Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,261

  BITCOIN monedha virtuale

  Nuk jam ekspert ne fushen e ekonomis por nuk nguroj per te shqyrtuar nje teme qe supozohet se ne te ardhmen mund shkundi rend sistemin financiar.
  Behet fjale per nje Monedh virtuale e quajtur BITCOIN e prodhuar para disa vjetesh nga nje grup apo nje person me pseudonimin Satoshi Nakamoto.
  Kjo monedh nuk ka nje ent te sajen, eshte nje open source ku transacioni i saj kryhet nepermjet sistemin informatik peer2peer. Bitcoin ekziston permes rrjetit te krijuar nga kompjuter duke perdorur njė software tė dedikuar.Krijohet nepermejt nje procesi te gjat dhe nderlikuar (mining), me pak fjale si ne nje minier qe kerkohet ar.
  Ekziston nje kuot maksimale per kete monedh e cila eshte 21 milion monedha dhe kjo do te arrihet deri ne te ardhmen presupozohet ne vitin 2030. Vlera e saj ne ditet tona i ka kaluar mbi 1 miliard dollar. Transacioni ose depozitimi i saj eshte i bazur ne kritografi.
  Bitcoin permbajn adresen e kujt i zoteron dhe nese nje person do ti trasferoj ato nje tjetri zevendeson adresen e tij me personin qe do ti dergoj monedhat dhe konfermon operacionin me an te nje paswordi te dyte. Ne kohet e fundit websitet qe miratojn pagesat me bitcoin po rriten se tepermi.
  Shume ekonomiste rekomandojne per te qene te kujdesshem dhe paralajmerojne se kjo mund tė jete njė flluske spekulative.


  Cmendim kane antaret e ketij forumi qe kan dijeni per kete monedh.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e il_padrino
  Anėtarėsuar
  30-04-2005
  Vendndodhja
  holland
  Mosha
  45
  Postime
  166

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Meqense je shqiptar po ta jap me nje shembull

  Ke parasysh firmat piramidale? Dicka virtuele mbetet virtuele, prandaj kujdes nga flluckat e sapunit.
  Jetoj me rastesin sepse asgje nuk eshte e rastesishme

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar il_padrino pėr postimin:

  prizrenasi_30 (12-01-2021)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-06-2014
  Vendndodhja
  Yllyri
  Postime
  73

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Bitcoin esht thjesht nje fllusk sapuni e krijuar nga nje ofert fallco dhe kerkes fallco e shkatuar nga rreklamimi.per sa koh njerzit te blejne do ti rritet kerkesa dhe i rritet edhe vlera.kur njerezit te mos bejne me dhe te humbin besimin do te shkaterrohet gjithcka nga baza dhe do te shkoje direkt ne 0.

  Investimi i keshilluar nga une mund te ishte nje investim afatshkurt me shume kujdes pas Bitcoin nuk ka nje baze ku te mbeshtetet dhe nuk esht hera e par ne histori qe ndodhin keto skema

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  305

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Bitcoin nuk eshte fluske sapuni sic thone keta shoket qe nuk marrin vesh.
  Ata qe sulmojne bitcoin jane bankat dhe finacieret e medhenje qe kontrollojne parane konvencionale. Duke kontrolluar monedhen financieret apo me mire te them bankat qendrore kontrollojne dhe spekulojne ne ekonomi. Andej, nga spekulimet, erdhi edhe kriza e fundit ekonomike.

  Bitcoin eshte nje lloj si paraja qe perdorim normalisht vetem se nuk eshte nen kontrollin e asnje banke qendrore por eshte e shperndare, e decentralizuae... Keshtu ajo nuk mund te manipulohet. Per kete arsye edhe stigmatizohet nga ata qe duan te ruajne privilegjet qe u jep pushteti ekonomik dhe politik.

 6. 3 antarėt mė poshtė falenderuan CRO pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Anonomyous (06-05-2015),Telegrafisti (04-07-2014)

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe1
  Anėtarėsuar
  19-06-2014
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  89

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Nuk ka lidhje bitcoin me firma piramidale nuk eshte HYIP site. Kam frike vetem neqoftese se konfkskohet nga shteti amerikan sikurse beri me LibertyReserve para nje viti. 1 bitcoin cdo dit e me shume i rritet vlera.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar luleshtrydhe1 pėr postimin:

  Anonomyous (06-05-2015)

 9. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-06-2014
  Vendndodhja
  Yllyri
  Postime
  73

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Une do te isha i mendimit qe me mire te investohet ne ar sesa ne Bitcoin.Bitcoin esht gjith kohen ne sulm sic thate edhe vete dhe nuk dihet se kur mund ti bije vlera.Do kisha sugjeruar prap te mos priteshin fitime afatgjate por me fitime afatshkurter.Me Bitcoin kam marr 3 here nga 10-15% ROI me investim afatmesem dhe me kujdesin me te madh.Nuk e di ndoshta esht fiksim personal qe e kam frike Bitcoin por ndoshta edhe nga injoranca sepse nuk me ka interesuar ndonjeher shume.

 10. #7
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  305

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Citim Postuar mė parė nga luleshtrydhe1 Lexo Postimin
  Nuk ka lidhje bitcoin me firma piramidale nuk eshte HYIP site. Kam frike vetem neqoftese se konfkskohet nga shteti amerikan sikurse beri me LibertyReserve para nje viti. 1 bitcoin cdo dit e me shume i rritet vlera.
  Nuk e konfiskon, por e kontrollon.. ben ate qe rendom quhet regulamentation, cka i ndodh dollarit apo cdo valute tjeter qe kontrollohet nga nje banke qendrore.
  Banka qendrore eshte nje koncept marksist, komunist, dhe detyra e bankes qendrore eshte prodhimi i parase, dollarit, lekut etj.
  Deri para depresionit te madh, per dollarin amerikan ekzistonte ai qe quhet gold standard, ku nje dollar vlente nje sasi e caktuar dhe e patjetersueshme floriri. Pra dollari, paraja amerikane nuk mund te zhvleftesohej, sepse kishte si mbeshtetje nje sasi te caktuar floriri. Sot dollari prodhohet si pa limit nga FED RESERVE ne SHBA, cka shakton edhe ate qe quhet proces inflacioni. Sepse FED kur prodhon para, rrit sasine e tyre ne ekonomi. Por por duke rritur sasine ne menyre artificiale ben qe ti bieri vlera...

  Bitcoin eshte ndryshe. Sepse te pakten tani per tani nuk ekziston nje ent qendror, nje banke qendrore shteterore, qe ta rregullojne dhe te ndikojne mbi vleren e tij.
  Do te kete tentativa te burrokrateve federale amerikane per ta futur nen kontrollin e tyre socialist... por te shikojme nese do tia dalin apo jo... Deri tani bitcoin eshte i sigurt, dhe nje alternative qe mund te revolucionarizoj gjithe sistemin ekonomik qe mbahet peng nga socialistet e rinj, te maskuar nen petkun e Demonkratit amerikan.


  Poshte Obama komunistii! :P

 11. 2 antarėt mė poshtė falenderuan CRO pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Telegrafisti (04-07-2014)

 12. #8

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Temė interesante, por ka pak konfuzion...

  Mund tė shikoni kėtė video pėr t'u informuar

  The Truth about Bitcoin and Alternative Currencies


 13. #9
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Dell tani pranon Bitcoin

  http://www.dell.com/learn/us/en/usco...coin-marketing

  Bleni Dogecoin kush don me bo lek pas 10 vite.
  Nothing comes from nothing

 14. #10
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Anėtarėsuar
  24-04-2016
  Postime
  469

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Pervec kryptografise nuk ka vlere tjeter nqs e do per ate vashdo.
  Nqs e ben per trading/investing te keshilloj te rrish larg se do digjesh, ka volaitility qe duket direkt qe shtyhet nga skemat 'pump and dump' dhe ka pak kontroll ne rregullimin e influences se volatility , flas nga apsekti i investimit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga HFTengineer : 14-05-2016 mė 14:22

 15. #11
  Albi Maska e SMA
  Anėtarėsuar
  04-08-2006
  Vendndodhja
  Ne SHKUPIN e SHQIPTARIS
  Mosha
  39
  Postime
  23

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  empty space
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SMA : 16-05-2016 mė 20:35
  ALBANIA-I

 16. #12
  Albi Maska e SMA
  Anėtarėsuar
  04-08-2006
  Vendndodhja
  Ne SHKUPIN e SHQIPTARIS
  Mosha
  39
  Postime
  23

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  empty space
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SMA : 16-05-2016 mė 20:35
  ALBANIA-I

 17. #13
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
  Nuk jam ekspert ne fushen e ekonomis por nuk nguroj per te shqyrtuar nje teme qe supozohet se ne te ardhmen mund shkundi rend sistemin financiar.
  Behet fjale per nje Monedh virtuale e quajtur BITCOIN e prodhuar para disa vjetesh nga nje grup apo nje person me pseudonimin Satoshi Nakamoto.
  Kjo monedh nuk ka nje ent te sajen, eshte nje open source ku transacioni i saj kryhet nepermjet sistemin informatik peer2peer. Bitcoin ekziston permes rrjetit te krijuar nga kompjuter duke perdorur njė software tė dedikuar.Krijohet nepermejt nje procesi te gjat dhe nderlikuar (mining), me pak fjale si ne nje minier qe kerkohet ar.
  Ekziston nje kuot maksimale per kete monedh e cila eshte 21 milion monedha dhe kjo do te arrihet deri ne te ardhmen presupozohet ne vitin 2030. Vlera e saj ne ditet tona i ka kaluar mbi 1 miliard dollar. Transacioni ose depozitimi i saj eshte i bazur ne kritografi.
  Bitcoin permbajn adresen e kujt i zoteron dhe nese nje person do ti trasferoj ato nje tjetri zevendeson adresen e tij me personin qe do ti dergoj monedhat dhe konfermon operacionin me an te nje paswordi te dyte. Ne kohet e fundit websitet qe miratojn pagesat me bitcoin po rriten se tepermi.
  Shume ekonomiste rekomandojne per te qene te kujdesshem dhe paralajmerojne se kjo mund tė jete njė flluske spekulative.


  Cmendim kane antaret e ketij forumi qe kan dijeni per kete monedh.
  Ne kohen kur ti ke hapur kete teme Bitcoin ka qene me 100$, nderkohe qe sot shitet me 12,000$. Sikur anetaret e forumit ta kishin marre seriozisht postimin tend do ishin bere te gjithe milionere sot .

  Jam kurioz te dij nese iktuus ka investuar ne Bictoin ne ate kohe.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 18. #14
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,094
  Postimet nė Bllog
  4

  Kapen 400 kg drogė, shqiptarėt tani nuk e paguajnė drogėn me para. Ja ēfarė u zbulua nė Zvicėr

  Njė operacion i pėrbashkėt i policisė italiane dhe asaj zvicerane ka sjellė shkatėrrimin e njė organizate kriminale aktive nė trafikun e drogės midis dy vendeve.

  Njė kamion qė vinte nga Spanja u ndalua nė kufirin midis Zvicrės e Italisė dhe pas kontrollit nė tė u zbuluan 400 kilogramė marijuanė e hashash.

  Nė pranga pėrfunduan shoferi spanjoll, nė zotėrim tė tė cilit u gjetėn edhe rreth 100 mijė euro tė fshehura nė njė kuti kėpucėsh, dhe tre italianė, njėri pronar i njė stabilimenti ku droga magazinohej nė pritje tė shitjes nė qytetet italiane e zvicerane.

  Tė arrestuarit po vinin nė funksionim njė sistem pėr tė mundėsuar pagesėn e drogės pėrmes monedhės virtuale Bitcoin, me qėllim shfrytėzimin e karakteristikave tė saj pėr anonimatin dhe pagjurmueshmėrinė.

  Nė treg, droga e kapur do tė kishte vlerė rreth 4 milionė euro. Muajt e fundit, nė kuadrin e hetimeve janė arrestuar shtatė persona, midis tyre dy persona shqiptarė dhe njė qytetar kosovar, si dhe janė sekuestruar sasi tė mėdha droge.

 19. #15

  Pėr: Kapen 400 kg drogė, shqiptarėt tani nuk e paguajnė drogėn me para. Ja ēfarė u zbulua nė Zvicėr

  1234555667788

 20. #16
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,094
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Bitcoin kap shifren e 30K USD

 21. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2022
  Postime
  2

  Pėr: BITCOIN monedha virtuale

  Nese nuk e kupton kete teknologji, me mire rri sa me larg. Perndryshe ky eksperimenti me crypto ende ska deshtuar. Ndersa fiatin e kemi perjetuar te deshtoj disa her.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •