Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,064
  Postimet n Bllog
  3

  Klara Merlika: Ju rrfej jetn time n kampet e internimit t rregjimit komunist

  Shkova n internim me prparsen e shkolls e dola gjyshe pas 45 vjetsh

  E kan quajtur simbol t mbijetess, pasi ka shtitur thuajse n t gjitha kampet e internimit t Shqipris. Klara Merlika, nusja e djalit t ishkryeministrit Mustafa Merlika, hyri me gryksen e uniforms shkollore n internim, pr t dal prej andej me

  Emri: Klara_Merlika.jpg

Shikime: 1580

Madhsia: 27.2 KB

  Vitet e fmijris mbetn pr t kujtimet m t dlira dhe m t bukura Jo vetm pr faktin se ishte bij e nj familjeje t pasur pukjane, i ati Pashuk Bib Mirakaj, tregtar i njohur i zons q zhvillonte tregti me Kosovn, por edhe sepse deri n moshn 10-vjeare jeta i kishte ofruar gjithka kishte ndrruar. Pr Klara Mirakajn, reja e zez do t vinte pikrisht pas pozits s xhaxhait t saj, Kol Bib Mirakaj, i cili u emrua ministr i Brendshm gjat regjimit fashist, e me ardhjen e komunizmit, e gjitha familja e fisi Mirakaj do t kalonte "n vrimn e gjilprs". T pushkatuar, t zhdukur q ende nuk u gjendet as varri, si dhe shum t internuar ndr vite. Arratisja e t atit dhe dy xhaxhallarve jasht shtetit, vetm pr t mos rn n dor t komunistve, do t'i kushtonte Klars plot 45 vite internim. Hyri me prparsen e shkolls dhe doli nga dyert e kampeve si nn dhe gjyshe e niprve dhe mbesave Ndaj, nuk sht e rastsishme q e quajn "simbol i mbijetess" s vuajtjeve n kampe internimi. Me t atin u nda n moshn 10-vjeare, pr t mos e par m kurr, ndrsa e ma i vdiq ndr duar, ndrsa jetonin n Savr t Lushnjs, ku edhe e varrosn. Po, n internim Klara prjetoi edhe momentin m solemn n jetn e njeriut, at q praktikisht duhet t ishte asti m i paharruar: fustani i bardh dhe nusrimi, deri edhe lindja e niprve dhe mbesave. Martesa me Fatosin, t birin e ish-kryeministrit Mustafa Merlika, do t'ia rndonte dnimin, sidomos edhe pas krcnimit q vet Mehmet Shehu i kish br n burg t shoqit. Jan 45 vite internim, dhe sot 80-vjearja Klara Merlika(Mirakaj) ka shum pr t rrfyer...

  Klara, pse sht goditur kaq shum familja Mirakaj gjat sistemit komunist? Cila sht historia juaj familjare?

  Emri: Klara_Merlika_vajze.jpg

Shikime: 807

Madhsia: 24.7 KB

  Pasojat m t mdha pr familjen ton erdhn pas arratisjes s dy xhaxhallarve dhe babait tim. Duke qen familje kulaksh, q merrej me tregti, e cila zhvillohej kryesisht n Prizren t Kosovs, im at dhe fisi Mirakaj gjithashtu nuk e qasnin dot sistemin komunist. Xhaxhai im, Kol Bib Mirakaj, gjat regjimit fashist q u vendos n Shqipri, mori nj post t rndsishm shtetror, pasi u emrua ministr i Brendshm. Por, me ardhjen e komunizmit, pasojat diheshin, dhe kjo i detyroi q dy xhaxhallart bashk me tim at, Pashukun, n vitin 1944 t arratiseshin nga Shqipria. E gjith familja dhe fisi yn ishim kundr ktij regjimi totalitar, sepse dihej q pas komunizmit do t pllakoste varfria n vend, linja e spiunazhit, prandaj ne gjykonim q ishte nj dogm politike "demode".

  Natyrisht, kto nocione politike i msuat m von, sepse kur ju arrestuan bashk me nnn ishit vetm 10 vjee, apo jo?

  Babai u arratis pr t mos rn n dor t komunistve, gjithashtu edhe xhaxhallart, por pr ne familjart e tyre do t vinte gjma e madhe. Shum kushrinj na i pushkatuan, aq sa sot nuk u gjendet as varri, t tjer u burgosn deri sa vdiqn npr birucat e ftohta... Familja ime, nna bashk me motrn dhe vllan, vuajtm n internim pr nj koh t gjat. Un isha 10 vjee kur u ndava me tim at, pr t mos e par m gjith jetn time. E kam t fiksuar n mendje ditn kur sapo u ndava nga shoqet e klass, e veshur me prparsen e shkolls fillore, isha n klas t tret, dhe teksa afrohem pran shtpis, pash disa burra trupmdhenj q kishin mbushur oborrin dhe nj makin priste jasht. Por, gjesti m i ult ishte pikrisht momenti kur ata, pasi plakitn rrobat, nisn t'i ndanin para syve tan sipas preferencave. Ishte nj burr me emrin Gjon, t cilit i drejtoheshin t gjith operatort e Sigurimit t pranishm aty. Si ishim me rrobat e trupit, na hipn n kamion. Ndrsa nusja e xhaxhait krkoi nj mbules pr t'ia hedhur fmijs 10-ditsh n krah q t mos ia rrihte dielli fytyrn, njerzit e Sigurimit nuk e lan... Ajo m pas hoqi prparsen q kishte t lidhur n brez teksa bnte punt e shtpis dhe ia hodhi fmijs sipr

  Pasi iu hoqn nga shtpia, ku ju uan?

  Fillimisht na uan n nj shtpi t kthyer n burg n Shkodr, e cila ndodhej prball shtpis s Gjon Marka Gjonit. Aty ishin edhe disa familje t tjera, ajo e Gjon Destanishs (ish-oficer i njohur i Zogut), Luie Mala e familjes s Marka Gjonit, si edhe disa familje t tjera t njohura t Veriut t Shqipris, si Ndreajt, Kalosht, Kolajt e Matit etj. Pasi qndruam pr gati gjasht muaj n kt vend, na nisn pr n kampin e internimit t Beratit. Fillimisht ishte nj shtpi afr kalas, por ne nuk kishim asnj mundsi pr t jetuar mir Prve rrobave t trupit, kishim vetm nj tas, i cili n dark mbushej me gjelln q gatuhej n kazermat e Ushtris, dhe aty n lngun e gjells ne ngjyenim nga pak copat e buks, sepse as lug nuk kishim.

  Emri: klara_merlika_kamp_internimi.jpg

Shikime: 1338

Madhsia: 67.3 KB

  ( Lart) Klara me t shoqin, Fatosin, me thast e pambukut n krah, n kampin e internimit, Savr, Lushnj

  Ju ishit ende nj vajz e vogl, jo m shum se 11 vjee. Si i kalonit ditt n kamp?

  Duke qen pjes e familjeve t mdha, n fillim dhe n fund t kampit ishin banjot, dhe ne t Mirakajve (gruaja e xhaxhait, ishte grua ministri) bashk me Bardha Markagjonin na vendosn n fund, n nj hapsir jasht do kushti normal As mbijetes nuk e quaje dot. U desh shum mund nga nna ime e nuset e xhaxhallarve pr ta pastruar vendin rrotull, deri sa mori nj pamje t pranueshme. N Berat ne qndruam nga viti 1944 deri 1949-n, gati pes vjet. Shum her aty n kamp ra smundja e malaries, tifoja, dhe fmijt e vegjl vdisnin njri pas tjetrit. Brenda nj nate kan vdekur mbi 20 fmij, dhe un nuk kam pr ta harruar kurr nj grua shtatlart shkodrane, Cuklina e quanin, s cils i vdiqn t dy foshnjat binjake nga tifoja. Buzt e thara t atyre fmijve i kam prpara syve (qan). Un gjith kohs rrija pran nns e familjarve t mi, ndrsa mamaja bri t pamundurn q t m regjistronte n klas t katrt, n nj shkoll pran kampit, sa pr t kaluar disa or t dits. Mbaj mend q disa her rresht e kam shoqruar time m n Burgun e Kuovs, sepse aty pran po ndrtohej nga t burgosurit kanali KozarKosov, ndrkoh q ata merrnin edhe njerz nga kampe t tjera internimi.

  M pas shkuat n kampin famkeq t Tepelens, cilat ishin familjet e tjera t njohura bashkvuajtse atje?
  Pas Beratit, n vitin 1949 na hipn n kamion pr t na zhvendosur n kampin e Tepelens. Fillimisht, pjesa drrmuese e t dnuarve aty ishin nga Veriu i Shqipris. Mbaj mend q prve Bardha Markagjonit, ishte edhe e bija e Abaz Kupit, Hyjria, si edhe disa t afrm t persekutuar t Jozefina Topallit. Kampi i Tepelens ishte tortur m vete. Kam qen prezente gjat periudhs s dimrit, ku ndodhte t vdiste dikush, dhe pr shkak t ftohtsis kufoma mund t qndronte edhe m shum se tri dit n shtpi, dhe ata nuk tregonin vetm e vetm q t merrnin racionin e buks s t vdekurit. Ne hanim gjell kazani, ndrsa racionin e buks e merrnim te furra. Buka kishte shpesh edhe miza t vogla t kuqe, nga ato q zakonisht z mielli. Kur nuk kishte fasule, na jepnin bollgur me krimba, t cilt dilnin sipr kazanit ku ziente gjella pr t gjith kampin. Jemi ushqyer n kushte skandaloze, aq sa sot habitem se si jam ende gjall N Tepelen qndruam deri n vitin 1954. Pasditeve shkoja bashk me bashkm oshataret e mia pr t mbledhur dru pr kazant ku ziente gjella. Ngarkoheshim me dru, aq shum sa nuk e ndienim m shpinn, ndrsa me urdhr t drejtuesve t kampit ndodhte t shoqroja edhe maman n punt ku e caktonin, ato n bujqsi duke punuar tokn, apo edhe her t tjera kur na onin te katr rrugt e Shijakut n fabrikn e tullave pr t punuar me norm. Na drgonin edhe n Peqin gjat kohs q ndrtohej traseja e hekurudhs me kontributet e t burgosurve dhe t persekutuarve.
  Ngjarjet m t rndsishme t jets s nj njeriu ju i keni kaluar n kampe internimi. Si u njoht me Fatosin, t birin e ish-kryeministrit gjat pushtimit fashist, Mustafa Merlika?
  Pas kampit t Tepelens, erdhi shkresa me shkrim nga nj operator i Sigurimit q familja Mirakaj do t zhvendosej n Savr t Lushnjs. Aty situatat nisn t ndryshonin pak, pr faktin se punonim n bujqsi, por edhe merrnim nj pages t vogl. Punonim tokat bujqsore, merreshim me bagtit, mblidhnim pambuk, t cilin e transportonim me thast n shpin, nga nj vend n tjetrin. N Lushnj un u njoha edhe me Fatosin, ather ai ishte nj djal i ri, student, i burgosur pikrisht pr shkak t t atit, Mustafajt, figur e sulmuar goxha, sidomos gjat regjimit komunist. Aq sa pas martess, Fatosi m rrfente kujtimet e tij dhe krcnimin q i kish br n burg Mehmet Shehu gjat nj vizite rutin. Mehmeti i kishte thn se kur t vdisnin nj nga nj t gjith shqiptart dhe kur t shkonte gjaku deri n gju, ather do t kthehej Mustafa Merlika n Shqipri.

  U martuat n internim, por lidhja e kurors me Fatosin a jua rndoi disi situatat?

  Nuk ishte dasm ajo imja! Un u vesha me fustan t bardh dhe bra nj xhiro rrotull kampit, npr dyert e familjeve bashkvuajtse aty. T nesrmen direkt u kthyem n pun, dhe vetm nj dit pas martess Fatosin e detyruan q t shkonte pr t punuar n knetn e Gradishtit. Gjat dits troket nj oficer i Sigurimit dhe i knaqur nga vendimi pr t degdisur tim shoq, m pyet nse do e lija apo do e ndiqja kudo ku shteti do ta transferonte. Un isha martuar me Fatosin, dhe kisha vendosur q ta ndiqja n do vend ku at do ta caktonin. N kampet e internimit kam kaluar momentet m t bukura dhe m t trishta t jets. Martesa sht vetm nj kapitull N kamp m vdiq ime m, e varrosm aty. N kamp m lindi vajza dhe vendosm me Fatosin q t kishim vetm nj fmij, pr t mos i hyr n hak jets, vuajtjeve Nuk mund t torturoje veten dhe fmijn n ato kushte n t cilat jetonim.

  Pse ju kan quajtur simbol i mbijetess s kampeve t internimit?

  Sepse rezistova 45 vite n ato kushte t jashtzakonshme! Jo vetm nevojat jetike q nuk mund t plotsoheshin, me buk me miza e bollgur t krimbur, me krevate ushtarsh t vendosur n vende q kishin shrbyer si nevojtore pr vite t tra Puna e lodhshme e krahut, aq sa ndonjher duart na kullonin gjak dhe nuk mund t bnim asgj, sepse edhe infermiert e mjekt nuk na i sillnin, pr faktin se ishim familje e internuar, na e mundonin jetn shum. Kam shtitur n t gjitha kampet e internimit t Shqipris, e po n kto vende kam prjetuar momentet m t bukura dhe t vshtira t jets, nga lindja e sime bije, te vdekja e varrosja n kamp e nns sime... ndrsa me baban u ndava q n moshn 10-vjeare, pr t mos e par m kurr.


  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-08-2013 m 02:32

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •