Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 37
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  PĖRSHNDETJE T’ NDERUEMVE " LEXUES "
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  komentin e par po eshkėruaj n'kėte faqe .
  Aq sa t'lexojsh , besoj dot kėndaqe .
  I uroj lexuesit shndet e gezime
  mbarllek e paqė , n’ēdo ditė : N’familje .
  2
  tė mėsojėsh dituri , ėshtė n’fakt : " ushqim "
  ėshtė nji dhurat qė na jep gėzim .
  Paditunija ėshtė nji mjerim
  ėshtė fatkeqsi , pėr at’qė s’din .
  3
  i urti , durusi , idrejti, e ndihmtari ,
  ka pamje t’bukur , ndriēon si įri .
  Enderojėn : Familja , kajshija , shoqėrija
  nga ky xhest kėndaqet shum : “ perendija “.
  ===========

  rrespekti..!
  =*=*=*=*=*=*=
  Kur tė rrespektojėn dhe i rrespektonė
  ky xhest gėzon zemren,jeten ta shtonė,
  ku ka rrepekt ,jeta lulėzonė
  pėrdit ē’do tė ardhėshme e z’bukuronė .
  2
  Ku ska rrespekt , rritet errsina,
  zemrat mbulohen n’ga egėrsija,
  shtohen zemrimet nga pakndaqėsia
  ketu,s’lind, as’s rritet kurr dashtunija .
  ==========
  PĖPIQU TĖ DHUROJĖN DRITĖ SJELLJA E YTE ,ĒDO DITĖ .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  S'jam poet as'sjam shkrimtar.
  Shkruaj pėr mir ,sa jam i gjall .
  Sepse e mira , na ndihmon
  na jep gėzim e na vllaznon.
  2
  me poter e me idhnime
  s'ka kndaqėsi , as'ska gėzime .
  Sot , dhe nesėr , e ē'do ditė
  ta ndryshojėm errsinen n’dritė
  3
  mos t’sundohemi nga terri
  mos t'krijojm fole si ferri .
  Mos t'ja nxijėm jeten vetvehtes .
  Mos t’ja errsojėm driten , “ jetės “ .
  4
  kush ndjek rrug e jetė pa hile
  ky rrit gėzime nė familje .
  Ky eshtė dielli n'gru e n'fėmij .
  Ky eshtė mjalta nė shoqni .
  5
  si nė tokė dhe nė ahiretė
  ligjet egzistojėn n'dy jetė .....!
  Mjer gabuesi dhe i vėshtiri
  qė veēohet nga i miri .
  6
  jeta ka gjatsi pa fund
  fundi nuk i gjindet kund ....!
  Sa t'jesh gjall , pastro ndergjegjen
  me ndergjegje lumno vehten .
  7
  kush don vehten nė t'tvertet
  eshtė ndergjegjėja qė i jep jetė .
  I jep nder e emėn t'naltė
  i jep shije t'ambėl mjaltė ...!
  ==========


  FJALT E URTA JAN SI FRUTA …!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Besoji asaj qe prek,qė shef,qė ndijn
  pėpiqu ndrite vehten ,familjen ,shtepin .
  Let jet si darsėm , shkollė , jeta n'familje .
  Pėr ndryshe : Humbet e mbytesh n’mjerime .
  2
  ka t'urt et’but , fjal mjaltė n'shoqni .
  Nga mbrend neperk ,nga jasht zotni
  e n'fakt , nė familje jan si stuhi
  stuhi zemrimi,termek n'shtėpi..!
  3
  ma shum se dijen,ma shum se gunen..,
  t’pėrpiqena , ta ulim hunden .
  Mos t’jemi t’ashpėrt e hilexhij
  mos tjemi helmė , n’shoqni en’shtėpi .
  4
  si them fetar , njeriut brrutal
  q'mbrend n'familje , n'dorė mban tagan .
  En'sa n'shoqėri : Thojn eshtė derman
  as’ “ zotė “ as’rob ,kėto njerz s’idon .
  5
  ato zotni , qė lan fjal t’urta , na eushqyen mendjen si T’ISHIN fruta .
  mbeten mėsimdhanės,n'korrniz t'mirėsis
  t'nderuem et'dashtun n'zemėr t'shoqėris.
  ===========

  SI TA KONSIDEROJM DHE , Ē’DOBI JEP “DITUNIA” ?
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Krahasoje ditunin,si ujin qė pijėm
  Si diellin qė ndritė,si trupin me shpirtė ..
  Tė Dijėsh dot thot,s’je qenije e kot.
  ... Dija nt'vėrtet zbulon ē’do t’mbshehtė.
  =========
  O TOKA NANĖ ,NANA SHQIPNI…..?
  ME SHEKUJ LUFTOVE , KURR SU DORZOVE…
  ========================
  besa e shqiptarit nuk ndryshket e s’prishet
  besa shqiptarit me shpatė nuk pritet
  por djegė,pėrcėllon,kush ja prek brigjet
  s’lejon keqbėrsa t’ja shkėlasin shtigjet.
  2
  ato lanetė qė isollen mundime
  kėsaj tokė nane e lodhun n’shqetsime ,
  s’jan bijėt e sajė , nana s’ifalė ,
  kėto jan tė namun, jan shok me djallė .
  3
  mbas gjithė mundimesh q’vuejte n’botė
  nga trathėti t’ndryeshme ,nga miqėt e dobėt,
  sotė banu gati : T’kėrkojėn n’euvropė
  n’mes t’nji shoqėrije t’ngroftė e t'fortė .
  4
  gėzohen bijėt tuejė qė kan nji nanė
  trimnesh et’bukur si zojė gjithėmon .
  Kurr nuk je trembur as s’je anku
  n’lufta t’pėrditėshme kurr s’je turpnu.
  5
  sotė erdhi koha ti tokim gotat
  t’pėrshndeten njerzit si vlla e motra ,
  ta mbrojėm lirinė si nana fėmijėn
  pa hasmėri ta mbrojėm “ shqipninė “.
  ==========  FĖMIJĖT JAN LULET E BABIT E TĖ MAMIT .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  fėmijėt jan lulet e babit
  i japin arom shteėpis .
  I japin gzim e busqeshje mamit..!
  Jan ajka e dashuris .
  2
  ti dona dhe ti mesojėm tė ditur..!
  Edukata t'ju jet ushqim ēdo ditė .
  Nesėr : Kur nji ditė jan rritur
  dot na nderojn , e na dojn me shpirtė.
  =========

  O KAPADAI APO MENDEMDH , I PĖRJASHTUEM NGA THJESHTSIA .
  =*=*=*=*=*=*=*=*==*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=

  Si tė duket vehtja, qė mburr vedvedin ?
  Dhe mbi tė t“jer , kokėris si gjel.
  Pyte nji her boten dhe jeten
  sa i vogėl dukesh,sa nji kokėrr melė.
  2
  her“si furtuna e her“si breshėrija ,
  versulesh ashpėrt mbi shpind t“vegjėlis.
  Me pasje gėzohesh , me armė krenohesh,
  si kur veē tejet ,s“ka tjer as“prisė.
  3
  prej nji ma t“voglit , qė ashtė vet krymbi,
  qė pėr té thu sot, s“ka fuqķ.
  Prej kėtij gojė voglit tesh t“thithet tlyni
  sa , edhe kockat ka me ti shkėri.
  4
  o njeri i famės, pse ti ,shum mburresh ?
  A por flet dejshėm prej pasunis.
  A mendon t“nesėrmen qė ti dot bluhesh
  nen parmendė t“hekurt , pėr bimė t“bujqėsis.
  5
  z“butu moj zemėr brum i pėrdheshėm.
  Shporru nga fįma e mendje-madhshtis.
  As“ ti, as“ unė ; s“jemi t“pėrhershėm.
  Pėr veē se zotitė, t“jetėr s“ka prisė.
  ==============

  ZOGU NĖ KAFAZ NUK KĖNDON PĖR GAZ , POR MĖR MARAZ .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Bylbyl i bukur voglush kangtar
  thojėn : Kur ti kėndon, shpesh edhe qanė .
  Kuj i kndon aq bukur , shpirtnish me mall...?
  Thot : I kėndoj " zotitė " qė mė man gjall .
  2
  bylbyl ibukur , jam tuj t'ba be
  ku e gjen at' za , pot''pyes : Kush je ..?.
  Thėras “ zotinė tim “ zotin qė m'lindi
  qė t'mė jap forcė ,t'mos mė ikė , durimi .
  3
  Nė erė ,furtuna, n'borna tė vėshtira
  shpesh i uritur , n'lakshtin e nt'kėqija ,
  ilutem tnaltit, ndihm " perendi " ..?
  “ ai “ mė pėrgjigjet : Mė jep fuqi .
  4
  Ti..! Si njeri . E unė , nji zogė malesh
  ti , qė perulesh , lutesh e falesh
  a e din kush je..? Te zoti " nji
  jemi t bashkuem , unė ,edhe ti .
  4
  lutem , kur t'mė shifni
  m'mbromni , mos mė vritni .
  Nuk kėndoj nga qefi , por qaj prej hallit
  qaj shokėt e mij mbreta kafazitė .
  5
  Ma i bukuri za qė unė kam ndij
  qė pėr ēudi , m'ka dhan kėndaqėsi,
  ėshtė zani i thirsit nė " perendin "
  qė , n'kafaz t'zemėrs e ndryejn " Dashnin.
  ============

  DUHAN,CINGARE : S’KAM TĖ DREJT T’JULAVDROJ,AS T’JU OFENDDOJ….
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  O cingare....?

  1
  nuk mund tju fyej,as'tju lavderoj
  je si nji mik,sju ofenddoj .
  Je shok i shekujve, sje krijue kot,
  shpesh ner te veshtira,na gjindesh shok .
  2
  ke shum te mira e dame t'veshtira ,
  miqesija e tepert,na sjell shum tkeqija..!
  Na sjell kollitje,e smundje t’keqe
  nga fryma : Erna tė palezetshme .
  3
  kush e ka rrisk e eheq nga vehtja,
  n'se sepin ma,izgjatet jeta .
  Nuk sjell dobi c'esht everteta
  eshte dam per shndetin , e dam ner xhepa...!
  4
  n'se nuk e len " se ske mundsin ,
  t'pakten rralloje shpėto mushkerin .
  Nuk ashtė cingarėja " shpirti dhe jeta "
  eshte : Shndeti, jeta edhe kuleta .
  5
  tymi i tij leshon helm ,t'helmon.
  Lum kush se pin ,, e eharron .
  Nuk me pelqen ti tham ilig
  por shndeti i thot, je shum armik .
  6
  shpesh prish orekse , krijon tensione
  merr pjes n'shkatrrime ner shum organe .
  Kesaj i thojen : Jep lek me mbyt vetevehten
  me shkatrrue shndetin e me prish kuleten ..!
  ============

  ZOTIT I LUTENA NA….! ( ilahi ) .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  All-llah,all-llah,all-llah
  zotin thėrasim na .
  me dashnin e zemėrs
  i pėrulena.
  2
  me rrespekt e thrasim
  kurr nuk e harrojm.
  Me dashnin e shpirtit
  n“ēdo ēast e kujtojėm
  3
  zoti ashtė i madh
  s“ka fillim as fund.
  Ku lind e prendon
  ajė, gjindet gjthkund.
  4
  zoti nji bakshish
  ja dhuroj ym-metit :
  Pru resulin tonė
  t“naltin muhametin.
  5
  vetė, resuli tha :
  Zoti mu m“ka ēu
  me ju than,ditė natė
  me u lut pa pushu.
  6
  sherjatė-tarikatė
  dashni-marifet.
  Tė gjitha jan hak.
  Pshtim ka kush i ndjek.
  7
  ky zotni gjithmon
  ym-metit i tha ;
  me besumun zotin
  amanet na e la.
  8
  tha resuli i jonė :
  Pshtim kush don n“dy jet,
  goj e tij t“jet mjaltė,
  e n“zemėr ,i drejt.
  9
  babė e nanė me i dasht
  kurr mos mei idhnu.
  Punės mos me ju nda,
  zemrat me i pastru.
  10
  vetė resuli tha :
  Rabilalemin.
  Zoti ashtė gjithkund
  e gjthshka jan t“tijėt.
  11
  porosit resuli….!
  Pėr me u ba njeri :
  Shoqishojn afrojeni
  nė nji perendi.
  12
  All-llah,all-llah,all-llah
  zemrat tė thrasin ty,
  veprat tuja i shofim
  me mend e me sy.
  13
  me rrespekt ta thrasim
  bijėm nė salavat.
  Pėr resulinė ton
  t“ja kėndojmė si : Dhurat.
  =============


  BISEDA E NJI ANDRRE…!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  ST'KUPTOJ ANDĖRR : ENIGĖM JE..?
  MENDĖJA TRILLON ,APO TI MENDĖJEN E HUTON..?
  HER NA SHGRADON , E HERĖ NA RRITĖ MBRETĖ .
  ĒUDITEM ,ĒUDI...JE SHUM SEKRETĖ.
  2
  ENDĖRR TĖ THEM , KUR NUK JAM FJETĖ .
  MBETEM KURIOZ : KUSH MENDJE JE..?
  SI QIELLĖ,SI DIELLĖ,SI TOKĖ,SI JETĖ
  NJI I DALLOJ ,SI ĒUET SI FJETĖ .
  3
  ENDĖRR TĖ THAM KUR JAM SYE ĒILĖ,
  NT'VĖRTET T'BESOJ , KUR JAM SYE MBYLLĖ .
  Ē'NGATRRES ,ĒUDI , SI ĒUETĖ SI FJETĖ
  NJI PAMJE,NJI BOTĖ,NJI DETĖ, NJI JETĖ .
  4
  SHPESH , BUKURIT E AMBLA TĖ NJI ANDRRE
  MĖ LUMĖNOJN ME GĖZIME NT'VĖRTET .
  KUR ĒELI SYET ,T'GJITHA KĖTO PAMJE
  SI KUR FUNDOSEN THELL , NĖ NJI DET .
  5
  KUR ZGJOHEM , QESHEM...E’RRI N'MENDIME...,
  E PYES VETĖVEHTEN : Ē'KUPTIM DOT KETĖ..?
  KUR JETOJM ĒUETĖ,S'SHOFIM ANDRRIME
  POR N'FAKTĖ ,T'NJI LLOJta , ISHOFIM FJETĖ .
  6
  ANDRREN SI ANDERR , E QUEJM NJI ANDERR.
  ANDRRA ESHTĖ ENDĖRR , KUR JEMI N'GJUMĖ .
  JETO ME ANDRREN QĖ QUHETĖ : SHGJANDĖRR .
  HIQJU NGA ANDRRAT . ANDRRAT S'KAN FUNDĖ ...!
  ==============  JA DETIKOJ T’NDERUEMVE,POETVE SHQIPTAR
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  Si vajza mbi te bukuren kur nis me end,
  ndoj lule t’hijshme t shijshme me stolis,
  keshtu dhe poeti shkruan vargje me pend
  atedheut te tij , te ardhshmes iqindis .
  2
  Perte e shdrejta ashte si nata e zez
  si drita terrin qe kurr nuk e don,
  dhe,per ēdo gja n’se sillet ugurzezė
  poeti n’vargje ashpert i mallkon.
  3
  Poet, permu, ti je bylbyl i gjall,
  e sa her zanin kur ta ndi, kam gezim,
  vargjet me n’xisin, me ushqejėn gzim mall,
  e dashtuni rrespekt per vendin tim.
  4
  O pend e arte, e mendje drit leshues,
  ti , n’gjanė me diellin qe ngrohė e ndriēon,
  ti ,flet aq ambel,si kur flet nji mesues,
  si nji baba, qe flet e nuk gabon.
  5
  Vargjet e ambla ,mendeja ishijon .
  Te ē’do qeliz , zemra i rrugton,
  vargjet e jueja , kang kangtari i kndon,
  at-dheut e darsmash , e ndijėm zanin tand.
  =============


  Z.. KE-LER : PĖRSHNDETJE SHOQNORE …!
  POEZIT TUJA ME PELQYNE SHUM.
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Jam kėndaq nga shija e shkrimeve t’ambla
  t’rradhitura aqbukur e t’kthjellt nė kuptim .
  Me qef ilexova ,aq fort mikanda
  sa,zemra mathot : T’sjellt jeta gėzim .
  2
  T’shkrujm n’faqet tona ,sa ma shum vjerrsha .
  T’shpėlodhet lexuesi kur ti lexojn..!
  Si lule-mlule qė udhėton bleta
  kėshtu vargjet tona , letirreshtojm
  3
  N’vend petagogut , kemi lexusat
  vlersimi i tyne ėshtė i sinqertė .
  Pėr letėrsit, “ lexusat , jan : Mėsuesat .
  Kėto i vejn notat : “ ndandė ose dhetė “
  ===========

  NGA VJEN E MIRA,SI LIND SHOQNIA .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Pyes vehten time, ē'ka ėshtė kndaqėsija...?
  nga vjen e mira,si lind shoqėrija .
  ē'randėsi ka prindi, ē'eshtė Perendija ..?
  “ e ka detyrė ta mėsojn : gjithėsija ".
  2
  vijėm nga dikuhi..., si miq n'kte globė ,
  kush eshtė i menēur nuk thot : jamė kotė .
  Ka nji kuptim…? ! unė tham kėrkohet :
  Ē'do individ t'riabilitohet .
  3
  Mesuesi ėshtė prindi . Jeta eshtė shkolla...!
  Nesėr nji ditė dot jemi n'prova ..!
  Ligji ėshtė busulla , rruga e dretimit .
  e , pėr t'gabueshmit... , ėshtė rruga e ndeshkimit .
  4
  Kuj i duket vehtja , i madh e i fortė
  eshtė vėshtir t'besohet se s'eshtė i dobėt .
  Ktu nė kte globė : pasqyr ėshtė vepra .
  Veprat q'i shofim n'ekran nga jeta ..!
  5
  Fenat n'gjuh t'ndryshme,jan nji emirė
  jan n'dobi t'vehtes kur "je" i lirė .
  rrespekt,dashni,e ibamirės
  ethem me bindje: jan t'perendis
  6
  XHamija e Kisha, faltore te ndryshme
  ushqejn ndergjegjen t’largojn nga ndryshqet .
  Jan vend shirimit , jan farmaēi
  ku : gjynahqarin kthehet n'njeri ..!
  7
  Kush ecė me hile si kur ecė dhelpna
  mos harro t' nesėrmen : dot dal e drejta.
  Burrni e grada i ka vetė .jeta....!
  mjer kush gabon : ei bjen nėr kthetra..!
  8
  Dhe n'qoft fetarė , n'pozit i naltė .
  dhe n'qof i ditur..! , dhe mendje arė ..!
  po prishe zemra..., je helmė,s'je mjaltė .
  Je bishė e egėr,je pronė nėr djallėt..!
  8
  N’qoft musliman , n’qoft kotolik
  N’qoft se gabon e ėshtė ilig ,
  S’prishet xhamija,kisha,evepra
  Prishet fajtori , qė ėshtė si dhelpna .
  9
  Veprat e t’urtve n’se ibesoni
  Dhe me dishir n’se i rrespektoni
  Nuk t’prishet puna , nuk t’prishet jeta , Nga fjalt e urta ndertohet vehtja .
  10
  N’diten e ardhshme,n’mbrritjen e fundit
  N’kohen qė flen es’ēohesh prej gjumit ,
  Doe kemi t’vėshtirė,kush punoj keq ,
  Denohen t’rinj dhe , denohen pleq .
  11
  Ka qė s’besojn ,dhe s’dijn ē’ėshtė fundi .
  Kush punoj mirė , si shkon bosh mundi .
  Nėr tė dy botėnat ka ligjė e rregull ,
  Mjer ai qs’shef e iduket mjergull .
  =============

  MOS I NGACMONI “ FENAT “
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  FENAT JAN SHUM RRUGĖSH
  POR N'FUND , MBRRIJN N'NJI PIKĖ...!
  TĖ GJITHA NEN NJI DIELLĖ
  I NDRIĒON NJI " DRITĖ "
  2
  SI AI QĖ S'BESON,E AI QĖ BESON
  ZOTI NA KA LIND,ZOTI NA JETĖSON. .
  JETA KA NJI LIGJĖ,KUSH NUK E NDERON
  ESHTĖ KUNDRA VETVEHTES,VEDIT I BAN DAM .
  3
  ME DEBAT E GRINDJE
  NUK NDERTON VLLAZNI
  KU KA JETĖ ME GĖZIME
  ATY KA URTI .
  ==========

  MERITOJN RRESPEKT. “ KRIJESAT QĖ ADHURUN
  PERENDIN .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*
  krijesa qė adhuruen perendinė.
  Rrespektuen gjithėsin.
  Nuk ju pėrulen tė vėshtirave
  e mbrojten mirėsin..!
  2
  durimi i “tyne” i naltė
  ishte mburojė e artė’
  ishin tė sinqertė et’dashtun
  t’ambėl nga goja,mjaltė .
  3
  me zemėr e baj nijet :
  I lutem zotitė timė
  qofshin tė lumtun n’xhennetė
  nė mat’bukurin qytetrim..!
  4
  eshtė rrugė e vėshtir tė jesh
  rrugėtar si njerztė e naltė.
  Eshtė vėshtir ket rriskė ta kesh
  tė jetojėsh i ambėl mjaltė .
  5
  nga s’jellėja jan fisnik
  tė fortė e durimtarė .
  Nga besa jan besnikė
  nga zemra , zemėr arė’..!
  =======  MJALTA ĖSHTĖ E AMBĖL . POR DASHURIA JA KALON …!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  MA E AMBLA GJA THOJN : ĖSHTĖ MJALTA .
  KAM BINDJE , SE DASHURIJA JA KALON .
  RRESPEKTI,URTESIJA BUJARIA E FJALA
  XAJN VEND , ATY KU DASHURIA JETON .
  2
  IDHNIMI,PERBUZJA ,DEMBELLLEKU E EVESHTIRA
  N'FAMILJET E URTA , SKAN PJES AS'VEND .
  "KTU" E KAN VENDIN : ARMONIA , EMIRA
  DURIMI , KULTURA , QE DHUROJN SHEND. ...( gezim )
  3
  PO TA MENDOJM SA E SHKURT ASHTE JETA
  GLOBI , KU , JETA S'ASHTE SHUM E GJAT.
  DO ISHTE EMIRA SIC THOT EDREJTA :
  SI VLLA E MOTRA ME MUJT ME UDASHT .
  4
  SJELLJET E KQIJA ,VEPRA T'PA LIGJSHME ,
  TSHĖMTOJN NGA SHPIRTI E T'NXIJN NGA SEDRA .
  SHKELJET E RREGULLAVE , ERRUGET TPA HIJĖSHME
  PARA NDERGJEGJJES JAN : VEPRA T'ERRTA .
  5
  RINI , LESHO DRITĖ , NDERTOJE JETEN .
  SHKOLLA E DIJA , LE TJET N'VEND TE PAR .
  KUSH NDERON PRINDIN , KA NDERU VEHTEN .
  KUSH DON ATDHEUN : QUHET " SHQIPTAR ".
  =============


  JETA KA NEVOJ GJITHMON PĖR : “ GJELBRIM “ .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Ndertoje jeten , zbukuroje gjelbroje ,
  tė egren… shartoje .
  Pema e butė e njeriu i urtė
  jan : Diellė e frut.
  2
  Sa do arrsyeja t’jet e madhe
  “ ti “ besoj dy dishmitarve .
  Dishmitar t’kesh syt e ballitė
  e jo , fallxhor , e fallxhore fallitė
  ============  E DON MAMIN SHUM..,!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  shikon nga dritarėja mamin duke ardh
  me fruta e lojna , me nji majmunė tbardhė
  me buzqeshje gezueshem mamin e gezon
  sa tė due o mam,se ti shum mė donė *-
  2
  kur jemi tuj lujtė , me shoqe e shok
  kur mė thret mamaja, ngas vrap me errokė.
  Ithem mamitė, mamė, pse mė ke kėrku
  mami mė thot : Ulu , erdhė ora me mėsu .
  3
  kur kryej mėsimet, lajė, durė edhe dhambėt
  mbasi lajė dhe faqet, i lajė edhe kambėt .
  Eja t'keqen mami, shtriju e flejė gjumė
  mami mė ka shpirtė,dhe unė e du shum
  4
  kush don babinė maminė,dhe si idhnon
  ky fėmijė eshtė nji engjėll , dhe zoti e mbronė
  ti ndigjojėm , ti dojėm : prindit nė ēdo ditė,
  kur kthehen nga puna, ti puthim me shpirtė.
  =============

  TĖ PĖRPIQENA TĖ BAHEMI SHOK ME “DURIMIN “
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  KUR E MIRA TĖ PRINĖ E TI EPRANDON,
  EMIRA TĖ SHTREMBTEN GJITHNJI E LARGON .
  NĖ DAĒ ME GJETĖ SHPĖTIM : BANE SHOK DURIMINĖ .
  DURIMI ESHTE PORTA , GJUHA E SHPETIMIT..!
  2
  NJERIU SHPESH SHUM T“VĖSHTIRA DALLKĖ I KA NĖ JETĖ
  I DUKET VETVEHTJA N“FURTUN , SI MBI DET.
  KTO JAN FATE T“SHKRUME: RRADH PRAPSOHEN DOT
  QE TI KALOJSH LEHT ,THIR DURIMIN SHOKĖ .
  3
  ĒDO EVĖSHTIRĖ ELODHSHME,MUNDIME E LOTĖ
  POTERĖ, MOSMARRVESHTJE, IDHNIM DJE E SOT .
  HIDHI NĖ STRAJCĖ MBAS SHPINDE SI NJI HIĒ E KOT.
  PĖRQAFO DURIMIN : BANU ME TE SHOKĖ
  4
  TĖ ARDHSHMEN E VĖSHTIRĖ DITENĖ E GJUKIMIT
  FUNDIN E JETĖS TANDE ĒASTIN E DORZIMIT….!
  MOS E LEN N“HARRESĖ,SA T“JETOSH I GJALLĖ
  BASHKOJU ME T“PASTĖRTEN,T“VĖSHTIREN QUJE PRRALL.
  5
  RRUGA E ERRTĖ PA DRITĖ,SJELLJA E RAND E ENDYT
  ASHTĖ USHQIM I VNERSHĖM PĖR T“VERBUEMT NGA SYT.
  BANI VENDĖ NDRIĒIMIT,DURO,DHURO MJALTĖ….!
  VASHDO RRUGEN TANDE, AT QĖ ASHTĖ E NALTĖ.
  6
  TĖ KEQEN MOS E JOSH,AS MOS E LAVDRO,
  AS ME EGĖRSI KURR MOS E THUMBO,
  KUR T“JESH NE E VĖSHTIR,THIR DURIMIN PRAN.
  DURIMI ASHTĖ MJETI ,QĖ SHUAN XHDO VULLKAN.
  7
  NĖ KĖTE NJERZIM ĒKA ASHTĖ JERETIS,
  JAN ,DHE KA QĖ NGJAJN ,S“NDRYSHOJN PREJ BAKTIS.
  THIRI ZOTITĖ TANDĖ,LUTU , KIJ BESIM…,
  PAKSOHEN PENGESAT KUSH ECĖ ME DURIM.
  8
  NE DO FAT TE MIR,LYPE ME NDERIM,
  ME VIRTYTE TE NAJTA,RRITE ME SHKELQIM.
  T'ARDHSHMES T'SOTMEN TANDE, LENIJA SI KUJTIM
  DHURAT DASHURIJE ME EMNIN : " DURIM " .
  9
  TURFULLINĖ E FYMJE ,JETA ME ZEMRIM
  N“GJET SI KUR CIKLONI ,QĖ KRIJON SHKATRRIM.
  BANU DET I GJANĖ , NE DO PĖRPARIM,
  ECĖ GJITHNJI I DASHTUN , ME SHOKUN DURIM.
  10
  Jeta te sejcilli ashtė caktu rracionė.
  Nė ēdo ēast sejcilli , merr atė ē“ka i takon.
  ē“ka na bjen e nesėrmja,ēasti sna tregon,
  zoti ashtė qė edin : ta shton... Ta mungon...!
  11
  Globi ku ne jemi , pėrkohsisht n“jetėsim ,
  n“gjet e njejtė si shkolla riabilitim.
  Nė kte kampė tė vshtir: Ndoshta si denim ,
  sa t“jetojm t“pėrpiqena ,t“shndrrohemi n“pastrim.
  12
  RRiji pran ndėrgjegjėjes ,ndrite nė ēdo orė
  shpirtit e rreth zemrės, thurija si kunorė.
  Lutu pėr vetvehte,thiri zotit tandė
  perendija ashtė : Falė…,edhe denonė.
  13
  Ka shum nėr t“ veshtira , qė vujn vujtje t“randa ,
  nga se skamja jau kyēi bollekun , nė pranga .
  Ka,qė nuk ankohen,s“lotojnė as s“zemrohen.
  Dhe n“se pasunohen,e kan turpė t“krenohen.
  14
  Linde lakuriq,i ēveshur prap shkon ,
  lndjen edhe vdekjen : gjithkush e provon.
  Paret e lavdija,nuk jan pasuni .
  Pasuni e dritė ashtė : Kur je njeri .
  15
  Sa tė pasur shkuan ,e lan mallė e gjan,
  u ndan miqėsh e shokėsh ,dhe dyrnjan e lan ?
  Nji eardhshme e shpejtė ,qė ashtė shum e mbsheft,
  na rrėmben si lumi, na bashkon n“nji det.
  16
  Njeriu ashtė rrugtar,mik i ksaj botė.
  Organizma e tijė ashtė ndertu me tokė .
  Toka dhe njeriu, jan nji brum i njejtė.
  N“veēansi vetė shpirti , ashtė nji trup i shejtė.
  17
  Trupė e shpirtė nė "nji", zoti i ka bashku.
  Kjo forcė dukurije, ashtė mjetė me u dallu.
  Kėt forcė makanizmi , kush din me e drejtu,
  at' ēka mbjellė doe korrin , pėr me ejetu.
  18
  Tė pys ty oshpirtė : Trupinė qė drejton .
  Urdhnat qė ti merr , kuj ja dedikon..?
  Unė tham : Zoti ashtė,kjo fuqi urdhnon ,
  ky,krijon e shduk , fal edhe denon.
  19
  xhmija e kisha vende: Ku ndritė zemra.
  Shum faltore t“ndryshme,yje me shum emna .
  Kan kuptim tė naltė….! N“cillen do bujtin
  gjith sej cilla féé : thrasin perendinė.
  20
  edhe qumshti n“broke ka n“gjyren e bardhė,
  nuk i shifet tlyni , pa u kthye nė llalltė.
  Ndritu kush a iverbėt : Kndaqu me gjithsinė….!
  Te sejcilla vepėr shife perendinė.
  21
  ēka ka jeretisė nuk merren me mend,
  zoti ashtė i madhė , gjindet nė ēdo vend.
  Edhe djallin,djallė : Zoti e ka kriju
  djallin qoft larg nesh , randė e ka mallku.
  22
  djalli nė vend t“brinave : Menden ka neperkė.
  N“gjuhen e tij t“ambėl ruhet : Helmė i msheht.
  Mbi shemtim ,vesh tė bukuren : Lakun e lakmisė.
  N“vend dashnisė sė ngroftė : ēarkunė e trathtis.
  23
  djalli, ashtė vetė vepra : Rruga e shemtimit ,
  kshtjella,ku bujtinat jan : Humnerė errsimit.
  Stolitė e teprueme,ēthurėjet e dėfrimit :
  Rrezikojn moralin,shndedin e lulzimin.
  24
  ambėlcina e tij : Bukuri e lavd….!
  I jep n“gjyrė t“gabushmes : E lustron tė įrtė.
  Mjer ai qė gabohet, e bjen préh nė lajkė.
  Lum ai qė pendohet , e ndryshohet n“mjaltė
  25
  trathėtija,mashtrimi,rrena e stolisur ,
  buzqeshja e ithur,sjellja i kokėkrisur,
  puna shkelėeshko,dembelėllek e gjum
  djalli i quan gėzime : I adhuron shum.
  26
  nė uzdajė t“mashtrimit kush shpresonė jetėsim ,
  dhe mbi prehun t“ēthurjes ,kush andrron gezim.
  Korrė t“ardhshme tė frigėshme : Nė dy jetė helmim
  ky vetvrarsė i verbėt ,zor se gjen shpėtimė .
  27
  mbroje vetvetvehten me cillsinė e nalt.
  Ndrite ecėjen tande : Ktheje jeten n“mjaltė.
  Hiqėja helmin vehtes,shduke terrin natė,
  mos beso nė frutat e nji pembės thatė.
  28
  i errsum kush ecė,rrugen se dallon
  n“qoft dhe filozof, terri egabon.
  Tė gjitha punėt n“vazhdim,koha i pėrgjon
  koha nė nji t“ardhshme : Nji ditė i gjukon .
  29
  zoti,nga melekt : Gjithnji na pėrgjon.
  Jan pėrkrah me ty,kah do qė ti shkon .
  Ditunija e naltė , gjithnji na udhzon,
  ēoje vehten tande aty : Ku z“gabon.
  30
  shpirtit mbrenda trupit: Iduket si vorr
  kur ban faj,pėrcllohet si kur ashtė nė zjarr,
  ktu ashtė ferri i parė ,bota ku jeton.
  ēdo dit dhe ma i vėshtir, pėr at qė gabon.
  31
  brumi i njerzimit ashtė gatu me dhé,
  dhé ka kenė, dhé ashtė,prap dhé nesėr je.
  Njeriu ashtė naltėsu mbi ēdo kenuni,
  kshtu i pėlqeu t“naltit,t“madhit perendi.
  32
  prandaj, duhet vehtja rrespektu me vepra,
  pa virtyte t“nalta ,nuk busqesh kurr jeta.
  Ndryshe ; jeta vyshket, kthehet nė shkretėtin,
  kthehet nė ndryshkė si shije: Zhduk ēdo ambėlcin.
  33
  profetnit me rradh t“rrespektuem e t“gjall
  porosi kan lan : me u lutė,me falė….!
  I pa shpirtė me u ba : Ndoshta zoti st' fal.
  Gibet e i pa besė : Ashtė mekami djall.
  34
  dredha e pėrbuzja,rrena edhe smira,
  fymja edhe mburrja,shpifjet : jan errsina.
  Zemėrs,shpirtit,trupit : I japin trazina
  si rrjedha e lumit i rrmben e vshtira .
  35
  zoti ashtė krijusė,duronė e mshiron.
  Nė kurnė e tha : kush mė donė , e mbron.
  Qė ti shdukim t“metat,lutju zotit tandė.
  Kush e thret me zemėr : Zoti e ndihmon .
  36
  ligji ashtė trafikė,nismetartė drejton,
  te ēdo egzistencė : Ligji egziston.
  Pėr islam drejtues ashtė : Hadithė-kuranė
  me kte busullė tė shejtė ecė, ai qė sgabon.
  37
  dashurinė nė rrenė , mos e quaj pėr mirė,
  dashurija n“rrenė,nuk ashtė kurr e lirė.
  Lajkat e mashtrimet jeta si pėrfill.
  Nuk ban dritė kurr dielli, n“nji errsin t“till.
  38
  drejtusa kryesor , qė jan n“kryepushtet .
  Dhe nenpunsa tė ndryeshėm , me pozitė nen mbretė,
  jeta i nderon,ligji i pėrgjon..!
  Koha i shpėrblen , aq sa jutakon.
  39
  sedra ecė mbi péé,si mbi urė kalon ,
  mbi kte urė sa ecė, ruju se gabon.
  Mbi kte fije t“hollė , kush ecė randė, e lshon…..!
  Kputet,zhytet n“turp ,mjerė kush e provon .
  40
  nė féé tė vetė kush lutet,féja jep dobi.
  Féja ashtė shum nxitėse,tė frymzon njeri.
  Nga njeriu jeta, kthehet nė preokopi.
  Sa ma shum njeri aq ka lumturi.
  41
  lajkatart e fésė , qė luten e qajn ,
  e nesėr mbas shpinde ,urrejėn edhe shajn.
  Jan fétar tė dobt :zoti i mshiroft.
  "kto" n“dashni t“krijuesitė an krijes e ftoft.
  42
  fetar n“thue se jamė,pėr me u bind taman:
  Me sifatė vetvehten mate sa peshon.
  Lutu me gjith zemėr,thire zotin tandė.
  Kush e thretė me zemėr, zoti e ndihmon.
  43
  zoti ashtė i madhė,ska fillim as fund,
  nga lindė e prendon ,ai gjindet gjithkund.
  Jam nji ipashk , i njoftoj njerzis
  nė kuranė e tha, lutjuni perendisė.
  44
  nė kuranė e tha : Ska fillimė as fund
  kah lind e prendon: Egzistojė gjithkund.
  Na kshillon profeti,pėr me u ba njeri:
  Shoqishojn afrojeni nė nji perendi.
  45
  me dredhi e rrena , kurr mos u udhėhiq,
  t“miren n“vend ku zduhet, ruje mos e flliq.
  Mbylle ndry tė shtrembten :hidhe ēelsin n“det
  shpėrvjel mangėt puno, mos lakmo me fjet.
  46
  jeta ashtė e ambėl,toka na ushqen.
  Kush e rrespekton , ashtė njeri me mend.
  Zoti na jetson :aqė sa ashtė me vendė,
  i caktonė vetė fatet,vendosė ,nuk pyt kend.
  47
  o zotė ndritna né: Nji vllaznim t“pėrbashkėt
  miqė e dashamirė , me na ba me u dasht…!
  Porosija e naltė , e kuranit shejtė
  nji me zemrat tona , u bashkoft e njejt.
  48
  kenuni e t“ndryshme , ēka ti ke ujdisė,
  me mjeshtri tė kandshme i ke jeretisė.
  Me dashni tė pastėrt zemrat t“thrasin "ty"
  vepratė tuja i shofim , me mendė e me sy..!
  =============  BANU HETUES I VETVEHTES TĖ DIJSH SE CILLI “JÉ “ .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  pėrpiqu tė jesh hetues ndaj vehtes
  tė mėsojsh ē'far t'metash ke ?
  Seleksjono : ē'far i duhet jetės ...?
  Qe mos tė jesh n’gabim e nt’vėshtir , sa jč .
  2
  ai , qė , pėrpiqet tė ndertohet n'jetė ,
  e bahet idobishėmi : I familjes , e i shoqnis .
  Ky besnik , iligjėshm dhe i sinqertė
  eshtė i mbrojtun , n’buroj t’perendis .
  3
  ktu , n’kėte globė tė bukur dhe tė hijėshme
  them , se jemi , si nė nji shkoll tė vėshtir …,
  nuk besoj se ka gja t'pa arritėshme
  po dishrove ..? Mund t'bahesh i mirė ...!
  4
  ē'jemi sot, e ē'mund t'bahemi nesėr
  mvarret nga ti , se si e dishronė ...?
  Nse mbjell t'mira , do ti korrsh pa tjetėr
  n'dobi t'vehtes , et' njerzve qe don..!
  5
  njeriu n'botė : Nuk ėshtė i padukshėm
  mbrenda shpirtit i shifet ēka ka .
  ėshtė nji sy i ndritshem e i padukshem
  dhe n'errsinė , na shef ē'ka jem tuj ba .
  6
  dhe planetet me komand " t'dikushit "
  rrotullohen rreth vendit t'caktuem .
  Rregullisht i binden nēast " krijuesit "
  vazhdojn punen , dhe jan t'pa gabuem .
  7
  vall , pse luten , dhe kerkohet meshirė .
  Vall , ē’deryr, kėrkohet , nga ne ?
  “qe t'jetojm dhe t'jemi njerz te lirė “
  duhet rregull , e vllaznim sa jé .
  ================


  KANGA DHE MUZIKA , T’LARGON NGA “VETMIJA “ .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Ndihmojeni dhe kurojeni vehten
  me kangėt e melodit e fizoarmanikės.
  Se, shpirti e ka t’nevojėshme si jeten
  defrimin , edishiren e muzikės.
  2
  kanga e muzika tė shėron
  rritė miqsi,forc e shndet.
  Strese, mėrzina,ti largon.
  Ambjentit i jep shėhret……. ( gezim )
  3
  iku e sotmja : Lenija tė djeshmes.
  Tė nesėrmen as mos e kujto.
  Jetoje t“sotmen,se sot ashtė jeta
  t’sotmen pėrpiqu ,mos e harro.
  4
  eharrove t’sotmen,harrove vehten.
  E sotmja ashtė : Dita dhe jeta .
  Esotmja , e ti : Jeni vetvehtja
  sepse,ēdo ditė “ nji ditė ashtė jeta….! “
  5
  dashurija n’fakt eshte kndaqsia .
  Ku dashurojn dhe duhen me shpirt
  njerzit , nuk dijn se c’esht merzija
  kur jan n’mes njerzve te lumtur et’mir .
  6
  dashurija nuk vdes ,por rritet,
  e ato , qe duken nga jasht buzgaz
  kujdes..! Kontroll der t’njifet
  se ndryshe : Mbetesh , n’ kafaz .
  7
  zoti na dha ,llogjik e dije .
  E ato t’mjer , qe kan mendje baktije ,
  jan n’hall ,jasht e mbrend shtpije ,
  gjithemon t’lodhun larg lumturije .
  8
  e ai qe z’baton ligjet e ditėve
  e perpiqet t’punojn si bleta ,
  e asht i shoqeris ei prindve
  ketij , i shkon mbar jeta .
  ==========


  “ PUNO,JETO E MENDO ,ĒDO DITĖ T’SOTMET “ .
  =*=*=*=**=**=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Rri e djeshme n’shtėpi t'harresės
  hiqiju t’sotmes, na ulargo .
  mos nau pėrzi , nė punt e jetės,
  ditėt qe vijn : Mos nai ngacmo .
  2
  t’gjitha t’vėshtirat qė kaluene
  s’kam dishirė qe ti kujtoj .
  Pėr mue mbeten te harrueme
  as’qė dua ma ,ti mendoj .
  3
  jetoj t’sotmen , pres te nesermen .
  Kryej detyrat n’pun e n’shtepi .
  Me ato lek ku derdha djersen
  mbaj " familjen e femij ".
  4
  frigė e strese e gjana t’veshtira
  qe kohė t’gjat , sm’kan lan rahat .
  Sot , mendoj per t’ardhshme t’mira
  sepse : Emira t’dhuron fat.
  ================  MBROJE VEHTEN....!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=
  SA T'JETOJSH NĖ DYRNJA
  LUTU..., NDIHMO FUKARAN .
  NDERO : " ZOTINĖ " DUJE FORT...!
  MOS JU BAN SHEJTANIT SHOK .
  2
  N'SE S'KE FORCĖ T'QETSOJSH VETVEHTEN
  THIR DURIMIN , MBAJE PRAN .
  KY ĖSHTĖ Z'BUTĖSI, QĖ ZBUT T'EGREN,
  KY ĖSHTĖ MJEKU QĖ SHĖRON ...!
  =============

  THASHETHEMEXHIJT ,N'GĖNJESHTĖRA JAN
  MJESHTĖRA .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  N'DAĒ ME E DIJT PĖR GIBETXHIJT
  GATI N’GJAJN SI KUR BAGDIT .
  E ARDHSHMJA KĖTYNE SI BAKSHISH :
  ĖSHTĖ BANESA N’MES GJARPNISH .
  2
  MOS I LAKMONI THASHETHEMET .
  MOS AFRONI ,T'KEQEN , RRENEN .
  BANENI MIK E XHAN T’VĖRTETEN
  QĖ TA GĖZONI T’AMBĖL JETEN .
  3
  N'SE NGA ĒASTI I PĖRSHPRITJES
  T’DUKET VEHTJA SE PO DIGJESH .
  MOS U NGUT , MOS E PRISH JETEN
  STUDJO ĒESTJEN ,..GJEJ T'VĖRTETEN .
  4
  SHUM NGA SHPIFJET , KĖJO DAMTORE :
  VRA E THER KA , SI N'THERTORE .
  CILLI SHPIF E RREN PĖR TJETRIN
  SHPIRTI I TIJ BANES KA FÉRRIN .
  ===============

  DASHURIA ĖSHTĖ PRON E “ ZEMRĖS “ …..!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  AI QĖ EDIN KUSH ĖSHTĖ DASHNIA
  DHE N’SE E RUAN ME BESNIKRI .
  ZEMRA E TIJ ĖSHTĖ SI SHTĖPIA
  KTU BANON “ KJO “ DASHURI .
  2
  ATY KU DASHNI NUK KA
  NUK KA HUMOR,GĖZIM , AS KANG.
  ASHTĖ SI PEMA KUR ASHTĖ THĮ
  SI JETIM PA BABĖ E NANĖ .
  3
  MOS E FYENI DASHURIN
  MOS PĖRSHPRITNI PĖR “ TČ“ MBRAPSHT .
  KUSH BESON NĖ , PERENDIN
  KĖTO NJERZ DUHET , ME I DASHT.
  ===============

  O E AMBLA NANĖ....?
  =*=*=*=*=*=*=*
  ONANA IME,T’KAM TRAZUE SHUM
  DERI SA M’RRITE,SHPESH T’LASH PAGJUM .
  TI JE NDRIĒIMI, QĖ S’SHUHET KURR .
  TI JE DASHNIJA , QĖ NUK KA FUND .
  2
  O EAMBLA NANĖ,O JETA IME..!
  SHUM LODHJE T’DHASH, E SHPESH IDHNIME .
  KURR S’MU LARGOJSHE,SHPINDEN S’MA KĖTHEJSHE
  POR M’PĖRQAFOJSHE,E MĖ PĖRGDHELSHE .
  3
  DUANI SHUM NANAT,MOS I ZEMRONI
  NANAT JAN MJALTA ,MOS E HELMONI .
  AI QĖ Z’DON NANEN,NUK DON VETVEHTEN
  KA ERRSU JETEN,KA TURPNU VEHTEN .
  ============

  O inderuam ..?
  =*=*=*=*=
  MENDOJ SE KY GLOB TOKSOR, N'GJET SHUM ME NJI OFIĒIN QĖ NDREQ APO RIPARON KRIJESA T'KONSUMUME APO T'DAMTUEME NGA KOHA . NUK DUHET , QĖ NJERIU , T'QESIN HELM NGA GOJA SOT , KUNDĖR ATIJ QĖ QET MJALTĖ ME VEPRA NESĖR . PARA SE TĖ PESHOHET MALLI ,KONTROLLOHET,MBAS KONTROLLIT, JEPET VLERSIMI . JETA ĖSHTĖ LOJĖ , E KĖTE LOJĖ , PO Z'DITI ME E LUJT
  GJITHMON , DUKE E PAS PĖR KRAH LIGJSHMERIN DHE PASTĖRTIN E NDĖRGJEGJSHME, NGA NJI GABIM I VOGĖL
  NJI FAMILJE E MADHE , HUMBET E Z'VOGLON VETVEHTEN NĖ NJI PELLG SHKATRRIMI E VORFNIJE . ME JETEN , GJITHMON JAN NĖ LOJĖ DY LOJTAR ,TĖ CILLĖT JAN ARMIQ N'MES T'NJENI TJETRIT TĖ PĖRGJITHMONSHĖM , DHE GJITH NJI NĖ LUFT PA PUSHU . KĖTO DY LOJTAR T'SHKOLLUEM NGA JETA , ME NJI MJESHTRI T'PĖRSOSUR PROFESIONALE ,SIĒ ĖSHTĖ TRATHĖTIA KUNDRA TĖ DREJTĖS ,VAZHDOJN DHE N'VAZHDIMSI DO JEN NĖ LUFT GJITHMON .FITORĖJA N'DOBI T'FAMILJES DHE T'POPULLIT M'VARRET NGA MJESHTRIA E ATYNE QĖ E KAN NĖ DOR KTE LOJĖ,DHE QĖ NUK IDORZOHEN TRATHETIS .
  1
  O INDERUEM,
  N'SE TU DHA E DREJTA TĖ JESH MBI TĖ T'JER
  T'RHIQE T'ARDHSHMEN , T'BUKUR PRANDVERĖ .
  BANE T'PĖRLOTUNIN T'BUZQESH ET'GĖZOHET .
  ZHDUKE MJERIMIN ,LE TĖ HARROHET .
  2
  ME SY PĖRPJET PĖR TAN N’KTE JETĖ
  LUTET I VARFUNI I LODHUN EI SHKRET:
  T'MOS JET : BUK THAT E IURITUN
  POR T'JET I LUMTUR DHE T'JET I NDRITUR .
  ===========  DURIMI T’DHURON SUKSESE .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  PĖLQEJENI SI MBROJTĖS DURIMIN
  MBAJENI SI SHOK N’FAMILJE .
  ESHTĖ ZJARRFIKSI I ZEMRIMIT
  DHE MBROJTSI QĖ ZHDUK GABIME .
  2
  HIDHI MBAS SHPINDE T’PA LIGJSHMET
  SILLU I DASHTUN N’SHTĖPI.
  MOS JA SHKEL KUJ SHTIGJET
  AS, MOS U TREGO KAPADAI .
  3
  ĒDO DITĖ NJI DITĖ ĖSHTĖ JETA .
  SHFRYTZOJE E DUJE FORT .
  SHFYRYTZOJE DITEN SI BLETA
  PĖRNDRYSHE , JE KRIJESĖ , KOT .
  ==============

  LULE QĖ QESHIN . RINIA E ARDHSHME .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=
  KĖTO LULE T'BUKURA N'GAZ E N'HARE
  JAN NISĖMETART E JETĖS SĖ RÉ .
  U RRITSHIN T'DIJSHĖM E ME ZENADA
  T'SJELLSHĖM E T'BUKUR,T'AMBĖL SI MJALTA .
  2
  KĖTO JAN E ARDHSHMJA , XEVENDSOJN TĖ TASHMEN.
  KĖTO JAN PUNOJSIT QĖ NDERTOJN T'ARDHMEN .
  NESĖR KUR T'RRITEN , DOT NA GJUKOJN
  N'SE PUNUAM MIR,DOT NA NDEROJN .
  =========


  O RRUGĖTAR MENDJE ARĖ'....?
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  1
  Para se tė rrugėtojsh :
  ndrit fuqin e shikimit t'mendjes....!
  tė pastėrten,tė ambėlen ta takojsh
  duhet dashtuni e zemrės.
  2
  RRugės t'dobishme mos ju ndaj.
  ruje t'pastėrten, ndihmo tė doptinė.
  nga e veshtira mos u qajė,
  kur t'jesh lodhur , thir ndihmė : " ZOTIN "
  3
  O rrugtarė : ndihmo rrugtarin
  ndihma qė jep : ėshtė mirėsi...!
  njeriu i mirė vlen , si kur ari :
  nė familje e nė shoqėri .
  4
  Kush mbjell t'mira : t'mira korrė .
  koha ēdo ēast na pėrgjon
  jeta n'kėte globė ėshtė nji shkollė :
  ai'qė mėson, ai pėrparon .
  5
  Mjerė i vėshtiri i kėsaj botė
  i pa rregullt e imjer
  i duket vehtja trim e i forėt
  e harron se nuk ka vler .
  6
  ai ma i forti qė nuk shifet
  "Ai " na shef e na pėrgjon .
  Perendija pėr zotė njifet
  ky zotė ėshtė ,qė na gjykon...!
  7
  Lum i miri qė e don vehten ,
  e jep t'mira e kndaqėsi,
  e pėrpiqet s'prandon t'keqen:
  zbaton ligje e urtsi .
  8
  RRena ėshtė autom nė shpirt
  jep errsinė , humner e frig...,
  gjithemon janė nė luftė tė mirt
  qė mos t'egzistojn kjo shtrigė .
  9
  T'pėrpiqemi t'ndertojm vetvehten
  qė mos t'jemi t'smuer et'veshtirė.
  sa ma t'bukur ta shndrrojm jeten
  nė nji lulishtė t'shijėshme ete lirė...!
  10
  shndedi e paqa tė jet "NJISHI"
  Dashurija tė jet " DYSHI."
  sinqeriteti tė jet "shpirti."
  e trathetija : tė jet " hiēi."
  ========
  DASHURIA ĖSHTĖ PRON E
  “ ZEMRĖS “ …..!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  AI QĖ EDIN KUSH ĖSHTĖ DASHNIA
  DHE N’SE E RUAN ME BESNIKRI .
  ZEMRA E TIJ ĖSHTĖ SI SHTĖPIA
  KTU BANON “ KJO “ DASHURI .
  2
  ATY KU DASHNI NUK KA
  NUK KA HUMOR,GĖZIM , AS KANG.
  ASHTĖ SI PEMA KUR ASHTĖ THĮ
  SI JETIM PA BABĖ E NANĖ .
  3
  MOS E FYENI DASHURIN
  MOS PĖRSHPRITNI PĖR “ TČ“ MBRAPSHT .
  KUSH BESON NĖ , PERENDIN
  KĖTO NJERZ DUHET , ME I DASHT.
  ============

  TĖ DITURIT...!
  ========
  ĖSHTĖ E AMBEL FJALA “ IDITUR “ .
  KAN ZEMĖR E MENDĖJE TĖ NDRITUR.
  MARRIN RREZE E DRITĖ NGA QIELLI
  NGA “LART “ : KU MERR DRITE DHE DIELLI .
  2
  PĖRPIQU ME ASHKĖ TĖ MERRSH DRITĖ
  NDRITE MBRENDA VEHTES N'SHPIRTĖ
  SHPORRE NGA JASHTA LARG , LAKMINĖ
  NDERTO VEHTEN : NDRIT URTĖSIN .
  3
  QĖ TĖ JESH IAFTĖ NĖ RRUGĖTIM
  DUHET : “ DJERSĖ EDHE DURIMĖ .
  TUE FALNDERUE “ PERENDINĖ “
  MUNDESH , E EARRIJĖN LUMNIN ..
  4
  ATO QĖ ISHĖRBEJĖN MIRĖ SHPIRTIT,
  JANĖ , BESNIKTĖ E “MYRSHIDITĖ “
  NGA RRESPEKTI E PĖR'ULJA :
  N'ZEMER “T'SHEJHIT “ JAN “ LULĖJA “ .
  5
  BESNIKU : SHEJHITĖ ,IPERULET,
  GABIMIT , MASHTRIMIT : IRUHET .
  JANĖ : BUJAR E ZEMER MIRĖ
  SHUM TĖ SJELLSHĖM , E JO TĖ VĖSHTIR .
  6
  SI NĖ FAMILJE E N'KAJSHIJ
  N'DASHAMIR, N'MIQĖSI , N'SHOQĖRI
  NĖR BISEDA I KA FJALĖT :
  BINDESE , E T'AMBLA , SI KUR “ MJALTĖ “ .
  7
  RRUGĖ EVĖSHTIR ĖSHTĖ ME EVAZHDU.....! ( TARIKATIN )
  POR E AMBEL ME USHIJU...!
  SA MASHUM LARG NGA LAKMIJA
  AQ'JE AFER , TE “ PERENDIJA “
  =============


  PUTHINI EDHE JU GJYSHET...!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=

  KUR T’PUTH GJYSHJA T’DUKET MJALTĖ
  SI KUR MJALTA , I KA FJALT .
  JAN AQ T’DASHTUNA E TĖ NALTA
  SHUM MA T’AMBLA SE SA MJALTA .
  ===============  NJI HIĒ I PA VLER .
  =*=*=*=*=*=*=
  KAM BINDJEN SE , NUK DOTĖ KETĖ NJERI MA FAJTOR SE NJI KEQBAS I CILLI : KĖNDAQSIN E JASHTĖLIGJSHME QĖ I SJELL ĒASTI , E SHFRYEN SI KRIMINEL DUKE GRABIT NJI FEMIJ PA E KUPTU SE ESHTĖ SHEMTIM DHE XHEST QE NUK FALET . DHE SE FITORĖJA E TIJ MA VON , ESHTĖ HUMBJE…!
  1
  KNDAQSIJA ME KRIM QĖ I DHURON VEHTES
  NUK ESHTĖ FITORE O BUDALLĖ.
  TI S’JE BIR’I JETĖS .TI JE LANET
  DHE SHOKĖ BESNIK ME DJALLĖ .
  2
  NUK TĖ DON ZOTI AS ROBI ,
  DHE VET TOKA TĖ KA RAND .
  TI JE NJERI KOT S’KOTI
  S’NJEF BABĖ AS’ NANĖ .
  3
  TI S’DIN SE Ē’ESHTĖ DASHNIJA .
  TI S’DIN ĒFAR VLEN SHOQĖRIJA .
  TI JE HIĒI I PA VLER
  PA GĖZIM , I URRYER EI MJERĖ …!
  4
  PO NUK TĖ DIKTOJ LIGJĖSHMERIJA ,
  KUDO QĖ STRUKESH T’SHEF PERENDIJA .
  SHPORRE KTE VESĖ , BANU NJERI
  QĖ TA SHIJOJSH Ē’ESHTĖ “ LUMTURIJA “
  =========

  KU MUND TA GJEJ DASHNIN E VERTET...?
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  SKA MA T'AMBĖL SE DASHNIJA
  EDHE MJALTA E DĖSHMON
  MJALTA -THOT- NGA AMBĖLCINA ,
  DASHTUNIJA , MA KALON .
  2
  CILLA ESHTĖ DASHNIJA E DREJT
  QĖ LIGJĖRISHT TĖ RRESPEKTOHET .
  ĖSHTĖ DASHNIJA E SINQERT
  QĖ KURR " ZEMRA " NUK TRATHĖTOHET .
  3
  QĖ T'UDHTOJSH T'TAKOSH DASHNIN
  DHE TĖ RRISH ME TE ME U KNDAQ
  SHKO , KU LUSIN PERENDIN
  ATY GJEN , DASHNI E PAQĖ .
  =*=*=*=*=*=*=*


  NDIHMO : SHNDETIN E MARLLEKUN TAND ...!
  =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
  KU ĖSHTĖ ARKA E IME EKURSIMIT ...?
  KUSH MUND TA DIJ , T'MĖ NDIHMOJ..?
  KU MUND TI RUEJ , LEKĖT E FITIMIT..?
  PĖR NT'ARDHMEN TIME , KUR KAM NEVOJ .
  2
  ARKEN NDIMTARI QĖ RUEN KURSIMET
  E KA T'SIGURT TE FUKARAT.( NEVOJTART )
  KUSH NDIHMON T'VARFUNIN , DHE I JEP GĖZIME
  JETA I KĖTHEHET : N'MBARLLEK E MJALTĖ .
  ===============

  O,INDERUEM ..? KĖSHILLOHU ME VETVEHTEN…!
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  KSHILLTARIN MA TĖ MIRĖ , E GJEN TE VEHTJA .
  N’SE NUK GABOHEM , MENDĖJA MA THOT :
  URTSI , ZGJURSI , RRESPEKT , DON JETA .
  E AI QĖ IKA , NUK JETON KOT.
  2
  KUSH DENON VEHTEN SI I PAMEND
  ĖSHTĖ VET LAKMIJA , QĖ EVERBON .
  ĖSHTĖ SMUNDJE E KEQE , QĖ ST'JEP KURR SHEND ( Gėzim .)
  AS'VET MJEKSIJA , NUK E SHĖRON .
  3
  MA MIR BUKĖ PAK , HER NJOM HER THATĖ
  SE SA KOKĖ ULUR ME TURP, EI NGRATĖ ( Ishkret .)
  MA MIR I LODHUR DIT EDHE NATĖ…!
  SE SA ME HILE ,T'MIRA E MJALTĖ .
  4
  ĒKA DUHET PASJA E MIRADINAT ..( T'mira te ndryeshme )
  N'SE JAN T'FITUEME PA MUND..., E DJERSĖ.
  NESER SI GJARPNI , T'HELMON E VESHTIRA
  SA ILUTESH ZOTIT, MA MIR , MOS T'JESH
  =================

  FRUTAT
  =*=*=*=
  FRUTAT JAN T’MIRA .
  KAN SHIJE E VITAMINA .
  SA HER MI JEP NANA
  I HĮ , SE MIKANDA .
  KUR ULEM E MĖSOJ
  VETĖM NJI , E QIROJ ,
  NJI MOLLĖ NĖ DITĖ
  FTYREN MA NDRIT.
  ========

  TĖ DIJSH SE CILLA ĖSHTĖ RRUGA E YTE ,KJO ĖSHTĖ DETYR ….
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*
  1
  FENAT JAN SHUM RRUGĖSH
  POR N'FUND , MBRRIJN N'NJI PIKĖ...!
  TĖ GJITHA NEN NJI DIELLĖ
  I NDRIĒON NJI " DRITĖ ".
  2
  SI AI QĖ S'BESON,E AI QĖ BESON
  ZOTI NA KA LIND,ZOTI NA JETĖSON. .
  JETA KA NJI LIGJĖ…,,KUSH SE RRESPEKTON
  ESHTĖ KUNDRA VETVEHTES,VEDIT I BAN DAM .
  3
  ME DEBAT E GRINDJE
  S’NDERTOHET VLLAZNI .
  KU KA JETĖ ME GĖZIME
  ATY KA URTSI .
  4
  KUSH S’EVLERTSON KOHEN
  KUSH E HUMBET KOT,
  NESYR MUND T’PENDOHET
  DHE E QAJNĖ ME LOT’ .
  5
  E N’SA AI I MJERI
  QĖ ECĖ ME TAHMIN ,
  ESHTĖ SI AI SHOFERI
  QĖ BJEN POSHT N’GREMIN .
  6
  JEPNI GAZ N’SHTĖPIJA
  HUMOR E KĖNDAQSI .
  FLAMUR T’JET’DASHNIA
  N’MES T’RINJSH, E N’PLEQNI .
  7
  DUANI BABĖ E NANĖ
  VLLAZĖN EDHE MOTRA
  KU KA DASHUNI :
  KURR NUK SHUHET VATRA .
  8
  TĖ MJERĖT E TĖ MJERAT
  JAN ATO FATKEQ :
  QĖ JETOJN ME NERVA
  N’QOFSHIN T’RINJ E PLEQ .
  9
  ENGjUJT N’ĒDO SHTĖPI
  NĖR FAMILJET TONA.
  VIJN KU KA DASHNI
  HUMOR ,KANGĖ E LOJNA .
  10
  E N’SA , KU RRINĖ DJALLI
  ATY BUXHET SHERRI .
  ATY , KU ĖSHTĖ DJALLI
  N’AT SHTYPI ĖSHTĖ “ FÉRRI “ .
  ============

  KOHA ĖSHTĖ PASQYRA QĖ I RREGJISTRON TĖ KALUEMET,TĖ TASHMET E T’ARDHSHMET ,
  TE KĖJO , SHOFIM GJAT JETĖS : VEPRAT , RRUGĖTIMET DHE VEHTEN TON
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*
  O NJERI…..?
  PĖRPIQU,NDERTOJE JETEN,
  Z’BUKUROJE ,GJELBROJE .
  TĖ EGREN : SHARTOJE .
  PEMA E BUTĖ E NJERIU I URTĖ
  JAN : DIELLĖ DHE FRUTĖ .
  2
  SA DO ARRSYEJA T’JET E MADHE….,
  TI,BESOJU DY DISHMITARVE .
  DISHMITAR T’KESH SYT E BALLIT
  E JO , FALLXHOR E FALLXHORE FALLITĖ .
  ===============

  RUNIJE VEHTEN,DUNIJE JETEN .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  OPESHK FAT ZI ,FAT XUB I NGRATĖ
  KRAP IPA TRU , NDĖRMEND I THATĖ .
  VRAVE VETVEHTEN , ME SHIGJETĖ U THERE
  RE SI IPATRU , MISH PĖR FYLTERE .
  2
  DHE NÉ MBI TOKĖ ,MIQ EDHE SHOK
  RUHEMI NGA EKEQĖJA E FRIGA KĖSAJ BOTĖ .
  POR DHE NĖR NÉ , KA NGA KY VES
  BIJN N’ĒARK SI LJEPURI , SE SKAN KUJDES .

  VIJĖM NGA " DIKUHI " KĖJO NUK MOHOHET.
  SHKOJM TE DIKUHI,KĖJO S'KUNDĖRSHTOHET .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  Nga vjen emira,si lind shoqnija..!
  Pyes vehten time, ē'ka ėshtė kndaqėsija...?
  ē'randėsi ka prindi, ē'eshtė Perendija ..?
  “ e ka detyrė ta mėsojn : " njerzija ".
  2
  Vijėm nga dikuhi..., si miq n'kte globė ,
  kush eshtė i menēur nuk thot : jamė kotė .
  Ka nji kuptim…? unė tham kėrkohet :
  Ē'do individ t'riabilitohet .
  3
  Mesuesi ėshtė prindi . Jeta eshtė shkolla...!
  Nesėr nji ditė dot jemi n'prova ..!
  Ligji ėshtė busulla , rruga e drejtimit .
  e , pėr t'gabueshmit... , ruga e ndeshkimit .
  4
  Kuj i duket vehtja , i madh e i fortė
  eshtė vėshtir t'besohet se s'eshtė i dobėt .
  Ktu nė kte globė : pasqyr ėshtė vepra .
  Veprat q'i shofim n'ekran nga jeta ..!
  5
  Fenat n'gjuh t'ndryshme,jan nji emirė
  jan n'dobi t'vehtes kur "je" i lirė .
  rrespekt,dashni,e ibamirės
  ethem me bindje: jan t'perendis .
  6
  XHamija e Kisha, faltore te ndryshme
  ushqejn ndergjegjen t’largojn nga ndryshqet .
  Jan vend shirimit , jan farmaēi
  ku : gjynahqarin kthehet n'njeri ..!
  7
  Kush ecė me hile si kur ecė dhelpna
  mos harro t' nesėrmen : dot dal e drejta.
  Burrni e grada i ka vetė .jeta....!
  mjer kush gabon : ei bjen nėr kthetra..!
  8
  Dhe n'qoft fetarė , n'pozit i naltė .
  dhe n'qof i ditur..! , dhe mendje arė ..!
  po prishe zemra..., je helmė,s'je mjaltė .
  Je bishė e egėr,je pronė nėr djallėt..!
  8
  N’qoft musliman , n’qoft kotolik
  N’qoft se gabon e ėshtė ilig ,
  S’prishet xhamija,kisha,evepra
  Prishet fajtori , qė ėshtė si dhelpna .
  9
  Veprat e t’urtve n’se ibesoni
  Dhe me dishir n’se i rrespektoni
  Nuk t’prishet puna , nuk t’prishet jeta ,
  Nga fjalt e urta ndertohet vehtja.
  10
  N’diten e ardhshme,n’mbrritjen e fundit
  N’kohen qė flen es’ēohesh prej gjumit ,
  Doe kemi t’vėshtirė,kush punoj keq :
  Denohen t’rinj dhe , denohen pleq .
  10
  Ka qė s’besojn ,dhe s’dijn ē’ėshtė fundi .
  Kush punoj mirė , si shkon bosh mundi .
  Nėr tė dy botėnat ka ligjė e rregull ,
  Mjer ai qs’shef e iduket mjergull .
  ============
  TĖ NJI PERENDIS “ NJI “, ĖSHTĖ GJITHSIA .
  PĖR T’DASHURIT ASHIK , ĖSHTĖ : PERENDIA .
  =*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=
  DYMBDHET TARIKATET I PĖRMBLEDH NJI EMĖN,
  SHERJATI , ĖSHTĖ RRAJA Q’IDEGZON .
  TARIKATET JAN SHKOLLA , PĖR MASHKULL E FEMĖN
  KĖTO DY KRIJESA,BASHK I VLLAZNON .
  2
  DIJA E VĖRTET,SEKRET SHUM I MBSHEHT.
  NUK GJINDET NĖR LETRA E LIBRA .
  DIJA E MBSHEHT,N’ZEMĖR KA JETĖ
  N’ZEMRAT E TYNE,MBRENDA NĖR SHPIRTNA .
  3
  ĒERVISH,DER’VIJSH,DERVISH,TRE EMNA
  RRUGĖTOJN DREJT RRUGĖS XHENNETIT .
  NĖR T’RIA QĖ MBRRIJN ĖSHTĖ NJENA
  DY T’JERAT.JAN LARG SUKSESIT .
  4
  DERVISHI N’DUEL VETMBROHET
  LUFTON KUR TOKA E THĖRET .
  ATDHEU KUR RREZIKOHET
  VDES,E VENDIN SE SHET .
  5
  TĖ PĖRQAFOSH EMNIN E NALT DERVISH
  DON DJERSĖ QĖ TA MBROJSH .
  DUHET T’JESH ILIGJĖSHM E ASHIK,
  TĖ DREJTEN… MOS TA TRATHĖTOJSH .
  6
  KURAN,HADITH,LUTJE E NAMAZĖ
  JAN URĖ : KU TI RRUGĖTON VETVEHTEN .
  NDRYSHE S’KA MBRRITJE,NUK MBRRIJĖN NE BAZĖ
  SE MBRON DOT ME TĖ SHTREMBTEN ,T’VERTETEN..!
  7
  FEJA ĖSHTĖ SHKOLLĖ,KU MĖSOJM
  T’MOS T’SHKLASIM ET’PRISHIM LIGJET .
  N’FAMILJET KU NEVE JETOJM TI MBUROJM LIGJIT SHTIGJET .
  8
  DERVISHI ĖSHTĖ PAQĖ,BESNIK,BUZĖGAZ
  ĖSHTĖ PUNTOR,S’URREN,S’RRIN KOT .
  NUK SILLET I ASHPĖRT,AS’NERVOZ
  RRESPEKT,PĖR EHLIBEJT KA. “
  DHE DASHNI NĖ NJI ZOTĖ “ .
  =============


  PERPIQU
  =*=*=*=
  PĖRPIQU E DISKUTO MBI FÉNĖ TANDE . QĖ TA RRANJOSISH RRETH ZEMRE .
  MOS NDYRHY TEJ KUFIVE NĖ IDEALET E TĖ T’JERVE. SEPSE,DOBSON FENĖ TANDE NĖ ZEMREN TANDE .MOS HARRO QĖ JÉ MESAFIR,MOS KUJTO SE JE TI AI QĖ VENDOSĖ PA LEJEN E “ DIKUJT ? . PĖRPIQU E THUJ VEHTES : KUSH JAM …? DHE CILLI DUHET T’JEM , QĖ TĖ DIJĖSH SE CILLA ĖSHTĖ RRUGA E YTE QĖ DUHET T’VAZHDOJĖSH GJAT JETĖS PĖR T’MIREN E VEHTES TANDE ..
  KĖJO NA TAKON T’GJITHVE .
  GJITHĖĒKAHJA ĖSHTĖ E “ NJISHITĖ “ . DHE NJISHI , ĖSHTĖ I TĖ GJITHĖVE .
  1 =*=**=**=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=*=**
  FENAT JAN SHUM RRUGĖSH
  POR N'FUND , MBRRIJN N'NJI PIKĖ...!
  TĖ GJITHA NEN NJI DIELLĖ
  I NDRIĒON NJI " DRITĖ "
  2
  SI AI QĖ S'BESON,E AI QĖ BESON
  ZOTI NA KA LIND,ZOTI NA JETĖSON. .
  JETA KA NJI LIGJĖ…,,KUSH SE RRESPEKTON
  ESHTĖ KUNDRA VETVEHTES,VEDIT I BAN DAM .
  3
  ME DEBAT E GRINDJE
  S’NDERTOHET VLLAZNI .
  KU KA JETĖ ME GĖZIME
  ATY KA URTSI .
  4
  KUSH S’EVLERTSON KOHEN
  KUSH E HUMBET KOT,
  NESYR MUND T’PENDOHEN
  DHE E QAJNĖ ME LOT’ .
  5
  E N’SA AI I MJERI
  QS’DIN SE KU MBRRIJN ,
  ESHTĖ SI AI SHOFERI
  QĖ BJEN POSHT N’GREMIN .
  6
  JEPNI GAZ N’SHTĖPIJA
  HUMOR E KĖNDAQSI .
  FLAMUR T’JET’DASHNIA
  N’MES T’RINJSH, E N’PLEQNI .
  7
  DUANI BABĖ E NANĖ
  VLLAZĖN EDHE MOTRA
  KU KA DASHUNI :
  KURR NUK SHUHET VATRA .
  8
  TĖ MJERĖT E TĖ MJERAT
  JAN ATO FATKEQ :
  QĖ JETOJN ME NERVA
  N’QOFSHIN T’RINJ E PLEQ .
  9
  ENGjUJT N’ĒDO SHTĖPI
  NĖR FAMILJET TONA.
  VIJN KU KA DASHNI
  HUMOR ,KANGĖ E LOJNA .
  10
  E N’SA , KU RRINĖ DJALLI
  ATY BUXHET SHERRI .
  ATY , KU ĖSHTĖ DJALLI
  N’AT SHTYPI ĖSHTĖ DHE “ FÉRRI “ .
  ---------------
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bahri. : 16-10-2013 mė 15:30

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  sdfdsfdsfdsgf
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 13558703_650179351800937_6168436156983016475_o.jpg

Shikime: 1008

Madhėsia: 93.5 KBEmri: 13558703_650179351800937_6168436156983016475_o.jpg

Shikime: 1008

Madhėsia: 93.5 KB

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 13603607_649528091866063_3624244159169898312_o.jpg

Shikime: 1111

Madhėsia: 75.1 KBEmri: 13603607_649528091866063_3624244159169898312_o.jpg

Shikime: 1111

Madhėsia: 75.1 KB

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 4.jpg

Shikime: 884

Madhėsia: 60.2 KB bahri qellimi

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 5.jpg

Shikime: 1083

Madhėsia: 64.2 KBEmri: 5.jpg

Shikime: 1083

Madhėsia: 64.2 KB bahri qellimi

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 6.jpg

Shikime: 1280

Madhėsia: 40.6 KB bahri qellimi

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 7.jpg

Shikime: 1109

Madhėsia: 51.3 KB bahri qellimi

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 8.jpg

Shikime: 960

Madhėsia: 51.7 KB bahri qellimi

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 9.jpg

Shikime: 935

Madhėsia: 45.7 KBbahri qellimi

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 10.jpg

Shikime: 871

Madhėsia: 47.7 KBbahri qellimi

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 11.jpg

Shikime: 849

Madhėsia: 47.4 KBEmri: 11.jpg

Shikime: 849

Madhėsia: 47.4 KBbahri qellimi

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 12.jpg

Shikime: 881

Madhėsia: 49.5 KB bahri qellimi

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 13.jpg

Shikime: 915

Madhėsia: 49.4 KBbahri qellimi

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: MMMMMMMMMMMMMMMMMMMM.jpg

Shikime: 848

Madhėsia: 45.4 KB bahri qellimi

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 15.jpg

Shikime: 1354

Madhėsia: 48.9 KB bahri qellimi

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Emri: 15.jpg

Shikime: 855

Madhėsia: 48.9 KB bahri qellimi

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Ahshhdcyusoaskchhc
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bahri. : 05-07-2016 mė 11:24 Arsyeja: KAM BA GABIM,

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  Citim Postuar mė parė nga Bahri. Lexo Postimin
  Emri: 15.jpg

Shikime: 855

Madhėsia: 48.9 KB bahri qellimi
  Bahri qellimmimi

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Krijimet e mija : Vjerrsha per ju .

  ahdhdhak
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bahri. : 05-07-2016 mė 11:29 Arsyeja: KAM GABU

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •