Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 192
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë



    Mbrëmë pas mesnatë është rrëzuar busti i Nënës Terezë që gjendet në qendër të qytetit të Mitrovicës, transmeton KTV.

    Policia ka dalë në vendin e ngjarjes pas lajmërimit nga banorët dhe ka nisur hetimet lidhur me këtë rast. Por drejtues të policisë ende nuk dinë për motivet dhe nuk janë të sigurt nëse busti është rrëzuar vetë apo është rrezuar nga dikush.

    Policisë dhe banorëve të shumtë i është bashkuar edhe kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, të cilët e kanë rikthyer bustin. Bahtiri ka thënë se komuna shumë shpejt do të bëjë një bazament më të fortë për bustin që kjo gjë të mos përsëritet.
    http://www.zeri.info/artikulli/25109...s-ne-mitrovice

  2. #2
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin


    Mbrëmë pas mesnatë është rrëzuar busti i Nënës Terezë që gjendet në qendër të qytetit të Mitrovicës, transmeton KTV.

    Policia ka dalë në vendin e ngjarjes pas lajmërimit nga banorët dhe ka nisur hetimet lidhur me këtë rast. Por drejtues të policisë ende nuk dinë për motivet dhe nuk janë të sigurt nëse busti është rrëzuar vetë apo është rrezuar nga dikush.

    Policisë dhe banorëve të shumtë i është bashkuar edhe kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, të cilët e kanë rikthyer bustin. Bahtiri ka thënë se komuna shumë shpejt do të bëjë një bazament më të fortë për bustin që kjo gjë të mos përsëritet.
    http://www.zeri.info/artikulli/25109...s-ne-mitrovice
    Nje pyetje keshtu,..

    - Sa katolik numron Mitrovica dhe cilët jan lidhjet "Nene Tereza - Mitrovica" ?
    … ///

  3. #3
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Shumë shpejt do të rrëzojnë dhe Gjergj Kastriotin këta fetarët e ndyrë ! I duhet kthyer me të njëjtën monedhë !!
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Don Lush Gjergji: Të mos krijohen spekulime e përçarje për bustin e Nënës Tereze




    Me keqardhje kemi marrë lajmin për rënien e bustit të madhështores sonë, Nënë Terezes, në Mitrovicë. Dhashtë Zoti të mos jetë nga dora e njeriut, ka thënë Don Lush Gjergji.

    Ne po presim konstatimet e policisë dhe ekspertëve”, thekson Gjergji, për Presheva Jonë. Ai ka apeluar që ky rast të merret me rezerva dhe të mos shfrytëzohet nga askush për spekulime e as për përçarje.

    Ne jemi vëllezër dhe Nëna Tereze ishte e të gjithëve neve. Vepra, shëmbëlltyra dhe misioni i saj ishte i qartë dhe universal”, ka pohuar ai, duke shtuar se Kosova dhe gjithë shqiptarët Nënën Tereze e kanë në zemër dhe mendje. /Presheva Jonë/

    http://www.telegrafi.com/lajme/don-l...e-2-40253.html



    AAK: Shtatorja e Nënës Tereze të kthehet në vend

    Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) është e shqetësuar nga rrëzimi i shtatores së Nënë Tereze në Mitrovicë.

    AAK, pa prejudikuar rrethanat, kërkon me vendosmëri nga organet e rendit sqarimin e plotë të rrethanave që kanë sjellë deri te rrëzimi i bustit dhe rivendosjen e menjëhershme dhe me parametrat e kërkuar të shtatores së Nënë Terezës”, thuhet në një kumtesë të AAK-së.
    http://www.telegrafi.com/lajme/aak-s...d-2-40250.html

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Nexhmedin Spahiu: Bustin e rrënuan anti-katolikët dhe anti-myslimanët



    Nexhmedin Spahiu është i bindur se busti, është rrënuar nga dikush që është anti- katolik e anti-islam.


    Më poshtë po e sjellim të plotë reagimin e Nexhmedin Spahiut:

    Si ideator, nismëtar dhe kontribuuesi kryesor së bashku me Dr.Don Jak Prenkun, ingritjes së përmendores së Nënës Tereze në Mitrovicë, shpreh indinjatën më të thellë me rastin e rrëzimit të saj gjatë natës së mbrëmshme. Përmendorja është ngritur me kontributet vullnetare të qytetarëve nga të gjitha trevat shqiptare dhe diaspora ku kontributin kryesor e kanë dhënë vëllezërit Gojcaj nga Amerika. Ngritja e përmendores së Nënë Terezës në qytetin ku 99 për qind të popullsisë janë myslimanë ka qenë një dëshmi e fortë e vlerave islame siç janë mirëkuptimi dhe toleranca. Kryesve potencialë të kësaj vepre të ultë nuk mund t'ua paragjykojë përkatësinë etnike, fetare apo kombëtare, por një gjë është e sigurt: qëllimi i tyre është anti-Mitrovicë, anti-Kosovë, anti-katolik dhe anti-islam”.
    http://www.botasot.info/kosova/26615...ti-myslimanet/

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    ..."bravo ju qoft",kjo deshmon qartazi se sa tolerant jane funderrinat islamike.

  7. #7
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Nje pyetje keshtu,..

    - Sa katolik numron Mitrovica dhe cilët jan lidhjet "Nene Tereza - Mitrovica" ?
    Nje pyetje keshtu ...

    Cilat jane lidhjet e Nena Tereza - Katolike '' ..???
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  8. #8
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    Nje pyetje keshtu ...

    Cilat jane lidhjet e Nena Tereza - Katolike '' ..???
    Thjesht po bej pyetje, sepse ne çdo qosh te Kosoves gjen statuja identike te Mari Terezes, prandaj po bej pyetje : ç'lidhje ka nje misionare e Indise, me qytetin e Mitrovices ?
    … ///

  9. #9
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Shumë shpejt do të rrëzojnë dhe Gjergj Kastriotin këta fetarët e ndyrë ! I duhet kthyer me të njëjtën monedhë !!
    Ke do rrezosh bustin e Ismail Qemalit apo Naim Frasherit?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar angmokio për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anëtarësuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    1,938

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    ...mire qe se ben "lapidar" edhe bustin e saj se cmendurira te tilla vetem qelbesirat i bejne...
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  12. #11
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    AAK: Shtatorja e Nënës Tereze të kthehet në vend

    Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) është e shqetësuar nga rrëzimi i shtatores së Nënë Tereze në Mitrovicë.

    AAK, pa prejudikuar rrethanat, kërkon me vendosmëri nga organet e rendit sqarimin e plotë të rrethanave që kanë sjellë deri te rrëzimi i bustit dhe rivendosjen e menjëhershme dhe me parametrat e kërkuar të shtatores së Nënë Terezës”, thuhet në një kumtesë të AAK-së.
    http://www.telegrafi.com/lajme/aak-s...d-2-40250.html
    Po thuaj AAK , tani qe urdheroi Ramushi me vrap do ta vendosin ne vend.

    Aty eshte busti Ramush , ndoshta e ka rrezuar era se as bazament nuk ka pasur. Nxirr ca para nga milionat qe ke dhe forcoi bazamentin.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar angmokio për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  14. #12
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Nuk e di kush e ka ba kete gjest palidhje veq njerz ma ahmaka e hajvana se veq ahmaku e hajvani nuk kan tru me logjiku. Po qka ju ka ba busti more burr nese kan inat mllef ndaj dikujt eshte ma mire me shku ati personi me ju hakmarr jo kan ta zatetesh rruges kjo ndodh veq ne shqiptar-hane.

  15. #13
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Nje pyetje keshtu,..

    - Sa katolik numron Mitrovica dhe cilët jan lidhjet "Nene Tereza - Mitrovica" ?
    Pyetja jote retorike ne parim eshte miratim indirekt i aktit... se paku tentim per ta arsyetuar aktin.

    Arsye dhe kuptim tjeter nuk ka.

  16. #14
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    ..."bravo ju qoft",kjo deshmon qartazi se sa tolerant jane funderrinat islamike.
    Ju funderrinat krishter jeni ma te kçij jeni gjarper, jeni ujq qe visheni diten me likur te deles dhe naten e hiqni kur nuk ju shef askush. (Po ta kthej me te njejten monedh fyrjen me fyrje)

    Fjala Islam do të thotë paqe, dorëzim, harmoni, butësi, drejtësi etj… Ai i cili është në brendësi të Islamit pra ai i cili është posedues i kësaj feje quhet musliman. Musliman do të thotë njeri i drejtë, i paqes, i harmonisë dhe i dorëzuar në urdhrat e Zotit që është një. Ai që e quan veten musliman duhet të jetë i vetëdijshëm se çfarë interpreton kjo fe.
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  17. #15
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    Ju funderrinat krishter jeni ma te kçij jeni gjarper, jeni ujq qe visheni diten me likur te deles dhe naten e hiqni kur nuk ju shef askush. (Po ta kthej me te njejten monedh fyrjen me fyrje)

    Fjala Islam do të thotë paqe, dorëzim, harmoni, butësi, drejtësi etj… Ai i cili është në brendësi të Islamit pra ai i cili është posedues i kësaj feje quhet musliman. Musliman do të thotë njeri i drejtë, i paqes, i harmonisë dhe i dorëzuar në urdhrat e Zotit që është një. Ai që e quan veten musliman duhet të jetë i vetëdijshëm se çfarë interpreton kjo fe.
    Dhe bash ti tek je i pershtatshem per ti bindur tjeret per porzitivitetin e islamit...

  18. #16
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Pyetja jote retorike ne parim eshte miratim indirekt i aktit... se paku tentim per ta arsyetuar aktin.

    Arsye dhe kuptim tjeter nuk ka.
    A kishin pranuar Gjermanët që në Berlin, te vendosët shtatorja e misionarit Pierre Vogel ?

    A e kishte vendosur shteti shtatoren e misionarit Pierre Vogel pa konsultimin e popullates lokale ?

    Jan pyetje legjitime, dua te di nese kan be mir apo jo qe kan vendos nje shtatore te nje misionare katolike ne mesin e nje shoqerie 100% muslimane, dhe ne nje shtet 100% laik-extremist !!?
    … ///

  19. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Le dévoué për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  20. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-01-2014
    Postime
    4

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Problemi ma i madh qe se kuptoni ju dy palt Krishter e Mysliman , eshte se Busti i Nene tereza nuk eshte beri mbi baza Fetare , Po mbi baza Morali , sakrifice , dhe padyshim eshte simbol Kombetar mvjen keq qe ka ksi fetar si ju qe vetem pritni tdel ni lajm i till dhe me shperthy perqarjet ju sjeni fetar fare , se nese gjeja e par qe jau ka msu feja eshte Respekti per fen tjeter .

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Makavelo për postimin:

    Vilma uk (27-01-2014)

  22. #18
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Policia: Dyshohet se busti është rrëzuar për shkak se nuk ka qenë i shtrënguar mirë

    Policia e Kosovës ka dhënë dy versione për rrëzimin e bustit të Nënës Terezë në Mitrovicë.

    Zëdhënësi i Policisë, Avni Zahiti ka thënë se policia tashmë ka nisur hetimet dhe janë duke u kryer ekzaminimet për t'u kuptuar se pse është rrëzuar busti.

    Ai ka treguar se dyshimet e para janë se bazamenti i bustit nuk ka qenë i sigurt pa përjashtuar edhe dorën e njeriut.

    "Janë dy pista dyshimesh: përveç faktorit njeri dyshohet se edhe bazamenti që ka qenë i vendosur busti nuk ka qenë i sigurt për shkak se shtrafat të cilat e mbanin bustin nuk kanë qenë të shtrënguara mirë", ka thënë Zahiti për Express.

    Sipas tij, busti nuk është dëmtuar shumë përveç njërës pjesë të këmbës.

    "Policia tashmë ka marrë edhe video incizimet, ka kontrolluar vendin e ngjarjes dhe ka nisur zyrtarisht hetimet për të kuptuar se pse ka ndodhur kjo", ka thënë ai.

    Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Busti disa metra i lartë i humanistes së njohur shqiptare Nënë Terezë, i vendosur vite më parë në qendër të Mitrovicës, është rrëzuar mbrëmë gjatë natës.

    Zëdhënësi i policisë në Mitrovicë, Avni Zahiti, ka thënë për Kosovapress se policia është informuar sot në mëngjes rreth këtij akti dhe pjesëtarët e saj kanë dalur menjëherë nëvendngjarje.

    “Rrethanat janë të panjohura dhe nuk dihet nëse busti është rrëzuar me qëllim, por ka elemente që ka mundur të rrëzohet edhe vetë”, theksoi Zahiti.

    Edhe kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, tha se nuk beson se një akt i tillë është bërë qëllimshëm.

    Sipas tij,me gjasë përforcimi i saj nuk ka qenë në nivel të duhur, andaj ekziston mundësia të jetë rrëzuar vetë.
    G/E
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar angmokio për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  24. #19
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    Fjala Islam do të thotë paqe, dorëzim, harmoni, butësi, drejtësi etj…
    Shpesh e degjoj/lexoj kete lloje keqinterpretimi nga shume persona qe e quajne veten musliman te devotshem, fjala islam nuk do thote paqe por do te thote "nenshtrim". As gjerat elementare te fese nuk i dini edhe pse shumicen e kohes te jetes tuaj ja kushtoni doktrinave te fese.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fishtani1 : 19-01-2014 më 17:13

  25. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    ...sikurse shihet,kete vend drejt e ne humnere jeni tue e drejtue...Trumbetimi dhe veprimet qe beni tregon mirefilli,se jeni juve nentoka serbe qe popullin tone po e tregoni perpara botes si popull jo te pjekur,jo tolerant,antiEuropiano_Amerikan,anti human,me nje fjale ketij populli jeni duke i dhene imazh arab.Me siguri,se edhe paguheni per keto pune,porse sido qe te jete,serbija po fiton luften kundrejt popullit Shqiptar me"doren tone"....Islamistet e"kosoves"gjithmone i kan bere dhe po i bejne vend serbise ne Kosove,Lugune te Presheves etj...Keta argatet serb,po punojne per mrekulli dhe pa u"pare dhe ndjere"nga populli yne.Kjo qe ngjau ne Mitrovice eshte vetem fillimi...argatet serb jane te pregatitur mire qe popullit tone ta largojne nga rruga e nisur drejt jetes normale,cka do te qoj mos thent Zoti ne tragjedi....Ky popull mbylli syte nga loja e argateve serb dhe rrezoj kishat"serbe".Rrezimi i Kishavet"serbe"na u kthye ne bumerang duke u mbushur Kosova me komuna serbe...."Shqiptaret"rrezojne bustin e NENE TEREZES,dhe shajne Skenderbeun,Pjeter Bogdanin etj,te tillet nuk jane Shqiptare.Me te tille"shqiptare"Shqiptaret nuk ecin perpara.

  26. 2 antarët më poshtë falenderuan dielli1 për mendimin e shprehur në këtë postim:

    arvanitasi (21-01-2014),Vilma uk (27-01-2014)

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •