Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 65
 1. #41

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Nieuwe Venlosche courant

  08-04-1942

  MBRETRIA E RE SHQIPTARE

  Vizita e qeveritarit t par shqiptar, ministrit t arsimit Berati, n qytetin e Ulqinit, port i Adriatikut, q njihet m tepr si Dulcigno, trheq vmendjen n ndryshimet q ka psuar mbretria e Shqipris, si rezultat i shprbrjes s ish-Jugosllavis.

  Prve zonave n brendsi t Kosovs, Dibrs dhe Strugs, Shqipria mori dhe qytetin e Ulqinit, q gjendet n jugperndim t liqenit t Shkodrs, q pas aneksimit t Malit t Zi n Jugosllavi, shrbnin pr vendin me male t zeza, bashk me Tivarin, si rrugdalje n det.
  Ky zgjerim territorial sht i arsyeshm dhe nga ana etnike. Ulqini popullohet nga nje popullsi etnikisht e pastr shqiptare, q n pjesn m t madhe i prket besimit islam.
  Ky port i vogl natyral, siguron ankorim pr anijet q lundrojn n ujra t cekta. Ai sht i mbrojtur nga ana e juglindjes, nga kalaja turke e qytetit. Ulqini modern daton vetm prej periudhs s pas Lufts s Par Botrore dhe u ngrit pran ujrave moalore dhe t kripura, pran derdhjes s Buns ose Bojans. Ktu gjenden miniera t mdha kripe, t cilat i prkasin tashm Italis. Kufiri i ri n mes t Shqipris dhe Malit t Zi, gjendet n mes t Ulqinit dhe Tivarit, kshtu q Mali i Zi ka tani prsri dy rrugdalje n det, njra n Tivar, q lidhet prmes nj linj hekurudhore nga qafa e Sutomores me Virpazarin, pran liqenit t Shkodrs dhe Budva q sht lidhur rreth dhjet vjet m par nga nj rrug e shkurtr malore me Cetinjen, kryeqyteti i Malit t Zi. Ulqini lidhet me rrjetin rrugor shqiptar, prmes nj rruge t pashtruar, q kalon npr Cetinje.  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010309555%3Ampeg21%3Ap003%3Aa0083

 2. #42
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Kjo eshte nje nga temat me te mira dhe me te vlefshme te FSH !!!


  Komplimentet e mia DyDrinasit per kerkimin dhe perkthimin e materialit !!!
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 3. #43
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  pranoji edhe komplimentet e mija DyDrinas! Njesoj si BlueBaron edhe une e vleresoj kerkimin tuaj !
  What goes around---comes around

 4. #44

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Limburger koerier

  11-04-1941

  Koloni zezaksh n Ballkan.

  N qytetin e Ulqinit, port jugor i Jugosllavis, q dikur ishte pjes e Malit t Zi, ka qen vendosur q n shekullin e 17-t nj koloni zezaksh. Fillimisht ata ishin skllevr, t cilt ishin marr nga Tunizia dhe Tripoli. Kur n Evrop u ndalua tregtia me skllevr, athere ata e fituan kt liri edhe n Ulqin. Kur n Europ u b e mods, q t rinjt zezak t punojn si portier, shofer dhe mbajts bagazhesh ata u bn shum t krkuar. Kshtu q nga Ulqini ata u prhapn n t gjith Europn.  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010326810%3Ampeg21%3Ap004%3Aa0090

 5. #45

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  De Gooi- en Eemlander

  13-07-1936

  Jugosllavi

  Hekurudh e re n prdorim.

  Dje u vu n prdorim nj linj e re hekurudhore mes Kosovs (me siguri bht fjal pr Prishtinn shnimi im) dhe Pejs. Nj turm e madhe ndoqi ceremonin e prurimit. Ministri i Transportit Spaho, foli pr rndsin kombtare dhe ekonomike t ksaj hekurudhe si dhe pr veprimin energjik t qeveris. N ceremoni ishte i pranishm dhe Mbreti Petr i cili u prit me duartrokitje.


  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A011172284%3Ampeg21%3Ap002%3Aa0021

 6. #46

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Algemeen Handelsblad

  02-03-1914

  Shqipri.

  Situata n Epir.

  Kryetari i qeveris s prkohshme n Epir, Zografi, mbrriti n Gjirokastr dhe nga atje ai i drgoi nj telegram komisionit ndrkombtar mbikqyrs n Vlor, n t ciln ai shpjegon se populli i Epirit, duke u bazuar n t drejtn e vetqeverisjes, ka vendosur q t mos pranoj qeverisjen shqiptare, por nj vetqeverisje t zons s Epirit t Veriut, q gjendet brenda kufinjve t Shqipris.
  Presidenti krkon q t mos lejohet rnja e ksaj zone n dor t xhandarmris shqiptare.
  N nj thirrje drejtuar popullit t Epirit, q t respektojn urdhrat e qeveris s prkohshme dhe t ngrejn flamurin e autonomis.
  Nuk dihet ende se far qndrimi do t mbajn trupat greke n Gjirokastr. Nga Himara revolta po shtrihet me shpejtsi drejt jugut. Komandanti i trupave greke n Janin, Papulias ka urdhruar arrestimin e e drejtuesit t kryengritjes, Spiromilo, por megjithat ekzekutimi i ktij urdhri ishte i pamundur. Spiromilo po mban si pengje 20 shqiptar.

  Ditn e djeshme nisi trheqja nga Kora. Xhandarmria shqiptare, nn drejtimin e oficerve hollandez do t marr n dorzim qytetin nga komandanda ushtarake greke. Nuk pritet ndonj rezistenc. Shum familje greke jan shprngulur pr n Selanik.
  Kryeministri grek Venizelos po bn gjithka q ka n dor q t zbatoj me besnikri marrveshjen. Ai ka marr masa t rrepta pr t parandaluar veprimet e autonomistve.
  Peshkopve t Gjirokastrs, Himars dhe Delvins u ka dhn urdhr q t ln dioqezat e tyre dhe t nisn pr Janin. Ai e shkarkoi Spiromilon nga detyra e oficerit t ushtris greke edhe pse ai i prket nj prej familjeve m t shquara nn sherbimin grek, sepse ai u vu n krye t kryengritsve dhe nga ana tjetr urdhroi kryetarin e qeveris autonome, Zografin, q ta arrestoj at (Spiromilon shnimi im).  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010655568%3Ampeg21%3Ap006%3Aa0136

 7. #47

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  De Sumatra post

  20-08-1915

  Komandanti i Kors

  Sipas nj njoftimi t Havas nga Athina, koloneli Panajotopulos dhe njhersh komandanti i Kors, n Epirin e Veriut, ka gjetur vdekjen nga nj shqiptar, gjat rrugs s tij t kthimit nga nj udhtim n provinc.


  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010366879%3Ampeg21%3Ap007%3Aa0056

 8. #48

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  L'éclaireur : journal politique, commercial et littéraire de Maestricht

  01-03-1828

  Ishujt Jonian.

  Korfuz, 1 Shkurt.

  Gjat dy javve kan shprthyer trazira t mdha n jug t Epirit dhe seraskieri Reshid Pasha po e mbron Greqin Lindore.
  Veli beu e ka braktisur ekspeditn e tij kundr Kishs s Prgjithshme dhe ka rimarr qytetin e Prevezs. Ai kishte frik nga nj komplot q mund t ndrmerrnin grekt ndaj ksaj fortese, q sht zemra e Epirit. Furnizuesit me ushqime, duke pasur dokumentacionin e nnshkruar nga i biri i Reshid Pashs, kan ardhur n amri dhe krkojn q t mbledhin me forc drithin, nse pronart do t kundrshtojn zbatimin e urdhrit, mirpo pjesa m e madhe e ksaj krahine pjellore zotrohet nga familjet e shquara shqiptare dhe amt jan urdhruar nga udhheqsit e tyre q t kundrshtojn marrjen me forc t prodhimeve t tyre.
  Kta shquhen pr trimri n Epir, pas suliotve. Beteja ka vn prball prfaqsuesit e qeveris dhe banort vendas, fise shqiptare t jugut t Epirit q jan t gjith t armatosur. Shqiptart po presin vetm momentin dhe pretekstin e duhur pr t prdorur armt.
  ...  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A000010960%3Ampeg21%3Ap001%3Aa0002
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 19-01-2013 m 17:01

 9. #49

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Rotterdamsch nieuwsblad

  13-05-1914

  Shqiptart e kryqzuar.

  Revista italiane Tribuna konfirmon lajmin e tmerrshm t kryqzimit t shqiptarve t burgosur, duke u bazuar n raportet e oficerve holandez q jan n shrbim t shqiptarve.
  Revista shton se dyqind e pesdhjet viktimat jan gra, vajza dhe fmij. Ata ishin mbyllur nga grekt n kishn e Hormovs dhe m pas ishin kryqzuar dhe djegur. Tmerri dhe ankthi rreth masakrs greke n Shqipri ka br q shqiptart e t gjitha feve t betohen se nuk do t pranojn asnj lshim q qeveria dhe Komisioni Europian mund t ken menduar tua bjn grekve.  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010295509%3Ampeg21%3Ap002%3Aa0023

 10. #50

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Algemeen Handelsblad

  11-02-1913

  Nj protest.

  Selanik, 9 shkurt (Reuter) Personalitete greko-ortodokse me prejardhje nga Kora dhe me banim n Selanik, u kan drguar nj not proteste Ministrit t Jashtm britanik Sir Edward Grey dhe ambasadorve t Fuqive t Mdha, n pergjigje t thashethemeve prhapura nga shqiptart n shtypin europian, se Kora do t jet pjes prbrse e Shqipris.
  Ata shprehin vendosmrin e tyre se do ta kundrshtojn me arm nj zgjidhje t till, q e vendos fatin e vendit t tyre, n nj shtet tjetr prve Greqis, t ciln e kan konsideruar tradicionalisht si atdheun e tyre dhe pr kt arsye ata u krkojn ambasadorve q t dergojn nj komision t prbr nga prfaqsuesit e Fuqive t Mdha, n Kor, q t informohen nga afr pr ndjenjat e popullats.


  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010650938%3Ampeg21%3Ap001%3Aa0012

 11. #51

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  De grondwet

  23-09-1919

  Shqiptart kan frik nga pushtimi grek.

  Paris, 18 shtator. Refugjat shqiptar nga Kora raportojn pr akte terrori t ushtruara nga forcat pushtuese greke n at zon. N menyr t prsritur sht protestuar n Konferencn e Paqes kundr sulmit t trupave greke n Shqipri, por pa ndonj rezultat.
  Rreth 122.000 shqiptar q kan banuar n qarkun e Kor, jan larguar n Itali, nga frika e prsritjes s masakrave t viteve 1913, '14 dhe '15. Me aq sa sht e njohur, n Konferencn e Paqes ende nuk sht marr asnj vendim n lidhje me t ardhmen e Shqipris.

  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A011179113%3Ampeg21%3Ap004%3Aa0069

 12. #52

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Nieuwe Tilburgsche Courant

  08-05-1914

  Betej e ashpr.

  Durrs, 8 maj (Reuters).Qeveria mori dje nj mesazh telegrafik se n lindje t Kors sht zhvilluar nj betej e ashpr n mes t shqiptarve dhe rebelve. Kta t fundit prbheshin kryesisht nga pjestar t ushtris greke. Shqiptart marshuan fitimtar prpara. Ka patur 150 armiq t vrar


  http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010222901%3Ampeg21%3Ap003%3Aa0110

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,639

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Shqipria, vendi m i keqkuptuar i Evrops dhe Bjeshkt e Nemuna

  Alpet shqiptare jan br pjes e rubriks s mirnjohur t BBC Travel, Slowcomotion.

  Aty ku lexuesi ftohet t dal jasht dhe t lidhet me botn n nj mnyr t sigurt dhe t qndrueshme.

  Detaje nga Malsia, takime me banor mikprits, rrfime personale e pak histori pr nj Shqipri t keqkuptuar.

  M posht shkrimi i plot:


  Duke ecur npr luginat e gjelbra dhe livadhet e mbushura me lulet e egra nn rrezet e diellit flakruese, me Alpet Shqiptare q ngrihen lart lart, u godita nga largsia e plot e ktij peizazhi.

  Ndryshe nga vendpushimet m t famshme alpine t Evrops, nuk kishte hotele apo ashensor skish n horizont.

  N vend t ksaj, mjedisi ngjallte nj ndjenj befasuese izolimi dhe nuk mund t mos ndiheshe sikur kishe hyr n nj dhom sekrete n pjesn e pasme t garderobs.

  Me shtrirje nga Veriu i Shqipris n Kosovn jugore dhe n verilindje t Malit t Zi, Alpet Shqiptare njihen m mir me emrat e tyre vendas (Bjeshkt e Nemuna).

  Megjithat, pyetja se si kto shpate glqerore t dhmbzuara e morn emrin e tyre t pazakont, mbetet nj mister.

  Sipas legjends lokale, djalli shptoi nga ferri dhe krijoi karstet e thepisura akullnajore n nj dit t vetme t keqe.

  Disa thon se emri i alpeve rrjedh nga nj grua q mallkoi malet kur po ecte npr to me fmijt e saj n nj dit t nxeht dhe nuk mund t gjente uj.

  T tjer pretendojn se ushtart sllav u dhan maleve emrin e tyre ndrsa prpiqeshin t marshonin npr to.

  N nj far mnyre, historia e uditshme e origjins s majave sht dika si nj metafor pr Shqiprin n trsi.

  E quajtur prej kohsh “enigma e Evrops” nga autort e librave dhe guidat e udhtimit, Shqipria sht ndoshta vendi m i keqkuptuar n Evrop.

  Gjuha e saj sht nj anomali semantike pa asnj t afrm t njohur n familjen gjuhsore indo-evropiane.

  Pas Lufts s Dyt Botrore, sundimtari autoritar Enver Hoxha e mbylli efektivisht kombin malor nga bota e jashtme pr katr dekada.

  Ai ndaloi fen, udhtimet dhe kshtu Edi Rama kryeministri aktual i vendit, u detyrua t thoshte se Shqipria dikur ishte “Koreja e Veriut e Evrops”.

  Gjat Lufts s Ftoht, Hoxha e bindi kombin se pjesa tjetr e bots donte t prmbyste shtetin e tyre komunist, kshtu q ai e mbushi vendin me deri n 500 mij bunker betoni q njerzit t fshiheshin n rast sulmi.

  uditrisht, bastioni komunist nuk ishte kurr pjes e Bllokut Lindor dhe q nga tranzicioni i tij n demokraci n vitin 1991, nuk ka qen kurr antare e NATO-s apo e Bashkimit Evropian.

  N vend t ksaj, ajo ekziston si nj lloj paradoksi kontinental.

  sht nj nga dy vendet e vetme me shumic myslimane n Evrop (s bashku me Kosovn fqinje), m shum shqiptar jetojn jasht vendit (afrsisht 10 milion) sesa n t (2.8 milion) dhe sht nj vend ku po-ja do t thot jo dhe jo-ja do t thot po.

  Pr dekada, pak udhtar dinin dika pr plazhet e arta t Shqipris, malet e egra dhe rrnojat romake dhe otomane.

  Por n vitet kur kombi ballkanik u hap me kujdes ndaj bots, ai ka trhequr udhtart e etur pr t zbuluar nj nga qoshet e fundit t egra dhe m pak t eksploruara t Evrops.

  Nj nga projektet e tij m t guximshme n kujtimet e fundit sht Majat e Ballkanit: nj shteg rrethor ecjeje 192 km q lidh Shqiprin, Malin e Zi dhe Kosovn prmes nj sr shtigjeve q shtrihen n Bjeshkt e Nemuna.

  Vizioni pr kt projekt ndrkufitar erdhi n vitin 2013, por rrnjt e tij datojn shum m para.

  Shum shqiptar dhe kosovar i referohen marrdhnies s tyre t ngusht si “nj komb, dy shtete”.

  N fakt, 93% e kosovarve jan etnikisht shqiptar dhe flasin shqip.

  Kosova dhe Mali i Zi u inkorporuan n Jugosllavin e sapoformuar n vitin 1918, por shprbrja e vendit n vitin 1992 shkaktoi nj seri konfliktesh t ashpra etnike, pasi Serbia dhe Mali i Zi jan kryesisht ortodoks t krishter.

  Si rezultat, qindra mijra kosavan u larguan nga shteti i tyre, me shum kalimin e Bjeshkve t Nemuna n Shqipri.

  N vitin 1999, sulmet ajrore t NATO-s i dhan fund nj lufte mes shqiptarve t Kosovs dhe serbve.

  Kosova prfundimisht fitoi pavarsin n vitin 2008, por tensionet prgjat ktyre kufijve vazhduan.

  N nj prpjekje pr t rivendosur paqen, udhheqsit e tre kombeve sugjeruan nj shteg ecjeje q lidhte komunitetet myslimane, katolike dhe ortodokse (Serbia dhe Mali i Zi ishin nj komb deri n vitin 2006), me guidat shqiptare dhe kosovare t ecjes n partneritet me bujtinat malazeze.

  Q nga hapja e saj, rruga ka nxitur ekonomit rurale lokale dhe ka ndihmuar n krijimin e nj lidhjeje m t madhe midis ktyre enklavave t largta.

  Krijimi i shtegut nnkuptonte hartimin e rrugve t njohura vetm pr barinjt dhe inkurajimin e fermerve pr t hapur bujtina.

  Vula prfundimtare e miratimit erdhi kur planifikuesit e shtigjeve bindn autoritetet nga t tre vendet q t hiqnin dor nga kontrollet e pasaportave n nj koh kur lvizja e lir prtej kufijve ishte e paimagjinueshme.

  Pr t msuar m shum, vendosa t ecja n nj pjes pes-ditore, 59 km t shtegut nga fshati shqiptar Valbon n fshatin Theth.

  Aventura ime filloi n kryeqytetin e Shqipris n aeroportin e Tirans, ku guidat e mia (Mendi nga Shqipria dhe Agon nga Kosova) m prshndetn me buzqeshje dhe m njohn me nj duzin alpinist t tjer nga Britania, Gjermania dhe Zelanda e Re q formuan grupi yn.

  Pas nj udhtimi katr orsh n veri, arritm n liqenin e Komanit, nj rezervuar i madh smerald-jeshile mbi lumin Drin.

  Pr t hyr n Bjeshkt e Nemuna, hipm n nj traget t vjetr pr nj kalim tre-orsh n Luginn e Valbons, ndrsa shqiponjat ngriheshin lart lart.

  Ne shtitm prgjat lumit t kristalt t Valbons prmes nj pylli t lasht ahu t mbushur me luleshtrydhe dhe manaferra t mbla, t egra q ndalova pr t’i shijuar.

  Pas tre orsh, bujtinat tona u shfaqn: nj koleksion kasollesh prball Bjeshkve t Nemuna, t cilat dilnin drejt qiellit me mprehtsin e dhmbit t nj krokodili.

  Mustafa, nj ish bari, i drejton kasollet me dy djemt e tij dhe e pyeta pse hoqi dor nga bariu pr t drejtuar nj bujtin.

  “N punn time t mparshme, kisha shum udhtar dhe shtits q rrinin me mua, por kurr nuk kam marr para. Nj bari nuk kujdeset vetm pr kafsht, por edhe pr njerzit”, tha ai.

  M von, Mendi shpjegoi se Mustafa kishte aq shum mysafir q kishin qndruar nj nat, saq ai e bindi t ndryshonte vendin e puns.

  Kshtu, Mustafa prdori kursimet e tij, ndrtoi m shum bujtina dhe q ather i sht prkushtuar kujdesit pr udhtart me koh t plot.

  T nesrmen n mngjes, nj ngjitje e but dy-orshe na pa t arrijm majn e malit Trekufiri (2,366 m).

  Ktu, kufijt natyror t Shqipris, Kosovs dhe Malit t Zi u bashkuan n nj pamje t thepisur panoramike.

  Nj tabel e rrahur nga moti na mirpriti n Shqipri dhe brenda pak minutash, ofruesi im i telefonis celulare m priti n Mal t Zi.

  Sot, kto shenja jan treguesi i vetm i kufijve ndrkombtar, por nuk ka qen gjithmon kshtu.

  “Kur isha duke u rritur, bredhja npr male ndjehej si liri, por lufta do t thoshte q nuk mund t shkoja gjithmon atje”, m tha Agoni, ndrsa kaluam nj prrua t vrullshm t ushqyer nga majat akullnajore t maleve.

  “Kur mbaroi lufta, doja t bhesha nj udhrrfyes ecjeje dhe t’i ndihmoja fmijt n qytetin tim (Gjakov afr kufirit me Shqiprin) t eksplorojn atdheun e tyre t bukur” – gj q tani sht e mundur q nga prezantimi i ksaj shtegu.

  N vitin 1998, kur Agon ishte 13 vje, babait t tij iu desh t mbronte familjen nga forcat jugosllave q vinin nga Serbia dhe Mali i Zi, ndrsa tensionet u ngritn midis shqiptarve etnik, serbve etnik dhe qeveris jugosllave.

  “Ne ishim t friksuar, askush nuk po vinte pr t ndihmuar … ne duhej t mbroheshim”.

  Agoni papritmas u b shum emocional pr t folur pr at q ndodhi m tej.

  Kjo histori sht e pashmangshme prgjat gjurms, pak pasi n nj shteg t vetmuar mes fshatrave t barinjve, ai tregoi nj memorial kushtuar tre pjestarve t Ushtris lirimtare t Kosovs t vrar atje nga forcat serbe.

  Ne kaluam n Mal t Zi prmes shkmbinjve t mbuluar me myshk n ujrat akullnajore t liqenit t Hridit, siprfaqja e tij e qet, e ngjashme me xhamin, q pasqyron bredhin me gjemba dhe pisha q e rrethojn.

  Ndrsa dielli i pasdites dilte npr tendn me gjemba, ne zgjodhm ngadal rrugn drejt tatpjes.

  Papritur, akomodimi yn u shfaq n nj hapsir idilike q na lejoi t shihnim pamjet mbreslnse t malit Bogievica.

  Ballkani sht i famshm pr mikpritjen e tij – dhe pr servirjen e porcioneve bujare t ushqimit.

  Mikpritsit tan n fshatin Babino Polje ishin Mihajlo dhe Jelena, nj ift i martuar.

  Ndonse Mihajlo ishte krenar pr gjizn e tij t br n shtpi dhe reelin e kumbulls, Jelena prgatit t gjitha vaktet e tyre.

  Ata jan t dy t krishter ortodoks dhe Jelena shpjegoi se Babino Polje ishte relativisht paqsore deri n vitet 1990.

  “Politikant tan donin nj konflikt dhe e bn fen problem”, tha ajo.

  “Po t ishte ndrtuar kjo rrug 30 vjet m par, ndoshta nuk do t kishte pasur luft. Gjurma e Majave t Ballkanit u ofron shpres komuniteteve tona”.

  Akomodimet prgjat shtegut variojn nga shtpit e lmuara deri te kasollet e thjeshta, dhe n fshatin e vogl shqiptar t Doberdolit, afr kufirit me Malin e Zi dhe Kosovn, dushet e ftohta dhe tualetet e banimit jan norm.

  Margarita ndihmon n drejtimin e bujtins n Doberdol.

  Duke pir kafe, ajo shpjegoi se sht mjaft e vjetr pr t kujtuar se kur fshati ishte komunist.

  Ajo kujtoi gjithashtu varfrin gjymtuese dhe paranojn e lidhur me regjimin e Hoxhs.

  “Jeta ishte e vshtir, por arratisja nuk ishte kurr nj opsion pr mua. Nse autoritetet e zbulonin, familja ime do t ishte n burg, ose m keq”.

  N ditn ton t fundit u nism pr udhtimin ton m t pritur drejt kullave ikonike karstike t Karanfilit (2,461 m).

  Gjeologu francez Ami Bou e prshkroi kt pjes t Bjeshkve t Nemuna si “vargmalin m t pashpjegueshm, m t paarritshm dhe m t egr n Ballkan”.

  Ne u ngjitm duke prshkuar me shkathtsi nj kresht t ngusht prpara se t arrinim majat binjake, t cilat ofronin pamje spektakolare t majave glqerore dhe lugins s Grebajs.

  N maj, ne mund t merrnim Bjeshkt e Nemuna me gjith lavdin e tyre. Vargu malor i ngjante nj fortese t ndaluar.

  Ecim n Theth, nj fshat shqiptar i rrethuar nga kullota t gjelbra dhe male imponuese, prrenjt e ftoht malor t t cilve rridhnin nn ura osmane me gunga.

  N fillim t viteve 1900, udhtarja angleze Edith Durham shkroi pr fshatin.

  “Mendoj se asnj vend ku jetojn qeniet njerzore nuk m ka dhn nj prshtypje t till t izolimit madhshtor nga e gjith bota”.

  Nse Shqipria sht enigma e Evrops, ecja n kt shteg m ndihmoi t kuptoja shumn e pjesve t saj.

  Duket se ky ish-shtet totalitar, i cili dikur u prpoq kaq dshprimisht t mbante botn jasht, po prdor udhtimin e ngadalt si nj mnyr pr t ftuar njerzit brenda dhe pr t’u msuar atyre dika se si nj vend mund t shrohet dhe t ndryshoj.


  Gazeta Tema

  https://www.gazetatema.net/turizem/s...nemuna-i371636

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,639

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  ‘Le Monde’ reportazh pr Alpet Shqiptare: Parajsa pr alpinistt q krkojn shtigje t paprekura


  Reportazhi i Le Monde

  Edhe nse t kujtojn m shum Pirenejt, masivi glqeror i Shqipris, pjes e Alpeve Dinarike, jan nj parajs e vogl e gjelbr pr alpinistt, t cilt krkojn shtigje q nuk jan as shum t rrahura dhe as shum t shtrenjta, shkruan Hubert Prolongeau pr gazetn m t njohur franceze ”Le Monde”.

  Kjo sht nj nga sekuencat m mahnitse n filmin e mimit Nobel pr Letrsin e Annie Ernaux, ”The Super-8 Years”, ajo e nj udhtimi t organizuar n Shqipri n vitet 1960, n nj koh kur nj diktatur e kudogjendur zhyti t gjith vendin n izolim. Ambient i trishtuar dhe pamundsi pr t lvizur vet!

  Shqipria po fillon nj rikthim turistik, pa dyshim duke shpresuar t zvendsoj Kroacin pas pak vitesh n parajsn ballkanike.

  Pikat e tij t forta pr kt?

  Nj kryeqytet q sht ofruar pr t’u ngjyrosur dhe shumfishuar veprat e artit t rrugs, qytetet kulturore t Jugut, plazhet e Adriatikut dhe malet q ofrojn mundsi t mrekullueshme pr ecje.

  Ata quhen “Alpet Dinarike”.

  Alpe?

  Termi sht i pasakt, sepse nuk ka asnj lidhje gjeografike me kt masiv n thelb glqeror, i cili i detyrohet pr emrin e tij malit Dinara.

  Pika m e lart, maja e Jezerces, 2 694 metra, q ndodhet n Shqipri, sht nj destinacion gjithnj e m i popullarizuar nga t apasionuarit pas ecjes, t trhequr nga bukuria e peizazheve dhe modestia e kostove.

  Lugina e Valbons, nj park kombtar prej 8 000 hektarsh, sht m i vizituari nga kto rajone n zgjerim.

  Alpinistt vijn nga t gjitha ant, evropian, por edhe indian dhe amerikan.

  “Un jam ktu sepse i dua malet dhe Alpet n shtpi jan shum t shtrenjta”, thot nj student francez.

  Nga Valbona, nj fshat i vogl, arrijm n fshatin alpin m t mir t ruajtur n rajon, Thethin.

  Ngjitja n qafn e Valbons (1 759 m) sht e gjat. sht fillimi i vjeshts. E kuqja e ahut flakron. Shtegu ngjitet midis pemve t arrave, gshtenjave dhe mollve t egra.

  Boronicat, luleshtrydhet e egra dhe shegt rriten n an t rrugs.

  Jeta e egr sht m larg, por a mund t ankohemi?

  N kto pyje ende mund t gjeni ujqr, arinj dhe rrqebull. Lumi sht shtpia e trofts, nj peshk i rrall.

  Nga qafa shihen Bjeshkt e Nemuna.

  Emri vjen nga nj legjend e vjetr e shekullit XV.

  Nj grua kishte ikur nga pushtimi turk me dy fmijt e saj duke u ngjitur n mal. Por pasardhsit e saj vdesin prfundimisht nga etja dhe nna mallkon malin, i cili do t’u jap emrin dy majave.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/opinion/le-mon...erkojn-i522203

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,639

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Gazeta e njohur franceze: Verrat nga Shqipria, t prafrta me diamantin


  Nj nga revistat m t njohura pr vern n bot, Decanter, ka br nj artikull dedikuar verrave shqiptare. Shkrimi nis me disa nota ironi, pr faktin se si kjo kultur daton shum vite m par, q para Krishtit, por ka njohur nj rritje vetm vitet e fundit.

  Shkrimi i plot

  Pr ta prshkruar m s miri Shqiprin si nj vend prodhues i vers sot, duhet zbatuar pak ironi. Historia e saj vreshtare daton t paktn n shekullin e 8-t para Krishtit, kur ilirt e lasht banonin n gadishullin Ballkanik; megjithat, tani, gati 3,000 vjet m von, Shqipria sht n nj faz fillestare t zhvillimit t vers moderne, nj diamant pothuajse i panjohur pr shumicn e bots s vers.

  Pse kaq von? Sfida kolosale kan ndodhur gjat gjith atyre mijvjearve, veanrisht gjat gjysms s fundit t shekullit t kaluar, kur Shqipria ishte nj vend komunist i drejtuar n mnyr represive, fshatart e t cilit duhej t'ia dorzonin tokat e tyre fabrikave shtetrore q prodhonin vera.

  Pas rnies s komunizmit dhe zotrimit t ekonomis s tregut t lir n fillim t viteve 1990, mijra vreshta u braktisn ose u shndrruan pr prdorime t tjera bujqsore nga pronar t rinj tokash me kujtime t hidhura t diktateve t regjimit t vjetr.

  Megjithat, q ather, nj numr gjithnj e m i madh i kultivuesve, kan prmirsuar potencialin pr prodhimin e vers me cilsi serioze dhe po e ojn at n lartsi mbreslnse. Madje disa e kan prmirsuar ekspertizn e tyre duke punuar n kantinat e vers jasht vendit, si n Itali dhe Franc, ose me konsulent t huaj t prodhimit t vers q vizitojn Shqiprin.


  Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/gazeta-e...a-me-diamantin

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,639

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  BBC NDALET N GJIROKASTR

  “Nj xhevahir jo vetm i Shqipris, por i t gjith bots”


  Gjirokastra ishte destinacioni i radhs i gazetares s gjigandit britanik BBC, Betani Hjuxhs, autore e ciklit t dokumentarve “Mrekullit e Shqipris” q promovojn bukurit pak t njohura t vendit ton pr turistt e huaj.

  “Nj xhevahir jo vetm i Shqipris, por i t gjith bots osmane”, me kt prshkrim e nis ajo prezantimin e qytetit t gurt, q si thekson Hjuxhs, lulzimin e pati n shekullin e 19 si kryeqendr e Shqiprisku feudalt e pasur t kohs ngritn n kodrat pran lumit Drino, shtpi luksoze me prej guri si kto.

  Rrugtimi i saj n serin e dyt vazhdon nga Gjirokastra n Tepelen ku ndalet tek figura emblem e qytetit, Ali Pasha t cilin e quan “sundimtar autokrat osman”. Viziton edhe kalan e tij pr t ciln ka qen kureshtare edhe nga rrfimet e poetit romantik britnaik Xhorxh Gordon Bajron.

  Interesante pr t sht edhe vizita n fshatrat e thella t zons n nj teqe bektashiane, ku takohet edhe me klerikt lokal.

  “sht nj besim islam, liberal ku grat nuk kan kufizim, jan t barabarta me burrat”.

  N t njejtn seri, Betani Hjuxhs viziton edhe Tirann, ku prqndrohet tek vila e famshme 31, banesa e diktatorit komunist Enver Hoxha.

  Jo pa qllim, shfaqen dy periudha t ndryshme t historis s Shqipris, sa t largta n koh, aq edhe t ngjashme pr nga mnyra e sundimit, detaje t cilat intrigojn turistt e huaj pr t njohur kt vend q n shum reportazhe t mediave t fundit konsiderohet si perla e fundit e pazbuluar e Europs.


  Gazeta Konica.al

  https://konica.al/2023/01/nje-xhevah...-botes-osmane/

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,639

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Blogert e famshm: 5 qytete q do ndiheni si n prrall n Europ. Brenda nj qytet shqiptar i till


  Hannah & Nick, dy bloger t njohur t udhtimeve kan przgjedhur 5 prej qyteteve europiane q i kan vizituar vet dhe ku prshkruajn se jan ndier si n prrall.

  N kt trip ata kan przgjedhur edhe qytetin e bukur t Gjirokastrs bashk me 4 qytete t tjera fantastike si Ronda n Spanj, Gubbio n Itali, Beunac et Cazenac, Franc dhe Evora, Portugali.

  Hannah dhe Nick jan nj ift q udhtojn s bashku npr bot. Ata kan krijuar dhe mjaft video udhtimesh n kanalin e tyre n YouTube.


  https://tiranapost.al/lajme/blogeret...renda--i522522

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,639

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Raporti i ‘The Economist’: Shqipria vendi i 8 n bot me prmirsimin m t madh t demokracis

  Shqipria sht vendi i 8 n bot me prmirsimin m t madh t demokracis prgjat vitit 2022.

  Ka qen raporti i ‘The Economist’ q e ka renditur Shqiprin n dhjetshen e par n bot. Ky sht viti i tret radhazi q Shqipria sht prmirsuar n Indeksin e Demokracis.

  Sa i prket renditjes totale, Shqipria ka prmirsuar 4 vende pasi raporti i “The Economist” pr indeksin e demokracis gjat vitit q kaloi e rendit Shqiprin n vendin e 64 nga vendi i 68, q ishte n vitin 2021 dhe 71 n 2020-n.

  M mir n rajon vijon t mbetet Mali i Zi n vendin e 61 ndrsa sht prkeqsuar Serbia, q zbriti n vendin e 68. Maqedonia sht prmirsuar me nj pik, duke u ngjitur n vendin e 71.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/rapor...e-demokracise/

 19. #59

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Shqiptart jan sa 2-fishi i grekve edhe sa 4-fishi i serbve edhe kjo sht e rndsishme pr ta ditur.

  Shqiptart jan popull numerikisht m i madh se sa spanjollt edhe 32 popuj t tjer t Europs. Shqiptart e Shqipris, Kosovs, Maqedonis, Lugins s Preshevs edhe Malit t Zi jan gjithsej 12,8 milion bashk me emigrantt shqiptar n BE, Britani, Zvicr, SHBA, Kanada e Australi.

  Kurse serbt jan gjithsej vetm 3,7 milion. Pra shqiptar jan afrsisht sa 4-fishi i serbve.

  Shqiptart jan numerikisht m shum se sa t gjith popujt e tjer t rajonit:

  grekt: 6,5 milion
  (por grekt jan popull artificial i prbr nga shqiptar, arumun edhe sllav)
  serbt: 3,7 milion
  boshnjakt: 4,1 milion
  sllavo-maqedonasit: 0,85 milion
  malazezt: 0,25 milion
  kroatt: 2,3 milion
  sllovent: 0,9 milion
  bullgart: 7 milion

  Duket shum qart q popujt e tjer t rajonit jan numerikisht shum t vegjel para shqiptarve.

  Madje mund t thuhet q popujt fqinj t rajonit duken si popuj-xhuxhash n krahasim me shqiptart.

  Vlen shum t theksohet q shqiptart jan sa 2-fishi i grekve pra t gjith banorve me shtetsi greke t Greqis.

  Shqiptart jan sa 2-fishi i grekve edhe sa 4-fishi i serbve. Kjo sht e rndsishme pr ta ditur.

  Popujt e tjer n Europ q jan numerikisht m pak se sa shqiptart:

  spanjollt: 12 milion
  hungarezt: 11 milion
  katalant n Spanj: 5,5 milion
  galict n Spanj: 1,5 milion
  baskt n Spanj: 1 milion
  portugezt: 5 milion
  suedezt: 8,5 milion
  norvegjezt: 4,5 milion
  finlandezt: 5 milion
  danezt: 4,5 milion
  islandezt: 0,3 milion
  estonezt: 1 milion
  letonezt: 1,4 milion
  lituanezt: 3 milion
  bjellorust: 8 milion
  ekt: 10 milion
  sllovakt: 5 milion
  austriakt: 3,5 milion
  zvicerant: 3 milion
  hollandezt: 3,4 milion
  belgt: 3,5 milion
  luksemburgasit: 0,25 milion
  irlandezt: 2,5 milion
  skocezt n Britani: 5 milion
  valist n Britani (Wales): 3 milion

  Kta jan 8 popuj n rajonin e Gadishullit Ilirik edhe 25 popuj t tjer n Europ.

  Shqiptart jan numerikisht m shum se sa t gjith kta popuj. Shqiptart jan madje numerikisht m shum edhe se sa spanjollt se n Spanj kan ngelur vetm 12 milion spanjoll. 40 milion spanjoll kan ikur n vendet e Ameriks Latine.

  N gati t gjitha vendet e Europs Perndimore numrat e popullsis manipulohen duke i deklaruar 2-fish se sa jan n t vrtet. Vetm Italia edhe Franca nuk e bjn kt mashtrim me numrin e popullsis. Vendi me m shum banor n BE sht Franca me 68 milion banor edhe pastaj vjen Italia me 60 milion banor.

  Spanja ka vetm 20 milion banor pa emigrantt e huaj edhe jo 40 milion si mashtron me kt manipulim Spanja. Kt manipulim t numrit t popullsis s Spanjs e vrtetojn t gjitha qytetet e Spanjs si Madridi, Valencia, Barcelona, Sevilla etj. Edhe nga banort e Spanjs jan 12 milion spanjoll, 5,5 milion katalan, 1,5 milion galic edhe 1 milion bask.

  Prandaj 12,8 milion shqiptart jan m shum se sa 12 milion spanjollt.

  Shqiptart duhet ta din q jan nj popull kaq i madh.

 20. #60

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  N kohn e lufts s UK-s shqiptart e Kosovs ishin 3,4 milion kurse serbt e Serbis ishin vetm 2,7 milion

  Kosova ka 3.250.000 shqiptar edhe me emigrantt ka gjithsej 4.800.000 shqiptar

  Numri i shqiptarve n Kosov u deklarua n regjistrimin e popullsis n 2011 qellimisht vetm 1,6 milion dhe duket qart q sht nj mashtrim i qellimshm sepse ky numr sht i njjt me numrin q deklaroi Serbia me Millosheviin n regjistrimin e 1991 n Kosov. N fakt n 1991 n Kosov banonin afrsisht 2.200.000 shqiptar dhe afrsisht 350.000 shqiptar ishin emigrant. Kjo domethn q shqiptart e Kosovs n 1991 ishin gjithsej afrsisht 2.550.000. N t vrtet n 2011 ishin rreth 2.750.000 shqiptar banor rezident n Kosov.

  Edhe qeverit e Kosovs tani pas 2011 ashtu po vazhdojn t deklarojn vetm 1,6 milion shqiptar sa deklaroi edhe Milloshevii n 1991. Kjo sht shum qesharake. Ky mashtrim u b q numri i shqiptarve n Kosov t duket sa m i ult dhe Kosova t duket sa m multietnike. Me kt mashtrim krkohet t arrihet q shqiptart t mos din se sa shum q jan edhe ti konsiderojn shqiptart e Kosovs numerikisht t pakt n krahasim me serbt e Serbis e t Vojvodins. Kjo sht mnyra q influencon q shqiptart e Kosovs t mos kn iniciativ pr veprime politike kombtare shqiptare.

  Numri i lindjeve t shqiptarve n Kosov sht afrsisht 60.000 n vit. Lindshmria sht 2% e popullsis dhe shtimi natyral i popullsis sht 1,6%. N 2002 n Kosov banonin 2,4 milion shqiptar. Dihet q n kohn e pushtimit serb n t gjitha regjistrimet e popullsis n 1921, 1931, 1948, 1953, 1961, 1971, 1981 e 1991 numri i shqiptarve n Kosov, Maqedoni, Lugin t Preshevs dhe Mal t Zi sht deklaruar shum m i ult se sa ka qn n t vrtet.

  Aktualisht n Kosov banojn 3.250.000 shqiptar. N Kosov qeverit gjithmon kan gnjyer pr numrin e lindjeve dhe numrin e nxnsve. N t gjitha shkollat 9-vjeare n Kosov jan 510.000 nxns shqiptar edhe numri i nxnsve vrteton q n Kosov banojn 3.250.000 shqiptar. Numri i emigrantve shqiptar nga Kosova sht rreth 1.550.000 n vendet e Europs, SHBA, Kanada dhe Australi. Kosova ka me emigrantt shqiptar gjithsej afrsisht 4.800.000 shqiptar.

  Shqiptart e Kosovs e kan pasur numrin mesatar t lindjeve pr grua pra fertilitetin 5,6 fmij n 1981, 4,4 fmij n 1991, 3,8 fmij n 2001 edhe 2,6 fmij n 2011. Nga 2011 deri n 2021 numri mesatar i lindjeve pr grua ka qn i qendrueshm me 2,6 fmij. Lindshmria ishte 3,8 % e popullsis n 1981, 3,2 % n 1991, 2,8 % n 2001 edhe 2,0 % n 2011. Nga 2011 deri n 2021 lindshmria ka qn e qendrueshme me 2,0 % n vit.

  N Kosov jan vetm 50 mij serb edhe jo 100 mij serb si gnjehet me deklaratat zyrtare. Kurse para 1999 n Kosov ishin vetm 100 mij serb edhe jo 200 mij serb si deklarohej nga Serbia. Gjithmon Serbia e ka deklaruar 2-fish m t madh numrin e serbve n Kosov. Shqiptart para 1999 ishin shumica e popullsis n Veriun e Kosovs.

  Shqiptart prbjn me 3,25 milion gjithsej 97 % t t gjith popullsis s Kosovs. Kurse minoritetet jan gjithsej vetm 100 mij. Minoritetet prbhen nga 50 mij serb, 25 mij boshnjak edhe 25 mij rom. Vetm 1,5 % e t gjith popullsis s Kosovs jan serbt edhe jo 6 % si gnjehet me deklaratat zyrtare.

  Shqiptart n Kosov jan 3.25 milion edhe n Luginn e Preshevs jan 180 mij. Shqiptart e Kosovs edhe t Preshevs jan m shum se sa serbt e Serbis edhe t Vojvodins bashk. Kurse me emigrantt jan akoma m shum se Kosova ka 1,55 milion emigrant pra gjithsej Kosova ka 4,8 milion shqiptar edhe Lugina e Preshevs ka 250 mij shqiptar me emigrantt. Pra gjithsej Kosova e Lugina kan 5.050.000 shqiptar kurse Serbia me Vojvodinn kan vetm 2.700.000 serb me emigrantt. Pa emigrantt Serbia e Vojvodina kan vetm 2.300.000 serb sepse kan 400 mij emigrant serb.

  N kohn e lufts s UK-s n 1998 e 1999 ishin 2,2 milion shqiptar n Kosov edhe 1 milion shqiptar nga Kosova ishin emigrant. Kurse Lugina e Preshevs ka pasur 120 mij shqipar edhe 50 mij emigrant shqiptar pra gjithsej Lugina e Preshevs ka pasur 170 mij shqipar. Prandaj Kosova e Lugina kishin ather 3,4 milion shqiptar me emigrantt. Kurse serbt e Serbis e t Vojvodins 2,7 milion ishin ather me emigrantt sepse serbt kan q n vitet 1980-ta q nuk shtohen m se e kan numrin e lindjeve pr grua mesatarisht 1,6 edhe kjo sht e pamjaftueshme pr shtim t popullsis.

  Kjo domethn q shqiptart e Kosovs e Lugins ishin numerikisht 700 mij m shum se sa serbt e Serbis e t Vojvodins. Pra shqiptart ishin 3,4 milion kurse serbt ishin 2,7 milion. Nse shqiptart do e kishin ditur kt t vrtet t madhe do i ishin bashkuar m shum shqiptar UK-s edhe jo vetm 20 mij por m shum se 150 mij. Do kishte qn e leht q UK t kishte madje edhe m shum ushtar se sa ushtria serbe dhe paramilitart serb. Me aq shum ushtar UK do e kishte liruar shum shpejt vet Kosovn edhe madje pa ndihmn e NATOs. Ashtu do ishte arritur q shqiptart t vazhdonin t qendronin n Veri t Kosovs edhe komunat e Veriut do drejtoheshin nga shqiptart sepse shqiptart do vazhdonin t ishin shumica e popullsis n komunat e Veriut.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •