Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 107 prej 107
  1. #101

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    KOSOVA NË RREZIK: Beogradi harton planin për ndarjen etnike të Kosovës!

    Kosova ne rrezik.”Novosti” i sotëm i Beogradit shkruan se kreu shtetëror serb gjatë javës së ardhshme do të hartojë planin detaj për strukturën dhe kompetencat konkrete për nëntë komunat serbe në Kosovë, të cilat janë “kurrizi” i bashkësisë së ardhshme serbe dhe këtë plan të përpunuar nga Ivica Daçiq do ta paraqesë në raundin e ardhshëm të bisedimeve në Bruksel.

    Sipas kësaj gazete, Serbia nuk do të pranojë shuarjen e institucioneve ekzistuese derisa të mos krijohen të rejat nën përkujdesjen e bashkësisë serbe të cilën e parasheh platforma serbe. Kryeministri Daçiq për “Novosti” ka thënë se serbët duhet të kenë një lloj pushteti në Kosovë i cili do të zgjidhte përfaqësuesit e vet dhe do të mbronte interesat e bashkëqytetarëve tanë.

    “Duhet të ekzistojë pakoja e cila do të përfshinte ekzistimin e bashkësisë së komunave serbe me kompetenca, mënyrën e zgjedhjes që do të mundësonte vetadministrimin serb në Kosovë. Vetëm pas kësaj mund të bisedohet që se institucionet e Serbisë të transformohen në institucione të bashkësisë, në të cilën duhet të hyjnë të gjitha komuna në të cilat serbët janë shumicë e jo vetëm ato nga veriu”, ka thënë Daçiq.

    Lidhur me oficerët ndërlidhës, të cilët duhet të fillojë punën më 1 mars, Daçiq ka thënë: “Prishtina kërkon që oficerët të kenë imunitet diplomatik, gjë që është e pamundur, porse një lloj mbrojtje për ta duhet të ekzistojë”.

    Qasja ndaj Brukselit

    Kërkesa e Beogradit që të formohet bashkësia e komunave serbe është e vetmja gjë që është pranuar në Bruksel, ndërsa të gjitha të tjera janë të kontestueshme, thotë Kërstimir Pantiq.

    “Vetë kërkesa jonë që të formohet bashkësia e komunave serbe është pranuar, të gjitha të tjerat janë të kontestueshme, nisur nga ajo se me cila ligje do të funksionojë bashkësia, cilin sistem zgjedhor do ta zbatojë, cilat organe me ç’ligje do të zgjidhen dhe cilat do të jenë kompetenca e bashkësisë”, ka thënë zëvendësdrejtori i zyrës së Kosovës dhe kryetari ilegal i Mitrovicës Kërstimir Pantiq

    “Prishtina dhe BE kanë përfaqësuar qëndrimet dhe gjatë tërë kohës së dialogut dyditësh kanë insistuar për shuarjen e të ashtuquajturave institucione lokale paralele, edhe pse kanë përmendur të ashtuquajturat struktura sigurie”, ka thënë Pantiq sot për gazetën “Politika” të Beogradit Ai ka thënë se delegacioni i Beogradit ka biseduar “jo me një por me dy palë, përkatësisht me Prishtinën e BE-në të cilat kanë qëndrim identik”./standardi

    http://gazetaditore.com/2013/02/22/k...ke-te-kosoves/
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  2. #102

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    Thaçi, Veseli përgjegjës për spastrimin e Mitrovicës në vitin 2000!



    Dihet se ndërmjet natës së 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000, 10 shqiptarë u vranë prej pjesëtarëve të formacioneve serbe, kurse 1.564 familje shqiptare me gjithsej 11.364 persona u dëbuan dhunshëm nga banesat e tyre në veri të Mitrovicës.

    Dëshmitë bëjnë me dije se në atë kohë, grupet kriminale serbe, brenda një nate i’u vërsulën familjeve jo-serbe që jetonin në pjesën veriore të Mitrovicës, duke vrarë 6 persona brenda një nate, ndërsa 4 persona të tjerë humbën jetën më pas nga plagët e marra nga armët zjarri dhe granatat e përdoruara gjatë sulmit. Dhjetëra qytetarë kryesisht shqiptarë të tjerë u plagosën, ndërsa edhe qindra familje janë detyruar të kalojnë në bregun jugor të lumit Ibër, duke lënë prapa disa shtëpi në flakë.

    Me datën 3.02.2000 në zyrën time ka ardhur një burrë rreth të tridhjetave dhe më është prezantuar si SHPATI nga Shtabi i Përgjithshëm, dhe mu drejtua bisedova me Rrahman Ramnën dhe ai më drejtoj tek ti në zyrën e G2 , a keni njerëz në veri, po i thashë rreth 40 dhe rreth 150 a rmë të kalibrave të ndryshme dhe kishim trajnuar masën për luftë në rast të luftës brenda Mitrovicës. Tek ne i ka sjell Profesori. A.M.


    Kadri Veseli dhe Hashim Thaqi
    Shapti më tha duhet të largohen menjëherë sepse është një vendim i prerë nga Kadri Veseli dhe Hashim Thaçi sepse Garda e Drenicës do të hyjë sot dhe që, mos të vije deri tek vrasja mes veti, isha shumë i dyshimtë nga kjo që po ndodhte sepse ishte e papritur por vendimin më duhej ta zbatoja. I kam thirrë njerëzit me radio lidhje, që të largohen nga veriu dhe armët të fshiheshin që ,mos ti gjejë KFOR-i. At natë komandanti i zonës Rrahman Rama kishte shkuar në Prishtinë në banesën e tij. Ne prisnim çka do të ndodhë?!… Pritnim shokët dhe ka ora 19 kam dëgjuar dy detonime me dy buçitje, nuk kanë kaluar as 5 minuta dhe na ka rrehu Kfor-i francez dhe na kanë dërguan në hotel Adriatik duke na akuzuar se ne i sulmuam sërbët, dhe na kanë mbajt deri mbas mesnate. Më vonë kah ora 1 pas mesnate kam shkuar në Shtab që të informohem çka po ndodhë. Kujtoja se tanët janë ka luftojnë, por më vonë erdhi një ushtarak me emrin Mashall De Mella dhe më tha, se ka të vrarë dhe janë shqiptar. Në analizën tonë na doli që sulmin e parë me predha e bënë dy djem që ishin të dyshimtë edhe gjatë luftës, pra ishte një skenar mirë i përgatitur nga Kfor-i francez me disa shqiptar dhe serb. Nga ky rast Shpatin nuk e kam takuar më, por kushdo që e ka dërguar atë ditë tek unë e ka pas me hile ,prandaj është mirë që këtë pyetje me ja shtrua shpatit, se aty nuk kishte kurrfarë Garde por ishte një skenar i përgatitur. Nuk dua të paragjykoj tek Shpati por tek strukturat më të larta që kanë qen të lidhur me Kfor-in francez.

    Më duhet edhe të shtoj, sa herë ka pasur demonstrata në Mitrovicë çdo herë me urdhër të Hashim Thaçit dhe Agim Çekut janë ndalë.

    Duke u bazuar në të dhënat e Naimit dhe ngjarjeve që po sillen, na lenë të kuptojmë se këta burra që bënë të 2000 në Mitrovicë, po bëjnë prapë me 2013 të njëjtën ,vetëm se kësaj radhe po legjitimojnë mini shtetin e vogël serb dhe po rehabilitojnë kriminelët dhe vrasësit serb.

    Hashim Thaçi dhe klika e tij janë të frymëzuar nga kanceri Komunizëm të cilin e kishin trashëguar nga Enver Hoxha, me prerje kokash vetëm e vetëm për të mbetur në pushtet. Këta kanë të përbashkët jo vetëm pushtetet por edhe territoret, e la Kosovën nën thundrën e armikut dhe shpalli vëllazërinë me sërbin, vrau të gjithë miqtë dhe shokët e tij që kundërshtuan. Hashim Thaçi po bënë të njëjtën gjë duke lënë përgjithmonë Mitrovicën pjesë të atij pushtuesi që kishte lënë edhe Hoxha. Shteti ynë i ndërtuar me mund dhe gjak po rrënohet nga ata gjakprishurit që pamëshirshëm pas luftës rrezonin gjithçka që nuk ishte me ta. Vrasjet, torturat, vjedhjet, uzurpimet dhe punësimet ishte agjenda e atyre që në Kosovën e pasluftës popullit i kërkonin haraç edhe për frymëmarrje të lirë.

    Këta po interpretojnë historinë sipas pikëpamjes ‘’marksiste’’, duke shpikur në çdo rast e në çdo vend “lëvizje popullore” dhe duke u thithur ne emër te luftës.

    “Komunizmi është një filozofi antinatyrale, kundër ligjeve të natyrës, e dënuar të falimentoj, sepse është false me premisat logjike, e gabuar dhe pa themele në arkitekturën e ideve dhe fiksion imagjinatë të sëmurë.” Shkruante një Profesorë.

    E bëra këtë krahasim mes këtyre dy figurave sepse po kapën në majën e piramidës së njëjtë të tradhtisë. Që të dytë janë thirrur në luftën për çlirim dhe të dytë thirren në udhëheqjen e tyre “shembullore” që kanë bërë. Kjo strukturë Qeveritare që po përgatit Bosnjëzimin e Kosovës (përpilimi i tij është bërë sipas skenarëve të njohura antishqiptare) përballë realitetit që po krijohet, me një ndarje të moderuar,shqiptarët pas të gjitha atyre sakrificave që u detyruan të bëjnë, do të detyrohen të përballen sërish me sfida shumë të rrezikshme, e që epilogu do të jetë vendimtar për të ardhmen e vendit tonë. Shkalla e rrezikshmërisë nga këto bisedime është shumë i madh, kur atij i shtohen edhe paralajmërimet kërcënuese që vijnë fuqiplotë nga EULEX- i se do të ndërhyjnë pa asnjë mëshirë ndaj atyre që do të shprehin publikisht mospajtimin ndaj ndarjes përfundimtare të Kosovës ku, Thaçi po ofron krijimin e etnitetit serb me territor dhe kompetenca të një republike sërbska brenda Kosovës. Derisa ne shqiptarët të jemi nën ombrellën e huaj kolonizuese të UNMIK-ut, EULEX-it dhe të ICO-s dhe krimit qeveritar, vendi ynë do të jetë shteti më i varfër i Evropës me shkallën më lartë të korrupsionit. Duhet të kemi të qartë së fuqia e një kombi sot matet me aftësinë e zbatimit të një vizioni largpamës dhe afatgjatë për realizimin e interesave sublime të kombit.Por a duhet të pritet që kjo qeveri të ndërgjegjësohet apo të mendohet me të vërtet në një revolucion demokratik , jo të dhunshëm,besoj se kjo është e vetmja alternativ për të rrëzuar kasapët e pushtetit ./GazetaDitore.com

    Autori është Analist dhe gazetar hulumtues


    http://gazetaditore.com/2013/02/25/t...ne-vitin-2000/
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  3. #103

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    Nuk eshte problemi se Thaci eshte duke i shitur Interesat Shtetrore e Kombetare te Kosoves dhe Shqiptareve, e kete e ben per arsye se ai (Thaci) ne kete post te tanishem eshte me ane te vjedhjes masive industriale te VOTES se qytetareve dhe me ane hajnise, korrupcionit e skandaleve te shumta. E per te qenduar ky njeri edhe me tutje ne kete post, duhet qe sa ma shume te leshoj pe ne favor te Serbise, e ne dem te Shqiptareve. Por problemi kyc eshte vet populli Shqiptar i Kosvoes, ku i cili ende vazhdon te qendroj neglezhent karshi ketyre padrejtesive, ku fillin (brumin) e kane nga kuzhina e Beogradit, me perkrahje edhe nga kuzhinat e ndryshme Europiane, e ku me pastaj per shkaqe tanime te njohura, po zbatohen nga kuzhina e Prishtines. Plani, qellimi kryesor i Serbise, nuk eshte vetem Autonomi Speciale per Veriun e Koosves. Nuk eshte as Asocacioni i komunave serbe ne veri. Plani dhe qellimi kryesor i Serbise eshte qe ne Kosove te kete nje etnitet te vecant serb, dhe ku permes ketij etniteti te behet Kantonizimi i Kosoves ne baza etnike, dhe se Gracanica te behet nje lloj kryeqender e kesaj autonomie apo asocioni te komunave serbe. Prandaj mendoj se tani eshte koha dhe momneti me vendimtar dhe kyc, qe te kete protesta (demonstrata) masive mbarpopullore dhe ate jo vetem ne Prishtine, por edhe ne gjithe teritorin e Kosoves dhe anekend kudo ku ka Shqiptar. Eshte koha dhe momenti per REVOLUCION, ne te kunderten do e kemi Serbine brenda institucioneve te Kosoves tere kohen!
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  4. #104
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    Une them se ne si shqiptare Shqypnie nuk kena pune fare me Kosoven ! Gjothmone vetem per sherr e kena pas ! Po a mendoni more malok Kosove se duke bo sherr juve me serbet na fusni ne sherr dhe nuk na leni rehat ne shtepi Kryeministrin e Shqiperise ? A e dini ju more te pashkolle se prej sherrit tuaj po jua shofim sherrin neve , se Kryeministri gjithe inatin e sherrit te shtepise na e nxjerr neve shqiptareve te Shqiperise ?

    Si nuk zute mend asnjehere .... more gjindje mosmirenjohese ! Po ne serbet i kemi krushq more , qe ne shqip iu themi miq ! Po ku eshte pare te zihet shqiptari me mikun .......? Doni pavaresi prej Mikut juve ? Turp te keni !
    Ndryshuar për herë të fundit nga violativo : 15-03-2013 më 21:34

  5. #105
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,464
    Postimet në Bllog
    1

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    Kosova eshte e qarte ne interesin e saj,...ajo po kthehet bile edhe ne origjine formalisht, duke pranuar te behet nje "turqi e vogel",...
    deshiron pra te haje me 2 luge, kjo dakord, por Evropa nuk e afron turqine as tek pragu i deres, e jo me do te pranoje turqine e vogel
    Duaje te afermin tend si veten

  6. #106
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    Ja ki voriofyrjoti cdo arritje te Shqiperise e quan turqi.
    Ilia Spiro na pas kata.
    Te malet e pindit do ta mbaje vrapin shqipja.
    Albania Uber Alles

  7. #107
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Për: 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarësisë

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Kosova eshte e qarte ne interesin e saj,...ajo po kthehet bile edhe ne origjine formalisht, duke pranuar te behet nje "turqi e vogel",...
    deshiron pra te haje me 2 luge, kjo dakord, por Evropa nuk e afron turqine as tek pragu i deres, e jo me do te pranoje turqine e vogel
    Origjinen nga Turqia e keni juve gerqit e e sotem ! Edhe nga Turqia edhe nga Azia edhe nga Afrika . Jeni realisht nje kokteil sperme ! Kuplara greke me nji fjale !

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •