Close
Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 201
 1. #41
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Angmokio :
  Kurse para do kohe a nuk ishe ti injėjti qė deklarove :
  Angmokio :
  Tani kush na ėsht bėr ėpėr gjynah ti ose shteti islamik?
  Angmokio ma herėt :
  Kurse mė vonė angmokio thotė :
  Ēfarė karakteri ke ti qė po ndėrron fetvat nė minutė?
  Fetva eshte ceshtje fetare e bazuar ne dicka te argumentuar ne baze religjioze. Ketu po parashikojme nje ngjarje ne baze te njohurive dhe informacioneve ditore qe ne marrim.Ja ti rendis ne pika gjerat qe kane ndryshuar prespektiven e ngjarjeve ne Irak.
  1. Deri dje mendoja se ishin vetem disa sheike arabe qe e sponsorizonin ISIS nderkohe qe sot eshte bere e qarte qe eshte vete shteti saudit.
  2. Turqine as qe e kisha menduar te sponsorizonte ISIS por interesat politike te bekan te futesh ne alence dhe me djallin.
  3. Kush e kish menduar qe dhe izraeli do ishte ne anen e ISIS , nderkohe qe sot po del se eshte teresisht e vertete.
  4. Para 2 javesh shteti amerikan deklaroi se do nderhynte per te luftuar ISIS nderkohe qe pas deklerates se Natanjahut qe leri te hane koken e njeri -tjetrit amerika po qendron indiferente.
  5. Malikin nuk e kisha menduar kaq lepurush qe te kete ne dispozicion arme moderne dhe mos ti perdore. E cuditshme por dhe kompromentuese.

  Megjithate pamvaresisht ketyre te gjithave nje lufte e madhe ndermjet shiave dhe sunive eshte e paevitueshme. E karikuar nga Saudia dhe Turqia si sunite dhe nga Irani si shia dhe me shejtanin cifut ne mes c'fare nuk kemi per te pare.

  Dhe unė pėrsėri po tė pyes : A janė nusajritė dhe rrafidat musliman?
  Shiat padiskutim qe jane musliman sepse ke argument hadithin e profetit qe kushdo qe deklaron shehadetin behet musliman. Nqs e mohon kete ke mohuar fjalen e profetit a.s. Ama a jane besimtare thuaj? Kete e din vetem Allahu xh.sh. E kane besimin e tyre te manget per shkak te gjynaheve qe bejne , sigurisht qe po por per kete po ashtu vendon Allahu xh.sh dhe jo ne. Edhe dicka tjeter , ne kohen e profetit a.s kishte shume munafike qe hiqeshin si muslimane dhe profeti a.s e dinte fare mire se kush ishin ata. I vrau profeti a.s ata apo vendosi qe dhe ata te jetonin ne paqe me muslimanet? Sigurisht qe ndodhi kjo e dyta. Qe ti arsyetosh keto qe po te them une duhet te perdoresh trurin por ju nuk keni aq llogjike sa ta veni ate ne levizje sepse jeni karikuar fort vetem me vjen shpate , vrasje e kallash.

  Ėshtė e llogjikshme qė rafidat tė bėjnė masakra dhe gjenocid mbi sunitėt fakt ėsht ėBagdadi i cili deri nė vitin 2003 ishte me shumicė sunite kurse rrafidat ishin pakicė,prej asaj kohe pastaj fillonė egzodusi,vrasjet dhe shpėrngulja e popullatės me forcė jashtėl qyteteve sunite.Kjo pėrshkak se rrafidat e kishin forcėn pra amerikėn nė anėn e tyre.

  E para na nuk ndjekim asnji hoxhė qorrazi vetėm se ndjekim argumentin dhe kėtė po ta vėrtetojmė gjithmon,pėrndryshe bjer argumente ose je gėnjeshtar si do shohish mė poshtė...
  Ata mospajtime nuk janė fikhije se ku na lidhen duart posht ose lartė por janė nga baza e akides,sepse tė pėrmbash Nusajritė dhe rrafidat dhe tiu quash ata musliman edhe pse shehadeti i tyre nis duke sharė nėnėn e besimtarėve,duke sharė shokėt e profetit dhe duke e bėrė zot Aliun dhe duke ju lutur idhujve tė tyre dhe sipas teje dhe ramadan e l Butit kjo ska problem dhe siudomos ti pėrmbash krimet e tyre pėrsėri kjo ska problem kjo nuk na qenka fundi i botės...ncccc.Dhe kti Ibn Tejmijje dhe tėrė uleamtė e e hli sunnetit na paskan gabuar kurse Buti dhe ti ja keni qilluar dhe nė fund po na thotė se pse gjith kjo tė na bėjė kaq pėrshtypje?Dhe pastaj na hspallin neve se skemi mend dhe jemi tė pallogjikshėm kurse kto qė po i bėjnė krejt me llogjikė?Tė kujtė llogjike ore i mjerė?A kėshtu na qenka llogjika e juaj?Kėtė besim qė keni mbani pėr veti,neve nuk na duhet sepse kjo qė thoni bie ndesh edhe me Kur'anin sunnetin dhe ixhamin e tėrė muslimanėve.Dhe kru Ibn Tejmijje na paska gabuar kurse juve ja keni qilluar????

  Por kėtu Ibn Tejmijje ore i mjerė ja ka qėlluar se ai spo flet ng mendja e tij por ka marrė koncesusin e uleamve tė ehli sunnetit dhe nuk ka marrė mendimin e butit.
  Tani kush na del gėnjeshtar ti ose koncesusi i ulemave tė sunnetit dhe muslimanėve ? OSe pėr tye kjo ska rėndėsi?

  Kjo ka tefsil (spjegim dhe skarim) sepse njisoj Profeti ka thėnė se kush beson nė Allah hyn nė xhennet,por nėse e marrim kėtė thėnje kėshtu i bje se edhe t[ėr[ bota e mushrikėve beson nė Allah dhe i bjen se tėrė ata do tė hynė nė xhennet.Por vallė a ėshtė kėshtu ? Jo nuk ėshtė kėshtu sepse kjo thėnje pastaj kompletohet edhe me tjerat ..dhe kėsisoj shembuj ke sa tė duash..

  Neve nuk ndjekim Ibn Tejmijjen atė ose kėtė vetėm se ndjekim argumentin qė ka sjellė filani dhe ai argument nėse ėshtė nga ixhami,koncesusi i muslimanėve e ke detyrim ta pranosh,pėrndryshe njeriu bėhet kuffar..dhe ktu nuk ka vend ta pėrdorim llogjikėn kur para teje janė lodhur me qindra diejtarė qė kan vdekur mbi libra dhe kan vdekur nė fushat e xhihadit..
  Mjer ti qė nga goja jote janė nė hallė muslimanėt qė luftojnė rrafidat kėtė kancer tė ummetit kurse i leni tė lirė kafirat...Allahu na udhėzoftė tė gjithėve ..Amin ja Rabbi dhe naj zbut zemrat qė tė pranojm ėt vėretėn nga kushdoqoftė ai...Amin.
  Degjoji me kujdes cdo te them tani dhe mbaje vesh per nje kohe te gjate. Kjo qe po ndodh atje tani eshte nje fitne qe eshte e organizuar mrekullisht nga perendimi. Para 1 apo 2 muajsh kur konflikti i Ukraines ishte ne qender te mediave Tony Blair doli me nje deklerate te forte. C'fare beni more i tha Rusise e Ukraines jeni te krishtere te dy dhe vritni njeri-tjetrin , hajde mo te merrmi me islamin radikal e ta shkaterrojme , kjo eshte detyra jone. (Permendja e radikalizmit eshte preteksi sepse e gjithe ideja eshte tek islami). C'fare ndodhi me pas? Nuk kaluan pak jave dhe ''tak'' si me magji gjithcka u be realitet. Ja ku e ke dhe linkun me poshte ;

  http://m.huffpost.com/uk/entry/5196236/
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #42
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Angmokio :
  Fetva eshte ceshtje fetare e bazuar ne dicka te argumentuar ne baze religjioze
  Kėshtu qė ti nė bazė tė argumenteve religjioze menjiherė i ndėrrove fetvat pėr shtetin islamik.
  1. Deri dje mendoja se ishin vetem disa sheike arabe qe e sponsorizonin ISIS nderkohe qe sot eshte bere e qarte qe eshte vete shteti saudit.
  Tani pra ke sjellė fetva nga qė tė bėrė e qartė qė ėshtė vetė shteti saudik ai qė sponzorizon shtetin islamik? Ku i ke argumentet?Na trego si tu bė e qartė?Cilat info i ke marrė pėr bazė?
  2. Turqine as qe e kisha menduar te sponsorizonte ISIS por interesat politike te bekan te futesh ne alence dhe me djallin.
  Tani sipas mendjes tėnde edhe turqia i paska hyrė kėsaj valle nė aleancė me djallin...ku e gjete kėtė argument?
  3. Kush e kish menduar qe dhe izraeli do ishte ne anen e ISIS , nderkohe qe sot po del se eshte teresisht e vertete.
  Pa le tani ku e gjete edhe izraelin tė sponzorizon shtetin islamik...edhe izraeli na qenka futur nė aleancė me djallin pra sipas teje shtetin islamik?
  4. Para 2 javesh shteti amerikan deklaroi se do nderhynte per te luftuar ISIS nderkohe qe pas deklerates se Natanjahut qe leri te hane koken e njeri -tjetrit amerika po qendron indiferente.
  ISpaas teje amerika tani qenka indeferent dhe ajo nuk po hyn nė aleancė me djallin,sepse sipas teje i bjen se ma mirė djajt le tė bėjnė luftė ndėrmjet veti dhe kokėn ta hajnė...
  5. Malikin nuk e kisha menduar kaq lepurush qe te kete ne dispozicion arme moderne dhe mos ti perdore. E cuditshme por dhe kompromentuese.
  E ke ditur ti se Maliki na paska qenė nji trim azgan qė ska ditur kėto armėt moderne se si ti pėrdor i gjori...
  A ke fetva tjera pėr tė na thėnė?
  Tė kam pyetur pėr rrafidat midis tyre edhe nusajritė a janė musliman? dhe je pėrgjejgur :
  Shiat padiskutim qe jane musliman sepse ke argument hadithin e profetit qe kushdo qe deklaron shehadetin behet musliman.
  Si e beson ti kėtė haditzh kur ti je skeptik ndaj haditheve?Kur unė bie hadith,ti po mė thua se ai nuk mirret pėr bazė kur e kemi Kur'anin?
  Po mirė pastaj ti si do ta komentosh hadithin ku Profeti thotė se secili qė beson Allahun ėshtė besimtar?Sipas kėtij hadithi i bjen se edhe krishterėt besojnė Allahun bile besojnė nė ringjallje poashtu edeh ēifutėt...nė qoftėse mohon kėtė ke mohuar fjalėn e profetit...
  Cili ulema musliman nga tė kaluarit na paska thėnė se rrafidat janė musliman?Hajt se ti ke shum tru,pėrdore trrurin...
  Pėrdore trurin dhe jepi pėrgjigjje kėsaj pyetje :
  Nėse rrafidat thuajnė shehadetin dhe njikohėsishtė ata shajnė nėnėn e besimtarėve Aishen r.a,shajnė sahabėt,Aliun e bėjnė Zot,nė ktė rast a janė endej musliman kėto njerėz?A janė kėta gjynahe tė thjeshta apo ēka janė?
  Nė librin kryesor tė Nusajrive ku ata e bazojnė tėrė besimin e tyre “Kitab ta’lim ed-dijanah En-Nusejrijjah” shiqo se ēka shkruan duke i mėsuar fėmijėt me pyetje pėrgjigjje :
  -Petje : Kush na ka krijuar?
  -Pėrgjigjje : Ali Ibn Ebi Talibi,emirul mu'minin.
  - Pyetje : Nga e dimė se Aliu ėshtė Zot,dhe se e kemi detyrim qė ta adhurojmė ?
  -Pėrgjigjje : Kėtė e dimė nė bazė tė hutbes sė sqarimit ku ai thotė : Unė jamė fshehtėsia (misteri) i tė gjitha fshehtėsive,unė jamė druri i ndriēuar,unė jamė i pari dhe i fundit,unė jamė mė i afėrti dhe mė i larti.''....
  QĖ pastaj kėto gjėra ti krahasosh me munafikat :
  Edhe dicka tjeter , ne kohen e profetit a.s kishte shume munafike qe hiqeshin si muslimane dhe profeti a.s e dinte fare mire se kush ishin ata. I vrau profeti a.s ata apo vendosi qe dhe ata te jetonin ne paqe me muslimanet?
  Ore i mjerė ti me tė vėrtetė je ēoroditur.
  E para : Munafikėt nė kohėn e profetit kan marrė pjesė aktive me profetin nė luftė,pra kanė vrarė qafira,kurse ju jeni shum larg atyre,sepse ju pretendoni paqe me qafirat dhe djallin,rrafidat dhe mushrikunėt...
  E dyta : Ore i mjerė,muslimanėt ishin tė sigurtė nga dėmi i munafikėve nė kohėn e tij,sepse ata frigėsoheshin nga ndėshkimi i profetit,dhe pėr ktė shkak fitnet (spiunazhet) i bėnin nė fshehtėsi tė madhe pa patur asnji dėshmnitar,dhe ata pėrsėri kishin frigė sepse e dinin se Allahu do tė shpall dhe do tė nxjerr nė shesh munafikllėqet (spiunimet) e tyre ,dhe nė realitet ashtu u bė...
  Kurse juve sot keni zgjatur llapat dhe keni lėshuar helmin nė ato pak muslimanė qė morrėn guximin qė tė mbrojn nderin e sialmit dhe atyre muslimanėve tė torturuar nė burgjet e rrafidave dhe tė mbrojnė nderin e atyre motravve qė po dhunohen nė burgjet e rrafidave...
  O ALlah mos lerė asnji munafik nė tokė pa ju hakmarr,dhe na bėjė tė mundėshėm qė ti njohim ata me veprimet e tyre,dhe bėje mrekulli qė tė gjithė ta shohim dėnimin e tyre qė nė dunja...amin.
  Pra sot munafikėt jo qė skanė frigė Alllahun por ata janė mė tė kėqinj sesa munafikėt e parė,sot ata haptazi tradhėtojnė,miqėsojnė qafirat,luftojnė qmuslimanėt haptazi,ua bėjnė qrfin qafirave...
  - E treta : Pse ti vrasė ata profeti kur pėr dėnimin e tyre nevoiteshin dy dėshmitar,kurse muslimanėt nuk kishin asnji dėshmitar.Kurse pėr munafikėt e sotit dėshmon e tėrė bota bile edhe tė krishterėt edhe ēifutėt se ata luftojnė muslimanėt haptazi me gojė dhe me vepra..subhanallah Ja Rabbi.
  Angmokio i mjerė thotė :
  Qe ti arsyetosh keto qe po te them une duhet te perdoresh trurin por ju nuk keni aq llogjike sa ta veni ate ne levizje sepse jeni karikuar fort vetem me vjen shpate , vrasje e kallash.
  Ore i mjerė ti ēfarė do ti thoshe Ali IBn Taibit i cili shijat i ka djegur tė gjallė,sepse ata e adhuronin atė sa ishte i gjallė derisa sahabėt ja ndaluan dėniminnė atė mėnyrė?
  Ore i mjerė ēka do ti thoshe Halid Bin Velidit i cili vrau nji qafir pa hiri pse ai deklaroj shehadetin?
  Po ti pse e ke zgjatur llapėn kundra shteti islamik duke i gjykuar nga ajo qė kan vrarė disa civilė qė ata thuajnė se i pėrkasin policisė?Vallė vetė sebeb kėsaj na qenkan ata djallėzor?
  PSe asjniher nuk ke thėnė asnji fjallė tė keqe pėr nusajritė,dhe rrafidat?Apo i mbron ata?
  Vallė a na tregon ore i mjerė kur nė histori rrafidat dhe Sunitėt paskan qenė bashkė?
  Dhe faliminderimi i takon vetėm Allahut qė nxin zemrat dhe u qetė qėllimet nė sheesh qė ti kuptojnė tė gjithė...

 3. #43
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Si e beson ti kėtė haditzh kur ti je skeptik ndaj haditheve?Kur unė bie hadith,ti po mė thua se ai nuk mirret pėr bazė kur e kemi Kur'anin?
  Si mund te me thuash mua se jam skeptik ndaj haditheve kur une kam qene mbrojtesi me i madh i tyre duke luftuar armiqte e hadithit sikur perkrahesit e Rashad Khalifes. Merri fjalet e mia mor i gjore dhe kuptoji sic duhet. Te kam thene qe nje hadith i cili bie ne kundershtim me Kuranin nuk duhet pranuar si i vertete pamvaresisht se kush e ka trasmetuar. Eshte e kote te debatosh me ty , ti as nuk te kupton perkundrazi te keqkupton. Nuk kam hic nerva te te citoj me teper. Allahu te udhezohte! Selam.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe1
  Anėtarėsuar
  19-06-2014
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  89

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Organizata terroriste islamike “ISIS” e ka ftuar yllin e futbollit Lionel Messi, qė t’u bashkohet nė luftėn e xhihadit nė Irak. Duket se pėrveē prirjeve okupuese e terroriste, organizata “ISIS” ka prirje edhe pėr humor.

  Tė paktėn kėshtu shkruajnė mediat ndėrkombėtare, tė cilat i referohen njė mesazhi nė Twitter, qė ėshtė shkruar nga njė llogari me emrin “ISIS”. Kjo ka ndodhur, kur Lionel Messi ka shėnuar gol ndaj Iranit.

  “ISIS uron Messi’n dhe e fton atė qė t’i bashkohet grupit nė xhihad” ėshtė shkruar veē tjerash nė Twitter. Ende nuk dihet nėse kjo llogari ėshtė e ndonjė anėtari tė “ISIS” ashtu siē nuk dihet ende se si Messi do tė reagojė ndaj njė “ftese” tė tillė.
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosni ne profil por jo ne firm. Stafi i Forumit

 5. #45
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Shteti i psikopateve, te Irakut dhe Shamit thuaj. Zoti i shkaterrofte zullumqareve. Duhet shume kujdes, Isis nuk perfaqeson asgje te Islamit, Islami nuk ushqen dhune e vampirizem, eshte kunder gjakderdhjes, kunder vrasjeve e shkaterrimit ne toke. Ajo qe mund te them eshte i madhi Zot ju ardhte hak, Atij si shpeton asgje.
  Injoranca nuk zhduket me top

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar INDRITI pėr postimin:

  angmokio (26-06-2014)

 7. #46
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga INDRITI Lexo Postimin
  Shteti i psikopateve, te Irakut dhe Shamit thuaj. Zoti i shkaterrofte zullumqareve. Duhet shume kujdes, Isis nuk perfaqeson asgje te Islamit, Islami nuk ushqen dhune e vampirizem, eshte kunder gjakderdhjes, kunder vrasjeve e shkaterrimit ne toke. Ajo qe mund te them eshte i madhi Zot ju ardhte hak, Atij si shpeton asgje.
  Kush sipas teje na pėrfaqėson islamin nė Irak dhe sham?

 8. #47
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Ne videon me poshte po ashtu zagaret e ISIS kane kapur 4 iraken te policise kufitare. Njeri prej tyre gjate marrjes ne pyetje dehidratohet dhe bie ne gjendje shoku. Momente me pas shikohet i vdekur ndersa nje kriminel i ISIS me emrin Abu Hamza Almuhammedi therret gezueshem ''Vrava nje Shia''. Zoti marrte hak nga keta kriminele dhe ndaj te gjithe atyre qe i mbeshtesin keta.

  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 9. #48
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Polici kufitar nuk eshte ushtar je ne gjendje ta kuptosh kaq gje apo e ke te veshtire? Polici kufitar eshte dhe ai i cili nuk ben gje tjeter vetem se stampon viza apo vula neper pasaporta. Vetem per kete te hash plumb pas koke? Pastaj si mund te jesh kaq mizor e te thuash ta kishin menduar me heret per familjen? Dmth te rrinin ne shtepi e mos punonin ? C'fare dreqin keni ne vend te trurit mor aman ?
  Ne vendin tim dikur ne luft ,disa persona skan qen as ushtar as polic ,kan qen shqiptar por vetem pse kan bashkpunu me armikun jan likfidu,edhe ata kan lan femij jetima,por ndoshta kan qen shkaktar qe afer 90 % e ushtarve te UĒK jan vra ne prita e prapa shpine ,keshtu qe nuk ben mu mundu mu ba ma i mequm se papa pa i dit arsyjet e verteta te cilat i kan qu drejt vrasjes .Ne vitet e 90 kush nuk e ka pranu shtetin serb shqiptaret jan debu nga puna dhe skan pranu me qen argat te pushtetit dhjetra mijra puntor mbeten pa pun per me shum se 10 vite dhe nuk vdisen nga uria por ,mbeten faqebardh dhe koken lart sepse nuk pranun ti sherbejn nje regjimi ,Kshtu qe zoti ta ka caktu rriskun me mir me hek pak e me marr hallal sesa me fitu haram

  E ata qe pe permenin netanjahun shum shpejt siq duket kan mi shku te dera edhe ati ,veq situata ne palestin ka fillu te nxehet ndersa isis nuk ka kush qe mund te ndal ne zgjerimin e territoreve

 10. #49
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Ne vendin tim dikur ne luft ,disa persona skan qen as ushtar as polic ,kan qen shqiptar por vetem pse kan bashkpunu me armikun jan likfidu,edhe ata kan lan femij jetima,por ndoshta kan qen shkaktar qe afer 90 % e ushtarve te UĒK jan vra ne prita e prapa shpine ,keshtu qe nuk ben mu mundu mu ba ma i mequm se papa pa i dit arsyjet e verteta te cilat i kan qu drejt vrasjes .Ne vitet e 90 kush nuk e ka pranu shtetin serb shqiptaret jan debu nga puna dhe skan pranu me qen argat te pushtetit dhjetra mijra puntor mbeten pa pun per me shum se 10 vite dhe nuk vdisen nga uria por ,mbeten faqebardh dhe koken lart sepse nuk pranun ti sherbejn nje regjimi ,Kshtu qe zoti ta ka caktu rriskun me mir me hek pak e me marr hallal sesa me fitu haram

  E ata qe pe permenin netanjahun shum shpejt siq duket kan mi shku te dera edhe ati ,veq situata ne palestin ka fillu te nxehet ndersa isis nuk ka kush qe mund te ndal ne zgjerimin e territoreve

  Nuk ka nevoj me tregu hipokrizi ndaj vetes dhe ndaj meje. Ti e din fare mire qe atje po behet nje lufte kundra shijave dhe ISIS nuk don dia dij nese jane ushtarake apo civile. Mjafton te kesh lindur SHIA dhe kriminelet e ISIS te fusin plumbin. Ti i thua ketij xhihad? Ky eshte xhihadi qe na urdheroi Allahu xh.sh qe te vrasim te pafajshem? Kjo eshte fatkeqesia e ketij ymmeti qe fetwate e sheikeve wehabinj dalin perpara kuranit dhe hadithit. Vrisni shiat thone kafshet se do shperbleheni me xhennet. Vallai ato shpirtera te vrare padrejetesisht do ta marrin hakun diten e gjykimit.

  Me vjen te uleras nga nervat kur degjoj neper lajme teksa i quajne kriminelet e ISIS sunite. Ata quhet ti quajne sataniste, sunitet nuk kane asgje te perbashket me ta. Ata dhe kushdo qe i perkrah ata jane djaj qe skane asnje ndjenje njerezore.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 11. #50
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Nuk ka nevoj me tregu hipokrizi ndaj vetes dhe ndaj meje. Ti e din fare mire qe atje po behet nje lufte kundra shijave dhe ISIS nuk don dia dij nese jane ushtarake apo civile. Mjafton te kesh lindur SHIA dhe kriminelet e ISIS te fusin plumbin. Ti i thua ketij xhihad? Ky eshte xhihadi qe na urdheroi Allahu xh.sh qe te vrasim te pafajshem? Kjo eshte fatkeqesia e ketij ymmeti qe fetwate e sheikeve wehabinj dalin perpara kuranit dhe hadithit. Vrisni shiat thone kafshet se do shperbleheni me xhennet. Vallai ato shpirtera te vrare padrejetesisht do ta marrin hakun diten e gjykimit.

  Me vjen te uleras nga nervat kur degjoj neper lajme teksa i quajne kriminelet e ISIS sunite. Ata quhet ti quajne sataniste, sunitet nuk kane asgje te perbashket me ta. Ata dhe kushdo qe i perkrah ata jane djaj qe skane asnje ndjenje njerezore.
  Une nuk kam par as degju se ushtaret e Isis jan duke vra civil por kam par qe civilia cmenden pas tyre kur ata hyn dhe qlirojn qytetet nga regjimi ,ndersa per vrasjen e njerzve te armatosur te cilet jan pjes e ushtris dhe policis armike une skam koment smund ti gjykoj

  Edhe ushtaret e isis qe bien ne kundershtim me ligjet e Zotit Ekzekutohen
  [COLOR="#FF0000"]Sqarim: I Ekzekutuari quhet Ebul Abbas, ka qene ushtare i Deules. Pas gjykimit me Sheriatin e Allahut, kadia ka vendosur te ekzekutohet dhe kryqezohet per harabe (marrje te pasurise me dhune). U ka marr te holla njerezve duke u argumentuar se jane qafira.

  Sipas teje ne qenkemi djaj flm prej teje zoti te shperbleft, kam pas rrespekt dhe mendim ndryshe nga per ty por tani po shoh nje ftyr tjeter edhe pse na thjesht po debatojm dhe po sjellim lajmet nga mediat ti nuk ngurron te na ofendosh te na quash djaj e trushperlar,kjo nuk duhet te jet edukata e nje muslimani nuk i ka hije nje muslimani te etiketoj e te ofendoj duhet te permbaj vetetn, te jet shum i durushum

  Une nuk marr guximin ti quaj engjuj sepse jan njerz me te mata qe gabojn e as nuk mund ti quaj kriminel (sepse nuk vrasin civil te paarmatosur gra femij e pleq ) koha do ta tregoj realitetin e une Lus zotin qe tju jep forc dhe fitore atyre qe jan ne rrug te drejt dhe qe e meritojn fitoren ,dhe nese isis jan ashtu siq thon dhe nese ligj i vetem per ta eshte kurani dhe suneti ather die se askush sdo mund ti mposht perderisa te mos devijojn nga rruga e drejt

 12. #51
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,202

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Human Rights Watch : Varreza masive ne Irak !
  Fotografite dhe incizimet satelitore tregojne per masakra te tmerrshme ne qytetin Tikrit dhe ne gjithe Irakun Verior.  Pjestaret e Organizates terroriste fetare ISIS ,vetem keto dy jave kane pushkatuar afer 200 qytetar te Tikritit,lajmeron organizata HRW.Ne sajtin e saj jane publikuar ne detaje vendet e pushkatimit dhe fotot e egzekutimit.Analiza e fotografive dhe incizimeve satelitore tregojne qe xhihadistet kane kryer pushkatime masive ne Tikrit,qysh ne diten e pare kur e pushtuan kete qytet ( 11. Qershor).

  " Numri i viktimave ne kete Qytet eshte me siguri dhjetfish me i madh,mirepo pamundesija per te qene ne vendin e ngjarjes na kufizon ne hulumtimet tona ...",theksojne nga HRW.Ndersa njeri nder Drejtoret e HRW,Peter Bouckaert, shprehet : " Incizimet satelitore dhe fotot jane deshmi e forte per krimet e tmerrshme te luftes ne ate vend,duhet te vazhdojme punen qe ti dokumentojme te gjitha rastet.Ndersa pjestaret dhe lideret e ISIS jane duke bere vrasje masive,dhe ata duhet ta dijne qe te gjithe irakienet dhe Bota jane duke i shikuar ...".  HRW - ISIS execution site located
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga semiku : 27-06-2014 mė 21:42
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 13. #52
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Une nuk kam par as degju se ushtaret e Isis jan duke vra civil por kam par qe civilia cmenden pas tyre kur ata hyn dhe qlirojn qytetet nga regjimi ,ndersa per vrasjen e njerzve te armatosur te cilet jan pjes e ushtris dhe policis armike une skam koment smund ti gjykoj

  Edhe ushtaret e isis qe bien ne kundershtim me ligjet e Zotit Ekzekutohen
  [COLOR="#FF0000"]Sqarim: I Ekzekutuari quhet Ebul Abbas, ka qene ushtare i Deules. Pas gjykimit me Sheriatin e Allahut, kadia ka vendosur te ekzekutohet dhe kryqezohet per harabe (marrje te pasurise me dhune). U ka marr te holla njerezve duke u argumentuar se jane qafira.

  Sipas teje ne qenkemi djaj flm prej teje zoti te shperbleft, kam pas rrespekt dhe mendim ndryshe nga per ty por tani po shoh nje ftyr tjeter edhe pse na thjesht po debatojm dhe po sjellim lajmet nga mediat ti nuk ngurron te na ofendosh te na quash djaj e trushperlar,kjo nuk duhet te jet edukata e nje muslimani nuk i ka hije nje muslimani te etiketoj e te ofendoj duhet te permbaj vetetn, te jet shum i durushum

  Une nuk marr guximin ti quaj engjuj sepse jan njerz me te mata qe gabojn e as nuk mund ti quaj kriminel (sepse nuk vrasin civil te paarmatosur gra femij e pleq ) koha do ta tregoj realitetin e une Lus zotin qe tju jep forc dhe fitore atyre qe jan ne rrug te drejt dhe qe e meritojn fitoren ,dhe nese isis jan ashtu siq thon dhe nese ligj i vetem per ta eshte kurani dhe suneti ather die se askush sdo mund ti mposht perderisa te mos devijojn nga rruga e drejt
  Edhe kjo qe ke shkruajtur me siper nuk eshte denim qe njihet ne islam. Cili gjykim me sheriatin e Allahut te lejon te kryqezosh dike vetem sepse ka marre te holla me dhune? Me c'llogjike e konsideroni dike te tille qafir mor a jeni ne vete ju?

  Ti ndihesh keq teksa une i etiketoj ushtaret dhe mbeshtetesit e ISIS djaj? Nese do kish ndonje etiketim me te keq do ta kisha perdorur dhe me vjen shume keq qe dhe ti nga injoranca ndaj fese je bere pjese e tyre. Allahu te udhezohte Shtimjan sa nuk eshte vone dhe te befte ta kuptosh se c'maskarallek je duke perkrahur.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 14. #53
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Une nuk kam par as degju se ushtaret e Isis jan duke vra civil por kam par qe civilia cmenden pas tyre kur ata hyn dhe qlirojn qytetet nga regjimi ,ndersa per vrasjen e njerzve te armatosur te cilet jan pjes e ushtris dhe policis armike une skam koment smund ti gjykoj
  Shtimjan, a mund ta dime se ku i paske pare keta civilat qe ēmenden pas "ēlirimtareve" nga "rregjimi"??!!
  Gjithe bota ka pare miliona civile qe largohen frikshem nga shtepite e tyre, ndersa zotrote paska pare krejt te kunderten......edhe televizori yt eshte islamik a??!!

  Edhe ushtaret e isis qe bien ne kundershtim me ligjet e Zotit Ekzekutohen
  [COLOR="#FF0000"]Sqarim: I Ekzekutuari quhet Ebul Abbas, ka qene ushtare i Deules. Pas gjykimit me Sheriatin e Allahut, kadia ka vendosur te ekzekutohet dhe kryqezohet per harabe (marrje te pasurise me dhune). U ka marr te holla njerezve duke u argumentuar se jane qafira.
  Ky "sqarimi", te ka ardhur drejt per se drejti nga salla e "kadiut" trasmetuar nga TV-Sheriati i Allahut, apo e ke pare vete??!! Nje perralle e jotja a mund te perligje qindra deshmi per shtazerine e suniteve te ISIS-sit??!!
  Jarigas

 15. #54
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin

  Ky "sqarimi", te ka ardhur drejt per se drejti nga salla e "kadiut" trasmetuar nga TV-Sheriati i Allahut, apo e ke pare vete??!! Nje perralle e jotja a mund te perligje qindra deshmi per shtazerine e suniteve te ISIS-sit??!!
  Kete me duket se e ke keqkuptuar. Po te thote qe vete ISIS ka egzekutuar ne menyre barbare nje ushtar te ISIS. Kjo nuk eshte shpifje por eshte e vertete dhe nuk eshte vetem ky por jane me qindra egzekutimet me kryqezim te ISIS. Besoj mund ta kuptosh sa te cmendur qe jane sa dhe i perligjin dhe jane te kenaqur me keta lloj egzekutimesh.

  Emri: Syrians-crucified.jpg

Shikime: 737

Madhėsia: 69.3 KB

  Emri: isis 111.jpg

Shikime: 1075

Madhėsia: 126.6 KB

  Emri: isis 222.jpg

Shikime: 780

Madhėsia: 168.2 KB
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 16. #55
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Kete me duket se e ke keqkuptuar. Po te thote qe vete ISIS ka egzekutuar ne menyre barbare nje ushtar te ISIS. Kjo nuk eshte shpifje por eshte e vertete dhe nuk eshte vetem ky por jane me qindra egzekutimet me kryqezim te ISIS. Besoj mund ta kuptosh sa te cmendur qe jane sa dhe i perligjin dhe jane te kenaqur me keta lloj egzekutimesh.

  Emri: Syrians-crucified.jpg

Shikime: 737

Madhėsia: 69.3 KB

  Emri: isis 111.jpg

Shikime: 1075

Madhėsia: 126.6 KB

  Emri: isis 222.jpg

Shikime: 780

Madhėsia: 168.2 KB
  Nje shok i imi thot keshtu....

  Nji roe (roe=jete) sa nji kok voe (veze)...

  Kurse gjermanet thojn......jeta eshte si shkallet e kotecit....e shkurte, dhe plot glasa....

  Kush mund te ndaje drejtesi ne kete realitet pos Allahut ???


  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit,
  Mėshirėbėrėsit!

  1. Pasha kohėn!

  2. Nuk ka dyshim njeriu
  ėshtė nė njė humbje tė sigurt.

  3. Me pėrjashtim tė
  atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė
  porositėn njėri-tjetrin, t’i pėrmbahen tė
  vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė
  jenė tė durueshėm.

  ..........betimi i ALLAHUT eshte PREMTIM per njeriun !


  Selam
  albanish by nature

 17. #56
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Kete me duket se e ke keqkuptuar. Po te thote qe vete ISIS ka egzekutuar ne menyre barbare nje ushtar te ISIS. Kjo nuk eshte shpifje por eshte e vertete dhe nuk eshte vetem ky por jane me qindra egzekutimet me kryqezim te ISIS. Besoj mund ta kuptosh sa te cmendur qe jane sa dhe i perligjin dhe jane te kenaqur me keta lloj egzekutimesh.
  Pikerisht, ēeshtja qendron ne burimet e informimit te Shtimjanit, i cili shikon vetem ate qe i interesson e dhe mat me kandarin e radikalizmit!!!
  Edhe nese keta "engjejt" e Shtimjanit te kene egzekutuar ish-pjesetare te ISIS-sit, vetem nej qorr mund te perligje egzekutime te vendosura pa gjyq e pa shtet, apo me keq akoma te bazuara mbi interpretime te nje libri fetar, qofte ky edhe Kurani apo Bibla!! Jane kriminele ne te dyja rastet e pajtohem katerciperisht me ty ne kete kontekst!!
  TAshi, ēeshtja qe shtrohet ketu eshte: cili eshte mysliman i "vertete" ketu, ti qe je(te pakten perpiqesh) paqesor duke u mbeshtetur ne Kuran e hadite(ato qe te pelqejne), apo Shtimjani(dhe kriminelat sunite ne Siri e Irak) qe jane luftenxites e qe mbeshteten ne po ate Kuran e ne haditet qe u pelqejne atye??!!
  Nese leme menjane idiotesite e gomereve qe nuk kuptojne se myslimanet ne Lindjen e Mesme s'jene veēse mish per top ne duart e krereve politike, ajo qe me intereson eshte te koptohet njehere e mire se, eshte pikerisht Kurani hambari nga ku ushqehen shpirterish kriminelet vegla dhe kriminelet qe i perdorin ato vegla!!
  SHpjegimin jua le ju suniteve "paqesore"...!!
  Jarigas

 18. #57
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Pikerisht, ēeshtja qendron ne burimet e informimit te Shtimjanit, i cili shikon vetem ate qe i interesson e dhe mat me kandarin e radikalizmit!!!
  Edhe nese keta "engjejt" e Shtimjanit te kene egzekutuar ish-pjesetare te ISIS-sit, vetem nej qorr mund te perligje egzekutime te vendosura pa gjyq e pa shtet, apo me keq akoma te bazuara mbi interpretime te nje libri fetar, qofte ky edhe Kurani apo Bibla!! Jane kriminele ne te dyja rastet e pajtohem katerciperisht me ty ne kete kontekst!!
  TAshi, ēeshtja qe shtrohet ketu eshte: cili eshte mysliman i "vertete" ketu, ti qe je(te pakten perpiqesh) paqesor duke u mbeshtetur ne Kuran e hadite(ato qe te pelqejne), apo Shtimjani(dhe kriminelat sunite ne Siri e Irak) qe jane luftenxites e qe mbeshteten ne po ate Kuran e ne haditet qe u pelqejne atye??!!
  Nese leme menjane idiotesite e gomereve qe nuk kuptojne se myslimanet ne Lindjen e Mesme s'jene veēse mish per top ne duart e krereve politike, ajo qe me intereson eshte te koptohet njehere e mire se, eshte pikerisht Kurani hambari nga ku ushqehen shpirterish kriminelet vegla dhe kriminelet qe i perdorin ato vegla!!
  SHpjegimin jua le ju suniteve "paqesore"...!!
  Dhe ti e ke parashtruar pyetjen kuptohet mbi vleresime tejet objektive dhe raliste, e jo mbi pelqyme perzonale ???..........jaro, je i mrekullueshem...........prit ore, se bajrami ka edhe 28 dite, mos ben para kohe bajram.

  ISLAM=PAQE........rrotulloje natyren tende deri sa te dalesh ne kete perfundim....

  tungi
  albanish by nature

 19. #58
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  TAshi, ēeshtja qe shtrohet ketu eshte: cili eshte mysliman i "vertete" ketu, ti qe je(te pakten perpiqesh) paqesor duke u mbeshtetur ne Kuran e hadite(ato qe te pelqejne), apo Shtimjani(dhe kriminelat sunite ne Siri e Irak) qe jane luftenxites e qe mbeshteten ne po ate Kuran e ne haditet qe u pelqejne atye??!!
  Nese leme menjane idiotesite e gomereve qe nuk kuptojne se myslimanet ne Lindjen e Mesme s'jene veēse mish per top ne duart e krereve politike, ajo qe me intereson eshte te koptohet njehere e mire se, eshte pikerisht Kurani hambari nga ku ushqehen shpirterish kriminelet vegla dhe kriminelet qe i perdorin ato vegla!!
  SHpjegimin jua le ju suniteve "paqesore"...!!
  Sa shpejt i harrove krimet makabre te vellezerve te tu te krishtere serbe kundra shqiptareve te kosoves? Ishin pikerisht prifterinjte me Biblen ne dore qe karikonin kriminelet serbe e ruse qe nese vret shqiptarin fiton dashurine e Jezusit. Eshte e lehte te manipulosh njerezit kur vjen puna tek feja. Mos shko tek vendet arabe qe njihen per gjaknxehtesi por shiko Irlanden nje vend evropian ku ka dekada qe vrasin njeri-tjetrin edhe pse besojne ne te njejtin Jezus. Ti beji shyqyrin qe nuk ke izraelin ne mes Evropes se do kishit ngrene njeri-tjerin ju katoliket me ortodokset.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 20. #59
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Nje shok i imi thot keshtu....

  Nji roe (roe=jete) sa nji kok voe (veze)...

  Kurse gjermanet thojn......jeta eshte si shkallet e kotecit....e shkurte, dhe plot glasa....

  Kush mund te ndaje drejtesi ne kete realitet pos Allahut ???


  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit,
  Mėshirėbėrėsit!

  1. Pasha kohėn!

  2. Nuk ka dyshim njeriu
  ėshtė nė njė humbje tė sigurt.

  3. Me pėrjashtim tė
  atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė
  porositėn njėri-tjetrin, t’i pėrmbahen tė
  vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė
  jenė tė durueshėm.

  ..........betimi i ALLAHUT eshte PREMTIM per njeriun !


  Selam
  Alejkum Selam ,

  Jam kurioz te dij nese te gjithe ushtaret e ISIS jane pro kesaj qe po ndodh ne Irak? ISIS e ka ndryshuar trajektoren 100% nga nje lufte deri diku te justifikueshem ndaj Basharit ne vrasje te civileve te pafajshmve ne IRAK vetem pse jane SHIA. Ose mundet qe te ndodh dicka me e tmerrshme se kaq , ato ushtare te ISIS te cilet dalin kundra ose deshirojne te kthehen vriten po kaq barbarisht.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 21. #60
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Dhe ti e ke parashtruar pyetjen kuptohet mbi vleresime tejet objektive dhe realiste, e jo mbi pelqyme(pelqesa) perzonale(personale) ???..........jaro, je i mrekullueshem...........prit ore, se bajrami ka edhe 28 dite, mos ben(bej) para kohe bajram.

  ISLAM=PAQE........rrotulloje natyren tende deri sa te dalesh ne kete perfundim....

  tungi
  Pyetjen e kam bere bazuar ne postimet e Shtimjanit dhe angmokios, pra, mos fillo me gomarlleqet e tua prej gjysmeanalfabeti!!
  Ti, nese je i zoti te pergjigjesh, beje, perndryshe, hesht e meso pak shqip!!

  Sa per "Islam=paqe", eshte nje fraze pa pike kuptimi, n'daē per nga kuptimi i fjales harape e ndaē per nga frytet qe korren qe nga mbjellja e ideologjise muhamedane!!
  Edhe nazistet pellisnin "nazizem=drite" apo komunistet "komunizem=persosmeri", por jane frytet ato qe percaktojne nje ideologji........e duke lexuar shkrimet e tua dhe produkteve te tjera te Islamit si referi, Shtimjani, ganimeti me shoke, atehere, ēfare kuptimi ka te pellasesh se "Islami=paqe".....e shumta mund te thuash se varet nga perdoruesi e atehere duhet te pranosh se s'eshte aspak me i mire se qindra ideologjira te tjera....
  Jarigas

Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •