Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Frutat q duhet t konsumohen !

  Pjeshka


  Emri: Pjeshka.jpg

Shikime: 6573

Madhsia: 6.2 KB


  Pr qllime mjeksore prdoren gjethet, lulet, frutat dhe farat e pjeshks. T gjitha pjest e bims kan shije t hidhur, sepse prmbajn acid cianhidrik dhe duhet kujdes i posam. Frutat prdoren t freskta dhe t prpunuara. Ato kan vlera t larta ushqyese e kuruese; prmbajn rreth 10 pr qind sheqerna, acide organike, pektin, vitamin C dhe R me shumic, sasi t pakta provitamin A, vitamin B1, B2, PP, kripra minerale, lnd aromatike etj. Pjeshka kshillohet t prdoret gjat tre muajve t par t shtatznis sepse ndikon krijon nj lkur t shndetshme t fmijs dhe zhvillimin e tij, Lulet e pjeshks kan veti tonike dhe rrudhse dhe prdoren n form aji. Lulet e thara e t kthyera n form pluhuri, rekomandohen kundr kolitit, dhimbjeve t barkut, rrjedhjes s t bardhave, kundr hemorragjive dhe komoroideve. Gjithashtu, n form gargare prdoren pr kurimin e bajameve dhe mishrave t dhmbve q jan acaruar. Lngu i frutave (i thelpinjve) t pjeshks, me pamjen e qumshtit, sht prdorur prej kohe kundr smundjeve t zorrve dhe t stomakut.


  Shega


  Emri: shega.jpg

Shikime: 6709

Madhsia: 8.3 KB


  N mjeksin popullore prdoren frutat dhe lvozhgat e tyre, lulet, farat, rrnjt dhe lvorja e degve dhe e rrnjve, e cila ka shije t atht dhe er. Shega me farat e saj t kuqe si rubin sht nj frut i shijshm por edhe shum i vlefshm pr organizmin e njeriut. Ajo sht konsideruar si frut i fertilitetit. Lngu i shegs prmban mesatarisht 12 pr qind sheqer, acide organike, pektin, vitamin C etj. Lngu dhe vaji i nxjerr nga farat e shegs sht nj antioksidant i fuqishm. Vetm 30 minuta pas marrjes s lngut t shegs aktiviteti yn rritet me 32 pr qind. Lngu i shegs shuan etjen, nxit oreksin dhe prmirson tretjen e ushqimeve. Ai prdoret me sukses n smundjet e stomakut dhe t zorrve, sht freskues dhe mnjanon helmet e organizmit. Lngu i shegs jep rezultate n luftimin e parazitve q zhvillohen n zorr. Lulet e shegs prmbajn tanin dhe kan veti rrudhse e tonike; ato rekomandohen n dhimbjet e barkut, n hemorragji, n hemorroidet, si dhe pr gargara t gojs, kundr njtjes s bajameve dhe acarimeve t mishrave t dhmbve.


  Molla


  Emri: Molla.jpg

Shikime: 6379

Madhsia: 8.1 KB  Pr qllime mjeksore prdoren frutat e molls dhe gjethet. Frutat prmbajn rreth 15 pr qind sheqerna, acide organike e sidomos acid malik, jan t pasura n karotin (provitamin A), me vitamina B1, C, E, P, B2, PP, t cilat ndodhen nn lkur.Farat e molls prmbajn albumina dhe yndyr. Molla si frut ka veti freskuese, qetsuese dhe zbutse. aji i prgatitur me moll t ziera pakson etjen, zbut acarimin e laringut. Ky aj prdoret pr t zbutur e pr t paksuar t kollurit, kundr znies s zrit, lehtson dhimbjet e gryks dhe acarimet e rrugve t frymmarrjes dhe t vet mushkrive. aji i molls ndihmon pr funksionimin e mir t veshkave dhe t fshikzs urinare; ai prdoret kundr infeksioneve t ktyre organeve. Mollt rekomandohen t prdoren nga njerzit me smundjet nervore, t cilat shoqrohen me pagjumsi. Ato prdoren me efekt kundr reumatizmave, artritizmit dhe kundr gurve. Rezultate t mira japin edhe kundr smundjeve t mlis. Gjethet e molls prdoren kundr helmimeve q shkaktohen nga ushqimet. Cipa e jashtme e frutave t molls ka prmbajtje t lart vitaminoze.


  Molla e egr

  Molla e egr takohet si dru jo i lart ose si shkurre. Degt i ka plot me gjemba. Bn pjes n familjen e trndafiloreve. Gjethet i ka vezake, t zgjeruara dhe pa push. Lulet q elin n prill- maj jan t bardha dhe anash ngjyr trndafili. Fruta e saj sht e rrumbullakt, e vogl, me shije t thart. Gjendet rrall npr pyje e buz arash. Shrben n shkall t gjer si nnshartes pr t shartuar mbi t moll t buta. N mjeksin popullore prdoren frutat e molls s egr, t cilat mblidhen pasi piqen dhe marrin ngjyr verdhuke. Ato vihen nj nga nj me dor, pa i dmtuar, n mnyr q t ruhen pr nj koh sa m t gjat. Ruhen n kasht. Prdoren edhe lvoret e degve. Frutat e molls s egr, prmbajn acide organike, por me shumic kan acid malik. Mollt e egra kan veti rrudhse. Ato prdoren me efekt n rastet e diarres, si dhe kundr acarimeve t gryks e faringut, me an gargarash (shplarje e gojs). Edhe lvorja e degve ka veti rrudhse dhe prdoret me rezultate t mira kundr etheve. Rezultate shum t mira mollt e tharta kan dhn kundr smundjes s sheqerit.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Dardha


  Emri: dardhe.jpg

Shikime: 6802

Madhsia: 38.7 KB


  Frutat e dardhs prdoren n gjendje t freskt n kohn e pjekjes natyrore, t ruajtura n frigorifer, dhe t prpunuara n form marmelate, konserve, kompostoje ose t thara. Prmbajn kripra minerale, si: kalium, kalcium, mangan, fosfor, hekur etj., 4-5 prqind sheqer, vitamina C, B1, B2, B6, karotin, acide organike etj. Ato jan freskuese, qetsuese, largojn etjen, lehtsisht pastruese t zorrve dhe japin energji. Kur jan t papjekura, nuk treten leht dhe qndrojn rnd n stomak. N saj t prmbajtjes s hekurit dardhat bjn mir pr luftimin e anemis. Ato bjn mir gjithashtu n mli, pasi nxisin aktivitetin pr prodhimin e tmthit. Cipa e frutave t dardhs ka veti diuretike (diuretik, mjet q shkakton urinim t shpesht dhe ndihmon veprimtarin e veshkave dhe t rrugve urinare) dhe bn mir n pastrimin e veshkave dhe t rrugve urinare. Lngu q fitohet nga zierja e lvores s degve t dardhs ndikon pozitivisht n uljen e temperaturs. Gjethet e dardhs kan veti t mira diuretike dhe antiseptike dhe prdoren kundr smundjeve t rrugve urinare, n cistitet n gurt e veshkave, n dhimbjet e fshikzs urinare, etj.


  Ftoi


  Emri: Ftua.jpg

Shikime: 6228

Madhsia: 10.5 KB


  Pr qllime mjeksore prdoren farat e thara, gjethet dhe tuli i ftonjve.Farat kan shije t leht t bajameve t hidhura dhe jan pa er. Ftoi prdoret i freskt ose n form reeli, prevedeje, marmelate, si dhe pr ti dhn shije, arom dhe qndrueshmri marmelats s molls, t dardhs dhe t frutave t tjera. Ftoi sht i ushqyeshm; ai prmban vitamina A dhe C, sheqerna, pektin, acide, kripra minerale, si kalium etj. Frutat e ftoit jan t pasura me lnd aromatike, t cilat ia shtojn vlern. Ftonjt kan veti rrudhse dhe jan prdorur qysh n lashtsi pr kt qllim. Prdoren kundr diarres (jashtqitjes), dizenteris (dizenteri: mahisje ose zhvoshkje e zorrve q shkakton dhimbje e heqje t shpeshta barku, nganjher edhe me gjak) dhe t vjellave. Gjithashtu, ky frut ka gjetur prdorim si tonifikues i organeve gjinore femrore dhe forcon gjinjt. Ai sht nj qetsues i mir dhe prdoret edhe n rastet e pagjumsis dhe kolls. Prdorim t mir kan gjetur pr forcimin e organizmit t pleqve, si dhe t atyre q jan dobsuar pas kalimit t ndonj smundje. Valesa e gjetheve t ftoit prdoret pr t lar syt kur vuani nga smundje t syve.


  Hurma


  Emri: Hurma.jpg

Shikime: 7411

Madhsia: 7.6 KB


  N mjeksin popullore prdoren pothuajse t gjitha pjest e bims, fruta, gjethet, degt. Ajo prdoret e freskt, e that, prgatitet reel, marmelat, alkool, raki dhe mblsira t ndryshme. Fruta prmban rreth 17 pr qind sheqer kur sht e freskt dhe 62 pr qind kur thahet. Prmban vitamina A dhe C, proteina, yndyra, kripra minerale, si hekur, sasi t konsiderueshme tanin etj. Hurmat kan gjetur prdorim t mire n luftimin e smundjes s anemis, dobsimit t prgjithshm t organizmit pas kalimit t ndonj smundje. N kto raste prdoret mjekimi me hurma: do dit konsumohen 6- 15 kokrra t tejpjekura rreth nj or para ose pas ushqimit. Mjekimi vazhdon 15 dit deri n 25 dit. Hurmat kan dhn rezultate t mira n luftimin e smundjeve t aparatit trets, t cilat shoqrohen me diarre (me t dala t shpeshta jasht). Mjekimi me hurma rekomandohet edhe pr personat q vuajn nga diarreja kronike. Gjithashtu, shum t smur nga gjndrat tiroide (fryrja e gushs), kan pasur prmirsime t dukshme pas prdorimit me bollk n racionin ditor t frutave t hurms. Farat e hurms kan gjetur prdorime n dhimbjet shum t forta t barkut.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Portokalli


  Emri: Portokall.jpg

Shikime: 6298

Madhsia: 4.6 KB


  Portokalli sht e pasur me vitamina A, B, C, P, me kripra kalciumi, fosfor etj. Lngu i portokallit, i konsumuar me ose pa sheqer, ose me gaz karbonik, sht freskues. Nga lvozhga e portokallit del vaj eterik shum i mir, i cili gjen prdorime t shumta n prodhimin e pijeve, aromave, ilaeve etj. Lngu i portokallit ka veti diuretike dhe antiseptike (q ndalon kalbzimin ose pengon zhvillimin e mikroorganizmave), e prdoret me sukses n luftimin e smundjeve t veshkave, edhe n rastet kur jan formuar gur n to, n smundjet e mlis dhe n ato t zemrs dhe t enve t gjakut. Lngu i portokallit, duke i shtuar pak sheqer, plqehet edhe nga fmijt e vegjl dhe kshillohet t prdoret qysh n muajin e tret pas lindjes. Portokallet prdoren me efekt t mir n luftimin e anemis, duke pasuruar gjakun me elemente t reja. Portokalli ka prmbajtje t lart t vitamins C. Kjo vitamin merr pjes n shum procese t shkmbimit t lndve n organizm. Lvozhgat jan t pasura me elemente aktive dhe lngu i fituar nga zierja e tyre prdoret edhe n rastet e rregullimeve t stomakut dhe t zorrve.  Mandarina


  Emri: Mandarine.jpg

Shikime: 8043

Madhsia: 12.0 KB


  N mjeksin popullore prdoren frutat, lvozhgat e frutave, gjethet, lulet. Fruta e mandarins sht shum e kndshme dhe aromatike. Ajo sht e pasur me vitamina A, B, C dhe sheqerna. Nga lngu i frutave prodhohet mandarinad shum e shijshme. Mandarinat jan ndr agrumet m t plqyeshme fal aroms dhe prmbajtjes m t lart t sheqerit. Ato jan tretse, freskuese dhe lngu i tyre sht i pranueshm edhe nga stomaku i fmijve. N saj t prmbajtjes s vitaminave, si dhe t nj sasie t konsiderueshme hekuri, mandarinat prbjn nj ushqim shum t prshtatshm pr pastrimin e gjakut dhe pr luftimin e anemis. Mjekimi me mandarina vazhdon 20-25 dit, duke konsumuar do dit nga 10-15 kokrra ose edhe m shum. Lvozhgat e frutave, gjethet, lulet kan po ato prdorime si te portokalli. Nse ato zihen dhe pihen si lng n form aji, kur ky lng pihet i ngroht, bn mir n rrugt e siprme t frymmarrjes, kur ka acarime n gryk apo znie zri. Gjethet dhe filizat e njom t mandarins dhe portokallit kan veti qetsuese n rastet e nevrastenis (nevrasteni: smundje q ka pr shkak dobsimin e force nervore.)  Mani i zi


  Emri: Mani.jpg

Shikime: 7579

Madhsia: 11.4 KB


  Mani i zi i njohur ndryshe edhe me emrin dudi ka gjetur n prdorim t gjer n mjeksin popullore dhe prdoret pr t kuruar disa smundje. Tek ne gjendet i kultivuar npr kopshte. N mjeksin popullore prdoren frutat dhe gjethet. Frutat e manit t zi konsumohen t freskta, ato jan freskuese dhe t shndetshme. Prej tyre prgatitet reel, si dhe shurup farmaceutik. Manat prmbajn rreth 9 pr qind sheqer, acide organike, tanin, kripra t ndryshme etj. Pekmezi (shurupi i manave) prdoret n stomatitet dhe faringitet. N kto raste lyhet goja dhe gryka me pekmez, sidomos n dark para fjetjes. Pekmezi prdoret, gjithashtu, n mjekimin kundr anemis, duke u dhn fmijve ose t rriturve nga 2-3 lug gjelle n dit. Manat e papjekura prdoren pr luftimin e krimbave parazitar t aparatit trets. Me lvoren e degve dhe me gjethet e manit prgatitet nj aj, i cili sht i prshtatshm pr larjen e gojs kur ka raste t dhimbjes s dhmbve. Gjethet e manit t shtypura, bashk me vaj ulliri, n trajt pomade, prdoren pr mjekimin e plagve t shkaktuara nga djegie t ndryshme. Gjethet e manit prdoren pr uljen e tensionit t lart t gjakut.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Fiku


  Emri: Fiku.jpg

Shikime: 6910

Madhsia: 13.3 KB


  Fiku sht nj frut i kndshm dhe i ushqyeshm. Prdoret i freskt, i thar dhe i prpunuar n produkte t ndryshme, si: marmelat, reel. Prmban shum karbohidrate, q n fiqt e that arrijn mbi 60 pr qind, si dhe albumina e yndyra. Fiqt e njom kan mjaft vitamin C, pro-vitamin A dhe hekur. Fiqt rekomandohet t prdoren nga personat e dobsuar, nga anemikt dhe nga ata q e ndiejn shum t ftohtt: ata i japin organizmit force dhe nxehtsi. Nuk kshillohet t prdoren nga ata q vuajn nga smundja e sheqerit. Prdorim t mir n mjeksin popullore fiqt kan gjetur kundr kapsllkut. Por fiqt nuk rekomandohet pr ata q vuajn nga diarreja. N rastet e acarimit t faringut, t mishrave t dhmbve dhe t rrugve t frymmarrjes, lngu i prgatitur nga zierja e fiqve, jep rezultate shum t mira. Qumshti i fikut ka gjetur prdorime praktike pr heqjen e kallove, si dhe pr lyerje kundr reumatizmave e dhimbjeve t tjera artritike. Qumshti i fikut t egr prdoret me efekt pr zhdukjen e lythave nga siprfaqja e duarve ose e kmbve. Gjethet e njoma t fikut kan veti terapeutike shum t mira kundr smundjes s astms.


  Gshtenja


  Emri: Geshtenja.jpg

Shikime: 6191

Madhsia: 14.6 KB


  Gshtenja sht nj bim mjaft e prhapur jo vetm n Evrop por edhe n vendin ton. Fal prbrsve t saj prdorimi i gshtenjs n mjeksin popullore sht i njohur dhe mjaft i prhapur. Kokrrat e gshtenjs kan vler t lart ushqyese e dietike. Ato prmbajn rreth 40 pr qind niseshte, kur jan t freskta. Gshtenjat prdoren t freskta, t ziera, t pjekura ose t prpunuara. Kokrrat e gshtenjs, t ziera a t pjekura, kan veti t mira rrudhse dhe rregullojn funksionimin e stomakut dhe t zorrve, treten leht dhe ndihmojn n tretjen dhe t ushqimeve t tjera, duke aktivizuar organet dhe gjndrat e tretjes. Prdoren me efekt t mire n rastet e heqjes s barkut ose diarres. Veanrisht kshillohen pr fmijt e vegjl disavjear, pr t normalizuar procesin e tretjes, kur karakterizohet nga mjaft rregullime. Gjethet e gshtenjs kan gjetur nj prdorim t mire si zbuts t rrugve t frymmarrjes dhe qetsues t kolls. aji me gjethet e gshtenjs ka veti tonike dhe jep rezultate t mira n stomak, si trets dhe si nxits pr hapjen e oreksit. Bn mire posarisht kundr heqjes (shkuarjes) s barkut. Ndikon edhe pr uljen e temperaturs.


  Rrushi


  Emri: Rrushi.jpg

Shikime: 5861

Madhsia: 8.8 KB


  Rrushi ka veti t mira ushqimore e dietike. Fruta prmban sasi t konsiderueshme sheqeri, q arrin deri n 25 pr qind, acide organike, kripra t kalciumit, t hekurit, mjaft vitamina, si vitamin B dhe kryesisht C, lnd tanike etj. Edhe gjethet e hardhis jan t pasura me sheqer, lnd tonike, karotin, acide organike etj. Rrushi ose lngu i tij prdoret gjersisht pr qllime terapeutike. Nj lng rrushi u sjell shum dobi reumatikve ose artrikve (q vuajn nga podaagra dhe smundjet e kyeve.) Rrushi ka veti t mira diuretike; ai kshillohet t prdoret nga ata q kan gur n veshka, q vuajn nga nefritet (acarim i veshkave), ata q kan gur n mli dhe n fshikzn e tmthit. Rrushi nuk rekomandohet t prdoret pr diabetikt, sepse prmban shum sheqer, pr ata q vuajn nga smundjet e zemr, si insuficienc kardiake, nga tensioni i lart i gjakut, n rastet e heqjes s barkut, n ulera si dhe nga personat e majmur shum. Rrushi prdoret me efekt edhe nga ata q kan vuajtur nga pleuriti, bronkiti kronik, n rastet me astma bronkiale t forms s leht e t mesme, si dhe n smundjet e mushkrive.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Kajsia


  Emri: Kajsia.jpg

Shikime: 6054

Madhsia: 4.1 KB


  Prve prdorimit n kuzhin pr prgatitjen e mblsirave t ndryshme kajsia renditet edhe si nj pem kuruese n mjeksin popullore. N mjeksin popullore prdoren frutat e kajsis t cilat jan t pasura me shum vlera ushqyese. Frutat e kajsis prdoren t freskta ose t thata, si dhe t prpunuara n trajt kompostoje, reeli dhe lngu t kndshm. Fruta e freskt ka vler t mira ushqimore. Ajo prmban rreth 14 pr qind sheqerna, acide organike, albumina, pektin, kripra minerale, si: kalium, fosfor, kalcium, vitamina t ndryshme si provitamina A, Vitamin B1, B2, PP, C etj. N frutat e thata sasia e sheqerit arrin deri n 60 pr qind. Thelpinjt jan t pasur me albumina deri 28 pr qind dhe me vajra deri 55 pr qind. Frutat e kajsis jan t shijshme, aromatike dhe plqehen nga t gjith. Ato luajn nj rol t rndsishm n pastrimin e gjakut. Prdoren me efekt edhe n rastet e znies s zrit. Kajsit jan ushqim i mueshm pr ata q vuajn nga smundjet e mlis. Ndrsa brthamat e kajsis prdoren kundr dhimbjes s koks. Pr kt qllim ato piqen dhe hahen me mjalt pr tu tretur m leht.


  Lajthia


  Emri: Lajthia.jpg

Shikime: 7008

Madhsia: 8.0 KB


  Fruti i lajthis sht shum e kndshme dhe e ushqyeshme. Lajthia prdoret e freskt, e that dhe e prpunuar n mblsira t ndryshme. Frutat prmbajn rreth 60 pr qind vaj, albumin dhe pak sheqerna. Me miellin e saj edhe t grurit prgatitet nj buk shum e ushqyeshme. Thelbi sht i pasur n kripra minerale si dhe vitamina A, B1, B5, C, PP etj. Lajthit prdoren me rezultate t mira dhe rekomandohen pr organizma t dobsuar dhe anemik, si dhe pr grat me barr. Nuk kshillohet prdorimi i lajthive, atyre q vuajn nga stomaku dhe nga dispepsia (tretje me vshtirsi e ushqimit dhe me dhimbje t aparatit trets.) Lvorja e rrnjs ka veti antipiretike. Pjalmi i luleve sht prdorur kundr epilepsis (smundjes s toks). Gjethet e lajthis kan veprim qetsues n dhimbjet dhe infeksionet e zorrve dhe prdoren kundr diarres, meqense ato prmbajn lnd tanike. Nga druri i lajthis nxirret nj vaj eterik, q prdoret kundr dhimbjeve t dhmbve; pr kt do t mjaftonin disa pika mbi dhmbin e smur. Gjithashtu, ky vaj ka dhn rezultate t mira pr luftimin e krimbave askaride. Me prdorim t jashtm jep efekt kundr thumbimeve t insekteve.


  Ulliri


  Emri: Ulliri.jpg

Shikime: 5738

Madhsia: 8.7 KB


  N mjeksin popullore prdoren lvorja e drurit, gjethet, frutat dhe vaji i ullirit. Vaji i ullirit prdoret gjersisht pr vlerat e larta dietike dhe mjeksore. Gjethet e ullirit dhe lvoret e degve prmbajn tanin dhe kan shije t hidhur. Ato kan veti rrudhse, tonike dhe antipiretike. Prdoren me rezultate shum t mira kundr arteriosklerozs, tensionit t lart t gjakut, dhe n rastet e smundjeve me temperatur; ato kan veti diuretike dhe paksojn sasin e sheqerit n gjak. N mnyr t posame aji me gjethet e ullirit ka dhn rezultatet t mira n uljen e tensionit t gjakut te personat q vuajn nga hipertonia. Kokrrat e ullirit bjn mir kur i konsumojn ata q vuajn nga smundja e sheqerit. sht e kshillueshme q diabetikt t han sidomos kokrra jeshile, t cilat shuajn etjen q shkakton diabeti. Vaji i ullirit tretet mir dhe rekomandohet pr smundjet e mlis, sht qetsues dhe pakson dhimbjet. Ndihmon n nxjerrjen e gurve t fshikzs s tmthit. Edhe n krizat e veshkave, vaji i ullirit qetson dhimbjet dhe lehtson rnien e gurve nga veshkat. N mjaft raste ka dhn rezultate t mira kundr ulcers s stomakut.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 6. #6
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Papaja


  Emri: Papaya.jpg

Shikime: 6012

Madhsia: 5.6 KB


  Papaja sht nj frut tropikal q ka shum vlera kuruese. Ajo sht e ngjashme me pjeprin por brenda prmban disa fara t zeza. Ky frut aziatik nuk gjendet n vendin ton, por ai ka gjetur nj prdorim t madh n mjeksin popullore. Papaja gjendet n farmacit bimore n forma t ndryshme prdorimi. Prqendrimi i vlerave t saj kuruese n produktet bimore farmaceutike sht tepr i lart. Ajo sht e pasur me shum vlera energjike, karbohidrate, sheqerna, fibra dietike, proteina, vitamin A dhe disa lloje t vitamins B, kalcium, hekur, magnez, potasium. Ky frut tropikal i cili gjendet n forma t ndryshme n farmaci si ila bimor ka dhn efekte t menjhershme n parandalimin dhe largimin e stresit. Gjithashtu, fruta jeshile i papajs kuron tensionin e lart t gjakut dhe prdoret si adrozodiak. Fruta mund t prdoret pr t mjekuar plagt e lkurs duke u vendosur lokalisht mbi to. Brthamat e ksaj frute prdoren pr trajtimin e stomakut dhe infeksioneve t ndryshme. Ndrsa gjethet e pems mund t prdoren pr qetsimin e problemeve t zemrs dhe pr trajtimin e stomakut. Efekte kuruese kan dhn edhe rrnjt e papajs t cilat prdoren si analgjezik.


  Limoni


  Emri: Limoni.jpg

Shikime: 5454

Madhsia: 6.2 KB


  Pr qllime mjeksore prdoren lvozhga dhe lngu i frutit t limonit, farat, gjethet dhe lulet e limonit. Vetit mjeksore t limonit kushtzohen nga prania n t e nj sasie t madhe vitaminash, kryesisht t vitaminave C dhe P. Nga t gjitha agrumet, frutat e limonit kan efekt shrues m t theksuar. Ato prdoren kundr smundjeve q shoqrohen me ethe, jan freskuese dhe ulin temperaturn. Limoni ka veti t mira tretse n stomak, sht freskues i kndshm dhe nxit oreksin q mund t jet prer nga smundje t ndryshme. N kto raste prdoret lngu i limonit n trajt limonade ose i shtuar n aj apo n gjell. N saj t vetive rrudhse dhe antitoksike, lngu i limonit prdoret me efekt kundr barkut dhe diarres, m pak ose pa sheqer. Rezultate t mira ka dhn lngu i limonit gjat prdorimit kundr acarimeve t mukozs s gojs dhe t gryks, duke br larjen dezinfektuese n form gargarash. Limoni ka gjetur prdorim t gjer kundr acarimit ose qelbzimit t bajameve, shrimin e smundjeve t mlis. Lngu i limonit sht i dobishm edhe pr artritikt. Por nuk duhet ta prdorin ata q kan stomak delikat e t ndjeshm, pasi shton aciditetin dhe dmton stomakun.  Arrat e kokosit


  Emri: Arre Kokosi.jpeg

Shikime: 5188

Madhsia: 9.6 KB


  Vaji i arrave t kokosit sht nj shpres e re pr t gjith ata persona q vuajn n ditt e sotme nga hipotiroidja, pra funksioni i ult i tiroides. Nuk mund t kuptohen leht problemet q shfaq hipotiroidja, por n momentin kur nj person q vuan nga kjo smundje fillon t trajtohet m vajin e arrs s kokosit, e v re shum leht ndryshimin q ndodh n gjendjen e tij shndetsore. Prdorimi i vajit t arrave t kokosit n kmbim t atyre ushqimeve q prmbajn sasi t larta yndyrash dhe karbohidratesh, si sheqeri, patatet, apo ushqime t tjera me indeks t lart glicemie, shfaq nj diferenc t dallueshme n balancimin hormonal, stabilizimin e trupit dhe energjin e prgjithshme trupore. Problematike sht gjendja kur tiroidja ka shfaqur probleme t hershme dhe nuk sht br asnj prpjekje pr t rregulluar funksionin e saj. Pasi edhe pse sht e shrueshme dhe e trajtueshme, mbetet nj smundje q duhet trajtuar pr nj koh m t gjat, sesa n rastet kur trajtimi bhet n nj faz t hershme. Por trajtimi me vajin e arrave t kokosit dhe duke zbatuar nj diet t shndetshme kto simptoma mund t reduktohen.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 7. #7
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Kivi


  Emri: Kivi.jpg

Shikime: 5260

Madhsia: 7.1 KB


  Fibrat e kivit mbajn gjall dhe aktive florn bakteriale t zorrs duke rregulluar funksionet e saj, ndrsa ekstrakti i kivit e fuqizon n mnyr natyrale efektin. Nj rol t rndsishm ky frut jep n rregullimin e problemeve me zorrt. Fibrat vegjetale n bashkpunim me lngun koncentrat t kivit, me pasurit e tij q dihen, favorizojn nj normalizim t transitit t zorrve, qoft ky i prshpejtuar apo i ngadalsuar. Forma e saj e lngshme gati pr tu pir dhe shija shum e mir e kivit sht praktike dhe prshtatet pr t gjith. Ilai bimor i prbr nga kivi (Cotifibra) ka nj prmbajtje t lart t fibrave vegjetale n do bustin. Cotifibra nuk prmban konservues as ngjyrues dhe sht 100 pr qind me origjin natyrale. Si norm kshillohet nj bustin n dit, preferohet n mngjes, pr cikle t paktn 12 ditore. Produkti mund t konsumohet n formn q sht, ose i przier n lngje frutash ose kos. Pr trajtimin e kolesterolit dhe trigliceridit, n parandalimin e osteoporozit favorizon thithjen e kalciumit dhe magnezit si dhe tretjen. Prdoruesit: fmijt, n njerzit q nuk e pranojn qumshtin, n raste shtatznie, pr t moshuarit etj.  Banania


  Emri: Banane.jpg

Shikime: 5088

Madhsia: 15.9 KB


  Megjithse nj frut tropikal gjendet lehtsisht edhe n tregun ton vendas. Edhe pse konsumohet shum t pakt jan ata q i din t gjitha efektet e saj kuruese. Banania sht nj ila natyral pr shum smundje. Nse e krahasojm at me nj moll, ajo ka 4 her ma shum protein, 2 her m shum karbohidrate, tri her m shum fosfor, pes her m shum vitamin A dhe hekur, 2 her ma shum vitamina tjera dhe minerale. Ajo sht gjithashtu e pasur me potasium dhe sht ushqimi me vlerat m t mira. Bananet prmbajn tri sheqerna natyrale: sukrozn, fruktozn dhe glukozn e kombinuar me fibr (lloj substance). Banania jep energji t qndrueshme dhe substanciale. Studimet e bra kan vrtetuar se vetm dy banane kan mjaft energji pr nj veprimtari pune 90 minutshe. Duke qen se ky frut ka shum veti kuruese nuk sht udi pse ajo njihet si pema e numr nj n bot. Por nuk sht vetm energjia ajo t ciln e ofron bananias pr t na ndihmuar q t jemi t shndetshm. Ajo gjithashtu mund t ndihmoj n mnjanimin, mposhtjen dhe parandalimin e nj numri t konsideruar t smundjesh duke shtuar dietn e ushqimit pasi vet ajo sht nj mjet i pasur ushqyes.  Qershia


  Emri: Qershi.jpg

Shikime: 5418

Madhsia: 10.3 KB


  Vlera mjeksore kan bishtat e qershis dhe lkura e pems. Bishtat e qershis jan diuretike, antiseptike( luftojn bakteret, dhe ulin temperaturn. Bishtat e qershis vlohen n uj dhe pihen n form aji. Ky aj prdoret pr gurt n veshka, mbajtjen e urins dhe edemat. Ndrsa lkura vlohet n uj dhe lngu i prftuar sht shum i mir n t prdoret n rastet e temperaturs s lart. Qershit bjn t mundur uljen e kolesterolit n trup. Madje ndryshe nga shum fruta t tjera, pr prdoruesit e qershive vjen edhe nj lajm i mir nga mjeksia popullore. Pasi ata mund t han sasi t mdha qershie dhe t mos shndoshen, prkundrazi ky frut bn t mundur rnien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrave n gjak. Pr t rregulluar nivelin e kolesterolit n organizm merren 10-15 kokrra qershi n 200 ml. uj (duke shtuar 6 gram acid borik pr plagt). Lngu q del nga kjo przierja prdoret edhe pr t rn nga pesha. Ndrkoh q pr ata q kan shum yndyra n gjak merren 30-40gr gjethe dhe lvore degsh t njoma nga pema e qershis, zihen me nj litr uj dhe ziejn pr 10-15 minuta dhe do dark duhet pir nj got nga ky lng, por t jet i vakt.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 8. #8
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Ananasi


  Emri: ananas.jpg

Shikime: 5407

Madhsia: 6.1 KB


  Ananasi sht nj frut tropikal m nj shij shum t shijshme dhe gjendet n treg edhe n vendin ton. Ju mund ta keni shijuar at si frut n kokteje t ndryshm pa e ditur se prdorimi i tij ka nj rol t rndsishm n organizm. Ananasi sht fruti q ndihmon n forcimin e kockave, n prmirsimin e gjendjes shndetsore gjat gripit, si dhe ndihmon n parandalimin e problemeve dhe ul rrezikun e smundjeve t zemrs. Edhe pse sht pak e vshtir ta ndash frutin nga lkura, rndsia qndron te prbrsit q ky fryt prmban. Ananasi ka vlera t shumta pr shndetin e njeriut, sidomos pr forcimin e kockave, pasi sht nj frut shum i pasur me vitamin C. Fillimisht duhet theksuar se sht tepr e rndsishme q fruti t jet i freskt dhe kjo gj dallohet tek gjethet e tij. Ato nuk duhet t jen aspak t zverdhura, por n nj jeshile sa m t errt. N saj t prbrsve t tij ananasi vepron n organizm si dizintoksikues (largon helmet nga organizmi), diuretik (shkarkon ujrat e teprta n organizm), dhe antiinflamator. Efektet e tij kuruese jan se ky frut shrues lufton t gjitha format e celulitit, edemave (njtjet).  Arra


  Emri: Arra.jpg

Shikime: 5464

Madhsia: 12.0 KB


  N mjeksin popullore prdoren gjethet, frutat jeshile, lvorja e degzave, lvorja e trungut, buka e arrs dhe lulet. Fruta e arrs prmban lnd yndyrore, t cilat n frutat e thata arrijn deri 60 pr qind. Ato prmbajn gjithashtu albumina, karbohidrate dhe sasi t konsiderueshme kriprash minerale si: Fosfor, kalium, kalcium etj. Prmban mjaft vitamina, posarisht frutat e freskta si jan vitaminat C, B, P, A; vajrat eterike dhe lndt ngjyrosse. Arrat prdoren pr pastrimin e gjakut dhe lkurs, kundr diarres, infeksioneve, rnies s flokve etj. Pr pastrimin e gjakut merren 2-4 gram gjethe t thrrmuara dhe lihen pr 12 or n 150 gram ver t bardh. Lngu i fituar pihet njhersh esll. Kundr diarres prdoret me efekt dhe lngu i luleve mashkullore t arrs. Pr kt: Merren 5-10 gram lule mashkullore dhe zihen n 200 ml uj. Pihen sa her paraqitet nevoja, nga nj got aji pr t rriturit dhe nga nj got likeri pr t vegjlit. aji i gjetheve t arrs rekomandohet pr kurimin e plagve t gojs, kundr infeksioneve t kanalit vaginal, pr ruajtjen e butsis s lkurs s trupit dhe sidomos t fmijve.  Pjepri


  Emri: Pjepri.jpg

Shikime: 4969

Madhsia: 7.9 KB


  Pjepri sht mjaft i kultivuar dhe i njohur jo vetm nga fermert por nga t gjith njerzit n vendin ton. Megjithse ai ka forma dhe ngjyra t ndryshme shija e tij e mbl sht mjaft e plqyeshme pothuajse nga t gjith. Pr t gjith ata persona t cilt vuajn nga pagjumsia, por q nuk kan gjetur ende zgjidhje me medikamentet apo rekomandimet e mjekve specialist, kurat popullore japin siguri maksimale. Sipas tyre, konsumimi i pjeprit largon pagjumsin, si dhe bn mir pr kancerin e zorrve dhe t lkurs. Pr kt arsye pjepri rekomandohet t konsumohet n temperaturn normale, pa e futur n frigorifer, pasi i humbasin vlerat. Merret lvorja e pjeprit zihet prreth 60 minuta n 3 litra uj dhe m pas vihet n frigorifer. Ky aj u rekomandohet t gjith atyre personave q kan probleme me pagjumsin. Ndrkoh q ata mund ta konsumojn pjeprin edhe n mnyrn e tij natyrale, por kjo vetm n rastet kur pagjumsia nuk sht kthyer ende n nj smundje kronike. Ndrkoh q pr kancerin e lkurs dhe at t zorrve rekomandohet q t merret tul nga fruti, t przihet m mjalt dhe t konsumohet pr 20 dit me radh n mngjes.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 9. #9
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Guarana


  Emri: Guarana.jpg

Shikime: 5131

Madhsia: 15.9 KB


  Guarana sht nj tjetr frut tropikal q ka gjetur prdorim t gjer n mjeksin popullore fal vlerave t saja kurative. Ajo prmban proteina, yndyra t bimve dhe karbohidrate t nevojshme pr funksionimin e organizmit. N saj t prbrsve t saj guarana ka cilsi terapeutike, energjetike dhe freskuese. Ajo sht aktivizues natyror i depove energjetike. Bn rregullimin natyror t baraspeshs s puns t organeve t brendshme. N mnyr nxitse ndikon n metabolizmin bazik duke i harxhuar yndyrat e grumbulluara. Guarana i adapton dhe stimulon organet pr prballimin e mundimeve t rnda fizike. Rrit koncentrimin dhe ruan freskin mentale. mblson lodhjen dhe kthen forcn. Pengon arteriosklerozn dhe ndryshimet e enve t gjakut si dhe normalizimin e tensionit t gjakut. Pastron sistemin e gjakut, prmirson qarkullimin e tij dhe n kt mnyr qetson dhimbjet e koks dhe t migrens. Qetson problemet menstruale. Vitalizon organizmin, sidomos n mngjes. Ngadalson plakjen e qelizave Rregullon pun e zorrve dhe qetson sekretimin dhe ndezjen e zorrve. Ndikon n sistemim e mesm nervor njsoj si kafja, por me m shum efekt


  Mushmolla


  Emri: Mushmolla.jpg

Shikime: 4760

Madhsia: 11.9 KB


  Mushmolla sht nj pem e prhapur jo vetm n vendin ton por edhe n Evrop, ndrkoh q shum pak njerz jan n dijeni pr efektet kuruese q ajo ka. Ajo vjen nga familja Hippophae Rhamnoides (seaberry-ose sea-buckthorn). Mushmolla sht nj sht nj nga bim e nj nnklase t trndafilit (maloideae). Ndryshe quhet Mespilus Germanica dhe ka filluar t kultivohet n zonn e detit Kaspik q para 3000 vitesh. Ndrsa n Greqi sht njohur n vitin 700 P.K , teksa n Rom n 200 P.K. Ka qen nj nga frutat e rndsishme n kohn e perandoris romake megjithse tashm ka filluar t kultivohet prher e m pak. Frutat e saj jan t vogla n ngjyr kafe t zbeht dhe brenda prbhen nga disa brthama t forta. Ajo sht nj pem q njihet dhe kultivohet pothuajse n t gjith trevat e vendit ton. Prve shijes s mir kjo pem ka po dhe aq t mira mjeksore. Mushmolla ka gjetur prdorim t gjer kundra qelbwzimeve dhe njihet si vrasse mikrobesh. Ajo sht nj frut qetsues dhe rekomandohet t prdoret edhe n mjekimin e plagve. Efekte pozitive mushmolla ka dhn edhe kur prdoret si mask pr fytyrn.  Luleshtrydhja


  Emri: Luleshtrydhe.jpg

Shikime: 4840

Madhsia: 7.8 KB


  Ngjyra e kuqe, aroma e mrekullueshme dhe shija e veant bjn q luleshtrydhet s bashku me qershit t jen edhe frutat m t plqyera t fmijve. Jan nj mij e nj arsyet se prse nuk duhet ti ndajm kurr nga tavolina. N mjeksin popullore luleshtrydhja sht ilai q mund t shroj m shum smundje dhe t prdoret kudo. Ky frut po aq sa i bukur sht n pamje, por aq dhe i shijshm dhe freskues sht. Luleshtrydhet mbahen si nj nga ushqimet me prmbajtje m t lart t vitamin C. Po ashtu ajo ka dhe vlera t larta mjeksore duke veuar ktu vetin e saj t madhe antioksiduese. Mendohet se sa m shum t skuqet fruti, aq m shum atij i rriten vlerat antioksiduese. Po ashtu luleshtrydhja ka veti mbrojtse ndaj radikaleve t lira, t cilat shkaktojn lloje t ndryshme kanceresh. Prve vitamins C, ky frut sht nj burim i mrekullueshm acidi folik, magnezi, potasiumi, vitamine B5 dhe B6, magnezi, roflavine, acidit vajor omega-3, vitamins K dhe bakri. Ato luftojn kancerin, ulin rrezikun e infeksioneve, parandalojn prekjen nga smundjet e mlis dhe largojn dshirn pr t pir duhan.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 10. #10
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Kumbulla e but


  Emri: Kumbulla.jpg

Shikime: 7540

Madhsia: 11.5 KB


  Kumbulla e but e cila prfshin disa varietete t ndryshme sht nj pem e njohur pr vendin ton. Megjithse frutat e saj prdoren gjersisht n kuzhin pr prgatitjen e reelit dhe mblsirave t ndryshme ato kan gjetur prdorim edhe n mjeksin popullore. Frutat e saj t papjekura kan nj shije t thart ndrsa n kohn e pjekjes ato jan t mbla. N mjeksin popullore prdoren frutat, farat e brthamave dhe gjethet. Frutat e kumbulls kan vlera t larta ushqimore. Ato prmbajn 8-20 pr qind sheqer, acide, pektin, sasi t konsiderueshme vitaminash, si vitamin C, PP, A, B1, B2. Po ashtu prmban kripra minerale t kalciumit, kaliumit dhe t hekurit. Kumbullat konsumohen t freskta, t prpunuara ose t thata. Me kumbulla prgatitet reel, marmelat, shurup, raki etj. Kumbullat plqehen edhe kur s’kan arritur pjekurin e plot; ato jan freskuese, shuajn etjen dhe hapin oreksin. Kumbulla sht nj diuretike shum e mir q largon ujrat e teprta nga organizmi, lufton kapsllkun. Kumbulla rekomandohet t prdoret nga personat q vuajn nga hemorroidet dhe diarreja. Ndrsa brthamat e kumbulls luftojn parazitt.


  Kumbulla gjatore


  N mjeksin popullore prdoren m tepr frutat dhe farat e brthamave. Frutat mund t prdoren t freskta, por edhe t thata, pasi thahen m par n diell dhe n vende t pastra. Vetit dietike dhe fitofarmaceutike t kumbulls gjatore jan t shumta. Frutat e kumbulls gjatore prmbajn rreth 18 pr qind sheqer n trajt fruktoze, sasi t konsiderueshme vitaminash A, B1, B2; kripra minerale t kalciumit, kaliumit, hekurit, magnezit. Konsumohen t freskta, t thata ose t prpunuara si reel, marmelat, shurup, komposto, taki etj. Frutat e kumbulls gjatore jan t shijshme, aromatike, e t tretshme dhe plqehen m tepr se llojet e tjera t kumbullave. Ato kan veti t mira diuretike dhe rekomandohen pr t’i prdorur ata q vuajn nga veshkat, nga zemra, nga kapsllku dhe nga hemorroidet. Brthamat e kumbullave gjatore jan qetsuese dhe prdoren kundr krimbave t zorrve. Kumbullat gjatore, si fruta jan shum t dobishme dhe t pranueshme nga stomaku, kan veti t mira tretse, freskuese, jan pastruese t lehta t aparatit trets, pasurojn gjakun me elemente t reja dhe luftojn anemin. Prdoren me sukses kundr smundjeve t mlis.  Manaferra


  Emri: Manafera.jpg

Shikime: 4792

Madhsia: 8.2 KB


  N mjeksin popullore prdoren frutat, gjethet, lastart e njom dhe rrnjt. Frutat e manaferrs prmbajn sheqerna, vitamin C, karotin, vitamin E, acide organike, pektin etj. N fara ndodhet vaji yndyror n masn deri 12pr qind. T gjitha pjest e bims kan veti mjeksore shum t mir. Gjethet e manaferrs kan veti rrudhse, djersitse dhe qetsuese. Ato ndikojn edhe n uljen e temperaturs. aji i gjetheve, i sythave dhe i lastarve prdoret me efekt edhe nga kardiakt (ata q vuajn nga zemra), ata me smundje t stomakut bile pr do njeri, qoft edhe i shndosh, aji i prmendur jo vetm q sht i parrezikshm, por, prkundrazi, sht shum i dobishm pr organizmin e tij. Gjethet e thara t manaferrs jan prdorur n smundjet e mushkrive pr ndalimin e gjakut. Frutat e manaferrs shuajn etjen, prdoren nga t smurt me diarre kronike, me dhimbje n kye, me infeksione n veshka e n fshikzn e urins, me koll etj. aji i prgatitur me rrnjt e manaferrs ka veti rrudhse, antiartrike, diuretike, gjithashtu ndikon n uljen e tensionit t gjakut. aji me rrnjt e manaferrs sht shum i dobishm pr kurimin e diabetit.  Mango


  Emri: images.jpg

Shikime: 4744

Madhsia: 4.9 KB


  Gati gjysma e mangove n bot kultivohen n Indi duke e br Indin prodhuesin m t madh n bot. Mango sht fruti kombtar i Indis, Pakistanit dhe Filipinet. sht gjithashtu edhe pema kombtare e Bangladeshit. Mangot jan burim i shklqyer i vitaminave A dhe C, dhe pr ata q jan fizikisht aktiv, qoft duke punuar jasht apo pr ata q jan vazhdimisht n lvizje, mango sht nj mnyr e mir pr t plotsuar kaliumin e humbur. Fruti i mangos n t ciln fara nuk sht formuar plotsisht, mund t kombinohet me krip dhe mjalt pr t trajtuar diaren, dobsin e mngjesit, kapsllkun dhe tretjen. Mango gjithashtu shrben pr trajtimin e goditjes nga vapa. Triterpene dhe lupeoli q gjenden te fruti i mangos jan efektive n frenimin e prostats dhe kancerit t lkurs. Ka reth 1000 varietete mangosh n Indi megjithat vetm disa varietete rriten pr tregti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Wordless : 16-07-2013 m 15:51
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  Ngrnia e frutave dhe perimeve ju shton tre vjet jet
  16 Korrik 2013 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  2012_08_11_grabb_11709_0_rszBhuni vegjetarian nse dshironi t jetoni m gjat! Sigurisht ju e dinit q frutat dhe perimet jan m t mira pr organizmin, por nj studim i fundit thot se nse do t’i konsumoni ato 5 her n dit, ju do t’ju shtohen 3 vite jet. Mos prisni m, por filloni nga “puna”…

  Nse hani t pakt 5 racione fruta dhe perime n dit jeta juaj do t zgjatet. Lajmi vjen nga revista amerikane “Clinical Nutrition”, e cila ka publikuar rezultatet e nj studimi t kryer n Stokholm, nga instituti “Karolinska”. Nuk sht nj surpriz, kt e dim mir, sepse jemi t “bombarduar” nga shum an me informacione, t cilat thon se nj diet e pasur qoft me fruta apo perime i sjell shum t mira organizmit ton. Natyrisht frutat duhet t konsumohen ndrmjet vakteve, mundsisht t paprpunuara. Por le t shohim m n detaj:

  Studimi italian

  sht marr nj kampion prej 71.706 personash, gra dhe burra suedez t moshave 45 deri 83 vje. Secilit prej tyre u sht dhn nj pyetsor pr t analizuar konsumin ditor t frutave dhe perimeve. T dhnat jan krahasuar me ato t vdekjeve t regjistruara n 13 vitet e analizs apo studimit. N kt periudh t gjat kohore regjistroheshin mbi 11 mij t vdekur, shumica meshkuj (6803 kundrejt 4636). Pr doktorin Andrea Bellavia, i cili kryesoi ekipin hulumtues, “lidhja midis konsumit t frutave dhe perimeve me vdekshmrin sht analizuar shum rrall nga studime t mdha. Edhe rezultatet e pakta t disa studimeve n dispozicion jan n kundrshtim apo kontradiktore. Objektivi ishte t shqyrtonim marrdhnien ndrmjet dozave t frutave dhe perimeve t konsumuara dhe vdekshmris, si n aspektin e kohs po ashtu edhe t frekuencs, te nj grup i madh burrash dhe grash n Suedi”.

  2012_08_11_grabb_11709_0_rsz

  mangiare-frutta

  longevity


  frutta-verdura

  come-far-mangiare-verdure-ai-bambini250


  Frutat dhe perimet zgjasin jetn

  Rezultatet ishin t qarta: nj konsum i ult i frutave dhe perimeve sht i lidhur me nj norm t ult mbijetese dhe t lart vdekshmrie. Ata t cilt nuk kan konsumuar kurr fruta dhe perime kan jetuar tre vjet m pak dhe kan pasur nj norm vdekshmrie prej 53% n krahasim me ata t cilt kan konsumuar 5 racione n dit. Duke marr parasysh vetm frutat, ata t cilt nuk i kishin konsumuar kurr ato kan jetuar 19 muaj m pak se ata t cilt kishin ngrn t paktn nj frut n dit. Pr sa u takon perimeve, nga studimi ka rezultuar se 3 racione n dit e zgjasnin jetn 32 muaj n krahasim me ata t cilt nuk e kishin konsumuar kt sasi. Konsumi prej m pak se i 5 racioneve n dit i frutave dhe i perimeve sht i lidhur me nj norm mbijetese progresivisht m t shkurtr dhe me nj norm m t lart vdekshmrie”, konkludoi dr, Bellavia.

  Vegjetariant jetojn m shum

  Pr shum njerz, dieta vegjetariane sht e mistershme dhe konfuze. Ata mund ta ken t vshtir t imagjinojn nj pjat vegjetariane. Pr ta, dieta vegjetariane duket boshe

  dhe pa shije duke imagjinuar gjethe sallate dhe qep. Por e vrteta qndron ndryshe. Nse ndiqni nj diet pa mish dhe peshk, por t pasur me fruta dhe perime ju do t jetoni m gjat. Nj studim i publikuar n revistn “JAMA Internal Medicine” dhe i kryer nga hulumtuesit n Universitetin Loma Linda, ka treguar se vegjetariant kan nj rrezik prej 12% m t ult pr t vdekur sesa jovegjetariant. Hulumtimi ka prfshir 73.308 burra dhe gra. Pas analizave dhe eksperimenteve t ndryshme, prej disa vitesh, studimi demonstroi q vegjetariant kishin nj rrezik prej 12% m t ult pr t vdekur. Pra mos i paragjykoni m ata t cilt nuk bhen pjes e pjatave me mish t pjekur. Por madje filloni t bheni vegjetarian nse dshironi t shihni edhe ca vite t tjera “diell”. Prparsit e ushqimit vegjetarian jan t shumta: nutriciologt thon se ai e zvoglon e yndyrn n gjak e cila shkakton smundje t zemrs, gjithashtu i zvoglon edhe radikalet e lira t cilat jan shum t dmshme. Sipas zbulimeve t reja prqindja e tumoreve te vegjetariant sht m e vogl si jan tumoret e zorrs s trash, gjirit dhe prostats. Konsumimi i yndyrs te vegjetariant sht m i vogl kshtu q edhe problemet n pesh tek ta jan m t rralla.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...tre-vjet-jete/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Pr: Frutat q duhet t konsumohen !

  me iken fiqt pa i ngren sivjet asnje kokerr..
  sa inat..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •