Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet nė Bllog
  3

  Kur femija fillon te flasi?

  Nje nga shqetesimet qe kane prinderit e rinj eshte edhe e folura e femijes. Qellon shpesh qe familjet shqiptare qe kane emigruar ne vende te ndryshme i rrisin femijet ne nje ambient ku flitet me shume se nje gjuhe. Ne familje mund te flitet shqip, televizori dhe shoqeria mund te flasi nje gjuhe te huaj.

  - Kur ka filluar femija juaj te flasi, ne cfare moshe?

  - A keni vene re ndonje dallim mes femijeve te gjinive te ndryshme?

  - Sa te veshtire apo te lehte e kane patur femijet tuaj mesimin e te dy gjuheve?

  - Cfare keshillash kini per te ndare me prinderit e rinj bazuar ne eksperiencen tuaj si prinder?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Anėtarėsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,516

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Albo,nese nuk te prish pune mund te percaktosh moshen e femijeve (dhe me perafersi) keshtu do jete me e lehte per te tjeret per te sugjeruar apo keshilluar.
  Nese deshiron qe femija te mesoje mire gjuhen shqipe foli shqip per cdo gje.
  Gjuhen e vendit ku jeton e meson vete dhe nuk perben aspak problem.(mjaftojne 4- 5 muajt e pare te kopshtit,kontakti me femijet e tjere ia lehteson kete gje).
  Nese me pare meson gjuhen e ''huaj'' me shqipen do kete veshtiresi.
  Nuk e di cfare moshe ka femija/ (jet) juaj por imi ( 20 muajsh ) tashti perserit si ''papagall'' cdo fjale qe degjon (jo te gjitha ne menyre te sakte)

  ps; te vjetrit thone kush ngrihet shpejt ne kembe flet me vone.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga freeopen : 04-01-2013 mė 10:02
  MOS I NDY TEMAT no name

 3. #3
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Nje nga shqetesimet qe kane prinderit e rinj eshte edhe e folura e femijes. Qellon shpesh qe familjet shqiptare qe kane emigruar ne vende te ndryshme i rrisin femijet ne nje ambient ku flitet me shume se nje gjuhe. Ne familje mund te flitet shqip, televizori dhe shoqeria mund te flasi nje gjuhe te huaj.

  - Kur ka filluar femija juaj te flasi, ne cfare moshe? 3 VJEC

  - A keni vene re ndonje dallim mes femijeve te gjinive te ndryshme? Po, ne pergjithesi vajzat flasin me heret, ose femijet qe jane ne kontakt me femije te tjere.

  - Sa te veshtire apo te lehte e kane patur femijet tuaj mesimin e te dy gjuheve? shume te lehte pasi ishin ne kontakt me femije te tjere

  - Cfare keshillash kini per te ndare me prinderit e rinj bazuar ne eksperiencen tuaj si prinder?
  Im bir nuk foli deri 3 vjec edhe isha teper e shqetesuar, pasi u kontrollua nga speech therapist i vemti rekomandim ishte qe ai te shkonte ne kopesht qe te ishte ne kontakt me femije te tjere. Pas 2 muaj ne kopesht fliste nuk i mbyllej goja :P Femijet me dy gjuhe e kane pak te veshtire ne fillim prandaj eshte mire qe te jene ne ambiente ku e kane te nevojshme te komunikojne. Asnje femije ne shtepi nuk e ndien te nevojshme te komunikoj nese nuk ka femije te tjere. Sot eshte 4 vjec lexon edhe shkruan ne anglisht edhe shqipen e di. Biles eshte shume per te qeshur sepse me ne flet ne te dyja gjuhet kurse me prinderit e mi flet shqip sikur ka nje switch lol edhe automatikisht e ndryshon nga anglisht ne shqip.
  I LOVE GOD

  j&g

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Edhe ky imi loneeagle, ka folur vone. Tani nuk e pushoj dot. ufff! lol
  Feelings change - memories don't.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Nje nga shqetesimet qe kane prinderit e rinj eshte edhe e folura e femijes. Qellon shpesh qe familjet shqiptare qe kane emigruar ne vende te ndryshme i rrisin femijet ne nje ambient ku flitet me shume se nje gjuhe. Ne familje mund te flitet shqip, televizori dhe shoqeria mund te flasi nje gjuhe te huaj.

  - Kur ka filluar femija juaj te flasi, ne cfare moshe?

  - A keni vene re ndonje dallim mes femijeve te gjinive te ndryshme?

  - Sa te veshtire apo te lehte e kane patur femijet tuaj mesimin e te dy gjuheve?

  - Cfare keshillash kini per te ndare me prinderit e rinj bazuar ne eksperiencen tuaj si prinder?
  Duke patur fatin e medh qe jetoj bashke me prinderit e mi femia im ka filluar te flase heret normalish por vetem ne Shqip pasi menduam qe ishte me mire per ne qe femia te mesonte kete gjuhe e me vone kur te integrohej ne sistemin edukativ aty ku jetojne do te kishte me te lehte te mesonte e zhvillonte gjuhen e 2te.........
  - vura re dicka shum te vecante se midis 3-4 vjetat ajo dinte kujt ti drejtohej Shqip e kujt Anglisht pasi arriti te dallonte njerezit qe e flitnin ose kuptonin sejcilen gjuhe...por jemi munduar tia ushqejme gjuhen Shqipe me libra dhe programe e filma vizatimore te nje sistemi kabllor ne Shqip...
  - Do t'ju sugjeroja te mos e lini shum para TV ose lojrave elektronike pasi shoh nje tendece per nje qendrim e kohezgjatje te pa kontrolluar....
  - Do ndeshesh me pyetje ose verejtje pa fund ku disa here do te te vene me shpatulla per muri psh: degjoje edhe ti prindin tend ashtu sic kerkon edhe prej meje..........
  - Do t'ju sugjeroja sipas mundesive edhe nje njohje me ndonje vegel muzikore...
  - mesojeni te ushqehet vete e me orar se un po bej zborr ....nana ime i shkon mrapa me pjate ne dore e ska kurgja qe e ndalon.....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cool_shqype : 04-01-2013 mė 10:58
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 6. #6
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Citim Postuar mė parė nga cool_shqype Lexo Postimin
  Duke patur fatin e medh qe jetoj bashke me prinderit e mi femia im ka filluar te flase heret normalish por vetem ne Shqip pasi menduam qe ishte me mire per ne qe femia te mesonte kete gjuhe e me vone kur te integrohej ne sistemin edukativ aty ku jetojne do te kishte me te lehte te mesonte e zhvillonte gjuhen e 2te.........
  - vura re dicka shum te vecante se midis 3-4 vjetat ajo dinte kujt ti drejtohej Shqip e kujt Anglisht pasi arriti te dallonte njerezit qe e flitnin ose kuptonin sejcilen gjuhe...por jemi munduar tia ushqejme gjuhen Shqipe me libra dhe programe e filma vizatimore te nje sistemi kabllor ne Shqip...
  - Do t'ju sugjeroja te mos e lini shum para TV ose lojrave elektronike pasi shoh nje tendece per nje qendrim e kohezgjatje te pa kontrolluar....
  - Do ndeshesh me pyetje ose verejtje pa fund ku disa here do te te vene me shpatulla per muri psh: degjoje edhe ti prindin tend ashtu sic kerkon edhe prej meje..........
  - Do t'ju sugjeroja sipas mundesive edhe nje njohje me ndonje vegel muzikore...
  e njejta gje me djalin tim 3 vjecar per 4 flet shqipe edhe anglisht
  sa per muziken u perpoq nusja ne muzik por ky ne fund pelqeu notin :
  Partizoni

 7. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Edhe ky imi loneeagle, ka folur vone. Tani nuk e pushoj dot. ufff! lol
  ahahah Mia, me thonin me pare mua do flasi mos u shqeteso. Une isha shume e shqetesuar kurse burri as qe cante koke. Tani te flet edhe qe kur filloj pre-k ka mesuar edhe te lexoj edhe ngelem duke bere reading/spelling kudo qe shkojme ahahah.
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #8
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Goce ke ti kull shqipe? Sa vjece? Pyes te bejme nje play date me cunin tim. Edhe cuni im flet shqip. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Goce ke ti kull shqipe? Sa vjece? Pyes te bejme nje play date me cunin tim. Edhe cuni im flet shqip. lol
  me pelqeu se e kape kuptimin e nick'ut aty me te kuqe.......

  ....ca thu mi... (kjo eshte shprehja e Gjinit te Portokallise) .......PO pu ppiiiuuuuu pupupupu aty ju rri menja doni me bo shkusi ene maje te Ha Mer Ikes

  vajza eshte e vogel dhe perpara se te beje "play date (s)" do te mbaroje shkollen njehere......e Pinku a te tingelloi shqiptarce kjo qe thashe????
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cool_shqype : 04-01-2013 mė 11:56
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 10. #10
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Aty te rri mendja ty o Tunxh. Po dhe ne USA nuk u ndryshon ai mentaliteti shekullore . Shume ju eshte ngulitur ske turp I fut dhe s ne fund. Yttt. lol. Mire e the ate te fundit. Shqiptarce puro. Mire o shoku Perikli
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Aty te rri mendja ty o Tunxh. Po dhe ne USA nuk u ndryshon ai mentaliteti shekullore . Shume ju eshte ngulitur ske turp I fut dhe s ne fund. Yttt. lol. Mire e the ate te fundit. Shqiptarce puro. Mire o shoku Perikli
  HE MOJ "SHTEPIAKE E DESHPERUAR" AS NJE SHAKA NUK KUPTON DOT??????.......
  TETO OLLGA.....mos ia meso cunit te pakten te thore "yttt" se kujtojne njerezia se i ka patur prinderit karrociere me patente nderkombetare (edhe kjo ishte nje shaka)....vajza se shpejti do nbushe 5 vjec edhe po ta majti sille cunin per noi "takim lodrash" (edhe kjo ishte shaka)

  PER HAPASIN E TEMES .......DERI KETU BESOJ SE MORE NJE DORE LEKSIONE PRINDERISH
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 12. #12
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Po dhe une Shaka bera. Aq gje se kuptove dhe ti? lol. shtepiake une? Ua
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  - Kur ka filluar femija juaj te flasi, ne cfare moshe?
  tani ne fillim vajza thoshte disa fjal ne moshen 1 vjece, por ne moshen 2 vjece kishte mundesi te fliste edhe me shume..tani qe do behet 3 vjece ne janar ti kthen pergjigjet mire

  - A keni vene re ndonje dallim mes femijeve te gjinive te ndryshme?
  Hmm jo shume dallim, besoj se varet shume nga femija. Nje ndryshim te vogel eshte se kam pare qe vajzat fillojn te flasin me shpejt dhe nese nuk i kupton cfare po flasin

  - Sa te veshtire apo te lehte e kane patur femijet tuaj mesimin e te dy gjuheve?
  Veshtirsia eshte kur ti i thua dicka ne shqip dhe ta kthen ne anglisht, por ka momente qe ta kthen dhe ne shqip...ne kete mosh e din qe jan dy gjuhe por nuk e kuptojn tamam qe jan dy gjuhe te ndryshme...pshm kur i them vajzes ku eshte hunda, me thot "ja ketu, ketu eshte "nose" "....ose kur i them "Ori thuaje ne shqip"...me thot "bae baee" kujton sikur i them si ja ben "delia" (sheep) ne anglisht lol...ama di plot fjale ne shqip dhe ne anglisht, dhe gjat dites perdor te dyja gjuhet por anglishten me shume nga fakti se shikon perralla ne anglisht

  - Cfare keshillash kini per te ndare me prinderit e rinj bazuar ne eksperiencen tuaj si prinder?
  Mundohuni mos ti flisni femijve ne anglisht, nganjehere dhe ne vete ngaqe flasim gjuhen e huaj cdo dite harrojm dhe fillojm i flasim dhe femijve, ama mundohuni qe ti flisni vetem ne shqip, sepse anglishten apo ndonje gjuhe te huaj do ta degjojn kudo...dhe nese femija nuk flet aq shpejt sa femijet e tjere mos u shqetesoni, cdo femije kan fazen e tyre kur duan te flasin...vajza ime pshm qe ne moshen e vogel fare kur ishte nja disa muajsh sec thoshte sja dinim gje ama pelqente te degjonte zerin e saj, dhe nga gjithe kushurijnt e saj filloj te flasi me shpejt fjalet (kete e ka nga burri meduket se ai flet shume lirshem)..pra varet shume nga individi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 04-01-2013 mė 15:02
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Ne Shqiperi qenka turp keshtu te luajne ciliminjte e gjinive te ndryshme bashke? S'ka qene turp kur kemi qene ne femije. hehe, pink dhe thone meshkujt e ka femra mendjen te djallezuar. Shih ku u vete mendja ketyre. Kur te mbushi moshen thote cool shqipe, atehere do luaj, hahahaha.
  Feelings change - memories don't.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  e ben te kunderte mia lol
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Kurse une do thosha cdo moshe ka "lojerat" e veta.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 04-01-2013 mė 15:36
  Feelings change - memories don't.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  [QUOTE=Albo;3570928]Nje nga shqetesimet qe kane prinderit e rinj eshte edhe e folura e femijes. Qellon shpesh qe familjet shqiptare qe kane emigruar ne vende te ndryshme i rrisin femijet ne nje ambient ku flitet me shume se nje gjuhe. Ne familje mund te flitet shqip, televizori dhe shoqeria mund te flasi nje gjuhe te huaj.

  - Kur ka filluar femija juaj te flasi, ne cfare moshe

  Goca ime akoma nuk po me flet u be 22 muaj,,dhe une jam ne nje vend te huaj dhe digjon dy gjuhe,e kam shume te veshtire komunikimin me te,nuk di cte bej ,,,i flas po ajo nuk do,,i lexojme vjen ma mbyll librin do vetem televizorin...jam ne merak per tte

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-10-2005
  Postime
  48

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Une kisha nje komshi vietnamez qe cuni i vet 3 vjec di te flasi, te shkruaj, te lexoj dhe biles edhe te kercej.

  Se cfare do dije te bej me vone vetem ai e di!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e e askujt
  Anėtarėsuar
  31-03-2013
  Postime
  140

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  booo sa qejf i kam femijet kur i thon fjalet gjysma.......ti hash fare jan

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pėr: Kur femija fillon te flasi?

  Fėmijėt qė mėsojnė tė flasin dhe tė lexojnė mė herėt se tė tjerėt, ka shumė mundėsi qė kur tė rriten ta duan pijen mė shumė sesa duhet. Ky ėshtė pėrfundimi nė tė cilin ka dalė njė studim finlandez qė mori nėn vėzhgim 3000 binjakė. Ata qė kishin folur ose lexuar mė parė, kishin dy herė mė shumė mundėsi tė konsumonin mė shumė alkool se vėllai apo motra e tyre pasi rriteshin.

  Studimi nuk tregon nėse tė folurit mė shpejt ēon nė probleme varėsie ndaj alkoolit.

  Udhėheqėsi i studimit, Antti Latvala, nga Universiteti i Helsinkit, theksoi: “Njerėzit kanė pėrshtypjen se njerėzit qė janė mė tė zgjuar dhe qė lexojnė libra, janė tė mbyllur. Por, kėta njerėz kėrkojnė gjithmonė aventura, kanė mė shumė miq dhe e ekzagjerojnė me pijen ndonjėherė.”
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •