Close
Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 201
 1. #21
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Vet fakti qe amerikanet dhe irani bashkohen kunder tyre ,edhe pse kta kan qen gjithmon aleanc por te fshehur , por tani dojn me publiku edhe publikisht aleancen e tyre kjo te ben me kuptu se ata nuk mund te jen me te kqij se kta ,Edhe turkia nga ana tjeter del kunder bombardimeve sepse e din se me bombardime do te vriten e zhduken mijra familje sunite siq ka ndodh edhe me par dhe ky eshte plani i iranit dhe shiitve qe te pakoj sa me pak sunitet . e une nuk muj me dal ne krahun e amerikaneve qe jan vrasesit me te medhenj te shekullit ,e as me iranin i cili ma lufton dhe ofendon fen time ,elzekuton vellezerit e mi vetem pse jan suni ,dhe nuk ju lejon te ken as xhami ndersa per sinagoga dhe objekte te zjarrputistave nuk eshte problem
  Asgje ne bote nuk e perligj vrasjen e te pafajshmeve. Jeni bere si robote qe dy gjera qe i keni mesuar i mshoni fort sa here beni debat. Edhe greqia nuk lejon ndertimin e xhamive per muslimanet po pastaj ku te shohim police kufitare greke ti flusim plumbin pas koke? E shikon se sa te papergjegjshem dhe te pallogjikshem qe jeni? Amerika shkoi e bombardoi edhe serbine kur beri masakra ndaj shqiptareve e po pastaj meqe amerika u be aleate me shqiptaret i bie qe shqiptaret qe u masakruan ishin fajtoret? Heret apo vone ISIS do shkaterrohet por keqazi fare ama. Mua me vjen keq per ata muslimane qe ju eshte bere lavazh truri dhe do zhduken ata se bashku me familjet e tyre. Islami nuk do ngrihet me gjakun e muslimaneve absolutisht jo. Nuk eshte e ardhmja e islamit nga kriminele e faqezinj si keto qe shohim ne video. Nuk e len Allahu xh.sh fene e tij qe te bie ne dore te derrave dhe qenve te ISIS. Inshallah na jep Allahu ymer dhe ta shikojme fundin e tyre. Per mua personalisht ajo dite do jete dite feste.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #22
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Asgje ne bote nuk e perligj vrasjen e te pafajshmeve. Jeni bere si robote qe dy gjera qe i keni mesuar i mshoni fort sa here beni debat. Edhe greqia nuk lejon ndertimin e xhamive per muslimanet po pastaj ku te shohim police kufitare greke ti flusim plumbin pas koke? E shikon se sa te papergjegjshem dhe te pallogjikshem qe jeni? Amerika shkoi e bombardoi edhe serbine kur beri masakra ndaj shqiptareve e po pastaj meqe amerika u be aleate me shqiptaret i bie qe shqiptaret qe u masakruan ishin fajtoret? Heret apo vone ISIS do shkaterrohet por keqazi fare ama. Mua me vjen keq per ata muslimane qe ju eshte bere lavazh truri dhe do zhduken ata se bashku me familjet e tyre. Islami nuk do ngrihet me gjakun e muslimaneve absolutisht jo. Nuk eshte e ardhmja e islamit nga kriminele e faqezinj si keto qe shohim ne video. Nuk e len Allahu xh.sh fene e tij qe te bie ne dore te derrave dhe qenve te ISIS. Inshallah na jep Allahu ymer dhe ta shikojme fundin e tyre. Per mua personalisht ajo dite do jete dite feste.
  Kto fjalė i thuajnė vetėm rrafidat,dhe asnji diejtar nė botė qoft edhe sufi ma tė moderuar.Vetė kardavi qė njihet iammi ma i moderuar nė botė nuk thotė pėr shtetin islam kėsisoj fjalė tė ndyra.Bile edhe kundėrshtar i shteti islam Adnan Aruri livdoj shtetin islam.
  Ti gjithsesi je mashtrues gjoja duke dalur nė mbrojtje tė njerėzve duke deklaruar se gjoja islami na qenka paqe me djallin.Ti je ai pėrkrahėsi i zabitit tė Asadit Ramadan El Butit qė mbronte diktatorin dhe nė fund vetė ai diktatori e likvidoj?
  Ti asjni fjalė nuk ke thėnė pėr masakrat e rrafidave kundra sunijjve dhe tani gjoja po tė ndalet fryma dhe po tė vjen keq se pse shteti islamik po vretė disa ndtyrėsira tė ushtrisė sė rrafidave.Secili e din se vrasja e personave militar ėshtė cak legjitim dhe pėrkundėr kundėrshtarėve tė tyre shteti islam nuk aplikon metoda torturuesve ndaj kundėrshtarėve tė tij sikur qė bėjnė ata me gratė,fėmijėt dhe civilėt sunijj.
  Dhe tye mė shum po tė dhimsen dhe po derdh lotė krokodili mbi kėto kopilat e mutas qė skanė lėnė lloj torturimi pa bėrė mbi civilėt sunijj.
  Bjer vetėm nj i video ku shtet iislamik bėnė torturime ose masakrime mbi gratė dhe fėmijėt e tyre,ose ku i torturon robėt e luftės?Kurse pėrkundrazi ke me qindra dėshmi tė kundėrta.
  Pasi diejtari jotė na u vra (Ramadan el Buti) cili ėshtė dijetari jot?Cilin mezheb po ndjek ti?Cilėt ulema tė vjetėr na i ndejk ti?
  Cilin islam po ndjek ti ose mos vallė ke shpikur ndonji drejtim tjetėr?
  Sigurisht Nuri Al Maliki do tė jepte medalje dhe do tė shpallte qytetar nderi i rrafidave dhe Muktada sadėr do tė bėnte ndoni ndims tė ajatoaletėve dhe do ta siguronte varrin me shenjtėri pėr tė ardhmen...
  Po ti sje tu bėrė diē tjetė[r vetėm se po nxjerrė hipokrizinė tėnde qė tė tė livdojnė qafirat me teoritė tua tė paqes.
  Zhdukja e shteti islam ėshtė nji dėshirė e kotė e shum armiqve tė islamit dhe ishte dėshir e shum grupacioneve sekulariste nė Siri por ajo mbijetoj dhe jo vetėm qė mbijetoj por tani tė gjitha ato grupe properėndimore qė ju lėpiheshin tani kan rėnė nė nji pozitė shum tė keqe endej duke pritur ndihma nga perėndimi.
  Faliminderimi amerikės qė i dha kaq shum armė irakut dheh ata pa pikė djersi tė[ bien nė duar tė shteti islamik.
  Dhe me Allahun qėndron suksesi i cili jep fitoren kujt tė donė dhe dėnon cilin tė donė dhe disave ua sėmur zemrat kurse disave ua shėron zemrat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga referi_1 : 21-06-2014 mė 15:52

 3. #23
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Mė poshtė keni nji ushtar rrafidi i cili i lutet idolit tė tij ose fotos duke i bėrė sexhde :
  Emri: rrafidiu i lutet fotos.jpg

Shikime: 3068

Madhėsia: 24.7 KB  Taniu ēka ka lidhje ky me islamin? Rrafidat i luten lloj lloj ajatoaleti tė cilėt sot ata janė njerėzit mė tė pasur nė kurrizė tė populllit deh asnjeri prej tyre nuk ka marrė pjes nė luftė drejtėpėrsė drejti por ata i ēojnė kėto delet pėr ti therrrur nė front kurse vetė rrinė nėpėr hotelet ma luksoze tė perėndimit dhe pastaj kėta identifikohen me imam Aliun i cili ishte shum i thjeshtė dhe i varfėr po gjithmon ka qenė i pari nė front tė luftės dhe njihej si trim i rrallė..tani krahasoni imam Aliun me kta ajatoaletėt e sotit?Islami prej rrafidizmit janė shumė larg si nata me ditėn
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga referi_1 : 21-06-2014 mė 16:28

 4. #24
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Asgje ne bote nuk e perligj vrasjen e te pafajshmeve. Jeni bere si robote qe dy gjera qe i keni mesuar i mshoni fort sa here beni debat. Edhe greqia nuk lejon ndertimin e xhamive per muslimanet po pastaj ku te shohim police kufitare greke ti flusim plumbin pas koke? E shikon se sa te papergjegjshem dhe te pallogjikshem qe jeni? Amerika shkoi e bombardoi edhe serbine kur beri masakra ndaj shqiptareve e po pastaj meqe amerika u be aleate me shqiptaret i bie qe shqiptaret qe u masakruan ishin fajtoret? Heret apo vone ISIS do shkaterrohet por keqazi fare ama. Mua me vjen keq per ata muslimane qe ju eshte bere lavazh truri dhe do zhduken ata se bashku me familjet e tyre. Islami nuk do ngrihet me gjakun e muslimaneve absolutisht jo. Nuk eshte e ardhmja e islamit nga kriminele e faqezinj si keto qe shohim ne video. Nuk e len Allahu xh.sh fene e tij qe te bie ne dore te derrave dhe qenve te ISIS. Inshallah na jep Allahu ymer dhe ta shikojme fundin e tyre. Per mua personalisht ajo dite do jete dite feste.
  ngoe ,nese nuk e degjon mos komento

  Ne jemi trushperlar se ne nuk mallkojm symbyllur ata qe si njohim ne vetem lusim zotin qe tju dhuroj fitoren te drejtev ,ty te kuptoj se si njef shiitet ata i konsideron musliman e aspak nuk njef besimin e tyre kete e kam pa ne nje tem qe ke hap koh me par

  Tjetra te pelqeu ty apo jo me ndihmen e zotit shteti islam do themelohet atje, sepse eshte e domosdoshme jan te detyruar muslimanet suni ,ata kan qen dhe jan te shtypur vazhdimisht nga shiitet.

  Ne mosul 800 ushtar kan mundur 13000 ushtar logjiko mir se si mund te triumfojn 800 perball 13 mij ushtarve te armatosur deri ne dhemb kjo deshmon se ata jan ne rrug te drejt

 5. #25
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Kto fjalė i thuajnė vetėm rrafidat,dhe asnji diejtar nė botė qoft edhe sufi ma tė moderuar.Vetė kardavi qė njihet iammi ma i moderuar nė botė nuk thotė pėr shtetin islam kėsisoj fjalė tė ndyra.Bile edhe kundėrshtar i shteti islam Adnan Aruri livdoj shtetin islam.
  Jo vetem Karadawi por asnje dijetar tjeter me llogjike nuk guxon te thote dicka publikisht sepse plumbi pas koke do ishte gjeja e fundit qe do merrnin nga kjo bote.

  Ti gjithsesi je mashtrues gjoja duke dalur nė mbrojtje tė njerėzve duke deklaruar se gjoja islami na qenka paqe me djallin.Ti je ai pėrkrahėsi i zabitit tė Asadit Ramadan El Butit qė mbronte diktatorin dhe nė fund vetė ai diktatori e likvidoj?
  C'fare thua ore faqezi , si mund ta them une dicka te tille per islamin? Nuk je gje tjeter vetem se nje shpifes i rendomte. Sa per Ramadan El Butin (Allahu e meshirohte) sigurisht qe jam dhe do jem perkrahes i tij derisa te vdes. Ku jane keta luftetaret e ISIS tani? Pse nuk e sulmuan Basharin? Buti ishte aq i zgjuar sa e dinte forcen e Besharit i cili kurre nuk do binte nga froni por i paralajmeroi muslimanet qe para se gjaku i tyre te dergjej lume te gjenin gjuhen e komunimikimit dhe ta zgjidhnin kete ceshtje ne ate menyre. Rezultati i kundershtimit te fjaleve te Butit? Miliona Siriane qe braktisen vendin. Qindra mijera femij e gra te pafajshem te vrare dhe i gjithe ai tmerr qe po ndodh se fundmi atje. Buti sa per dijeni eshte mesuesi i shume prej hoxhallareve ne trojet shqiptare. Sadullah Bajrami me shoke shkonte tek xhamia e tij dhe merrte derse te ndryshme nga fikhu , kurani e hadithi nga Buti. Tere jeta e tyre eshte influencuar nga ky dijetar. Nuk mund te hidhet kurre mundi i tij vetem se ai mbajti nje qendrim llogjik ndaj nje ceshtje te caktuar.


  Ti asjni fjalė nuk ke thėnė pėr masakrat e rrafidave kundra sunijjve dhe tani gjoja po tė ndalet fryma dhe po tė vjen keq se pse shteti islamik po vretė disa ndtyrėsira tė ushtrisė sė rrafidave.Secili e din se vrasja e personave militar ėshtė cak legjitim dhe pėrkundėr kundėrshtarėve tė tyre shteti islam nuk aplikon metoda torturuesve ndaj kundėrshtarėve tė tij sikur qė bėjnė ata me gratė,fėmijėt dhe civilėt sunijj.
  E para njehere nuk po mbroj dhe as nuk i kam mbrojtur ideologjite shia ne kete forum. Nese kane akide te gabuar eshte allahu xh.sh ai qe i gjykon dhe jo te bejme vetegjyqsi duke i kapur rrugeve apo shtepive dhe ti fusim plumbin pas koke. Jo jo dhe jo , kjo nuk eshte rruga e islamit dhe une perhere do ta denoncoj kete fakt. Nuk mund te jene kurrsesi ne rrugen e drejte keta qe kryejne masakra te llojit te tille. Tjetra pastaj une skam pare ndonje video te shiave qe te vrasin femij apo gra ne kete menyre qe bejne keta te ISIS , bujrum na i sill keto video nese i disponon.

  Pasi diejtari jotė na u vra (Ramadan el Buti) cili ėshtė dijetari jot?Cilin mezheb po ndjek ti?Cilėt ulema tė vjetėr na i ndejk ti?
  Cilin islam po ndjek ti ose mos vallė ke shpikur ndonji drejtim tjetėr?
  Dijetaret e mi jane po ata dijetare qe ti ndjek. Dijetaret me ne ze islam te te gjithe kohrave. Sa per dijeni une vete kam studiuar fikhun Hanbeli por ama une di te bej seleksionime . Nese dicka nuk me pelqen une e them haptazi qe sme pelqen dhe nuk rri konfuz tere jeten qe po pranoj dicka qe sma pranon llogjika.

  Sigurisht Nuri Al Maliki do tė jepte medalje dhe do tė shpallte qytetar nderi i rrafidave dhe Muktada sadėr do tė bėnte ndoni ndims tė ajatoaletėve dhe do ta siguronte varrin me shenjtėri pėr tė ardhmen...
  Po ti sje tu bėrė diē tjetė[r vetėm se po nxjerrė hipokrizinė tėnde qė tė tė livdojnė qafirat me teoritė tua tė paqes.
  Zhdukja e shteti islam ėshtė nji dėshirė e kotė e shum armiqve tė islamit dhe ishte dėshir e shum grupacioneve sekulariste nė Siri por ajo mbijetoj dhe jo vetėm qė mbijetoj por tani tė gjitha ato grupe properėndimore qė ju lėpiheshin tani kan rėnė nė nji pozitė shum tė keqe endej duke pritur ndihma nga perėndimi.
  Faliminderimi amerikės qė i dha kaq shum armė irakut dheh ata pa pikė djersi tė[ bien nė duar tė shteti islamik.
  Dhe me Allahun qėndron suksesi i cili jep fitoren kujt tė donė dhe dėnon cilin tė donė dhe disave ua sėmur zemrat kurse disave ua shėron zemrat.
  Me beso qe skane per ta pasur te gjate. Nuk te lejon kush te besh anarki dhe shkaterrime mbi toke. Vete Allahu xh.sh do te marr hak mbi ta per ato krime qe ata kane bere dhe vazhdojne te bejne. Krimet e tyre jane monstruoze dhe une smund ta pranoj kurrsesi qe ata kryen ne emer te islamit fese time. Ju thafte ajo goje qe permendin emrin e Allahut duke thene allahu ekber pas atyre vrasjeve barbare. Feja ime eshte islami dhe sigurisht qe eshte fe paqesore e cila nuk i bie na qaf kujt derisa dikush na e ben borxh. I lexoni mesimet e kuranin mbi durimim , paqen , miresine e meshiren ju dhe kriminelet qe ju perkrahni ? Sigurisht qe jo. Nuk keni kohe ju , ju merreni vetem me carje kafkash.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. #26
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  ngoe ,nese nuk e degjon mos komento

  Ne jemi trushperlar se ne nuk mallkojm symbyllur ata qe si njohim ne vetem lusim zotin qe tju dhuroj fitoren te drejtev ,ty te kuptoj se si njef shiitet ata i konsideron musliman e aspak nuk njef besimin e tyre kete e kam pa ne nje tem qe ke hap koh me par

  Tjetra te pelqeu ty apo jo me ndihmen e zotit shteti islam do themelohet atje, sepse eshte e domosdoshme jan te detyruar muslimanet suni ,ata kan qen dhe jan te shtypur vazhdimisht nga shiitet.

  Ne mosul 800 ushtar kan mundur 13000 ushtar logjiko mir se si mund te triumfojn 800 perball 13 mij ushtarve te armatosur deri ne dhemb kjo deshmon se ata jan ne rrug te drejt
  Video me siper nuk eshte gje tjeter vetem se nxitje e urrejtjes ndaj shiave duke i akuzuar ata si problemi me i madh i muslimaneve ne bote. Shume nga ato qe thone Rexhep Memishi jane egzagjerime te pafaktuara qe zakonisht rrenacake te ISIS i shperndajne neper caqe te caktuara. 1700 femra ne burg te fshehte dhe te gjitha shtatzane nga shiat? Kush e beson kete vetem se nje matuf ? Keta te ISIS publikojne video makabre ku po i bejne shumicen e muslimaneve ne bote qe ti urrejne. Pse nuk kerkojne te fitojne dashurine e muslimaneve keta dhe te publikojne kete fakt online me prova nese eshte e vertete? Por jo sepse te gjitha jane genjeshtra dhe mashtrime per te shpelare trurin e mendjeve te dobeta si ty dhe referin. Jane zene rob thote 4500 ushtare te malikit etj etj. Mbaj vesh dicka si prej meje. Kushdo qe vjen dhe jep shifra egzakte te tilla kij parasysh se mashtron. Ka njerez qe e kane genjeshtren ne gjak dhe per ta justifikuar me fakte ate qe thone japin shifra per ta bere me reale. E keqja e umetit islam nuk jane shiat por jane hebrenjte qe kane mbeshtetjen e superfuqive boterore. Po qen te forte sic po thote te shkojne e te luftojne izraelin. Por ne fakt realiteti eshte tjeter. Keta kane marre tjeter trajektore duke u zgjeruar shume me poshte izraelit aty ku nuk perben rrezik. Me degjo mua o vella kreret e ISIS jane agjende te perendimit qe luajne me muslimanet sic ju do qejfi. Do vij dita qe do dalin fytyrat e verteta te tyre dhe nuk do jete vone. Kjo eshte ajo qe bota kerkon te shohe , muslimane armiq ndaj njeri-tjetrit.

  Ky Rexhepi pa piken e turpit i ben shiat me te poshter se serbet. Bota nuk ka pare ndonjehere krime me monstruoze se ata qe beri serbi ndaj popullates muslimane shqiptare dhe boshnjake dhe ky me paturpesine me te madhe na i beri serbet lule ne krahasim me shiat. Nuk thone kot mendja eshte gje e madhe. Vereni trurin ne koke ku e ka vendin dhe jo diku tjeter e ta perdorni vetem per nevoja personale.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #27
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Gjeje nje hoxh suni qe i lavderon shiat ?
  Gjeje nje hoxh qe thot se shiat jan me te mir se serbet?
  Me nje serbe te lejohet mu martu por me nje shia jo
  Shiat jan armiq te perbetun te muslimaneve qe per ta gjaku i sunitit eshete hallall kete ti juk e din
  Dhe kurgjo nuk kan ba serbet shka kan ba shiitet por eshfe e kot me te tregu ty

  Referi te tha me lart sill nje video ku vriten
  grat femijet nga isis e une te sjell gjindra vudeo ku vriten grat e femijet nga shiitet
  Nje udheqes i muslimaneve eshte shkarku para disa dite pse kishte keqtrajtu nje civil kjo eshte drejtesia islame
  Sido qe te jet mos afrr zemre se sekam njet me te bind ty .,por nese je besimtar islam me mir eshte mi besu hoxhes tend sesa asaj qe shkruhet neper forume e gazeta ,pyte hoxhen tend per shitet dh mesoje kush jan ata para sa para se te marresh guximin dhe ti quash musliman,une te kisha sjll video te hoxhollarve me te njohur nder ne qe flasin shiat dha shamin dhe qe ka jetu ne ate vend por ti hoxhollarve shqiptar siq shuhet nuk po ju besojshe dhe ke guximin kundershtosh e ofendosh pa pas njohuri

 8. #28
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Gjeje nje hoxh suni qe i lavderon shiat ?
  Gjeje nje hoxh qe thot se shiat jan me te mir se serbet?
  Me nje serbe te lejohet mu martu por me nje shia jo
  Shiat jan armiq te perbetun te muslimaneve qe per ta gjaku i sunitit eshete hallall kete ti juk e din
  Dhe kurgjo nuk kan ba serbet shka kan ba shiitet por eshfe e kot me te tregu ty
  Po se keta dijetaret arab nuk kane qene present ne luften e kosoves ndaj dhe dihen dekleratat e tyre. Po ashtu shume nga hoxhallaret shqiptare dijne vetem te bej copy paste nga dijetaret arabe. E kam thene dhe me pare dhe po ta them dhe ne kete teme une kam jetuar vite ne vendet arabe dhe jua di mentalitetin. Ata flasin me urrejtje qe ne vogeli ndaj shijave po ditur asgje mbi ta , thjeshte e kane te kultivuar brez pas brezi qe shiat jane e keqja e madhe e muslimaneve dhe kaq. Pastaj ti behesh dhe i padrejte sepse kur behet fjale per shiat flet me cke degjuar nderkohe qe ajo qe kane bere keta te ISIS duke i vrare shiat vetem per shkak te besimit te tyre nuk te ben pershtypje? Hapi syte se vidion me siper e ke kur i fusin plumbin duke i thene qe jane murted ndaj dhe meritojne vdekjen. Allahu i vrafte keta kriminele dhe nuk kam as meshiren me te vogel ndaj tyre me ata krime qe ata bejne.


  Referi te tha me lart sill nje video ku vriten
  grat femijet nga isis e une te sjell gjindra vudeo ku vriten grat e femijet nga shiitet
  Nje udheqes i muslimaneve eshte shkarku para disa dite pse kishte keqtrajtu nje civil kjo eshte drejtesia islame
  Sido qe te jet mos afrr zemre se sekam njet me te bind ty .,por nese je besimtar islam me mir eshte mi besu hoxhes tend sesa asaj qe shkruhet neper forume e gazeta ,pyte hoxhen tend per shitet dh mesoje kush jan ata para sa para se te marresh guximin dhe ti quash musliman,une te kisha sjll video te hoxhollarve me te njohur nder ne qe flasin shiat dha shamin dhe qe ka jetu ne ate vend por ti hoxhollarve shqiptar siq shuhet nuk po ju besojshe dhe ke guximin kundershtosh e ofendosh pa pas njohuri
  Une nuk i kam akuzuar kund keta te ISIS qe po vrasin femije dhe gra nderkohe qe referi po thote qe shiat po vrasin femije e gra. Nese ai ka video te tilla le ti sjelle e mos te me luaj poker me mua duke bere rolin e blofit. Edhe njehere qe merremi vesh sepse ti shkruan kot pa me kuptuar. Nuk po te lavderon njeri besimin e shiave. Nuk dua tia dij se c'fare besojne ata dhe kujt i luten. Une ata i shikoj ne rradhe te pare si njerez te cilet zoti u ka dhene jeten. Keta kriminelet e ISIS kudo qe po i shohin shiat po i vrasin vetem per shkak te besimit te tyre. A eshte kjo e drejte? Pergjigju pyetjes time, a eshte e drejte qe ata te vriten vetem pse besojne ndryshe prej teje?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 9. #29
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  A eshte kjo e drejte? Pergjigju pyetjes time, a eshte e drejte qe ata te vriten vetem pse besojne ndryshe prej teje?[/QUOTE]

  Nuk jan duke u vra per shkak se besojn ndryshe por per shkak se jan ne luft e ket luft e imponoj regjimi shiit, largoje nga koka jote se nuk jan duke u vra per shkak te fes qe kan po per shkak se jan ushtar te regjimit dhe kur te dalesh ne front mos prit se armiku do te pres me lule

  Kuptoje mir aty eshte gjendje lufte dhe vriten vetem ushtaret por jo civilia edhe pse mijra ushtar edhe jan fal ,asnje civil nuk guxon te preket ,Edhe keta nuk kan nen kontroll nje katun me 100 banor por kan nen kontroll territor ku jetojn miliona njerz dhe civilet po e festojn kete fitore nuk po ankohen sepse kan qen te roberuar te persekutuar, po te ishin kunder popullata nuk do mundenin te korrnin nje fitore kaq te madhe dhe siq shihet shum shpejt do i dyfishojn territoret

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,202

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Semiku :
  Burjum bjere vetėm nji lajm tė tillė dhe do ta shqyyrtojmė,ja ku i kemi dėshmitarė forumistėt.,ti i ke ngatėrruar luftėtarėt e FSA (free syrian army) me ISIS.Nė turqi edhe unė e di se ka tė palgosur sepse atje i dėrgon vetė ISIS dhe ua paguan krejt harxhimet nėse nė zonėn e tyre nuk ka mjekim adekuat,por jo nė izrael.ISIS nuk janė rrafida dhe tė kėrkojnė ndihmė nga ēdo langaraq ashtu siē veprojnė edhe frupet prosekulalriste tė cilat lutin pernėdimin natė e ditė,ISIS atė ēka i duhet e merr me luftė.
  Ēėshtja tjetėr ėshtė se shteti islamik ėshtė shpallur oraganizatė terroriste dhe udhėheqėsit e saj janė nė shėnjestėr nga perėndimi dhe nga rrafidat poashtu edhe nga Saudija dhe Jordani.Bile Saudija ka prur dekret qė secili banor i saudisė qė zihet tė lufton nė Siri ose Irak me shtetin islamik,dėnimi i tij minimal ėshtė 15 vite burg.
  Ėsht ėe gjthditur se shteti islamik verpon qe 10 vite nė Irak duke i shkaktuar amerikanėve humbje tė mėdha ushtarake pėr tė cilėn gjė pranuan vetė[ amerikanėt dhe pėr kėtė shkak tani atA nuk guxojn ti hynė kėtij lluksi pėr sė dyti.
  Shteti islamik dita ditės po pėrfiton mbėshtetje tė madhe nga e tėrė bota sunite bile edhe ato krishtere qė shohin realitetin ndryshe nga qė shihni juve dhe unė besoj se nuk ėsht ėlarg dita kur do tė shohim me mijėra dhe me qindra mijėra njerėz do ti japin bejėn shteti islamik dhe do tė vihen nė shėrbim tė tij,ky proces vetėm se ka filluarnėse bejn Bagdadi kjo don tė thotė se ēėshtjet po pėrshpejtohen dhe ju jeni shum vonė nė skenė.
  Tani nė moment amerikanėve po ju digjet bishti nė avganistan ku atje po pėrjetojnė tmerr dhe ėsht ėēėshtje kohe nėse ata do ta durojnė kėtė tmerr edhe dy vite ku shtet iislamik i Avganistanit tani ėshtė full i angazhuar me armiqt e jashtėm.Dhe ska dyshim se atje ėshtė potenciali ma i madh luftarak dhe ska forcė nė botė qė do tė ndalė bashkimin e ushtrive muslimane dhe vendtakimin e tyre Damaskun,dhe lufta epike dhe pėrfundimtare mes ēifutėve dhe muslimanėve.Pėr rrafida spyet kush sepse ata kėshtu kan qenė gjat gjith historisė,pra muslimanėt i kan shfrytėzuar si opinga pėr tu pėrforcuar.
  Lajmet konfirojnė se disa ditė mė parė amerikanėve ju dogjėn me qindra mjete transportuese pėr nji ditė,kurse ku ėsht ėfundi i dy viteve?
  Prej sot e tuttje islami do tė jetė nėn fokusin botėror deri nė luftėn pėrfundimtare.
  Lufta mes sunitėve dhe shiitėve (rrafidave) ka egzistuar qė nga fillimi i islamit dhe triumfi ka qenė gjithmon nė anėn e sunitėve,por tani kjo luftė do tė jetė pėrfundimtare dhe pas kėsaj mė kurrė nuk do tė ketė as rrafida e as ēifutė sepse ata do tė prėfundojnė njiher e pėrgjithmon,pra fundi i tyre do tė jetė nga dora e muslimanėve sepse tepruan me zullumin.
  Une me mire se ti e di kush eshte FSA,SAA,Hezbollah,Druzet,Al-Nusra,ISIS,dhe me qindra tjera fraksione dhe nuk i ngaterroj,mos ke merak.Ne ato hapesira e di ne detaje cka ndodh...
  Video ,shkrime per ndihmen e izraeliteve ndaj ISIS ke me tonelata ,...ndihma izraelite per ekstremistet e ISIS-it eshte prej konzervave te ushqimit,armatimit,fishekeve,materjalit sanitar,asistence mediatike,formimin e fshehte te spitaleve levizese ne kufijt e Izraelit-Sirise-Libanit ku sherohen ekstremistet islamik,dhenie e informatave ku ndodhen pozicionet e ushtrise se Assadit,incizim satelitor te pozitave te Hezbollahut,te ushtrise Siriane te Assadit dhe atyre te ushtrise se Irakut,bombardim te pozitave te ushtrise se Asadit (SAA) per llogari te ekstremisteve etj.etj. ... te gjitha keto ndihma dhe te tjera ,natyrisht nuk shkojne direkt te Bakir al-Bagdati, por me pare Izraelitet ja japin amerikaneve,amerikanet i dergojne te jordanezet,jordanezet ja percjellin Sauditeve dhe sauditet ja dhurrojne shtabeve te ISIS-it ne tavoline....te shkruaj me thell per kete problematik ,per ty eshte matematike e larte,...TI dhe tipat fanatik si teje vetem e gelltitni propaganden,nuk keni tru per me shume.
  Une nuk hy ne bisede me ty,sepse je teper fanatik dhe i pa logjikshem.Je aq extremist dhe i palogjikshem sa qe eshte absurde te bisedohet.Mandej nxjerr vetem nje rresht qe shkruaj dhe replikon mbi te,duke e nxjerrur nga konteksti.Injoron shkrimin dhe nuk kycesh ne pika tjera.
  Perndryshe,ju jeni harixhinj modern dhe tekfirash,mase ideale injorantesh per t`ju keqperdorur me te mencurit dhe me te fortit.
  Nuk do habitem aspak qe edhe Qabes do ti veni dinamit,kur te arrini nje dite ne Meke - vetem vazhdoni !
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 11. #31
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Nuk jan duke u vra per shkak se besojn ndryshe por per shkak se jan ne luft e ket luft e imponoj regjimi shiit, largoje nga koka jote se nuk jan duke u vra per shkak te fes qe kan po per shkak se jan ushtar te regjimit dhe kur te dalesh ne front mos prit se armiku do te pres me lule
  Kuptoje mir aty eshte gjendje lufte dhe vriten vetem ushtaret por jo civilia edhe pse mijra ushtar edhe jan fal ,asnje civil nuk guxon te preket ,Edhe keta nuk kan nen kontroll nje katun me 100 banor por kan nen kontroll territor ku jetojn miliona njerz dhe civilet po e festojn kete fitore nuk po ankohen sepse kan qen te roberuar te persekutuar, po te ishin kunder popullata nuk do mundenin te korrnin nje fitore kaq te madhe dhe siq shihet shum shpejt do i dyfishojn territoret
  Te betohem ne Allah qe ne videon me siper ata jane vrare vetem se jane jane shia. Nuk e di nese kupton arabisht apo jo por nese jo atehere gjej dike dhe te ta perktheje. Ata kane qene me makinat e tyre duke u kthyer apo duke shkuar ne pune kur jane ndalur nga ushtaret e ISIS. As nuk kane bere rezistence asgje prej gjeje. Nderkohe qe kur jane kapur ushtaret e ISIS bertasin duke thene ''O murteda o rafida'' . I marrin ne pyetje dhe ata te shkretet i luten duke i thene tia kursejne jeten por keta gjakpirsat i ISIS i vrasin pa meshire. A nuk eshte tmerr qe ata kane femije e gra e familjare qe i presin ne shtepi? Si ja merr jeten dikujt ne kete menyre more se eshte haram. Vallahi une sinqerisht nuk po ju kuptoj ju ne rradhe te pare. A musliman jeni a c'dreqin jeni ju?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 22-06-2014 mė 09:27
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Te betohem ne Allah qe ne videon me siper ata jane vrare vetem se jane jane shia. Nuk e di nese kupton arabisht apo jo por nese jo atehere gjej dike dhe te ta perktheje. Ata kane qene me makinat e tyre duke u kthyer apo duke shkuar ne pune kur jane ndalur nga ushtaret e ISIS. As nuk kane bere rezistence asgje prej gjeje. Nderkohe qe kur jane kapur ushtaret e ISIS bertasin duke thene ''O murteda o rafida'' . I marrin ne pyetje dhe ata te shkretet i luten duke i thene tia kursejne jeten por keta gjakpirsat i ISIS i vrasin pa meshire. A nuk eshte tmerr qe ata kane femije e gra e familjare qe i presin ne shtepi? Si ja merr jeten dikujt ne kete menyre more se eshte haram. Vallahi une sinqerisht nuk po ju kuptoj ju ne rradhe te pare. A musliman jeni a c'dreqin jeni ju?
  Ata kan qen ushtar jo civil kete duhet ta kuptosh
  Nese nje civil vritet ne ket menyr ather meritojn te quhen terrorista po perderisa ata jan ushtar nuk na takon neve ti gjykojm ,se nuk i njohim mir ligjet e luftes por natyrisht kan mund edhe ti falin ashtu siq i kan fal mijra te tjer por ndoshta dosjet e tyre kan qen te zeza
  Eshte dashur te mendojn me heret per familje dhe te largohen nga e keqja

  Te thash me heret se ka qen top lajm shkarkimi i nje udhheqesi te isis vetem qe ka keqtrajtu nje civil, sot jan milona civil nen sundimin etyre vetem mosuli 3 deri 4 milion me duket sot kan marr qytete te reja ,nje ushtri kriminale kaq e vogel dhe me nje armatim me te dobet se armiku eshte veshtir te triumfoj ne ket menyr ,por me nje iman te fort dhe me nje perkrahje te popullates arrihet gjithqka

  Sido qe te jet E ardhmja ju takon muslimaneve kete naj ka premtu Zoti qe do ngritet nje shtet ne sham e ndoshta kjo dit qenka afer edhe edhe ne do e presim do e shohim ,sido qe te jeto Zoti ju dhasht fitore te drejtiv

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  430

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  I nderuar angmokio,
  Nuk kam per qellim te largohem nga tema, por me ka vajtur mendja te pyes:
  A thua sahabeja Selman Faresiu, muxhtehidi Nu'man ibn Thabit, ... pasi qe me origjine jane faresi, valle sipas referit mos jane edhe keto murted dhe rafidi ???
  Vehabizmi eshte promotori i paraqitjes se Islamit si egersire dhe bishe e eger me ane te se cileve Kur'ani mbetet te jete liber teroristesh dhe pejgamberi a.s. te jete vet Umeja, Ebu Lehebi dhe Ebu xhehli.
  Gjuha e disa personave ketu ne forum deshmon qarte se gjuha me qera flet ne emer dhe ne interes te patronit vet.
  Biseda ime me disa ka perfunduar qe ate dite kur lexuam "fetfa flliqesiren" qe varri i pejgamberit alejhi selam duhet rrenuar sidhe trupi i Tij duhet djegur.
  Kete e propagon anglija nepermjet arabise saudite dhe puthadoreve te saj. Kjo politike kerkon rend te ri ne bote ku njerezimi do te kene vetem nje Zot te perbashket, kurse eliminimi i ndarjeve mes njerezve do te behet nepermjet eliminimit te pejgambereve, sepse gjoja ata qenkan pengesa dhe elementi i percarjes nder popujt dhe besimet ne bote.
  urtėsia

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,202

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  " Shteti " i ISIS-it rritet ne cdo jave !
  Gjendja me 21.Qershor.2014  Nuk eshte cudi qe zgjerohen,nga pjestaret e ISIS-it Assadi e ka humbur gjysmen e Sirise.
  Duhet te reagoje ndonje superfuqi ushtarake ndaj ISIS per shkeljen e rende ndaj te drejtave te njeriut.
  Nga deklaratat e presidentit amerikan Obama shihet qarte qe nuk do te intervenojne kunder militanteve te ISIS-it.
  Shba-ja nuk don ( Shba kane arriturr marreveshje para 2-viteve me Kurdet e Irakut per blerjen e Naftes se tyre ),Nato-ja as qe vie ne shprehje te zgjidh kete problem,... ruset dhe kinezet nuk kane mundesi,nese intervenon Irani vetem do i bashkoje sunnitet edhe me shume kunder shiiteve te Irakut dhe do e thellonte luften.
  Epilogu - masakrat dhe gjakderrdhja ne Irak do te vazhdojne,ndersa Netanjahu ve buzen ne gaz ...!
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 15. #35
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Angmokio :
  Jo vetem Karadawi por asnje dijetar tjeter me llogjike nuk guxon te thote dicka publikisht sepse plumbi pas koke do ishte gjeja e fundit qe do merrnin nga kjo bote.
  Deri sot shteti islamiuk nuk ka vrar asnji diejtar islam e leje nji plak matuf sikur Kardavin ose Ramadan El Butin,sespe ai vrau dhe poshtėroj vetvetin sa ishte gjallė dhe kurkush nuk ja varte kush veshin pėr fetvat e tyre dhe nė fund mu ai rregjim qė atė pėrmabnte ai edhe e likvidoj.
  A na tregon neve se Asadi a ėshtė musliman ose qafir?
  Nusajritė a janė musliman ose qafira?
  Ku jane keta luftetaret e ISIS tani? Pse nuk e sulmuan Basharin?
  E ēka don tė na thuash me kėtė,apo ndonji teori konspirative?
  Nuk mund te hidhet kurre mundi i tij vetem se ai mbajti nje qendrim llogjik ndaj nje ceshtje te caktuar.
  Qėndrim llogjik tė mbash 50 vite me fetva nji rregjim kafirash qė bėnte masakra dhe gjenocid mbi sunitėt?
  A na tregon ti neve se Ramadan el Buti a e konsideronte musliman Asadin dhe Nusajritė?
  E para njehere nuk po mbroj dhe as nuk i kam mbrojtur ideologjite shia ne kete forum. Nese kane akide te gabuar eshte allahu xh.sh ai qe i gjykon dhe jo te bejme vetegjyqsi duke i kapur rrugeve apo shtepive dhe ti fusim plumbin pas koke. Jo jo dhe jo , kjo nuk eshte rruga e islamit dhe une perhere do ta denoncoj kete fakt.
  Nėse kėnaqesh duke shikura se si rrafidat e Asadit po torturojnė gratė ja urdhėro :
  #Assad's sectarian thugs torturing a defenseless woman #Syria

  dhe nėse ajo tė jetė e afėrme e jote,atėherė do tė shohim se si do tė silleshe me to,por faliminderimi i takon Allahut muslimani pėrsėri kto kuffarė nuk i torturon edhe pse Allahu ua jep tė drejtėn qė tua kthejnė nė tė njėjtėn mėnyrė ashtu siē ka vepruar profeti jonė...
  Dijetaret e mi jane po ata dijetare qe ti ndjek. Dijetaret me ne ze islam te te gjithe kohrave
  Sigurt se jo sepse Buti ishte armik i madh i Ibn Tejmijjes dhe shejh Muhammed bin Abduluehhabit...
  Me beso qe skane per ta pasur te gjate. Nuk te lejon kush te besh anarki dhe shkaterrime mbi toke.
  Ēfarė anarkie janė tue verpuar shteti islamik,apo pse vrasin kėto bisha qė torturojnė gratė deh fėmijėt?
  Krimet e tyre jane monstruoze dhe une smund ta pranoj kurrsesi qe ata kryen ne emer te islamit fese time.
  PA na bjer ato dėshmi monstruoze ti shikojmė?
  1700 femra ne burg te fshehte dhe te gjitha shtatzane nga shiat? Kush e beson kete vetem se nje matuf ? Keta te ISIS publikojne video makabre ku po i bejne shumicen e muslimaneve ne bote qe ti urrejne. Pse nuk kerkojne te fitojne dashurine e muslimaneve keta dhe te publikojne kete fakt online me prova nese eshte e vertete? Por jo sepse te gjitha jane genjeshtra dhe mashtrime per te shpelare trurin e mendjeve te dobeta si ty dhe referin.
  Po shohim se sa me zell don tė mbrosh dhe ti fshehish krimet e rrafidave dhe aq shum po tė djeg pėr ta sikur me qen prej tyre...ēudi ti mėshum i urren sunitėt sesa rrafidat,sepse kur vejn puna te ta thua qė Zoti ti dėnon,njėjtėn punė po bėnė sikur shejhu jot Ramadan el Buti.
  E keqja e umetit islam nuk jane shiat por jane hebrenjte qe kane mbeshtetjen e superfuqive boterore.
  Ti po e din ma mir ėsesa ulematė tanė,shiqo se ēka thotė Ibn Tejmijje pėr ta :
  Sheikh ul-Islam Ibn Taymiyyah said: “They [Nusayriah] are more disbelievers than the Jews and Christians.”
  (Ata,Nusajritė janė qafira,pabesimtarė mė tė kėqinj sesa ēifutėt dhe krishterėt.).
  Kurse Ramadan el buti nuk ka thėnė kėshtu,bile ai i ka ndihmuar i shkreti nė ēdo gjė,bile duke thėnė sė fundi se ushtria e asadit po bėnė xhihad...
  Po qen te forte sic po thote te shkojne e te luftojne izraelin.
  Edhe kjo do tė vijė nji ditė pasi qė ti kapėrcejnė muret qė i kan vendosur ēifutėt e ata janė : muri i parė : shfrytėzimi i tradhėtarėve (munafikave),shfrztėzimi i rrafidave si mur mbrojtės mes muslimanėve dhe ēifutėve, dhe muri i fundit mbrojtės i ēifutėve janė krishterėt me tė gjith ateisėt dhe mulhidėt.
  Ky Rexhepi pa piken e turpit i ben shiat me te poshter se serbet.
  Nuk i ka bėrė ky,por i ka bėrė Ibn Tejmijje dhe tėrė ulematė e ehli sunnetit dhe ky vetėm se ka cekur ixhmanė,koncesusin e ummetit.
  dhe ky me paturpesine me te madhe na i beri serbet lule ne krahasim me shiat.
  Po tė duash kėrko besimin e ulemave tė sunnetit rreth rrafidave dhe nusajrive?A i pranon ti?Apo ti ske gjė me ta?
  Semiku :
  Video ,shkrime per ndihmen e izraeliteve ndaj ISIS ke me tonelata
  Naj bjer ndonji ta shohim...
  Pastaj kush e pranon kėtė budallallėk qė saudija ose izraeli ose amerika na ndihmon shtetin isalm prė ti vrarė ushtarėt e saj,ose pėr tė sjellur hilafetin qė don tė thot ėshkatėrrim i saudisė dhe ēiufėtve?
  Semiku :
  Perndryshe,ju jeni harixhinj modern dhe tekfirash,mase ideale injorantesh per t`ju keqperdorur me te mencurit dhe me te fortit.
  Por ti je ateist,mulhid dhe muatil dhe ti nuk e din kredon dhe besiminislam si dueht pėr tė mė gjykuar mua me kėto lloj terma.
  Atėher sipas teje po i bjen se edhe Allahu ėshtė tekfir sepse nė shum ajete Kuranore i bėnė njerėzit qafira,bile i kėrcėnon edhe me zjarr,pra do ti djeg pėrgjithmon...
  Nėse merr vesh diēka nga kredoja islame mė trego me ēfarė argumente mė bėnė mua tekfir?
  Nuk do habitem aspak qe edhe Qabes do ti veni dinamit,kur te arrini nje dite ne Meke - vetem vazhdoni !
  Po a nuk ėsthė dėshira jote si qafir dhe muatil qė je qė qabja tė shkatėrrohet?
  Pastaj ēudi nga cili dhe nga kush e ke dėgjuar nji gjė tė tillė?Sepse ti ke shum mend dhe ke llogjik tė madhe...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga referi_1 : 22-06-2014 mė 19:16

 16. #36
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  Une me mire se ti e di kush eshte FSA,SAA,Hezbollah,Druzet,Al-Nusra,ISIS,dhe me qindra tjera fraksione dhe nuk i ngaterroj,mos ke merak.Ne ato hapesira e di ne detaje cka ndodh...
  Video ,shkrime per ndihmen e izraeliteve ndaj ISIS ke me tonelata ,...ndihma izraelite per ekstremistet e ISIS-it eshte prej konzervave te ushqimit,armatimit,fishekeve,materjalit sanitar,asistence mediatike,formimin e fshehte te spitaleve levizese ne kufijt e Izraelit-Sirise-Libanit ku sherohen ekstremistet islamik,dhenie e informatave ku ndodhen pozicionet e ushtrise se Assadit,incizim satelitor te pozitave te Hezbollahut,te ushtrise Siriane te Assadit dhe atyre te ushtrise se Irakut,bombardim te pozitave te ushtrise se Asadit (SAA) per llogari te ekstremisteve etj.etj. ... te gjitha keto ndihma dhe te tjera ,natyrisht nuk shkojne direkt te Bakir al-Bagdati, por me pare Izraelitet ja japin amerikaneve,amerikanet i dergojne te jordanezet,jordanezet ja percjellin Sauditeve dhe sauditet ja dhurrojne shtabeve te ISIS-it ne tavoline....te shkruaj me thell per kete problematik ,per ty eshte matematike e larte,...TI dhe tipat fanatik si teje vetem e gelltitni propaganden,nuk keni tru per me shume.
  Une nuk hy ne bisede me ty,sepse je teper fanatik dhe i pa logjikshem.Je aq extremist dhe i palogjikshem sa qe eshte absurde te bisedohet.Mandej nxjerr vetem nje rresht qe shkruaj dhe replikon mbi te,duke e nxjerrur nga konteksti.Injoron shkrimin dhe nuk kycesh ne pika tjera.
  Perndryshe,ju jeni harixhinj modern dhe tekfirash,mase ideale injorantesh per t`ju keqperdorur me te mencurit dhe me te fortit.
  Nuk do habitem aspak qe edhe Qabes do ti veni dinamit,kur te arrini nje dite ne Meke - vetem vazhdoni !
  Ceshtja e ISIS eshte me e komplikuar se sa duket. Fakti qe ata kane goxha te ardhura ekonomike dhe luftarake e ben thyerjen e tyre shume te veshtire. Per momentin ata kane fituar suportin e tere suniteve iraken jo se e pelqejne ideologjine e tyre por sepse urrejtja ndaj Malikit i kalon caqet dhe tek ISIS te vetmen alternative per ta hedhur poshte Malikin. Nga ana tjeter Turqia dhe Arabia Saudite jane mbeshtetesit kryesore te ISIS. Interesat e Turqise per momentin jane shkaterrimi i Asadit dhe Rojava( shteti emergjent kurd ne verilindje). Nga ana tjeter Arabia Saudite nuk ka qene kurre e kenaqur me zgjerimin shit nga Irani , ne Irak , Siri e Libi dhe shkaterrimi i ksaj ure duke eleminuar Malikin eshte prioritet ne poliken saudite per momentin. Duke qene se SHBA-ja eshte aleate e Turqise dhe Arabise Saudite per momentin po mundohet te bej nje sy qorr plus qe marrdheniet me Malikin se fundmi nuk ka pasur hic mire. ISIS sigurisht qe do zgjerohet dhe per momentin Maliki nuk ka kurrfare force per ti bere balle. Deri me sot Irani ka qendruar ne heshtje duke pare dhe lojen e Izraelit qe ti je shprehur me siper dhe qe eshte shume e vertete. Vete Njatanjahu deklaroi se USA duhet te qendroje jashte ketij konflikti ne menyre qe dy palet te dobesojne njeri-tjetrin qe ne fakt eshte ne interes te izraelit. Shume situata politike do zgjidhen ne konfliktin ne ate zone dhe pergjigja do jete e shpejte. ISIS nuk ka kohe per te humbur dhe Izraeli nga krahu tjeter kerkon qe gjithcka te ndodhe sa me pare. E tashmja eshte shume e qarte nderkohe se cdo te ndodhe as qe nuk mund te mendohet per momentin.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 17. #37
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Angmokio :
  Deri sot shteti islamiuk nuk ka vrar asnji diejtar islam e leje nji plak matuf sikur Kardavin ose Ramadan El Butin,sespe ai vrau dhe poshtėroj vetvetin sa ishte gjallė dhe kurkush nuk ja varte kush veshin pėr fetvat e tyre dhe nė fund mu ai rregjim qė atė pėrmabnte ai edhe e likvidoj.
  A na tregon neve se Asadi a ėshtė musliman ose qafir?
  Nusajritė a janė musliman ose qafira?

  E ēka don tė na thuash me kėtė,apo ndonji teori konspirative?

  Qėndrim llogjik tė mbash 50 vite me fetva nji rregjim kafirash qė bėnte masakra dhe gjenocid mbi sunitėt?
  A na tregon ti neve se Ramadan el Buti a e konsideronte musliman Asadin dhe Nusajritė?

  Nėse kėnaqesh duke shikura se si rrafidat e Asadit po torturojnė gratė ja urdhėro :
  #Assad's sectarian thugs torturing a defenseless woman #Syria

  dhe nėse ajo tė jetė e afėrme e jote,atėherė do tė shohim se si do tė silleshe me to,por faliminderimi i takon Allahut muslimani pėrsėri kto kuffarė nuk i torturon edhe pse Allahu ua jep tė drejtėn qė tua kthejnė nė tė njėjtėn mėnyrė ashtu siē ka vepruar profeti jonė...

  Sigurt se jo sepse Buti ishte armik i madh i Ibn Tejmijjes dhe shejh Muhammed bin Abduluehhabit...

  Ēfarė anarkie janė tue verpuar shteti islamik,apo pse vrasin kėto bisha qė torturojnė gratė deh fėmijėt?

  PA na bjer ato dėshmi monstruoze ti shikojmė?

  Po shohim se sa me zell don tė mbrosh dhe ti fshehish krimet e rrafidave dhe aq shum po tė djeg pėr ta sikur me qen prej tyre...ēudi ti mėshum i urren sunitėt sesa rrafidat,sepse kur vejn puna te ta thua qė Zoti ti dėnon,njėjtėn punė po bėnė sikur shejhu jot Ramadan el Buti.

  Ti po e din ma mir ėsesa ulematė tanė,shiqo se ēka thotė Ibn Tejmijje pėr ta :
  Sheikh ul-Islam Ibn Taymiyyah said: “They [Nusayriah] are more disbelievers than the Jews and Christians.”
  (Ata,Nusajritė janė qafira,pabesimtarė mė tė kėqinj sesa ēifutėt dhe krishterėt.).
  Kurse Ramadan el buti nuk ka thėnė kėshtu,bile ai i ka ndihmuar i shkreti nė ēdo gjė,bile duke thėnė sė fundi se ushtria e asadit po bėnė xhihad...

  Edhe kjo do tė vijė nji ditė pasi qė ti kapėrcejnė muret qė i kan vendosur ēifutėt e ata janė : muri i parė : shfrytėzimi i tradhėtarėve (munafikave),shfrztėzimi i rrafidave si mur mbrojtės mes muslimanėve dhe ēifutėve, dhe muri i fundit mbrojtės i ēifutėve janė krishterėt me tė gjith ateisėt dhe mulhidėt.

  Nuk i ka bėrė ky,por i ka bėrė Ibn Tejmijje dhe tėrė ulematė e ehli sunnetit dhe ky vetėm se ka cekur ixhmanė,koncesusin e ummetit.

  Po tė duash kėrko besimin e ulemave tė sunnetit rreth rrafidave dhe nusajrive?A i pranon ti?Apo ti ske gjė me ta?
  Semiku :
  Naj bjer ndonji ta shohim...
  Pastaj kush e pranon kėtė budallallėk qė saudija ose izraeli ose amerika na ndihmon shtetin isalm prė ti vrarė ushtarėt e saj,ose pėr tė sjellur hilafetin qė don tė thot ėshkatėrrim i saudisė dhe ēiufėtve?
  Semiku :
  Por ti je ateist,mulhid dhe muatil dhe ti nuk e din kredon dhe besiminislam si dueht pėr tė mė gjykuar mua me kėto lloj terma.
  Atėher sipas teje po i bjen se edhe Allahu ėshtė tekfir sepse nė shum ajete Kuranore i bėnė njerėzit qafira,bile i kėrcėnon edhe me zjarr,pra do ti djeg pėrgjithmon...
  Nėse merr vesh diēka nga kredoja islame mė trego me ēfarė argumente mė bėnė mua tekfir?

  Po a nuk ėsthė dėshira jote si qafir dhe muatil qė je qė qabja tė shkatėrrohet?
  Pastaj ēudi nga cili dhe nga kush e ke dėgjuar nji gjė tė tillė?Sepse ti ke shum mend dhe ke llogjik tė madhe...

  Je vertete qesharak. Te qenka keputur shpirti nga nje video ku disa kriminele qe as nuk dihet se kush jane torturojne nje femer. Ne youtube video te tilla jane me mijera dhe keta nuk jane as te paret dhe as te fundit qe dhunojne nje femer. Ketu ne po flassim per vrasje masive te njerezve te pafajshem.

  Nese dikush nuk pajtohet me disa deklerata apo fetwa te Ibni Tejmijes apo Abdul Wehabit nuk eshte fundi i botes dhe as nuk te nxjerr nga feja. Feja Islame nuk eshte Ibni Tejmija dhe as Wehabiu , ata jane thjeshte njerez te cilet si kushdo edhe gabojne dhe ketu une se kuptoj pse duhet te te bej kaq pershtypje? Kush eshte Ibni Tejmija ? Profeti Muhamed a.s? Ky eshte problemi me ju , qe dijetare te ndryshem marrin formen e meleqve te pagabushem dhe nese thua dicka kundra tyre konsiderohesh ''qafir''. Mjafton te lexosh me siper se c'fare shkruan ti dhe e kupton fare mire ideologjine tende . Per ty nuk ka rendesi kurani apo hadithi por fjalet e Ibni Tejmijes apo x dijetari i ngjashem me te. Ka thene ai qe shiat jane te tille dhe ska burre nene qe te te ndryshoje mendjen tende. Varja haditheve te profetit kur thote se kushdo qe thote shehadetin behet musliman dhe nese vdes duke deshmuar me zemer kete deklerate hyn ne xhenet. Allahu ju udhezohte dhe ju befte qe ta kuptoni islamin me lllogjike dhe jo te imitoni filan dijetar sikur majmuni. Amin!
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 18. #38
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
  I nderuar angmokio,
  Nuk kam per qellim te largohem nga tema, por me ka vajtur mendja te pyes:
  A thua sahabeja Selman Faresiu, muxhtehidi Nu'man ibn Thabit, ... pasi qe me origjine jane faresi, valle sipas referit mos jane edhe keto murted dhe rafidi ???
  Vehabizmi eshte promotori i paraqitjes se Islamit si egersire dhe bishe e eger me ane te se cileve Kur'ani mbetet te jete liber teroristesh dhe pejgamberi a.s. te jete vet Umeja, Ebu Lehebi dhe Ebu xhehli.
  Gjuha e disa personave ketu ne forum deshmon qarte se gjuha me qera flet ne emer dhe ne interes te patronit vet.
  Biseda ime me disa ka perfunduar qe ate dite kur lexuam "fetfa flliqesiren" qe varri i pejgamberit alejhi selam duhet rrenuar sidhe trupi i Tij duhet djegur.
  Kete e propagon anglija nepermjet arabise saudite dhe puthadoreve te saj. Kjo politike kerkon rend te ri ne bote ku njerezimi do te kene vetem nje Zot te perbashket, kurse eliminimi i ndarjeve mes njerezve do te behet nepermjet eliminimit te pejgambereve, sepse gjoja ata qenkan pengesa dhe elementi i percarjes nder popujt dhe besimet ne bote.
  Truri eshte gje e madhe vellau im. Po te rreshqiti zorr se ze vend perseri. Ligjeratat e dijetareve te referit jane shume bindese dhe hoxhallaret qe ata degjojne derse ditore po ashtu jane shume inspiruese per te mbajtur trurin te rreshqitur ne ate pozicion qe ata duan. Jetesa e guruve te referit me shoke nuk ka ndryshuar shume qysh prej 1400 vjetesh kur profeti yne a.s ishte ne mesin e tyre. Ishte vete Allahu xh.sh qe ne librin e tij na paralajmeroi duke na thene qe ''Arabet (e shkretetires) jane njerezit me me kufer dhe me me hipokrizi (Kuran 9:97)''. Tha nje shprehje te bukur nje vella musliman Ceni qe jane po keta arabet e shkretetires qe skane pare bote me sy po mundohen te na diktojne neve se cduhet te bejme dhe si ta jetojme jeten tone nen standartet e jeteses se tyre prehistorike.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 19. #39
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii Lexo Postimin
  Ata kan qen ushtar jo civil kete duhet ta kuptosh
  Eshte dashur te mendojn me heret per familje dhe te largohen nga e keqja
  Polici kufitar nuk eshte ushtar je ne gjendje ta kuptosh kaq gje apo e ke te veshtire? Polici kufitar eshte dhe ai i cili nuk ben gje tjeter vetem se stampon viza apo vula neper pasaporta. Vetem per kete te hash plumb pas koke? Pastaj si mund te jesh kaq mizor e te thuash ta kishin menduar me heret per familjen? Dmth te rrinin ne shtepi e mos punonin ? C'fare dreqin keni ne vend te trurit mor aman ?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  jarigas (23-06-2014)

 21. #40
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Angmokio :
  Ceshtja e ISIS eshte me e komplikuar se sa duket. Fakti qe ata kane goxha te ardhura ekonomike dhe luftarake e ben thyerjen e tyre shume te veshtire.
  Kurse para do kohe a nuk ishe ti injėjti qė deklarove :
  Angmokio :
  Gjynah per ata muslimane te sinqerte qe besojne vertete se ISIS eshte ne gjendje te shkaterroje nje shtet si Iraku qe ka shpenzuar miliarda per armatim.
  Tani kush na ėsht bėr ėpėr gjynah ti ose shteti islamik?
  Angmokio ma herėt :
  Si do menaxhojne nje shtet keta kur te gjithe boten e kane kunder? Me se do ushqehen e te forjmojne nje shtet? A nuk e kuptoni qe keta jane futur ne nje qorrsokak qe as vete nuk e dine si do dalin .
  Kurse mė vonė angmokio thotė :
  ISIS sigurisht qe do zgjerohet dhe per momentin Maliki nuk ka kurrfare force per ti bere balle.
  Per momentin ata kane fituar suportin e tere suniteve iraken jo se e pelqejne ideologjine e tyre por sepse urrejtja ndaj Malikit i kalon caqet dhe tek ISIS te vetmen alternative per ta hedhur poshte Malikin.
  Ēfarė karakteri ke ti qė po ndėrron fetvat nė minutė?
  Dhe unė pėrsėri po tė pyes : A janė nusajritė dhe rrafidat musliman?
  Ėshtė e llogjikshme qė rafidat tė bėjnė masakra dhe gjenocid mbi sunitėt fakt ėsht ėBagdadi i cili deri nė vitin 2003 ishte me shumicė sunite kurse rrafidat ishin pakicė,prej asaj kohe pastaj fillonė egzodusi,vrasjet dhe shpėrngulja e popullatės me forcė jashtėl qyteteve sunite.Kjo pėrshkak se rrafidat e kishin forcėn pra amerikėn nė anėn e tyre.
  Nese dikush nuk pajtohet me disa deklerata apo fetwa te Ibni Tejmijes apo Abdul Wehabit nuk eshte fundi i botes dhe as nuk te nxjerr nga feja.
  E para na nuk ndjekim asnji hoxhė qorrazi vetėm se ndjekim argumentin dhe kėtė po ta vėrtetojmė gjithmon,pėrndryshe bjer argumente ose je gėnjeshtar si do shohish mė poshtė...
  Ata mospajtime nuk janė fikhije se ku na lidhen duart posht ose lartė por janė nga baza e akides,sepse tė pėrmbash Nusajritė dhe rrafidat dhe tiu quash ata musliman edhe pse shehadeti i tyre nis duke sharė nėnėn e besimtarėve,duke sharė shokėt e profetit dhe duke e bėrė zot Aliun dhe duke ju lutur idhujve tė tyre dhe sipas teje dhe ramadan e l Butit kjo ska problem dhe siudomos ti pėrmbash krimet e tyre pėrsėri kjo ska problem kjo nuk na qenka fundi i botės...ncccc.Dhe kti Ibn Tejmijje dhe tėrė uleamtė e e hli sunnetit na paskan gabuar kurse Buti dhe ti ja keni qilluar dhe nė fund po na thotė se pse gjith kjo tė na bėjė kaq pėrshtypje?Dhe pastaj na hspallin neve se skemi mend dhe jemi tė pallogjikshėm kurse kto qė po i bėjnė krejt me llogjikė?Tė kujtė llogjike ore i mjerė?A kėshtu na qenka llogjika e juaj?Kėtė besim qė keni mbani pėr veti,neve nuk na duhet sepse kjo qė thoni bie ndesh edhe me Kur'anin sunnetin dhe ixhamin e tėrė muslimanėve.Dhe kru Ibn Tejmijje na paska gabuar kurse juve ja keni qilluar????
  Ka thene ai qe shiat jane te tille dhe ska burre nene qe te te ndryshoje mendjen tende.
  Por kėtu Ibn Tejmijje ore i mjerė ja ka qėlluar se ai spo flet ng mendja e tij por ka marrė koncesusin e uleamve tė ehli sunnetit dhe nuk ka marrė mendimin e butit.
  Tani kush na del gėnjeshtar ti ose koncesusi i ulemave tė sunnetit dhe muslimanėve ? OSe pėr tye kjo ska rėndėsi?
  Varja haditheve te profetit kur thote se kushdo qe thote shehadetin behet musliman dhe nese vdes duke deshmuar me zemer kete deklerate hyn ne xhenet.
  Kjo ka tefsil (spjegim dhe skarim) sepse njisoj Profeti ka thėnė se kush beson nė Allah hyn nė xhennet,por nėse e marrim kėtė thėnje kėshtu i bje se edhe t[ėr[ bota e mushrikėve beson nė Allah dhe i bjen se tėrė ata do tė hynė nė xhennet.Por vallė a ėshtė kėshtu ? Jo nuk ėshtė kėshtu sepse kjo thėnje pastaj kompletohet edhe me tjerat ..dhe kėsisoj shembuj ke sa tė duash..
  Allahu ju udhezohte dhe ju befte qe ta kuptoni islamin me lllogjike dhe jo te imitoni filan dijetar sikur majmuni. Amin!
  Neve nuk ndjekim Ibn Tejmijjen atė ose kėtė vetėm se ndjekim argumentin qė ka sjellė filani dhe ai argument nėse ėshtė nga ixhami,koncesusi i muslimanėve e ke detyrim ta pranosh,pėrndryshe njeriu bėhet kuffar..dhe ktu nuk ka vend ta pėrdorim llogjikėn kur para teje janė lodhur me qindra diejtarė qė kan vdekur mbi libra dhe kan vdekur nė fushat e xhihadit..
  Mjer ti qė nga goja jote janė nė hallė muslimanėt qė luftojnė rrafidat kėtė kancer tė ummetit kurse i leni tė lirė kafirat...Allahu na udhėzoftė tė gjithėve ..Amin ja Rabbi dhe naj zbut zemrat qė tė pranojm ėt vėretėn nga kushdoqoftė ai...Amin.

Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •