Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Krijesat n luft dhe kaos !

  Si shpjegohet q 'do krijes sht n luft t vazhdueshme me llojin e vet dhe me krijesat e tjera q e rrethojn ? Mir njeriu q sht n sprov nga Zoti e Djalli, po speciet e tjera nga Balena dhe Elefanti e deri te Krimbi e Milingona far halli kan q grinden e luftojn ?!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  *

  Pos krijeses njeri, deri me sot nuk kam hasur "lufte te vazhdueshme me llojin e vet"?!

  *
  klipp&klar

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  ..dhe si e shpjegon konstatimin tnd ? Apo ashtu si thash .. q sht sprov nga Perndia e Demont dhe mjafton me kaq arsyetimi ?!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  *

  "Demoni" a "Satanai" tek njeriu faktikisht eshte vet njeriu. Uni, egoja...egoizmi...Egoizmi shpie ne lakmi, pangopshmeri, babezi, megalomani... keshtuqe ia merr tjetrit edhe ate per cfare nuk ke nevoje.
  Nga ana ime thuhet: "Eshte shume lehte ta ngopesh barkun, ama syrin... syri i unte (uritur) eshte shume i rrezikshem". Prandaj dhe bejme lufte kunder llojit.
  Tek shtazet, ta zeme, nuk kam hasur te vrasin shtaze te tjera me shume se sa per ta mbushur barkun (shuar urine). Perjashtimet jane shume te ralla.

  *
  klipp&klar

 5. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Citim Postuar m par nga Nora.li Lexo Postimin
  *

  "Demoni" a "Satanai" tek njeriu faktikisht eshte vet njeriu. Uni, egoja...egoizmi...
  *
  Po Iblisi kush sht ?! Apo s'ka rndsi !
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Po Iblisi kush sht ?! Apo s'ka rndsi !


  Iblisi eshte engjell i rn, gjgjs Kryeengjell (Archangel). Neper librat e shenjta tregohet si kundershtar i Zotit. Ketu kemi te bejme me metafore, gjoja se ka kundershtuar krijimin e njeriut.
  Ne boten krishtere njihet si Lucifer. Lucifer ne te vertete eshte emri (latinisht) i "Yllit te Mengjesit" (Veneres). Per nga domethenia eshte "Bartes i drites" (lat. Lux = drite dhe ferre, = me barte, me sjelle). Me kalimin e kohes ne boten krishtere eshte barazuar me emrin e Djallit/Satanait.

  Engjejt, bota paralele me kete tonen, ne realitet gjindet ne harkun e evolucionit.
  Kurse ne harkun e involucionit jane forcat e materialitetit, gje qe engjujt nuk bejne pjese ketu.
  Ne realitet, si forcat e evolucionit (engjujt/xhindet, njerezit) ashtu edhe ato te involucionit (forcat e erreta, forcat e materialitetit) jane sejcila ne domenin e vet. Ngandonjehere ndodhe qeato te kalojne (pertej kufirit) ne anen tone...


  ***
  klipp&klar

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime n 126 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Lucifer konsiderohet nga disa si simbol i shkences, pra luce=drite, qe do te thoshte zhvillim, evoluim dhe kjo ne kohen e erret shkaktoi djegjet ne turrat e druve dhe torturave cnjerezore...persa i perket pyetjes demoni kerkon gjithnje te ushqeje demonet qe ndodhen brenda seres se vet apo specieve te tjera....demonet ekzistojne ghithnje brenda vetes por qellimi me i larte i njeriut eshte qe t'i kontrolloje ata. po si? me dashurine dhe besimin tek Zoti...
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 8. #8
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Nora, mos u ngatrro t lutem ! Nj her the q :
  "Demoni" a "Satanai" tek njeriu faktikisht eshte vet njeriu.
  Tani na thua q sht nj ngjll apo di tjetr !! Ngulu diku lol. Ajo q un dua t nxjerr me kt tem sht : Pse kshtu ? Pra luft dhe kaos !!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Nora, mos u ngatrro t lutem ! Nj her the q : Tani na thua q sht nj ngjll apo di tjetr !! Ngulu diku lol. Ajo q un dua t nxjerr me kt tem sht : Pse kshtu ? Pra luft dhe kaos !!
  Mire qe iu kthyem temes.
  Demonet apo xhin(det) jane engjuj.
  Religjionet i quajne demone/xhindte engjejt subhumane, d.t.th. ato te pazhvilluara, me pak te zhvilluara... dhe si rrjedhoje mund te kemi probleme me to... ne menyra te ndryshme. Kurse engjujt humane (me nivelini tone) dhe ato suprahumane (me te zhvilluara se ne) i quajne engjuj.
  Ne ezoteri quhet Deva- or Angel-Evolution.
  Perse kjo lufte e ky kaos, t'u pergjigja nje here.
  Ne ezoteri kesaj i thuhet Maya (mashtrim kozmik), iluzioni...
  Maya/iluzioni/mashtrimi kozmik i njeriut eshte ai i cili e ka sjellur njerezimin ne prag te shkaterrimit (jemi shume afer nese vazhdojme keshtu)...
  Maya, pra, eshte "djalli" i vertete...sic e thash ne fillim (postimet e pare)

  Kot ia leme fajin dikujt/dickaje tjeter per kete kaos

  *
  klipp&klar

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Antarsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  26
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Citim Postuar m par nga Nora.li Lexo Postimin
  Mire qe iu kthyem temes.
  Demonet apo xhin(det) jane engjuj.
  Religjionet i quajne demone/xhindte engjejt subhumane, d.t.th. ato te pazhvilluara, me pak te zhvilluara... dhe si rrjedhoje mund te kemi probleme me to... ne menyra te ndryshme. Kurse engjujt humane (me nivelini tone) dhe ato suprahumane (me te zhvilluara se ne) i quajne engjuj.
  Ne ezoteri quhet Deva- or Angel-Evolution.
  Perse kjo lufte e ky kaos, t'u pergjigja nje here.
  Ne ezoteri kesaj i thuhet Maya (mashtrim kozmik), iluzioni...
  Maya/iluzioni/mashtrimi kozmik i njeriut eshte ai i cili e ka sjellur njerezimin ne prag te shkaterrimit (jemi shume afer nese vazhdojme keshtu)...
  Maya, pra, eshte "djalli" i vertete...sic e thash ne fillim (postimet e pare)

  Kot ia leme fajin dikujt/dickaje tjeter per kete kaos

  *
  Norqa per tek iluzionet me pate permendur me heret diqka
  1.Iluzioni Maya
  2.Iluzioni astral/emocional
  edhe 3.Iluzioni mental
  Tek legjenda e qyterimit antik Atlantida ,thuhet se shkatrrimi i gjithe atij qyteti madheshtor ishte fale krenarise egoiste,pra Iluzioni maya.
  I njejti cikel po ndodh edhe sot tek njerezit si p.sh milirajderat po punojn vetem per vete saqe pasuria e tere po rritet aq shume qe jo vetem qe nuk kane nevoje per gjithe ate pasuri por edhe po nga disbalanc nga ana e varfer e shoqeris pra Loja po mbetet e njejte ,vetem guret po nderrohen.
  Norqa e kam edhe nje pyetje,ne cilin iniciacon njeriu fillon ti tejkaloj barrierat e Iluzionit.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Citim Postuar m par nga Urimy-meraga Lexo Postimin
  Norqa per tek iluzionet me pate permendur me heret diqka
  1.Iluzioni Maya
  2.Iluzioni astral/emocional
  edhe 3.Iluzioni mental
  Tek legjenda e qyterimit antik Atlantida ,thuhet se shkatrrimi i gjithe atij qyteti madheshtor ishte fale krenarise egoiste,pra Iluzioni maya.
  I njejti cikel po ndodh edhe sot tek njerezit si p.sh milirajderat po punojn vetem per vete saqe pasuria e tere po rritet aq shume qe jo vetem qe nuk kane nevoje per gjithe ate pasuri por edhe po nga disbalanc nga ana e varfer e shoqeris pra Loja po mbetet e njejte ,vetem guret po nderrohen.
  Norqa e kam edhe nje pyetje,ne cilin iniciacon njeriu fillon ti tejkaloj barrierat e Iluzionit.
  Urimy, urime...
  ...sepse paske thene shprehje shume te sakta.
  Shkallet e iniciacionit/evolucionit jane 1 deri ne 5.
  Mesatarja e shkalles se iniciacionit te njerezimit eshte, nese nuk gaboj 0.40.
  Iluzionin e trupit fizik e kemi kaluar thuajse shumica. Keshtuqe shumica nga njerezimi lengojne nga iluzioni astral/emicional. Lirimi nga trupi/iluzioni astral/emocional fillon prej shkalles se iniciacionit 1.5. D.m.th. fillojme te lirohemi nga iluzioni astral dhe njehohesisht zhvillohemi mentalisht (menderisht). Zhvillimi mental zgjat deri ne shkallen 2.5. Prej ketu lirohemi shume shpejte nga iluzioni mental e njekohesisht lirohemi nga te gjithe iluzionet dhe fillojme ta njohim realitetin e vertete, fillojme te injektohemi nga shpirti (we become soul-infused). Dhe kur ta arrijme piken 3, ashtu te themi, takohemi me Perendine, Zotin...Sic i njohim nga Bibla e Kur'ani si "fluturim" apo "ngritje ne qiell" te Jezusit dhe Profetit Muhammed. D.m.th. ne kete shkalle te evolucionit (iniciacionit) mund te behemi profeter.
  Me kete rast vlene te cekim se mesatarja e udheheqesve boteror (kryetare shteti, mbreter, diktarore si dhe udheheqes te shumte te gjigandeve industrial) eshte 1.5. D.m.th. shumica e tyyre lengojne ende nga iluzione astral/emocional, por edhe nga ai mental.

  *
  klipp&klar

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Antarsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  26
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  faleminderit norqa

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Krijesat n luft dhe kaos !

  Krijesat Jing apo Aziatike, lindore dhe foshnjarake jane gjithnje grindavece dhe rebeluese ndaj fatit te tyre me kaos dhe veteshkaterrim, por ne kete proces demtohet sfera Jang,, pra Zoti ishte domosdoshmeri apo emergjence dhe nuk egziston.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •