Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2012
    Postime
    24

    Post "Krenarë apo të zhgënjyer"

    “Krenarë apo i zhgnjyer!?” D. 19.12.2012
    “Udhërrëfim mbi festën e 100 Vjetorit”

    Epopeja e 100 Vjetorit të Pavarësisë pati nisur muaj para datës së 28 Nëntorit , por u kurorëzua, mirë apo keq, pikërisht në atë ditë të madhe ku të gjithë shqipëtarët pa përjashtim festuan, (ashtu sic ata dinin). Sa krenarë na bëri një organizim i tillë, sa ‘shqipëtarë’ u ndjemë ne në atë ditë të madhe?! Për këtë do të më lejoni të përshkruaj atmosferën që mbizotëroi në kryeqytet ditën e madhe të festës;
    -Në të hyrë të Tiranës, aty në rreth-rrotullimin e Doganës, do të shihje një shqiponjë të madhe, të zezë, metalike dhe dykrenare, simbolin e kombit tonë, e cila përnjëherësh të jepte ndjesinë e të qenit krenarë. Ajo ishte disa metra e lartë dhe vërtet zotëronte një pamje të vërtetë madhështore, e cila biente goxha në sy. Megjithatë ajo nuk ishte elementi i vetëm që paralajmëronte bindshëm festën, pasi në cdo njërën prej makinave të cilat prisnin me padurim në radhën e gjatë , kishte patjetër nga një simbol kuq e zi e më së tepërmi nga një flamur të vogël. Prej kasetofonit të secilës prej tyre me volumin në maksimum dëgjoheshin gjithandej këngë nga më të ndryshmet me përmbajtje patriotike, të krijuara këto të fundit vrullshëm dhe nga kushdo me rastin e këtij përvjetori.
    Dhe pse ndoshta ishte e vështirë lëvizja në rrugët e kryeqytetit, ato ishin të dekoruara enkas për një festë të madhe e gjigante. Në cdo shtyllë ishte vendosur simboli i shtetit tonë si dhe secila prej tyre ishte e stolisur me shiritë të shumtë dyngjyrësh me të kuqen dhe të zezën.
    Ndërsa vazhdoje më tej, në një tjetër rreth-rotullim, në atë të Zogut të Zi, do të shihje sërisht një shqiponjë të zezë dykrenare, pak me të vogël se e para. Megjithëse përsëritja e të njëjtit simbol dy herë radhazi biente në sy si dicka monotone, sërisht ajo dukej këndshëm, më tepër ngaqë eshtë simboli ynë i pathyeshëm dhe i vërtetë i këtij 100 Vjetori.
    Rrotull, në cdo shtëpi, në cdo ballkon valvitej lirshëm flamuri ynë kombëtar dhe mund të themi se nisma “një ballkon një flamur” pati rezultat duke shfrytëzuar këtë fëstë të rëndësishme mbarëshqiptare.
    Teksa drejtoheshe për nga qendra, drejt sheshit “Skënderbej” , do të gjendeshe menjëherë mes turmash të shumta njerëzish të ardhur nga kudo ku ka shqipëtarë dhe që të gjithë pa përjashtim dukeshin ‘Nji’, sepse që të gjithë ishin të veshur kuq e zi, kush me një shall, me një kapele etj; te asnjëri prej tyre nuk mungonte aspak shqipja dykrenare dhe e kuqja e flamurit.
    Ndërtesat për-rreth, si Bashkia, Teatri I Operas etj, kishin një dekor të përkryer, por me vecanti dhe madhështi qëndronte flamuri I stërmadhe dykrerësh që një subjekt privat kishte vendosur në faqen ballore të ndërtesës së tij. Dhe pse i përkiste një shoqerie jo shtetëroe, e jo të lishur drejt për së drejti me festat, sërisht ai do të bëhej, me apo pa qëllim, panorama e cdo aktiviteti të organizuar në shesh me rastin e festës…
    …Veçse, dicka e vecantë po ndodhte te kolonat e pallatit të Operas, ku njerëz të shumtë, (sigurisht jo të gjithë), shtynin me forcë njëri-tjetrin….
    Festa e 100 Vjetorit të Pavarësisë ishte e bukur për vetë nga rëndësia që pati dhe sigurisht që ashtu si cdo shqipëtarë do të më bente të ndjehesha krenarw. Megjithatë një element i vogël, i cili për një cast po pretendonte të hynte në librin e rekordeve Gines, e zbehu ndjeshëm ndjenjën e të qenit krenarë dhe la mbi aktivitetin njolla të errta të cilat fatkeqësisht do të shënohen në histori…
    Më mirë të largoheshe nga sheshi e të kënaqeshe me flamurin e vogël në shtëpinë tënde, i cili dhe psë ndoshto i stampuar me gabime, është padyshim simbolli më i mirë, i vërtetë dhe i pazëvendësueshëm i krenarisë kombetare për përvjetorin e 100-të të Pavarësisë…
    Punoi: Donald Bezhani

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2012
    Postime
    24
    Si mendoni mbi festen e Pavaresise se shqiperise?
    Sa rol luajti TORTA e famshme ne imazhin e popullit tone?

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e EXODUS
    Anëtarësuar
    15-06-2003
    Vendndodhja
    Intravenous..
    Postime
    1,667
    E ke degjuar ate shprehjen "Nuk çalon kali nga veshet" (?!) Sic e pershkruan edhe ti ne ditarin ne forme tregimi tend, Festa e Pavaresise i kishte te gjithe komponentet e nje jubileu te shumepritur (100vjetor) Shqiperia nuk eshte perfekte dhe jo te gjithe njerezit mendojne dhe veprojne njesoj! Incidente(mbase jo te ngjashme) si ai qe permend ti ndodhin ne gjithe boten, ne nuk jemi shume me te ndryshem nga te tjeret kur behet fjale per 'manerizma' ne shkalle popullsie.
    Nqs ti je/ndihesh 'i turpruar' ky eshte problemi yt! Dhe nese ti mendon se te varurit tek opinioni i im apo i nje tjetri do te te bente te ndiheshe me mire, atehere ti perseri duhet te kerkosh me teper nga vetja jote arsyen se perse ti mendon se je "zhgenjyer" ne ate mase, qe vetem ti je ne dijeni. Dhe se fundmi, nese ti mendon se "konsiderata" qe ke ti per veten tende/personin tend eshte shume here me e larte nga "imazhi torturues" i tortexhinjve atehere ktu kemi te bejme perseri me nje ndjenje jo lehte te konceptueshme superioriteti vetjak qe perseri te detyron ty te mendosh se mbase nuk duhet t'i perkasesh se njejtes bashkesie, perndryshe ti do i ulje "vlerat" vetes tende!

    Eshte teper e thjeshte, mjafton te mos qendrosh me shpesh nga c'duhet perpara 'pasqyres' dhe prej atje te krijosh imazhe te paqena apo jo te verteta per individin tend! Pasqyra eshte nje objekt teper kompromentues per ate cka ne te vertete je dhe se si del shembellimi jot pertej! Dmth "loja" eshte gjithmone ne mendje dhe jo jashte saj!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2012
    Postime
    24
    Mjaft jemi mesuar te jemi krenare, tashme e dime mire qe te gjithe si shqipetare e kemi kete krenari, por e rendesishme eshte qe te kerkojme ndryshim ne shoqerine tone per tu bere sado pak te denje te jemi pjese e Europes se bashkuar.....

  5. #5
    E dua letërsinë Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anëtarësuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    ka rreth 14 vjet qe nje mikesha ime franceze, e sapo ndare nga i dashuri i saj shqiptar, m'u kthye ne diskutim me pyetjen " de quoi est-vous fier , les albanais? " ne nje menyre arrogante - per cfare jeni krenare ju shqiptaret??
    u ndjeva keq..
    ajo veren e kaluar kish qene ne Tirane me te dashurin e saj, te ftuar ne dasmen e njerit prej shokeve te tij. Ajo (Francezja) ishte bezdisur duke shkuar neper vizita ne familjet e shqiptareve te afert te tij e duke u qerasur me llokume e gliko...Ishte habitur me insistimin e tyre ...
    Ishte shpejt pas renies se diktatures,, dhe njerezit ende ishin te varfer.
    Ajo , kish qene e dashuruar nderkohe,, dhe i dukej si film c'ka shikonte...
    Ai, i ri, larguar me ambasadat,, pa nje formim te mirfillte mbi vendin e tij apo historine e vendit te tij.. Ruante krenarine shqiptare, por pa ditur ta spjegonte ate.

    Kur ajo me pyeti (me perbuzje) se per cfare isha krenare, lotet me zune fjalet. I kaperdiva... Isha shume e malluar per vendin tim nderkohe edhe shume e re... "Shqiptaret jane arsyeja qe ju dhe evropa sot jeni ende Katolike" , - ju pergjigja dhe u largova ... ende e plagosur nga menyra se si me ishte drejtuar pyetja...


    ***

    per sa kohe do te kete njerez qe nuk na duan... do te na gjykojne si te deshirojne... le ta bejne..
    rendesi ka qe zeri i ndergjegjes te mos na breje..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sorkadhe_Kelcyre : 24-12-2012 më 11:37
    What goes around---comes around

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-12-2012
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    86
    Citim Postuar më parë nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    ka rreth 14 vjet qe nje mikesha ime franceze, e sapo ndare nga i dashuri i saj shqiptar, m'u kthye ne diskutim me pyetjen " de quoi est-vous fier , les albanais? " ne nje menyre arrogante - per cfare jeni krenare ju shqiptaret??
    u ndjeva keq..
    ajo veren e kaluar kish qene ne Tirane me te dashurin e saj, te ftuar ne dasmen e njerit prej shokeve te tij. Ajo (Francezja) ishte bezdisur duke shkuar neper vizita ne familjet e shqiptareve te afert te tij e duke u qerasur me llokume e gliko...Ishte habitur me insistimin e tyre ...
    Ishte shpejt pas renies se diktatures,, dhe njerezit ende ishin te varfer.
    Ajo , kish qene e dashuruar nderkohe,, dhe i dukej si film c'ka shikonte...
    Ai, i ri, larguar me ambasadat,, pa nje formim te mirfillte mbi vendin e tij apo historine e vendit te tij.. Ruante krenarine shqiptare, por pa ditur ta spjegonte ate.

    Kur ajo me pyeti (me perbuzje) se per cfare isha krenare, lotet me zune fjalet. I kaperdiva... Isha shume e malluar per vendin tim nderkohe edhe shume e re... "Shqiptaret jane arsyeja qe ju dhe evropa sot jeni ende Katolike" , - ju pergjigja dhe u largova ... ende e plagosur nga menyra se si me ishte drejtuar pyetja...


    ***

    per sa kohe do te kete njerez qe nuk na duan... do te na gjykojne si te deshirojne... le ta bejne..
    rendesi ka qe zeri i ndergjegjes te mos na breje..
    NO KOMENT.

    Je ok, te pergezoj.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e peshkatari2011
    Anëtarësuar
    14-02-2011
    Postime
    258
    Citim Postuar më parë nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    ka rreth 14 vjet qe nje mikesha ime franceze, e sapo ndare nga i dashuri i saj shqiptar, m'u kthye ne diskutim me pyetjen " de quoi est-vous fier , les albanais? " ne nje menyre arrogante - per cfare jeni krenare ju shqiptaret??
    u ndjeva keq..
    ajo veren e kaluar kish qene ne Tirane me te dashurin e saj, te ftuar ne dasmen e njerit prej shokeve te tij. Ajo (Francezja) ishte bezdisur duke shkuar neper vizita ne familjet e shqiptareve te afert te tij e duke u qerasur me llokume e gliko...Ishte habitur me insistimin e tyre ...
    Ishte shpejt pas renies se diktatures,, dhe njerezit ende ishin te varfer.
    Ajo , kish qene e dashuruar nderkohe,, dhe i dukej si film c'ka shikonte...
    Ai, i ri, larguar me ambasadat,, pa nje formim te mirfillte mbi vendin e tij apo historine e vendit te tij.. Ruante krenarine shqiptare, por pa ditur ta spjegonte ate.

    Kur ajo me pyeti (me perbuzje) se per cfare isha krenare, lotet me zune fjalet. I kaperdiva... Isha shume e malluar per vendin tim nderkohe edhe shume e re... "Shqiptaret jane arsyeja qe ju dhe evropa sot jeni ende Katolike" , - ju pergjigja dhe u largova ... ende e plagosur nga menyra se si me ishte drejtuar pyetja...


    ***

    per sa kohe do te kete njerez qe nuk na duan... do te na gjykojne si te deshirojne... le ta bejne..
    rendesi ka qe zeri i ndergjegjes te mos na breje..
    Pergjigje me te mire as qe mund te mendohet,,,,te shtosh dicka,,,,,,,,,,thjesht e tepert

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2012
    Postime
    24

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    PO, NE JEMI ARSYEJA QE EUROPA ESHTE ENDE SOT E KRISHTERE, POR CE DO NE VETE JEMI ME SHUME MYSLIMANE. Ne jemi larg Europes vetem e vetem sepse ishim atehere arasydja qe ajo te mbetej sic eshte. Ndoshta po te ishim ndryshe atehere sot do te ishim te njejte. MEGJITHATE E RENDESISHME ESHTE TE RUHET ZERI I NDERGJEGJJES SE KRENARISE SONE, PASI NE VERTET KEMI HISTORI ME KE TE KRENOHEMI, POR DUHET QE TE KEMI PAK KUJDER, TE PAKTEN TI TREGOJME EUROPFS SE DHE NE KEMI QENE DIKUR TE KRISHTERE.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    un jam krenar qe jam shkipotar ..se..kemi ne pyjet tona dhe .. sorkadhe mali..
    si qo e kelcyres..
    lol

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2012
    Postime
    24

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    dhe une jam ca krenare Po ce do

  11. #11
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    Citim Postuar më parë nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    ka rreth 14 vjet qe nje mikesha ime franceze, e sapo ndare nga i dashuri i saj shqiptar, m'u kthye ne diskutim me pyetjen " de quoi est-vous fier , les albanais? " ne nje menyre arrogante - per cfare jeni krenare ju shqiptaret??
    u ndjeva keq..
    ajo veren e kaluar kish qene ne Tirane me te dashurin e saj, te ftuar ne dasmen e njerit prej shokeve te tij. Ajo (Francezja) ishte bezdisur duke shkuar neper vizita ne familjet e shqiptareve te afert te tij e duke u qerasur me llokume e gliko...Ishte habitur me insistimin e tyre ...
    Ishte shpejt pas renies se diktatures,, dhe njerezit ende ishin te varfer.
    Ajo , kish qene e dashuruar nderkohe,, dhe i dukej si film c'ka shikonte...
    Ai, i ri, larguar me ambasadat,, pa nje formim te mirfillte mbi vendin e tij apo historine e vendit te tij.. Ruante krenarine shqiptare, por pa ditur ta spjegonte ate.

    Kur ajo me pyeti (me perbuzje) se per cfare isha krenare, lotet me zune fjalet. I kaperdiva... Isha shume e malluar per vendin tim nderkohe edhe shume e re... "Shqiptaret jane arsyeja qe ju dhe evropa sot jeni ende Katolike" , - ju pergjigja dhe u largova ... ende e plagosur nga menyra se si me ishte drejtuar pyetja...


    ***

    per sa kohe do te kete njerez qe nuk na duan... do te na gjykojne si te deshirojne... le ta bejne..
    rendesi ka qe zeri i ndergjegjes te mos na breje..
    Nuk e di pse duhet te kapshin lotet ?!
    Edhe ne kemi traditat tona , kulturen tone , historin tone . Jemi me te vertet nje vend i varfer, gjithmon na kane pushtuar ne te shkreterve , por kemi dhe ne ate krenarin tone.
    Ndoshta francesja nga inati i ndarjes i ka filluar perbuzja lol


    Nje ish kolege pune me ka pyetur nje here : Po mjeksia si shkoni ne doktor dhe a ka doktor ?
    Une u mundova t'ia shpjegoja se ne pjestaret e familjes i sherojme dhe i operoim vete .
    Megjithse nga mbiemri te krijonte pershtypjen qe mund te ishte polake :-p


    ps. Nje person qe ka pak kultur dhe nuk eshte ndonje cop injorante nuk pyet per c'fare ndiheni ju krenar apo ka as ka doc ne shqipri .Se eshte ofendim .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  12. #12
    E dua letërsinë Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anëtarësuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Nuk e di pse duhet te kapshin lotet ?!
    Edhe ne kemi traditat tona , kulturen tone , historin tone . Jemi me te vertet nje vend i varfer, gjithmon na kane pushtuar ne te shkreterve , por kemi dhe ne ate krenarin tone.
    Ndoshta francesja nga inati i ndarjes i ka filluar perbuzja lol


    Nje ish kolege pune me ka pyetur nje here : Po mjeksia si shkoni ne doktor dhe a ka doktor ?
    Une u mundova t'ia shpjegoja se ne pjestaret e familjes i sherojme dhe i operoim vete .
    Megjithse nga mbiemri te krijonte pershtypjen qe mund te ishte polake :-p


    ps. Nje person qe ka pak kultur dhe nuk eshte ndonje cop injorante nuk pyet per c'fare ndiheni ju krenar apo ka as ka doc ne shqipri .Se eshte ofendim .
    Ah, Iza e dashur, preket njeriu kur i perbuzet apo keqflitet per vendin e tij. Ndonese sa here shajme me vete - veten tone, por kur kete e ben dikush tjeter, ndjen plagosje. Ne kohen qe ka ndodhur kjo "perplasje " e imja une isha shume e re. Ishte viti i pare i emigrimit tim dhe si fillim te gjithe e kemi pasur ate ndjenjen " Sa mire qe jetoj ne nje vend kaq te ndertuar " qe ne rastin tim ishte Franca. Mrekullohet njeriu kur sheh pasterti, bukuri, rregull, dhe gjithashtu edhe ajo moskokcarja kur del e s'ka thashetheme kur kalon (jo si eshte veshur, jo si i ka bere floket, jo nga eshte , jo e kujt eshte ... -se s'te njeh njeri ).. te jep rehatine... Por me kalimin e kohes.. jemi vete prova , qe pikerisht gjerat qe sapo permenda nuk te japin me ate magjine per t'u ndjere me fat. Madje, duke i njohur ne marrdheniet e perditshme njerezit nga kulturat e rracat e tjera.. vijme ne konkluzionin se ne fakt ne jemi shume me lart se ata. Le te heqim fasaden , veshjen e paraqitjes se serviseve apo edhe te historise se shkruar per vendet e tyre,, le te vijme ne ate ndergjegjen e njeriut, ku s'ka nevoje as per veshje as per libra bemash. Personi brenda tyre nuk ka pasterti, ciltersi, madje as kulture . Flasin , plagosin sepse jane te pa apo keq informuar, duke nxjerre ne pah dashakeqesine dhe injorancen njheresh.. Mendimi i tyre kur e gjen ne fjale te leshuara pa kujdes.. dhemb.. Pse dhemb? Sepse akoma nuk e kemi te bukur me plote gojen Shqiperine tone, se akoma ka shume per te bere, se akoma historia e vertete eshte e groposur, se akoma ka shume shpata me helm qe e presin sapo mekembet njecike , se akoma kemi armiq qe duan te na groposin.. e s'ngrejme dot koke... Dhe duke e ditur se sa te vyer dhe delikate e kemi.. . reagon syri e loti tamam si per nje njeri qe e do shume po e di qe eshte ne shendet te keq e kur ta mallkojne apo t'ia presin shpresat pa te drejte.. te vjen te qash e ulerish por ne te njejten kohe t'i japesh edhe force vetes ...
    What goes around---comes around

  13. #13
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    Fakti qe emigruam fasada eshte hequr me kohe , fakti qe shqiperia nuk po i arrin standartet dhe si dihet se kur do ja arrijne dihet , por kjo si jep askujt te drejten te bej pyetje te tilla .
    Nuk prekem nga fjalet e nje njeriu te ceket nga trut !
    Nqs nuk ka info te hyj ne internet dhe te marri njohurit e duhura per shqiperin .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  14. #14
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    Citim Postuar më parë nga Donald Bezhani Lexo Postimin
    Si mendoni mbi festen e Pavaresise se shqiperise?
    Sa rol luajti TORTA e famshme ne imazhin e popullit tone?
    Torta ishte mosmenaxhim i mire i vendit ku u vendos .
    Ne gjermani nje feste qe u be para disa vjetve nuk e di sa veta vdiqen se polcia nuk arriti ta kontrollonte dot vendin .
    Kjo mund te ndodhi kudo , plus ideja e tortes ne ate turm njerzish nuk ishte ide e mire dhe duhet ta merrnin me mend qe nuk do shkonin gjerat normal.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  15. #15
    ****Undisputed**** Maska e Lumi_ftp
    Anëtarësuar
    26-01-2013
    Vendndodhja
    Ne zon te luftes
    Postime
    1,174

    Për: "Krenarë apo të zhgënjyer"

    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Torta ishte mosmenaxhim i mire i vendit ku u vendos .
    Ne gjermani nje feste qe u be para disa vjetve nuk e di sa veta vdiqen se polcia nuk arriti ta kontrollonte dot vendin .
    Kjo mund te ndodhi kudo , plus ideja e tortes ne ate turm njerzish nuk ishte ide e mire dhe duhet ta merrnin me mend qe nuk do shkonin gjerat normal.
    Izadora pajtohem me mendimet e tua, por me qudit fakti qe njerzit e permendin shpesh rastin qe ka ndodh me torten e pavarsis, un nuk kam qene ne Kosov , as ne Shqiperi ne ato momente, dhe kam fatin qe renditem si i pasur, por keta njerzit e shkret qe kane bere ashtu eshte nje mesazh per politikanet e tone se si njerzit vuajn dhe disa prej tyre as per te ngrene nuk posedojn, per deri sa politikanet e ton mbajn rezerva e villa e shum gjera tjera luksoze, te cileve duhet tj'u vie turp, ne qfar gjendje e kan pru popullin e tyre.

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •