Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 118
  1. #41
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anėtarėsuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    Citim Postuar mė parė nga klajdi wolf Lexo Postimin
    Cfare mesohet: I pari qe ka permendur njeriun ne fluturim ka qene Roxher Beikon, i cili vizatoi nje aparat fluturimi. Leonardo da Vinci gjithashtu imagjinoi transportin ajror dhe vizatoi disa prototipe.
    Cfare duhet mesuar: Ibn Firnas nga Spanja islamike shpiku, ndertoi dhe provoi nje makine fluturuese ne 800 e.r.. R. Beikon lexoi per makinat fluturuese ne referencat arabe te makines se Ibn Firnas. Shpikja e ketij te fundit eshte bere 500 vjet para asaj te Beikonit dhe 700 vjet para shpikjes se Da Vincit.
    Cfare mesohet: Pasqyrat e xhamit u prodhuan per here te pare ne Venecia ne 1291.
    Cfare duhet mesuar: Pasqyrat e xhamit perdoreshin ne Spanjen islamike qe nga shek. XI. Venecianet e mesuan artin e prodhimit te xhamit nga artizanet siriane gjate shek. IX-X.
    Cfare mesohet: Deri ne shek. XIV, i vetmi lloj ore qe gjendej ishte ajo e ujit. Ne 1335, nje ore e madhe mekanike u ndertua ne Milano te Italise. Kjo ka mundesi te kete qene ora e pare mekanike.
    Cfare duhet mesuar: Nje variacion i tere orash mekanike u prodhuan nga inxhinieret muslimane spanjolle. Keto ishin te vogla e te medha dhe kjo dije u percoll ne Evrope me perkthimet ne latinisht te librit islamik te mekanikes. Me vone u punuan dhe ingranazhe te formave te ndryshme. Nje ore e tille kishte edhe nje sasi merkuri.
    Ky tip (me merkur) u kopjua menjehere nga evropianet gjate shek. XV. Per me teper, gjate shek. IX Ibn Firnas i Spanjes islamike, sipas Will Durant, shpiku nje mjet qe sherbente si ore dhe i cili tregonte kohen e sakte. Muslimanet gjithashtu ndertuan nje varietet te tere orash te sakta astronomike qe i perdornin gjate obzervimeve te tyre.
    Cfare mesohet: Ne shek. 17, lavjerresi u zhvillua nga Galileo gjate adoleshences se tij. Ai vuri re nje shandan qe lekundej nga era qe po frynte. Si rezultat ai shkoi ne shtepi dhe shpiku lavjerresin.
    Cfare duhet mesuar: Lavjerresi u zbulua nga Ibn Junus-el-Masri ne shek. X. Ai ishte i pari qe studjoi dhe dokumentoi levizjen statike. Vlera e kesaj ne perdorimin e orave u vu ne dukje nga fizikantet muslimane gjate shek. XV
    Cfare mesohet: Tipi levizes dhe shtypshkronja u shpik ne perendim nga Johanes Gutenberg, ne Gjermani gjate shek XV.
    Cfare duhet mesuar: Ne 1454, Gutenberg realizoi shtypshkronjen me te sofistikuar te mesjetes. Sidoqofte, tipi metalik levizes ishte duke u perdorur ne Spanjen islamike prej 100 vjetesh dhe Spanja ishte vendi ku mjetet e para perendimore te shtypit u prodhuan.
    Cfare mesohet: Studimi i shek. 17 i Isak Njutonit mbi lendet, driten dhe prizmin formon themelet e shkences moderne te optikes.
    Cfare duhet mesuar: Ne shek. XI, El-Hajtham vendosi virtualisht cdo gje qe Njutoni avancoi persa i perket optikes. Ai e beri kete shekuj me pare dhe per me teper ai konsiderohej nga nje sere autoritetesh si themeluesi i optikes. Esziston nje fare dyshimi qe Njutoni te jete influencuar nga ai. El-Hajtham ishte fizikanti me i permendur i mesjetes. Studimet e tij u perdoren nga nje sere studiuesish evropiane gjate shek. 16-17, bile me shume se studimet e Njutonit dhe te Galileos te mbledhura bashke.
    Cfare mesohet: Isak Njutoni, zbuloi ne shek 17 se drita e bardhe perbehej nga rreze te disa ngjyrave te ndryshme.
    Cfare duhet mesuar: Ky zbulim u be i teri nga el-Hajtham (shek. XI) dhe Kamal ed-Din (shek. XIV). Njutoni ka merita per zbulime origjinale, por ky nuk ishte njeri nga ato.
    Cfare mesohet: Koncepti i natyres se njejte te materies u prezantua nga Antion Lavosier gjate shek. 18. Ai zbuloi qe, edhe nese materia mund ta ndryshoje formen apo pamjen, masa e saj mbetet gjithmone e njejte. P.sh. nese uji do te filloje te zihet derisa te nxjerre avull, kriperat shkrihen ne uje, ose nese druri do te digjet dhe behet hi, masa totale mbetet e pandryshuar.
    Cfare duhet mesuar: Parimet e ketij zbulimi shpjegoheshin shekuj me pare nga studiuesi i madh i Persise islamike, el-Biruni (v. 1050). Lavosier ishte dishepulli i kimisteve dhe fizikanteve muslimane dhe referohej shpesh ne librat e tyre.
    Cfare mesohet: Greket zhvilluan trigonometrine.
    Cfare duhet mesuar: Trigonimetria mbeti gjithmone nje shkence teorike tek greket. Ajo u zhvillua ne nje shkalle te larte perfeksioni modern nga studiuesit muslimane, ndonese meritat i takojne me teper el-Batanit. Fjalet qe shpjegojne funksionet baze te kesaj shkence si sinus, kosinus apo tangent e kane origjinen nga gjuha arabe. Keshtu, kontributet e grekeve ne trigonometri kane qene vertet minimale.
    Cfare mesohet: Perdorimi i dreksioneve decimale (dhjeteshet) ne matematike u zhvillua nga nje hollandez, Simon Stevin ne 1589. Ai ndihmoi ne avancimin e shkences se matematikes duke zevendesuar fraksionet perbera, p.sh. ½ me ato decimale p.sh. 0.5.
    Cfare duhet mesuar: Matematikanet muslimane ishin te paret qe perdoren decimalet ne vend te fraksioneve te shkalleve me te medha. Libri i el-Kashit, Celesi drejt Aritmetikes u shkruane fillimet e shek. XV dhe ishte motivuesi per aplikimin sistematik te decimaleve qofte per numrat e plote ashtu edhe per fraksionet. Eshte shume e mundur qe Stevin e importoi idene nga studimi i Kashi-t.
    Cfare mesohet: I pari njeri qe perdor simbolet algjebrike ishte matematicieni francez Fransua Vieta. Ne 1591 ai shkroi nje liber algjebre duke perdorur ne ekuacionet e tij shkronja qe tashme jane shume te njohura per ne si X dhe Y. Asimov thote qe ky zbulim pati te njetin efekt sikurse kalimi nga numeratori Romak ne numrat Arab.
    Cfare duhet mesuar: Matematicienet muslimane, shpikesit e algjebres, e prezantuan konceptin e perdorimit te shkronjave per te treguar te panjohuren ne ekuacion, qe ne shek. IX e.r.. Nepermjet ketij sistemi, ata zgjidhnin nje sere ekuacionesh te veshtira duke perfshire ketu edhe ekuacionet kuadrate dhe kubike. Ata perdoren simbolet per te zhvilluar dhe perfeksionuar teoremen binominale.
    Cfare mesohet: Ekuacionet e veshtira kubike (x ne fuqi te trete/ x3) mbeten te pazgjidhura deri ne shek. 16 kur Nikolo Tartalia, matematicien italian, i zgjidhi ato.
    Cfare duhet mesuar: Jo vetem ekuacionet kubike por edhe ato te nje shkalle me te larte veshtiresie u zgjodhen me lehtesi nga matematicienet muslimane qe ne shek. 10.
    Cfare mesohet: Koncepti qe numrat mund te jene me te vegjel se zero, pra numrat negative, ishte i pazbuluar deri sa ne 1545 Xheronimo Kardano e prezantoi kete ide.
    Cfare duhet mesuar: Matematicienet muslimane i perdoren numrat negative neper problemet artmetikore te pakten 400 vjet perpara Kardanos.
    Cfare mesohet: Ne 1614, Xhon Napier shpiku logaritmet dhe tabelen e logaritmeve.
    Cfare duhet mesuar: Matematicienet muslimane shpiken logaritmet dhe tabelat e tyre disa shekuj me pare. Keto tabela ishin te zakonta ne boten islame qe ne shek. 13.
    Cfare mesohet: Gjate shek. 17 Rene Dekarti zbuloi qe algjebra mund te perdorej per te zgjidhur problemet gjeometrike. Duke bere kete, ai i dha nje shtytje te forte shkences se gjeometrise.
    Cfare duhet mesuar: Matematicienet e islamit e bene kete qe ne shek. 9. Thabit bin Kurrah ishte i pari qe e beri kete. Me vone ai u ndoq nga Abul Uafa i cili ne shek. X shkroi nje liber ne te cilen ai perdori algjebren per ta zhvilluar gjeometrine ne nje shkence te thjeshte dhe ekzakte.
    Cfare mesohet: Isak Njutoni, gjate shek. 17, zhvilloi teoremen binominale qe eshte komponenti kryesor per studimin e algjebres.
    Cfare duhet mesuar: Qindra matematiciene muslimane perdoren dhe perfeksionuan teoremen binominale. Ata filluan ta perdornin kete teoreme per zgjidhjen sistematike te problemeve algjebrike gjate shek. X.
    Ku i merrni keto copy/paste ,brrrrrrr

    Gjith ato qe i permend kane egzistuar shume kohe me pare se sa te mirren muslimanet.Disa prej tyre muslimanet vetem i rigjalleruan ne te ashtequajturen "epoka e arte e islamit",posa kaloi periudha e apsorbimit te dijeve antike mbaroi kjo periudhe.Vetem qene te afte te percjellin disa njohuri,qe eshte e mjaftueshme te tregoj aftesite e tyre.
    Pres pergjigje kontra ( por me fjal tuaja e jo nga site islamike) : per Matematiken,sistemin decimal ( dhjetor),numrin O, zgjidhjet pozitive dhe negative te ekuacioneve,numrat negativ,algjebra ( Al-Kwarizmi vetem sistemoi njohurit Hinduse) te gjitha jane me burim Hindus.Gjeniu Hindus i pari ka zhvilluar edhe Trigonometrine ( duke permbledhur edhe definimet moderne te sotme te sinusit dhe kosinusit)....Ekuacionet kubike diheshin shume me pare se sa periudha kur mirren dijetaret "musliman" me to .... te panjohuren X te paret e krijuan Romaket....etj.
    Nuk ka nevoje as te komentohen optika,lavjerresi,shtypshkronja,ora ~ do te hidherohen Kinezet !
    Ndersa kulmi eshte qe gjoja muslimanet zbuluan parimin e " natyres se njete te materies" !!!

    Natyrisht qe bota islame ne nje periudhe ka bere disa avancime,permiresime POR une kerkova dic INOVATIVE (Origjinale) dhene shkences nga ana e Ummetit islam.

    Urrdheroni...
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  2. #42
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Cka kan dallim ne mes atyre qe kundershtonin Kuranin ne kohen e profetit dhe tani?Mos ateher ata kan qen te ditur?
    Allahu ju sfidon edhe juve : SILLNI EDHE JU NJI KURAN TE TILLE,OSE EDHE DISA SURE OSE EDHE AJETE TE NGJAJSHME QE NJRREZIT TU BESOJNE,edhe pse thoni dhe genjeni se jeni xhahila te ditur?
    Sot per fat te mire rrinia po kthehet fale faktit we kuptojne argumentet.
    Une ju them: Vihuni bashke te gjithe myslimanet e botes ne nje kazan e te shohim nese jeni ne gjendje te krijoni nje "Lahuta e Malcis" te tille si ajo e Gjergj Fishtes!!!
    Jarigas

  3. #43
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Une ju them: Vihuni bashke te gjithe myslimanet e botes ne nje kazan e te shohim nese jeni ne gjendje te krijoni nje "Lahuta e Malcis" te tille si ajo e Gjergj Fishtes!!!
    Po ti a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??

  4. #44
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Po ti a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??
    Jo mer burre, se mos jam mysliman une!!!
    Jarigas

  5. #45
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Une ju them: Vihuni bashke te gjithe myslimanet e botes ne nje kazan e te shohim nese jeni ne gjendje te krijoni nje "Lahuta e Malcis" te tille si ajo e Gjergj Fishtes!!!
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Po ti a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Jo mer burre, se mos jam mysliman une!!!
    Une te pyes ty si katolik qe je, a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??!

  6. #46
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga referi_1!
    Allahu ju sfidon edhe juve : SILLNI EDHE JU NJI KURAN TE TILLE,OSE EDHE DISA SURE OSE EDHE AJETE TE NGJAJSHME QE NJRREZIT TU BESOJNE,edhe pse thoni dhe genjeni se jeni xhahila te ditur?
    Citim Postuar mė parė nga jarigas
    Une ju them: Vihuni bashke te gjithe myslimanet e botes ne nje kazan e te shohim nese jeni ne gjendje te krijoni nje "Lahuta e Malcis" te tille si ajo e Gjergj Fishtes!!!
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Po ti a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Jo mer burre, se mos jam mysliman une!!!
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Une te pyes ty si katolik qe je, a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??!
    Fishta ishte katolik bre Gono.........Gono, po ti a e ndjek ndonjehere fillin e debatit apo ke qejf vetem te nderrosh dy fjale me nje katolik?!
    Jarigas

  7. #47
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Fishta ishte katolik bre Gono.........Gono, po ti a e ndjek ndonjehere fillin e debatit apo ke qejf vetem te nderrosh dy fjale me nje katolik?!
    Mire de, edhe ti je katolik, a mund ta krijosh ti apo ndonje katolik tjeter nje 'Lahut te Malcise' sic e beri fishta??!

  8. #48
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Po ti a je ne gjendje te krijosh nje 'Lahute te Malcise' sic e beri Fishta??
    Qellimi kryesor eshte te tregohet se islami nuk kundershton te arriturat shkencore,perkundrazi nxite ne kete duke punuar sipas parimeve islamike,pra qe keto te arritura shkencore te mos keqperdoren si kundra njerezimit poashtu edhe kundra ambientit ne pergjithesi,ashtu sic po veprojne tani fuqite boterore qe po sjellin kataklizma me permasa apokaliptike.Politike e cila shkone ne vetezhdukje dhe degradim shoqeror.
    Islami nuk ka ardhur qe te na tregon se si dhe me cfare mjete te shkohet ne hene,por ka ardhur per te na treguar rruget e besimit te afrimit me krijuesin Tone,rruget e prosperitetit ne kete bote dhe me boten tjeter,duke na treguar QELLIMIN E ARDHJES SE NJERIUT NE KETE BOTE,DHE NA TREGON SE KJO BOTE ESHTE KALIMTARE DHE SE QELLIMI KRYESOR ESHTE BOTA E AMSHUAR PA TE CILEN NUK KA KUPTIM DHE ASNJI VLEFTE KJO BOTE KALIMTARE...

  9. #49
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Mire de, edhe ti je katolik, a mund ta krijosh ti apo ndonje katolik tjeter nje 'Lahut te Malcise' sic e beri fishta??!
    Jo pra, Gon, e pastaj?! A eshte kjo prove se Gjergj Fishta eshte po aq i paperseritshem sa Muhamedi?!(thashe se e kishe kuptuar!!)
    Jarigas

  10. #50
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Jo pra, Gon, e pastaj?! A eshte kjo prove se Gjergj Fishta eshte po aq i paperseritshem sa Muhamedi?!(thashe se e kishe kuptuar!!)
    Nuk eshte ashtu, sepse dikush mund ta perseris dhe ta bej edhe me mire Jari, paqka ti dhe une e vleresojme shume Fishten dhe ty ndoshta te mbetet hatri per keto fjalet qe po t'i them. Por a mundet dikush tjeter, ose aka mundur t'a bej nje liber te ngjashem sic eshte Kurani sot e 14 shekuj??! Behu realist te lutem...!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gon! : 19-12-2012 mė 15:42

  11. #51
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Qellimi kryesor eshte te tregohet se islami nuk kundershton te arriturat shkencore,perkundrazi nxite ne kete duke punuar sipas parimeve islamike,pra qe keto te arritura shkencore te mos keqperdoren si kundra njerezimit poashtu edhe kundra ambientit ne pergjithesi,ashtu sic po veprojne tani fuqite boterore qe po sjellin kataklizma me permasa apokaliptike.Politike e cila shkone ne vetezhdukje dhe degradim shoqeror.
    Islami nuk ka ardhur qe te na tregon se si dhe me cfare mjete te shkohet ne hene,por ka ardhur per te na treguar rruget e besimit te afrimit me krijuesin Tone,rruget e prosperitetit ne kete bote dhe me boten tjeter,duke na treguar QELLIMIN E ARDHJES SE NJERIUT NE KETE BOTE,DHE NA TREGON SE KJO BOTE ESHTE KALIMTARE DHE SE QELLIMI KRYESOR ESHTE BOTA E AMSHUAR PA TE CILEN NUK KA KUPTIM DHE ASNJI VLEFTE KJO BOTE KALIMTARE...
    Faleminderit per sqarim dhe i nderuar referi_1, do i marre parasysh fjalet qe mi referove

  12. #52
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Nuk eshte ashtu, sepse dikush mund ta perseris dhe ta bej edhe me mire Jari, paqka ti dhe une e vleresojme shume Fishten dhe ty ndoshta te mbetet hatri per keto fjalet qe po t'i them
    Llogje, them une, provņ te kunderten!!
    Por a mundet dikush tjeter, ose aka mundur t'a bej nje liber te ngjashem sic eshte Kurani so 14 shekuj??! Behu real te lutem...!!
    Mund te te pergjigjem siē je pergjigjur ti per Fishten e ti s'mund te provosh te kunderten; mund te te them se Bibla eshte tejet me madheshtore se Kurani e ti do te filloje debatin mbi dallimet, kontradiktat e qimen ne qull dhe pastaj do te braktisje debatin; mund te te pergjigjem se s'ka nevoje per me shume se nje Main Kampf me vule harape mbi rruzull, pasi boll jemi mbushur me vrerin harap;mund te te pergjigjem se s'ka me derdimena si para 14 shekujsh qe t'i besojne epilektikeve te shpetuar prej merimanges( e provoi ai matematikani i 19-s, por e vrane);etj, etj........thjesht s'ka argumenta per te thene se Muhamedi ka shkruar diēka hyjnore!!!
    Jarigas

  13. #53
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Llogje, them une, provņ te kunderten!!
    Mund te te pergjigjem siē je pergjigjur ti per Fishten e ti s'mund te provosh te kunderten; mund te te them se Bibla eshte tejet me madheshtore se Kurani e ti do te filloje debatin mbi dallimet, kontradiktat e qimen ne qull dhe pastaj do te braktisje debatin; mund te te pergjigjem se s'ka nevoje per me shume se nje Main Kampf me vule harape mbi rruzull, pasi boll jemi mbushur me vrerin harap;mund te te pergjigjem se s'ka me derdimena si para 14 shekujsh qe t'i besojne epilektikeve te shpetuar prej merimanges( e provoi ai matematikani i 19-s, por e vrane);etj, etj........thjesht s'ka argumenta per te thene se Muhamedi ka shkruar diēka hyjnore!!!
    Ti krahason Biblen me Kuranin?! Harrove qe Bibla eshte perpara Kuranit?! Harrove qe Kurani pastroi Biblen?! Hoqi te gjitha kontradiktat qe gjindeshin ne te o Jari, por une e di qe ti nuk do ta pranosh kurr kete. Une braktis debatin kur nuk kam kohe te mjaftueshme te te jap nje pergjigje te 'gjate', sepse ti shpesh me shkaterron shkrimin duke e coptuar dhe duke ia humbur vleren dhe kuptimin teresisht shkrimit tim, duke dale sa ne nje skaj sa ne tjetrin. Une cdo here jam perballur ne diskutime e debate me ty dhe me cdo anetar tjeter kur kam pasur kohe te mjaftueshme, por dije nje gje qe une edhe punoj dhe perkujdesem rreth familjes time, kontribuaj ne familje ne cdo lami. Pra, une nuk kam kohe te rri vetem duke shkruar edhe pse e kam te hapur forumin gjate gjithe kohes, si ne pune poashtu edhe ne shtepi. Jari te kunderten qe ti e thua e provon dhe e ben Kurani . Kodimi matematikor mbinjerezor nuk te duket argument ty, ndersa ai e provoi dhe ia doli, e perfundoi... . Ndersa Bibla asnje argument nuk po ka, vec po dalin shesh genjeshtrat nga vete dijetaret e krishter. Me 21 maj 2011 doli nje dietar i krishter e tha se sipas llogaritjeve qe ai beri ne Bibel me 21 maj do te shkaterrohet ky planet dhe do te ndodhe gjykimi i Zotit, ai tha se do ta pres kembe kryq ne kete date shkaterrimin edhe interesant e tha me shume siguri kete!! E cfare ndodhi?! Asgje !! Normalisht edhe une po i pertoj ketyre temave me diskutime te gjata koheve te fundit, sepse po bej pyetje dhe nuk po marr pergjigjen e duhur asnjehere nga te krishteret... Perse je kaq kembengules Jari?! Une e kam pare qe edhe kur ke gabuar je munduar ta arsyetosh dhe ta paraqisesh si 'jo gabim' ate gabimin tend, kinse si sarkazem, metafor apo dicka tjeter e ke bere, 'se sesht gabim jo!!'...!! Jari, ti e di edhe vete qe je gabim ne besimin tend, por i qendron besnik te pavertetes, sepse te eshte pjekur ne tru kjo gje dhe nuk mund ta ndryshosh kete, edhe te ka kapluar krenaria e tepert me beso...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gon! : 19-12-2012 mė 16:36

  14. #54
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga klajdi wolf Lexo Postimin
    Shko te prifti te te beje ekzorcizem me kryq dhe ta ta heqi demonin.

    Lexo ketu per iluministin e madh se c'ka thote dhe leri idiotesirat e tjera.

    Volteri, filozof dhe shkrimtar i madh francez, thotė:
    "Feja me tė cilėn erdhi Muhammedi, pa dyshim ėshtė mė e lartė se
    Krishterizmi. Besimtarėt muslimanė nuk janė sprovuar me mosbesimin,
    me tė cilin janė testuar tė krishterėt, tė cilėt, nė fund,
    deklaruan: `Njė Zot ėshtė nė tresh, ndėrsa trinia ka njėsinė e
    njėshit.' Besimi nė Njė Zot tė Vetėm, tė Gjithėfuqishėm ka qenė nė
    themel tė Islamit
    . Ekzistimin e tij, Islami ia ka borxh liderit tė
    tij dhe trimėrisė sė tij, ndėrsa tė krisherėt pėrdorėn shpatėn dhe
    zjarrin pėr pėrhapjen e fesė sė tyre. O Zot, Zot i Madh! Sikur kėta
    popuj tė Evropės t'i merrnin si model muslimanėt! Nuk ka dyshim qė
    Muhammedi a.s. ka qenė njeri vėrtet i madh. Nė gjirin e virtyteve tė
    tij dhe personalitetit paradogmatik ka kultivuar gjenerata
    madhėshtore. Ai ka qenė shtetas i urtė dhe i drejtė, i cili deri nė
    fund ka realizuar revolucionin mė tė madh nė historinė e
    njerėzimit."

    "Luteri nuk ėshtė i denjė as t'ia zgjidhė lidhėsat e kėpucėve
    Muhammedit."
    "Pėrsėris se ata, qė fenė Islame e quajnė si fe me lakmi epshesh
    shtazore dhe njė fe qė i hap shteg plogėshtisė dhe papunėsisė, janė
    tė padijshėm, trundryshkur e mendjesėmurė. Kėto pretendime, janė
    fare tė pabaza dhe qėndrojnė shumė larg nga e vėrteta. Edhe ata, qė
    i pranojnė si tė qėna kėto, nuk e njohin aspak problemin.
    O priftėr e kallogjerė! Tė gjithė ju, o burra klerikė! Nė qoftėse
    urdhėroheni tė mbani agjėrim nė muajin korrik, nė qoftėse ju
    ndalohen vera qė pini e bixhozi qė lozni, nėse urdhėroheni tė bėni
    peligrinazh (haxh) nė ranishtet e nxehta tė Hixhazit (Arabisė), nėse
    vendoset tė jepni dy e gjysėm pėrqind tė tė ardhurave tuaja pėr
    sadaka, dhe ju kėrkohet tė lėshoni 14 gra nga 18 qė keni, e tė mbani
    vetėm 4, a mund tė thoni pėr atė fe, qė u bėnė tė tilla komunikime,
    se ėshtė fe lakmuese dhe epshesh shtazore?!"
    Ndėrkaq, nė Dictionnaire Philosophique, IV, f. 319, ai thotė:
    "Vėllait tim musliman do t'i thosha: Feja jote, mė duket njė fe
    shumė e respektuar. Ti adhuron vetėm njė Zot. ēdo vit, je i detyruar
    tė japėsh, si zekat, njė tė dyzetėn e tė ardhurave dhe ditėn e
    Bajramit tė bėsh paqe me armiqtė. Priftėrinjtė tanė, qė shpifin tėrė
    botėn, ndoshta njė mijė herė thanė se feja jote zuri vend, sepse
    ėshtė njė fe qė u drejtohet plotėsisht kėnaqėsive. Tė gjithė kėta tė
    mjerė kanė gėnjyer. Feja jote ėshtė shumė fisnike."
    Nė "Fjalori Filozofik v. III", kapitulli "Muslimanėt", Volteri
    thėrret me nervozitet:
    "Ju them pėrsėri, analfabetė tė marrė, vetėm tė paditurve mund t'u
    thuhet se feja Islame ėshtė sensuale dhe epsharake; pėr kėtė, as qė
    bėhet fjalė, ju kanė mashtruar sikurse edhe pėr shumė tė tjera
    Lehtė ėshtė tė shpifet, por unė e urrej shpifjen - thotė Volter nė
    fund tė artikullit. Pasaktėsitė duhet vazhdimisht tė
    pėrgėnjeshtrohen, sepse edhe kur e hedhim poshtėė njė mashtrim,
    gjithnjė gjendet dikush qė do tė risjellė atė. Mund tė shkruhen
    shumė libra voluminozė me intrigat e pavėrteta, me tė cilat janė
    sulmuar muslimanėt. ēdo gjė qė ėshtė thėnė pėr muslimanėt, deri mė
    sot, duhet hedhur nė zjarr."
    Tė lutem, na sill edhe origjinalin nė frėngjisht apo versionin nė anglisht dhe pjesėn nga ku i ėshtė shkėputur krijimtarisė sė Volterit. Tė lutem bėje pėr hir tė sė vėrtetės e ndėrshmėrisė, e cila duhet tė jetė virtyt ndėr myslimanė sipas gojėdhėnave.

    Pėrndryshe ėshtė S H P I F J E dhe jo vetėm kaq, por pėrbaltje e veprės sė tė madhit Volter. Ta lexonte i ndjeri, do ti rrotulloheshin kockat nė varr.

    Volteri ka qėnė islamofob.

    But that a camel-merchant should stir up insurrection in his village; that in league with some miserable followers he persuades them that he talks with the angel Gabriel; that he boasts of having been carried to heaven, where he received in part this unintelligible book, each page of which makes common sense shudder; that, to pay homage to this book, he delivers his country to iron and flame; that he cuts the throats of fathers and kidnaps daughters; that he gives to the defeated the choice of his religion or death: this is assuredly nothing any man can excuse, at least if he was not born a Turk, or if superstition has not extinguished all natural light in him.
    Source: Letter to Frederick II of Prussia, December 1740, referring to Mohammed


    Dhe po arabėt kanė qėnė pėrpara me shkencėn, edhe atėherė kur europianėt jetonin mes fekaleve. Inovacionet dhe arritjet e tyre dihen botėrisht, nuk ėshtė e nevojshme, qė televizione tė nivelit tė rrugės dhe pėrfaqėsues tė budallepsjes sė popullit tė bėjnė dokumentare pėr ato. Problemi ėshtė se arabėt kanė mbetur vend numėro dhe prej 1000 vitesh nuk janė zhvilluar mė. Ndėrkohė qė bota perėndimore pėrjetonte revolucione industriale, boom-e ekonomike, teknologjike dhe shkencore ku mbeten arabėt?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ☆Angie☆ : 19-12-2012 mė 18:29
    Elegance is an attitude.

  15. #55
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Cka kan dallim ne mes atyre qe kundershtonin Kuranin ne kohen e profetit dhe tani?Mos ateher ata kan qen te ditur?
    Allahu ju sfidon edhe juve : SILLNI EDHE JU NJI KURAN TE TILLE,OSE EDHE DISA SURE OSE EDHE AJETE TE NGJAJSHME QE NJRREZIT TU BESOJNE,edhe pse thoni dhe genjeni se jeni xhahila te ditur?
    Sot per fat te mire rrinia po kthehet fale faktit we kuptojne argumentet.
    Arabet pagane kishin pak njohuri, ishin pagane por ishin njerez paqesore kryesisht, ishin tolerante dhe madje kishte shume te krishtere qe lirshem udhetonin neper arabi dhe cifute qe jetonin ne paqe me arabet pagane. Por islami jo vetem qe nuk e ruajti ate njohuri, por e shkatrroi totalisht, ua mpiu mendjen arabeve i la ne vitin. -5000, bile me larg se Majat.
    Kjo sfide i nderuar Referi tashme ka kunderpergjigje. Lexo 'The True Furqan'. Kjo nuk eshte sfide e Zotit, si mund Zoti te sfidoje p.sh. njerezit e te thote 'bejeni nje Bibel qe do te mbatej me Biblen time'. Apo Jezusi te thoshte 'thuani disa urdhera e keshilla qe do te mateshin me keshilat e Mia'. Kete vetem nje budalla si ti e beson (po me vjen keq qe po te quaj te tille) e Kurani i ben njerezit qe ta besojne kete. A spe sheh qysh ta ka stagnu Kurani ty trurin, saqe nuk mund te mesosh dicka me jashta Kuranit. Shume te rinje po kthehen ne fene islame jo per shkak te 'argumenteve', por per shkak se nuk ka punesim e arsimim te mjaftueshem ne Kosove. Hoxha me shpejt e binde nje te ri qe ka kryer shkollen fillore sesa nje avokat me fakultet, apo nje doktor qe mund ta sfidoje hoxhen qe ta pije i pari shurren e deves si ilac, ne akordance me keshillen ne hadithin e Muhamedit.

  16. #56
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    Ti krahason Biblen me Kuranin?! Harrove qe Bibla eshte perpara Kuranit?! Harrove qe Kurani pastroi Biblen?! Hoqi te gjitha kontradiktat qe gjindeshin ne te o Jari, por une e di qe ti nuk do ta pranosh kurr kete. Une braktis debatin kur nuk kam kohe te mjaftueshme te te jap nje pergjigje te 'gjate', sepse ti shpesh me shkaterron shkrimin duke e coptuar dhe duke ia humbur vleren dhe kuptimin teresisht shkrimit tim, duke dale sa ne nje skaj sa ne tjetrin. ....
    Si e pastroi Kurani Biblen..?!, Muhamedi e theu madje edhe rregullin e Kuranit per martese me maksimum 4 gra. Ai kishte me shume gra. 'Myslimanet' praktikante e justifikojne kete dhe thone se kjo ishte lejese vetem per Muhamedin. Si mund Profeti te shkel urdherimet e Zotit, madje 'Vula e Profeteve' dhe 'Profeti - shkalla me e larte e moralit' sic e quajne 'myslimanet' ate. Kurani nuk pretendon se eshte shpallur per ta pastruar Biblen, por se eshte vertetim i shpalljeve te meparshme. E ke ne Kuran kete por po shihet se si shumica e myslimaneve edhe ti nuk e paske lexuar Kuranin. Si erdhe ne kete perfundim, dhe pika e zeze ne jeten e Muhamedit ishte martesa e Muhamedit me Aishen, te cilen e pa i shkreti ne enderr se kinse nje engjull po ia bjen si dhurate. Kete vetem nje njeri i fshime ne koke mund ta besoje.

  17. #57
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anėtarėsuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Allahu ju sfidon edhe juve : SILLNI EDHE JU NJI KURAN TE TILLE,OSE EDHE DISA SURE OSE EDHE AJETE TE NGJAJSHME QE NJRREZIT TU BESOJNE...?
    Te shohim, Kurani thote keshtu ne suren El-Maide (5) rreshtin 51.
    5:51 "O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė."

    Sa gjak i pafajshem do te shpetohej po te shkruante keshtu:

    5:51 " O besimtare ! Beni miqesi me jehudet dhe me krishteret.Ata jane miq te juaj.Miqesohuni me ta,sepse jeni te aferte.Vertete All-llahu nuk i tregon rrugen e drejte atij qe nuk ofrohet me vellaun e tij me besim tjeter".

    Cili ajet eshte me i mire,me i pranueshem i IMI apo i Muhamedit ?
    Sot nuk eshte aspak veshtire te shkruash rreshta me te mire dhe me te denje se sa te Kuranit,por per te besuar ne to te duhet nje ushtri sic e kishte Muhamedi

    * Perndryshe c`do kush munde te shkruaj rreshta me te mire se sa rreshtat ( te turpshme) e meposhtme te Kuranit,midis te shumteve:

    Sure Nisa (4) ,rreshti 56.

    4:56 " Ėshtė e vėrtetė se ata qė mohuan argumentet Tona, do t’i hudhim nė zjarr.Sa herė qė u digjen lėkurat e tyre, Ne ndėrrojmė lėkura tė tjera qė tė shijojnė dėnimin."

    Sure El haxh (22) ,rreshtat 19/22

    19. Kėta janė dy kundėrshtarė (grupe kundėrshtarėsh: besimtarė dhe jobesimtarė) qė janė zėnė rreth Zotit tė tyre; e atyre qė nuk besuan, u qepėn rroba prej zjarri e u hudhet uji i valė mbi kokat e tyre.
    20. Qė me atė u shkrihet krejt ēka nė barqet e tyre e edhe lėkurat.
    21. Pėr ata janė edhe kamgjikėt e hekurtė.
    22. Sa herė qė pėrpiqen tė dalin prej tij nga vuajtjet e padurueshme, kthehen nė tė pėrsėri (u thuhet): “Vuane dėnimin me djegie!”

    Fujjjjj
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  18. #58
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin

    Sure El haxh (22) ,rreshtat 19/22

    19. Kėta janė dy kundėrshtarė (grupe kundėrshtarėsh: besimtarė dhe jobesimtarė) qė janė zėnė rreth Zotit tė tyre; e atyre qė nuk besuan, u qepėn rroba prej zjarri e u hudhet uji i valė mbi kokat e tyre.
    20. Qė me atė u shkrihet krejt ēka nė barqet e tyre e edhe lėkurat.
    21. Pėr ata janė edhe kamgjikėt e hekurtė.
    22. Sa herė qė pėrpiqen tė dalin prej tij nga vuajtjet e padurueshme, kthehen nė tė pėrsėri (u thuhet): “Vuane dėnimin me djegie!”

    Fujjjjj
    Uje ne ferrin qe digjet i teri ne flake... Perendia (sipas Kuranit) madje kenaqet kur denohen njerezit qe i kane mohuar argumentet e Tij. Ai ua fute uje te perveluar ne koke saqe i pervelohet lekura, lekura shkatrrohet totalisht, ata qe nuk besojne le ta provojne ne lekure uje te perveluar. Perendia ia heq ate lekuren e perveluar dhe e maron lekuren tjeter qe edhe lekura e re te pervelohet me uje. Edhe lekura e dyte shkatrrohet nga uji vale, Perendia vendose qe ta riperterije lekuren, perseri i fton engjujt e Tij qe ta pervelojne lekuren e 'qafirit'. Melaqet shkojne nga parajsa ne ferr qe te hakmirren perseri, dhe kjo nuk ka te ndalur. Po mirren masat nga Allahu. Ne torturimin e 'qafirave' marrin pjese edhe demonet me te cilet bashkepunon Allahu dhe siq shihet Allahu ka nje bashkepunim te sinqerte, dhe bashkepunimi jep fryta te medha, se me rendesi eshte te torturohen 'qafirat'. Megjithate kjo nuk mjafton, Perendia vendose qe te qepen tesha prej zjarri, qe tortura te jape fryte me te medha. Demonet i marrin teshat e zjarrit dhe ua veshin 'qafirave', dhe qafirat torturohen dhe qajne me te madhe e kerkojne qe kjo te ndalet, Allahu nuk ka meshire ndaj atyre qe nuk ia kane 'besu provat e argumentet', porosite qe te ndertohen kazane te medhenje me uje, dhe kjo mjafton te shkrihet krejt cka kane ne barqet e tyre, perfshire pasulin qe ua ka zie nena qafirave. Melaqet kapin kazanet dhe ua hedhin ne koke e ne bark e i detyrojne ta pijne 'qafirat'. Qafirat i kerkojne falje Allahut qe ia kane kundershtu Profetin, dhe e pyesin Allahun perse e ka martu me femije 9 vjecar. Allahu pergjigjet se ky ka qene vullneti i tij (ishte pjese e planit qe t'ia kurdise qafirave). Vijne edhe egjinet myslimane qe ta ndihmojne 'qeshtjen' e Allahut. Qafirat humbasin e poshterohen, myslimanet qe shumica e tyre do te shkojne nje ferr (sipas hadithit i cili flet per 72 sekte) nuk dijne se cilit hoxhe t'i besojne por perseri dalin fitimtare, me ne fund martohen me 72 gra. Dhe jetuan te lumtur...

    Islami vertete ua ka futur njerezve, sikur myslimaneve e sikur qafirave qe jetojne me njerez paranojake qe besojne keto si shpallje te Perendise. 'Mallkuar' qofshin priftat, pastorat, krishteret, ateistet, islamofobet qe e kane mbajtur te fshehur kete 'dituri' e 'civilizim' te islamit. Per inati te shkive e islamofobeve do ta besojme kete. Madje ne nese eshte e nevojshme do te besojme se edhe arushat fluturuojne, per inati te islamofobeve do te jemi ne gjendje te besojme edhe shume bema te tjera te fese.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 20-12-2012 mė 00:55

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008
    *

    Eshte vertete interesant me neve shqipot, ku nje teme e vetme s'mund te zhvillohet pa u marre me njeri-tjetrin...duke perfunduar me sharje, urrejtje...

    Pak per emisionin/temen.
    Kjo eshte nje pjese e te vertetes, ama jo e gjitha.
    Ne Vatikan, bie fjala, ka thesare te vertete te dijes, shkences...jo vetemse me prejardhje islame, por edhe nga te gjitha anet e mundshme. Pos tjerash, neper bibliotekat e Vatikanit ka gjera qe e demantojne vet kishen, dogmat e doktrinat krishtere, keshtuqe nese ato do te beheshin publike, atehere do ta trondisnin ne rend te pare Kishen Katolike dhe papatin...

    Perendimi dhe emisionet si ky

    Ky nuk eshte i vetmi emision qe e thot nje te vertete. Kemi nje sere dokumentaresh tjere qe e tregojne per historine e vertete. Per Islamin ka qene nje seri, e moderuar nga aktori Maximilian Schell, qe tregonte enkas per kulturen dhe civilizimin islam dhe paragjykimet qe ende jane prezente ne Perendim, "gabimet" historike e keshtu me radhe...
    Cila eshte porosia?
    Perendimi, perkunder ketyre perendimofileve ne forum (dhe mesin shqiptar), islamofobeve te shumte, eurofileve dhe katoliko-orthodhokso-ateistocisteve te forumit, se paku po tregon interesim ta mesoje te verteten.


    *
    klipp&klar

  20. #60
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    Perendimi dhe emisionet si ky

    Ky nuk eshte i vetmi emision qe e thot nje te vertete. Kemi nje sere dokumentaresh tjere qe e tregojne per historine e vertete. Per Islamin ka qene nje seri, e moderuar nga aktori Maximilian Schell, qe tregonte enkas per kulturen dhe civilizimin islam dhe paragjykimet qe ende jane prezente ne Perendim, "gabimet" historike e keshtu me radhe...
    Cila eshte porosia?
    Perendimi, perkunder ketyre perendimofileve ne forum (dhe mesin shqiptar), islamofobeve te shumte, eurofileve dhe katoliko-orthodhokso-ateistocisteve te forumit, se paku po tregon interesim ta mesoje te verteten.


    *[/SIZE][/FONT]
    Harrove t'i akuzosh islamofobet per akuzat qe i bejne profetit Muhamed. Nese te thone dicka, fotokopjo kete foto dhe qitja para fytyres si 'argument'. Sa e mire na ka dal nusja, MASHALLAH, MASHALLAH...

    http://1.bp.blogspot.com/-LDjK3dSW_B...ild+brides.jpg

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •