Close
Faqja 10 prej 11 FillimFillim ... 891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 201
 1. #181
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Ēfarė ka thėnė Shejkh Ahmed Shakir pėr el-Ikhuanul-Muxhrimun

  Citim Postuar mė parė nga BEDR Lexo Postimin

  Ka thėnė Shejkhul-Alameh el-Muhaddith Ahmed Shakir (rahimehullah) nė librin e tij “Shu`un et-Te’alijm uel-Kada`” (fq.48) pėr xhematin “el-Ikhuanul-Muslimun”:

  Lėvizja a Shejkh Hasen el-Benna dhe vėllezėrve tė tij Muslimanė, tė cilėt e kthyen Davetin Islamik nė njė davet kriminal e shkatėrrimtar, financohet nga Komunistėt dhe Jehudėt, gjė tė cilėn ne e dimė me dije tė sigurtė.

  Pėrktheu: Alban Malaj
  Selam Bedr.

  Eshte mire qe kur te japim nje opinion ta argumentojmr me fakte. Muslimanet nuk jane dele qe te ndjekin qorrazi nje deklerate te nje shejkhu pa dhene me pare argumente bindese ne lidhje me kriminalitetin e vellezerve muslimane apo lidhjet e tyre me komuniste e cifute.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #182
  i/e regjistruar Maska e Aferim
  Anėtarėsuar
  11-02-2015
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  26
  Postime
  497

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  Une kam pershtypjen qe keto organizata terroriste, me emertime nga me te ndryshmet Islame, jane pjelle e Perendimit qe kohen e fundit jane bere kercenim pikerisht te vete ketyre qe ne fillim i shpiken, me ne krye Ameriken, Britanine e Madhe, Francen dhe Gjermanine.

 3. #183
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-03-2013
  Postime
  245

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  Une nje pyetje doja tju drejtoja juve muslimaneve praktikante .... te forumit . Kush eshte ne te vertete musliman me i ndershem ,ju apo ata te ISIS dhe pse ?

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar WesternBlot pėr postimin:

  martini1984 (05-07-2015)

 5. #184
  i/e regjistruar Maska e elijsa
  Anėtarėsuar
  09-03-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  138

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  Citim Postuar mė parė nga WesternBlot Lexo Postimin
  Une nje pyetje doja tju drejtoja juve muslimaneve praktikante .... te forumit . Kush eshte ne te vertete musliman me i ndershem ,ju apo ata te ISIS dhe pse ?
  Ketu nuk ke per te marre pergjigje por me mire shko e beji nje vizite ISIS. Ta tregojne ata ndershmerine e muslimanit.

 6. #185
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe siri

  Salih Aali-Shejkh: DAISH (ISIS) ėshtė krijuar nga shėrbime sekrete dhe u shėrben disa shteteve

  Ėshtė shprehur i bindur Ministri i Ēėshtjeve Islame, Vakėfeve, Davetit dhe Udhėzimit, esh-Shejkh Salih Aali-Shejkh, se organizata DAISH (ISIS) ėshtė krijuar nga shėrbime sekrete dhe ėshtė nė shėrbim tė disa qeverive aktualisht, prej tė cilave ėshtė Irani dhe regjimi i Esedit, ashtu siē i shėrbente mė herėt edhe ish-kryeministrit tė Irakut, Nuri el-Maliki, si dhe pėrmendi se ideja e krijimit tė kėsaj organizate ėshtė e afėrt me teorinė “Foleja e Grenxave”, tė cilėn e propozoi njė prej liderėve Zionist nė Izrael – siē i cilėsoi ai –, pėrpara shtatė viteve.

  Ministri Saudit (Salih Aali-Shejkh) citoi edhe njėherė tjetėr deklaratat e njėrit prej liderėve Ēifut, tė cilat u publikuan nė vitin 2009, ku ai ftonte shėrbimet sekrete ēifute dhe agjensitė e tjera nė botė qė bashkėpunojnė me tė, qė tė ndėrmarrin njė plan, tė cilin e quajtėn “Foleja e Grenxave”, qė tė konsistonte nė grumbullimin e ekstremistėve kudo nė botė nė njė vend tė vetėm gjeografik. Ai bėri me dije se pikėrisht kjo ka ndodhur me gjendjen e DAISH (ISIS), sepse kėsaj organizate iu dha forcė, pėrkrahje, organizim i njė cilėsie tė lartė, armė tė pėrparuara teknikisht dhe filmime profesionale. Ai vlerėsoi se numri i atyre qė u bėnė pjesė e kėsaj organizate janė nė dhjetėra mijėra.

  http://saleh.af.org.sa/node/487  Perktheu Alban Malaj
  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 7. #186
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69
  Khauarixhėt e organizatės DAISH (ISIS) djegin me zjarr pilotin Jordanez – Shejkh Abbad

  Category: Khauarixhet e Isis
  Autor: Shejkh ‘Abdul-Muhsin el-‘Abbad

  Pyetėsi: Ēėshtja e dytė, rreth tė cilės janė shtuar pyetjet dje dhe sot: kėrkojnė nga ty fjalėn tuaj dhe udhėzimin tuaj – Allahu u dhėntė mirėsi – pėr veprimin e DAISH (ISIS), tė cilėt dogjėn me zjarr pilotin dhe u argumentuan me fjalėn e Shejkhul-Islam Ibėn Tejmijjeh dhe se lejohet dėnimi i armikut me zjarr (bazuar nė ajetin):

  وَإِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُوا بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُم بِهِ

  “Dhe nėse i ndėshkoni, i ndėshkoni ashtu siē u ndėshkuat.” [en-Nahl, 126]

  Cili ėshtė udhėzimi juaj - Allahu u ruajt -?  Pėrgjigje: Them se ata janė kriminelė dhe veprat e tyre janė tė shėmtuara. Pėrpara kėsaj ata kur vrisnin ndonjė, e vrisnin duke e therur me thikė, njėsoj siē theret delja. E gjithė kjo ėshtė teprim dhe tejkalim i kufijve nė zullum si dhe ėshtė vrasje e tmerrshme.

  Ne themi se ndėshkimi me zjarr nuk lejohet sepse me zjarr ndėshkon vetėm Zoti i zjarrit. Kurse vrasja e atij qė e meriton duhet tė vritet nė mėnyrėn qė nuk pėrbėn shkelje tė Sheriatit dhe nuk pėrmban ndonjė element tė ndaluar.

  Ata njerėz nuk janė nė rrugė tė drejtė dhe kanė gjėra tė kėqija dhe tė pėshtira. Rruga qė ndjekin ata ėshtė rruga e Khauarixhėve, ata tė cilėt i bėjnė njerėzit qafira dhe thonė se njerėzit qė kanė bėrė gjynahe tė mėdha do tė jenė pėrgjithmonė nė Zjarr.

  Kjo ėshtė prej veprave dhe punėve tė tyre. Hakmarrja kurrėsesi s’duhet tė bėhet me gjėra qė janė haram.  Pėrktheu: Alban Malaj  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 8. #187
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Ajo qe nuk e thonin, e qe e dinin.....


  Ne gazeten gjermane "der spiegel", eshte publikuar nje artikul ku deshmohet mbi krijimin e shtetit "IS".


  Sie mastermind eshte identifikuar nje ish agjent i Saddamit, Haji Abu Bakr al iraki, i cili nga 2010 e kendej, kur al kaides i shuhen rradhazi kryesuesit, e merr ne dorre gjith organizimin dhe logjistiken e rrjetit militant.

  Nuk kam kohe ta perkthej artikulin, me siguri se do te dale edhe ne mediume tjera, ja per shkurt linkun, per ata qe e njohin gjuhen gjermane.

  http://www.spiegel.de/politik/auslan...a-1029289.html


  Ketu deshmohet qarte, se IS eshte nje organizate e dale nga vakuumi politik qe zoteron ne ato zona, dhe se behet fjale per krijimin e fakteve te perfunduara ne menyre te paskrupullt. Islami eshte perdore si mjet inflitrues dhe manipulues per perfitimin e popullates ku vepronin ato gruppe per te siguruar prapaskenen.

  Perndryshe materialet jane gjetur ne pronesine e pikerisht Haji Abu Bakr-it, i cili rrastesisht ne janar 2014 eshte vrare nga rebelet sirian, dhe deri me tash jane zberthyer dokumentet qe i jane gjetur asaj kohe ne shtepi ose ne ate vendbanimin ku eshte vrare.


  Perndryshe keto dite del ne treg edhe nje liber mbi kete teme nga autori Christoph Reuter, me titullin "Die schwarze Macht".


  Selam
  albanish by nature

 9. #188
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  *

  Per ISIS nuk mund te thuhet qe eshte themeluar nga njerez te Perendimit por ...


  ...eshte PASOJE e asaj cfare ka SHKAKTUAR Perendimi.

  Ose, me terminologji fetare, "Cfare mjell, ate dhe do ta korresh", jane Perendimoret, Amerikanet ne vecanti, duke e "cliruar" Irakun, kane mbjelle ate, fryt i se ciles quhet ISIS.


  ISIS s'ka te beje fare me Islam, mu sikurse "xhihadi" i tyre s'ka te beje aspak me XHIHAD.


  *
  klipp&klar

 10. #189
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Arabet nuk jane psikopate por jane tipa gjaknxehte qe jane nje denim per popullin e Izraelit per te mos e lene rehat deri kur te besojne zotin me pasterti. Fiset arabe si Adi apo Themudi u shkaterruan dhe u shperngulen nga zoti me pretekst dhe me pas pas ngjarjes se Elefantit cdo trup andej kishte te inkarnuar nga nje djall dhe thonin kenge e genjeshtra si ajo.

 11. #190
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Tani djajte ne kuptimin bashkekohor te fjales, me perpara quheshin te tille vetem fantazmat qe vinin nga galaktika, jane demon, apo majmunet e pemes lindore qe i sheh ne cdo maje te pushtetit laik apo fetar dhe te shemtuar, nxjerrin nga goja shume te shtrembera dhe te shemtuara, adhurojne me shpirt dicka shume te kontestuar ne boten e engjejve si zoti apo tigri. Keta edhe i kane hedhur themelet e sheriatit dhe kalifatit dhe tmerrit qe mbjell kjo fe duke i genjyer per mijera vite, por them se edhe Isis nuk ka shpresa kunder klanit te majmuneve dhe tigrit dhe do perfundoje ne vetshkaterrim.

 12. #191
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  Citim Postuar mė parė nga elijsa Lexo Postimin
  Ketu nuk ke per te marre pergjigje por me mire shko e beji nje vizite ISIS. Ta tregojne ata ndershmerine e muslimanit.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 13. #192
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
  *

  Per ISIS nuk mund te thuhet qe eshte themeluar nga njerez te Perendimit por ...


  ...eshte PASOJE e asaj cfare ka SHKAKTUAR Perendimi.

  Ose, me terminologji fetare, "Cfare mjell, ate dhe do ta korresh", jane Perendimoret, Amerikanet ne vecanti, duke e "cliruar" Irakun, kane mbjelle ate, fryt i se ciles quhet ISIS.


  ISIS s'ka te beje fare me Islam, mu sikurse "xhihadi" i tyre s'ka te beje aspak me XHIHAD.


  *
  Po hordhite e Muhamedit, e me pas ato te selxhukeve dhe osmaneve, pasoje e cilit "perendim" ishin, perveēse te se njejtes ideologji gjakatare te ashtuquajtur "fe e paqes= Islam"??!
  Jarigas

 14. #193
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-02-2015
  Postime
  1

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Ne videon me siper keta te shkretet qe u masakruan me plumb pas koke ishin duke levizur me makinat e tyre duke shkuar ne pune. Thjeshte punonjes te policise kufitare asgje tjeter. Dhe lerini keto budallalleqet jo media keshtu e jo media keshtu. Keto jane videot e publikuara nga kanalet e ISIS online. Cfare kerkon me teper? Keta pa piken e turpit pasi bejne masakrat bertasin dhe allahu ekber. Per cfare eshte ajo thirrje allahu ekber per tu gezuar ndaj masakrave ndaj disa te vobekteve qe as arme dhe rezistence nuk i kishin bere.
  "Thjeshte punonjes te policise kufitare!" Ke ide ti c'bejne policet kufitare kundrejt muslimaneve? Apo thjeshte gjen nje shkas sa per ti njollosur?
  Ne luften e fundit te Kosoves, serbet ngriten postblloqe ndersa torturat, rrahjet, perdhunimet me se shumti ndodhnin neper keto postblloqe famekeqe. E njejta ndodh edhe neper pikat kufitare te uzurpuara nga shiitet qe ti ju del ne mbrojtje, i larteson, i pafajeson.
  Para cdo krimi qe ndodh nga shiitet, cifutet ndaj muslimaneve ju heshtni por gjithmone gjeni nje arsye ti sulmoni muslimanet.
  Vajtoni shiitet, cifutet se fundi i tyre do te jet i dhembshem dhe ate shume shpejte. Ditet e numeruara i kane nga I Madhi Zot.

 15. #194
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga Sentenca Lexo Postimin
  "Thjeshte punonjes te policise kufitare!" Ke ide ti c'bejne policet kufitare kundrejt muslimaneve? Apo thjeshte gjen nje shkas sa per ti njollosur?
  Ne luften e fundit te Kosoves, serbet ngriten postblloqe ndersa torturat, rrahjet, perdhunimet me se shumti ndodhnin neper keto postblloqe famekeqe. E njejta ndodh edhe neper pikat kufitare te uzurpuara nga shiitet qe ti ju del ne mbrojtje, i larteson, i pafajeson.
  Para cdo krimi qe ndodh nga shiitet, cifutet ndaj muslimaneve ju heshtni por gjithmone gjeni nje arsye ti sulmoni muslimanet.
  Vajtoni shiitet, cifutet se fundi i tyre do te jet i dhembshem dhe ate shume shpejte. Ditet e numeruara i kane nga I Madhi Zot.
  Kur thua ju heshtni per ke e ke fjalen?

  Mund te jesh pak me i qarte me shkrimin tend? Kush jemi ''ne'' dhe kush jeni ''ju''?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 16. #195
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Fatkeqesia e sotme eshte se shume e keqkuptojne Islamin per shkak te kesaj organizate, Palmira dhe vende te tjera arkeologjike kane 1300 vjet qe jane te paprekshme nga muslimanet ne te gjithe koherat e tyre si ajo e Khalifeve abasite dhe umevite por dhe ne kohen e Salahudin Ejubit apo Osmaneve .Te flasesh per Islamin duke iu referuar Isisit eshte sikur te flasesh per demokracine nga karrikja elektrike.Jane dy gjera shume te ndryshme besoj.E para eshte fe hyjnore sistem jete, ndersa Isisi eshte grup rebel, sikurse Zan Caushi ne 1997 ne vlore.

  Ja disa linke qe tregojne se isisi eshte prodhim i huaj tip Rambo per interesa gjepolitike te perplasjes Rusi-Perendim ne lindjen e mesme.

  http://tesheshi.com/ish-zv-kryeminis...qive-te-medha/  http://www.trt.net.tr/shqip/bota/201...%C4%B16-271605
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 17. #196
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Keto jan organizata cifute me qellim te godasin familjen e profetit te pritur Ahmed,sic thuhet ne librat etyre te fshehte. I cili do vrase dhe djege cifutet ne gjithe token.

 18. #197
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  ISIS ,Islamic State Irak Siri

  organizate e formuar ne gjuhen Angleze,,,,,struktura (forma celule) dmth,,njohje e kufizuar,,,,,armatim modern,,,,,,rekrutim fetar + para,,,,,,veprim, vrasje dhe zhdukje te kultures arabe,,,toke e djegur,,emigracion drejt Gjermanise

 19. #198
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-12-2019
  Postime
  10

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga loni-loni Lexo Postimin
  ISIS ,Islamic State Irak Siri

  organizate e formuar ne gjuhen Angleze,,,,,struktura (forma celule) dmth,,njohje e kufizuar,,,,,armatim modern,,,,,,rekrutim fetar + para,,,,,,veprim, vrasje dhe zhdukje te kultures arabe,,,toke e djegur,,emigracion drejt Gjermanise
  Emri nuk eshe Islamic State por Daes. Plus nuk vjen nga perendimi por nga ideologjia islamike. Ata te ISIS thone se cdo gje qe bejne eshte ne kuran

 20. #199
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-12-2019
  Postime
  10

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  (Surja Xhuma:6) Thuaj: “O Hebrenj (Ēifutė), nėse ju pohoni se jeni tė vetmit njerėz tė dashur tė Perėndisė, atėhrė dėshiroie vdekjen, nėse jeni tė sinqertė”.

  (Surja 9:29) Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.

  (Surja 9:5) E kur tė kalojnė muajt e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t'i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues.

  (Surja 9:12) E nėse ata i thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes, ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve. Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni qė tė frenohen (nga krimi e fyerja).

  (Surja 9:13) Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan ta dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni All-llahut, nėse jeni besimtarė.(Fakt i rreme: Muslimanet deshen te merrnin territore)

  (Surja 9:14) Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposhtė ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.

  (Surja 9:19) A mos e konsideruat dhėnien e ujit haxhinjve dhe kujdestarinė ndaj xhamisė sė shenjtė, si besimin e atij qė i besoi All-llahut dhe ditės sė fundit dhe qė luftoi nė rrugėn e All-llahut? Jo, ato nuk janė tė barabarta te All-llahu. Popullin mizor All-llahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė.

  (Surja 9:20) Ata tė cilėt besuan, migruan dhe luftuan me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut, ata kanė pozitė mė tė lartė te All-llahu dhe vetėm ata janė fatlumė.

  (Surja 9:38) O ju qė besuat, ē'ėshtė me ju, qė kur ju thuhet: "Dilni nė (luftė) rrugėn e All-llahut!", ju u rėnduat nė vend (si tė ishit tė gozhduar). A mos ishit mė tė kėnaqur me jetėn e kėsaj bote, se sa me atė tė ardhmen? Pėrjetimi i jetės sė kėsaj bote ndaj asaj tė ardhmes, nuk ėshtė asgjė.

  (Surja 9:39) Nėse nuk dilni (nė luftė), Ai do t'ju dėnojė me njė dėnim tė rėndė, ju zėvendėson me njė popull tjetėr dhe Atij nuk i bėhet farė dėmi. All-llahu ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo gjė.

  (Surja 9:41) Dilni (nė luftė), le t'ju vijė (lufta) e lehtė ose e rendė, luftoni pėr hir tė All-llahut me pasurinė tuaj dhe me veten tuaj; kjo ėshtė gjėja mė e dobishme pėr ju, nėse e kuptoni.

  (Surja 9:45) Vetėm ata qė nuk besojnė All-llahun dhe botėn tjetėr dhe qė zemrat e tyre janė tė dyshimta, tė kėrkojnė leje (pėr tė mos vajtur nė luftė), pra ata, sillen vėrdallė nė dyshimin e tyre.

  (Surja 9:73) O Pejgamber, luftoi jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rrept ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.

  (Surja 9:81) Ata (hipokritė) qė mbetėn (pa shkuar nė luftė), u gėzuan pėr ndejen e tyre pas tė dėrguarit tė All-llahut dhe nuk dėshiruan qė tė luftonin me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut dhe thanė: "Mos dilni (nė luftė) nė vapė!" Thuaju: "Zjarri i xhehennemit ka vapėn edhe mė tė fortė, nėse janė qė kuptojnė!

  (Surja 9:86-87) E kur zbritėt njė kaptinė (qė thotė): Tė besoni All-llahun dhe luftoni sė bashku me tė dėrguarin e Tij, ata tė pasurit kėrkuan leje prej teje dhe thanė: "Na le tė mbesim me ata qė rrinė!" U pajtuan tė mbesin me ata qė nuk vajtėn (nė luftė). Po zemrat e tyre janė mbyllur, andaj ata nuk kuptojnė.

  (Surja 9:90) Disa nga arabėt beduinė qė kėrkuan falje, erdhėn pėr t'iu dhėnė leje (tė mos shkonin nė luftė), e ata tė tjerėt qė kishin gėnjyer (me besim) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij ishin ndalė (pa leje). Ata qė prej tyre nuk besuan, do t'i godasė dėnim i ashpėr.

  (Surja 9:111) All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtrat dhe pasurinė e tyre me xhennet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim tė cilin e vėrtetoi nė Tevrat, Inxhill e Kur'an. E kush ėshtė zbatues mė i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonju tregtisė qė e bėtė me Tė. Ky ėshtė suksesi i madh.

  (Surja 9:122) Nuk ėshtė e nevojshme tė dalin nė luftė tė gjithė besimtarėt. E pėrse nga ēdo grumbull i tyre tė mos shkojė njė grup pėr t'u aftėsuar nė diturinė fetare, pėr ta mėsuar popullin e vet kur tė kthehet te ata, nė mėnyrė qė ata tė kuptojnė (e tė ruhen). (Lufta eshte praktike fetare)

  (Surja 9:123) O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dijeni se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.


  Tani ka muslimane qe thone se islami eshte feja e paqes edhe pse duke u bazuar ne vargjet e mesiperme, atehere ne kuptojme se Allahu detyron cdo musliman te dale te luftoje ne xhihad.

 21. #200
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-04-2020
  Postime
  3

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Shteti islamik i "mirefillte", ashtu si shteti i "mirefillte" komunist, eshte utopi!!
  Pastaj, perderisa ti dhe myslimanet e tjere nuk jeni ne gjendje te kundershtoni me argumente kuranore referin(e tere perkrahesit e dhunes ne emer te Allahut), kjo do te thote se Islami eshte pikerish ai qe thote referi....e qe them edhe une: fe e dhunes dhe e shtazeve!!
  Fjala juaj pėr fenė e pastėr Islame se "ėshtė fe e dhunės dhe e shtazėve" ėshtė tregues i injorancės suaj, gjė e cila mund tė kurohet me ilaēet e argumenteve dhe fakteve tė arsyeshme, por kjo fjalė nga ju mund tė jetė edhe njė tregues i urrejtjes, mllefit dhe zilisė suaj tė ulėt, e pėr kėtė vėshtirė se gjindet ilaē.

  Kushdo qė pretendon diēka pa mos sjellur argument, atėherė ėshtė njė gėnjeshtar.

Faqja 10 prej 11 FillimFillim ... 891011 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •