Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe


  TIRAN - Realizimi i transplantit t mlis n vendin ton sht nj arritje e madhe q zgjidh prfundimisht problemin e t smurve me insufienc hepatitis, tha sot ministri i Shndetsis, Vangjel Tavo, gjat nj vizite n Spitalin Amerikan n Tiran, ku dhe u realizua kjo ndrhyrje.

  Tavo u njoh nga afr me gjendjen shndetsore t fmijs 3- vjear q iu nnshtrua ndrhyrjes s par kirurgjikale n vendin ton pr transplantin e mlis. "Ky transplant ka nj t veant, sepse kryhet pr her t par n vendin tone, ndaj dhe e fut Shqiprin n vendet q tashm kryhet transplant. Por, ka edhe nj tjetr t veant q kryhet tek nj fmij i vogl, gj q na bn ne si vend, krahasuar me shum vende t tjera t rajonit, t jemi avangard", tha Tavo.

  Duke u ndalur n rinisjen e ndrhyrjeve t tilla edhe n sistemin publik, Tavo garantoi se n t ardhmen kto ndrhyrje do t ken vazhdimsi dhe do t mbulohet nga buxheti i shtetit. "Ne kemi alokuar nga buxheti i shtetit kt vit fondin pr t mbuluar transplantin e veshks, por shpresoj se edhe transplanti i mlis do t mbulohet nga fondet e buxhetit t shtetit, theksoi m tej ministri Tavo.

  Sipas tij, "sht planifikuar q ndrhyrjet, t cilat do t realizohen pr transplantin e veshks do t mbulohen 100 % nga buxheti i shtetit". "Ky fond sht br realitet, ndaj dhe n muajin mars do t prfundojn t gjitha procedurat q do t lejojn nisjen dhe vazhdimsi e nj procesi rutin pr transpantin e veshks, pr t gjith ata pacient q e kan t nevojshm pas gjetjes s donatorit", nnvizoi ministri i Shndetsis.

  (er.nu/ata/BalkanWeb)

 2. #2

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Me behet qejfi qe nje nderhyrje e tille eshte bere e mundur dhe shpresoj qe te kryhen edhe te tjera ne te ardhmen! Gjithashtu mendoj qe qeveria duhet te marre parasysh koston e ketij sherbimi si dhe problemet qe kane lidhje me te dhe te nderhyje me berjen e disa reformave konkrete ne kete drejtim per te rregulluar ecurine e ketyre nderhyrjeve! Kur them probleme, e filloj qe ne momentin kur pacienti futet ne listen e atyre qe presin nje trapiant e deri tek menaxhimi post-trapiantit dhe komplikancave te tyre! Cilet paciente duhet te futen ne liste (eshte i njejte nje banor ne Tirane me nje qe jeton ne Sarande ose ne Kukes per shembull dhe a eshte i njejte njeri qe ka nje gjendje shume te mire ekonomike me nje qe ka nje gjendje te mesme ekonomike?)? Cilet paciente do te studjohen per tu futur ne liste dhe kush do te mbuloje koston e ketyre analizave (nese mund te zgjerohem , mund te them qe per trapiantin e mushkerive per shembull lista e analizave kerkon qe te axhornohet cdo 3 muaj per nje pjese te tyre dhe cdo 6 muaj per nje pjese tjeter si dhe nder analizat kerkohen shintigrafi, kateterizem kardiak, ekografi, radiografi, analiza virale, densitometri kocke, etj qe kane nje kosto jo te ulet) Sa mund te "fuse hundet" korrupsioni ne kete pike per te rregulluar renditjen ne keto lista dhe per te riorganizuar listat? Si duhet te shperndahen sipas qyteteve? Kush do ta kryeje nderhyrjen? Kush do ta menaxhoje pacientin pas trapiantit (kostoja e shtrimit ne rianimacion dhe e periudhes se pare pas trapianti kap shifra shume te medha)? Kush do te mbuloje koston e imunosopresoreve (ilae qe nuk mund te mendohet qe duhet ti mungoje edhe nje dite te vetme pacientit qe i kryhet nderhyrja)? Kush do te mbuloje shtrimet per komplikimet e ketyre pacienteve (te cilet duhet te kene nje shtrim te menjehershem nese kane nevojen, shtrime me koston e tyre relative).

  Ndoshta gabohem, por nuk di te jene bere hapa konkrete ne zgjidhjen e ketyre problemeve qe realiteti i trapianteve te perhapet ne Shqiperi! Nese jane bere, do me behej qejfi ti dija!
  Ndryshuar pr her t fundit nga A.I : 10-02-2013 m 08:48
  Think Different! Think Again!

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Mund te kopjojne sistemin Amerikan qe ka UNOS (united network of organ sharing) edhe bazohet ne MELD score. Edhe llogaritet kollaj fare vetem me INR, bilirubin dhe kreatinin.

 4. #4

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Mendon qe do zgjidhte pune kaq shpejt?
  Think Different! Think Again!

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Citim Postuar m par nga A.I Lexo Postimin
  Mendon qe do zgjidhte pune kaq shpejt?
  Jo por do krijonte nje sistem qe eshte me i asnjeaneshem.. sdq besoj se Shqiperia eshte shume larg transplanteve te tipit melci

 6. #6

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Personalisht mendoj qe nese do donin seriozisht te benin dicka per sa i perket trapianteve, do te ishte e mundur dhe nuk e shoh si nje realitet te pamundur! Por duhet pergatitur nje staf si dhe te krijohet nje themel ne menyren se si duhet te funksionoje ky sistem. Pengesa me e madhe do te ishte ana financiare!
  Think Different! Think Again!

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Te pergatitesh nje staf te tille seshte kollaj.. do duhen te pakten 1-2 vjet
  Pastaj kush do i paguaj keto shpenzimet?? Se shteti do fundoset nqs i paguan

 8. #8

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Ai pra eshte problemi Si pasoje, ato qe do marrin trapiante do i kene xhepat e mbushur mire keshtu qe prap populli e ha!
  Think Different! Think Again!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  A duhet transplantuar nje pijanec??? Qe e ka shkaterruar melcine me doren e tij?
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 10. #10

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Kete pyetje ja kam bere nje personi ketu ne Itali i cili merrej me listen e trapianteve te melcise dhe me tha qe ai person trajtohet ne te njejten menyre me cilindo tjeter qe ka mberritur ne liste per arsye te tjera! Personalisht nuk e shoh te drejte kete gje duke qene se ai behet vete fajtor qe mberrin ne ate pike por aktualisht kete gje nuk e marrin parasysh, te pakten ne listat ne Itali. Nuk e di nese eshte e njejta sjellje edhe ne ato amerikane!
  Think Different! Think Again!

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Me sa di une as ne Amerike nuk merret parasysh nje gje e tille.
  Eshte kollaj te paragjykosh, por sduhet harruar qe mjekesia eshte te ndihmosh dhe nje shanc te dyte cdo kush e ka te drejte.
  Ama edhe per budalla njeri ste ben, se ke nje periudhe 6 mujore ose me e gjate qe te kontrollojne per alkol ne gjak. Nqs te kesh pire sado pak te heqin nga lista direkt e nqs pas transplantin pi perseri nuk ke me te drejte te futesh si kanditat... Gje qe eshte me se e ndershme

 12. #12
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  A duhet transplantuar nje pijanec??? Qe e ka shkaterruar melcine me doren e tij?
  nqs ti je prostitute dhe shkaterron organet genitale.vdis

 13. #13

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Toffee, mjekesia te jep nje shanc te dyte por duke qene se jane shume ata qe kerkojne nje shanc te dyte do me dukej me e drejte qe ky shanc fillimisht ti jepej dikujt qe ka mberritur per arsye qe nuk varen prej tij! Gjithsesi, sic shihet ne asnje vend nuk merret parasysh kjo gje dhe kontrolli u kryhet per te pare nese kane pire alkol ne 6 muajt e fundit!
  Think Different! Think Again!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  nqs ti je prostitute dhe shkaterron organet genitale.vdis
  nuk eshte i drejte krahasimi qe bere
  une pijanecet te ishte per mua do i fusja ne burg se jane gangrena e shoqerise
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 15. #15
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Ne Shq te bejne nje gje te tille? Atje me grip te jesh vdes. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pr: Tavo: Realizimi i transplantit t mlis, arritje e madhe pr Shqiprin

  Pagesat nuk perballohen nga pacienti.Jane cmime shume te shtrenjta.Ja perse ekzistojne
  Inshurancat (siguracionet shendetsore).Mund te blesh inshurance shendetsore vete
  ose ta jep puna,paguan dicka te vogel cdo muaj.Kur semuresh nje pjese te vizitave dhe
  kurimeve i mbulon inshuranca.
  Njerezit per cfare punojne?Per ate shendet punojne dhe shendeti do leke ta mbash mire.
  Ja vlen te blesh inshurance vjetore pasi kursen ne vizita,analiza lab dhe ndonje operacion.
  Leku qe eshte "kursyer"duke blere ushqim xhank te lire ,ja ku shkon,neper doktora.
  Dikush qe i le leket duke pire alkol dhe ne baste e ka fajin vete.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •