Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 72 prej 72
 1. #61
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Dihet qe shumica e Shqipetareve kane prejardhje Turke, ose perzierje me Turqit.

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Ura e Cekajve Lexo Postimin
  Dihet qe shumica e Shqipetareve kane prejardhje Turke, ose perzierje me Turqit.
  Po ti si e ke avare, apo hune?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  kavajsit dhe elbasanasit jane te njohur prehj prirjeve te tyre homoseksuale dhe jo me kot kolonet aziatike nen mbeshtetjen e perandorise otomane u dynden kryesisht ne shqiperine e mesme , ne zemer te shqipnise , menjehere pas vdekjes se heroit legjendar Skenderbeut dhe kur mbi 300 000 familje arberore emigruan ne itali ,u braktisen mjaft fshatra dhe qendra te lashta banimi ,me rjedhoje qe shkodra ,kruja ,lezha ,tirana, durresi ,kavaja ,elbasani ,te populloheshin me zanatxhinj , bujq , ushtare , oficere dhe nepunes iraniane , siriane , kurd , tunizian ,egjiptian , arabe ,hebrenj ,etjere

  nuk mund te themi te njejten gje per mirditen , as per himaren ,apo malesine e madhe , pasi keto ishin vende malore , pas asnje rendesi strategjike dhe pa asnje te ardhur bujqesore ;

  kononizime pati edhe ne berat gjirokaster korce qytet i cili u krijua pikerisht prej muslimaneve kolonizatore dhe muslimaneve shqiptare'

  ia vlen te permendet edhe Aliu i tepelenese i cili ishte midis te tjerave edhe nje udheheqes i cili nxiste dhe ruante fanatizmin fetar duke krijuar nje hendek dhe percarje midis shqiptareve te krishtere dhe atyre muslimane .

  fakte dhe shkrime historike vertetojne mjaft prej ketyre te dhenave dhe mund te them qe islami erdhi ne arberi nga shekulli i 17 -18 dhe i ndeshur me shume me nacionalizmin arberor me shume sesa ndikimin kristian fetar , islami ngeli si nje preteks fobie dhe skandali ndaj shqiptareve per europen ;

  ndersa greqia , serbia dhe bullgaria kur u krijuan i mbyten , asimiluan dhe i konvertuan muslimanet e tyre , shqiperia nuk mundi ta beje pasi kolonet aziatike dhe muslimanet shqiptare ishin shume me teper ne numer dhe ndersa greqia serbia e bullgaria u ndihmuan nmga europa duke poasur nje ndikim fetar kristian dhe perendimor ne kishim nje ndikim lindor dhe muslimanist.


  tashme shume prej koloneve aziatike jane shqiptarizuar por perseri ngelen nje pengese serioze per te ardhmen e shqipnise pasi gjate gjithe historise se shtetit shqiptar pikerisht keta shqiptaro-aziatike i ka\ne sjelle gjithmone tradhti , vjedhje , braktisje , diktature , varferi , renim ekonomik dhe social shqiperise ;

  udheheqja shqiptare perhere, e akoma edhe sot eshte peng e koloneve aziatike tashme te shqiptarizuar .

 4. 2 antarėt mė poshtė falenderuan maratonomak pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Ura e Cekajve (04-11-2013),VullkanM (09-11-2013)

 5. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Fjale e re ne fjalorin dumbabist - Konkuest! Dumbabistet per cudi kane mesuar nje fjale te re, qe nuk e permban fjalori i tyre: Konkuest (Conquest). Ne fillim mesuan administrim, tani kete. Cudi qe fjalori i tyre po merr ngjyra perendimore. Kane bere nje zbulim te papare dhe te padegjuar dhe na krenohen, qe Turqia nuk na ka pushtuar por na ka konkuistuar!!!! Tani meqe une nuk jam kaq i zhvilluar sa dumbabistet dhe isha kurioz te dija kuptimin e kesaj fjale, hapa nje fjalor ku perkthehej fjala Conquest/Conquista. Kuptimet e kesaj fjale ishin: 1) Pushtim, 2) Marrje, 3) Arritje, 4) Fitore. Dmth sipas fjalorit del qe pushtimi s'qenka gje tjeter, vecse PUSHTIM. Kemi ne ne Tirane nje shprehje: Jo hush po gomor! Se kush ishte turku dhe c'na ka bere po e shtjelloj pak me poshte dhe kjo eshte vetem maja e ajsbergut. Ta nisim kronologjikisht me masakrat turke, qe sigurisht dumbabistet i mohojne, sic mohojne turqit dhe genocidin kunder armeneve: 1438 Turhan Pasha, pasi s'mori dot Beratin, ia nxjerr inatin myzeqareve duke ngritur nje piramide me koka te prera shqiptaresh. Pese princerit e Myzeqese u vrane duke ia thyer kockat me cekice, sipas Muzakes. (Historia e Skenderbeut - Fan Noli, faqe 84) 1466 Mehmeti duke u kthyer me turp nga disfata e Krujes, ia nxjerr inatin banoreve te Cidhes, prane Dibres. Pasi mori keshtjellen me tradheti, therri 8.000 burra dhe afro 20.000 pleq, gra e ciliminj te mbledhur ne keshtjelle nga fshatrat perreth. (po atje faqe 190). 1478 pasi merr Krujen dhe i premton jeten keshtjellareve, Mehmeti i therr me pabesi (po atje faqe 201). Lexo dhe librin "Shekujt osmane" faqe 135 te Lord Kinross-it po per pabesine e Mehmetit ne Kruje. Ne rrethimin e pare te Krujes kronikani bizantin, Kristouvulos, i perkedheluri i Mehmetit, e ve numrin e te therrurve ne 20.000 ndersa per Cidhen thote qe i vrane te gjithe ato qe gjeten ne keshtjelle. (Scanderbeg - Harry Hodgkinson faqe 210-211). Edhe historiani i preferuar i dumbabisteve, Oliver Schmitt, na thote sa "paqesor" ishte turku: si asnjė rajon tjetėr i Ballkanit (Arberia) u shkretua dhe u shpopullua nga osmanėt. Persa i perket "shpirtmadhesise dhe njerzillekut" te osmaneve ndaj nesh lexo "Kripto-kristianizmi ne zonen e Ballkanit nen sundimin Osman" te Stavro Skendit (cudi Skendi thote sundim nuk thote bashkepunim apo administrim apo bashkjetese e lumtur) ndryshe nga vendet, qe kishin pranuar vasalitetin, ndaj shqiptareve u ushtrua forca per konvertim. Sa per numrin e arbereshve qe lane atdheun e tyre na rrefen Milan von Shuflajin tek "Serbet dhe shqiptaret". Italianet kane bere nje dokumentacion te perpikte dhe japin numrin ekzakt 196.768 te shperndare neper 79 bashki (faqe 104). Per Masakren e Manastirit dhe lumejte e gjakut te derdhur shqiptar, lexo librin e Mark Mazower-it "Selaniku qytetit i fantazmave" faqe 100-102. Per trajtimin e shqiptareve si koke turku te Perandorise , sa here qe turqit kishin nevoje per te gjetur nje fajtor lexo Caroline Finkel "Endrra e Osmanit" faqe 357. Per "dashamiresine" e turqve ndaj katolikeve dhe "liberalizmit" te tyre ndaj krishterimit tek shqiptaret lexo Milan von Shuflajin "Situata e kishes ne Shqiperine paraturke". Ne vitin 1533 veneciani Giustiniani kishte gjetur rrenojat e 360 kishave. Gjate kohes se turqve u shkaterruan te gjitha kishat mesjetare (faqe 134). Manastiri benedektin i Shen Merise se Nderfandines u shkaterrua nga turqit (faqe 146). Cudi si perkon shkaterrimi i kishave tona me lulezimin e Kishes Serbe, te cilen e rimekembi vete Sulejmani i Madherishem dhe sot serbet fale turqve, na i paraqesin c'ishin tonat si te tyre. Se kush ka qene Turku dhe "c'virtyte" ka patur ky pushtues osmano-turko-mongol mjafton te shikojme gjurmet, qe ka lene ne popull. Fjalet e urta jane deshmi e pervojave, qe ka hequr populli ne kurriz gjate shekujve. C'ka mesuar populli yne nga osmano-turko-mongolet? Une di vetem dy, por ma do mendja ka me shume. "Virtytet" osmano-turko-mongole sipas popullit shqiptar, shprehur me fjale te urta: 1- Ku shkel turku, nuk mbin bari. 2-Futju punes si turku b..es. Me qarte se kaq s'ka ku behet

 6. 3 antarėt mė poshtė falenderuan maratonomak pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Archon (04-11-2013),Ura e Cekajve (04-11-2013),VullkanM (09-11-2013)

 7. #65
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  349
  Faleminderit
  48
  23 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Me ne fund nje pergjigje serioze. Jam plotesisht dakord me komentin tuaj.

 8. #66
  i/e regjistruar Maska e par
  Anėtarėsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime nė 50 postime

  Lightbulb Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  nuk permende mbiemrat qe shkodra ka patur autokton por vetem te ardheurit nga vende te huaja , nuk e kam lexuar nje liber te tille, por do doja pak informacion per keta mbiemra, MARKU, DOCI, HYSI,
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 9. #67
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2013
  Postime
  39
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Nuk osht e vertet, osht pikrisht e kunderta, Turqit ne Turqi kan fillu mu konsideru minoritet ne shtetin e vet
  Po bazona ne faktin qe Mashkulli e bane bazen e gjenezez E-K-13 dominon te Shqiptaret edhe nese nje Shqiptar merr per grua nje te nacionalitet tjeter mund te ndryshoj nga pamja po bazen e ka Shqiptare gjeni osht i vlefshem
  per qata gjak marja concentrohet ne mashkull e jo ne femer, Shqiptart para 500 vjetve e ma heret e kan dite ata
  e ti tash ne 2013 spe din
  Kurr ni Shqiptar merr per gru nja te huaj pason mundsia e asimilimit te femis se ti, e sa per prej ardhje eshte Shqiptar
  E-K-13-shin e gjon ne krejt Evropen per veq te sllavet
  E sa per qe thash ne Turqi, Turqit minoritet te kallxon fakti qe permi 7 milion Shqiptar jetojn atje edhe ata e kan marr ne dor Turqin
  se jon rac superiore ne krahasim me kurd e me racat tjera qe jetojn ne Turqi
  Kshtu qe kjo i bjen Osmanlit kan sundu per 500 vjet po Infinit vjet kan me pagu GJITHE
  Se ska dal bire none ne kete bote qe kruhet me Shqiptar e nuk laget
  Shum shpejt keni me ja ni krismen edhe tikerg
  edhe uj llakozem ushk ojn rraptit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga VullkanM : 09-11-2013 mė 21:53

 10. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2013
  Postime
  39
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Avar'T edhe Slav'T jon i njejti popull
  Avar jon thirre luftart e sllaveve e sllav't jon marr me logjistik kan bo ushqim etj. Per Avar edhe i kan shfrytzu per knaqsi grat e sllaveve
  kshtu qe un personalisht menoj qe Avar't jon mashkujt Sllavt jon femnat edhe burimin e kan prej Dagestanit te soditit
  edhe jon infiltru ne ballkan ata skan shku kurr prej ktu
  I ki Serbezat-Turqisht(Serbez)i bjen Shlire-Serbet e sodit, pse ja kan lon at emen osht shum i qart e kan furnizu krejt perandorin osmane me femna edhe kan pas ni lloj autonomie ne kuader te osmanlive
  kto sllavet jon shum te rrezikshme, po bazona ne faktin qe cka ju kan bo rajonit te Kroacis Bosnes Sllovenis krejt i kan asimilu me femna se nana ja mson gjuhen femis e sidomos ne koherat para se me u bo femna faktor i punes edhe i kontributit ne buxhetin e familjes qe ka kalu 100% koh me femi

 11. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Shume interesante.

 12. #70
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,639
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Avash Avash

  Nė vitin 1908, Prizreni pa asnjė turk – Shkupi me shumicė shqiptare (Dokument)
  Nė Shkup, sipas statistikave tė vitit 1908-1909, shumica e popullatės ka qenė shqiptare. Kjo statistikė, qė shihni nė dokumentin mė poshtė, mendohet se ėshtė e realizuar nga pushteti i kohės, pra Perandoria Osmane.
  Prizreni kishte 64569 shqiptarė, 17219 serbė e asnjė turk. Ndėrsa, Gjakova kishte 70963 shqiptarė e 687 serbė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Citim Postuar mė parė nga Akuamarini Lexo Postimin
  Avash Avash

  Nė vitin 1908, Prizreni pa asnjė turk – Shkupi me shumicė shqiptare (Dokument)
  Nė Shkup, sipas statistikave tė vitit 1908-1909, shumica e popullatės ka qenė shqiptare. Kjo statistikė, qė shihni nė dokumentin mė poshtė, mendohet se ėshtė e realizuar nga pushteti i kohės, pra Perandoria Osmane.
  Prizreni kishte 64569 shqiptarė, 17219 serbė e asnjė turk. Ndėrsa, Gjakova kishte 70963 shqiptarė e 687 serbė.
  Jane te ardhur ne Shqiperi, prap se prap levizja e pandalshme e popujve e ben te pamundur vendosjen e nje vije gjenetike te paster. Nuk ka asgje te keqe, eshte krejt normale.

 14. #72
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Mbiemrat e Familjeve Shkodrane me Prejardhje te huaj.

  Shumica e mbiemrave qe permenden nuk ekzistojne me.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •