Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Te fotografojme pa probleme, apo...

    E hapa kete teme per te patur nje ide me te qarte persa i perket lirise se fotografimit.

    A eshte e ndaluar te fotografojme ne nje Qender Tregtare?

    Shkova ne Qendren Tregetare te City Park ne Tirane (me falni po s'ka te beje fare me reklamimin) dhe pasi ishte hera e pare qe po e vizitoja fillova te beja disa fotografi ne pjesen e jashtme. Praktikisht me pelqeu fasada e nderteses si dhe pjese te lulishteve. Ne kete kohe vjen nje anetar (mbase roja) i personelit dhe me pyet me arrogance:
    Ai: -Per cfare i ben keto foto?
    Une: (c'pyetje koti) -Per qejf, me pelqeu pamja dhe fillova te fotografoja.
    Ai: -A e di se eshte e ndaluar? A ke folur me administratoret e City Park?
    Une: (kujt i plasi se kush jane) -Jo, po pse?
    Ai: -Se eshte e ndaluar rreptesisht? (per here te dyte)
    Une: -E para deri tani s'kam pare ndonje tabele qe te me ndaloje filmimin (sipas tij po filmoja) dhe e dyta po deshe ti une i heq fare nga aparati se s'me plas fare... dhe e treta une jam akoma tek parkimi.
    Futa makinen ne cante dhe u futa brenda i percjelle me "edukaten" e personit. Edhe pse isha i vetmi klient Qendra Tregtare me pelqeu dhe kishte shume gjera te mira.
    Dikush mund te me thote se eshte prone private dhe varet nga pronari (apo dikush tjeter).
    Dikush mund te me thote se arsyeja eshte fotografimi i sistemit te sigurise.
    Por dikush me ka thene se sot sistemet e sigurise i kane bere ne menyre te tille qe te mos fotografohen, d.m.th jane te fshehura dhe nje gje e tille ne nje qender si kjo s'besoj te pije uje.
    Dikush mund te me thote se po fotografoj cmimet. Por cmimet mund t'i shkruash edhe me leter e laps pa problem fare.
    Dikush mund te thote se po fotografon menyren e vendosjes se dyqaneve dhe se egziston Copyright-i. Eshte e vertete, por eshte e vertete edhe fakti se pothuajse gjithshka eshte e kopjuar nga te tjeret. Nuk e kam fjalen per fotografimin e personave ne vecanti (pasi eshte e ndaluar), por per pjese te qendres tregetare.
    Duket si monolog, por mire do te ishte sygjerimi i dikujt ne menyre paksa me profesionale, pasi une vet isha me se i bindur qe nuk po kryeja ndonje "akt penal".

  2. #2
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Te fotografojme pa probleme, apo...

    Elian, ka shume dyqane, malls qendra tregtare qe nuk e lejojne cameran. Dhe ketej kam ndeshur. Para ca ditesh u futa ne nje dyqan disi karakteristik. Me terhoqi per vete menyren, design si old fashioned. Fillova te bej nja dy foto vetem kur degjova - excuse meeee. Nuk lejohen fotot ketu! Ok sorry I thashe se zgjata me. por ka shume qe bejne foto. Ambjent jashte treg jashte se besoj do Ishte e ndaluar . P. s. une bej. I don't care ca thone , vazhdoj te 'next'
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #3
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Pėr: Te fotografojme pa probleme, apo...

    Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
    E hapa kete teme per te patur nje ide me te qarte persa i perket lirise se fotografimit.

    A eshte e ndaluar te fotografojme ne nje Qender Tregtare?

    Shkova ne Qendren Tregetare te City Park ne Tirane (me falni po s'ka te beje fare me reklamimin) dhe pasi ishte hera e pare qe po e vizitoja fillova te beja disa fotografi ne pjesen e jashtme. Praktikisht me pelqeu fasada e nderteses si dhe pjese te lulishteve. Ne kete kohe vjen nje anetar (mbase roja) i personelit dhe me pyet me arrogance:
    Ai: -Per cfare i ben keto foto?
    Une: (c'pyetje koti) -Per qejf, me pelqeu pamja dhe fillova te fotografoja.
    Ai: -A e di se eshte e ndaluar? A ke folur me administratoret e City Park?
    Une: (kujt i plasi se kush jane) -Jo, po pse?
    Ai: -Se eshte e ndaluar rreptesisht? (per here te dyte)
    Une: -E para deri tani s'kam pare ndonje tabele qe te me ndaloje filmimin (sipas tij po filmoja) dhe e dyta po deshe ti une i heq fare nga aparati se s'me plas fare... dhe e treta une jam akoma tek parkimi.
    Futa makinen ne cante dhe u futa brenda i percjelle me "edukaten" e personit. Edhe pse isha i vetmi klient Qendra Tregtare me pelqeu dhe kishte shume gjera te mira.
    Dikush mund te me thote se eshte prone private dhe varet nga pronari (apo dikush tjeter).
    Dikush mund te me thote se arsyeja eshte fotografimi i sistemit te sigurise.
    Por dikush me ka thene se sot sistemet e sigurise i kane bere ne menyre te tille qe te mos fotografohen, d.m.th jane te fshehura dhe nje gje e tille ne nje qender si kjo s'besoj te pije uje.
    Dikush mund te me thote se po fotografoj cmimet. Por cmimet mund t'i shkruash edhe me leter e laps pa problem fare.
    Dikush mund te thote se po fotografon menyren e vendosjes se dyqaneve dhe se egziston Copyright-i. Eshte e vertete, por eshte e vertete edhe fakti se pothuajse gjithshka eshte e kopjuar nga te tjeret. Nuk e kam fjalen per fotografimin e personave ne vecanti (pasi eshte e ndaluar), por per pjese te qendres tregetare.
    Duket si monolog, por mire do te ishte sygjerimi i dikujt ne menyre paksa me profesionale, pasi une vet isha me se i bindur qe nuk po kryeja ndonje "akt penal".
    Nese ne nje vend nuk lejohen fotot duhet te kete njoftim te vendosur rreth e rrotull nderteses me shkrim brenda edhe jashte qe paralajmerojne qe fotografimi eshte i ndaluar. Ndryshe ia ka futur kot ai roja. E di qe shume institucione shteterore ose ato godina me sigurim te larte nuk lejohet fotografimi. Per nje qender te tille publike nuk e shikoj te arsyeshme te ndalohet, ndoshta e bejne per rrezik sigurimi??
    I LOVE GOD

    j&g

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Te fotografojme pa probleme, apo...

    Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
    Nese ne nje vend nuk lejohen fotot duhet te kete njoftim te vendosur rreth e rrotull nderteses me shkrim brenda edhe jashte qe paralajmerojne qe fotografimi eshte i ndaluar. Ndryshe ia ka futur kot ai roja. E di qe shume institucione shteterore ose ato godina me sigurim te larte nuk lejohet fotografimi. Per nje qender te tille publike nuk e shikoj te arsyeshme te ndalohet, ndoshta e bejne per rrezik sigurimi??
    si i tha ai tek mengjese lufte:

    pse e kruajte koken kur kalova une?

    kshu edhe tek kto qendrat tregtare.

    ne fakt kam pershtypjen qe s'e kane me fotografite, por kane frike se mos filmojne per ndonji tip emisioni dhe ju del emri per noj pisllik.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhuxhumaku : 15-07-2013 mė 13:33
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Te fotografojme pa probleme, apo...

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    excuse meeee
    hahahahaaaaaaaaaaaaaaaa

  6. #6
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Pėr: Te fotografojme pa probleme, apo...

    Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    si i tha ai tek mengjese lufte:

    pse e kruajte koken kur kalova une?

    kshu edhe tek kto qendrat tregtare.

    ne fakt kam pershtypjen qe s'e kane me fotografite, por kane frike se mos filmojne per ndonji tip emisioni dhe ju del emri per noj pisllik.
    ahhahahh mire e ke ti, ata me shume mbrojne veten se objektin.
    I LOVE GOD

    j&g

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Te fotografojme pa probleme, apo...

    Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
    Ndryshe ia ka futur kot ai roja.
    Mbase dhe e kane urdheruar, por arroganca e tij ul piket dhe imazhin e asaj qe perfaqeson. Puna eshte se ne keto qendra organizohen edhe gjera te ndryshme argetimi per femije apo per ndonje personazh VIP dhe aty i shkrepin fotografite e filmimet te gjithe e askush nuk i ndalon. Pikerisht kjo eshte nje nga arsyet qe s'me bindi sjellja e tij.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •