Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,541
  Postimet n Bllog
  3

  Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  Vjen nje dite, dhe prindi e shpie femijen e tij te vogel ne kopesht. Kujdesin qe e ofronte nena, babai apo gjyshja, tani do t'ia ofrojne edukatoret e kopeshtit. Nga nje ambient familjar i mbyllur, femija do te rritet ne nje ambient te ri te cerdhes apo kopshtit per femije ku shkon, ku do te bier ne kontakt me shume bashkemoshatare te rinj.

  Si ka qene eksperienca e femijes suaj ne kopesht/cerdhe dhe cfare ndryshimesh keni verejtur tek femija juaj?

  Diskutim te kendshem.

  Albo

 2. #2
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,227

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  Nuk besoj se ka femije qe shkon me deshire diten e pare ose edhe javen e pare. Eshte pak veshtire fillimi, me teper per prinderit se per femijen. E mira eshte qe prinderi mos te qendroj gjate kur e con femijen ne mengjes seps e ben me te veshtire ndarjen. Pervoja ime personale diten e para ka pasur lot pa fund nga te dyja palet . Mbas javes pare u mesuam. Ah se harrova si fillim nese keni mundesi, mire eshte qe femija te rri me orar te shkurter sa te mesohet.
  I LOVE GOD

  j&g

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,284

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  vajzat i coj ne daycare...diten e pare, per vajzen time e madhe 3.5 vjece nuk ishte keq, biles me thoshte me perpara ore minute "dua te shkoj ne shkoll "...dhe kur e lash ne klasen e saj ishte shume e turpshme sepse nuk kishte shpenzuar kohe me femije te tjerve, vec me motren e saj dhe kushuriret...vajza e vogel 18 muajshe po qante pa fund, me kapte bluzen qe mos ta lija . Pas nje jave, ndryshimi qe pash eshte se vajza e vogel u ambientua dhe e kuptoj qe duhet te rrinte aty dhe mundohej qe mos te qante...me vajzen e madhe, eshte sikur ta cosh nje femije ne shkolle "prap ne shkolle? can i have a break" me thot lol...pas disa javesh cfare me beri per te buzeqeshur eshte se vajza e vogel (18 muajshe) kur e cova ne klasen e saj vrapoj me femijet e tjeter tek tavolina, dhe u ul ne stolin e saj te vogel ...e kam ven re qe flet me shume fjal tani, ka me shume oreks shyqyr zotit, se meduket shikon femij te tjere qe han dhe ha dhe kjo. Vajza e madhe flet me shume, di different shapes, etc...so overall me pelqen, perfec faktit qe semuren ore minute :/
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 4. #4
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,227

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  Citim Postuar m par nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  vajzat i coj ne daycare...diten e pare, per vajzen time e madhe 3.5 vjece nuk ishte keq, biles me thoshte me perpara ore minute "dua te shkoj ne shkoll "...dhe kur e lash ne klasen e saj ishte shume e turpshme sepse nuk kishte shpenzuar kohe me femije te tjerve, vec me motren e saj dhe kushuriret...vajza e vogel 18 muajshe po qante pa fund, me kapte bluzen qe mos ta lija . Pas nje jave, ndryshimi qe pash eshte se vajza e vogel u ambientua dhe e kuptoj qe duhet te rrinte aty dhe mundohej qe mos te qante...me vajzen e madhe, eshte sikur ta cosh nje femije ne shkolle "prap ne shkolle? can i have a break" me thot lol...pas disa javesh cfare me beri per te buzeqeshur eshte se vajza e vogel (18 muajshe) kur e cova ne klasen e saj vrapoj me femijet e tjeter tek tavolina, dhe u ul ne stolin e saj te vogel ...e kam ven re qe flet me shume fjal tani, ka me shume oreks shyqyr zotit, se meduket shikon femij te tjere qe han dhe ha dhe kjo. Vajza e madhe flet me shume, di different shapes, etc...so overall me pelqen, perfec faktit qe semuren ore minute :/
  Rexh, e marr me mend shume mire sepse edhe Henry te njejten problem kishte. Ne 3 muajt e para ne ngelem tek doktori.
  I LOVE GOD

  j&g

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  Shkuarja ne kopesht ose para shkollore ka qene pak e veshtire per femine tim. Duke qene nje nje ambient me gjushe e gjysh shkuarja ne vendet e reja ishte me frike dhe jo fort e pelqyeshme....por ka shum rendesi edukatoret (2 ne rastin tim) se sa dhe si ato krijuan mardhenie me femijen dhe sidomos organizimi i dites me shumllojshmeri programesh si edukative por edhe shoqerore (pothuajse cdo jave kam kerkuar programin qe do te kishin dhe me sa kam pasur mindesi verifikim ditor i tyre). Keni kujdes se femija do te pyetet se si mami e babi flasim midis tyre, c'behet ne shtepi etj (personalisht e urrej),
  do te nisin preferencat dhe zgjedhjet ne veshje duke e krahasuar me x ose y ne klase, do te nisin kontradiktat se ky ose ajo me thane kete e bene ate, do te ndesheni me fjale e shprehje te reja, duhet mesuar te nderrohet vete se kur luajne e djersiten edukatoret nuk kujdesen per nderrimin e femijeve, dhe sic e preku edhe dikush me lart viroza e ftohje te shpeshta.
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  Kt shtator ova unin n kopsht n Itali. Atje duhet q fmia javn e par t qnroj n kopsht nga ora 9 deri n orn 12 pra pa ngrn drek. Ndrsra javn e dyt fillojn t hajn edhe drek dhe qndrojn deri n orn 13. Javn e tret dhe deri n fund qndrojn deri n orn 16. Pra han drek lozin pak 30 min dhe pastaj flejn 1 or ata q nuk duan t flejn si djali im me raste shkojn n salln e lojrave dhe lozin.
  Ditn e par fmija kujton se prindrit e braktisn dhe sht shum i irrituar mund t qaj gjith kohn prandaj javn e par n itali lihen vetm 3 or madje javn e par prindrit kan t drejt t qndrojn e t lozin me fmijt deri n nj or n ambientet e kopshtit. Un shkova nga Shqipria atje vetm pr t qndruar 2 jav me djalin n kopsht.
  Ditn e par uni ishte shtrir n dysheme dhe kish qar pr 1 or e nuk linte njeri t affrohej derisa vajta un. Pastaj do dit nga pak u ambientua. Ditn e dyt m tha. Papi bambino pichiato qui, duke br shenj pas kurrizit. Ather afrohet maestra dhe m tregon se nj fmij i kish qlluar nga pas kurrizit dhe kish qar. M pas fmia e kupton q do qndroj atje disa or pastaj do ta marrin prsri prandaj kjo sht e rndsishme q ta kuptoj sa m shpejt q nuk sht braktisur nga prindrit. Ditt e tjera un i shkoja tek oborri nga jasht gardhit ai afrohej m fliste pastaj m thosh vado io, vado giocare, vai tu vai, dopo vieni con mama. Pra e dinte e kish kuptuar q atje ishte thjesht nj ambient pr t kaluar kohn me bashkmoshatart e tij q i ka zn edhe shok e fillon tregon emrat e tyre. Ai e kishte pak m t leht pasi kopshti tek mua sht vetm 10 metra nga shtpia dhe ai shpesh i kish par fmijt atje, biles nga kopshti sheh edhe shtpin kshtu q ambineti nuk i duhket i huaj.Pr mendimin tim erdhja, kopshti, shkolla, ushtria, konvikti, shoqria e puns, etj forcojn karakterin e njeriut dhe e bn at t njihet edhe me karkatere t tjera t cilat do t dij m von ti dalloj shum shpejt duke i afruar ose larguar duke ruajtur ekuilibrin e tij social, shoqror, profesional, familjar etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 02-10-2013 m 13:37

 7. #7

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  E cili prind i sotm nuk do t kishte dashur t’i drejtohej msuesit t fmijs s tij, ashtu si Abraham Lincoln msuesit t t birit, para 184 vjetsh!? Prandaj, meq sot sht 1 shtatori, dita e par e vitit t ri shkollor, kjo letr ia vlen t lexohet srish, t paktn nga prindrit dhe msuesit.
  Presidenti i 16-t i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Abraham Lincoln, e dinte vlern e dijes dhe t msuarit n jet.

  Pr kt, ai kishte vendosur q msuesit t djalit t tij, t’i shkruante n form prkujtimi rreth mnyrs se si duhet trajtuar nj fmij i vogl.

  Lincoln i kishte renditur msuesit t djalit t tij, pikrisht n ditn e par t shkolls, nj sr arsyesh e msimesh t arta t cilat dshironte q djali i tij t’i msonte nga msuesi.

  Lexoni m posht letrn e Abraham Lincoln t shkruar n vitin 1830

  Msues i nderuar,

  Djali im sot e fillon shkolln.

  Pas pak, gjithka do t jet pr t e uditshme dhe e re, prandaj do t doja ta trajtonit butsisht.
  sht nj aventur q ai do ta marr me vete npr t gjitha kontinentet.

  T tilla aventura q ndoshta mund t prfshijn luftra, tragjedi dhe fatkeqsi. Ta jetosh kt jet, t duhet besim, dashuri dhe kurajo.

  Pr kt, i dashur Msues, do t'ju lutesha ta merrnit prdore e t'i msoni gjra q do t’i duhen t’i dij, msojeni at – por butsisht, nse mundeni.

  Msojeni se pr do armik, ekziston nj mik.

  Atij do t‘i duhet t msoj se jo t gjith njerzit jan t drejt, se jo t gjith njerzit jan t sinqert.

  Megjithat msojeni se pr do faqezi ka nj hero dhe se pr do politikan egoist, jeton nj lider i prkushtuar.

  Msojeni nse mundeni se 10 cent t fituar kan shum m tepr vler se nj dollar i gjetur. N shkoll, msues, sht shum m e ndershme t dshtosh se t mashtrosh.

  Msojeni at si t humb hijshm, dhe si t'i gzohet fitores kur ai fiton.

  Msojeni t jet i mir me njerzit e mir, dhe i ashpr me njerzit e ashpr. Mundohuni t’i qndroj sa m larg zilis, nse do t mundeni dhe msojani sekretin e nj buzqeshjeje t iltr.

  Msojeni po t jet e mundur – si t qesh kur t jet i trishtuar, dhe se t derdhsh lot nuk sht aspak turp.

  Msojeni se mund t ket dshtim t ndershm dhe fitore t turpshme.

  Msojeni t'i prqesh cinikt.

  Msojeni nse mundeni t zbuloj mrekullin e leximit t librave, por gjithashtu i jepni edhe kohn e mjaftueshme pr t kundruar misterin e prjetshm t fluturimit t zogjve n qiell, t bletve n diell e t luleve mbi nj kodr t gjelbr.

  Msojeni t kt besim n idet e tij edhe nse t gjith do t`i thon se jan t gabuara.
  Mundohuni t`i msoni birit tim forcn pr mos e ndjekur turmn edhe kur t gjith vrapojn pas fitimtarit.

  Msojeni t dgjoj me vmendje do njeri, por gjithashtu t shoshis t gjith at q dgjon n sitn e s vrtets dhe t marr ve t mirn.

  Msojani atij sesi t shes talentin dhe zgjuarsin e tij tek ofertuesi m i lart, por mos t pranoj kurr asnj lloj mimi pr shpirtin e zemrn.

  Lejojeni t ket kurajn pr t qen i padurueshm. Lejoheni t ket durimin pr t qen trim.

  Msojeni at t ket besim sublim te vetvetja, sepse ather ai do t ket gjithmon besim sublim n njerzimin dhe n zotin. Kto jan krkesat, msues, por ju bni m t mirn q mundeni. Ai sht fmij i vogl dhe i mir. Dhe sht biri im".

  Me respekt,

  Abraham Lincoln
  "Nuk mund t mbash gjarpinj n kopshtin tnd, me shpresn se ata do t'i kafshojn vetm fqinjt..."

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Pr: Dita e par e femijs n kopsht apo erdhe

  Femijet e mi mezi presin t shkojne ne kopesht Shume rralle kur nuk jane ne humor me kerkojne t qendroj me ta. Po diten e pare t dy kane qene kurioze t medhenj dhe kane ikur vete. Gjithmone me duket sikur une shqetesohem ne keto situata me shume s'e ata.

  Nuk i ve faj Ab' me lart, besoj ato jane deshirat dhe kerkesat e c'do prindi kur femijet fillojne t krijojne pavarsine e tyre ne jete.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •