Prgjimet n dogann e Shkodrs, si falsifikohen flethyrjet e makinave

Dy punonjs policie dhe nj nnoficer ushtrie jan nn hetim pr flet-hyrjet e falsifikuara t automjeteve. sht oficer policie, o vlla, me tre yje,kryekomisar tthom o. Porosia e goms shkon deri n dyqind mij lek, pasi nj vit m par ia kishte br nj shoku tjetr me 150 mij lek t vjetra

Tiran Dy punonjs policie dhe nj nnoficer ushtrie jan prfshir n nj afer t dyshuar korruptive, pr t siguruar kundrejt pagess nj flet-hyrje automjeti t falsifikuar. Historia nis me krkes t kallzuesit, i cili dispononte nj automjet q kishte hyr n Shqipri n vitin 2009. Pr ta pajisur automjetin me dokumente t rregullta, ai krkoi ndihm te nj i njohuri i tij, me detyr nnoficer n repartin Zall Herr, q kishte njohje me prgjegjsin e policis kufitare n Shkodr. Kaq do t mjaftonte q ndrmjetsi Artan Tafani t prezantonte oficerin e policis si shefin e Shkodrs q do e zgjidhte kt pun pr nj shum parash. Por sipas tij, ndryshe nga disa koh m par, tashm mimi ishte rritur. sht oficer policie, o vlla, me tre yje, kryekomisar tthom, o- thot n nj nga bisedat e prgjuara Artan Tafani, teksa i prezanton kallzuesit oficerin e policis Arben Sinani. Ai thot se porosia e goms shkon deri n dyqind mij lek, pasi nj vit m par ia kishte br nj shoku tjetr me 150 mij lek t vjetra. N nj tjetr bised mes Artan Tafanit, Arben Sinanit dhe kallzuesit E.H., Tafani thot se ky sht vet shefi i madh, shefi i Shkodrs. Si asht shef i madh mor ti ky sht shefi vet o vllai tem, sht shefi Shkodrs. Ky e bn direkt or vlla, e thot tak-tak, vet tak- thot ndrmjetsi teksa prezanton oficerin e policis te personi q do ti ofrohet shrbimi. Ndr t tjera, Artan Tafani thot se nj gj t till e kishte br edhe katr muaj m par, kur kishte kryer nj porosi pr nj Benc ML. I pranishm n kt bised, oficeri i policis, Arben Sinani, e miraton krkesn pr nxjerrjen e flet-hyrjes s automjetit dhe thot se fillimisht duhet br kjo gj, e m pas procedurat e tjera. Hyrja bn njiqind e pesdhjet mij lek dhe pastaj vazhdojm me ttjerat- thot n bisedn e prgjuar Arben Sinani. M 9 shkurt t ktij viti, t tre personat takohen srish mes tyre, por kt radh ndrmjetsi thot se Beni po e bn pr shoqri kt pun, madje i drejtohet kallzuesit E.H., duke i thn: Un e kam bezdi me i ra pes her nji personi n qaf. Ai biles prej meje t ka respektu m shum n Murqan e n Han t Hotit. Beni sht prgjegjsi, shefi. Q ta dish. I pranishm n bised, Arben Sinani merr prsipr nxjerrjen e flet-hyrjes s automjetit duke caktuar ditn e hn si afat pr marrjen e saj. Un t hnn jam n pun flet-hyrjen ta bj un o burr.. kurdo si ti bish, kur do vish sht n rregull kjo pun- i thot oficeri i policis kallzuesit. Ata takohen srish n datn 10 shkurt, kur E.H. i jep shumn prej 150 mij leksh Arben Sinanit, t cilat i numron dhe e pyet dy her nse jan n rregull. I.H.: E ke marr shnim ti pezjet, njqind. Arben Sinani: Shum n rregull. I.H.: Edhe pezjet, a jan n rregull? Arben Sinani: Shum n rregull- citohet n transkriptet e prgjimeve. N datn 14 shkurt, kallzuesi dhe oficeri i policis takohen srish, ku Arben Sinani i thot se kishte mbaruar pun dhe i jep kallzuesit nj flet-raport t marr nga sistemi TIMS, sipas t cilit automjeti q dispononte E.H. kishte hyr n Shqipri n datn 9 shkurt 2013.


1 Shkurt 2013

Artan Tafani n bised me kallzuesin E.H.

Artan Tafani: t marr flethyrjen, i them e bo, se bo, ene mimin nuk t pret dogan ai, t pret flet-hyrjen q ke hy nfilan ene kaq. Ktu mbaron detyra e atij, si tjapi flet-hyrjen q kjo ka hyr dje ta kryej un, hi pr zotin kt pun ta kryj un o I.., jo jo, do. Mjep flet-hyrjen e fotokopjume mu se e ka pas b njqind e pesdhjet mij lek para nj viti kur ja kam ba nji shoku tjetr un. sht ngrit pazari. sht oficer policie o vlla, me tre yje, kryekomisar tthom, o I., po a jo. Porosia e goms, goma shkon dyqind mij lek ose njiqind e pesdhejt mij lek

4 shkurt 2013

Artan Tafani, Arben Sinani dhe E.H

Artan Tafani: Si asht shef i madh mor ti ky sht shefi vet o vllai tem, sht shefi Shkodrs. Ky e bn direkt or vlla, e thot tak-tak, vet tak un ja kryva porosin para katr muajsh, ja kam mbau njonit, mi maroj ky. Benc ML i shkurtn

Arben Sinani: Po ashtu, duhet me bo ne hyrjen njiher bjm hyrjen, q tvazhdojm procedurat. Hyrja bn njiqind e pesdhjet mij lek dhe pastaj vazhdojm me ttjerat ather ja lem ndor. Kt hyrjen mun me e b ene sot

9 shkurt 2013

Artan Tafani, Arben Sinani dhe E.H

Artan Tafani: Nuk ke nevoj me shku fare atje se e kryen lali vet at pun. Nuk ka nevoj o I. Keje kartn, jepja Benit e ka mbaru pun ai pr at flet hyrje. Pastaj t tjerat ke pun me mu. Me Benin nuk ke asnj lloj pune n bot. Beni smerret me kt pun, por pr shoqni po e bn a m kuptove? Pr shoqni, edhe Benin se njeh kurkun, a e njeh Benin? ene kt se njeh fare. Me njeri n bot ske pun. Vetm me mu. Ene ku t vij puna, jam un prap. A e kuptove I.? Dgjo me Benin un kam maru shkolln. Beni m njeh mir mu. Un e kam bezdi me i ra pes her nji personi n qaf. Ai bils prej meje t ka respektu m shum n Murqan e n Han t Hotit. Beni sht prgjegjsi, shefi. Q ta dish.

Arben Sinani: T hnn del ajo po mir pra. Pasaport biometrike, a ke ti? Ke dal ndonjher me kart? Un t hnn jam n pun flet-hyrjen ta bj un o burr.. kurdo si ti bish, kur do vish sht n rregull kjo pun. Nqoftse je nesr me i pru mir, nqoftse ashtu, mbas nesr jam n pun. Kur t vij tjetrpasnesr.


10 shkurt 2013

Arben Sinani dhe I. H.

I.H: Tash, a ti jap lekt un ty, se letrat i ke tij.

Arben Sinani: Kartn a e more me vete sot?

I.H: E ke marr shnim ti.. pezjet, njqind.

Arben Sinani: Shum n rregull

I.H: Edhe pezjet, a jan n rregull?

Arben Sinani: Shum n rregull

I.H: Kurse tash, kur tvish a do m ndihmosh.. targa a nga kto, se snjof knd mor burr.

Arben Sinani: Po ato targat, po ore te targat e der te dogana mor vlla.

I.H: Te targat e te dogana

Arben Sinani: T gjitha mor ti kryj un ore.

I.H: Ti nesr a ore nisesh?

Arben Sinani: Nisem nesr nga ora gjasht, nga ora tet jam aty, nga ora dhet sht e kryme.

MAPO