Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 143
  1. #21
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Desha te di se sa prej jush qe shkruani ne kete teme, keni pervoje me nje dukuri te tille!!

    Se po te lexojme postimet e disave, perveç gomarlleqeve te tipit "e ka fajin Kanuni",( sikur te vepronte Kanuni edhe ne Itali, Spanje, Argjentine apo USA, ku ndodhin nje mori aktesh te tilla), apo "dinjiteti i personit", (sikur te ishte ai qe kishte lidhje jashtemartesore), apo "turku" qe i paska marre fytyren shqiptarit, (sikur etnia e dashnorit te kishte ndonje domethenie per hajvanet), etj...., nuk del ne pah ajo qe ka vleren me thelbesore ne rastet e ketij lloji: lidhja emotive e personit ne fjale!!
    Ju qe keni shkruar ketu, nuk e keni idene se per çfare po flisni, pasi nuk diskutohet qe te keni dashuruar ndonjehere ne jeten tuaj e si pasoje, nuk keni asnjefare titulli per te gjykuar veprimin e nje personi, pa patur as edhe treguesin me te vogel te temperametit te tij dhe mbi te gjitha, te species se lidhjes qe kishte me te shoqen!!
    Te qeshesh pastaj me fatkeqesite e te tjereve, eshte tregues shume i qarte i lartesise suaj morale!!
    Turp...!
    Jarigas

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Desha te di se sa prej jush qe shkruani ne kete teme, keni pervoje me nje dukuri te tille!!

    Se po te lexojme postimet e disave, perveç gomarlleqeve te tipit "e ka fajin Kanuni",( sikur te vepronte Kanuni edhe ne Itali, Spanje, Argjentine apo USA, ku ndodhin nje mori aktesh te tilla), apo "dinjiteti i personit", (sikur te ishte ai qe kishte lidhje jashtemartesore), apo "turku" qe i paska marre fytyren shqiptarit, (sikur etnia e dashnorit te kishte ndonje domethenie per hajvanet), etj...., nuk del ne pah ajo qe ka vleren me thelbesore ne rastet e ketij lloji: lidhja emotive e personit ne fjale!!
    Ju qe keni shkruar ketu, nuk e keni idene se per çfare po flisni, pasi nuk diskutohet qe te keni dashuruar ndonjehere ne jeten tuaj e si pasoje, nuk keni asnjefare titulli per te gjykuar veprimin e nje personi, pa patur as edhe treguesin me te vogel te temperametit te tij dhe mbi te gjitha, te species se lidhjes qe kishte me te shoqen!!
    Te qeshesh pastaj me fatkeqesite e te tjereve, eshte tregues shume i qarte i lartesise suaj morale!!
    Turp...!
    Jarigas i nderuare,per keto gjera nuk guxoje te gaboj:
    1) Te beje thyerjen e BESES SHQIPETARE ;
    2) Te prishi nderine e familjes sime (familja per mua eshte e shenjet ),apo te poshtroje ndonje familje tjeter ;
    3) Te behem shkas te peerishi lumturin e dikujna tjeter.
    Keto jane parimet e edukates Shqipetaro-Llapiane per keto gjera nuk beje kompromise te huajen nuk e dua-por qka eshte e imja nuk e jap!,sepse kurkujt borgje nuk i kame !!nese gaboj ne keto athere I MALLKUAR QOFTE GJAKU IM Pershendetje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fehmikaciu : 30-04-2013 më 06:05
    VENI,VIDI,VICI

  3. #23
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Jarigas i nderuare,per keto gjera nuk guxoje te gaboj:
    Cfare te shtyn te mendosh se te tjeret "gabojne" me dashje??!
    1) Te beje thyerjen e BESES SHQIPETARE ;
    Besa Shqiptare, siç ke qejf ta quash ti,nuk ka asnje lidhje me brendine e familjes dhe me lidhjet sentimentale burre-grua!!
    2) Te prishi nderine e familjes sime (familja per mua eshte e shenjet ),apo te poshtroje ndonje familje tjeter ;
    Nese, siç eshte rasti ne fjale, nuk je ti qe prish "nderin" e familjes, por eshte bashkeshortja, a e ve ne vend nderin duke e vrare ate??!! A lahet tradhetia bashkeshortore me kryerjen e nje krimi??!! A nuk do te ishe me "ai qe e tradhetoi gruaja", pasi ta kesh vrare apo ta kesh perzene nga shtepia??!! A lidhet vertet "nderi" i familjes me roberine sentimentale te bashkeshorteve?!
    Fehmi, thellohu dhe vetem pasi ta kesh te qarte se ç'ke ndermend, pergjigju!!
    3) Te behem shkas te peerishi lumturin e dikujna tjeter.
    Kjo eshte e vetmja gje me mend qe ke shkruar, pasi veprimet e tua dhe vetem te tuat varen prej teje!!
    Keto jane parimet e edukates Shqipetaro-Llapiane per keto gjera nuk beje kompromise te huajen nuk e dua-por qka eshte e imja nuk e jap!
    Epo, piju lengun ketyre parimeve mesjetare, i dashur llapian, pasi, n'daç me Zot e n'daç me Kanun, gruja nuk eshte "plaçke" qe te jete e jotja e as "skllave" qe te kesh te drejte jete apo vdekje mbi te, prandaj ky lloj mentaliteti nuk pi uje ne nje shoqeri demokratike!!(ndoshta ne ato arkaike....te tipit qe pershkruan ti)
    ,sepse kurkujt borgje nuk i kame !!nese gaboj ne keto athere I MALLKUAR QOFTE GJAKU IM Pershendetje.
    LLapian!! GAbimi me i madh qe ke bere deri tashi, eshte pikerisht ky "mallkim i gjakut" qe i ben vetvetes, duke menduar se je i pagabueshem; ndoshta mbrujtur me mendesine se llapianet jane qenie te eperme e te pagabueshme; ndoshta sepse mendon se ti vete je i pagabueshem; ndoshta sepse ajo qe ti mendon se eshte "gabim", per boten s'eshte i tille; gjithsesi,s'ke pse e mallkon vetveten e askend per çeshtje qe s'i kupton as thelle e as ceket....je njeri si gjithe te tjeret, me te mirat e te keqijat(relative) qe mbart secili e me mendesine tende(relative) e, nese une te respektoj e te dua, nuk eshte sepse je llapian,kanunor(e habitshme nga nje mysliman!!) apombrojtes i "nderit", por sepse para se gjithash je shqiptar i mire(te pakten me zemer) e pastaj sepse predikon te miren(sipas teje, por mua me mjafton)!!

    Si perfundim, i dashur Fehmi, pres qe te jesh mei thelle ne mendime!!
    Tungjatjeta!
    Jarigas

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2013
    Postime
    13

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    kollaj me fole ,i lumte qi njeh kanunin e leke dugagjinitper zot ,taman shqiptar.i lumte

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Jarigas ka keqkuptime sigurishte,ke te drejte per disa gjera,une jame rrite ne nje familje tradicionale shqipetare ne Dardani,kame edukaten familjare qe kame fituare nga prinderit,une kame vllezer, motra ,nipa mbesa,kusherinje etj,i di shume mire kshillate e prinderve te mije dhe porosit e vashdueshme morale,ato parime nuk jane ne veqanti por jane ne pergjithsi,baza e nje familje te shendoshe jarigase eshte MORALI I SHENDOSHE,nese une i kisha thyer ndonjeren nga ato parime pamarrparasysh ne cilla rrethana ?!jeta per mua nuk do te kishte kuptime dhe kisha qene i poshtruare nga antaret e familjes.
    Pra nuk po dua ta mundoj vehten se keto parime jane apo nuk jane civilizuese per mua jane te shenjeta,mua nuk me intersone menyra e jeteses ne ITALI,GREQI,ZVICER apo diku tjeter mua me lumturon DINITETI SHQIPETARE dhe edukata e shendoshe e femijeve te mi.
    Ti mendon se une GRATE i trajtoje si SKLLEVE!! ketu gabon lume miku!,gruaja per mua e ka vendine e vete sepse e ka rendesine e vet,ne kuptohemi mjafte mire me probleme te ndryshme te jetes,por edhe ajo i ka pergjegjesit e veta ,deshtimi moral i saje eshte deshtim fatal i familjes dhe ketu pesojne te gjith!!,pra keto jane mendimet e mija qe me bejne te lumture ne jete ,por sigurishte mendoje se LUMTURIA FAMILJARE eshte prioritet i te gjithe neve prandaj duhet te kemi edhe kujdes shume ne veprimet e jashteme sepse ato shume lehte pastaje reflektohen ne STABILITET TE PERGJITHSHEM.
    Jarigas I nderuare Thenja : Qka eshte e huaja nuk e dua,kurse qka eshte e imja nuk e jape !eshte fjale e urte popullore qe perdoret te ne dhe ka kuptim te pergjithshem jo te veqante nuk dua te kuptoshe kete per qenjet njerzore si ne kohen skllavopronare por e ka kuptimin e vet.
    PERSHENDETJE!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fehmikaciu : 30-04-2013 më 07:33
    VENI,VIDI,VICI

  6. #26
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga frank 2 Lexo Postimin
    kollaj me fole ,i lumte qi njeh kanunin e leke dugagjinitper zot ,taman shqiptar.i lumte
    po ore. ke budallenj sa te duash qe "e njohin" kanunin e lekes neper katundet e shkodres.
    ik e pergezoji edhe ata. ke te ngujuar sa te duash.

    po ti a e njeh kanunin? a e praktikon?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #27
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    ne nje teme tjeter pata shkruar se kan dek burrat..paskam gabuar..ka mbete ndonje tek tuk..sa per te na treguar se shqiptari ka dinjitet dhe nuk eshte zvarranik..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Ata qe vrasin gruan per nder qenkan burra?! Burracaker mbase se opinioni i turmes ua mund logjikimin e shendoshe.
    Vetem te dobtit menderisht, i zgjidhin problemet me dhune fizike si ne mesjete. Ka ligje
    qe te mundesojne te jetosh me nder po s'te pelqeu te ndash jeten me nje tradhetare apo tradhetar. " Divorci ta mundeson kete. Shqiptaret dhe ne shekullin e 21 se kane idene se c'eshte divorci. Nuk habitem xhanem. E kam thene e po e them. Te vrisnin grate shqiptare burrat e tyre tradhetar do ishin mbushur burgjet tej- e- tej, por thoni shyqyr qe femres i dhimbsen femijet me shume se vetja, dhe nuk i le femijet jetim si baballaret qe rrojne vetem per nderin e gruas. Te qeshesh apo te qash me keta lloj "burrash".
    Feelings change - memories don't.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e mardo
    Anëtarësuar
    06-04-2011
    Postime
    325

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    ne nje teme tjeter pata shkruar se kan dek burrat..paskam gabuar..ka mbete ndonje tek tuk..sa per te na treguar se shqiptari ka dinjitet dhe nuk eshte zvarranik..


    ai qe vret nje grua nuk eshte burre por legen .......qeke malsor fallco

  10. #30
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Kur te bin keta te burgosurit nga gjermania sic po i sjell greku qe te bejne denim ne shqiperi?
    Sapo te arrijne ne shqiperi do mendoj drejtesija jone ta liroj,ai ka sbatu ligjin e kanunit!!
    Mos ta lejn "zvarritet" ne qelin gjith jeten per qefin e grus
    Ndryshuar për herë të fundit nga altint71 : 30-04-2013 më 10:45

  11. #31
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    ne nje teme tjeter pata shkruar se kan dek burrat..paskam gabuar..ka mbete ndonje tek tuk..sa per te na treguar se shqiptari ka dinjitet dhe nuk eshte zvarranik..
    nese dikush vret gruan sepse ajo e tradheton, si rrjedhoje perfundon ne burg dhe i le femijet ne rruge te madhe, ky na qenka burre?!?! ky na qenka ""dinjiteti i burrit shqiptar""?
    normal qe nuk falet gruaja qe te tradheton, por nese e vret nuk behesh burre jo.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    ne nje teme tjeter pata shkruar se kan dek burrat..paskam gabuar..ka mbete ndonje tek tuk..sa per te na treguar se shqiptari ka dinjitet dhe nuk eshte zvarranik..
    me sa duket nuk ka qene burre me b@le ai. sepse burrat me b@le nuk tradhetohen asnjehere nga grate. aq me teper me nje turk.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akili-A : 30-04-2013 më 11:19
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga mardo Lexo Postimin
    ai qe vret nje grua nuk eshte burre por legen .......qeke malsor fallco
    Ju nuk mundeni Malsorin me mposhte me idetet e juaja veq shkel e shko,duhet te kemi argumente bindese,Malsori ka plotsishte te drejte me thenjen e tije,a keni lexuare historine e NORES se KELMENDIT a dini sa burrat jane vrare per te mbrojtur dinitetin e Femres SHQIPETARE sa gjaku eshte derdhure ??!!!,kurse nje grua e pamoralshme ne dheune e huaje e turperone familjen dhe popullin shqipetare,a ne qasi gjendje kemi mbrri ne si POPULL!!.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fehmikaciu : 30-04-2013 më 11:27
    VENI,VIDI,VICI

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Ju nuk mundeni Malsorin me mposhte me idetet e juaja veq shkel e shko,duhet te kemi argumente bindese,Malsori ka plotsishte te drejte me thenjen e tije,a keni lexuare historine e NORES se KELMENDIT a dini sa burrat jane vrare per te mbrojtur dinitetin e Femres SHQIPETARE sa gjaku eshte derdhure ??!!!,kurse nje grua e pamoralshme ne dheune e huaje e turperone familjen dhe popullin shqipetare,a ne qasi gjendje kemi mbrri ne si POPULL!!.
    i nderuar fehmi, shume meshkuj nen petkun e "mbrojtjes se dinjitetit te femres" fshehin Impotencen e tyre mashkullore.

    me sa duket ka ardhur koha, qe njerez te tille, nuk duhen lejuar as te martohen.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Ju nuk mundeni Malsorin me mposhte me idetet e juaja veq shkel e shko,duhet te kemi argumente bindese,Malsori ka plotsishte te drejte me thenjen e tije,a keni lexuare historine e NORES se KELMENDIT a dini sa burrat jane vrare per te mbrojtur dinitetin e Femres SHQIPETARE sa gjaku eshte derdhure ??!!!,kurse nje grua e pamoralshme ne dheune e huaje e turperone familjen dhe popullin shqipetare,a ne qasi gjendje kemi mbrri ne si POPULL!!.
    Kush ta jep te drejten ty ti marresh jeten nje qenie tjeter? Cfare nderi i ben kombit tend vrasja, vecse u hap probleme me ligjin e mbushin burgjet? Secili ruan nderin e vet. Misioni i gruas ne bote nuk eshte te ruaj nderin e burrave. Nderin burrit nuk ja jep gruaja. O e ka kete virtut o se ka. Gruaja e ndershme nuk e ben nje burre te pandershem te ndershem. Per cfare faktesh e ke fjalen aman?
    Feelings change - memories don't.

  16. #36
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Ju nuk mundeni Malsorin me mposhte me idetet e juaja veq shkel e shko,duhet te kemi argumente bindese,Malsori ka plotsishte te drejte me thenjen e tije,a keni lexuare historine e NORES se KELMENDIT a dini sa burrat jane vrare per te mbrojtur dinitetin e Femres SHQIPETARE sa gjaku eshte derdhure ??!!!,kurse nje grua e pamoralshme ne dheune e huaje e turperone familjen dhe popullin shqipetare,a ne qasi gjendje kemi mbrri ne si POPULL!!.
    po me thuaj mua se cfare ka shkel e shko kur them qe eshte IDIOT ai burre qe vret gruan, e cila e ka tradhetuar dhe per vehte perfundon ne ne burg per 20 vjet duke i lene femijet ne rruge te madhe!!!
    keshtu i shkaterron jeten vehtes dhe le femijet pa baba e pa nene.
    nuk te mjaftojne keto si argumente zoteri fehmi??? nuk jane mjaftueshem bindese?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po me thuaj mua se cfare ka shkel e shko kur them qe eshte IDIOT ai burre qe vret gruan, e cila e ka tradhetuar dhe per vehte perfundon ne ne burg per 20 vjet duke i lene femijet ne rruge te madhe!!!
    keshtu i shkaterron jeten vehtes dhe le femijet pa baba e pa nene.
    nuk te mjaftojne keto si argumente zoteri fehmi??? nuk jane mjaftueshem bindese?
    Admiral i nderuar mos na provovte ZOTI me kso lloj belash te poshtra,sepse nuk kemi rrugdalje tjeter,tradhtia eshte akte i rende njeriune normale e shkatrrone dhe e shndrron ne bishe,e poshter eshte GRUAJA TRADHTARE sepse per nje knaqsi te saje vuajne te gjithe,,,,
    VENI,VIDI,VICI

  18. #38
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po me thuaj mua se cfare ka shkel e shko kur them qe eshte IDIOT ai burre qe vret gruan, e cila e ka tradhetuar dhe per vehte perfundon ne ne burg per 20 vjet duke i lene femijet ne rruge te madhe!!!
    keshtu i shkaterron jeten vehtes dhe le femijet pa baba e pa nene.
    nuk te mjaftojne keto si argumente zoteri fehmi??? nuk jane mjaftueshem bindese?
    plotesisht dakort me ty admiral !!! burri qe vret gruan per te mbrojtur gjoja dinjitetin e tij seshte burre !!! divorci eshte gjeja me e mencur ne kete rast ...
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    prej ka ishte kja gruja?
    se robt ne shqiperi me te vra motren a vajzen i ke da telashe mrapa
    JO SEKS PARA MARTESE

  20. #40
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Për: Vret gruan: "Më tradhtoi me një turk"

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Admiral i nderuar mos na provovte ZOTI me kso lloj belash te poshtra,sepse nuk kemi rrugdalje tjeter,tradhtia eshte akte i rende njeriune normale e shkatrrone dhe e shndrron ne bishe,e poshter eshte GRUAJA TRADHTARE sepse per nje knaqsi te saje vuajne te gjithe,,,,
    dakord qe eshte e poshter. nuk po e hyjnizon njeri.
    por cfare ka te gabuar tek arsyetimi im me lart?
    une te thashe se cfare ka te gabuar sipas meje tek arsyetimi yt dhe i malesorit.
    burri qe ka vrare eshte treguar budalla, sepse per vehte perfundon ne burg e femijet i le ne rruge te madhe pa nene e pa baba.
    tan cfare ka shkel e shko tek arsyetimi im? me sqaro pak sepse jam kurioz.
    Vasudhaiva Kutumbakam

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •