Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Ballkan

  Operacion antidrog Itali-Ballkan. 71 arreste, mes tyre 9 shqiptar. 4 trafik nga qelia

  ROM-Nj superoperacion antidrog ka vn n pranga 71 persona mes Italis dhe shteteve t Ballkanit. Bhet fjal pr kuintal heroin e marijuan me origjin afgane q kishin destinacion tregun italian ndrsa hetimi pr zbulimin e trafikut, msohet se zgjati plot 8 vjet.

  Operacioni blic i koduar me emrin Ellenica ka br t mundur ndrprerjen e nj trafiku t paligjshm droge q shtrihej nga Italia deri n shtete t ndryshme t Ballkanit. Operacioni i gjer ndrkombtar, i cili sht shtrir n disa vende t Ballkanit, n disa vende u kodua Ellenica 1 dhe n disa t tjera, Ellenica 2.
  Prokuroria dhe antimafia e Aquila ekzekutoi urdhr-arreste pr 71 persona t prfshir n trafikun ndrkombtar t lndve narkotike.
  Sekustrohen 2 kuintal heroin dhe 5 kuintal marijuan.

  Superoperacioni sht shtrir n Itali, Shqipri, Bosnj dhe Kosov.
  Persona nga kto shtete jan prgjegjs pr trafikun e qindra kilogramve heroin dhe marijuan. Hetimet jan realizuar n kuadr t nj bashkpunimi mbi nj projekt evropian n luftn kundr drogs dhe kriminalitetit n Ballkan, me suport t Europol dhe Dcsa, dhe mbshtetje t policis shqiptare, boshnjake, sllovene, kroate dhe kosovare.

  Dy kuintalt e heroins dhe 5 kuintalt e marijuans kishin destinacion nj organizat droge n Abruzzo, q shprndante drog n tregjet lokale si Marche dhe Puglia.

  Emri: 74626.jpg

Shikime: 3300

Madhsia: 47.9 KB
  Ne foto Endrit Dokle

  Menjher pasi agjencit e huaja italiane bn publik superaksionin antidrog, Prokuroria e Prgjithshme e Shqipris bri t ditur detaje mbi operacionin n bashkpunim me paln italiane.

  Prokuroria sqaron se nga pala shqiptare jan ekzekutuar 9 urdhr-arreste ndrkombtare nga 71 gjithsej q prmbante operacioni Ellenica.
  Bhet fjal pr persona t njohur t krimit n vend, theksoi prokuroria.

  Zyra pr shtyp e prokuroris bri me dije se nga aksioni ndrkombtar Ellenica, jan 9 t arrestuar n Shqipri pr trafik heroine dhe kokaine.

  Pala shqiptare thekson se nj superaksion kundr trafikut t lndve narkotike, drejtuar nga Prokuroria Italiane, n bashkpunim t ngusht me Prokurorin e Prgjithshme Shqiptare, Zyra pr Marrdhniet Juridiksionale me Jasht, sht finalizuar mngjesin e sotm, me arrestimin e 9 personave, 7 prej t cilve n Shqipri dhe 2 n Itali.
  Tre prej tyre aktualisht gjenden n burg pas vendimeve t gjykats shqiptare disa koh m par, t gjith antar t nj grupi t strukturuar kriminal. Kta persona akuzohen nga autoritetet italiane se jan prfshir n veprimtarin e importit, transportit dhe shitjes s lndve narkotike.

  Organizata Grupi i Shqiptarve sht hetuar pr nj periudh t gjat nga ana e Prokuroris Italiane, n t ciln sht faktuar se disa qytetar shqiptar jan prfshir n nj rrjet t gjer trafiku t lndve narkotike t forta, sasi e cila arrin n disa qindra kilogram heroin dhe kokain.

  Pas nj operacioni t shpejt, policia shqiptare, nn drejtimin e prokuroris, ka arrestuar shtetasit;
  1. Zenel Balla, nga Durrsi arrestuar sot
  2. Elvin Muo, nga Durrsi arrestuar sot
  3. Shptim Danaj, nga Vlora arrestuar sot

  Ndrkoh, u sht komunikuar urdhri i arrestit ndrkombtar, n kuadr t ktij operacioni, shtetasve:

  4. Indrit Dokle, nga Durrsi n burg
  5. Jorid Xhunga, nga Prmeti n burg
  6. Shefqet Vata, nga Kuksi n burg
  7. Arben Shtmbari n burg

  Jan arrestuar n Itali:
  8. Renald Velja
  9. Roxhen Velja

  Kush sht Endrit Dokle
  Endrit Dokles i komunikohet urdhr-arresti ndrkombtar n kuadr t operacionit Ellenica. Dokle, ish-pjestar i Bands s Durrsit, aktualisht n qeli i dnuar me burgim t prjetshm.
  Dokle n janar t ktij viti u dnua me 16 vite burg pasi sipas gjykats u gjet fajtor pr veprn penale t drejtimit nga burgu t organizats kriminale pr trafikun e drogs.

  Hetimet
  Nga hetimet 8-vjeare u arrit t zbuloheshin organizata q operonin nga shtete e Ballkanit n drejtim t Italis. Bhet fjal pr celula droge, 3 t tilla, Grupi i shqiptarve ku bjn pjes shtetas nga Shqipria dhe Kosova q operonin n qytete t ndryshme t Italis, Grupi i korrierve, organizata kriminale e transportit t drogs, kryesisht e heroins q prbhej nga boshnjakt dhe Grupi Gargivolo q operonte n Pescara.

  Zona e Pescaras ishte nj ndr m t lakmuarat nga organizata e drejtuar nga Besnik Gostivari.

  Zbardhen telefonatat
  Thelbsore pr hetimet kan qen dhe zbardhja e telefonatave. Po m bjn t rrezikoj 20 vjet burg pr kta idiott ktu. M ndaluan madje dhe karabiniert, shprehet njri nga korriert teksa flet me nj antar t organizats s drogs.

  Ai kreu telefonatn teksa po udhtonte n autostradn A14 me drejtim Pescaran.
  Mir q hodha mallin. E hodha anash autostrads. Ata kishin fikur dhe telefonat. Dhe un ua hodha mallin. Nse e donin le t vinin ta merrnin, nse jo e len t humbas....Un po shkoj tani n drejtim para dhe pas n autostrad me 10 kg n duar! E hodha njehr dhe tani e rimora. Kam frik se e vjedhin dhe nuk dua t paguaj borxhet e tyre pastaj!.

  (d.b/BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Aksioni “Ellenika” n Shqipri-Itali-Bosnj, arrestohen nnt shqiptar, importonin drog nga Turqia.

  Antari i “Bands s Durrsit”, akuz t re pr vitet 2001-2009.


  Emri: indrit-dokle.jpg

Shikime: 6443

Madhsia: 69.3 KB
  Shqipria, Italia dhe Bosnja i dhan dje goditjen e fundit nj bande t trafikut t drogs t ndar n tri klane q dyshohet se kan tregtuar 250 kilogram heroin dhe mbi 500 kilogram marijuan. Tre persona jan arrestuar n Shqipri, n Durrs dhe n Vlor, ndrsa katr t tjerve u jan njoftuar akuzat ndrsa ndodhen n burg pr vepra t tjera penale. Dy nga t burgosurit q akuzohen n kt dosje t re jan antar t “Bands s Durrsit”, Indrit Dokle dhe Jorid Xhunga. Ata akuzohen se kan koordinuar veprimet e trafikut t drogs me telefon nga burgu, pasi ndodhen t arrestuar q nga viti 2007 pr krime t tjera t ndodhura n Shqipri. N vendin ton aksioni sht koordinuar nga Prokuroria e Krimeve t Rnda dhe Drejtoria e Marrdhnieve me Jasht n Prokurorin e Prgjithshme. N tri vendet msohet se jan vn n pranga 71 persona, prfshi edhe dy shqiptar n Itali. Piknisja e hetimeve ka qen viti 2009 pas ndalimit t nj korrieri droge q vepronte pr bandn me nj sasi heroine n Udine t Italis. Eksplorimi i aktivitetit t ktij korrieri t heroins dhe hetimi i kontakteve t tij e oi Policin italiane dhe Prokurorin e Antimafies s L’Aquilas drejt nj organizate t shtrir n Itali, Bosnj, Shqipri dhe Kosov. Organizata kriminale prgjigjej pr trafikimin e sasive t mdha t heroins nga Turqia n rajonin e Ballkanit dhe m pas prcjelljen e saj n drejtim t tregut europian. Q n fazn e par t hetimit, autoritetet italiane konstatuan se banda n fjal kishte trafikuar 240 kilogram heroin.

  Tri klanet
  M pas autoritetet italiane vazhduan hetimin dhe zbuluan se organizata e trafikut t drogs prbhej nga tri klane. Grupi i Shqipris prbhej nga Indrit Dokle i vendosur n Durrs dhe q vepronte n gjith Shqiprin dhe Izet Krasniqi, q vepronte n gjith Kosovn me fokus n Prizren. Nga ana tjetr, n Itali dhe n Bosnj veproni dy klanet tjera q merreshin me pjesn q u takonte n trafikimin e lnds narkotike. Sipas hetimeve t Antimafies italiane dhe Prokuroris shqiptare, grupi i shqiptarve, i kryesuar nga Indrit Dokle, siguronte sasi t mdha heroine afgane nga Turqia dhe e trafikonte at n drejtim t Shqipris dhe Kosovs, pr ta magazinuar n pritje t trafikimit drejt Italis ose vendeve t BE-s. Pasi mbrrinin pran Shqipris, msohet se ngarkesat me heroin t ardhur nga Afganistani prmes Turqis ndaheshin n dy drejtime. I pari kalonte prmes Shqipris nga Durrsi n drejtim t Italis, ndrsa pjesa tjetr kalonte n Kosov, konkretisht n Prizren dhe magazinohej e trafikohej n drejtim t Bosnjs. Gjat viteve t hetimit, policia ka sekuestruar 200 kilogram heroin t trafikuar nga kjo band vetm brenda territorit t Italis. Autoritetet italiane prmendin dy episode t kapjes s drogs n Shqipri, konkretisht n Elbasan m 5 tetor 2009, ku u kapn 7 kilogram heroin dhe n 15-15 maj 2010 n Tiran dhe Durrs ku jan kapur tet persona. Sipas hetimeve italiane, n vitet 2008-2009, Indrit Dokle ka koordinuar trafikimin e 170 kilogramve heroin, e cila ka prfunduar n Itali. Banda n fjal konkretisht klani shqiptar, akuzohet edhe pr nj ngarkes prej 500 kilogramsh hashash t kapur m 22 prill 2012, ku jan vn n pranga dy shqiptar.

  Operacioni “Ellenika”
  T arrestuar dje:
  n Zenel Balla, nga Durrsi
  n Elvin Muo, nga Durrsi
  n Shptim Danaj, nga Vlora

  T arrestuar m par:
  n Indrit Dokle, nga Durrsi
  n Jorid Xhunga, nga Prmeti
  n Shefqet Vata, nga Kuksi
  n Arben Shtmbari, nga Vlora

  Jan arrestuar n Itali:
  n Renald Velja
  n Roxhen Velja

  Kush jan katr “kapot” e burgosur n Shqipri pr drogn
  TIRANE – Katr persona t cilt ndodhen n burg kan qen t implikuar n trafikimin e 250 kilogramve drog n Itali. Sipas Prokuroris, ata jan Indrit Dokle nga Durrsi, Jorid Xhunga nga Prmeti, Shefqet Vata nga Kuksi dhe Arben Shtmbari nga Vlora. Indrit Dokle sht akuzuar dhe dnuar si antar i bands s Durrsit dhe sht akuzuar edhe m par pr trafikim droge nga burgu me an t telefonit. Po kshtu, Jorid Xhunga sht akuzuar dhe dnuar si antar i bands s Durrsit. Ndrkaq, personi tjetr, Arben Shtmbari nga Vlora, akuzohet se n vitin 2012 ka tentuar t trafikonte nga Shqipria drejt Italis me gomone t nisura nga Vlora mbi 70 kilogram drog t llojit marijuan. Aktualisht Shmbari sht i arrestuar dhe akuzohet nga Prokuroria e Krimeve t Rnda. N maj 2012, Policia shqiptare bllokoi nj gomone me 95 kilogram drog, pr t ciln po angazhohej Shtmbari e persona t tjer pr ta nisur drejt Italis. Personazhi tjetr q ndodhet n burg, Shefqet Vata, sht dnuar me dhjet vjet burg si antar i grupit kriminal t arrestuar gjat aksionit “Ura”, akuzuar pr trafik narkotikesh mes Shqipris dhe Italis n maj 2010.

  Trazhgim Sokola

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  A ka lidhje familjare Indrit Dokle me deputetin socialist Namik Dokle?

  Albo

 4. #4

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  A ka lidhje familjare Indrit Dokle me deputetin socialist Namik Dokle?

  Albo
  Fatkeqesisht perr ty, nuk ka lidhje. Enderr e ke te kishin lidhje. Ec e permbaheshe ti pastaj.
  Moderator, e di vet ti...

 5. #5
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,816

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Sikur te pyesesh Namikun,Namik ,Indritin kushuri e ke??
  Namiku do thote,nuk e njof fare cfare kushuriri....lol
  Namiku e ka kushuri,po si do thote ne publik ai? Qe e ka kushuri?
  Noway.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  E ka nep, si I thone nga malcija, thone...

  Po namiki o burr zotni, icik spiun ka dale, po prape spiun I urte.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Ne raste te tilla shqiptaret e leshit e futin hunden kudo. Te paret jane. Ne ndonje lajm te mire nuk i kemi degjuar.

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Nipi i Namik Dokles eshte trafikanti me i madh i droges ne Shqiperi, dhe PS dhe Rama vazhdojne te kandidojne Namik Doklen per deputet ne cdo zgjedhje. Na duhen parate e droges per te bere fushate, apo jo?

  Superaksioni i italianeve eshte nje mesazh i qarte per qeverine ne Tirane, pas vendimeve te marra nga Rama e Tahiri me Policine e Shtetit. Per plot 8 vjet forcat e rendit italiane dhe greke kane bashkepunuar ngushtesisht me Policine e Shtetit shqiptar dhe prokurorine e vendit per te goditur trafikantet e droges ne Shqiperi. Largimi i tyre nga drejtimi i Policise ne grup, ishte sinjali i gabuar per vendet fqinje. Dhe ky vendim, perforcoi bindjen e fqinjeve dhe partnereve per lidhjet e ngushta te kupoles socialiste me klanet kriminale te vendit.

  Pas 8 vjetesh hetimesh, italianet zgjodhen momentin e duhur per te goditur e shpartalluar gjithe rrjetin qe shtrihej ne mbare Ballkanin. Dhe ky eshte vetem fillimi...

  Albo

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Citim Postuar m par nga TilVolioR Lexo Postimin
  Ne raste te tilla shqiptaret e leshit e futin hunden kudo. Te paret jane. Ne ndonje lajm te mire nuk i kemi degjuar.
  Ne fakt, eshte e kunderta e asaj qe shpreh ti me lart. Shumica e shqiptareve "behen te urte" dhe injorojne lajme te tilla, pasi ata ose jane vete "korriere droge", ose jane nenproduktet e industrise se droges. Nuk do te degjosh Top Channel ti kushtoje shume vemendje ketyre lajmeve, apo mediave prane kryeministrit, pasi ato media dhe ata gazetare paguhen me parate e droges. Ashtu si punedhenesi me i madh ne vend ne keto momente, vazhdon te jete Lazarati me "industrine e hashashit".

  Ke degjuar apo lexuar njeri tjeter te shkruaje e ngreje problemin e "Shqiperise Kolumbiane" pervecse Forumit Shqiptar?

  Sigurisht qe jo pasi parate e droges ne Shqiperi jane shtrire kudo.

  Albo

 10. #10

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Bravo policia shqiptare qe ka ndihmuar ne kete aksion.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e sadss
  Antarsuar
  11-10-2013
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  3

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  LETER E HAPUR PER SHTYPIN TRANSEMTUAR NE TELEVIZIONIN PAS KERCINIMEVE TE SHUMTA QE PO MERRTE E.H!KETU DO TJU PARAQES VETEM NJE COPE MIKROSKOPIKE TE REALITET TONE.KJO ESHTE NJE NGA ARESYET PSE KERKONIN ELEMINIMIN E TIJ FIZIK. SE DUHET TE ME MBYLLIN GOJEN SE DINTE SHUM.

  Politikanet, financohen nga krimi


  Kryetare bashkie dhe deputete

  Kryetaret e bashkive te qyteteve te medha dhe deputetet shqiptare jane te perfshire ne krimin e organizuar. Ne prill 2005, pak para zgjedhjeve legjislative, nen presionin evropian, u votua ligji per transparencen e pasurive te te zgjedhurve dhe qeveritareve. Analiza e deklarimit e bere nga nje komision special ne kete kuader eshte ekzemplare. Deputete te shumte deklaruan nje pasuri prej disa milione eurosh. Me shume se gjysma e tyre deklaruan gjithashtu se kishin te pakten nje ndermarrje te tyren.
  Thellesia e ketij penetrimi kriminal ne jeten politike kombetare, vec te tjerash, u ilustrua me reagimet zyrtare ndaj vdekjes se Vajdin Lames, kryetarit te njerit prej klaneve te permendura me lart. Kur u dha lajmerimi i ekzekutimit te tij, Parlamenti shqiptar mbajti nje minute heshtje per te nderuar kujtimin e tij dhe qyteti i Tiranes i dha emrin e tij nje shkolle.

  Pak kohe me pare, zgjedhjet e fundit parlamentare luajten rolin e tyre tradicional per te treguar lidhjen politike-kriminele. Situate klasike qe nga 1997: pjesa me e madhe e kandidateve per deputete eshte mbeshtetur financiarisht nga mafia. Ky bashkepunim duket sikur e ka gjetur zgjidhjen vetem te financimi i fushates, karakteristike kjo e viteve 1990. Funksionaret
  Kriminaliteti ne funksionet e larta publike shqiptare i kalon dukshem stadet e nje korrupsioni te thjeshte. Lidhjet me mafian jane mjaft te thella. Niveli i pagave i pjeses me te madhe te disa funksionareve te larte, largon dyshimet mbi keto lidhje. Keshtu, si shpjegohet pasuria prej dhjetera milione eurosh e nje prej drejtuesve te KESH-it z.ANDIS HARASANI ne nje kohe qe paga e tij mujore mezi i arrin 2000 euro?

  Shtenia ne dore e drejtuesve politike
  Modeli mafioz shqiptar eshte me lart, per sa i perket fuqise, se ai italian, kinez apo japonez. Ne fakt, pushteti mbi shtetin qe ushtronin klanet mafioze, te pakten deri kur u zgjodh Berisha, nuk ushtrohej nga nje presion i jashtem mbi vendimmarresin politik: drejtuesit e politikes shqiptare e vinin vete shtetin ne sherbim te mafias. Dhe kete e benin per arsyen me te thjeshte: sepse ishin kuadro drejtues.
  Nderkohe qe paga mujore mesatare e nje ministri varion nga 2500 deri ne 3000 euro, punimet e komisionit nxoren ne drite se tre ministrat kryesore te qeverise se Nanos kishin nje pasuri prej dhjetera milione eurosh.GRAMOZ RUCI,ANASTAS ANGJELI,BASHKIM FINO ETJ.

  Origjina
  Ndonese ka mundesi te kete ekzistuar qe prej vitit 1992, eshte e sigurt qe pushteti kriminal mbi klasen politike eshte bere masiv pas kryengritjes se vitit 1997. Zhdukja e shtetit pati dy pasoja te medha: emergjencen e grupeve kriminale te plotfuqishme ne territorin e tyre, sidomos ne Vlore; dhe nevojen, logjike dhe te mbeshtetur nga komuniteti evropian, qe tu jepej fund pushimeve te pushtetit me organizimin e zgjedhjeve legjislative ne qershor te vitit 1997, te destinuara per te sjelle ne pushtet pasardhesin e Sali Berishes dhe qeverine e quajtur qeveria e stabilitetit. Pikerisht ne kete kuader, lidhja politike-kriminele u zbulua ne sensin fotografik te termit. Ne fakt, si mund te sigurosh financimin e fushates zgjedhore ne nje vend te varfer, pervecse duke perdorur te vetmin financim te mundshem: ate te klaneve kriminale? Kjo lidhje qe shume e qarte ne Vlore, ku Fatos Nano, gjate fushates zgjedhore per tu bere kryeminister, u mbrojt gjate shume javeve nga Myrteza Caushi Zani, kryetari i klanit kriminal, qe dominonte ne Vlore, ne ate kohe. (Policia dezertoi qytetin me 11 shkurt).

  Teknikat

  Dy teknika kryesore u perdoren nga klanet mafioze per te zoteruar poltikat shqiptare, njera prej te cilave eshte krimi i organizuar. Eshte e rendesishme te citoj se monopolet e importit qe jane ne dore te mafias, drejtohen nga politikane te rendesishem, te cilet perfitojne ne menyre reciproke nga njeri-tjetri. Ishministrat e qeverise Nano jane ne krye te monopoleve kryesore te sektorit agro-ushqimor. Keto privilegje - mjaft fitimprurese - sigurisht qe i kane perfituar gjate kohes qe ishin ne pushtet. Dyshime te forta rendojne gjithashtu mbi zoterimin e monopolit te birres, qe eshte nen pronesine e nje burri shteti. TANI PO NDERROJNE KRAH DUKE U ZEVENDESUAR ME DREJTUESIT E BERISHES.Mafia u krijoi mundesine e perfitimit mjaft politikaneve, mjeshtra te spekulimit ne tregjet publike, ne te cilat bashkepunojne masivisht, sidomos ne sektorin e ndertimit. Kryetari i Bashkise se Tiranes EDI RAMA i ka vene vetes nofken ndjellese Zoti 10%.Dhe ku nje leje ndertimi vajti mbi 250 000 euro dhe ku drejtori I policies bashkiake NDREC DEDA dhe nenkryetari bashkise BLENDI GOXHE JANE SEKSERET E KRYETARIT TE BASHKISE/
  Unioni mafia-politike nuk varet vetem nga korrupsioni, por edhe prej perkatesise. Politikanet me te afert me Fatos Nanon jane padyshim anetare te klaneve kryesore shqiptare, roli i te cileve ne strukturimin e kupoles se permendur me lart ka perparuar ne nje menyre ngulmuese ne Durres dhe Tiraneduke permendur ktu vellezerit KOKANdersa qeveria e re po mundohet ti shkaterroje keto lidhje per ti kthyer ne interes te saj. Njerezit e disa prej qeveritareve aktuale nuk ngelen jashte dyshimeve te kesaj fushe.

  Efektet e politikes se qeverise Berisha

  Shkaterrimi i berthamave kriminale TE PS DHE VENDOSJA E BANDAVE TE PD

  Sic eshte permendur dhe me lart, 12 nga 15 klanet e medhenj mafioze te Shqiperise jane goditur rende nga aksioni antimafia i qeverise Berisha. Megjithate, dihet se keto organizata nuk jane eliminuar plotesisht por jane zevendesuar me elemente te rinj dhe me militante dhe eksponente te krimit te krahut te Berishes. Shume prej tyre shfaqin shenja mbijetese dhe po fuqizohen bindshem.

  Ultrahomogjeniteti

  Kjo e para e ka bazen ne lidhjet natyrore qe bashkojne anetaret e disa grupeve, jo vetem klanore, sic thuhet me lart, por ekskluzivisht familjare. Gjashte anetaret kryesore te klanit Hakmarrja per Drejtesi jane te gjithe vellezer ose kusherinj te pare. Fale kesaj lidhjeje natyrore gjaku, nxjerrja e informacionit (sekreteve) nga keto organizata behet jashtezakonisht e veshtire, duke veshtiresuar si rrjedhim dhe shkaterrimin komplet te tyre.

  Ndryshimi i territorit

  Vecoria e dyte e ketyre klaneve eshte ndryshimi i territorit. Nese lidhja e gjakut mbetet thelbesore per krijimin e trafiqeve kryesore dhe destinacionin e parave kriminale, prania fizike e disa kapove dhe keshilltareve te tyre ne Shqiperi ka ndryshuar. Orik Shyti, kapo i klanit Hakmarrja per Drejtesi, eshte rezident ne Zvicer prej shume vitesh dhe ndihmesit e tij po ashtu kane perfituar te drejten e azilit ne kete vend, ose ne Belgjike pas renies se diktatures. Ne te njejten menyre, arrestimet e kryera ne klanin e Lushnjes kane nxjerre ne pah se 6 nga anetaret jetonin ne Shqiperi, kapo Aldo Bare dhe ndihmesi i tij jetonin ne Stamboll dhe 33 anetaret e tjere ne Itali. Kjo levizje gjeografike ngadaleson dukshem luften e qeverise shqiptare kunder mafias, duke e detyruar keshtu te kete nje bashkepunim me nderkombetaret (shpesh te frutshem, sidomos me Italine), por gjithnje te vonuar.

  Lufta kunder pushtetit politik te mafias

  Korrupsioni i forcave te rendit


  Nese spastrimi i radheve te policise nuk po jep efektet e para, mbetet ende nje problem i madh: drejtesia eshte e nenshtruar nga nje presion i forte kriminal. Vrasja e shoferit GENCI SINA te krye prokurori t te Shqiperise THEODHORI SALLAKU ishte nje paralajmerim per kete te fundit per nje fund te ngjashem, nese vazhdonte te hetonte mbi klanin Hakmarrja per Drejtesi.VRASJE E CILA U CILESUA SI NJE VRASJE BANALE.Ndersa drejtoret dhe ministrant e rendit po vejne pasuri marramendese dhe bisnese te fuqishme Brenda nje kohe shum te shkurter.
  Korrupsioni ne administrate

  Politika antimafia e qeverise Berishapo ecen mire gjithashtu dhe zevendesimi me kriminel te rinj te cilet duhet te punojne me dhe per qeverine e re. Nje numer i madh funksionaresh duket sikur jane vertet te terrorizuar nga energjia e masave korrupsioni vjeter te zevendesohet me te riun te ndermarra qe ne shtator 2005. Ata jane te vetedijshem per efikasitetin e aparatit shteteror shqiptar, kur ky i fundit nuk eshte ne duart e ishkrimineleve por ne duart e kriminleve te rinj. Disa te tjere kane me shume frike nga denoncimi publik i ndonje rivali sesa nga arrestimi ne flagrance ne vendin e krimit, ose bashkepunimi me kriminelet, aktivitete per momentin shume te rrezikshme per tu ushtruar ne shkalle te gjere.

  Korrupsioni i klases politike

  Klasa politike shqiptare nuk ka perfituar ndonje rigjenerim te menjehershem me zgjedhjen e Berishes, dhe mbetet ende tejet e infektuar nga mafia shqiptare. Kete e provon nje shembull i koheve te fundit: deri ne arrestimin e tij me 25 mars 2006, Aldo Bare gjate kohes qe rrinte ne Shqiperi udhetonte me nje makine te parlamentit shqiptar (me targe 6888 E). zotin Artan Gjermeni e akuzoj publikisht pr fshehje t pasuris, kur u akuzua pr krijimin saj nga lidhja kriminale me bandn e Lushnjes dhe Prokuroria e fshehu veprn penale, dhe pr m tepr e mbrojti nga ndjekja penale Gjermenin, e ndihmoi at q, pavarsisht skandaleve, t bhej antar i Keshillit teLarte te Drejtesis Por, pr t prmendur nj fakt, nj i penduar, antar i bands s Lushnjs, ka deponuar prpara gjykats, n procesin gjyqsor q sht zhvilluar, se ai sht liruar nga Artan Gjermeni, n kundrshtim me t gjith procedurat ligjore, 24 or pasi sht arretsuar pr vrasje. Kjo e gjitha e akorduar me krert e bands.Ky rast dhe raste t tjera tregojne lidhjet e pushtetit gjyqsor me krimin dhe me organizata kriminale. Nipi i Namik Dokles Indrit Dokle eshte trafikanti me i madh i droges ne Shqiperi, dhe PS dhe Rama vazhdojne te kandidojne Namik Doklen per deputet ne cdo zgjedhje. Na duhen parate e droges per te bere fushate, apo jo?
  Opozita, tashme e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranes, Edi Rama, mbetet te jet e lidhur me krimin e organizuar. Berisha nuk eshte gabuar per kete, ai ka nisur nje lufte me dore te hekurt pa meshire ndaj rivalit te tij te ri politik dhe duke bere zevendesimin me bandat e tij. Nje pyetje lind: pse kjo lufte eshte drejtuar vetem ne planin politik, nderkohe qe qofte dhe nje veprim juridik do ti zbulonte padyshim shume lehtesisht lidhjet kriminale te kundershtareve te Berishes?

  Pergjigjja lidhet me faktin qe keto lidhje jane padyshim edhe brenda kampit te Berishes. Instikti politik qe i detyron ata te mos i shkepusin lidhjet me mbeshtetesit e tyre, ben te duket se lufta kunder korrupsionit te klases politike shqiptare zhvillohet fuqishem nga qeveria Berisha, por ndodh e kunderta.

  Fati ekonomik i luftes antimafia


  Shume pak shenja ka qe tregojne fillimin e nje lufte kunder pushtetit ekonomik te mafias shqiptare.

  Rreziqet ekonomike te luftes antimafia

  Nje nga arsyet e ketyre rreziqeve ka padyshim lidhje me faktin se nje nga shtyllat (monopolet e importit) prek majen e klases politike shqiptare.

  Pastrimi i parave, shtylla e dyte e pushtetit mafioz mbi ekonomine shqiptare, mbart ne vetvete nje problem thelbesor per qeverine. Ne fakt, nese ai eshte nje nga vektoret e pastrimit te parave per mafian, edhe sektori i ndertimit eshte pa dyshim nje nga motoret e rritjes se ekonomise shqiptare. Investimet e bera ne kete sektor kyc po ulen ne menyre marramendese, Kjo tendence e rrezikshme konfirmohet duke pasur parasysh se perqindja e rritjes se ketij sektori ne gjashtemujorin e pare te 2006 ishte vetem 1,6%.

  Ky ndryshim nxjerr ne pah nje kufi thelbesor per veprimin e qeverise Berisha: per faktin e ndervaresise kriminale te vendit, goditjet ndaj mafias dhe ndryshimi I ngjyrave politike dhe krahut te krimit te organizuar jane ne te njejten kohe goditje ndaj ekonomise shqiptare.Pasi do te duhen vite sa te mbushen xhepat e qeveritarve te rinj.  Nevojshmeria e nje arme te re kunder krimit


  Perfundimi

  Qeveria Berisha lufton me nje energji te pashtershme kunder mafias shqiptare te krijuar nga paraardhesit dhe per te vendosur klanet e tija. Fale kapacitetit te levizjes gjeografike nga Mali i Zi ne Afganistan, fuqia ekonomike e klaneve kriminale arrin tu shpetoje goditjeve qe i jane dhene. mafia shqiptare mbetet e fuqishme.. eshte perhapur me ne qarqet udheheqese te vendit, ndikimi i klaneve kriminale mbi klasen politike vazhdon te mbetet I fuqishem.

  Perhapja ekonomike e mafias shqiptare eshte me e qarte se kurre, jo per rritjen e saj, por perkundrazi per efektet sistematike te investimeve kriminale.

  Ndryshe nga strategjite e vena ne jete per te zhdukur nga rrenjet krimin e organizuar te vendeve si Kolumbia e Afganistani, per pastrimin e Shqiperise nga mafia eshte e nevojshme te zhvillohet jo nje kulture zevendesuese, por nje ekonomi zevendesuese. Te zevendesosh parate e krimit me investime te huaja: Dhe ne keto kushte, nese volumi i investimeve te huaja direkte nuk rritet, nuk vihet ne dyshim qe elektorati shqiptar nuk ka per tia falur Berishes privimin nga flukset e cmuara financiare, qofshin keto kriminale.  (Fund)
  REFERUAR DHE DUKE CITUAR KETO BURIME:
  Bertrand Monnet, nje nga autoret e raportit per mafian ne Shqiperi, eshte drejtor shkencor i Institutit te Menaxhimit te Rrezikut Kriminal ne France. Ky institut zhvillon nje aksion te dyfishte te kerkimit mbi rreziqet kriminale te sipermarrjeve dhe te transmetimit te informacioneve te siguruara drejt vendimmarresve. Ne raportin per Shqiperine, pervec intervistave dhe te dhenave nga burime inteligjente te informacionit, jane perdorur materiale te Raportit Boteror per Drogen, viti 2005, te Zyres per Drogen dhe Krimin ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, studimi i gushtit 2005 per llogari te Delegacionit per Ceshtjet Strategjike te Ministrise se Mbrojtjes se Frances, materiale te prodhuara nga Nicolas Miletitch Trafiku dhe krimet ne Ballkan, Xavier Raufer La Camorra, Jean-Francois Gayraud Bota e Mafias, Xavier Raufer dhe Stephane Quere Mafia shqiptare

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ne fakt, eshte e kunderta e asaj qe shpreh ti me lart. Shumica e shqiptareve "behen te urte" dhe injorojne lajme te tilla, pasi ata ose jane vete "korriere droge", ose jane nenproduktet e industrise se droges. Nuk do te degjosh Top Channel ti kushtoje shume vemendje ketyre lajmeve, apo mediave prane kryeministrit, pasi ato media dhe ata gazetare paguhen me parate e droges. Ashtu si punedhenesi me i madh ne vend ne keto momente, vazhdon te jete Lazarati me "industrine e hashashit".

  Ke degjuar apo lexuar njeri tjeter te shkruaje e ngreje problemin e "Shqiperise Kolumbiane" pervecse Forumit Shqiptar?

  Sigurisht qe jo pasi parate e droges ne Shqiperi jane shtrire kudo.

  Albo
  Per Shqiptaret qe fola me lart, e kisha fjalen per bandat kriminale dhe ata qe merren me trafikun e droges dhe jo per mediat qe i publikojne. Jam dakort qe mediat dhe vet ne nuk i japim aq rendesi sa duhet ceshtjeve te tilla. Ndoshta eshte sepse mediat shqiptare kan interesat e tyre sic permende me lart. Ne evrope Shqiperia permendet midis shteteve ta para persa i perket trafikut te droges ose akoma me keq trafikut te qenieve njerzore per prostitucion etj. Kurse ne Shqiperi as qe behet fjale, dhe bejme sikur nuk marrim vesh sec ndodh.

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Super aksioni i policis italiane, shkatrrohet rrjeti m i madh i drogs n Bal

  Droga Shqipri- Itali, sekuestrohet nj pasuri prej 5 milion euro. N tetor u arrestuan 71 persona

  ITALI- Policia italiane njoftoi sot vendosjen e sekuestros t nj pasurie me vler 5 milion euro n kuadr t arrestimeve t bra m 21 tetor 2013 n Itali, Shqipri, Kosov dhe Bosnje.

  Arrestimet jan br n kuadr t operacionit ndrkombtar “Ellenika” ku jan vn n pranga 71 persona, t cilt ishin prfshir n trafikun e dorogs nga Shqipria n Itali. Pasurit e sekuestruar dyshohet se i prkasin 10 nga 71 t arrestuarve.

  N baz t hetimeve grupi kriminal, ka trafikuar qindra kg heroin nga Shqipria n Itali nprmjet Kosovs dhe Bosnjes. Grupi kriminal operonte n tri nivele, nj ndrkombtar, q ishte dhe grupi i shqiptarve, nj q merrej me transportin, q ishin korriert dhe nj q merrej me shprndarjen. Vetm n Itali n kuadr t ktij operacioni n tetor jan arrestuar 43 persona.

  Gjat aksionit t tetorit policia italiane sekuestroi m shum se dy ton heroin dhe 5 ton marijuan. Pjesa m e madhe e drogs u sekuestrua n Peskara n rrethin Rancitelli.

  Panorama

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •