Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 60
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Byrek me Spinaq

  Pėr 4-5 persona duhen: Miell 3 gota uji, uje 300 gram, spinaq 1 kg, vezė 1 kokėrr (sipas dėshirės), djathė 100 gram, vaj 1/2 filxhan caji, kripė, piper.

  Nė tavolinė ose tepsi hidhet miell, nė mes hapet gropė ku hidhet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 550-600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me yndyrė shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me yndyrė, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me yndyrė. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me yndyrė dhe piqet. Keshillohet nje temperature mesatare,jo teper e larte.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Ahhh ..po te pakten mbylli ato penxhere moj vajz se na erdhi era byrekut ktu e na shkon goja leng..
  Nuk kalohet ketej posht penxhereve tuaja..
  Me zor te hapet oreksi..

  Lum kush do e ket fatin me provu gjellet tuja.. o ju gocat e Kuzhines..

  Cpo me haet tani byrek..plasa..

 3. #3
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  une e bera gati goten e kosit e mezi po pres te ha byrekun me spinaq ...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Kesaj i thone..spinaqi ne bahce..kosi ne tavoline..kur thoshte i ndjeri hasan zyko kamberi..
  Eni po te pakten bej petat jo ashtu qyl fare...

  Po mire ka spinaq Amerika?

  A po ja cuam neve dhe tani amerikanet jane bere spinaq- ngrenes.lol.

 5. #5
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  ahh Brar, une kujtova se ia hudha kesaj here fitova ndonje cope byreku me spinaq qyl, pa iu futur vete, por s'qenka gje, vetem kos thate piva

  Dicka mbi pergatitjen e spinaqit per kete byrek, aty thuhet se sipnaqin e pastruar e pervelojme me uje te nxehte.

  Ka dhe nje menyre tjeter, te cilen une e perdor zakonisht kur gatuaj kete byrek, dhe eshte ajo e mospervelimit te pinaqit te lare me uje te nxehte, por perzierjes se tij direkt me djathe, kos, yndyre e veze direkt, dhe perhapjes ne petet e byrekut te mases se perftuar.
  Kjo me pelqen me shume sesa kur i perveloj apo ziej fletet e spinaqit.

  Nejse, pune shijesh kjo e fundit.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e zima
  Anėtarėsuar
  23-07-2002
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Fiori mielli ska nevoj se petat jan te gacme ne supermarket ndersa per vezet duhen 3kokra,dhe djath 250gr te tjerat i ke ne regull.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e zima
  Anėtarėsuar
  23-07-2002
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A se arova duhen dhe 4-5 qep te njoma te grira.

 8. #8
  *Forever* Maska e malli
  Anėtarėsuar
  24-09-2002
  Vendndodhja
  Antwerpen
  Mosha
  40
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  byrek byrek o stamurat
  kater copa bejne 2 lek o stamurat
  **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ViVaci
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  41
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  o usta murat ,si rofi matematikes

  provoje spinoqit ti pervelosh me icik qumesht sic e bon mami im mmmmmmmmmmm...

 10. #10
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  SiØduhet zėnė brumi pėr byrek, dhe si janė masat qė duhen pėr ta zėnė?

  Pėrshėndetje dashamirėsit e kuzhinės.

  Kam qenė betuar qė kurrė si vė duart nė brumė, por ja qė malli i byrekut mė bėn qė ta harroj atė qė kam pas thėnė dikur, ndaj
  desha tė dija se si tė zė brumin pėr byrek dhe sa miell e ujė tė hedh nė tė.


  Elna.

 11. #11
  Artiste Maska e Kuntakinta
  Anėtarėsuar
  18-01-2003
  Vendndodhja
  Bregu Lumit High Street
  Mosha
  38
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po pse lodhesh mi goc. Shko ble pete te gatshme dhe nje ku u bo dhe byreku. Po provove me bo brumin vet ta garantoj une qe do dali me e perplas per muri. Me beso, nqs je larg Shqiperise, petet e gatshme jane zgjidhja me e mire. Ta them nga pervoja.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kuntakinta : 21-04-2003 mė 12:24
  :-)

 12. #12
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ca thua ti Kuntakinta,per brumin po pate mjeshtri si puna ime e nxjerr dhe nuk ka nevoje te blesh petet gati.Ku ka gje me te bukur se sa ta gatuash me durt e tuja.Une per vit te ri gatova kulac e bera dhe vet...ah te kishe qene ta provoje do te kish ik truni.
  Discover me like emptiness.......

 13. #13
  Artiste Maska e Kuntakinta
  Anėtarėsuar
  18-01-2003
  Vendndodhja
  Bregu Lumit High Street
  Mosha
  38
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Lene se vetem imagjinoj ate kulacin tend dhe me vijne zorret ke goja Nejse ti gatu mire, e di une. HALLALL
  :-)

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Elna,

  Une nuk e di me masa, por me sy, keshtu qe nuk e di sa do te te hyje ne pune
  Per dy veta une marr 1 1/2 gota miell ne tepsi. I hap nje grope te vockel ne mes dhe i hedh kripen, pastaj ujin sa te marri, pak e pak, duke e hedhur te mesi dhe duke e trazuar, derisa e ze brumin tamam, pastaj e punoj per disa minuta derisa te behet brumi elastik, gjate kesaj faze ndonjehere me duhet ti lag duart me uje dhe ta sperkat pak nga siper me uje brumin ne qofte se nuk ka lageshtire sa duhet. Brumi duket se eshte bere kur e shtyp pak me pulpen e gishtit dhe elasticiteti i brumit e prish gjurmen e gishtit. Lije pak menjane mbuluar me pecete te lagur pastaj hap petat.

  Tani mami im ne rastet e mira e zinte brumin me qumesht (ose kos) dhe i hidhte dhe pak djath te bardhe brenda, kjo i jep nje shije shume te vecante, po une nuk i kam pervetesuar ato marifete keshtu qe s'te them dot gje.

  Elna beje gati, se erdha dhe une

  Gjithe te mirat,
  Ora
  Shprese

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime

  pse,beqare je!!

  Postuar mė parė nga Kuntakinta
  Po pse lodhesh mi goc. Shko ble pete te gatshme dhe nje ku u bo dhe byreku. Po provove me bo brumin vet ta garantoj une qe do dali me e perplas per muri. Me beso, nqs je larg Shqiperise, petet e gatshme jane zgjidhja me e mire. Ta them nga pervoja.
  O Kuntakinta zemra, pse ti beqare je qė s'di tė gatuash! Kush do tė marrė pėr nuse njė qė s'di tė gatuajė!!
  Karkanxholli
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Edhe une kam thene si Elna,por ja qe jam mesuar edhe une te bej byrek,biles dhe disa gatime te tjera qe me pare nuk ia kisha idene si gatuhen.

  sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 17. #17
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Byrek dhe merrma shpirtin.
  Tani me cfare te jete,pyes vetem per emrin po jo per mbiemrin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 05-09-2006 mė 17:52
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  uuuhhh me pelqen shume pyreku me spinaq beft mire ata qe po e han tani
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Kujt i ka vajtur mėndja pėr byrek ėshtė i mirėpritur (lol pervec Mi Corazon dhe Eagle. Keta te dy duhet te sjellin nga nje shishe me vere me vete qe te pranohen).

  p.s. Lakrorin/Byrekun nuk e kam bėrė unė meqė ra fjala
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Moj Fiori , sa e pa gjyshja ime kete Lakrorin me tha se kjo cupa qe e ka gatuar , patjeter do jete Korcare se nuk ka mundesi ti dali kaq i mire lakrori , mburret se eshte dhe vete korcare

  Na bere zili , te lumshin duart se e paske qare , duket ne pamje , le qe ta provojme do lepijm dhe thonjte

  Pershendetje nga Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Mustafa Greblleshi: “Dėshirat e tua janė (ar) miku yt, o i burgosur”
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-05-2012, 10:01
 2. Makaronat me peshk
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 23-01-2012, 16:03
 3. Disa receta per ushqim
  Nga RaPSouL nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 05:39
 4. Pranė oxhakut dimėr verė
  Nga MI CORAZON nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 229
  Postimi i Fundit: 18-03-2005, 10:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •