Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Blair

  TIRANE - Shqipria po del nj burim i frytshm pune pr miqt dhe familjen Blair, me nj kontrat ligjore pr zonjn Blair dhe nj pun pr nipin e Alastair Campbell n zyrn e kryeministrit t Shqipris, Edi Rama, shkruan gazeta The Telegraph.

  Gazeta britanike shkruan se vendi ballkanik i cili koht e fundit sht zbuluar se sht i pasur me naft dhe me gaz, duket se po mundson prfitime t shumta pr miqt dhe familjen Blair.

  The Telegraph shkruan se z. Blair sht kshilltar pr qeverin shqiptare. Por tashm, rezulton se bashkshortja e tij, Cherie Blair, ka nnshkruar nj kontrat me qeverin e mparshme, ndrkoh q edhe nipi i Alastair Campbell, ish-zdhns pr mediat, ka gjetur nj pun si kshilltar i kryeministrit t Shqipris.

  Zonja Blair ka nnshkruar nj kontrat me vler 300 mij paund pr t kshilluar ish-qeverin shqiptare pasi u miqsua me gruan e ish-kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, n nj vizit n Britani.

  Zonja Blair, e njohur n bot si avokate pr t drejtat e njeriut, prezantoi Shqiprin n nj konflikt prej miliarda dollarsh me nj firm energjetike amerikane.

  Artikulli i plote
  Nga Robert Mendick dhe Besar Likmeta, The Telegraph

  N pamje t par, Shqipria, nj vend q prjetoi ish diktaturn e ashpr staliniste dhe nj nga vendet m t varfra n Evrop, duket se nuk mund t jet trheqse pr Tony Blair.

  Por The Telegraph ka arritur t zbuloj se vendi Ballkanik, ka zbuluar s fundmi nj sasi t madhe nafte dhe gazi, e me sa duet sht nj vend q mund ti siguroj t ardhura t majme dinastis Blair.

  Kjo gazet ka arritur t zbuloj se si z. Blair sht kshilltar n qeverin socialiste Shqiptare. Tani ka dal n sken q edhe gruaja e tij Cherie ka arritur t siguroj nj kontrat ligjore me qeverin paraardhse; ndrkoh q nipi i Alastair Campbell, ish spin doktori i z. Blair, ka zn nj vend si kshilltar i Kryeministrit t Shqipris.

  Z. Bair i sht akorduar nj kontrat me vler 300,000 pr t kshilluar qeverin Shqiptare pasi krijoi mundsin e miqsimit t gruas s tij me ish kryeministrin e vendit Ballkanik ndrsa ai qe n Doning Street.

  Z. Blair sht i njohur n bot si nj avokat i t drejtave t njeriut, sht futur n nj ankand miliona dollarsh pr nj kompani nafte amerikane.Koht e fundit Blair sht kthyer n nj kshilltar t qeveris Shqiptare. James Naish, nipi 25 vjeare i z. Campbell, punon gjithashtu si nj kshilltar i kryeministrit Rama.

  Qeveria e mparshme Shqiptare prcaktoi Omnia Strategy, firmn ligjore t z. Blair, si mbrojtse t shtjes s saj n gjykatn e arbitrazhit. Kosto e ksaj mbrojtje pr qeverin Shqiptare shkuan n $500,000 rreth 300,000. Ende sht e paqart se sa nga kjo shum i takon zyrs ligjore t Omnia Strategy pr punn e saj.

  Pas nj deklarate pr shtyp t lshuar pas prfundimit t shtjes t ciln Shqipria e fitoi Zj. Blair tha: Omnia Strategy ndjehet krenare q mundsoi mbshtetjen e qeveris Shqiptare n shtjen e saj pran arbitrazhit.

  Zj. Blair e ka vizituar pr her t par Shqiprin n 2010 si e ftuar e Liri Berishs, gruas s ish kryeministrit Sali Berisha.

  Zj. Blair udhtoi drejt ktij vendi t varfr prmes nj avioni personal t poseduar nga Rezart Tai, nj manjat nafte dhe nj nga njerzit m t pasur n Shqipri.

  Z. Tai sht akuzuar se ka prdorur lidhjet politike- prfshi ktu edhe miqsin me z. Berisha pr t prfituar naftn e rafinerive shqiptare. Ai tanim e ka shitur rafinerin.

  shtja gjygjsore qe mes qeveris Shqiptare dhe Sky Petroleum, nj kompani nafte nga Teksasi, e cila pretendonte se kishte t drejtn pr t eksploruar n tre fashot e toks, n Shqiprin jugore dhe qendrore. Autoritetet shqiptare e mbylli kontratn njanshmrisht ndaj dhe Sky Petroleum filloi aksionin ligjor duke krkuar $1 bilion (600 milion) si dmshprblim.

  Omnia Strategy u b pala mbrojtse e Shqipris n shtjen e nafts n fund t vitit 2012. Vendimi pr ta caktuar at si mbrojtse erdhi dy vjet pas udhtimit n Tiran, kryeqytetin e Shqipris, si e ftuar e z. Tai dhe zj. Berisha n Korrik t 2010. Ndrkoh q Shqipria e mbylli kontratn e saj me Sky Petroleum n Qershor 2010.

  Gjat periudhs q zj. Blair vizitoi Shqiprin, nj nga zdhnsit e saj u shpreh se ajo ka pranuar t udhtoi falas prmes avionit t z. Tai, nj figur e diskutueshme n Shqipri i cili tani sht nn investigim pr pastrim parash, pr ti mundsuar asaj nj angazhim m t madh n vendin ballkanik pr shkak t kohs s shkurtr.

  Gjat qndrimit t saj atje, ajo preu shiritin e nj televizioni t cilin e kishte bler z. Tai. Gjat qndrimit t shkurtr, ajo vizitoi dhe nj qendr pr fmijt autik, organizuar kjo vizit nga zj. Berisha.

  Gjat ksaj periudhe, zdhnsi i zj. Blai u shpreh: Zj. Blair sht ftuar n Shqipri nga zj. Berisha, gruaja e kryeministrit, q e ftoi at t vizitonte qendrn pr fmijt autik q ajo nga ngritur n Tiran.

  Dy zonjat u takuan pr her t par n 2006 kur zj. Berisha vizitoi Downing Street bashk me t shoqin e saj dhe atje zbuluan se ndajn t njjtin interes pr fmijt q jan n nevoj.

  Burri i zj. Berisha ishte ende kryeministr kur Omnia Strategy q kishte hyr n sken prej rreth nj viti- fitoi mundsin e art pr t prfaqsuar Shqiprin n shtjen gjygjsore.

  Seanca dgjimore u b gjat javve n vazhdim n London Court of International Arbitration gjat Marsit 2013. Majin e shkuar grupi i gjygjtarve vendosi se shtja ishte n favor t Shqipris, duke ia faturuar kostot Sky Petroleum pr procesin. Kostot ligjore t Shqipris, sipas nj raporti t plotsuar nga Sky Petroleum me US Securities and Exchange Commission, ishin m shum se $500,000.

  Julia Yun Hulme, drejtore e Omnia Strategy, u shpreh: Omnia Strategy u caktua si mbrojtse e shtjes prmes nj ftese t ardhur konform gjith procedurave. Prfshirja e Omnia Strategy n shtje nuk sht e lidhur me udhtimin e kryer n korrik 2010. Omnia Strategy LLP sht krijuar n Tetor 2011.

  Ndrkoh q zj. Blair ka prfituar nga qeveria e shkuar Shqiptare, bashkshorti i saj ka nj miqsi t ngusht me z. Rama, pasuesin e z. Berisha n kryeministri. Z. Blair, si sht prmendur dhe m par nga The Telegraph, sht emruar si kshilltar nga z. Rama pr t ndihmuar qeverin e tij n prpjekjen e saj pr t hyr n Bashkimin Evropian.

  Z. Blair ka mohuar se ai paguhet pr punn e tij nga qeveria Shqiptare megjithse sht ende e paqart nse nj pal e tret po paguan at pr shrbimet e tij. Gjithashtu sht e paqart se kush e punsoi Z. Naish, djalin e motrs s z. Campbell. Z. Naish, nj i diplomuar n Universitetin Oxford, e prshkruan veten si nj kshilltar i Kryeministrit t Shqipris n network-un profesional LinkedIn megjithse javn e shkuar qeveria Shqiptare insistoi q ai nuk kishte ofiqe zyrtare./diaryoftirana.

  (er.nu/BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  Zbulohet kshilltari sekret i Edi Rams

  TIRANE-James-Naish-2, Nipi i Alistair Campbell, ish- kshilltari pr marrdhniet me publikun i Tony Blair, q kshilloi socialistt n fushatn e suksesshme zgjedhore, sht punsuar nga qeveria shqiptare.

  Sipas burimeve brenda qeveris dhe mesazheve t postuara n rrjetet sociale, 26- vjeari, i diplomuar n Oxford, James Naish, sht punsuar si kshilltar pr zyrn e kryeministrit shqiptar n shtator, pasi Partia Socialiste mori pushtetin.

  Gjat nnt muajve t shkuar, Naish ka projektuar nj strategji komunikimi pr 100 ditt e para n detyr t qeveris, duke koordinuar raportet e qeveris, duke projektuar nj model t qeverisjes s mir pr Shqiprin dhe duke redaktuar fjalimet dhe t tjera komunikime pr kryeministrin Edi Rama.

  Naish shkruan n profilin e tij n rrjetin social LinkedIn se ai po koordinon ndryshimet strukturore n 170 organizata qeveritare, duke vendosur disa procese q lidhen me punn e prditshme t kryeministri, duke menaxhuar projektet e softuereve pr 19 ministri dhe duke shkruar prshkrimet e puns pr m shum se 20 zyrtar t personelit t lart n zyrn e kryeministrit.

  Mes detyrave t tij t monitorimit dhe raportimit, Naish liston edhe krijimin e prditsimin e nj matrice t politikave pr t ndjekur m shum se 600 premtime elektorale, mbajtjen e raporteve pr kryheministrin dhe ndjekjen e progresit hap pas hapi pr 19 ministri.

  Ai gjithashtu po ndihmon n ngritjen e dy zyrave t reja n Kshillin e Ministrave, nj pr mbajtjen e premtimeve dhe nj njsi monitorimi.

  Prpara se t bashkohej me zyrn e kryeministrit, Naish ka punuar si analist dhe kshilltar pr firmn britanike Eccenture, nga e cila ka marr nj periudh shkputje. I pyetur nga Balkan Insight, nj zdhns i qeveris, Endri Fuga, mohoi q Naish sht kshilltar i kryeministrit.

  Megjithat, nj burim brenda zyrs s kryeministrit, q foli n kushtet e anonimatit, konfirmoi se Naish sht duke drejtuar aktualisht njsin e dorzimit. Naish sht djali i Elizabeth Naish, motrs s vogl t Alistair Campbell.

  Campbell ka punuar si kshilltar i Partis Socialiste gjat zgjedhjeve parlamentare t qershorit, q solln partin e Rams n pushtet. PS ka pretenduar n t shkuarn se Campbell ka punuar pa asnj kosto pr qeverin shqiptare.

  Megjithat, punsimi i nipit t tij si kshilltar i qeveris v n pikpyetje kto pretendime. Naish nuk sht i pari i afrm i drejtuesve t laburistve britanike q punon n Shqipri.

  Firma ligjore e gruas s Blair, Omnia Strategy, u punsua nga qeveria e mparshme e qendrs s djatht si kshilltare n nj shtje arbitrazhi kundr Sky Ptroleum, nj kompani nafte me qendr n Teksas. Zyra e Avokatit t Shtetit nuk i sht prgjigjur krkess s Balkan Insight pr t msuar se sa sht paguar kjo firm.

  (a.n/Besar Likmeta/BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  O shoket e Qeverise se Rilindjes,

  C'jane bre keto qe degjojme e lexojme? Ne Kryerilindasi na tha qe Tony Blair po ben pune vullnetare per Shqiperine, ai nuk paguhet fare nga Qeveria e Rilindjes. O shoku Rama, po ti na the ne socialisteve qe shoku Tony Blair e ben kete nga dashuria e madhe qe ka per Shqiperine e shqiptaret?

  Po edhe per Tony Blair na genjyet?

  E mire na e beni. Fajin e kemi ne qe u genjyem, e jo ju qe na genjyet.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-05-2014 m 09:55

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  shume te neveritshme kto propagandat
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 5. #5
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  O shoket e Qeverise se Rilindjes,

  C'jane bre keto qe degjojme e lexojme? Ne Kryerilindasi na tha qe Tony Blair po ben pune vullnetare per Shqiperine, ai nuk paguhet fare nga Qeveria e Rilindjes. O shoku Rama, po ti na the ne socialisteve qe shoku Tony Blair e ben kete nga dashuria e madhe qe ka per Shqiperine e shqiptaret?

  Po edhe per Tony Blair na genjyet?

  E mire na e beni. Fajin e kemi ne qe u genjyem, e jo ju qe na genjyet.

  Albo
  Edi Rama ka folur per Tony Blair jo per gruan e tij. Ka dallim ketu
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. #6

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Zbulohet kshilltari sekret i Edi Rams

  TIRANE-James-Naish-2, Nipi i Alistair Campbell, ish- kshilltari pr marrdhniet me publikun i Tony Blair, q kshilloi socialistt n fushatn e suksesshme zgjedhore, sht punsuar nga qeveria shqiptare.

  Sipas burimeve brenda qeveris dhe mesazheve t postuara n rrjetet sociale, 26- vjeari, i diplomuar n Oxford, James Naish, sht punsuar si kshilltar pr zyrn e kryeministrit shqiptar n shtator, pasi Partia Socialiste mori pushtetin.

  Gjat nnt muajve t shkuar, Naish ka projektuar nj strategji komunikimi pr 100 ditt e para n detyr t qeveris, duke koordinuar raportet e qeveris, duke projektuar nj model t qeverisjes s mir pr Shqiprin dhe duke redaktuar fjalimet dhe t tjera komunikime pr kryeministrin Edi Rama.

  Naish shkruan n profilin e tij n rrjetin social LinkedIn se ai po koordinon ndryshimet strukturore n 170 organizata qeveritare, duke vendosur disa procese q lidhen me punn e prditshme t kryeministri, duke menaxhuar projektet e softuereve pr 19 ministri dhe duke shkruar prshkrimet e puns pr m shum se 20 zyrtar t personelit t lart n zyrn e kryeministrit.

  Mes detyrave t tij t monitorimit dhe raportimit, Naish liston edhe krijimin e prditsimin e nj matrice t politikave pr t ndjekur m shum se 600 premtime elektorale, mbajtjen e raporteve pr kryheministrin dhe ndjekjen e progresit hap pas hapi pr 19 ministri.

  Ai gjithashtu po ndihmon n ngritjen e dy zyrave t reja n Kshillin e Ministrave, nj pr mbajtjen e premtimeve dhe nj njsi monitorimi.

  Prpara se t bashkohej me zyrn e kryeministrit, Naish ka punuar si analist dhe kshilltar pr firmn britanike Eccenture, nga e cila ka marr nj periudh shkputje. I pyetur nga Balkan Insight, nj zdhns i qeveris, Endri Fuga, mohoi q Naish sht kshilltar i kryeministrit.

  Megjithat, nj burim brenda zyrs s kryeministrit, q foli n kushtet e anonimatit, konfirmoi se Naish sht duke drejtuar aktualisht njsin e dorzimit. Naish sht djali i Elizabeth Naish, motrs s vogl t Alistair Campbell.

  Campbell ka punuar si kshilltar i Partis Socialiste gjat zgjedhjeve parlamentare t qershorit, q solln partin e Rams n pushtet. PS ka pretenduar n t shkuarn se Campbell ka punuar pa asnj kosto pr qeverin shqiptare.

  Megjithat, punsimi i nipit t tij si kshilltar i qeveris v n pikpyetje kto pretendime. Naish nuk sht i pari i afrm i drejtuesve t laburistve britanike q punon n Shqipri.

  Firma ligjore e gruas s Blair, Omnia Strategy, u punsua nga qeveria e mparshme e qendrs s djatht si kshilltare n nj shtje arbitrazhi kundr Sky Ptroleum, nj kompani nafte me qendr n Teksas. Zyra e Avokatit t Shtetit nuk i sht prgjigjur krkess s Balkan Insight pr t msuar se sa sht paguar kjo firm.

  (a.n/Besar Likmeta/BalkanWeb)
  hahaha e madhe kjo. keshilltar sekret, por eshte zbuluar nga postimet ne facebook gjith ky sekret i madh

 7. #7

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  http://www.telegraph.co.uk/news/politics/tony-blair/11457121/Cherie-Blair-signs-deal-to-act-for-Albania-where-her-husband-is-official-adviser.html

  Nje artikull tjeter per ciftin Blair. Kane filluar qe me Berishen e vazhdojne me Ramen tani.

  Cherie Blair do jete avokatja e Shqiperise per nje ceshte 250 milioneshe, per nje kontrate qe e firmosi qeveria e vjeter duke ikur dhe e prishi e reja sa erdhi.

 8. #8

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Bl

  Ai vend ka mar fund. Dhe jo se ka varferi ekonomike po ka mare fund se ka mizerie njerezore. Mungojne personat inteligjent,ata qe jane nuk e kalojne shifren e gishtave te nje dore.

  Do ishte mire,edhe se ne ate vend miresia dhe gjerat llogjike nuk kane kuptim,qe kur behet nje kontrate me nje firme te huaj,do ishte llogjike qe do lloje kontrate me te huajt te miratohej dhe nga opozita,per vet faktin qe kur te vije ne qeveri nuk mund ta prishi kontraten. Se keto kontrata me te huajt kane nje kosto jashte do llogjike. Kushton; 1) Mosrealizimi. 2) Kushton demshperblimi. 3 ) Kushton edhe firma e huaj e avokatise.


  Se me shtet nuk kemi. Vendin e kemi te mbushur plot me jurist por nuk kemi asnje qe mund te dergohet jashte kufirit. Nga ana e intelektualitetit po i kthehemi izolimit te Enverit,edhe se ne ate injorance komuniste prap nga Shqiperia dilte ndonje jurist qe fitonte dhe ndonje gjyq jashte. Ne gjithe ate prapambetje kishte dhe ndonje Klanth Koi,nuk ishin te gjithe Tom Doshi.

 9. #9

  Pr: The Telegraph: Shqipria, burim i frytshm pune pr miqt e familjen e Tony Blair

  Edhe 150,000 euro te tjera per Cherie Blair nga qeveria shqiptare se 495,000 nuk mjaftonin

  http://www.balkaninsight.com/en/arti...ice-01-13-2016

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •