N 2014-n Greqia merr Presidencn e BE-s

Bota Sot | 21.12.2013 23:02

Kryeministri grek, Antonis Samaras, sht shprehur mjaft entuziast pasi Greqia m 1 janar t vitit 2014 merr Presidencn e BE-s. Sipas Samaras populli grek ka fituar kredibilitetin e humbur dhe kjo arritje fal prpjekjeve t vazhdueshme t qytetarve.

Duke iu referuar shtjeve q dominuan n samitin e BE-s, kryeministri grek u ndal veanrisht n sfidat e reja pr sigurin dhe mbrojtjen n Evrop. Lidhur me kt t fundit, u vendos q n qershor 2014-s t zbatohet "Strategjia evropiane pr detet".

Samaras shprehu knaqsin q m n fund politikave detare iu dha nj rndsi n nivel evropian.
Presidenca greke fillon me ogure t mira, viti 2014 do t jet viti i par i shrimit t ekonomis greke pas 6 viteve recesion, por edhe nj vit m i mir pr BE-n n trsi, - deklaroi Samaras.