Rasti: Si ndihmoi poezia n kalimin e depresionit

21 Prill 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

Tre muaj pas lindjes s fmijs s dyt, Rachel Kelly e gjeti veten n depresion t thell. Ajo tregon sesi jeta i doli jasht kontrollit dhe sesi u shptua prej pasionit t saj: poezis

Poezia qe shpetoi jeten (1)

Poezia qe shpetoi jeten (2)

Poezia qe shpetoi jeten (3)

Poezia qe shpetoi jeten (4)


E zn n grack nga frikat e mia m t mdha, e gjeta veten n pamundsi pr t br detyrat e mia si nn dhe bashkshorte. Isha e tmerruar dhe po i afrohesha menduris. Tani q e mendoj, djali i sapolindur George dhe djali m i madh Eduardi do t kishin vdekur pr shkak t asaj gjendjeje ku ndodhesha. E humbur n agoni dhe dhimbje, gjithka mund t bja ishte t shtrngoja dorn e mamas sime. do qeliz e trupit tim po shprbhej, isha aq e dshpruar pr shptim, sa uroja t vdisja nse gjendja nuk ndryshonte. Shtrati ishte i vetmi vend ku gjeja prehje dhe prej t cilit nuk ohesha. Ditt ktheheshin n net dhe nett n dit dhe un nuk arrija t kuptoja asgj. Ime m u konsultua me doktorin, i cili i dha disa qetsues, t cilt m bn t qetsohesha prkohsisht.

Pas disa javsh, personat q m rrethonin, si im shoq Sebastiani dhe fmijt, dukeshin t shkatrruar nga lodhja. Ai dhe nna ime vendosn t largonin djalin e vogl pr ta uar tek familjart e Sebastianit. Pas largimit t djalit ndihesha ligsht, megjithse isha liruar nga prgjegjsia pr tu kujdesur pr t, ndihesha akoma nj nn.

Mngjeset ishin m t kqijat, sepse zgjohesha me euforin se do t isha m mir at dit dhe zhgnjehesha prsri. Nuk kisha asnj garanci q nj dit do t ndihesha m mir. Shqetsimi dhe paniku po m mbushnin do dit. Isha e friksuar edhe t vendosja nse do t zgjohesha apo jo nga shtrati at dit.

Kur isha te t njzetat apo te t tridhjetat, miqt e mi bnin shaka duke m thn se un isha nj farmaci poezish, sepse pr do problem t tyrin gjeja nga nj varg.

Tani q m kishte zn smundja, isha un ajo q kishte nevoj pr vizita poezish. Un dhe mamaja ime gjithnj jemi bashkuar prej poezis. U ktheva pr s dyti n nj fmij t shtrir n shtrat, teksa nna m lexonte. Rezultoi se gjat gjith ktyre viteve ajo kishte mbajtur nj libr poezish, anekdotash dhe lutjesh q i kishin trhequr vmendjen.

Nuk isha n gjendje t prqendrohesha pr t lexuar ndonj roman apo tregim, ndaj poezit ishin nj bekim pr mua. Vargjet ishin shtegu q m treguan se nuk isha e vetme, se edhe t tjer kishin vuajtur dhe ia kishin dal. Ata kishin qen n gjendje t nxirrnin dika prej vuajtjes s tyre, dika q kishte kuptim. Poezia m glltiti dhe m gjallroi. Prqendrimi te gramatika e sofistikuar m bri q t lirohesha prej shqetsimeve t s shkuars dhe s ardhmes.

E filluam me poezi t shkurtra dhe teksa bhesha m mir, vazhduam edhe me vargje q krkonin m shum prqendrim. Teksa dgjoja fjalt e mbla t poetve, prshkohesha nga drithrima. N nj varg ku shkruhej se shpirti im ishte fajtor pr pluhurin dhe mkatin, ndjeva se prshkruhej e gjith gjendja ime depresive.

Poezia m prcillte nj ndjenj faji q m bnte t kuptoja q ndonse isha n depresion, isha e bekuar me nj familje t dashur, me bashkshortin dhe fmijt. Fillova t msoja poezi prmendsh dhe vargjet q m godisnin m shum i shkruaja n vende t dukshme.

Kishte aste gjat dits, kur prhumbesha aq shum n poezi, saq depresioni nuk mund t m gjente. Ndjeja prqafimet e poetve prgjat shekujve dhe n kok m kumbonte nj z i ri, q m njohu me virtytet e pranimit dhe shpress.

Teksa javt kalonin dhe un bhesha m mir, kopshtaria m ndihmoi po ashtu. U prfshiva n ciklin e stinve dhe natyra dha ndihm n prmirsimin tim.

Kopshtaria m dha shpres, se jo vetm do t bhesha m mir, por do t mund t shikoja frutat q mbillja t rriteshin n stinn tjetr. M ndihmoi edhe me pagjumsin. Kur nuk mund t flija, mendoja dritn e diellit q binte n kopshtin tim, duke ndrruar pr trndafilat dhe farat.

Shkaku prse smundjet mendore jan t vshtira pr tu kaprcyer sht se personi q i vuan ndihet fajtor dhe sidomos femrat mbi t cilat rndojn shum role si gjinore karriera, shtpia, kujdesi pr familjen, t qent nn dhe bashkshorte.

Depresioni sht ndryshe nga smundjet e tjera trupore. Ata q preken prej tij ndiejn se ia kan shkaktuar vet vetes dhe mendojn se duhet t jen n gjendje ta kontrollojn, por ata thjesht nuk munden. Ndjenja e turpit dhe dshtimit mund t zaptoj mendjen e atyre q jan n depresion, pr shkak se e kan trhequr at. Disa koh m von, djali im i vogl, George, u kthye n shtpi dhe teksa e sodisja i premtova se nuk do ta l m kurr vetm.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...e-depresionit/