashtro veten
    Edhe pasi te kam sjelle video, foto e artikuj te hedhur neper webe nga vete ISIS praseprape me flet per gazeta e pc? Une nuk po flas duke hamendesuar por po sjell fakte qe vete ISIS i ekspozon. Pyes veten c'fare argumentesh kerkon ti qe te te ofroje Allahu ty qe te bindesh qe ISIS eshte vete djalli?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  7. #67
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Pyetjen e kam bere bazuar ne postimet e Shtimjanit dhe angmokios, pra, mos fillo me gomarlleqet e tua prej gjysmeanalfabeti!!
    Ti, nese je i zoti te pergjigjesh, beje, perndryshe, hesht e meso pak shqip!!
    Po cka me bo, nuk kam une faj se te NJOH se kush je.....

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Sa per "Islam=paqe", eshte nje fraze pa pike kuptimi, n'daē per nga kuptimi i fjales harape e ndaē per nga frytet qe korren qe nga mbjellja e ideologjise muhamedane!!
    Edhe nazistet pellisnin "nazizem=drite" apo komunistet "komunizem=persosmeri", por jane frytet ato qe percaktojne nje ideologji........e duke lexuar shkrimet e tua dhe produkteve te tjera te Islamit si referi, Shtimjani, ganimeti me shoke, atehere, ēfare kuptimi ka te pellasesh se "Islami=paqe".....e shumta mund te thuash se varet nga perdoruesi e atehere duhet te pranosh se s'eshte aspak me i mire se qindra ideologjira te tjera....
    Nuk e kape a ???....ja edhe njeher, RROTULLOJE vetveten tende deri ne ate moment, kur do te dal llogaria ISLAM=PAQE.....gjithecka cka te kane mesuar, cka ke mesuar, cka te kane thane, cka te kane mashtruar, cka te kane rrejt, apo ta kane shitur per ar e argjend....gjithecka lidhur me islamin qe te del me ne fund NDRYSHE se PAQEJA, eshte gabim, andaj, mere kete keshille keshtu pa asnjecfare prapavije, dhe filloja punes deri ne momentin kur do te dale llogaria perfundimtare ISLAM=PAQE.....nese kjo llogari nuk te del, atehere ke defekte....

    Per te me kuptuar edhe me thjeshte, kjo cka te shkruaj i bjer sikur ti thote nje nobelist i fizikes nje indigjeni te amazones qe akoma mban gjethe bananesh rreth uckurit (ta quajm ate Qashif): "toka rrotullohet rreth diellit"...........pra, detyra e Qashifit eshte tash te beje ckamos, qe ta BIND VETVETEN per thenjen e fizicienit se "toka rrotullohet rreth diellit". Kjo zakonisht nuk ka gjasa te perfitohet ndryshe perpos me mund, me mesim, me shkolle, me djers....ti e din, islami eshte FEE e te dijturve, per me e kuptuar se islami eshte paqe, duhet thjeshte me qen i DIJTUR....nuk mjafton ditunia qe ta mesojn ne kishe, edhe dhjet teste me sukseset me te larta ti kalosh, ajo dituni eshte per ne hale....

    Shprehja "islami eshte paqe", eshte nje shprehje e SAKTE. Se TI nuk e kupton, ka te beje me horizontin tend. Andaj, me thuaj faleminderit qe tregohem kaq zemergjere dhe shkepus disa minuta te shtrenjta te jetes time qe te te jap TI nje keshille per jete....


    tungi
    albanish by nature

  8. #68
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Alejkum Selam ,

    Jam kurioz te dij nese te gjithe ushtaret e ISIS jane pro kesaj qe po ndodh ne Irak? ISIS e ka ndryshuar trajektoren 100% nga nje lufte deri diku te justifikueshem ndaj Basharit ne vrasje te civileve te pafajshmve ne IRAK vetem pse jane SHIA. Ose mundet qe te ndodh dicka me e tmerrshme se kaq , ato ushtare te ISIS te cilet dalin kundra ose deshirojne te kthehen vriten po kaq barbarisht.
    Tipare kacaklleku......se cka behet ose duhet te behet ose do te behet e din vetem kryekacaku...tjeret jane ndjekes....dhe jame teper i bindur, se EKZEKUTIMET i kryejn cdohere te NJEJTIT persona....

    Solidarizimi me kacaket nuk eshte dicka e habitshme ose e re. Legjitimitet nuk kane patur asnjehere ne historine islame dhe nuk do te kene. Perndryshe edhe saudet jane pjelle e nje revolte kacake. Warlord-izmi eshte ne natyren e njeriut (sidomos te arabeve). Gjithekundi ku kane fushe verprimi, gjithekundi i sheh, dhe fusha e veprimit te tyre eshte "shoqeria islame"....qofte afghnistani, qofte cecenia, qofte dagestani, qofte bosnja, ne krye te tyre i ke arabet....ne kosove nuk paten "sukses" per te vetmin fakt se ne shqiptaret, folur ne tetovarce, jemi me "p...dha seme" se ata....

    Per arsye te trazirave (siri) dhe instabilitetit politik ne rajon (irak) e kemi kete efekt, dmth. KUSHTET jane te pershtatshme, dhe nje rrjedhoje e ngjajshe ose e njejte e ngjarjeve do te shihej gjetiu mbi rruzull, nuk eshte kjo tipike arabe.

    Nese ISIS-istat jane te mencem, do te mund te fitonin legjitimitet politik po qe se ne ndonje forme e inkuadrojne edhe opoziten irakjane (shih ne anen tjeter muqtada al sadr-in, nga kacak sot politikan).....


    selam
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nuh Musa : 29-06-2014 mė 09:31
    albanish by nature

  9. #69
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Po cka me bo, nuk kam une faj se te NJOH se kush je.....
    Hajt pra pergjigju pyetjes, meqe me njihke!!
    Nuk e kape a ???....ja edhe njeher, RROTULLOJE vetveten tende deri ne ate moment, kur do te dal llogaria ISLAM=PAQE.....gjithecka cka te kane mesuar, cka ke mesuar, cka te kane thane, cka te kane mashtruar, cka te kane rrejt, apo ta kane shitur per ar e argjend....gjithecka lidhur me islamin qe te del me ne fund NDRYSHE se PAQEJA, eshte gabim, andaj, mere kete keshille keshtu pa asnjecfare prapavije, dhe filloja punes deri ne momentin kur do te dale llogaria perfundimtare ISLAM=PAQE.....nese kjo llogari nuk te del, atehere ke defekte....
    Eshte njesoj sikur Hitleri te tote se "nazizmi=persosmeri", e hajt ti Ndue Moisiu bashke me tere islamiket e botes, rrotullojeni veten, Kuranin e Muhamedin, deri sa te mos arrini ne llogarine perfundimtare "nazizem=persosmeri"!!!
    Logjike kuranore kjo qe perdor ti, apo thjesht nuhizem vari kandarin!!
    Idiotesia e kesaj "logjike" qendron ne faktin se pretendon qe te quajme "paqe" gjakderdhjen e madje pretendon qe t'i ndryshoje kuptimin fjales "paqe"!!!!

    Per te me kuptuar edhe me thjeshte, kjo cka te shkruaj i bjer sikur ti thote nje nobelist i fizikes nje indigjeni te amazones qe akoma mban gjethe bananesh rreth uckurit (ta quajm ate Qashif): "toka rrotullohet rreth diellit"...........pra, detyra e Qashifit eshte tash te beje ckamos, qe ta BIND VETVETEN per thenjen e fizicienit se "toka rrotullohet rreth diellit".
    Jo or kungull Stambolli, eshte detyra e atij qe eshte me i ditur qe te perdore diturine e tij per t'i hapur mendjen indigjenit....pak a shume, ajo qe bene misionaret e krishtere, me pasojat qe dime!!!
    Ndryshe eshte puna kur flasim per Islamin qe mbron ti dhe Shtimjani: pretendon qe te quhet "paqe" gjakderdhja dhe luftenxitja!! Kjo eshte "paqja" islame??!!
    Kjo zakonisht nuk ka gjasa te perfitohet ndryshe perpos me mund, me mesim, me shkolle, me djers....ti e din, islami eshte FEE e te dijturve, per me e kuptuar se islami eshte paqe, duhet thjeshte me qen i DIJTUR....nuk mjafton ditunia qe ta mesojn ne kishe, edhe dhjet teste me sukseset me te larta ti kalosh, ajo dituni eshte per ne hale....
    Po mire, ti pretendo se po te pellasesh me te madhe se "islami eshte feja e te diturve", njerezimi do te ndryshoje mendje, edhe pse dijenia e njerezimit sot qendron ne boten e krishtere??!!
    Je per tu meshiruar Tunxh!!
    Shprehja "islami eshte paqe", eshte nje shprehje e SAKTE. Se TI nuk e kupton, ka te beje me horizontin tend. Andaj, me thuaj faleminderit qe tregohem kaq zemergjere dhe shkepus disa minuta te shtrenjta te jetes time qe te te jap TI nje keshille per jete....
    Shiko Tunxh, e shumta mund te thuash se "Islami eshte nenshtrim",ndersa "paqja" islame ka filluar me predikimin e profetit tuaj dhe po vazhdon edhe sot e kesaj dite ne Lindjen e Mesme, apo ne shkalle me te vogel neper xhamijat e Kosoves e Maqedonise.....pra anembane botes islamike!! Keshillat jepjua atyre qe shkojne e rrahin hoxhallaret neper xhamija apo atyre qe shkojne te japin jeten per te vrare myslimane te tjere......sa "paqe" e bukur kjo e Islamit tend!!
    Jarigas

  10. #70
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Sipas lajmev qe vin eshte shpall hilafeti islam dhe eshte zgjedh halifi

  11. #71
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
    Sipas lajmev qe vin eshte shpall hilafeti islam dhe eshte zgjedh halifi
    Si mund te jete Halif i muslimaneve nje perkrahes i Bin Ladenit dhe Al Kaedes? Si mund te mbaj mbi shpatulla nje Halif i muslimaneve gjakun e mijera te pafajshme te vrare ne menyre c'njerezore?

    Pastaj mbi c'kritere baze vetezgjidhet ky Halif e te perfaqsoje gjithe muslimanet ne mbare boten? Cili eshte kontributi qe i ka dhene ky muslimaneve ? Plumbin pas koke?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  12. #72
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Hajt pra pergjigju pyetjes, meqe me njihke!!
    O jaro, pash Allahun, ciles pyetje, oooo JARO, ciles pyetje ???....kush jane muslimanet e vertete ???...........po ne shtepi, oooo ditzi, ne shtepi i ke....ato jane muslimanet e vertete, njerez qe e jetojne jeten e tyre me brenga, me halle, me deshira, me gezime, me lumturi, kajher edhe me deshperime.....muslimanet e vertete jane thjeshte ato musliman qe ti i njeh. Mos e keqinterpreto muslimanin qe e kerkon hakun e vet, me muslimanin e perditshem.

    UCK-aistet tone cka ishin ???, afrikanci apo afghanistanci ???, po edhe djemt tane qe luftuan para 15 viteve po edhe ata ishin MUSLIMAN kur ishin ne istikamet, apo kur shprepshin plumbin qe ja merrte jeten nje njeriu tjeter....

    Ju jeni aq konfuz, jeni aq te paditun, saqe edhe PYETJE nuk dini me be !!!

    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Eshte njesoj sikur Hitleri te tote se "nazizmi=persosmeri", e hajt ti Ndue Moisiu bashke me tere islamiket e botes, rrotullojeni veten, Kuranin e Muhamedin, deri sa te mos arrini ne llogarine perfundimtare "nazizem=persosmeri"!!!
    Logjike kuranore kjo qe perdor ti, apo thjesht nuhizem vari kandarin!!
    Idiotesia e kesaj "logjike" qendron ne faktin se pretendon qe te quajme "paqe" gjakderdhjen e madje pretendon qe t'i ndryshoje kuptimin fjales "paqe"!!!!

    Jo or kungull Stambolli, eshte detyra e atij qe eshte me i ditur qe te perdore diturine e tij per t'i hapur mendjen indigjenit....pak a shume, ajo qe bene misionaret e krishtere, me pasojat qe dime!!!
    Ndryshe eshte puna kur flasim per Islamin qe mbron ti dhe Shtimjani: pretendon qe te quhet "paqe" gjakderdhja dhe luftenxitja!! Kjo eshte "paqja" islame??!!
    Po mire, ti pretendo se po te pellasesh me te madhe se "islami eshte feja e te diturve", njerezimi do te ndryshoje mendje, edhe pse dijenia e njerezimit sot qendron ne boten e krishtere??!!
    Je per tu meshiruar Tunxh!!
    Shiko Tunxh, e shumta mund te thuash se "Islami eshte nenshtrim",ndersa "paqja" islame ka filluar me predikimin e profetit tuaj dhe po vazhdon edhe sot e kesaj dite ne Lindjen e Mesme, apo ne shkalle me te vogel neper xhamijat e Kosoves e Maqedonise.....pra anembane botes islamike!! Keshillat jepjua atyre qe shkojne e rrahin hoxhallaret neper xhamija apo atyre qe shkojne te japin jeten per te vrare myslimane te tjere......sa "paqe" e bukur kjo e Islamit tend!!
    Pse hitleri ?, cka hitleri ??, ku hitleri ???.....ka dole tash ne keto aludime ???, mos valle je me ramazan dhe te ka kap ramazani ???....shembullin nuk ta solla per te te dhan ty nje cep me ik sic e ke zanat (prap ketu, nuk folim per Qashifin, por per TY !!!).....shembullin ta dhash si nje ilustrim per ti qartesuar pozitat. Ne kontekst do me thene:

    Fizicieni jam UNE
    Qashifi je TI
    Kurse thenja "toka rrotullohet rreth diellit" eshte e SAKTE......nje shembull me banal NUK KAM !!!

    QE do me thene, se barazia ISLAM=PAQE eshte e sakte, por TI (Qashifi) nga MUNGESA ne dituri, nuk mund ta perceptosh ne botekuptimin tend, per kete te nevojitet thjeshte nje mesues (sakte pra, Qashifit ju nevojiten misionaret) dhe mesim deri ate dite kur do ta kuptosh.....e kape ???

    Islami natyrisht se eshte NENSHRTIM.....nenshtrim ndaj PAQES (Vullnetit te ALLAHUT, i cili njeriun e deshiron ta shohe ne realitetin me te larte te mundshem paqesore, LIGJET e tija jane nje "dorracak" funksional qe shpin drejt ketij realiteti).....keshtu kuptohet alegoria "nenshtrim", dhe VETEM KESHTU....jo, nuk kuptohet si nenshtrimi i judenjeve para faraonit, JO, ki realitet ekziston ne boten tende konfuze, jo ne boten e 1 500 000 000 muslimaneve....e kape ???

    Tung
    albanish by nature

  13. #73
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Si mund te jete Halif i muslimaneve nje perkrahes i Bin Ladenit dhe Al Kaedes? Si mund te mbaj mbi shpatulla nje Halif i muslimaneve gjakun e mijera te pafajshme te vrare ne menyre c'njerezore?

    Pastaj mbi c'kritere baze vetezgjidhet ky Halif e te perfaqsoje gjithe muslimanet ne mbare boten? Cili eshte kontributi qe i ka dhene ky muslimaneve ? Plumbin pas koke?
    Koha do ta desgmoj se a eshte ky shteti per te cilin Muhamedi a.s na paralajmroj se do ndodh apo apo nuk eshte .,nuk kem nevoj te ngutemi

  14. #74
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
    Koha do ta desgmoj se a eshte ky shteti per te cilin Muhamedi a.s na paralajmroj se do ndodh apo apo nuk eshte .,nuk kem nevoj te ngutemi
    Do te ta dija per nder nese do ma sillje ate hadithin per te cilin thua se na ka paralajmeruar profeti a.s.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  15. #75
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Jam mes telefonit por po me vjen qudi preh teje pasi thu qeedi fen e nuk pe dishe se Muhamedi a.s na ka paralajmru se ne sham do ngritet hilafeti islam dhe prej saj do zgjerohet ne ter boten

  16. #76
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
    Jam mes telefonit por po me vjen qudi preh teje pasi thu qe e di fen e nuk pe dishe se Muhamedi a.s na ka paralajmru se ne sham do ngritet hilafeti islam dhe prej saj do zgjerohet ne ter boten
    O i gjithdijshem nuk ka nevoj per ironi. Hadithi qe dij une eshte se profeti a.s thote ne Kuds dhe jo Bagdad, sidoqofte do te pres o shoku dijetar derisa te shkosh ne kompjuter e te na e sjellesh hadithin.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  17. #77
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    4-Hadithi tė cilin e transmenton Ahmedi dhe Bezzari prej Nu’man ibn Beshirit prej Hudhejfes se i dėrguari i Allahut s.a.v.s. ka thėnė: ”Nė mesin tuaj do tė jetė pejgamberia, aq sa donė Allahu, pastaj Allahu do ta ngrenė, atėherė kur do tė donė ta ngrenė, pastaj do tė jetė kalifati sipas rendit pejgamberik, dhe ky do tė jetė sa donė Allahu, pastaj do ta ngrenė Allahu atėherė kur donė, pastaj do tė pasojė mbretėria gllabėruese, dhe kjo do tė jetė aq sa don Allahu, pastaj do ta ngren Allahu kur do tė donė. Pastaj do tė pasojė pushteti tiran, dhe do tė mbetet aq sa don Allahu, e pastaj Allahu do ta ngrenė kur tė donė. Pastaj do tė pasojė kalifati konform rrugės pejgamberike”, pastaj shuajti(29).

    Lyp ne jutube ke hoxhollar qe e sqarojn me kjart per ty se jam ne tel e e kam pak veshtir

  18. #78
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    A e di ti se cila pjes quhet sham ?
    Per info bagdadi nuk eshte shpall shtet islam ajo eshte ende eshte ne dor te regjimit

  19. #79
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
    4-Hadithi tė cilin e transmenton Ahmedi dhe Bezzari prej Nu’man ibn Beshirit prej Hudhejfes se i dėrguari i Allahut s.a.v.s. ka thėnė: ”Nė mesin tuaj do tė jetė pejgamberia, aq sa donė Allahu, pastaj Allahu do ta ngrenė, atėherė kur do tė donė ta ngrenė, pastaj do tė jetė kalifati sipas rendit pejgamberik, dhe ky do tė jetė sa donė Allahu, pastaj do ta ngrenė Allahu atėherė kur donė, pastaj do tė pasojė mbretėria gllabėruese, dhe kjo do tė jetė aq sa don Allahu, pastaj do ta ngren Allahu kur do tė donė. Pastaj do tė pasojė pushteti tiran, dhe do tė mbetet aq sa don Allahu, e pastaj Allahu do ta ngrenė kur tė donė. Pastaj do tė pasojė kalifati konform rrugės pejgamberike”, pastaj shuajti(29).

    Lyp ne jutube ke hoxhollar qe e sqarojn me kjart per ty se jam ne tel e e kam pak veshtir
    Me siper nuk lexoj as SHAM dhe as zgjerim ne tere boten. Apo ja fute kot me siper?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  20. #80
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

    Nga fusha e haditheve, do tė mjaftojmė me katėr hadithe qė pėrgėzojnė pėr triumfin e Islamit:1-Hadithi tė cilin e transmeton Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiju, Ibn Maxhe dhe Ahmedi prej Theubane se i dėrguari i Allahut s.a.v.s. ka thėnė:”Allahu ma mblodhi tokėn, dhe unė e pashė lindjen e perėndimin, ndėrsa umeti im do tė arrijė aq sa mė ėshtė mbledhur mua prej toke…25.I dėrguari i Allahut pėrgėzon pėr zgjerimin e shtetit Islam, ashtu qė do ta pėrfshijė lindjen dhe perėndimin, gjė qė nuk ėshtė realizuar mė parė nė kėtė formė. Pėr atė, ne jemi nė pritje tė kėtij premtimi, si qė lajmėron i sinqerti korrekt.2-Hadithi tė cilin e transmenton Ibn Hibbani nė Sahih-un e tij:”Kjo ēėshtje-pra Islami- do tė arrijė atė qė ka arritur nata dhe dita, dhe nuk do tė mbetet shtėpi e njeriut tė gjallė, pa mos hyrė nė tė kjo fe, qoftė me mbėshtetje tė autoritativėve apo mposhtjen e tė nėnēmuarve, fuqi me tė cilėn Allahu do ta forcon Islamin, dhe mposhtje, me tė cilėn do ta mposhtė Allahu mosbesimin(26).Nėse hadithi i mėparshėm pėrgėzonte pėr zgjerimin e shtetit Islam, ky hadith pėrgėzon pėr pėrhapjen e fesė Islame, dhe nė kėtė mėnyrė plotėsohet fuqia e shtetit dhe fuqia e thirrjes, bashkohet Kur’ani dhe pushteti.3-Hadithi tė cilin e transmenton Ahmedi,e pyten cili nga dy qytetet do tė ēlirohet i parionstantinopoli apo Roma? Abdullahu morri njė sanduk dhe e nxori nga ai njė letėr(27.Tha:Abdullahu thauke qėndruar rreth tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s. shkruanim, dhe dikush e pyeti tė dėrguarin e Allahut s.a.v.s Cili qytet do tė ēlirohet i pari konstantinopoli apo Roma? I dėrguari i Allahut s.a.v.s.tha: ”Qyteti i Heraklit do tė ēlirohet i pari”, gjegjėsisht Konstantinopol 8).JUSUF KARDAV

Faqja 4 prej 11 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •