Sipas revistës Britanike “Flight International”, aviacioni luftarak turk renditet ndër 10-të më të fuqishmit në botë.

Sigurisht kjo për vet arsyen pasi vitet fundit Turqia është pajisur me një sërë avionësh luftarak të sofistikuar duke vijuar ta pasuroj atë edhe me avion të gjeneratës më të fundit!

Ndërkohë, për fqinjin e saj, Greqinë dhe për fqinjin tjetër verilindor Rusinë, ky fakt përbënë problemin më të madh.
Kohët e fundit Turqia ka shtuar presionet ndaj Greqisë në të gjithë sektorët, e aq më shumë në atë të Egjeut për dedikimin e depozitave kolosale të hidrokarbureve që fshihen nën thellësinë e tij!
Gjithashtu dhe nga ana tjetër Rusia, ky gjigand i ajrit dhe superfuqi e botës, tashmë nuk ndjehet dhe aq rehat me këtë epërsi të Turqisë të cilën ajo e mbështet me fuqinë e aviacioni tët saj.

Studimi dhe vlerësimi i revistës britanike “Flight International”, u bë sipas disa kritereve dhe duke krahasuar 331 njësi forcash ajrore të shteteve të ndryshme të botës. Kështu, Turqia renditet në vendin e 10-të në botë, ndërsa Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Italia gjenden jashtë dhjetëshes më të mirë!

Turqia renditet e 9-ta në listën aviacioneve të botës, duke shënuar në flotën e saj ajrore plotë 1.146 avion dhe helikopter –vetëm avion dhe helikopterët me pilot, pasi disponon dhe një numër të madh avionësh dhe helikopterësh pa pilot të gjeneratë së re- me pak fjalë Turqia ka 2% të ovacionit luftarak global.

Njësit luftarake
F-16C/D Block 50+ Fighting Falcon 14/16
F-16C/D Block 50 Fighting Falcon 53/19
F-16C/D Block 40 Fighting Falcon 88/14
F-16C/D Block 30 Fighting Falcon 28/8
F-4E 2020 Terminator 52 Të moderinzuar
F-4E Phantom 90 60 Të aftë për beteja



Njësit e zbulimit



RF-4E Phantom II 35 18 Të modernizuar

Njësi trajnimi

F5 2000 43
T-38A Talon 68 e Të trajnimit të avancuar dhe operacionale
KT-1C Wong Bee 55 Trajnim fillor – në tranzit
Bird T-37V/-37C Tweety Bird 9/49 Trajnimi themelor
SF.260D 38 Edukimi fillestar dhe themelor
T-41D Mescalero 26 Trajnim fillor..alb